Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U Nemackoj je u ponedeljak bio praznik, obicno se tada dese kasnjenja u testiranju i rezutatima, nekih 2 dana (sto bi taman trebalo da bude izvestaj od cetvrtka).

 

broj novih slucajeva po danima:

pon. - 1.11. - 9.658

uto. - 2.11. - 10.813

sre. - 3.11. - 20.398

cet. - 4.11. - 33.949

 

prethodne sedmice:

pon. - 6.573

uto. - 10.473

sre. - 23.212

cet. - 28.037

pet. - 24.668

u subotu i nedelju nisu publikovali izvestaj

 

18.12.2020. je bilo 33.777 novozarazenih, a 813 umrlih (pretpostavljam da je to taj rekord o kome pisu).

 

umrli:

pon. - 1.11. - 23

uto. - 2.11. - 81

sre. - 3.11. - 194

cet. - 4.11. - 165

 

prethodne sedmice:

pon. - 17

uto. - 128

sre. - 126

cet. - 114

pet. - 121

 

Edited by wwww
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Trenutno sam u Zgu, pa malo više pratim ovdašnje portale i medije.

 

Samo da primetim, nema rođenije braće od Srba i Hrvata, nema teorije da još negde postoji toliko ludaka kao na ovom prostoru, nemoguće je razlučiti ko je luđi i ko ima sumanutije teorije. Inače stepen vakcinacije praktično maltene u procenat isti.

  • Like 5
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Quote

The campaign comes as new research reveals almost two-thirds (64%) of the public didn’t know that ventilation was an effective way to reduce the spread of COVID-19 at home. And only around a third of people (29%) are currently ventilating their home when they have visitors over. Only 3% of those surveyed continued to ventilate their homes for a period after their guests left.

https://www.gov.uk/government/news/new-campaign-to-stop-covid-19-hanging-around

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

  

	prvih		drugih		trećih
2.nov	2.989.911	2.855.054	989.010
26.okt	2.959.742	2.835.700	877.364
19.okt	2.900.535	2.788.799	703.672
12.okt	2.894.303	2.780.885	676.135

https://vakcinacija.gov.rs/

 

Dnevni proseci po dozama u 7 dana do 2.11:
I - 4.310
II - 2.765
III - 15.949

 

Dnevni proseci po dozama u 7 dana do 26.10:
I - 8.458
II - 6.700
III - 24.813

 

Dnevni proseci po dozama u 7 dana do 19.10. - pre uvođenja propusnica:
I - 890
II - 1.131
III - 3.934

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Zbog izrazitog i rapidnog pogoršanja epidemiološke situacije u Hrvatskoj i velikog pritiska na zdravstveni sustav te prijetećeg preopterećenja bolnica i narušavanja njihovih sposobnosti za liječenje COVID, ali i ne-COVID bolesnika, pet liječničkih organizacija, Hrvatska liječnička komora, Hrvatski liječnički zbor, Hrvatski liječnički sindikat, HUBOL i KoHOM od Vlade Republike Hrvatske i Nacionalnog stožera civilne zaštite zatražili su žurno donošenje sljedećih mjera:

1. Uvođenje obveznih COVID potvrda za rad kod svih poslodavaca (javni, državni i privatni)
2. Uvođenje obveznih COVID potvrda za ulazak u zatvorene javne prostore (javna uprava, javna poduzeća, trgovački centri, kina, kazališta, restorani, kafići…)
3. Ograničavanje broja osoba na svim okupljanjima u zatvorenim prostorima na 50, uz obvezne COVID potvrde (privremeno, tijekom sljedeća 2 tjedna)
4. Produženje online nastave za učenike predmetne nastave osnovnih škola, učenike srednjih škola i studente na fakultetima (privremeno, tijekom sljedeća 2 tjedna). Nastavak održavanja razredne nastave po modelu A.
5. Postupno odgađanje elektivnih programa u bolnicama.
6. Organiziranje rada na punktovima za cijepljenje u svim većim gradovima u modelu rada 7 dana/12 sati.

