Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 

1 hour ago, sreta-steta said:

Ja se licno vise ne slazem nego slazem sa onim sto McL pise. Ovde je 100% upravu. Drzava je dozvolila da se odrzava derbi. Da li cu ja otici na derbi samo zato sto je dozvoljeno ili cu ukljuciti mozak i zakljuciti da to nije sigurno. Drzava je ukinula vanredno stanje. Da li cu ukljuciti mozak i odbiti poziv na zurku/okupljanje? 20x su menjali misljenje: te idi da se testiras kad osetis i najmanje simptome, te idi tek kad poplavis... Ne treba mi drzava da shvatim da ako odem da se testiram a dobio sam temperaturu jedan dan, rizikujem da fasujem taj isti virus za koji se testiram? Da  li mi treba Brnabicka da mi kaze da ne cekam kuci da se ugusim da bi otisao kod doktora. 

 

I ovde dolazimo do paradoksa ovih komentara: svi se slazemo da na vlasti sede retardi, ali nekako neki od nas se zale sto se retardi ponasaju u skladu sa svojim kapacitetima - retardirano. Mozemo da kukamo koliko hocemo, ali ova vlast je po meri najveceg broja nas. Ako kazete da je 80% ljudi nepismeno, zasto bi ti na vlasti bili bolji? 

 

Heh ova me prica podseca na onu sa Nemcem kojem je pobrkala navigacija u Brazilu i greskom ga odvela u neke favele gde mu je bio izresetan auto, a odgovor policije nakon sto je jedva izvukao zivu glavu je bio: " Sta ces tamo?"

 

31 minutes ago, McLeod said:

Sam si sebi odgovorio. Slali lazne poruke da smandrljaju izbore, a onda kazes ovaj virus nov nepredvidiv i paralisao ceo svet. Pa cekaj onda, hoces da verujes nekome ko te je sjebao 500 puta i skocis sa litice jer ti prica da ces da prezivis ili imas bar mozak na nivou pecinskog coveka koji ce da kaze cekaj stani ako je svuda haos, mozda ovo bas i nije tacno.

 

Ne, necu da verujem nekome ko me je zajebao mnogo puta, ali dobar deo stavnovnistva hoce. I bas zbog toga sto dobar deo stanovnistva hoce, bolnice ce biti prepune i neko kome zaista treba pomoc (a i ti si se nazalost imao izuzetno negativno iskustvo zbog toga) nece moci da dobije adekvatno lecenje, a pridrzavao se recimo  svih mera. Duznost krinog staba je bila da daje istinite informacije gradjanima i da donose mere koje ce smanjiti sanse da se virus siri. Oni su nakon maja fejlovali u oba kriterijuma, a to sto bi postojali ljudi koji bi te mere krsili..Pa jbg i sada ljudi krse zakon na razne nacine, pa postoje zakonom propisane kazne za to. Dakle, krivica za ponovo vracanje virusa je pre svega na kriznom stabu, tj. drzavi.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, McLeod said:

 

A da ne pricamo da izbori sa te epidemioloske strane uopste nisu problem. Pod uslovom naravno da se postuju mere. Odlazak u prodavnicu je mnogo veci rizik. Objektivno.

 

Jel zajebavas? 

 

Sam cim glasanja, pod uslovom da su ispostovane sve preventivne mere, sto je ogromno pitanje kod nas, mozda i nije toliko problematican. Ali naknadni rad birackog odbora i brojanje glasova, pogotovo kad se svi opuste posto je glavno proslo, je bio ogroman epidemioloski rizik.

 

U situaciji kada je korona vec krenula da divlja, sto je bio slucaj u tom trenutku. 

 

I ne mozes sve da svalis na ljude i licnu odgovornost, kada je kompletan krizni stab bio u fazonu chill zavrsili smo epidemiju, jedino Srdja Jankovic je davao izjave koje su u sebi nosile malu dozu upozorenja, ali i on je davao poruke da je vreme za relaksaciju. 

 

Pritom i Radovanovic i doktorka Gligic su isto imali izjave u tom stilu, iako malo ublazene. Jebiga, to nam je kad su gotovo svi mladji strucnjaci koji nesto valjaju napustili ovu zemlju. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, sreta-steta said:

Evo dacu vam primer. Imao sam za decu uplacenu letnju skolu jezika u UK. Naravno kako je krenulo ovo, oni to otkazu i kazu javicemo kada bude vise informacija. Sve 5. Zove teta pre neki dan kaze nude alternativu: umesto UK, moze neka Francuska, sve isti setup, cak i daju nesto gratis, ide se sredinom avgusta, tada bi trebala sitacija da bude cista. 

Ja pitam, sta se desava ako se opet razbukta i deca iz nekog razloga ne mogu nazad, ja ne mogu po njih? Pa praticemo sta drzava bude savetovala je bio odgovor. Dakle, ja treba da se uzdam u to da ce Dacic opet da posalje avion po njih? I sta se desava ako se ne daj boze razbole, jer jelte mene nije mrzelo da procitam sta pise na putnom osiguranju? Vratite novce, pa se cujemo sledece godine. 

 

I verujem da ce onim mentolima sto se guze da odu na pefkohori opet drzava nesto da bude kriva ako najebu. 


