Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

A sta ako taj neko, ko je nevakcinisan, udje zarazan i zarazi nekog drugog, ko ili nije mogao da bude vakcinisan ili je slabo reagovao, a ima i druge probleme i zarazi se od kretena koji je "isterivao da slobodu da ne nosi masku" pa recimo dospe na respirator i umre? Taj neko ne vara Lidl, nije poenta u Lidlu već u drugim ljudima koje može zaraziti i eventualno ubiti. Ili ti misliš da je prihvatljiva smrt određenog broja ljudi da bi ti "isterao slobodu da ne nosiš masku u zatvorenom"? Zar je moguće, posle 17 meseci korone da neko i dalje ne shvata da poenta nošenja maski nije da se ti zaštitiš od drugih već da druge zaštitiš od sebe?

Dalje komentar o imunizaciji ti je glup. Ne postoji nijedna vakcina na ovoj planeti koja garantuje 100% da se neces zaraziti od bolesti protiv koje si imunizovan/vakcinisan. Imunizacija/vakcinacija znacajno  povecava imuni odgovor organizma, sto u slucaju izlozenosti manjoj kolicini virusa sprecava zarazu, a u slucaju mutiranog virusa ili vece kolicine sprecava teze posledice. Ne postoji "imunizacija u strogom smislu reči" onako kako je ti shvataš. Samo je za neke bolesti i odgovarajuće vakcine to bliže tvom "naivnom" shvatanju imunizacije.

 

Ma sve cool glup sam, to smo ustanovili. Ali počesto glup svet ima pridruženu osobinu da bude i tvrdoglav 🙂
Sve kapiram oko poente maski, ako želiš da mi veruješ na reč da je nosim gde je propisano, strpljivije i odgovornije od velike većine koja stvarno veruje da "štite druge od sebe" veruj, ako nećeš šta da radim.
Ono što jasno vidim je korelacija između "mask mandate" i brojeva, i ona nigde nije nedvosmislena. Razumem da postoje studije, razumem da postoje dokazi ali i studije i dokazi moraju da razumeju da postoji praksa, održivost te mere i efikasnost u stvarnom životu.

Ono što vidim kao rešenje, ovakav kakav jesam - masova vakcinacija i batali maske. Glupo je, možda, ali vidi đavola kako UK može? 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

A šta Lidl boli uvo, ja ZNAM da sam vakcinisan i MENI je to dovoljno, i ako je meni dovoljno šta ima Lidl sa tim? Ili bilo ko. Ako neko prevari Lidl, pa uđe bez vakcine i maske njegov problem, nit je Lidlov, nit je moj problem, sam ušao, sam pao, sam se zarazio 🙂
Ali to je sve hipotetički, naravno, kvaka je u tome što, sećaš se, kad smo išli da se vakcinišemo davali smo/iskazivali interesovanje za imunizaciju. U međuvremenu se ispostavilo da to nije baš imunizacija u strogom smislu te reči, pa nam na našim potvrdama i sertifikatima piše da smo vakcinisani a ne imunizovani.

Hipotetički isto - ja sam u pravu, meni imunizovanom ne može niko ništa baš me briga što neko laže sebe ili Lidl.

Ako ćemo tako da gledamo i razmišljamo šta nas sada sprečava da se potpuno isto ponašamo u bilo kom objektu? 
Prakticno nigde ne postoji kontrola a niti obaveza nošenja maske tako da niko od nas ne može da zna da li je taj bez maske vakcinisan ili ne. I kao sto kažeš ok je možda da nekog vakcinisanog boli uvo kad vidi osobu bez maske ali ima još uvek onih koji ili ne mogu da se vakcinisu ili koji i pored vakcinacije moraju još uvek da se čuvaju virusa. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ridji said:

 ali ima još uvek onih koji ili ne mogu da se vakcinisu ili koji i pored vakcinacije moraju još uvek da se čuvaju virusa. 

