Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

S obzirom da je testiranje teško dostupno, pogotovo u Srbiji, ukoliko neko sumnja da je preležao koronu sa blagim simptomima, koliko bi trebalo da čeka pre nego što se vrati relativno normalnom životu, naravno i dalje poštujući standardne mere predostrožnosti?

 

Probao sam malo da izguglam nešto, jedna informacija je da najčešće period kada ste zarazni prestaje čak i pre kraja simptoma, odnosno da je neki standardni slučaj da zarazni period počinje dva do tri dana pre simptoma i da traje obično 8-10, a da neko ko ima blaže simptome ima ih 7-10 dana. Da bi bili sigurni preporučuje se da se ispune dva uslova: da je prošlo 3 dana od prestanka simptoma i najmanje 10 dana od pojave simptoma. Ovo kaže WHO.

 

S druge strane, Harvard preporučuje 10, pa čak i 14 dana izolacije nakon prestanka simptoma.

 

Koga slušati?

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, RatzenStadt said:

Juce, dok sam cekao u banci, cujem sa radija koji je svirao da je po svedskom istrazivanju 30% ljudi steklo imunitet i da javnost pocinje da menja misljenje oko nacina na koji se "hendluje" epidemija tamo, jer su blizu imuniteta krda.

Pre nego sto pitas, pojma nemam ko je radio istrazivanje, da li je neka odredjena oblast u Svedskoj u pitanju ili je istrazivanje na nivou cele zemlje radjeno, niti znam koja je radio stanica bila 🙂 

 

Ovo shvati dobronamerno: Treba prvo proveriti to sto se u prolazu nahvata, pa tek onda preneti dalje da bi se izbegle dezinformacije i njihovo dalje sirenje. 

 

To sto si cuo se verovatno odnosi na skorasnji test za antitela (u Karolinskom institutu) a znaci sledece:

Ispitano je 200 zarazenih da bi se utvrdilo postojanje antitela. 

Otkriveno je da je od tih 200 duplo vise razvilo T-celijski imunitet u poredjenju sa onima koji razvili antitela. 

Spoiler

T-celije su inace u prvim borbenim imunitetskim redovima kad,  recimo sezonski grip, napadne organizam. 

Na tom principu se, primera radi, bazira imunoterapija za kancer.

 

Dalje je utvrdjeno da oni koji su imali lakse simptome, nisu imali antitela ali vise od 90% njih je imalo T-celijski imunitet.

Takodje se pokazalo da su i njihove porodice imale T-celijski imunitet, cak i oni koji nisu imali simptome. 

To je sve sto se tacno zna. Ali, to sa zadrskom daje indikaciju / nadu da je ta vrsta imuniteta prisutna kod mnogo veceg broja ljudi nego sto se to moze utvrditi testovima na antitela - koji, btw, nisu bas pouzdani iz prvog pokusaja. To jos uvek ne znaci imunitet krda.

 

Zamalo zaboravih sta je mozda zbunilo onog na radiju koji je preneo vest.

Medju davaocima krvi u maju mesecu je na odredjenom mestu je oko 30% njih imalo T-celijski imunitet. 

Tu treba imati u vidu da su davaoci krvi vrlo mala grupa vrlo zdravih. 

 

Nas imunitet se sastoji od T-celija i antitela koja dolaze od B-celija. T-celije imaju dugo pamcenje - znaci, prepoznaju isti virus ako opet napadne telo.

 

Imunitet krda nije vise aktuelna prica otkako se pokazalo da je skroz neizvesno kada ce biti i da li ce biti.

Prognoze su nacisto omanule, te je tema otisla pod tepih. Misljenje javnosti je tema za sebe. 

Edited by Cyber
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Ne bi me cudilo da neka vakcina prvo dodje ovde...I da pomogne, a u stvari da postanemo poligon za testiranje...

Sad, ne verujem da ce to biti ruska vakcina, jer nas i njih ima 300 miliona, a posto Gamalej sprema 200 miliona doza, znaci da ce prilicno vakcina zafaliti. Ja tipujem na tu iz Kine, eto nama nasih spasilaca...

 

 

Nemoj posle da bude da vam nisam rek'o...

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, djole said:

S obzirom da je testiranje teško dostupno, pogotovo u Srbiji, ukoliko neko sumnja da je preležao koronu sa blagim simptomima, koliko bi trebalo da čeka pre nego što se vrati relativno normalnom životu, naravno i dalje poštujući standardne mere predostrožnosti?

 

Probao sam malo da izguglam nešto, jedna informacija je da najčešće period kada ste zarazni prestaje čak i pre kraja simptoma, odnosno da je neki standardni slučaj da zarazni period počinje dva do tri dana pre simptoma i da traje obično 8-10, a da neko ko ima blaže simptome ima ih 7-10 dana. Da bi bili sigurni preporučuje se da se ispune dva uslova: da je prošlo 3 dana od prestanka simptoma i najmanje 10 dana od pojave simptoma. Ovo kaže WHO.