Je li to ona agencija sa NBG? Sestra je za dete imala uplacen avans i avio kartu za tu letnju skolu u UK?

 

Sta su ti na kraju rekli za novac?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, zoe Bg said:

Da nasem drustvu nedostaje vise licne odgovornosti i empatije nema spora, ali deo resenja za nedostatak odgovornosti ima drzava i po tome koliko sam danas maski videla rekla bih da su obilato zakasnili da reaguju.


Ma sve je to pet. Ali ima i ono monkey see monkey do. Majmun radi sto majmun vidi. Jedno rade, a drugo pricaju.
Ne moze sa jedne strane da se daju jedni signali, a onda radi drugacije.  Ili moze.
Ja mislim da nasi prate trenutnu  filozofiju UK, samo to nisu dojavili onako otvoreno. I da je prava poruka ona koju daju slikom. Jedna pravila za nas (videti slucaj Dominic Cummingsa), a druga za common people. Ako se nesto desi, ko vas hebe kad ste glupi.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Plavi Golub said:


Je li to ona agencija sa NBG? Sestra je za dete imala uplacen avans i avio kartu za tu letnju skolu u UK?

 

Sta su ti na kraju rekli za novac?

 

Mislim da su ovi negde iz centra... uzeli neki fee (recimo 100eur ukupno) i vratili ostalo. Nisu pravili neki problem. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Auh... ma mislim to je jos jedna stvar sto je kretenska ovde. Prica mi drugar - jedan od onih odgovornih sto rezervise letovanje u januaru, da nije mogao da dobije pare nazad, vec samo neki vaucer. I sada ja poucen iskustvom zivljenja u Srbiji 40 godina verujem da ce ta agencija da proglasi bankrot, gazda (ili gazdina zena, sin, cerka...) ce da otvori novu a on ce tim vaucerom moci da obrise dupe. Sto bi rekli pojeo vuk magarca. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imali su podatke non stop...

Kada su ukidali restrikcije mogli su da zakonski propisu nosenje maski,ostale mere predostroznosti,a ne da cekaju da se desi ovo sto se desilo...

Nisu hteli da se "zameraju" glasacima pred izbore...

Sve je vraceno u normalu,pustili su "DB pesadiju" na tribine...

Organizovali su "kontramiting" ispred skupstine....

Radili su jos gomilu gluposti znajuci da epidemija nije pod kontrolom...

Opet ponavljam "struka" ne samo sto je cutala na ovo nego im je izokola davala podrsku...

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Pa u ovom slucaju je u pitanju sopstveno zdravlje, pa nekako ocekujem(o) da ce ljudi biti malo pazljiviji - ako ne zbog drugih, onda (sebicno) zbog sebe.

 

Istina. No glavni preduslov da bi se to obistinilo je da kod ljudi postoji svest i znanje o tome sta se zapravo desava, kako i zasto se ponasati na odredjeni nacin i tako to.

Izgleda da to nije slucaj kod neke, uslovno receno, kriticne mase koja se ponasa bezglavo i inertno. Potencijalne ubice iz  nehata. 

Interesantno, tako se ponasaju i neki od kojih bi se sasvim opravdano dalo ocekivati da su sposobni da kognitivno sazvacu apstrakcije na nivou nevidljivog virusa.

Ko vele, sto se ne vidi to i ne postoji. A drugo, oko sebe vide gomilu isto tako bezglavih muva sa istim (neodgovornim) ponasanjem i onda sve to ide po inerciji.

Znaci, kod god moze, pamet u glavu i sam sebe i najblizu okolinu da cuva. Sve van toga je vrlo nepouzdano.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, dulematic said:

Pazi ovako, ako ti država mesec dana prikriva stvaran broj zarazenih i stvaran broj umrlih, potpuno je logično da je najveća odgovornost na njoj.

Održali su izbore, dozvoli fudbalske utakmice sa publikom, organizuje se teniski turnir, kako ti misliš da ljudi ovde epidemiološku situaciju shvate ozbiljno i povedu računa.

 

Ti ovde danima braniš Kona i izuzimaš ga od ikakve odgovornosti, a onda on javno priznaje da nije ni pogledao tu bazu podataka iz koje je BIRN izvlačio podatke, niti ga je ista i insteresovala.

I još govori kako veruje su podaci tu nisu dovoljno dobri i pokušava da prebaci odgovornost na lekare, kako su loše unosili podatke, pa je to Batut sredjivao.

Čovek nema odgovor NI NA JEDNO pitanje, n puta je davao izjave koje su u suštoj suprotnosti, ode na 'godisnji' pa se javi prvi dan posle izbora sa pricom kako je situacija ozbiljna. 

Da ne pričam da i dalje članovi kriznog štaba vrte svako svoju priču i dodatno zbunjuju ljude. 

A mere koje su donošene su tek posebna priča...

 

NIJE podeljena odgovornost, odgovornost je uvek na onom ko postavlja pravila ponašanja, a odgovornost je na pojedincu samo u koliko ta pravila ne poštuje. 

Nakon što je proglašena pobeda nad koronom i zakazani izbori, krizni štab je donosio samo preporuke, koje nisu zakonski obavezujuće, a njih nisu poštovali ni organi vlasti.