Jasno kao kad je Variola bila onomad. Masovna, brza vakcinacija i gotovo. Kad skratiš razlomak to je to.
 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Ridji said:

Prakticno nigde ne postoji kontrola a niti obaveza nošenja maske tako da niko od nas ne može da zna da li je taj bez maske vakcinisan ili ne.

Meni, a možda sam čudak - zabole me iskreno za kontrolu, ona može samo da me nervira. Ja masku nosim upravo da mojim sugrađanima bude lakše i tako mi je savest mirna. Ja nju nosim jer je propisano i zbog moje savesti. Da nešto verujem da ih štitim time iskreno ne verujem, mislim da je običan placebo u samiški na šta se sveo moj kontakt sa društvom van posla.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Darth Bane said:

Poanta je u tome da su neke zemlje, kada se uzme broj vakcinisanih i vec prokuzenih, trebale vec biti na pragu kolektivnog imuniteta. Ali iz nekog razloga nisu. 

Drugo, otkud tacno znaju koji je od cega umro ako nema obdukcije? 

Tj sad kazu da je to zbog Delta varijante: vakcine imaju manju efikasnost u sprecavanju zarazavanja kod delta varijante, ali zato i dalje imaju veliku efikasnost u sprecavanju tezih varijanti oboljevanja - hospitalizacije, smrti itd. 

Po meni, tu sada ima jedna logicka zackoljica: vakcine same po sebi ne mogu da sprece zarazavanje - jer bi u tom slucaju morale da stvore neko polje sila oko vakcinisanih - kao u SF filmovima , koje bi ubijalo virus na npr metar- dva od coveka???? Dakle logicno je da se svaka vakcinisana osoba moze zaraziti - samo sto je zadatak vakcine da stvori dovoljan broj antitela i da se tako sto efikasnije izbori sa virusom.

Zato i smatram da je vodjenje evidencije o broju zarazenih sada, kada vec postoje vakcine - stvaranje panike medju ljudima. Jedino bi se trebala voditi evidencija o tezim slucajevima i umrlim osobama sa podacima koliko je medju njima bilo vakcinisanih a koliko nevakcinisanih.

Npr u drzavi New South Wales - Australia, trenutno je na ventilatorima 66 osoba. Od toga nijedna osiba koja je vakcinisana duplom dozom! Od tih 66 , 59 je nevakcinisano a 7 je vakcinisano samo jednom dozom! Eto to su po meni relevatniji podaci. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Hugo Punch said:

Zašto tako misliš?

 

Ako je sve isto kao što je bilo, kako onda ljudi da više veruju vakcini? Ne pričam za mene, ja oduvek verujem u vakcine ali kako sad većini objasniti da je bolje vakcinisati se ako je sve isto?

More ko im klati koske. Ne moraju ni da se vakcinisu, ima vise za mene. Ima da primim i trecu dozu Fajzer, i Modernu kad stigne, i Novavax kad bude odobrena... A ovi mislioci neka i dalje gule podrigušu i nemoj da se vakcinišu, to je dobro.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

Jasno kao kad je Variola bila onomad. Masovna, brza vakcinacija i gotovo. Kad skratiš razlomak to je to.
 

Slažem se, samo opet se svodi da sad moraš na neki način da primoras dobar deo stanovnistva da bi došlo do masovne  vakcinacije. Ako je u početku i bilo šanse ona je propuštena, najviše zbog nedovoljne količine vakcina u tom momentu i zbog politikanstva.
 

9 minutes ago, urosg3 said:

Meni, a možda sam čudak - zabole me iskreno za kontrolu, ona može samo da me nervira. Ja masku nosim upravo da mojim sugrađanima bude lakše i tako mi je savest mirna. Ja nju nosim jer je propisano i zbog moje savesti. Da nešto verujem da ih štitim time iskreno ne verujem, mislim da je običan placebo u samiški na šta se sveo moj kontakt sa društvom van posla.

