Jump to content

Covid-19 / SARS-Cov2 - naučne/medicinske informacije i analize


wwww
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Recommended Posts

Vakcina će štititi od koronavirusa godinu dana: Prve doze ranije nego što se mislilo

Quote

Vakcina protiv virusa kovid 19, koja je u fazi razvoja, štitiće od bolesti oko godinu dana, saopštila je kompanija Astra Zeneka, koja ispituje vakcinu zajedno sa Univerzitetom Oksford.

U toku su ispitivanja leka na ljudima, a dodaje se da, ukoliko se ispitivanja pokažu uspešnim, biće proizvedeno dve milijarde doza, prenosi Skaj njuz.

Izvršni direktor Astra Zeneka Paskal Sorio rekao je za belgijske medije da je faza jedan u Velikoj Britaniji blizu kraja, a da je faza tri već počela i da je to faza u kojoj se vakcina daje hiljadama ljudi.

"Smatramo da može da štiti oko godinu dana. Ukoliko sve dobro prođe imaćemo rezultate već u avgustu ili septembru, a već u oktobru vakcina bi mogla da se nađe na tržištu", rekao je on.

 

Komentari na vest 🤎🤎🤎🤎 :79:

 

 

  • Ha-ha 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam vrlo za vakcine u principu ali od ove vakcine neproverene i protiv virusa za koji se ni ne zna da li si zasticen cak i ako si prelezao virus i ako da koliko dugo - mi iskreno ne pada na pamet da se vakcinisem

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bila neka reportaza u vezi virusa na FR TV pre neki dan, i neka zena ima virus vec 2-3 meseca, nisam gledao jer me sve manje interesuju vesti o virusu. Uglavnom nesto tipa ne znaju zasto je to tako, leci se paracetamolom,... Uglavnom bas to sto kaze @ciao niko nista ne zna o virusu a svi kao nesto znaju, 100% ce stititi godinu dana od virusa. How yes no.

 

Bio kod oftalmologa , i sam oftalmolog kaze da mu je sve cudno oko virusa, da li je sve tako kako nam se prezentuje preko medija,...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

 

Bio kod oftalmologa , i sam oftalmolog kaze da mu je sve cudno oko virusa, da li je sve tako kako nam se prezentuje preko medija,...

 

Pa i ja sam bio kod ortopeda, nešto me skočni zglob zajebava, eto i njemu je sve tu čudno. 

 

Srećom pa se virusom ne bave ni oftalmolog ni ortoped. 

 

Ako vakcina može da štiti godinu dana (dakle najverovatnije mrtva vakcina, jer bi žive trebalo duže da štite) i da bude maltene kao sezonska protiv gripa, ne vidim šta je problem da se primi. LJudi primaju vakcine za običnu influencu svakog oktobra-novembra i evo živi i zdravi. 

 

Šaljem vam svima sliku sa vakcinacije, samo da krene. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Ja sam vrlo za vakcine u principu ali od ove vakcine neproverene i protiv virusa za koji se ni ne zna da li si zasticen cak i ako si prelezao virus i ako da koliko dugo - mi iskreno ne pada na pamet da se vakcinisem

 

Ja sam za vakcine mada nisam siguran da li bi jurio da budem među prvima. Prvenstveno zbog žurbe oko razvijanja vakcine, kvalitet je izuzetno važan. Ako nije dobro testirano, em što postoji mogućnost da ne pomaže - nego postoji mogućnost da odmaže.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

 

Pa i ja sam bio kod ortopeda, nešto me skočni zglob zajebava, eto i njemu je sve tu čudno. 

 

Srećom pa se virusom ne bave ni oftalmolog ni ortoped. 

 

Ako vakcina može da štiti godinu dana (dakle najverovatnije mrtva vakcina, jer bi žive trebalo duže da štite) i da bude maltene kao sezonska protiv gripa, ne vidim šta je problem da se primi. LJudi primaju vakcine za običnu influencu svakog oktobra-novembra i evo živi i zdravi. 

