Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 hours ago, John Terry said:

Pa koji je pravi broj?

 

Sestra mi radi u covid zoni. Prosle godine mi se stalno zalila da je znatno vise smrtnih slucajeva nego sto se prijavljuje. Sada se ne zali. Jel oguglala ili je nesto drugo u pitanju?

Da ostavimo po strani ovo glupo, nevesto laziranje i bruku pred svetom, pravo pitanje je % smrtnosti koji kod nas vec 1 godinu ne prelazi 1%, zvanicno. I pola procenta pravi bitnu razliku koja itekako utice na odnos gradjana prema mogucnosti zaraze i fatalnog ishoda. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Pletilja said:

Da ostavimo po strani ovo glupo, nevesto laziranje i bruku pred svetom, pravo pitanje je % smrtnosti koji kod nas vec 1 godinu ne prelazi 1%, zvanicno. I pola procenta pravi bitnu razliku koja itekako utice na odnos gradjana prema mogucnosti zaraze i fatalnog ishoda. 

 

Ne branim nikoga, ali nije tacno da godinu dana ne prelazi 1%. Procenat je na pocetku bio preko 2.5%. To je sad, u trecem talasu pao na 1%. Ali to i nije toliko vazno, treba pratiti svetski trend. 0.2% gore-dole su svi, tu negde. Starije stanovnistvo, kao nase, mozda i dostigne preko 2% smrtnosti realno. Ova mladja, arapska i slicno, imaju verovatno manje od 0.5% I to je Case fatality rate. Infection fatality rate je jos manji.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, John Terry said:

 

Ne branim nikoga, ali nije tacno da godinu dana ne prelazi 1%. Procenat je na pocetku bio preko 2.5%. To je sad, u trecem talasu pao na 1%. Ali to i nije toliko vazno, treba pratiti svetski trend. 0.2% gore-dole su svi, tu negde. Starije stanovnistvo, kao nase, mozda i dostigne preko 2% smrtnosti realno. Ova mladja, arapska i slicno, imaju verovatno manje od 0.5% I to je Case fatality rate. Infection fatality rate je jos manji.

Pa ne bas. Procenat smrtnosti se krece izmedju 2-2.5% u USA, Brazilu, Fra, UK I sl, manji je u Rusiji I Kini.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, djura.net said:

Pa ne bas. Procenat smrtnosti se krece izmedju 2-2.5% u USA, Brazilu, Fra, UK I sl, manji je u Rusiji I Kini.

 

Da, CFR je toliki. Ali masis poentu. Poenta je bila, bar moja, da nije 1% godinu dana.

 

Cela ta prica o tome da li lazu ili ne lazu...sami su krivi za to. Narod je izgubio poverenje jos u prvom talasu kada su svi bili nespremni. Danas se manje umire, bez ikakve dileme se manje umire nego pre godinu dana. Delom zbog toga sto su svi manje vise okrznuli taj virus pa stvorili neku zastitu, delom zbog toga sto lekari sada bolje reaguju. Ali poverenja vise nema. Lako se izgubi a tesko se moze vratiti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

"Znam da se to mnogima neće svideti ali moramo da presečemo, da izdržimo barem sedam dana da bi situacija bila pod kontrolom i da bi mogli da živimo i radimo opuštenije", objasnio je on.

Tiodorović najavio

A ja sam mislio nema opuštanja, kako nam KrŠ utuvljuje u glavu mesecima unazad. Nema i ne sme biti opuštanja dragi moj dr Tidoroviću, opuštenije će se raditi kad sve ovo prođe, do tad maksimalna budnost!

p.s. zloupotreba reči ima kao i batina dva kraja.

Link to comment
Share on other sites

EU (ili bar DE) je toliko zabrljala s vakcinama, da su ljudi poludeli. Juce pricam s komsinicom u Nemackoj, Frau J, Nemica, 77 god, muz ima 83 (dijabetes, stentove), kaze ona jos ni blizu, a i za njega jos nije uspela termin da dobije.... cak ni u aprilu! 

Besni, kaze:"Nemacka je gora od banana republika!"

 

Verovatno sam je ubola u svaki zivac kad sam joj rekla:"Ja odoh sledece nedelje u Srbiju, tamo moze da se vakcinise ko hoce!"

 

  • Like 1
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

EU (ili bar DE) je toliko zabrljala s vakcinama, da su ljudi poludeli. Juce pricam s komsinicom u Nemackoj, Frau J, Nemica, 77 god, muz ima 83 (dijabetes, stentove), kaze ona jos ni blizu, a i za njega jos nije uspela termin da dobije.... cak ni u aprilu! 

Besni, kaze:"Nemacka je gora od banana republika!"

