Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

[mention=81]Knipex[/mention] Više odmaraj, a od lekova samo Paracetamol, on je dobar i za bol u kostima i mišićima. Drži se, biće sve ok uskoro..
 
I javljaj kako si.
 
Btw, izgleda da smo jedino nas dvoje sa foruma imali burne reakcije na vakcinu [emoji846] Ja sa 39,5 temperaturom držim rekord, ne znam broj antitela, ali ih sigurno ima dosta. 
Tešim se, da ću, ne daj Bože, ukoliko se zarazim delta virusom, imati blaži oblik.  
 
  
Uradi igg na S protein da skineš@Clash sa trona (BTW, šta je s čovekom?). [emoji1]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Knipex said:

Ceo dan sam preležao i prespavao. Imam osećaj da me kosti bole. Malopre sam merio temperaturu, 37.3.

Posle prrve doze Fajzera nikakva reakcia. Posle druge nikakve reakcije do posle ponoci kad sam samo odjednom poceo da drhtim . Trajalo je nekih sat vremena. Nisam uzeo nikakve tablete. Sutra dan kao da me neko pretukao, vec od veceri mi je bilo bolje a sutradan kao da sam novorodjen.

3 hours ago, Stiletto said:

 

Meni je medicinska sestra koja mi je dala prvu dozu rekla, kad sam je pitao za nuspojave posle primljene vakcine, da navalim na vitamine, ne veštake već iz voća i povrća, i da nema da brinem. I posle prve i posle druge doze sam tamanio jabuke, mandarine, salatu, sve što sam sveže mogao da nađem na pijaci. Sem par dana otežale ruke, nikakve druge nuspojave.

Sad, da li je to stvarno pomoglo, radio placebo ili sam samo imao sreće, to neka odgovori neko od struke i nauke, ja ne znam 😀

Da punesu nam jabuke vitamina, kao ostalo povrce i voce. Mozda si jedino iz mandarina uzimao vitamine. Ne jedim nista sa pijace ili iz prodavnice sto se zove voce i povrce.

Link to comment
Share on other sites

Treba sestra da mi dođe iz Italije sa momkom. Nemaju naše pasoše. Oboje su vakcinisani, ali koliko vidim mi prihvatamo digitalne sertifikate samo određenih zemalja? Među kojima nije Italija. Ali npr. da imaju potvrdu da su preležali koronu u prethodnih 6 meseci, onda ok. 😄

Nadam se da nisam u pravu. Ako je neko skoro imao goste iz inostranstva bio bih zahvalan da mi prenese iskustva. Pre nego što nazovem institucije sutra. I izvinjavam se ako je bilo sličnih pitanja, ne da mi se da čitam ovu temu, prestao sam odavno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uvrnuto said:

Treba sestra da mi dođe iz Italije sa momkom. Nemaju naše pasoše. Oboje su vakcinisani, ali koliko vidim mi prihvatamo digitalne sertifikate samo određenih zemalja? Među kojima nije Italija. Ali npr. da imaju potvrdu da su preležali koronu u prethodnih 6 meseci, onda ok. 😄

Nadam se da nisam u pravu. Ako je neko skoro imao goste iz inostranstva bio bih zahvalan da mi prenese iskustva. Pre nego što nazovem institucije sutra. I izvinjavam se ako je bilo sličnih pitanja, ne da mi se da čitam ovu temu, prestao sam odavno.

Italija ima EU Green certificate, to što je nema na spisku znači da nemam bilateralni ugovor sa Italijom. EU sertifikat se uredno priznaje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Italija ima EU Green certificate, to što je nema na spisku znači da nemam bilateralni ugovor sa Italijom. EU sertifikat se uredno priznaje.

 

Važi, hvala. Mislim, super ako je tako.

 

Ali generalno ne piše nigde za EU sertifikat. Osim ako sam ćorav.

https://www.mfa.gov.rs/en/citizens/travel-serbia/covid-19-entry-requirements

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, uvrnuto said:

Treba sestra da mi dođe iz Italije sa momkom. Nemaju naše pasoše. Oboje su vakcinisani, ali koliko vidim mi prihvatamo digitalne sertifikate samo određenih zemalja? Među kojima nije Italija. Ali npr. da imaju potvrdu da su preležali koronu u prethodnih 6 meseci, onda ok. 😄

Nadam se da nisam u pravu. Ako je neko skoro imao goste iz inostranstva bio bih zahvalan da mi prenese iskustva. Pre nego što nazovem institucije sutra. I izvinjavam se ako je bilo sličnih pitanja, ne da mi se da čitam ovu temu, prestao sam odavno.

