Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

15 minutes ago, Mama_mia said:

 

meni se sada sve izmesalo sta se sme a sta ne,

bila sam uverena da u basti kafica mozes da imas spustenu masku, ne da mozes vec moras,

jer kako drugacije da ubacis taj espresso u sebe?

 

 

 

Ko kaze da on tamo pije nesto? ja ne vidim.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Ko kaze da on tamo pije nesto? ja ne vidim.

 

ma u pitanju sam ja, pila sam taj prokleti espresso, spustila masku na vrat i glumila da je sve kao pre

 

ali sam ipak savesna, npr kada sam neki dan usla u unutrasnji prostor kafica,

trazila sam slamcicu i pila kafu tako sto sam je zavukla ispod maske

 

cinjenica je da me nerviraju oni koji su nonsalantni, zato ih prozivam za maske i peraja ako ih nemaju

 

pitam: cekaj, sta sam ja ovde ovako maskirana dok ti slobodno prosipas viruse okolo? :mad:

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, McLeod said:

 

Ne postoji nedoslednost doktora Kona. Postoji nedoslednost vlasti.

 

Dok je Kon slusan i dok je Nestorovic bio na uzici, sve je bilo kako treba.

 

Od kako je pocelo da pada, svi su poceli sve da rade na svoju ruku, pa imamo razlicite poruke i razlicite mere i (ne)postovanje istih.

 

Doktor Kon je uvek bio principijelan i nista se u njegovim porukama nije promenilo.

 

Odgovor na ovo i slicna pitanja bi ti najbolje dao predsednik drzave.

 

Mislim da si upravo napisao izgovor svakog clana sns-a kad ovo zlo padne sa vlasti. 

 

Nisam ja, sve predsednik, niko me nije slusao, ja sam bio ispred struke...

 

Postavlja se pitanje a sto ste i dalje u kolu sa ljudima koji vas nista ne slusaju i rade sve suprotno od onoga sto kazete? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da je Kon lazov to je sam priznao pre koju nedelju. A na ovoj slici vidimo i da je licemer jer radi upravo ono sto je drugima zamerao. On na slici ne pije nista. Nije problem da skine na sekund odpije gutljaj i vrati masku. Ali mi vidimo da se zavalio u stolicu i veselo cakula. Fali samo jos da se malo valja u blatu i mere su sprovedene 100% : )

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Klotzen said:

Da je Kon lazov to je sam priznao pre koju nedelju. A na ovoj slici vidimo i da je licemer jer radi upravo ono sto je drugima zamerao. On na slici ne pije nista. Nije problem da skine na sekund odpije gutljaj i vrati masku. Ali mi vidimo da se zavalio u stolicu i veselo cakula. Fali samo jos da se malo valja u blatu i mere su sprovedene 100% : )

 

 

ne bih rekla da je lazov, vec takvi ljudi sa polozajem a bliski vlasti misle da mogu sve,

pa mogu i maske dole, to su jedna nezarazna visa bica - tako oni sebe dozivljavaju, jos i da su jedini koji imaju izgovor...

 

sada citam da je kon izjavio da ce biti po kaficima strah.bana...ako naletim na njega isprozivacu ga.

Ovo je obecanje, jer to i inace radim drugim ljudima koji se ne pridrzavaju, zasto bi kon bio izuzetak.

 

Samo da ga nahvatam.

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Meni nije jasno zasto ljudi nose masku kao portiklu kad sede s drugima ili kad pricaju? Koja je svrha? Valjda je maska tu da spreci da ti pljuvacka "dobaci" do sagovornika kad pricas (i eventualno zaustavi par komada koji se "upute" ka tebi), ne da plasi virus. A nije Kon jedini koga sam videla da to radi.


Ja mislim da je preporuka struke i glavnog srpskog antivirusnog manekena za PPE bila da se maska nosi tik ispod nosa, da moz se dise. 
 

Ali je onda Kon kao stari disident pomerio granicu na ispod usta. 

Edited by Kido from Junkovac
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

 maska sluzi za to da osoba koja je nosi eventualno ne zarazi drugu osobu

 

jer lepo je receno da nas maska, bar ova hirurska, nece sacuvati od virusa ako je i drugi ne nose

 

zato sam i ljuta sto moram da brinem o drugome dok on o meni nece.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam sto vam je cudno sto se ljudi ponasaju kao da je sve gotovo, doslo je do opasnog mentalnog zamora.

 

I ja osecam isto, iako nisam previse mrdao cak i kad je ukinuto vanredno stanje, otisao jednom u setnju fazon. Ljudima je dosta svega, bukvalno smo ziveli koronu mesec i po dana, nigde nije bilo toliko ekstremno kao kod nas iako su mnoge drzave prosle dosta gore.