 

Verovatno sam je ubola u svaki zivac kad sam joj rekla:"Ja odoh sledece nedelje u Srbiju, tamo moze da se vakcinise ko hoce!"

 

Sve mi je to nekako cudno oko svega. Prvo vakcine, cekamo vakcine, narucili su ovoliko, te onoliko. Kad su vakcine spremne onda ih nema, ili ne zele ove, ili one, pa treba neke prijave nekakvim zdravstvenim organizacijama,.... je.u go.na vec duze vreme.

Nije mi jasno dokle ce gradjani tolerisati. Ustvari jasno mi je oni slepo veruju svojim medijima i izabranim politicarima. Juce na tv bila emisija o fake news, ne samo news na FB, Twiter i tim socijalnim platformama, vec i na TV kod respektabilnih glasila.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

Nemica, 77 god, muz ima 83 (dijabetes, stentove), kaze ona jos ni blizu

 

Što je normalno.

Tamo su matori generalno višak, ne rade, ne doprinose, koji će im... unuci su ionako kilometrima daleko...

 

Ovde, iako je ista produktivnost starih, ipak ima par bitnih razlika:

1. Matori glasaju, i to kosmičkom većinom za vlast i zato ih vlast pelcuje, a i balsamovala bi ih da mogu da glasaju u afterlife-u. Doduše neki i glasaju post mortem...

2. Čuvaju decu svoje dece koja se još nisu odselila (i čekaće dok matori ne mandrknu i naslede gajbu/gajbe) i time štede svojoj deci kućni budžet, tako da su svi srećni i zahvalni za vakcine vrhovnom i jedinom i opet glasaju za vlast.

 

Plus - u Evropi, u svom bahatom elitizmu i samozaljubljenosti (do autističnosti) presrali su se kenjajući po kineskoj i ruskoj vakcini da bi sad sve to mogli da pojedu iz cuga... ješće polako i sa razumevanjem kako budu puštali Putinku i Žaomi(je) mađ narod da se vakciniše.

 

I neće me uopšte čuditi kad uskoro počne da se pojavljuje srećna i vesela Huawei 5G oprema po Evropi.  Mark my words.

 

Pojašnjenje - ne znam postoji li u kosmosu veće zlo od Kine i Rusije, ali su u celom ovom sranju reagovali galaktički pametnije od stare i upišane Evrope, jbg... ma zapada kompletno (excl. UK - koji su opet budale svoje vrste - iako ih obožavam od malena).

 

 

Edited by fancy
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Psihijatar iz Hrvatske, koji je jedva pretekao (bio na kiseoniku par dana), razmislja ovako (i slazem se s covekom):

 

"Okupljanje, primjerice, mladih ispred HNK, to se ne može spriječiti. Oni koji odlučuju trebaju uzeti u obzir psihosocijalne zakonitosti. I represija nije rješenje. Trebali smo imati drugačiji sustav mjera. Postoje primjeri i pored Švedske gdje se pristup usmjerava na ranjiviju populaciju, mogli smo postići da živimo malo opuštenije. Naše mjere su imale promjenjivi tempo. To se nije smjelo dopustiti. Ne možete u tim situacijama imati toplo-hladno. 

I naravno dvostruka mjerila. Uz dužno poštovanje pokojnima i Bandiću i Tuđmanu i Kranjčaru, ipak je okupljanje mladih za mene važnije od sprovoda, ne možemo dopustiti da se na sprovodima skupi po tisuću i nešto ljudi i da nitko ne reagira, a tu rastjeramo mlade", rekao je."

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Sunshine State said:

EU (ili bar DE) je toliko zabrljala s vakcinama, da su ljudi poludeli. Juce pricam s komsinicom u Nemackoj, Frau J, Nemica, 77 god, muz ima 83 (dijabetes, stentove), kaze ona jos ni blizu, a i za njega jos nije uspela termin da dobije.... cak ni u aprilu! 

Besni, kaze:"Nemacka je gora od banana republika!"

 

Verovatno sam je ubola u svaki zivac kad sam joj rekla:"Ja odoh sledece nedelje u Srbiju, tamo moze da se vakcinise ko hoce!"

 

tenor.gif?itemid=8409197

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

tenor.gif?itemid=8409197

 

Dosao i moj trenutak!

 

Kad smo se doselili u zgradu, sve sam Hans do Fritza u zgradi i odjednom na jednom postanskom sanducetu neko "-ic".... Dzabe sto smo lepo i uredno kupili stan, predstavili se ljudima kao novi susjedi, razdvajali smece, nismo se izuvali u hodniku, nismo usisavali nedeljom,... pola njih u zgradi kad te sretnu ni "Dobar dan" da kazu (posebno jedan stariji par, Schwartz-ovi).... ono -ic nas svrstalo u Ausländer-e i dzabe ti!