Razumem, ni ja masku sad nakon vakcinacije ne nosim prevashodno jer mislim da time puno štitim oko mene, valjda to pre svega radi vakcina, već jednostavno mi više prija uredjeno, kulturno i organizovano društvo te ako je neka mera propisana i preporucena smatram da njenim pridržavanjem doprinosim takvom društvu. Da banalizujem - otprilike kao sto ne bacam smece po ulici.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

U stvari efekat vakcinisanja bi trebao biti da virus postaje sve slabiji i slabiji i njegova transmisija sve manja. 

A to ce se postici kad se vakcinise oko 80% ali globalne populacije. Sta vredi gledati jednu zemlju izdvojeno, kad dodje neko sa strane i ponovo donese virus!? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tomas.hokenberi said:

A sta ako taj neko, ko je nevakcinisan, udje zarazan i zarazi nekog drugog, ko ili nije mogao da bude vakcinisan ili je slabo reagovao, a ima i druge probleme i zarazi se od kretena koji je "isterivao da slobodu da ne nosi masku" pa recimo dospe na respirator i umre? Taj neko ne vara Lidl, nije poenta u Lidlu već u drugim ljudima koje može zaraziti i eventualno ubiti. Ili ti misliš da je prihvatljiva smrt određenog broja ljudi da bi ti "isterao slobodu da ne nosiš masku u zatvorenom"? Zar je moguće, posle 17 meseci korone da neko i dalje ne shvata da poenta nošenja maski nije da se ti zaštitiš od drugih već da druge zaštitiš od sebe?

 

 

Jel ima bolji nacin da se neko ko ne moze da se vakcinise zastiti, nego sto je nosenje maske? 

Ja ne znam odakle tebi ta poenta, jer koliko smo culi od "strucnjaka" maske stite nas. Jer da je poenta da stite druge - mi bi ih nosili stalno van pandemije. 

U sezoni gripa koliko ljudi umre od istog, pa nam nikad nije palo na pamet da nosimo maske da zastitimo druge. Tu nam je smrt odredjenog broja ljudi savrseno prihvatljiva da ne nosimo maske.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Jel ima bolji nacin da se neko ko ne moze da se vakcinise zastiti, nego sto je nosenje maske? 

Ja ne znam odakle tebi ta poenta, jer koliko smo culi od "strucnjaka" maske stite nas. Jer da je poenta da stite druge - mi bi ih nosili stalno van pandemije. 

U sezoni gripa koliko ljudi umre od istog, pa nam nikad nije palo na pamet da nosimo maske da zastitimo druge. Tu nam je smrt odredjenog broja ljudi savrseno prihvatljiva da ne nosimo maske.

Od kojih smo to stručnjaka čuli da maske prvenstveno štite nas? Od starta svi objašnjavaju da maske prvenstveno otežavaju da  zaraženi lako šire virus i da su kao zaštita od zaraženih, koji ne nose maske, slabo efikasne. Moguće je da su vlasti poturale tu priču o samzaštiti zato što su računale na manjak empatije i na višak sebičluka, odnosno da će ljudi pre reagovati da zaštite sebe nego druge.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja sam još jedan što nosi maske, ali nakon 17 meseci mu je jasno da su besmislene.

Maske bi imale smisla da ih nose svi, da ih redovno menjaju (na sat vremena, dakle 8 maski za radni dan, da se ne spuštaju ispod nosa itd.). To su praktično neostvarivi uslovi. Samim tim teorijska efikasnost maski opada. To bi trebalo da je jasno nakon 17 meseci :classic_biggrin:.

Na stranu i ovo što Uroš pokazuje da virus ima svoj tok koji nije u nekoj korelaciji s maskama. Ali opet teorijsko nošenje maski i praktično nošenje maski su dve stvari koje imaju dosta različit ishod.

 

Masku redovno nosim iz bontona. Skinuo sam je kratak period pred lanjske izbore, jer sam naseo na priču da više ne trebaju. A sada se uopšte ne obazirem na preporuke - zatvoren prostor = maska. Prestaću da ih nosim recimo godinu dana nakon što skontam da je priča sa virusom završena.

 

Maska na otvorenom je test inteligencije.