 

Ne mozes da drzis ljude zakljucane mesec i po dana, i da onda ocekujes odgovorno ponasanje kad ih pustis nazad. 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

koliko ja shvacam "epidemiolosku situaciju" u Srbiji, dr. Kon je tu samo odigrao svoju ulogu u "normaliziranju situacije". al vas je izgleda tesko normalizirat. :classic_biggrin:

 

...

 

fotka dakle nije slucajna, tipa ja normalan gradjanin setam sve s maskom i rukavicama i distancom kad vidi njega bogati, srecom imam mobitel, sad ce ceo svet da vidi. to su gluposti za malu djecu, da Kon nije zelio takvu fotku, ne bi je ni bilo.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wrach said:

 

Evo ja da ti objasnim ovako. Jel se zaista sve toliko naglo promenilo da je sedenje u kaficu od strane "balkanske stoke koja se valja u blatu" pre 10 dana potencijalni okidac za novi talas a jucerasnje sedenje "bezgresnog dr Kona koji je na celu kriznog staba" apsolutno normalno?

 

Iskreno ljudi na slici koju si ti postavio su distanciraniji nego ljudi na slici sa dr Konom.

 

Dodatno, koja je razlika izmedju ljudi(bez maski) u knezu sa kojima si se mimoilazio i zgorzavao i Kona u kaficu blizu kneza koji nosi masku na bradi?

 

Promenilo se, za početak, to što je tada na snazi bilo vanredno stanje i zabrana okupljanja. Sada je nema. Svako krojač svoje sudbine. Pa i Kon.

 

Samo sada ako bukne opet nemoj da kukamo na druge. Kao što hoćemo.

 

A za bezgrešnog doktora Kona, to si me sa nekim zamenio. Ili nisi napravio razliku između onoga zbog čega ga branim i kudim. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tamburinjo said:

 

Mislim da si upravo napisao izgovor svakog clana sns-a kad ovo zlo padne sa vlasti. 

 

Nisam ja, sve predsednik, niko me nije slusao, ja sam bio ispred struke...

 

Postavlja se pitanje a sto ste i dalje u kolu sa ljudima koji vas nista ne slusaju i rade sve suprotno od onoga sto kazete? 

Ovo bi sve bilo super da Kon ima veze sa SNSom i da se ne koristi jedan izgovor mnogo cesce - vidis da neko drugi radi nesto (baca djubre na ulici, krade, vozi pijan) pa sto bi onda za tebe vazilo nesto sto i drugi (vlast) ne postuju. Logika suplja sa svih strana ali izvini sto me mrzi da pedeseti put pisem isto.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Ne znam sto vam je cudno sto se ljudi ponasaju kao da je sve gotovo, doslo je do opasnog mentalnog zamora.

 

I ja osecam isto, iako nisam previse mrdao cak i kad je ukinuto vanredno stanje, otisao jednom u setnju fazon. Ljudima je dosta svega, bukvalno smo ziveli koronu mesec i po dana, nigde nije bilo toliko ekstremno kao kod nas iako su mnoge drzave prosle dosta gore.

 

Ne mozes da drzis ljude zakljucane mesec i po dana, i da onda ocekujes odgovorno ponasanje kad ih pustis nazad. 

 

.

 

Ovako nekako? )

 

 

 

.

Edited by attolini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

Meni nije jasno zasto ljudi nose masku kao portiklu kad sede s drugima ili kad pricaju? Koja je svrha? Valjda je maska tu da spreci da ti pljuvacka "dobaci" do sagovornika kad pricas (i eventualno zaustavi par komada koji se "upute" ka tebi), ne da plasi virus. A nije Kon jedini koga sam videla da to radi.

 

Ako sedis u kaficu onda nesto i pijes - kafu, pivo sta god - neces valjda za svaki gutljaj da stavljas masku skidas masku?

 

Nama u Fra kazu da maska na otvorenom prostoru ne mora, u zatvorenom treba

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, NMX said:

 

Promenilo se, za početak, to što je tada na snazi bilo vanredno stanje i zabrana okupljanja. Sada je nema. Svako krojač svoje sudbine. Pa i Kon.

 

Samo sada ako bukne opet nemoj da kukamo na druge. Kao što hoćemo.

 

A za bezgrešnog doktora Kona, to si me sa nekim zamenio. Ili nisi napravio razliku između onoga zbog čega ga branim i kudim. 

 

 

 

 

 

Ne znam zasto su onda problem ljudi koji idu knezom bez maske? Ne postoji zakon koji nas obavezuje na masku.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wrach said:

 

Ne znam zasto su onda problem ljudi koji idu knezom bez maske? Ne postoji zakon koji nas obavezuje na masku.