 

S druge strane, Harvard preporučuje 10, pa čak i 14 dana izolacije nakon prestanka simptoma.

 

Koga slušati?

 

 

 

 

 

 

14 dana.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Cyber said:

 

 

Imunitet krda nije vise aktuelna prica otkako se pokazalo da je skroz neizvesno kada ce biti i da li ce biti.

Prognoze su nacisto omanule, te je tema otisla pod tepih. Misljenje javnosti je tema za sebe. 

Daj malo to mišljenje javnosti to je zanimljivo. Malopre sam pričao sa kolegom u Jerusalimu, on živi u ortodoksnom kraju grada, i kako kaže - tamo je priča posebna, upravo zbog religijskih načela. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Nema veze ionako nam stiže novi lockdown, kao i prvi put bespotrebno, iz pogrešnih motiva, i sumnjivim ishodom.

Jedini razlog za lockdown, moze da bude sprecavanje preopterecenja bolnica. To naravno ako prvenstveno imas mere koje su adekvatne i koje mogu da urade isti posao...svi maske, ne velika okupljanja, smanjeni kapaciteti u zatvorenom prostoru, preporuka za one koji su u rizicnim grupama da izbegavaju kontakte itd. onda najverovatnije nemas razloga za lockdown.

24 minutes ago, Cyber said:

 

Imunitet krda nije vise aktuelna prica otkako se pokazalo da je skroz neizvesno kada ce biti i da li ce biti.

Prognoze su nacisto omanule, te je tema otisla pod tepih. Misljenje javnosti je tema za sebe. 

Negde sam procitala ima neko istrazivanje od pre par dana gde kazu da je moguce da do imuniteta krda dodjemo i bez onih famoznih 60% imunih. Potrazicu kasnije gde to nadjoh. Nesto kao ta cifra od 60-70% imunih je za vakcinaciju, a prirodno moze da se postigne daleko ranije cak su pominjali i 10% imunih.

Iako mislim da je to sve zasnova na "mozda". Sto nije specijalno uverljivo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

 

Ovo shvati dobronamerno: Treba prvo proveriti to sto se u prolazu nahvata, pa tek onda preneti dalje da bi se izbegle dezinformacije i njihovo dalje sirenje. 

 

To sto si cuo se verovatno odnosi na skorasnji test za antitela (u Karolinskom institutu) a znaci sledece:

Ispitano je 200 zarazenih da bi se utvrdilo postojanje antitela. 

Otkriveno je da je od tih 200 duplo vise razvilo T-celijski imunitet u poredjenju sa onima koji razvili antitela. 

  Reveal hidden contents

T-celije su inace u prvim borbenim imunitetskim redovima kad,  recimo sezonski grip, napadne organizam. 

Na tom principu se, primera radi, bazira imunoterapija za kancer.

 

Dalje je utvrdjeno da oni koji su imali lakse simptome, nisu imali antitela ali vise od 90% njih je imalo T-celijski imunitet.

Takodje se pokazalo da su i njihove porodice imale T-celijski imunitet, cak i oni koji nisu imali simptome. 

To je sve sto se tacno zna. Ali, to sa zadrskom daje indikaciju / nadu da je ta vrsta imuniteta prisutna kod mnogo veceg broja ljudi nego sto se to moze utvrditi testovima na antitela - koji, btw, nisu bas pouzdani iz prvog pokusaja. To jos uvek ne znaci imunitet krda.

 

Zamalo zaboravih sta je mozda zbunilo onog na radiju koji je preneo vest.

Medju davaocima krvi u maju mesecu je na odredjenom mestu je oko 30% njih imalo T-celijski imunitet. 

Tu treba imati u vidu da su davaoci krvi vrlo mala grupa vrlo zdravih. 

 

Nas imunitet se sastoji od T-celija i antitela koja dolaze od B-celija. T-celije imaju dugo pamcenje - znaci, prepoznaju isti virus ako opet napadne telo.

 

Imunitet krda nije vise aktuelna prica otkako se pokazalo da je skroz neizvesno kada ce biti i da li ce biti.

Prognoze su nacisto omanule, te je tema otisla pod tepih. Misljenje javnosti je tema za sebe. 

 

Link do te studije tih 200 ljudi koja još nije prošla sito reviewera...KLIK

Edited by Asterion
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Ko garantuje da ce imunitet krda biti dovoljan?

I ovaj ovde obecava pobedu za 18 dana, a krdo trokira.

Pobeda,  za18 dana, vakcina... Sve je nam je dao, sve nam je obezbedio, hiljade i hiljade respiratora, a mi zakeramo i nismo disciplinovani. Neodgovorni smo, stoka jedna 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Baby said:

 

Pa ima i do politike kao sto vidimo i po Srbiji. 