Kako onda očekuješ od bilo koga da to radi? Da je bar par puta nedeljno neko iz kriznog štaba bar apelovao da se ljudi uozbilje, da preskoče te utakmice ako je neko već odlučio da ih zakaže sa publikom, nego su se i oni ponašali kao da epidemija više ne postoji.

 

I onda je opet kriv narod, neće da može.

 

 

Drzava prica da idemo u EU. Drzava kaze da nece da preda Kosovo. Drzava prica da ce plate da budu 900 evra za dve godine. Ko joj veruje u vezi bilo cega je - budala. Posto ovde budale ionako prolaze mnogo bolje nego u svetskom proseku, sad cu ja da glumim moralistu i cuvam ih. Zabole me. Neka se cuvaju za promenu sami.

 

Je l' njegov posao da gleda te podatke? Nije. Oni su od pocetka i govorili da im daju sve podatke i odgovore na novinarska pitanja koja se ticu te statistike sluzbe koje stoje iza njih. Oni samo citaju. U tom delu on je samo spiker koji cita vesti. Ako nema razloga da sumnja u to - nema nikakvu odgovornost. Prosto.

 

Zoran Radovanovic koji je ovde apostol istine - isto tako. I jos je vise kontradiktornosti u njima. Sto dovodi do jedinog moguceg zakljucka koji se nametnuo odavno, koji niko od vas ne moze da obori - kritikuje se Kon jer nije simpatican i jer nije hteo da on kritikuje Vucica. Takodje prosto. To sto niko to nece da prizna ne menja cinjenicno stanje.

 

Dalje, nije tacno. Odgovornost onoga koji propisuje odredjena pravila ponasanja je da obezbedi njenu primenu. To je odgovornost drzave u vanrednom stanju. I u tom delu je podeljena.

 

U normalnom stanju kada je sve na preporukama tu nema ama bas nikakve odgovornosti drzave, nego je cela na pojedincima, koji ne mogu da se suzdrze od valjanja u blatu.

 

Jos jedna teska cinjenica koju je tesko priznati, ali to i dalje ne menja da je to suva istina.

 

Ajde jos malo da se pravimo da iko ovde gleda sta radi vlast pa radi i on, i da se pretvaramo da nije gro ljudi u ovoj zemlji u fazonu sveCka zavera protiv jadnih Srba i da se prati ponasanje okoline, u krajnjem slucaju, a ne vlasti. Ponasanje vlasti moze da bude samo krajnja potvrda vec donete odluke i to opravdanje pred sobom i drugima, sto i na ovom forumu neki rade. A da te vratim na pocetak, koji majmun gleda nesto pa to radi je i dalje majmun.

 

32 minutes ago, marejosip said:

 

 

 

 

 

Ne, necu da verujem nekome ko me je zajebao mnogo puta, ali dobar deo stavnovnistva hoce. I bas zbog toga sto dobar deo stanovnistva hoce, bolnice ce biti prepune i neko kome zaista treba pomoc (a i ti si se nazalost imao izuzetno negativno iskustvo zbog toga) nece moci da dobije adekvatno lecenje, a pridrzavao se recimo  svih mera. Duznost krinog staba je bila da daje istinite informacije gradjanima i da donose mere koje ce smanjiti sanse da se virus siri. Oni su nakon maja fejlovali u oba kriterijuma, a to sto bi postojali ljudi koji bi te mere krsili..Pa jbg i sada ljudi krse zakon na razne nacine, pa postoje zakonom propisane kazne za to. Dakle, krivica za ponovo vracanje virusa je pre svega na kriznom stabu, tj. drzavi.

 

Mozemo da kazemo da je zakljucak tacan, kad bi te premise, odnosno izvrnute cinjenice bile tacne. Nije to bas islo tako. Dakle imali smo vanredno stanje i prinudu od strane drzave, koja jeste pomogla da se epidemija suzbije, dakle to je dokazano bilo potrebno. I pored toga, i ovde, i na tviteru i na tim mestima gde obitava "intelektualna elita" ove zemlje je stalno pokusavano neko poredjenje sa zemljama koje nisu imale prinudu i kako mi nismo bolji od njih, da smo gori, te da vanredno stanje nicemu ne sluzi do Vucicevom izivljavanju. Sto se sada kada epidemija bukti pa je kuku lele drzava duradi nesto, zgodno zaboravlja.

 

Dakle, to sto krizni stab i drzava rade i to navrat nanos ukidanje mera ne bi napravilo NIKAKVU STETU da ovde ne zive debili. Tesko zabu u vodu naterati, zaista.

 

Ali da ovde ne zive debili, ne bismo ni pricali o debilnoj vlasti, koja je nesposobna, koja laze i ponasa se povrh svega osiono.

 

Uzrok. Posledica.

 

31 minutes ago, nemanjaol said:

 

Jel zajebavas? 

 

Sam cim glasanja, pod uslovom da su ispostovane sve preventivne mere, sto je ogromno pitanje kod nas, mozda i nije toliko problematican. Ali naknadni rad birackog odbora i brojanje glasova, pogotovo kad se svi opuste posto je glavno proslo, je bio ogroman epidemioloski rizik.

 

U situaciji kada je korona vec krenula da divlja, sto je bio slucaj u tom trenutku. 