U vezi sertifikata je verovatno zato sto ni Italija ne priznaje nas, tj turisti iz Srbije ne mogu da idu u Italiju, bez obzira da li ili ne vakcinisan ili negativni test. Bar je tako bilo pre desetak dana.

Link to comment
Share on other sites

Ja poslao juce zahtev, nisam jos dobio. Prilikom ispunjavanja zahteva sam upisao br hrvatskog pasosa, jer sa njim putujem.

 

edit: izgleda da je do hotmail naloga, kad sam upisao gmail adresu dobio sam odmah sertifikat.

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Tomiprunet said:

Ja poslao juce zahtev, nisam jos dobio. Prilikom ispunjavanja zahteva sam upisao br hrvatskog pasosa, jer sa njim putujem.

 

edit: izgleda da je do hotmail naloga, kad sam upisao gmail adresu dobio sam odmah sertifikat.

Da, hotmail ima problema, jer je mrtva platforma u suštini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Tomiprunet said:

U vezi sertifikata je verovatno zato sto ni Italija ne priznaje nas, tj turisti iz Srbije ne mogu da idu u Italiju, bez obzira da li ili ne vakcinisan ili negativni test. Bar je tako bilo pre desetak dana.

 

11 hours ago, urosg3 said:

Italija ima EU Green certificate, to što je nema na spisku znači da nemam bilateralni ugovor sa Italijom. EU sertifikat se uredno priznaje.


Zvao sam ministarstvo i kažu da se još uvek ne priznaju ti sertifikati, samo iz određenih zemalja. 
Kakav idiotluk.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, urosg3 said:

Neverovatno mi je i dalje sam iznenađen koliko ih je nevakcinisanih. Brate @Akiro delimo planetu sa ljudima koji će radije da se smaraju sa policijama, maskama, da radne f`cking antigenske testove, umesto da odu da se vakcinišu, ma ja taj svetonazor ne kapiram nikako.

p.s. koliko je tačan info, prenosim kako sam čuo - postoji i tržište QR kodova za mesta gde proveraju, kako funkcioniše nemam pojma, verovatno se oslanja na šljampavost onog ko ih proverava, ali kaže Princeza da postoji. I kaže da svoj kod nije delila, tatin štreber 🙂


I posle ćemo kao da tražimo razloge zašto vakcina ne bi trebalo da bude obavezna

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ridji said:


I posle ćemo kao da tražimo razloge zašto vakcina ne bi trebalo da bude obavezna

Ja sam od početka za obaveznu, zakonski propisanu vakcinaciju, mislim da su ostale epidemiološke mere beskorisne, nanose više štete nego koristi i neodržive su na iole duži rok. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

Više od 90 odsto pacijenata zaraženo je novim, delta sojem koronavirusa što je potvrđeno među uzorcima uzetim krajem jula i početkom avgusta, rekla je za Nova.rs doktorka i članica Kriznog štaba Tanja Jovanović.

 

I posle što brojke ovoilke...

 

Sledeće dve nedelje su bitne ovaj put i zaista. Ako ovaj broj (današnjih 1k i ono što dolazi uskoro) ne bude uzrokovao značajno veću hospitalizaciju (trenutno je oko 700 ljudi u bolnicama, max je bio preko 9.000) ja ću, koliko god to bude zvučalo užasno, biti zadovoljan. Znači da se ipak neka brana napravila, da vakcine šljakaju ili da je virus delom oslabio, šta god. 

 

Gledam svaki dan u UK i nadam se nečemu sličnom (iako njihov % imunizacije ne možemo da ostvarimo nikada)

Link to comment
Share on other sites

Treba pogledati stopu rasta prijema u bolnice i uporediti sa prethodnim talasom.

 

Ako ima medju nama statisticara koji su pratili i belezili podatke trebalo bi da moze lako i brzo da se proveri.

 

Ta brojka verovatno vec sada moze da nam kaze sta nas ocekuje. Sto se tice broja novozarazenih, on ce brzo doci na one najvise nivoe iz proslih talasa, to je sigurno.

 

Mada meni ta brojka vise uopste nije relevantna, mislim da sada samo ima smisla pratiti prijeme u bolnicu.

 

Isto gledam u UK i nadam se da ce tako biti i kod nas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sad, kako u Ceskoj 50 pacijenata u bolinicama a Srbija vec stigla do 800? Ne znam koja zemlja jos koja ima par stotina zarazenih dnevno imam 800 ljudi u bolnicama osim Srbije ?

 

Sa druge strane, beer fest, guca i sve cepa.....a krizni stab kao zabrinut.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...