Ciljevi koje pet liječničkih organizacija smatra da je moguće postići ovim mjerama su zadržavanje funkcionalnog zdravstvenog sustava i sprječavanje njegova kolapsa. Naime, trend rasta hospitalizacija i pacijenata u jedinicama intenzivnog liječenja neminovno vodi do situacije u kojoj oboljeli od COVID-a, kao niti drugi pacijenti, više neće moći dobiti zdravstvenu skrb na razini dosadašnje kvalitete i dostupnosti.
Suočeni smo u Hrvatskoj s iznimno žestokim valom epidemije. U posljednja 24 sata zabilježeno je 6.310 novih slučajeva zaraze novim koronavirusom, najviše od početka epidemije u Hrvatskoj. Stvarni broj zaraženih je značajno veći. U posljednja dva tjedna broj pacijenata u bolnicama i broj pacijenata na respiratorima narastao je za čak 72 %. Ako se odmah ne poduzmu nužne mjere, hrvatsko zdravstvo ide prema situaciji gdje za sve oboljele od COVID-19 neće biti dovoljno specijaliziranih liječnika za liječenje najteže oboljelih.
Stoga pet vodećih liječničkih organizacija zaključuje: uz kontinuirani nastavak cijepljenja, ove mjere su nužne kako bi se usporilo širenje zaraze, spriječio kolaps bolničkog sustava i osigurala dostupnost zdravstvene skrbi svim hrvatskim građanima.

https://www.hlk.hr/pet-krovnih-lijecnickih-organizacija-traze-zurno-donosenje-sest-kljucnih-epidemioloskih-mjera.aspx

 

Y7R8U73.png

 

https://datawrapper.dwcdn.net/5JTxB/79/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Quote

Letonski parlament je danas dozvolio kompanijama da zaposlene koji odbijaju vakcinaciju protiv korona virusa otpuste ili da ih upute na rad od kuće, dok se zemlja bori sa jednim od najgorih talasa korona virusa u Evropskoj uniji.

Prema usvojenom zakonu dozvoljava se preduzećima da suspenduju nevakcinisane bez plate, ako odbiju da prime vakcinu, ili, ako je moguće, da se prebace na daljinski rad.

Propis predviđa i da kompanije mogu da otpuste zaposlene, ako ne dobiju vakcinu tokom tri meseca suspenzije, prenosi Rojters.

https://www.politika.rs/sr/clanak/491386/Suspenzija-pa-otkaz-za-nevakcinisane-radnike

 

Originalna Rojtersova vest:
https://www.reuters.com/world/latvia-allows-businesses-fire-unvaccinated-2021-11-04/

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nakon više godina pauze od ove nedelje sam prinuđen na korišćenje gradskog prevoza i zaista mi nije jasno otkud ovde toliko povika na ljude da ne nose maske. Za ova 4 dana sam video maksimalno desetak ljudi bez maske, 1-2 po vožnji, ali busevi jesu prepunjeni, kao devedesetih, juče sam na primer u povratku morao dva busa da propustim jer se fizički nije moglo ući, bukvalno napakovani kao sardine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Romantik said:

Nakon više godina pauze od ove nedelje sam prinuđen na korišćenje gradskog prevoza i zaista mi nije jasno otkud ovde toliko povika na ljude da ne nose maske. Za ova 4 dana sam video maksimalno desetak ljudi bez maske, 1-2 po vožnji, ali busevi jesu prepunjeni, kao devedesetih, juče sam na primer u povratku morao dva busa da propustim jer se fizički nije moglo ući, bukvalno napakovani kao sardine.

Mislim da utisak zavisi i od samog prevoza koji koristiš, a i doba dana. Ti si verovatno išao u špicu, kad se, cenim, više poštuju mere. Ja sam takođe posle više meseci ušao u bus prošle nedelje, oba puta van špica,  i znam da sam primetio da veliki broj putnika, uglavnom dece/tinejdžera, ne nosi maske. Recimo skoro pola pola je bio odnos u polupraznom busu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

PFIZER’S NOVEL COVID-19 ORAL ANTIVIRAL TREATMENT CANDIDATE REDUCED RISK OF HOSPITALIZATION OR DEATH BY 89% IN INTERIM ANALYSIS OF PHASE 2/3 EPIC-HR STUDY

Pfizer Inc. (NYSE: PFE) today announced its investigational novel COVID-19 oral antiviral candidate,PAXLOVID™, significantly reduced hospitalization and death, based on an interim analysis of the Phase 2/3 EPIC-HR (Evaluation of Protease Inhibition for COVID-19 in High-Risk Patients) randomized, double-blind study of non-hospitalized adult patients with COVID-19, who are at high risk of progressing to severe illness. The scheduled interim analysis showed an 89% reduction in risk of COVID-19-related hospitalization or death from any cause compared to placebo in patients treated within three days of symptom onset (primary endpoint); 0.8% of patients who received PAXLOVID™ were hospitalized through Day 28 following randomization (3/389 hospitalized with no deaths), compared to 7.0% of patients who received placebo and were hospitalized or died (27/385 hospitalized with 7 subsequent deaths). The statistical significance of these results was high (p<0.0001). Similar reductions in COVID-19-related hospitalization or death were observed in patients treated within five days of symptom onset; 1.0% of patients who received PAXLOVID™ were hospitalized through Day 28 following randomization (6/607 hospitalized, with no deaths), compared to 6.7% of patients who received a placebo (41/612 hospitalized with 10 subsequent deaths), with high statistical significance (p<0.0001). In the overall study population through Day 28, no deaths were reported in patients who received PAXLOVID™ as compared to 10 (1.6%) deaths in patients who received placebo.

