Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

40 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

@Kronostime Onda ce kod nas ili totalni haos, ili nece vise biti virusa 😄

Fr i brojke koje beleže zadnjih dana su primer na šta mislim kad pričamo o maskama. Ljudi imaju outbreak a mere nisu relaksirane.
Pa ako to nije svedočanstvo o efikasnosti mera...

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Fr i brojke koje beleže zadnjih dana su primer na šta mislim kad pričamo o maskama. Ljudi imaju outbreak a mere nisu relaksirane.
Pa ako to nije svedočanstvo o efikasnosti mera...

Upalilo je u Aziji, ali tamo ih bukvalno svi nose. Inače u suprotnom, Kina sa 1.4 milijarde i onakvom gustinom bi do sada imala najmanje milion mrtvih. Isto i za Koreju, Japan, Tajvan itd. U ostalim delovima sveta, na žalost ima dosta onih koji ih ne nose. Inače, da se maske uopšte ne nose, bila bi još gora situacija. Znam da ne voliš maske Uroše (i totalno razumem), ali ipak pomažu. 

Edited by Darko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Darko said:

Upalilo je u Aziji, ali tamo ih bukvalno svi nose. Inače u suprotnom, Kina sa 1.4 milijarde i onakvom gustinom bi do sada imala najmanje milion mrtvih. Isto i za Koreju, Japan, Tajvan itd. U ostalim delovima sveta, na žalost ima dosta onih koji ih ne nose. Inače, da se maske uopšte ne nose, bila bi još gora situacija. Znam da ne voliš maske Uroše (i totalno razumem), ali ipak pomažu. 

 

Niko ih ne voli i to je normalno...logično je da ipak pomažu u zaštiti, a ima i ona priča da nije svejedno koja količina virusa prodre u organizam, one valjda pomažu i kod toga.

 

Meni lično nije problem da nosim na poslu onu belu KN95 masku satima (kad se već mora), mnogo je udobnija od obične hirurške. Skinem je kada izađem napolje da zapalim cigaru😀 ili ponekad u kancu kada se smorim, ali generalno izbegavam da boravim u zatvorenom prostoru bez maske, posebno kada vidim da ih masa ljudi ne nosi...računam da, kao fizička prepreka, ipak radi neki posao. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Darko said:

Upalilo je u Aziji, ali tamo ih bukvalno svi nose. Inače u suprotnom, Kina sa 1.4 milijarde i onakvom gustinom bi do sada imala najmanje milion mrtvih. Isto i za Koreju, Japan, Tajvan itd. U ostalim delovima sveta, na žalost ima dosta onih koji ih ne nose. Inače, da se maske uopšte ne nose, bila bi još gora situacija. Znam da ne voliš maske Uroše (i totalno razumem), ali ipak pomažu. 

Nije stvar da ih volim, naravno da ih ne volim...
Realno svakakvih fetiša ima, neko voli maske 🙂 ne spadam u tu kategoriju.

Mene nervira narativ oko maski, koji eskalirao u drugom talasu i bojim se da će postati nešto kao placebo religija. Verujuće ne možeš da ubediš argumentima, a neverujeće u kakvu takvu korisnost istih.
A sve je u stvari stvar komunikacije i to se, strateški, moglo bolje osmisliti, komunicirati, i efikasnije uraditi.


Austrija, Francuska, Češka, beleže značajan porast, bez relaksiranja mera što je očigledan dokaz o efikasnosti mera, i nemarnosti virusa prema maskama.
Znam, naravno da postoji značajan broj ljudi koji krši mere, i tamo i ovde i svugde, ali sa tim se mora računati unapred, jer je to tako, paralela sa izborima može veselo da se povuče:
U Srb postoji broj ljudi na koje činjenice, kampanja, životni uslovi, ništa... ne utiče, oni glasaju za Vučića bez obzira. I sa tim moraš računati, to je tako.

Takođe postoji, jedan mali procenat ljudi kojima pripadam, koji je stekao pavlovljev refleks na odluke srpskih vlasti. Kako šta propišu automatski mislim, u čijem je to interesu, ko je dobar i koliko, i another brick in the wall ponižavanja građana od države. Može propis da bude najnormalniji, potreban je svesni napor da ga prihvatim - samo zato jer ga je država propisala. Bukvalno pavljovljev refleks.

E sad, ako unapred znaš da postoji značajan broj ljudi koji neće, bez obzira na sve, profilaksu šta ti je činiti?

