Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, Eddard said:


Eto uroše, da se složimo. U prevodu, nisu problem mere, već činjenica da su ljudima preče njihove individualne potrebe, iliti nagoni, od opšteg interesa. A jesmo li svesna bića ili ne, koja svoje potrebe i nagone zarad nečega racionalnog mogu staviti pod kontrolu? Ili smo pak životinje?
 

 

 

Eno vest da je decak od 15 god nestao, ostavio oprostajno pismo, ne zeli da zivi vise jer je raskinuo s devojkom - ti od tog uzrasta ocekujes da stavi "svoje nagone i svoje potrebe" pod kontrolu godinu dana?

 

Good luck!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Svi koji su u proteklih godinu dana makar jednom upali u rizicnu situaciju i makar jednom videli nekoga van svog domacinstva bez maske su neodgovorna stoka.

 

I da su u hiiljadu situacija postovali mere a samo jednom ne, opet su stoka.

 

Pa i da se posle tog jednog ispada nisu zarazili, i te kako su stoka, jer, u cemu je razlika? Nije problem zarazavanje vec neodgovorno ponasanje.

 

Eto to su moja dva centa. Not.

Link to comment
Share on other sites

Ta sludjenost i paralisanost je potpuno druga prica. Ne opravdava ponasanje pucanstva.

 

I sve teorije o dubokim drzavama i slicnim stvarima ovom pandemijom potpuno padaju u vodu.

 

Prebogati Rokfeleri i Bilovi Gejcovi, belosvetski satanisti i masoni, koji nas sve kontrolisu a mi smo ovce, zacudo ne uspevaju da nas kontrolisu i te kapitalisticke krvopije i vampiri koji zive vecno gube jedino sto im je vazno - pare! Ni grama ljudskosti nemaju, ali kako ne zastitise svoje interese majku mu? Kako ih pogodi ovako ova pandemija, kako ovce ne uterase u tor?

 

Bice da su u pitanju osobine nekih drugih domacih zivotinja ovde, na primer mazge.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Eddard said:


Eto uroše, da se složimo. U prevodu, nisu problem mere, već činjenica da su ljudima preče njihove individualne potrebe, iliti nagoni, od opšteg interesa. A jesmo li svesna bića ili ne, koja svoje potrebe i nagone zarad nečega racionalnog mogu staviti pod kontrolu? Ili smo pak životinje?
 

Dolazimo do suštine,, hajde da izanaliziramo, za početak potrebna su mi dva odgovora na pitanja:

1. U kakve tačno potrebe spada potreba moje tinejdžerke brucoša da ima dečka i zadovolji svoju potrebu van domaćinstva?
2. U kakve tačno potrebe spada potreba mojoj mlađoj princezi da se igra na igralištu van domaćinstva?

Da li je zadovoljavanje tih potreba kršenje mera? Jeste nesumnjivo. Da li je neetično, ko to propisuje i sa kakvim autoritetom?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Dolazimo do suštine,, hajde da izanaliziramo, za početak potrebna su mi dva odgovora na pitanja:

1. U kakve tačno potrebe spada potreba moje tinejdžerke brucoša da ima dečka i zadovolji svoju potrebu van domaćinstva?
2. U kakve tačno potrebe spada potreba mojoj mlađoj princezi da se igra na igralištu van domaćinstva?

Da li je zadovoljavanje tih potreba kršenje mera? Jeste nesumnjivo. Da li je neetično, ko to propisuje i sa kakvim autoritetom?

 

Evo ti odgovori na ta dva pitanja - da, obe stvari su neodgovorne. Ali to je stvar tvog domacinstva. Ako je tebi to ok i tvojoj cerki je to ok, i porodici momka tvoje cerke ok, sve je skroz ok u vaseg krugu.

 

Ali to onda stvara vasu OBAVEZU kao roditelja da prenesete svojoj deci konsekvence takvog ponasanja, i to najmanje po vas same, odnosno vasu porodicu, vec po druge porodice sa kojima vasa deca dolaze u dodir.

 

Ako to ne uradite, to prestaje biti odgovornost vase dece, koja u pravnom smislu i ne mogu biti odgovorna, zbog cega i postoji granica od 18 godina, zbog cega su i inace roditelji odgovorni za svaki prekrsaj koje njihovo dete napravi, vec je odgovornost potpuno na vama kao roditeljima.

 

Ne bih otvarao tu temu nasiroko, ali to kako ja svom detetu da zabranim nesto kad i ono ima drustvene potrebe i tesko mu je mi je bas onako labav izgovor. Postoje deca koja savrseno razumeju situaciju i ponasaju se odgovornije od mnogih odraslih koje znam.