 

Nisu. Problem je distanca. Ni za nju nemaš zakon. Nego uputstva. Koja niko ne poštuje. 

 

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ni meni nije jasno iscudjavanje sto su ljudi zeljni svega izasli i sto ne nose maske na otvorenom. 

Pa virus i jeste oslabio cirkulacijom, kod nas je koliko, 40-ak ljudi na respiratoru, u svetu na trenutno 2.4 miliona aktivnih ima 47k kriticnih, dakle manje od dva posto od kojih nece svi umreti naravno. Ko zna koliko puta vise ima neregistrovanih, smrtnost je daleko ispod 1 posto trenutno. U zemljama gde je protrcala korona i napravila pustos, tesko je verovati da isto moze da se ponovi pogotovo sada kad je lepse vreme. Pa nije virus supermen.

Ljudi hoce da zive zivot, a ne koronu.

Ja sam prvi svestan rizika i pazim se koliko mogu, ali necu vise da se opterecujem kao do sada.

Kod mene u zgradi ima dosta matoraca, koji su toliko propali za ova dva meseca da je to strasno, uce ljudi da hodaju ponovo bukvalno. Tuga da te uhvati, nisu ni vidjali unuke, a svakom od njih je ovo potencijalno jedno od poslednjih proleca i prilika da uzivaju sa najblizima.

Treba se okrenuti ekonomiji i vratiti zivot u normalu, ako je i bilo racionalno do sada da zivot stoji zbog ovoga, vise nije.

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zoe Bg said:

82/6059/2

 

11/668/3

13 na respiratoru

 

...

 

kod mene

0/131/0

onaj jedan sto je bio na respiratoru umro je prije neki dan

 

...

 

od sutra krece normalan zeljeznicki i autobusni promet po cijeloj Hrvatskoj, ukidaju se e-propusnice izmedju zupanija (s izuzetkom otoka Braca koji ostaje u karanteni 14 dana), dozvoljava se okupljanje do 40 ljudi (umjesto dosadasnjih 5), otvaraju se parkovi prirode i nacionalni parkovi. teretane, fitness i sportski centri otvaraju se u srijedu, a bazeni krecu s radom sljedeci ponedjeljak.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Cavani said:

Ni meni nije jasno iscudjavanje sto su ljudi zeljni svega izasli i sto ne nose maske na otvorenom. 

Pa virus i jeste oslabio cirkulacijom, kod nas je koliko, 40-ak ljudi na respiratoru, u svetu na trenutno 2.4 miliona aktivnih ima 47k kriticnih, dakle manje od dva posto od kojih nece svi umreti naravno. Ko zna koliko puta vise ima neregistrovanih, smrtnost je daleko ispod 1 posto trenutno. U zemljama gde je protrcala korona i napravila pustos, tesko je verovati da isto moze da se ponovi pogotovo sada kad je lepse vreme. Pa nije virus supermen.

Ljudi hoce da zive zivot, a ne koronu.

Ja sam prvi svestan rizika i pazim se koliko mogu, ali necu vise da se opterecujem kao do sada.

Kod mene u zgradi ima dosta matoraca, koji su toliko propali za ova dva meseca da je to strasno, uce ljudi da hodaju ponovo bukvalno. Tuga da te uhvati, nisu ni vidjali unuke, a svakom od njih je ovo potencijalno jedno od poslednjih proleca i prilika da uzivaju sa najblizima.

Treba se okrenuti ekonomiji i vratiti zivot u normalu, ako je i bilo racionalno do sada da zivot stoji zbog ovoga, vise nije.

 

 

 

Kolega Edinson Nestorovich Cavani jedini ima petlju da javno kaze ono cemu se svi potajno nadamo!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

Ko kaze da on tamo pije nesto? ja ne vidim.

 

bio kon na nova kanalu, kaže zlonamerna fotka jer je rastojanje pristojno a on skinuo masku da pije kafu sa suprugom i malo ćaskanja sa zahvalnim građanima bez rukovanja 

 

3 hours ago, Malkolm Brogdon said:

Ne znam sto vam je cudno sto se ljudi ponasaju kao da je sve gotovo, doslo je do opasnog mentalnog zamora.

 

I ja osecam isto, iako nisam previse mrdao cak i kad je ukinuto vanredno stanje, otisao jednom u setnju fazon. Ljudima je dosta svega, bukvalno smo ziveli koronu mesec i po dana, nigde nije bilo toliko ekstremno kao kod nas iako su mnoge drzave prosle dosta gore.

 

Ne mozes da drzis ljude zakljucane mesec i po dana, i da onda ocekujes odgovorno ponasanje kad ih pustis nazad. 

 

tai rad. smorili smo se, koga zabole, da nađemo lepo neku drugu zanimaciju 

 

ionako je sve zavera sveckih moćnika 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...