 

Šaljem vam svima sliku sa vakcinacije, samo da krene. 

 

Nisam ja protiv vakcine. Vec sam misljenja da se o virusu malo zna, tj zna se kako se prenosi ,valjda. Takvo misljenje sam stekao iz medija, jedan dan ovako , drugi dan oanko pisu. Nema nista konkretno, ni sigurno. I ta vakcina sto je Mc postavio vest, ko zna kad ce, bilo bi dobro sto pre. 

 

Valjda ortoped i oftalmolog imaju malo vise znanja od mene i tebe koji se informisu preko interneta 😃

 

Sto se tice onih komentara na b92 ako je vest sa b92 i plusicarenja. Zasto sam napisao da ti plusevi ne znace nista? Zato sto ja ima kad namerno dajem pluseve na tako glupe komentare. Na ovu vest o vakcini nisam dao ni jedan plus ni minus jer je nisam ni procitao.

Pored toga pluseve mozes davati i sam sebi na svoj komentar, npr. dovoljno je samo da komentar bude odobren, kasnije samo radis reload page i klik na preporucujem, pa opet i tako koliko hoces.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

..

Valjda ortoped i oftalmolog imaju malo vise znanja od mene i tebe koji se informisu preko interneta [emoji2]

. .

 

Ne nužno, jer se i oftalmolog i ortoped, a i stomatolog o tome takođe informišu preko interneta. I to sasvim moguće preko nekog opskurnog "alt" portala.

Najsvežiji primer je onaj nesrećni klovn pulmolog Nestorović.

 

Paralela - u IT sektoru, mrežna/security ekipa sa silom diploma ne dobacuje do SW developmenta o čemu paradoksalno klinac srednjoškolac sa pravim interesima, njuhom za informacije i nalogom na StackOverflow sigurno zna više.

 

 

 

 

Sent from 127.0.0.1

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cell izgleda kaze da ~50% ljudi vec ima specificni imunitet na "aktuelni" korona virus i bez dolaska u dodir sa tim virusom, sve zbog unakrsne reaktivnosti (jel se tako prevodi?) vec postojecih T celija koji su "na strazi" jos od dolaska u dodir sa manje opasnim virusima iz iste familije u prethodnim fazama zivota.

 

Nisam citao, ali sam dobio dobre preporuke za tekst 🙂

 

https://www.cell.com/action/showPdf?pii=S0092-8674(20)30610-3 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

The study shows that 2/3 of the asymptomatic had changes in the lungs , meaning had mild pneumonia, although young patients. This shows how aggressive the virus is. Amazing. And yet the antibodies disappear very quickly.

 

https://www.nature.com/articles/s41591-020-0965-6

Clinical and immunological assessment of asymptomatic SARS-CoV-2 infections

 

 

New Immunity Studies, NYT Overview. 40% of the asymptomatic have no A-bodies after a short time. Nobody knows if they are immune. Nevertheless, many of them show lung changes. Shows: herd immunity is not a goal. Vaccination will be difficult

 

https://www.nytimes.com/2020/06/18/health/coronavirus-antibodies.html

You May Have Antibodies After Coronavirus Infection. But Not for Long.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Clusters of Coronavirus Disease in Communities, Japan, January–April 2020

 

We analyzed 3,184 cases of coronavirus disease in Japan and identified 61 case-clusters in healthcare and other care facilities, restaurants and bars, workplaces, and music events. We also identified 22 probable primary case-patients for the clusters; most were 20–39 years of age and presymptomatic or asymptomatic at virus transmission.