https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizers-novel-covid-19-oral-antiviral-treatment-candidate

 

Edited by erwin
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, displejnejm said:

Mislim da utisak zavisi i od samog prevoza koji koristiš, a i doba dana. Ti si verovatno išao u špicu, kad se, cenim, više poštuju mere. Ja sam takođe posle više meseci ušao u bus prošle nedelje, oba puta van špica,  i znam da sam primetio da veliki broj putnika, uglavnom dece/tinejdžera, ne nosi maske. Recimo skoro pola pola je bio odnos u polupraznom busu. 

 

Da, u špicu, na posao i s posla, zato i jesu bili krcati, a generalno nije ni bilo puno tinejdžera, uglavnom zaposlen svet i poneki penzioner.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Podsećanja radi, Merckov molnupiravir, tj. sada pod komercijalnim nazivom Lagevrio imao je osetnu manju efikasnost protiv hospitalizacije - nekih 50%, ali takođe niko od onih koji su ga primili nije umro.

 

Quote

At the interim analysis, molnupiravir reduced the risk of hospitalization or death by approximately 50%; 7.3% of patients who received molnupiravir were either hospitalized or died through Day 29 following randomization (28/385), compared with 14.1% of placebo-treated patients (53/377); p=0.0012. Through Day 29, no deaths were reported in patients who received molnupiravir, as compared to 8 deaths in patients who received placebo.

https://www.merck.com/news/merck-and-ridgebacks-investigational-oral-antiviral-molnupiravir-reduced-the-risk-of-hospitalization-or-death-by-approximately-50-percent-compared-to-placebo-for-patients-with-mild-or-moderat/

 

48 minutes ago, AgroLaki said:

image.thumb.png.3646c4468c51dd2815a826216e6aca83.png

 

 

 

Ne'š Srbina (koga mrzi da gugla 5 sekundi) zajebat.

 

 

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, erwin said:

Podsećanja radi, Merckov molnupiravir, tj. sada pod komercijalnim nazivom Lagevrio imao je osetnu manju efikasnost protiv hospitalizacije - nekih 50%, ali takođe niko od onih koji su ga primili nije umro.

 

https://www.merck.com/news/merck-and-ridgebacks-investigational-oral-antiviral-molnupiravir-reduced-the-risk-of-hospitalization-or-death-by-approximately-50-percent-compared-to-placebo-for-patients-with-mild-or-moderat/

 

 

Ne'š Srbina (koga mrzi da gugla 5 sekundi) zajebat.

 

 

 

 

Tu sad dolazi onaj eticki problem - kako nekom ko umire das svesno placebo zbog statistike a znas da postoje velike sanse da prezivi ako mu das molnupiravir :classic_wink:

kako i ko to odluci ?

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Crni Bombarder said:

Pre sedam dana odlucih da uradim test na antitela,posto je proslo sest meseci od druge doze Pfizera.

Danas sam otisao po rezultat..kad ono antitela:
RBD (S protein) IgG - POZITIVAN (+) >1000 U/ml
NP (nukleoprotein) IgG - POZITIVAN (+) 48.4 U/ml

Ja ili sam prelezao COVID bez ijednog jedinog simptoma ili sam dobio Pfizera deep state / Bill Gates-Elon Musk edition :kece:

Moze li neko malo da mi rastumaci ove pokazatelje i da li da primim buster dozu?

 

Ja bih rekao da si zakacio virus nakon vakcinacije, koji je delovao kao buster vakcina. Nisi oboleo, ali si stvarao antitela.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

21 minutes ago, ciao said:

Tu sad dolazi onaj eticki problem - kako nekom ko umire das svesno placebo zbog statistike a znas da postoje velike sanse da prezivi ako mu das molnupiravir :classic_wink:

kako i ko to odluci ?

 

Pa ne znaš dok se konačno ne sprovede studija u skladu sa svim pravilima neophodnim da bi bila validna, samo pretpostavljaš da postoje.

 

Uz to, 3 ili 5 dana nakon pojave simptoma, kad su se davale Merkove i Fajzerove pilule na ovim studijama, gotovo niko ne umire.

Edited by erwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...