Boravak u velikoj gužvi na otvorenom u vreme kada su korona brojke intenzivne je takođe test inteligencije.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Juče bio na aerodromu i jedno 20-30% ljudi ne nosi masku. Ide neka službenica i opominje ih a oni stave masku i čim ona prođe skinu je ili skinu sa nosa. Nema tu leba dok ne krene da se kažnjava onaj ko ne želi da sprovodi propisano.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, CheshireCat said:

Ja sam još jedan što nosi maske, ali nakon 17 meseci mu je jasno da su besmislene.

Maske bi imale smisla da ih nose svi, da ih redovno menjaju (na sat vremena, dakle 8 maski za radni dan, da se ne spuštaju ispod nosa itd.). To su praktično neostvarivi uslovi. Samim tim teorijska efikasnost maski opada. To bi trebalo da je jasno nakon 17 meseci :classic_biggrin:.

Na stranu i ovo što Uroš pokazuje da virus ima svoj tok koji nije u nekoj korelaciji s maskama. Ali opet teorijsko nošenje maski i praktično nošenje maski su dve stvari koje imaju dosta različit ishod.

 

Masku redovno nosim iz bontona. Skinuo sam je kratak period pred lanjske izbore, jer sam naseo na priču da više ne trebaju. A sada se uopšte ne obazirem na preporuke - zatvoren prostor = maska. Prestaću da ih nosim recimo godinu dana nakon što skontam da je priča sa virusom završena.

 

Maska na otvorenom je test inteligencije.

Boravak u velikoj gužvi na otvorenom u vreme kada su korona brojke intenzivne je takođe test inteligencije.

 

 

N95 maska može da se nosi više sati i ako je pravilno nosiš, štitiš sebe, apsolutno te zabole da li drugi nose maske.

 

Sad što većina ljudi ne zna pravilno da stavi masku i da je pravilno nosi i što misle da su N95 maske preskupe, to je druga priča.

Link to comment
Share on other sites

Bravo, Dachovi!

 

https://nltimes.nl/2021/08/17/nl-residents-want-covid-booster-shot-countries-vaccinated

 

"Većina stanovnika Holandije smatra da je dobra ideja da se ugroženim osobama da treća doza vakcine protiv koronavirusa, ali polovina želi da se to učini samo kada svi na svetu budu imali priliku da se vakcinišu, pokazao je EenVandaag u anketi od 27 hiljada stanovnika Holandije.

Velika Britanija, Nemačka i Izrael planiraju da potpuno vakcinisanim ugroženim ljudima daju trecu vakcinu protiv  Covid-a. Prema proizvođačima vakcina, ovo će bolje zaštititi ugrožene osobe. Ovo je "naljutilo" Svetsku zdravstvenu organizaciju, koja je više puta upozoravala da bi to značilo manje vakcina dostupnih za siromašnije zemlje.

47 odsto stanovnika Holandije slaže se sa SZO po ovom pitanju. Nazvali su etički neodgovornim i nepravednim navođenje ljudi u zemljama bez novca na vakcine, navodi EenVandaag. Brinu ih i nove varijante. "Prvo pomozite ostatku sveta, u suprotnom ćemo stalno dobijati nove varijante i virus će nastaviti da jača", napisao je jedan ispitanik. "Tada svi možemo imati tri doze, ali ako ne funkcionišu protiv nove varijante, vraćate se na početak."

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Cyrus Smith said:

Nemoguća misija, nema ko to da kažnjava. Osim toga, ni u disciplinovanijim državama maske nisu rešile problem.

 

Kako nema, pa na aerodromu imaš policiju i inače, treba samo da dobiju zeleno svetlo i da kažnjavaju par dana i nikom više ne bi palo na pamet da glumi ludilo bez maske.

 

Naravno da je to nemoguće na celoj teritoriji, to ne može ni jedna država ali kreni od mesta gde su najveće gužve jer tu i inače imaš policiju prisutnu a za tamo neke nedođije to i nije toliko bitno.