Dodatno kažnjavati one koji se koliko toliko pridržavaju mera? Ubiti dodatno sektor usluga, da ih sahraniš? Jecati i ridati nad svadbama, punoletstvima žurkama, jer, eto, mladi neće da žrtvuju (kao da u startu nisi znao da  na 6 meseci mladi neće da zaustave svoje živote 
Možeš ubaciti etički narativ, ali i tu ima problema, Nestor je takav kakav je, Kon i etika jednako vakcina za svinjski grip, onaj iz NS, falsifikator, a i neke milionske nabavke u korona eri od ženu mu, ili brata ili tako nešto, Darija isto. Ko u KŠ može da ima ikakvo etičko utemeljenje, da bude nesporan? Onaj moj Janković, možda, ali vidi on je čudna ptica, debelo asocijalan, briljantan učenik. Mislim za njega lično, a pitaću ga nekoj maturskoj, da li stvarno, u šta sumnjam gleda ove javne live kamere po Beogradu i masturbira kad vidi nekog sa maskom, neko sluša njegova naređenja, prosto ima fetiš, znam čoveka.
Pitanje je, koliko imamo procenata populacije koji ne poštuje mere, imaš neku procenu? Moguće da je to taj rezervoar iz kojeg crpimo brojke i ovde, i ovaj outbreak u Fr?

Negde bi morala strategija da se kreće u okvirima mogućeg, održivog.

Mislim da bi razumna kampanja, preporuka da se nose maske, da se štite ugrožene grupe bila bolja od nametanja/kontrole/kazni, jer niti možeš populaciju da kontrolišeš, niti možeš da kažnjavaš. Ja to mislim, e sad mogu da budem u pravu taman kao i ti koji tvrdiš da bi bez maski bila gora situacija.


@Akiro priča da je u Grčkoj to moguće, ali to je i dalje dokaz da je Grčka nije Srbija, a upitno je, šta ukoliko se i Grčka nađe u situaciju u kojoj je Austrija ili Francuska danas, da se bez relaksiranja mera događa outbreak? Onda mora da je problem na drugom mestu. Javiće Akiro u sledeće dve, ključne nedelje 🙂

p.s. oko Azije, Kine pogotovo, tamo su maske manji problem od zavarivanja vrata na zgradama. Evropa, da to počne da primenjuje imali bi revoluciju u roku od odmah, pa bi korona postala banalan problem. A i nešto im ne verujem oko brojki, ne pitaj zašto.

Link to comment
Share on other sites

@urosg3, razumem da si ispizdeo na "stručni" štab u Srbiji, ko da su iz Pajtonovog skita izašli. Ovo što je radio Vučić i njegov privatni štab je za zatvor, i to bez preterivanja. 

 

Fazon je da bi se ekonomija otvorila i da se virus ne otme kontroli, maske su obavezne. To naravno ne znači da bi virus "nestao" - ali bi usporio rast zaraženih i time omogućio da ekonomija koliko-toliko funkcioniše. 

 

U suprotnom, sledi nam još gori scenario od Marta i Jula. 

Edited by Darko
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darko said:

@urosg3, razumem da si ispizdeo na "stručni" štab u Srbiji, ko da su iz Pajtonovog skita izašli. Ovo što je radio Vučić i njegov privatni štab je za zatvor, i to bez preterivanja. 

 

Fazon je da bi se ekonomija otvorila i da se virus ne otme kontroli, maske su obavezne. To naravno ne znači da bi virus "nestao" - ali bi usporio rast zaraženih i time omogućio da ekonomija koliko-toliko funkcioniše. 

 

U suprotnom, sledi nam još gori scenario od Marta i Jula. 

🙂
I oko ovoga u boldu, dočiće i ta tema na dnevni red, možda je još rano, a to je činjenica da usporavanje neminovno uzrokuje produženje, kako će ekonomija reagovati to već vidimo, opšta recesija. U firmi u kojoj stabilno poslujemo već 2 decenije, tektonski poremećaji, bukvalno smo od oktobra desektovani, strateška odluka da snabdevamo IT rešenjima sektor usluga nas je zaklao. Mene lično ne, ja sam većinom u zdravstvu, tu nema problema, a i pregovaram da bežim napolje, tamo gde država ne tretira svoje građane kao maloumne, pa se to posle prelije na same građane, koji priželjkuju da ih se kažnja propisuje, nameće, jer smo mi "takvi", i samo "jak Vođa može da reši sve"