 

I ne mozes sve da svalis na ljude i licnu odgovornost, kada je kompletan krizni stab bio u fazonu chill zavrsili smo epidemiju, jedino Srdja Jankovic je davao izjave koje su u sebi nosile malu dozu upozorenja, ali i on je davao poruke da je vreme za relaksaciju. 

 

Pritom i Radovanovic i doktorka Gligic su isto imali izjave u tom stilu, iako malo ublazene. Jebiga, to nam je kad su gotovo svi mladji strucnjaci koji nesto valjaju napustili ovu zemlju. 

 

 

Naravno da ne zajebavam.

 

bold - znaci, ljudi debili. Uzrok. Drzava je posledica.

 

Naravno da mozes. Znaci opustili se ljudi, Vucic pobedio, pa da se cmok, bravo, cmok, majstore, cmok, razbismo ih opet! cestita.

 

Uzrok. Posledica.

16 minutes ago, RatzenStadt said:

Simpaticno je kako Mek kada god nabraja negativne osobine ljudi u Srbiji (u ovim okolnostima na red su dosle nepromisljenost i nemarnost), uvek ih predstavlja kao ekskluzivitet ljudi sa ovih prostora 🙂

 

Naravno da je to ekskluzivitet ljudi sa ovih prostora.

 

Jer ih ima taman toliko dovoljno da svakog normalnog i pametnog oteraju u tri lepe jer nece da zivi vise okruzen idiotima.

 

Znas ono, odliv mozgova?

 

E u svim ostalim drzavama, gde naravno da ima idiota istih ovakvih kao ovde, na srecu ih bas nema dovoljno da preuzmu volan i naprave sranje u drzavi, mada se desavaju ekscesi i tu kao recimo u Americi pod Trampom.

 

A sto se tice nas ovde i recimo "brace Rusa", eksluzivitet debilizma je karakterna osobina utkana u taj "narod".

 

A gradjanima koji su u tragovima u oba drustva je duznost da ukazuju na tu divnu osobinu svojih nazalost sunarodnika.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

 

 

Ja ne mogu da verujem sta sam cuo. Odvratno

 

Nisam verovao da ce se ikad pojaviti osoba koja mi je ogavnija do AV-a. 

 

41 minutes ago, McLeod said:

Ma ne navodi ona nikoga ni na šta. To je bukvalno opravdanje za odredjeno (ne)činjenje. Isti ljudi koji su kukali za 1. maj su poleteli po kafićima žurkama utakmicama, znači na njih preporuka ne utiče, samo zabrana. Eventualno. A nemoj sad da pricamo o tome koliko ljudi ovde i generalno je podržalo potrebnost vanrednog stanja. To je sve povezano i zaključci su očigledni.

 

Sve si sam napisao, ostalo je samo da zakljucis -> "1.maj":  drzava zabranila = narod u karantinu; drzava skinula zabranu = narod kao obezglavljen. Oko "potrebnosti" - drzava ( ovde pricamo o normalnoj i uredjenoj, ono sto Srbija nije) ima instrumente i za to, zna se kako se narod osvescuje/umiruje.

 

Nego, verovatno se ova prica oko "narod &/vs drzava" ( iliti "kokoska i jaje") treba izbanalizovati do kraja da bi se shvatila poenta... pa da postavim samo jedno pitanje: cemu sluze moderatori ( =vlast) na ovom forumu ( =drzava)? Sta bi se desilo da ih nema i da se uredjivanje i sve ostalo prepusti clanovima/diskutantima ( =narodu)?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Belgrade said:

 

 

 

 

Sve si sam napisao, ostalo je samo da zakljucis -> "1.maj":  drzava zabranila = narod u karantinu; drzava skinula zabranu = narod kao obezglavljen. Oko "potrebnosti" - drzava ( ovde pricamo o normalnoj i uredjenoj, ono sto Srbija nije) ima instrumente i za to, zna se kako se narod osvescuje/umiruje.

 

Nego, verovatno se ova prica oko "narod &/vs drzava" ( iliti "kokoska i jaje") treba izbanalizovati do kraja da bi se shvatila poenta... pa da postavim samo jedno pitanje: cemu sluze moderatori ( =vlast) na ovom forumu ( =drzava)? Sta bi se desilo da ih nema i da se uredjivanje i sve ostalo prepusti clanovima/diskutantima ( =narodu)?

 

 

Pa znaci treba priznati da ovde zive debili i da je, kako nas debilni sin grobara kaze, za ovaj narod je samo batina? Znaci to je zakljucak koji se izvodi?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

 

Pa znaci treba priznati da ovde zive debili i da je, kako nas debilni sin grobara kaze, za ovaj narod je samo batina? Znaci to je zakljucak koji se izvodi?

 

Ne, to nije ekskluzivitet naroda sa ovih prostora kao sto ti tvrdis jer, da je tako, onda drzave ne bi postojale. Svugde ima debila, samo negde, u uredjenim drzavama i sistemima, ne dolaze tako lako do izrazaja kao sto je to kod nas i u ostalim nerazvijenim drzavama.

 

Primer koji sam dao u prethodnom postu najbolje to opisuje. Skinite ovlascenja na mesec dana, samo testiranja radi, pa cete videti na sta ce forum liciti... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Drzava prica da idemo u EU. Drzava kaze da nece da preda Kosovo. Drzava prica da ce plate da budu 900 evra za dve godine. Ko joj veruje u vezi bilo cega je - budala. Posto ovde budale ionako prolaze mnogo bolje nego u svetskom proseku, sad cu ja da glumim moralistu i cuvam ih. Zabole me. Neka se cuvaju za promenu sami.