Link to comment
Share on other sites

Genomic determinants of pathogenicity in SARS-CoV-2 and other human coronaviruses

Quote

Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) poses an immediate, major threat to public health across the globe. Here we report an in-depth molecular analysis to reconstruct the evolutionary origins of the enhanced pathogenicity of SARS-CoV-2 and other coronaviruses that are severe human pathogens. Using integrated comparative genomics and machine learning techniques, we identify key genomic features that differentiate SARS-CoV-2 and the viruses behind the two previous deadly coronavirus outbreaks, SARS-CoV and Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS-CoV), from less pathogenic coronaviruses. These features include enhancement of the nuclear localization signals in the nucleocapsid protein and distinct inserts in the spike glycoprotein that appear to be associated with high case fatality rate of these coronaviruses as well as the host switch from animals to humans. The identified features could be crucial contributors to coronavirus pathogenicity and possible targets for diagnostics, prognostication, and interventions.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/16/2020 at 8:35 AM, Darko said:

Veoma zanimljivo i ima smisla - ali, what's the end game? Šta preporučuje za budućnost?

1. ne potpuno zatvaranje države (ala totalni lock down)

2. ne upotrebiti 'švedski model'

3. pronači vakcinu (verovatno svake godine novu, zato što je u pitanju RNA virus)

4. pare oduzimati precjenjenim sportašima, influenserima, vlogerima i ostalim i finansirati zdravstvo

5. zdravorazumska higiena 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Detm35 said:

1. ne potpuno zatvaranje države (ala totalni lock down)

2. ne upotrebiti 'švedski model'

3. pronači vakcinu (verovatno svake godine novu, zato što je u pitanju RNA virus)

4. pare oduzimati precjenjenim sportašima, influenserima, vlogerima i ostalim i finansirati zdravstvo

5. zdravorazumska higiena 

 

 

 

Na koji nacin bi se ovo realizovalo? Da se stavi limit na licno bogatstvo na 100 ili 500 miliona dolara, i da sve preko toga ide zdravstvenom sistemu?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Na koji nacin bi se ovo realizovalo? Da se stavi limit na licno bogatstvo na 100 ili 500 miliona dolara, i da sve preko toga ide zdravstvenom sistemu?

 

Nemojmo se naivni praviti.

 

Znamo svi tačno šta je ovaj virus pokazao.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Detm35 said:

 

Nemojmo se naivni praviti.

 

Znamo svi tačno šta je ovaj virus pokazao.

 

Ne, znam ja na sta ti mislis i slazem se da onaj sto spasava zivote zasluzuje vise a onaj sto tera loptu po livadi manje, ali princip gledanja u tudj novcanik je nesto sto je u modernom svetu krajnje upitno (bez obzira sta ja mislio o tome).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Ne, znam ja na sta ti mislis i slazem se da onaj sto spasava zivote zasluzuje vise a onaj sto tera loptu po livadi manje, ali princip gledanja u tudj novcanik je nesto sto je u modernom svetu krajnje upitno (bez obzira sta ja mislio o tome).

 

 

 

 

U vezi globale...ovo se sve može opet ponoviti. Ovog puta je sve još dobro prošlo, kako može da udari.

 

Ko želi nek se kocka. 

 

Virus je pokazao neke vrlo specifične stvari, koje čovek misli, da ne postoje.

 

Svak normalan zna, da postoje zanimanja koja su precjenja. 

 

 

Ali kad udari opet...nečeš niti stiči  razmišljati:'Pa sad je baš dobro udarilo.'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Detm35 said:

 

Nemojmo se naivni praviti.

 

Znamo svi tačno šta je ovaj virus pokazao.

Ali mene stvarno interesuje tvoj odgovor na ovo pitanje. Znaci kad Ronaldo dobije ugovor od 20 mil (stvarno lupam cifre) ti dodjes i kazes ali ti si precenjen da nam das 10 mil za zdravstvo, koja je motivacija za Ronalda da pristane na tako nesto? Zasto ne prosto zakljuci ugovor na 10 mil i ti nemas sta da mu uzmes?

I uostalom zasto bi mu bilo ko dao 20 mil ako je "precenjen".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...