Ne smem guknem o SWE ubiće me @vilhelmina 🙂

Činjenica da naš predsednik nosi masku samo gde ne sme da je skine jer je sagovornik moćniji od njega je divna poruka, i o korisnosti maski, i o odnosu pojedinca prema javnom zdravlju, i narativu "maskom štitim druge od sebe".
vaju 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

I oko ovoga u boldu, dočiće i ta tema na dnevni red, možda je još rano, a to je činjenica da usporavanje neminovno uzrokuje produženje

Može da znači a i ne mora. Ako se nađe efektivna vakcina do početka sledeće godine, usporavanje bi bio win-win scenario. Čak i ako se ne nađe, bar bi zdravstvo izdržalo. 

 

Uostalom, videćemo. Što se tiče Švedskog rešenja, ako ti ne smeš da gukneš onda ću ja :classic_biggrin: Davno sam rekao da se ne osuđuje tako brzo, videćemo na kraju ko je napravio najbolju odluku. Iako personalno nisam za Švedski model, imam razumevanja za njega. Ovo sam rekao u drugoj temi (eliminacija vs otvaranje sa maskama):

 

Quote

Na početku epidemije, bio sam protiv eliminacije jer:

- Nisam siguran da je izvodljiva (i Melburn i Auckland su išli tim putem pa je negde puklo)

- Pitanje je da li će vakcina stići 2021-e

- Čak i ako stigne, koliko će biti efikasna? Ne znamo koliko traje imunitet ako dobiješ Kovid-19

 

Ali kako vreme teče, imam sve više razumenjava za tu opciju. Jer takođe:

- Ne znamo kakav je efekat Kovid-19 na duže staze. Čak i ako se oporaviš, ima veći broj ljudi koji imaju posledice koje i još traju za njih. Ovo je nov virus, ako se kasnije ispostavi da ima trajne posledice za mnoštvo ljudi, tim bolje da što manje ljudi dobije. 

- Ako dostigneš eliminaciju, život se vraća u normalu (manje više). Ne moraš da izbegavaš gužve, deca mogu da idu u školu, kafane i klubovi mogu da rade punom parom itd itd. Jedino internacionalna putovanja su problem, zbog karantina nazad. 

- Ako vakcina stigne ranije i efektivna je, em si spasio živote a i dobar deo ekonomije. Win win.

 

E sada, da li sam personalno za eliminaciju što se tiče Australije i Novog Zelanda - u dilemi sam. Dugo sam bio mišljenja da moramo da naučimo da živimo sa ovim virusom, a to znači otvaranje i obavezno nošenje maski u zatvorenom prostoru (osim kod kuće) i gužvama. Moja maska štiti tebe a tvoja mene - ako bi ogromna većina nosili maske, možda bi se moglo vratiti nekoj vrsti normale, ako se to tako može nazvati. Da li je to bolje nego da se ide u eliminaciju do vakcine - ne znam. Zato i dilema. Ovih dana, mislim da je možda bolje za Australiju i NZ da idu tim putem, najdalje do kraja 2021-e. Ako se do tada ne nađe efektivna vakcina, onda Plan B  - otvaranje granica i maske.  

 

Naravno, NZ je u drukčijoj situaciji nego SAD pa samim tim mogu da idu drugim putem - ali sam način reogovanja se itekako može porediti. Da su SAD reagovale na vreme kao što je trebalo, em bi spasili živote em bi lockdown manje trajao (pa bi i samim tim smanjili negativne ekonomske posledice). Ali za to je trebalo imati plan, skupiti muda, slušati naučnike, i imati razmišljanje na duže staze. Umesto toga, imali smo upoređivanje Kovid-19 sa sezonskim gripom i užurbana otvaranja bez mandatornih maski. 

 

Rezultat je poznat. 


 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ma nisu meni problem maske, neka ih svi nosimo, ali neka vec otvore granice, da moze normalno da se ide, da ne moras strepiti svaki put kad hoces da ides negde.