 

Je l' njegov posao da gleda te podatke? Nije. Oni su od pocetka i govorili da im daju sve podatke i odgovore na novinarska pitanja sluzbe koje stoje iza njih. Oni samo citaju. U tom delu on je samo spiker koji cita vesti. Ako nema razloga da sumnja u to - nema nikakvu odgovornost. Prosto.

 

Zoran Radovanovic koji je ovde apostol istine - isto tako. I jos je vise kontradiktornosti u njima. Sto dovodi do jedinog moguceg zakljucka koji se nametnuo odavno, koji niko od vas ne moze da obori - kritikuje se Kon jer nije simpatican i jer nije hteo da on kritikuje Vucica. Takodje prosto. To sto niko to nece da prizna ne menja cinjenicno stanje.

 

Dalje, nije tacno. Odgovornost onoga koji propisuje odredjena pravila ponasanja je da obezbedi njenu primenu. To je odgovornost drzave u vanrednom stanju. I u tom delu je podeljena.

 

U normalnom stanju kada je sve na preporukama tu nema ama bas nikakve odgovornosti drzave, nego je cela na pojedincima, koji ne mogu da se suzdrze od valjanja u blatu.

 

Jos jedna teska cinjenica koju je tesko priznati, ali to i dalje ne menja da je to suva istina.

 

Ajde jos malo da se pravimo da iko ovde gleda sta radi vlast pa radi i on, i da se pretvaramo da nije gro ljudi u ovoj zemlji u fazonu sveCka zavera protiv jadnih Srba i da se prati ponasanje okoline, u krajnjem slucaju, a ne vlasti. Ponasanje vlasti moze da bude samo krajnja potvrda vec donete odluke i to opravdanje pred sobom i drugima, sto i na ovom forumu neki rade. A da te vratim na pocetak, koji majmun gleda nesto pa to radi je i dalje majmun.

 

Čekaj, hočeš da kažeš da oni nisu imali sumnju u validnost tih podataka koji su im prestavljani, da oni nemaju kontakta sa lekarima, da ne znaju pravo stanje stvari. Jel oni žive u nekom staklenom zvonu, van kontakta sa stvarnim svetom i veruju da je ova vlast odgovorna i da radi u interesu gradjana?

Pitam se onda ko je ovde naivan...

 

U celom svetu su mere ublažavane postepeno, dok se situacija nije polako smirivala.

Jedino kod nas imamo ovaj svojevrsni paradoks, prvo imamo najstrože mere u Evropi, a onda zarad održavanje izbora se ponašamo kao da korona više ni ne postoji.

Kad je reč o merama, mnogo manje bi bilo otpora prema tim merama da nije bilo bezbroj nelogičnosti kod istih. Samo jedan primer, ljudi nisu mogli da izadju uveče da prošetaju, dok su u toku istog dana drugi mogli opušteno da vise po kladionicama. E kad te neko da prostiš na taj način jebe u zdrav mozak, logično je posle da te zabole za preporuke istog. Što bi ti rekao, uzrok i posledica.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, McLeod said:

Mozemo da kazemo da je zakljucak tacan, kad bi te premise, odnosno izvrnute cinjenice bile tacne. Nije to bas islo tako. Dakle imali smo vanredno stanje i prinudu od strane drzave, koja jeste pomogla da se epidemija suzbije, dakle to je dokazano bilo potrebno. I pored toga, i ovde, i na tviteru i na tim mestima gde obitava "intelektualna elita" ove zemlje je stalno pokusavano neko poredjenje sa zemljama koje nisu imale prinudu i kako mi nismo bolji od njih, da smo gori, te da vanredno stanje nicemu ne sluzi do Vucicevom izivljavanju. Sto se sada kada epidemija bukti pa je kuku lele drzava duradi nesto, zgodno zaboravlja.

 

Dakle, to sto krizni stab i drzava rade i to navrat nanos ukidanje mera ne bi napravilo NIKAKVU STETU da ovde ne zive debili. Tesko zabu u vodu naterati, zaista.

 

Ali da ovde ne zive debili, ne bismo ni pricali o debilnoj vlasti, koja je nesposobna, koja laze i ponasa se povrh svega osiono.

 

Uzrok. Posledica.

 

Prvo, to sto je tako mislila "elita" ne vidim kao bilo kakvu relevantu informaciju u ovom slucaju. Cak i ako su neki ljudi ispali licemerni, to nema veze sa odlukama kriznog staba. Doktori kada nekoga lece ih ne zanima sta ti ljudi privatno misle, nego gledaju da odrade posao za koji su placeni i angazovani. Ovde taj posao nije obavljen do kraja i kako treba.

 

Zatim, to sto su ljudi kukali na mere, ne znaci da su bili i protiv tih mera, vec da su bili protiv toliko restriktivnih mera. Cinjenica je da mnoge druge zemlje nisu imale zatvaranja od 72h gde nisu ljudi nisu smeli da izadju na ulice, niti su se opuzivali jer izlaze u setnju, niti im se pretilo malim grobljima, a imali su manju kriticnu sitruaciju nego ovde.  Na kraju krajeva, bas zbog toga sto su uvodili tako stroge mere je apsolutno besmisleno ovo sto je uradjeno sada, jer na kraju opet imamo situaciju da virus bukti, a toliko ljudi se zrtvovalo sto ekonomski, sto psihicki.