 

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bravo, Dachovi!
 
https://nltimes.nl/2021/08/17/nl-residents-want-covid-booster-shot-countries-vaccinated
 
"Većina stanovnika Holandije smatra da je dobra ideja da se ugroženim osobama da treća doza vakcine protiv koronavirusa, ali polovina želi da se to učini samo kada svi na svetu budu imali priliku da se vakcinišu, pokazao je EenVandaag u anketi od 27 hiljada stanovnika Holandije.
Velika Britanija, Nemačka i Izrael planiraju da potpuno vakcinisanim ugroženim ljudima daju trecu vakcinu protiv  Covid-a. Prema proizvođačima vakcina, ovo će bolje zaštititi ugrožene osobe. Ovo je "naljutilo" Svetsku zdravstvenu organizaciju, koja je više puta upozoravala da bi to značilo manje vakcina dostupnih za siromašnije zemlje.
47 odsto stanovnika Holandije slaže se sa SZO po ovom pitanju. Nazvali su etički neodgovornim i nepravednim navođenje ljudi u zemljama bez novca na vakcine, navodi EenVandaag. Brinu ih i nove varijante. "Prvo pomozite ostatku sveta, u suprotnom ćemo stalno dobijati nove varijante i virus će nastaviti da jača", napisao je jedan ispitanik. "Tada svi možemo imati tri doze, ali ako ne funkcionišu protiv nove varijante, vraćate se na početak."
Pa sad, lepo razmišljanje ali ne previše svrsishodno. Ili što bi moglo da se kaze "zašto moj matori da ne dobije booster dozu jer neki golja iz Bangladeša nema vakcinu?".


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, shonke said:

Pa sad, lepo razmišljanje ali ne previše svrsishodno. Ili što bi moglo da se kaze "zašto moj matori da ne dobije booster dozu jer neki golja iz Bangladeša nema vakcinu?".


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Pa nist', onda, zamajavacemo se sa raznoraznim sojevima, dok god i "neki golja iz Bangladesa" ne dobije vakcinu.

Do tad, mozda za neki od tih novih sojeva, tvom tati ne pomognu ni te tri doze.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, tomas.hokenberi said:

Od kojih smo to stručnjaka čuli da maske prvenstveno štite nas? Od starta svi objašnjavaju da maske prvenstveno otežavaju da  zaraženi lako šire virus i da su kao zaštita od zaraženih, koji ne nose maske, slabo efikasne. Moguće je da su vlasti poturale tu priču o samzaštiti zato što su računale na manjak empatije i na višak sebičluka, odnosno da će ljudi pre reagovati da zaštite sebe nego druge.

Nisi pratio Faucija. Mislim da nazalost nisu dovoljno igrali na manjak empatije, i licnu zastitu, nego nam stalno poturaju kolektivnu zastitu, a dosta ljudi nece da stiti "kolektiv".

Link to comment
Share on other sites

 
Pa nist', onda, zamajavacemo se sa raznoraznim sojevima, dok god i "neki golja iz Bangladesa" ne dobije vakcinu.
Do tad, mozda za neki od tih novih sojeva, tvom tati ne pomognu ni te tri doze.
 
 
Prvo, pomogne, postoje šanse.
Drugo, to je čista demagogija/pala*uđenje. Što su se vakcinisali uopšte u tom broju a sad se brinu za sirotinju? Njih je 15 miliona, mogli su da sačekaju da se 3 milijarde golja vakciniše gde je veći potencijal za mutacije.
Kao što rekoh, mnogo vole filozofirwju ti Nizozemci.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, shonke said:

Prvo, pomogne, postoje šanse.
Drugo, to je čista demagogija/pala*uđenje. Što su se vakcinisali uopšte u tom broju a sad se brinu za sirotinju? Njih je 15 miliona, mogli su da sačekaju da se 3 milijarde golja vakciniše gde je veći potencijal za mutacije.
Kao što rekoh, mnogo vole filozofirwju ti Nizozemci.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Sorry, WHO je to isto rekla, nema veze iskljucivo s Holandjanima

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...