Razumem. Mislim da je baš zato na početku SZO bila protiv zatvaranja granica. Šansa da se virus zaustavi je nestala u prvih par nedelja u Wuhan-u, ako je ikad i postojala šansa da se zaustavi. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, urosg3 said:

🙂
I oko ovoga u boldu, dočiće i ta tema na dnevni red, možda je još rano, a to je činjenica da usporavanje neminovno uzrokuje produženje, kako će ekonomija reagovati to već vidimo, opšta recesija. U firmi u kojoj stabilno poslujemo već 2 decenije, tektonski poremećaji, bukvalno smo od oktobra desektovani, strateška odluka da snabdevamo IT rešenjima sektor usluga nas je zaklao. Mene lično ne, ja sam većinom u zdravstvu, tu nema problema, a i pregovaram da bežim napolje, tamo gde država ne tretira svoje građane kao maloumne, pa se to posle prelije na same građane, koji priželjkuju da ih se kažnja propisuje, nameće, jer smo mi "takvi", i samo "jak Vođa može da reši sve"

Ne smem guknem o SWE ubiće me @vilhelmina 🙂

Činjenica da naš predsednik nosi masku samo gde ne sme da je skine jer je sagovornik moćniji od njega je divna poruka, i o korisnosti maski, i o odnosu pojedinca prema javnom zdravlju, i narativu "maskom štitim druge od sebe".
vaju 

 

Maska je, koliko ja kapiram, samo jedan deo zaštite koji ne funkcioniše u punoj meri bez drugih delova (pranje ruku i fizička distanca). Ne vredi ti da je nosiš ako ćeš da je povremeno staviš u prljav džep, čačkaš stalno oko nje prljavim rukama, nosiš ispod nosa i slično - kapiraš šta hoću da kažem.

 

Ja nemam dilemu oko toga da postoje "krugovi" koji žele da pod izgovorom zaštite od korone proguraju i neke druge, mračnije ciljeve, tu možemo da se složimo. Ali, isto tako, nemam dilemu da Francuzi kao mediteranski narod nisu baš reprezentativan primer iz čijeg iskustva možemo da izvlačimo neke zaključke. Francuzi, Španci, Italijani, mi, pa dalje na istok (ne napadajte me za šovinizam, ovo je ilustracija sklonosti ka hedonizmu i dramaturgiji 😀):

 

 

 

 

FB_IMG_1597108768898.jpg

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, implant said:

 

Maska je, koliko ja kapiram, samo jedan deo zaštite koji ne funkcioniše u punoj meri bez drugih delova (pranje ruku i fizička distanca). Ne vredi ti da je nosiš ako ćeš da je povremeno staviš u prljav džep, čačkaš stalno oko nje prljavim rukama, nosiš ispod nosa i slično - kapiraš šta hoću da kažem.

 


Kapiram, naravno. E sad ako to vidimo, ti, ja, svi ostali, nije baš neko otkriće da je tako, pitanje ostaje, koje su mere moguće?

Kako je moguće da zakonodavac ne vidi što vidimo, ti, ja, svi ostali? Mora da budeš svestan navedenog kada propisuješ mere. Mere koje propisuješ moraju da budu održive, za sve 🙂

Bogami i Austrija i Češka neće biti da je mediteranski mentalitet, hajd videćemo, mislim da nije tu kvaka.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:


Kapiram, naravno. E sad ako to vidimo, ti, ja, svi ostali, nije baš neko otkriće da je tako, pitanje ostaje, koje su mere moguće?

Kako je moguće da zakonodavac ne vidi što vidimo, ti, ja, svi ostali? Mora da budeš svestan navedenog kada propisuješ mere. Mere koje propisuješ moraju da budu održive, za sve 🙂

Bogami i Austrija i Češka neće biti da je mediteranski mentalitet, hajd videćemo, mislim da nije tu kvaka.

 

Naravno da zakonodavac vidi, nego neće da se zamera, a neki imaju i lične interese (da održe izbore, npr.). Koje su mere moguće - pa ove koje su sada na snazi, ali da se sprovode kako treba i bez izuzetka. Na mojoj firmi, npr., imaš onaj plakat na kojem piše pod kojim uslovima je dozvoljen ulaz u istu. Misliš da to neko poštuje, osim mene i još par budala? Ma jok bre, još smo imali 7-8 slučajeva korone, čovek kolabirao u firmi a pri tome je dolazio na posao osećajući se loše, a kao šlag na tortu - doktorsko dete. Sreća pa je mlad, izvukao se relativno bezbolno.

 

Nego, vrtimo se u krug, koji je tvoj predlog u vezi mera? Misliš da ih treba ukinuti i pustiti da stvari idu svojim tokom?

Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

Naravno da zakonodavac vidi, nego neće da se zamera, a neki imaju i lične interese (da održe izbore, npr.). Koje su mere moguće - pa ove koje su sada na snazi, ali da se sprovode kako treba i bez izuzetka. Na mojoj firmi, npr., imaš onaj plakat na kojem piše pod kojim uslovima je dozvoljen ulaz u istu. Misliš da to neko poštuje, osim mene i još par budala? Ma jok bre, još smo imali 7-8 slučajeva korone, čovek kolabirao u firmi a pri tome je dolazio na posao osećajući se loše, a kao šlag na tortu - doktorsko dete. Sreća pa je mlad, izvukao se relativno bezbolno.

 

Nego, vrtimo se u krug, koji je tvoj predlog u vezi mera? Misliš da ih treba ukinuti i pustiti da stvari idu svojim tokom?

Ne, naravno. Kao i u svim aspektima ljudskog života i ova pandemija će se svesti na to što jeste, svako se bori za sebe.
Kao što nikog, osim mene, nije briga hoću li imati platu sledećeg meseca, tako mene može da bude baš briga što se neko zarazio na šabanskoj žurci. Štitim sebe kako znam i umem, pa to preporučujem svima.

Od narativa "mi danas imam xy novih slučajeva" odmah mi se povraća, jer ko smo to mi? Ja nemam ni jedan slučaj danas. Neverovatno mi je da u otuđenom društvu kao što je naše odjednom imamo kolektivnu odgovornost, neće biti baš tako.

Mislili smo da kupimo neku nekretninu sa dvorištem, u okolini Bgd, da pokušamo da sagradimo svoj bubble, ali videćemo, ako se pregovori oko odlaska uspešno dovrše, valjaće nam ušteđevina za selidbu.

Ako ne, kupićemo nešto, i štitićemo sebe, koliko god možemo. Od države ionako ne očekujemo ništa osim novog policijskog časa, ako uspeju drugi put da ga nametnu onda ga i zaslužujemo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, implant said:

 

Maska je, koliko ja kapiram, samo jedan deo zaštite koji ne funkcioniše u punoj meri bez drugih delova (pranje ruku i fizička distanca). Ne vredi ti da je nosiš ako ćeš da je povremeno staviš u prljav džep, čačkaš stalno oko nje prljavim rukama, nosiš ispod nosa i slično - kapiraš šta hoću da kažem.

 

Ja nemam dilemu oko toga da postoje "krugovi" koji žele da pod izgovorom zaštite od korone proguraju i neke druge, mračnije ciljeve, tu možemo da se složimo. Ali, isto tako, nemam dilemu da Francuzi kao mediteranski narod nisu baš reprezentativan primer iz čijeg iskustva možemo da izvlačimo neke zaključke. Francuzi, Španci, Italijani, mi, pa dalje na istok (ne napadajte me za šovinizam, ovo je ilustracija sklonosti ka hedonizmu i dramaturgiji 😀😞

 

 

 

 

FB_IMG_1597108768898.jpg

 

Izvinjavam se sto quotujem ceo post, pokusao sam sa brisanjemdela koji mi ne treba, ali obrise sve.

Uglavnom juce dok sam bio u Zenevi ( Svajcarska ) imao sam 2h izmedju 2 voza. Otisao sam do kafica u koji sam voleo da odem pre 10 god dok sam ziveo neko vreme u Zenevi. Sedim juce u basti tog kafica, i gledam prolaznike, ljude koji dolaze u taj kafic, pa i celu tu ulicu, sve je isto zgrade, ali ljudi su se promenuli, nisu to vise oni ljudi od nekad, sad su to sve pridoslice sa svih strana sveta , najvise iz blisko Istocne Azije , ili Afrike. Kafic unutra"oronou" morao sam do toaleta. Tako da nema vise tog nekog mediteranskog, ne mediteranskog odredjivanja. Sve drzave EU su iste. iako Svajcarska nije EU ali je reprezent ka cemu se treba ugledati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Ne, naravno. Kao i u svim aspektima ljudskog života i ova pandemija će se svesti na to što jeste, svako se bori za sebe.
Kao što nikog, osim mene, nije briga hoću li imati platu sledećeg meseca, tako mene može da bude baš briga što se neko zarazio na šabanskoj žurci. Štitim sebe kako znam i umem, pa to preporučujem svima.

Od narativa "mi danas imam xy novih slučajeva" odmah mi se povraća, jer ko smo to mi? Ja nemam ni jedan slučaj danas. Neverovatno mi je da u otuđenom društvu kao što je naše odjednom imamo kolektivnu odgovornost, neće biti baš tako.