 

Iako bi sada neki (republikanci) da prikazu kako eto smrtnost od virusa nije u crvenim drzavama velika kao sto je bilo sa pocetka u plavim koji imaju i najgusce naseljene gradove (NY, Chicago, LA..) sto je jedan od razloga ekplozije u pocetku, moze da se tumaci i drugacije. 

 

Npr. u plavim drzavama (osim u Kaliforniji) se virus je u opadanju, u crvenim divlja (Florida, Teksas, Arizona, Dzordzija, Luizijana). Jedan od razloga je sto u crvenim drzavama Trampovi guverneri nece da propisu obavezno nosenje maske i jos poneke mere koje mogu da sprece sirenje virusa. Smrtnost i zaraza bi bila jos manja da postoje neke mere. 

 

Njujorcani jos zive kao u gradu duhova iako se sirenje virusa znatno smanjilo. Pola restorana ne radi, na ulici jedva ko... Cikako isto polu pust. 

 

LA Metro area je ovakva po default, bez virusa nikad nigde nikoga. Sem priobalni gradovi

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dropkick Murphys said:

Ne znam, ja videh na n1 i danas da se pominje 2 miliona sa Oksforda. To mi je bilo baš, baš malo.

Naravno, znam da nije Oksford jedini, ali mi je on dosad najpouzdanije izgledao, pa sam se razočarao malo kad videh koji broj predviđaju. 

Da se nadamo da će biti ovako kako kažete.

Kad nasi 'novinari' krenu da prevode strucne tekstove I priloge ja uvek u neverici vrtim glavom I cudim se kako dodju do nekih 'zakljucaka'. Samo potraga za izvorom vesti, citanje/slusanje u originala moze da pojasni stvar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Pobeda,  za18 dana, vakcina... Sve je nam je dao, sve nam je obezbedio, hiljade i hiljade respiratora, a mi zakeramo i nismo disciplinovani. Neodgovorni smo, stoka jedna 🙂

Javi kako si prosao sa pelcovanjem, pa da razmislim o istom.:smiley33:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Javi kako si prosao sa pelcovanjem, pa da razmislim o istom.:smiley33:

 

Yes sir, doduše da mi lepo prvo pobedimo koronu, kao šta nam je lično garantovao, jer pobeda sa vakcinom je za cave, mi lavovi pobeđujemo na suvo.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Squabbit said:

Moje neko predvidjanje je da ce ova vakcina kod nas proci kao i SARS vakcina. 
naruchishe istalishe se a narod cene na pelc.

Sad na stranu sto ja od AV ne bih uzeo koru hleba, a kamoli vakcinu

Zar ti nisi u Trampovoj zoni odgovornosti?

 

:lol_2:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Kronostime said:

Zar ti nisi u Trampovoj zoni odgovornosti?

 

:lol_2:

Pa kao. ne znam sta on sprema. Nekako vishe potpadam pod Newsom-a. 
A on juce zatvori opet sve indoor.

Dobra stvar je sto amerika vishe pocinje da lici na Evropu.
u smislu basti. Dozvolili im gradovi da ograde 2 parking mesta ispred lokala i da tu metnu bashtu. Toga do pre metar dana i nije bas bilo svaki 20ti lokal ima stolove napolju

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Sprivel said:

Radije bih se ubo heroinom nego vakcinom u koprodukciji izvesnog ruskog instituta, kine? i jos par zemalja i partnera.

 

Baš sam skoro gledao (ponovo) Little Miss Sunshine sa detetom, pa sam se pitao kada je otprilike okej da kao Alan Arkin (deda, legenda) krenem sa heroinom, uz izgovor da sam mator i da me boli kičma... Ima smisla.

  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Squabbit said:

 

LA Metro area je ovakva po default, bez virusa nikad nigde nikoga. Sem priobalni gradovi

 

Kako gde i kako kad... Nocu restorani Hollywood Blvd i Santa Monica Blvd, danju WEHO su puni. Ali nije setajuci grad kao NY i Chi. Sada ne znam sta se desava, za ova dva grada znam. 

4 minutes ago, uini said:

ne kapiram čemu priča o herd immunityju ako većini imunitet traje 2-3 meseca? 

 

To mene interesuje i za vakcine, koliko ce taj imunitet da drzi?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

Kako gde i kako kad... Nocu restorani Hollywood Blvd i Santa Monica Blvd, danju WEHO su puni. Ali nije setajuci grad kao NY i Chi. Sada ne znam sta se desava, za ova dva grada znam. 

OCR-L-DIS-NILES-0223-FEATURED-1.jpg?w=10

Borba protiv corona19 ne staje, samo ako se mesa u novcanik. 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...