 

Na kraju, da je drzava rekla da je obavezno nosenje maski, zabranjena veca okupljanja i dalje itd. kod prvih popustanja mera, dakle sve ono sto je sada, te da su to ljudi masovno krisili na te nacine da je drzava bila onemogucena da to regulise i sve pokaznjava - e samo u toj situaciji bih rekao da i narod snosi veliki deo odgovornosti. Isto kao sto su ljudi masovno kritikovali sve one koji su izlazili po kaficima i okupljali se kada je epidemija bila u jeku u aprilu. Ovako kada ljudima sve otvoris i kao strucno lice kazes da je epidemija pri kraju i da sredinom jula vise nece biti slucajeva, te da oni koji se razbole imaju samo blaze simptome- tada si direktno odgovoran za sve sto se desava.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, McLeod said:

 

Pa znaci treba priznati da ovde zive debili i da je, kako nas debilni sin grobara kaze, za ovaj narod je samo batina? Znaci to je zakljucak koji se izvodi?

 

Ne, ne znaci.

 

To je tebi iz nekog razloga mnogo bitno pa svaki drugi dan insistiras na tome toliko da ti je Vucic i Brnabic i Kon i SNS u drugom planu.

 

Objasnicu sta znaci: Na svim vestima pocetkom maja ide otvaranje, ide leto, virus je oslabio, pandemija je gotova. Brojke su znacajno smanjene, nema vise mrtvih (ili ima po jedan dnevno), mere se postepeno ukidaju.

 

Tvoj lik na avataru kaze da je pandemija gotova:

 

Quote

Dr Kon: Završavamo drugo poluvreme, preko leta virus će se javljati sporadično, treba da se opustimo

Epidemilog dr Predrag Kon očekivao je da će "dan gašenja epidemije" doći ranije, ali, kako je rekao gostujući na Prvoj, obradovao se kada je došao,

 

Sta imamo? Imamo virus koji ne ostavlja posledice po zdravlje najbrojnije populacije, imamo vesti da se sve otvara, imamo mesec dana ukidanja svih mera nakon izuzetno teskih mera i ti ocekujes da ce neko da bude hipohondrik i da se i dalje zatvara u kucu? Pa nece.

 

Stalno govoris o emotivnom pisanju protiv vlasti, a evo pises dugacke postove u kojima se vidi isto - smeta ti okruzenje u kojem zivis, pa ti je nebitno sta rade i kako se ponasaju Vucic, Brnabic, Kon, SNS. Sto je u potpunosti u redu, ali i drugi imaju prava da im je nebitno sta radi obican gradjanin nego umesto toga kritikuje drzavu.

 

Za mene su one mere zatvaranja i policijskog casa bile uzasno lose - trebalo je samo da policija drasticno kaznjava pojedince koje vidi u grupama i/ili bez maske. Malo ko ce rizikovati da slucajno naleti na patrolu i bude drasticno kaznjen. Umesto toga, imali smo besmisleno zatvaranje, pa su ljudi jedva docekali da vise ne moraju da paze.

 

I zbog cega bi bilo ko, osim hipohondara, imao razlog da pomisli da je situacija teska? Jel' ide leto? Ide. Jel' su rekli da virus slabi? Jesu. Da li su brojke danima bila bas male? Jesu. O cemu mi vise da pricamo? O zelji da se zivi medju Belgijancima nevezano za to kakva je situacija?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, McLeod said:

Je l' njegov posao da gleda te podatke? Nije. Oni su od pocetka i govorili da im daju sve podatke i odgovore na novinarska pitanja koja se ticu te statistike sluzbe koje stoje iza njih. Oni samo citaju. U tom delu on je samo spiker koji cita vesti. Ako nema razloga da sumnja u to - nema nikakvu odgovornost. Prosto.

 

Zoran Radovanovic koji je ovde apostol istine - isto tako. I jos je vise kontradiktornosti u njima. Sto dovodi do jedinog moguceg zakljucka koji se nametnuo odavno, koji niko od vas ne moze da obori - kritikuje se Kon jer nije simpatican i jer nije hteo da on kritikuje Vucica. Takodje prosto. To sto niko to nece da prizna ne menja cinjenicno stanje.

 

Bold 1 - a na osnovu čega donosi predloge za mere, nego na osnovu tih podataka? Nije isto 60 i 260 zaraženih dnevno. Ako je i verovao u fingirane podatke pa se ponašao kako se ponašao, onda je i on obmanut. Ako to tad nije znao, a znao je, sad sigurno zna. Umesto da kao moralan čovek podnese ostavku i ostavi ovoj bagri da se sama igra i navuče sve veći gnev naroda na sebe, on ćuti sa šatro objašnjenjem da neće sad da ode kad je najteže, jer bi bilo nemoralno. Nego se setio dan posle izbora i javio da radi damage control. Ili je budala, ili je nemoralno govno koje služi vođi boleći ga qrc za sve drugo (tipa Brnabić), ili je kupljen/ucenjen. Ovo što se sad dešava je za krivično gonjenje zbog ugrožavanja zdravlja ljudi, koliko god ti pljuvao iste a njega branio. On je lagao ljude, ili im nije rekao istinu, doveo ih u zabludu i ugrozio im zdravlje. 