Mislili smo da kupimo neku nekretninu sa dvorištem, u okolini Bgd, da pokušamo da sagradimo svoj bubble, ali videćemo, ako se pregovori oko odlaska uspešno dovrše, valjaće nam ušteđevina za selidbu.

Ako ne, kupićemo nešto, i štitićemo sebe, koliko god možemo. Od države ionako ne očekujemo ništa osim novog policijskog časa, ako uspeju drugi put da ga nametnu onda ga i zaslužujemo.

 

Sviđa mi se plan u vezi babla ili odlaska, to je jedino što je ostalo u ovoj zemlji za neki koliko-toliko normalan svet. I moja porodica je u sličnim razmišljanjima ovih dana, držim palčeve da vam plan uspe!

 

Što se narativa tiče, mislim da je priča malo komplikovanija. Ti možeš da nemaš u kući nikog zaraženog, ali ako oko tebe narod krene masovno da se razboljeva, povećavaju se šanse da se (ne daj Bože) virus ušunja i kod vas...barem ja tako razmišljam, možda grešim. Ne verujem da će ponovo uvoditi policijski čas, mislim da bi se to masovno kršilo, a način na koji su uveli onaj prvi je bio pogrešan iz više razloga koje smo već pretresali ovde. Ali, slažem se sa tobom da će verovatno pokušati nešto restriktivno, što može da bude i ok ako bude nešto malo osmišljenije (pravilno sprovođenje već postojećih mera uz neke dodatke, zavisno od situacije), u šta sumnjam. Tako da si u pravu, moramo se čuvati sami, pamet u glavu i dupe uza zid.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na Urbana koledzu (IL) je prosle nedelje suspendovano desetak studenata jednog bratstva koje je pravilo privatnu zabavu u kampusu, ako se ne varam, suspendovani su na 6 meseci. Svi studenti se testiraju 2 puta nedeljno, zaposleni se od prosle nedlje testiraju samo 1, test iz pljuvacke. S obzirom na ogromne napore i sredstva koje uprava ulaze da odrzi nastavu i opstanak svih fakulteta, mislim da je kazna opravdana. U najboljim godinama to je koledz sa vise od 40 000 studenata.

U mom gradu, od pocetka epidemije, nisam videla ukupno ni 10 mladih osoba sa maskom. Na ulicama su, pogotovo sad kada je krenula nastava u srednjim i visim skolama. 

Danas na gradskoj pijaci - sa maskom samo mi, 65+ i to ne svi,  s tim da dede cesce nose maske od baka.

 

Gledam mlade zene koje rade na kasama velikih supermarketa, ako je iko u velikom riziku od bolesti, to su one a imaju samo masku ,plasticni pano i dezinfekcioni sprej. Jos uvek su sve na broju. 

Navikla sam se na masku, bocicu alkohola i spremila sam malu zalihu rukavica.

Moj unuk od 6 godina sam trazi dezinfekciju ruku kad izadjemo iz neke prodavnice. 

 

Nisam jos naisla na prihvatljiv argument da je pandemija Covida 19 izmishljotina, da se lazira broj umrlih i slicne produkte raznih teorija zavere. Suvise je ova prica velika da bi manipulacija mogla ovako dugo da se odrzi. 

I zato - ili se prilagodi, ili se razboli pa kako ti je sudjeno.

Ipak, moram da primetim da me malo boli sto mladi ne nose maske, veliki broj nih ima zive babe i dede i tuzno mi je sto ne misle na njih. 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, implant said:

Što se narativa tiče, mislim da je priča malo komplikovanija. Ti možeš da nemaš u kući nikog zaraženog, ali ako oko tebe narod krene masovno da se razboljeva, povećavaju se šanse da se (ne daj Bože) virus ušunja i kod vas...barem ja tako razmišljam, možda grešim. Ne verujem da će ponovo uvoditi policijski čas, mislim da bi se to masovno kršilo, a način na koji su uveli onaj prvi je bio pogrešan iz više razloga koje smo već pretresali ovde. Ali, slažem se sa tobom da će verovatno pokušati nešto restriktivno, što može da bude i ok ako bude nešto malo osmišljenije (pravilno sprovođenje već postojećih mera uz neke dodatke, zavisno od situacije), u šta sumnjam. Tako da si u pravu, moramo se čuvati sami, pamet u glavu i dupe uza zid.