 

Neki su malo omeksali kad su vremenom saznali gde radimo, sta radimo i da smo se doselili iz US (Schwartz-ovi ni tad!).

 

Tako da je sad ova vakcinacija u Srbiji vracanje za sve one neodgovorene Dobar danove! 😄

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, fancy said:

 

Što je normalno.

Tamo su matori generalno višak, ne rade, ne doprinose, koji će im... unuci su ionako kilometrima daleko...

 

Ovde, iako je ista produktivnost starih, ipak ima par bitnih razlika:

1. Matori glasaju, i to kosmičkom većinom za vlast i zato ih vlast pelcuje, a i balsamovala bi ih da mogu da glasaju u afterlife-u. Doduše neki i glasaju post mortem...

2. Čuvaju decu svoje dece koja se još nisu odselila (i čekaće dok matori ne mandrknu i naslede gajbu/gajbe) i time štede svojoj deci kućni budžet, tako da su svi srećni i zahvalni za vakcine vrhovnom i jedinom i opet glasaju za vlast.

 

Plus - u Evropi, u svom bahatom elitizmu i samozaljubljenosti (do autističnosti) presrali su se kenjajući po kineskoj i ruskoj vakcini da bi sad sve to mogli da pojedu iz cuga... ješće polako i sa razumevanjem kako budu puštali Putinku i Žaomi(je) mađ narod da se vakciniše.

 

I neće me uopšte čuditi kad uskoro počne da se pojavljuje srećna i vesela Huawei 5G oprema po Evropi.  Mark my words.

 

Pojašnjenje - ne znam postoji li u kosmosu veće zlo od Kine i Rusije, ali su u celom ovom sranju reagovali galaktički pametnije od stare i upišane Evrope, jbg... ma zapada kompletno (excl. UK - koji su opet budale svoje vrste - iako ih obožavam od malena).

 

 

Sve je tako pod uslovom da nam Ceceni nisu uvalili fizioloski rastvor umesto vakcina.....🤩

Mislim, da nam ova drzava uradi nesto dobro.....nezamislivo....

Edited by Pletilja
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

Dosao i moj trenutak!

 

Kad smo se doselili u zgradu, sve sam Hans do Fritza u zgradi i odjednom na jednom postanskom sanducetu neko "-ic".... Dzabe sto smo lepo i uredno kupili stan, predstavili se ljudima kao novi susjedi, razdvajali smece, nismo se izuvali u hodniku, nismo usisavali nedeljom,... pola njih u zgradi kad te sretnu ni "Dobar dan" da kazu (posebno jedan stariji par, Schwartz-ovi).... ono -ic nas svrstalo u Ausländer-e i dzabe ti!

 

Neki su malo omeksali kad su vremenom saznali gde radimo, sta radimo i da smo se doselili iz US (Schwartz-ovi ni tad!).

 

Tako da je sad ova vakcinacija u Srbiji vracanje za sve one neodgovorene Dobar danove! 😄

Kad se vakcinises i prodjes ponosno zgradom, odjekivace iz komsiluka "Boze pravde"   - ja ti kazem. :s_d:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

EU (ili bar DE) je toliko zabrljala s vakcinama, da su ljudi poludeli. Juce pricam s komsinicom u Nemackoj, Frau J, Nemica, 77 god, muz ima 83 (dijabetes, stentove), kaze ona jos ni blizu, a i za njega jos nije uspela termin da dobije.... cak ni u aprilu! 

Besni, kaze:"Nemacka je gora od banana republika!"

 

Verovatno sam je ubola u svaki zivac kad sam joj rekla:"Ja odoh sledece nedelje u Srbiju, tamo moze da se vakcinise ko hoce!"

 

 

48 minutes ago, Sunshine State said:

 

Dosao i moj trenutak!

 

Kad smo se doselili u zgradu, sve sam Hans do Fritza u zgradi i odjednom na jednom postanskom sanducetu neko "-ic".... Dzabe sto smo lepo i uredno kupili stan, predstavili se ljudima kao novi susjedi, razdvajali smece, nismo se izuvali u hodniku, nismo usisavali nedeljom,... pola njih u zgradi kad te sretnu ni "Dobar dan" da kazu (posebno jedan stariji par, Schwartz-ovi).... ono -ic nas svrstalo u Ausländer-e i dzabe ti!

 

Neki su malo omeksali kad su vremenom saznali gde radimo, sta radimo i da smo se doselili iz US (Schwartz-ovi ni tad!).

 

Tako da je sad ova vakcinacija u Srbiji vracanje za sve one neodgovorene Dobar danove! 😄

 

Trebalo je Putin da nazove vakcinu T-34, pa da opet isti udje u Berlin... 😄 

  • Like 3
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...