 

Bold 2 - epska glupost. Glavni i najeksponiraniji član kriznog štaba samo čita vesti? Koji je qrc onda juče zasedao i odlučio da je obavezno nošenje maski zbog katastrofe koja je nastala, delom i zbog njega, ako samo čita vesti? Pričaš gluposti i vređaš inteligenciju ljudima ovde.

 

Bold 3 - ovo je već epski bezobrazluk. Ovo stanje sad (a biće sve gore) je i iznad samog Vučića i kritika istog, iako je takvo stanje direktno nastalo da bi se Vučić igrao izbora (koji mu ni ne trebaju). Boli mene patka da li je Kon simpatičan ili nije, nego sudim po onome što radi i govori. A ako je direktno u Vučićevoj službi i radi u njegovom interesu, a radi, onda istovremeno radi protiv zdravlja ljudi. I Bujošević radi za Vučića direktno, obmanjuje ljude svesno, ali time bar ne ugrožava ničije zdravlje. Ovaj ugrožava itekako. Ne mora on da kritikuje Vučića, nego neka kaže istinu i predloži mere da zaštiti ljude. Ako to ne sme jer to Vučiću ne odgovara, onda neka da ostavku. Jednostavno. Ionako je samo spiker, po tebi.

 

Braniš neodbranjivo i ovde i na politici, do te mere da je već neukusno.

Edited by Issey
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li je to samo moj utisak, ali u ovom “drugom talasu” ili kako vec kao da posledice/simptomi postase opasniji?! 
 

Totalno mi je horor sve ovo oko N. Pazara i Tutina. Eno gore video mlad, zdrav covek ode na onaj svet...ne znam, ne znam. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Ma ne navodi ona nikoga ni na šta. To je bukvalno opravdanje za odredjeno (ne)činjenje. Isti ljudi koji su kukali za 1. maj su poleteli po kafićima žurkama utakmicama, znači na njih preporuka ne utiče, samo zabrana. Eventualno. A nemoj sad da pricamo o tome koliko ljudi ovde i generalno je podržalo potrebnost vanrednog stanja. To je sve povezano i zaključci su očigledni.

Znaci Uros je kriv za sve? :wink2:

Koliko znam Uros nije ni nepismen, ni glup, niti je SNS-ovac...

 

(da izvine Uros sto ga koristim kao primer)

 

Ja sam vam ovde pisala i o situaciji u Nemackoj, kao primeru zemlje koja je manje-vise na vreme i ozbiljno reagovala i koja ima daleko ozbijnije politicare i vlast nego Srbija. Pa smo posle odredjenog vremena imali i ovde prelazak na politicku borbu i zauzimanje "pozicija" za naredne izbore, prebrzo popustanje previse mera, sto je kod jednog dela stanovnistva stvorilo iluziju da opasnosti i nema. Da ne pricam u mladjoj populaciji koja je shvatila da njih bolest nece bas pogoditi (mada ni ovo nije bas sigurno, sta sa indicijama da neka ostecenja organizma mogu biti i trajna; da ne pricam o tome sto ce oni na svojim plecima imati posledice ekonomskog kolapsa). Eto, bas za vikend su dali prilog iz Dizeldorfa, grad pun, ulice gde su kafici krcate, strafta pored reke krcata. I to ne samo omladina, izasli i sredovecni, organizovali neki ples na otvorenom. Guzva samo takva. Omladina kaze: preterano su nas plasili - nije toliko strasno, mi smo mladi - hocemo da zivimo... Nije ih zabrinula ni situacija s Tönniesom i zatvaranje te dve opstine. Kao i u Srbiji ne postoji svesno suzdrzavanje od okupljanja na gomili posto je vlast (ova lokalna) to sve dozvolila). Treba li da kazem da kriva novozarazenih ide navise?

 

w2800_h1575_x1500_y844_20200627_Raeumung

duesseldorf-vs-corona-so-voll-war-es-zu-

rheinufer-duesseldorf-100~_v-Hintergrund

w2800_h1575_x1500_y844_20200627_Raeumung

 

wide__820x461__desktop

 

Ovo je Bilefeld, grad koji se naslanja na opstinu koja je u lockdown-u zbog Tönniesa - 3000 fanova se skupilo:

arminia-bielefeld-190~_v-ARDFotogalerie.

arminia-bielefeld-fans100~_v-ARDFotogale

 

Bremen:

Werder-Bremen-Fans-freuen-sich-nach-dem-

 

Stuttgart:

ZNNWZACTJFCWDOYB4YFMIGFEHM.jpeg

w1099_h618_x750_y499_371fc4e1048d1332.jp

Randale-und-Pluenderungen-in-Stuttgart.j

 

 

A primera ima svukuda, od Italije i Francuske do UK i NL (protesti u Hagu protiv mera da se drzi distanca od 1m).

 

Sto ce reci, ne moze se osloniti na savest pojedinca i preporuke. Moraju se uvesti jasne mere i obezbediti da se one postuju (odgovarajucim kaznama).