Pa vidi, sve statistike kojima sam imao pristup kažu da se velika većina oporavi, nešto asimptomatskih slučajeva, nešto sa lakom slikom, a bogami i od onih sa teškom slikom se dosta, značajno dosta oporavi. Relativno je mala šansa da baš krepaš od korone.
Veća je šansa da ostanemo oboje bez posla nego zabodemo krematorijum 🙂

Svaka restriktivna mera sa druge strane poveća šansu da ostanemo bez posla. Ali ono što je sigurno, pre će biti  policijski ne čas nego mesec nego što će ovdašnja populacija da se masovno odnosi prema nošenju maski, distanci i higijeni kako je propisano. To jest ta verovatnoća ne postoji, slobodno zanemari.

U petak sam opet bio u školi po ćeru, ogromna većina dece u dvorištu ne nosi masku, ili je nosi Kon style. Naravno ne osuđujem ih, samo ilustracija koliko nametnute mere mogu da budu nesprovodive u suštini. Da, nosiće na času, jasno, ali napolju 🙂

Kao i sve do sada, ako i bude novih mera biće alibi mere, kao i do sada: Mi (krizni štab i vlast) kao nešto propišemo, oni (građani) kao to sprovode, i svi su happy. oni jer kao nešto kontrolišu, građani jer su izvrdali.

Ima to kod Vojnoviča lepo opisano, kad vidiš kako sovjetski građanin pronalazi smisao u tome da zezne sistem, a sistem ga namerno pušta da ga sitno zeznu svi, jer su onda građani zadovoljni.
E tako ti je i ovde...

7 minutes ago, Pletilja said:

 

Ipak, moram da primetim da me malo boli sto mladi ne nose maske, veliki broj nih ima zive babe i dede i tuzno mi je sto ne misle na njih. 

 

 

 

 A reci mi, molim te, dva pitanja:

1. jel` bi ti nosila u njihovim godinama?
2. ako je odgovor da - koliko dugo bi ih nosila?

 

imaću još par pitanja, ali daj prvo odgovori 🙂

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Izvinjavam se sto quotujem ceo post, pokusao sam sa brisanjemdela koji mi ne treba, ali obrise sve.

Uglavnom juce dok sam bio u Zenevi ( Svajcarska ) imao sam 2h izmedju 2 voza. Otisao sam do kafica u koji sam voleo da odem pre 10 god dok sam ziveo neko vreme u Zenevi. Sedim juce u basti tog kafica, i gledam prolaznike, ljude koji dolaze u taj kafic, pa i celu tu ulicu, sve je isto zgrade, ali ljudi su se promenuli, nisu to vise oni ljudi od nekad, sad su to sve pridoslice sa svih strana sveta , najvise iz blisko Istocne Azije , ili Afrike. Kafic unutra"oronou" morao sam do toaleta. Tako da nema vise tog nekog mediteranskog, ne mediteranskog odredjivanja. Sve drzave EU su iste. iako Svajcarska nije EU ali je reprezent ka cemu se treba ugledati.

 

Slažem se da više ne možemo da pravimo baš oštre podele, ali mentalitet i navike većinskog naroda države o kojoj pričamo sigurno imaju neke veze. Treba uzeti i profil i brojnost stanovništva koje se doseljava u obzir, mesta gde se ti ljudi naseljavaju, njihove navike i mentalitet pa sve to zajedno izanalizirati i tražiti povezanost (ili ne) sa koronom ...sve je to preobiman i nemoguć posao a situacija je već takva kakva jeste, ne znam ni da li bi imalo smisla.

 

Moje neko razmišljanje je, ako je već ovo respiratorni virus, daj da stavim neku prepreku između njega i sebe i probam da se kako-tako zaštitim. Da ne dodirujem lice prljavim rukama, da ih dezinfikujem kada ne mogu da ih operem i da izbegavam gužvu, posebno gužvu u kojoj većina ne nosi maske. Sve to pokušavam da radim bez nekog preterivanja, naravno, treba sačuvati i živce...da li je to dovoljno i ispravno, ne znam. O drugim mogućnostima prenosa virusa ne želim ni da razmišljam, onda nema veze ni maska ni distanca.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

 

 A reci mi, molim te, dva pitanja:

1. jel` bi ti nosila u njihovim godinama?
2. ako je odgovor da - koliko dugo bi ih nosila?

 

imaću još par pitanja, ali daj prvo odgovori 🙂

1. U njhovim godinama sva moja pobuna protiv sistema svodila se na nosenje mini suknje i verujte na rec, nije bilo ni malo lako, borila sam se za svaki santimetar. Imala sam samo jednu baku i zbog nje  bih nosila i pojas nevinosti da je to trazila. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Pa vidi, sve statistike kojima sam imao pristup kažu da se velika većina oporavi, nešto asimptomatskih slučajeva, nešto sa lakom slikom, a bogami i od onih sa teškom slikom se dosta, značajno dosta oporavi. Relativno je mala šansa da baš krepaš od korone.
Veća je šansa da ostanemo oboje bez posla nego zabodemo krematorijum 🙂

Svaka restriktivna mera sa druge strane poveća šansu da ostanemo bez posla. Ali ono što je sigurno, pre će biti  policijski ne čas nego mesec nego što će ovdašnja populacija da se masovno odnosi prema nošenju maski, distanci i higijeni kako je propisano. To jest ta verovatnoća ne postoji, slobodno zanemari.

U petak sam opet bio u školi po ćeru, ogromna većina dece u dvorištu ne nosi masku, ili je nosi Kon style. Naravno ne osuđujem ih, samo ilustracija koliko nametnute mere mogu da budu nesprovodive u suštini. Da, nosiće na času, jasno, ali napolju 🙂

Kao i sve do sada, ako i bude novih mera biće alibi mere, kao i do sada: Mi (krizni štab i vlast) kao nešto propišemo, oni (građani) kao to sprovode, i svi su happy. oni jer kao nešto kontrolišu, građani jer su izvrdali.

Ima to kod Vojnoviča lepo opisano, kad vidiš kako sovjetski građanin pronalazi smisao u tome da zezne sistem, a sistem ga namerno pušta da ga sitno zeznu svi, jer su onda građani zadovoljni.

 

To oko statistike je stvar u koju ne bih da ulazim, jer onda sledi rasprava oko vrednosti ljudskog života i ostalih povezanih stvari, da li je vredno da ekonomija stane ili ne...situacije svakoga od nas se razlikuju, tako da poštujem tvoj stav i razumem da sa tvog stanovišta on verovatno ima logike.

 

Napisao sam gore u postu da i ja sumnjam da će naša država doneti neke smislene mere. Smislene mere bi bile kažnjavanje svakoga ko krši već propisane mere, bez izutzetka. Mislim da bi naša situacija sa koronom bila daleko bolja da se svi pridržavaju postojećih mera i da onda nikakve oštre restrikcije ne bi ni bile potrebne - možda i grešim, ali to je moj utisak na osnovu ponašanja virusa kod nas u periodima kada se narod malo više opusti, u odnosu na periode kada prevlada strah. Što se mene tiče, deca nisu trebala ni da kreću u školu sada nego u Oktobru ili čak u Novembru, dok ne vidimo kakva će biti situacija sa ljudima koji se vraćaju iz Crne Gore sa odmora (njih ok 75k, čini mi se). Ovako su sve svalili na početak Septembra, pa šta bude, bude.

 

Nego, opet se vrtimo u krug; jedno pitanje, ako ne zameraš: da li ti nosiš masku? Napisao si ranije da se štitiš, da li si mislio na masku ili na neki drugi vid zaštite?

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Pa vidi, sve statistike kojima sam imao pristup kažu da se velika većina oporavi, nešto asimptomatskih slučajeva, nešto sa lakom slikom, a bogami i od onih sa teškom slikom se dosta, značajno dosta oporavi. Relativno je mala šansa da baš krepaš od korone.

 

Ovo je nesto sto sam konacno uspeo sam sebi da objasnim i od tad se osecam mnogo bolje.

Ljudi svih zivotnih doba i zdravstvenih stanja imaju generalno mnogo vece sanse da prezive nego da se desi ono najgore. Cak i oni sa 70, 80 godina imaju pristojne sanse, ljudi u 60tim neuporedivo bolje, u 50tim ogromne, ispod 40 su najgori ishodi u odnosu na registrovan (a tek u odnosu na projektovan) broj zarazenih na nivou gripa...

Ja sam konacno ukapirao da u 33. godini bolje da cuvam zivce nego da se plasim korone. OK, postujem sve mere prevencije, ali paranojo - da me izvines, vise ti nema mesta kod mene. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...