 

  • Like 10
  • Thanks 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Evo jedna priča koju sam pročitao 🙂

 

Jednog dana je vladar (emir) poznat po zulumu pozvao nekolicinu uglednih ljudi u svojoj zemlji. Kad su se okupili, on ih je upitao: “Jesam li ja adil (pravedan) ili sam zalim (nasilnik, zulumćar)?”

“Aman, aman, emiru, svakako da ste adil…”
Pošto je dobio ovakav odgovor, vladar je pozvao džellata naredivši mu:
“Odsjeci im glave!”
Narednog dana je pozvao drugu grupu i postavio im isto pitanje:
“Jesam Ii ja adil ili sam zalim?”
“O emire, ti nisi ni blizu pravde. Ko bi bio veći zalim od onoga ko kaže da si ti adil?”, rekoše, ali i njima glave bijahu odsječene.
Nakon što je odsjekao glave onih koji rekoše da je pravedan i onih što ga nazvaše zulumćarom, vladar odluči da pozove ulemu te zemlje i neke alime i vidi kakav će biti njihov odgovor na isto pitanje. Na putu ka vladaru priđe im jedan ludak pitajući gdje idu. Insistirao je da krene sa njima, ali su ga oni odbijali. Na koncu jedna vrlo ugledna ličnost stade nagovarati svoje saputnike: “Pustite ga nek pođe, možda nam ga Allah, dž.š., šalje.” Pristali su. No, tokom putovanja ludak reče ljutito:
“Stanite, postavljam uvjet! Kad emir postavi pitanje niko od vas se ne smije miješati, ja ću mu odgovoriti.” Ulema se iznenadi ali ipak pristade, jer kod ovog vladara svakako ne vrijede nikakve riječi. No, i pored toga ipak su se pribojavaIi:
“Ako on bude govorio ne samo da će nam glave odsjeći, nego će nam i kožu oderati.”
Kad stigoše kod emira on upita:
“Ko je ovo?”, a ludak uzrujano reče:
“Tišina! Njih ništa ne pitaj, već mene!”
“Vladar pristade i upita:
“Neki insani vele da sam adil, a neki da sam zalim, šta ti kažeš?”
Ludak se počeo smijati. To prilično iznervira vladara, pa ljutito i drskim tonom ponovi svoje pitanje. Ludak se uozbilji, pa reče:
“O vladaru, ti nisi ni adil, a ni zalim, ti si Allahova kazna za našu lošu situaciju.”
Emiru se to svidjelo.
“Vodite ga, a ostali idite, slobodni ste”, reče vladar i oslobodi ulemu i alime. Okrenuo se svojim slugama:
“Odgovor koji sam tražio, dobio sam od ovog Iudaka. Dobro ga nagradite!” Emir je ostao sjediti i duboko uzdahnuvši stao razmišljati:
“Ja sam od Allaha postavljen kao posljedica vašeg stanja. Kada ste vi adil i ja sam, a kada ste zalim i ja bivam takav.
Loša djela, zulum ili pravednost potražite kod sebe, a ne kod mene.”
Vaša pravednost se oslikava kod emira, vaš zulum također izađe na vidjelo kod emira. To je pravilo. Pejgamber, a.s., kaže: Kakav bude vaš hal (stanje) takva će vam biti i uprava… Allah poručuje: Promijenite se i ja ću učiniti promjene, popravite se i Ja ću učiniti ispravke. Ako nastavite biti iskvareni, učiniću da nad vama bude neko kao što ste vi.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

Auh... ma mislim to je jos jedna stvar sto je kretenska ovde. Prica mi drugar - jedan od onih odgovornih sto rezervise letovanje u januaru, da nije mogao da dobije pare nazad, vec samo neki vaucer. I sada ja poucen iskustvom zivljenja u Srbiji 40 godina verujem da ce ta agencija da proglasi bankrot, gazda (ili gazdina zena, sin, cerka...) ce da otvori novu a on ce tim vaucerom moci da obrise dupe. Sto bi rekli pojeo vuk magarca. 

 

Ja , krajem Januara ubedio komsije da konacno bukiraju preko Booking.com letovanje u Grckoj. Da ne idu preko agencija,... i pristali oni na to. Ja im pronasao lep smestaj za njih 9. Bile dve cene, jedna jeftinija ali ne moze otkazivanje, i druga skuplja i moze otkazivanje do mesec dana pre polaska. Sve ukupno oko 400evra razlike u ceni za ovu bez otkazivanja i za otkazivanje i full povrat novca. I tako pocela epidemija, oni nece da idu na more, ja saljem poruke preko booking-a tom grku da li moze da otkazemo letovanje. On upocetku kaze da ne moze, da smo tako platili. Tj mozemo otkazati ali on nece vratit pare. Ja nastavljam i dalje da saljem poruke, pa nije do nas, do epidemije je, sta ako odemo moramo u karantin, pa onda kako je kod nas karantin, firme ne rade, da mozda necemo moci na letovanje u tom periodu. I na kraju on pristane da pomeri datum za sledecu godinu isti period u Avgustu. Znaci nije vratio pare, ali je ipak ispao fer i odobrio da pomeri datum za godinu dana.

Ne znam kako i dalje ljudi kod nas vise veruju turistickim organizacijama za planiranje letovanja.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...