 

Tako da bih rekao da tu postoje i mnogi drugi faktori. Niti je zabrana jedini nacin. Ali tvoja porodica je tvoja stvar, niti imam nameru niti bih ikada bio toliko drzak da se nekome mesam u to kako vaspitava svoju decu.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, McLeod said:

E pa vidis Slavisa, opet si sve promasio.

 

Necu da krivim nikoga, ja sam preuzeo rizik na sebe. Otisao sam zato sto moram da odem.

 

Ali posto sam preuzeo rizik na sebe, isto tako necu da dovodim u rizik nekog drugog, ko ne zna da sam bio na tom sastanku juce. Znaci necu da se vidim ni sa kim iz sporta bar naredne dve nedelje. Jedino ako moram, kao sto sam morao ovo, ali cu svakako toj osobi napomenuti da sam bio na tom sastanku, tako da ona moze da donese odluku za sebe.

To je isto kao kad bi otisao u prodavnicu, i onda ne izlazis 2 nedelje jer si bio u prodavnici u kojoj ne znas da li je neko pozitivan. I onda ako bas moras da vidis nekoga ces reci da si bio u prodavnici.

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Dolazimo do suštine,, hajde da izanaliziramo, za početak potrebna su mi dva odgovora na pitanja:

1. U kakve tačno potrebe spada potreba moje tinejdžerke brucoša da ima dečka i zadovolji svoju potrebu van domaćinstva?
2. U kakve tačno potrebe spada potreba mojoj mlađoj princezi da se igra na igralištu van domaćinstva?

Da li je zadovoljavanje tih potreba kršenje mera? Jeste nesumnjivo. Da li je neetično, ko to propisuje i sa kakvim autoritetom?

 

Ja stavljam potrebu za biološkim postojanjem na prvo mesto, a ostale nek se poređaju kako hoće. Meni je, koliko god to apstraktno izgledalo, a u stvari je veoma stvarno (ili da anketiramo onih 12k excess deaths u Srbiji od Nov/Dec., da vidimo šta imaju da kažu po tom pitanju), nečija potreba za životom važnija je od potrebe neke tamo tinejdžerke da se ljubaka sa dečkom. Izvini što sam malo grub, verovatno zato što nemam decu, možda bih drugačije razmišljao, ne znam, samo pokušavam da nacrtam. Tvoja ćerka je mlada, nije kraj sveta i kraj života ako se jedna ljubav završi, doći će druga. A uostalom, ko im brani da se posećuju jedno kod drugog, da se šetaju po Adi, uostalom koliko znam u Srbiji mogu čak i u kafić da sednu, zar ne? Studentskih žurki će biti i dogodine. A ti upravo dokazuješ svoje sebično razmišljanje, jer ti je bitnije zadovoljavanje potreba sopstvene dece od opšteg dobra i toga da to zadovoljavanje potreba može nekog da ubije. Jer može. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:

To je isto kao kad bi otisao u prodavnicu, i onda ne izlazis 2 nedelje jer si bio u prodavnici u kojoj ne znas da li je neko pozitivan. I onda ako bas moras da vidis nekoga ces reci da si bio u prodavnici.

 

Ne, to uopste nije isto, zato sto se u prodavnici zadrzis 5-15 minuta, ako si u hipermarketu duze, ali tu nikakav kontakt ne postoji sa drugim ljudima, bukvalno kao da si na nekoj ledini napolju. I u najmanjim prodavnicama kontakt je jako kratak i po svemu sto znamo, nije dovoljan da se virus prenese ako ljudi nemaju fizicki kontakt, drze odstojanje i nose maske.

 

Dakle vrlo prosto i jednostavno. Dok je u prostoriji koja je mala i gde ljudi sede sat vremena, znoje se, pricaju sve vreme, rizik nekoliko desetina mozda i stotina puta visi, i pored toga sto se nose maske.

 

Ne bih da ovo zvuci patronizirajuce niti da ja ispadam pametan a svi drugi glupi, ali ne mogu da napisem drugacije - dobronameran savet kojim dajem svima koji zele da ucestvuju u diskusiji je da prvo probaju da rasciste neke osnovne stvari sami sa sobom pre nego sto pocnu da tvrde nesto.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:

verovatno zato što nemam decu, možda bih drugačije razmišljao, ne znam,

 

Nemam ni ja, ali vidim po onom sta se desava, da bismo sigurno drugacije razmisljali.

Znas li ikog iz tvog drustva cije dete se ne vidja vec godinu dana ni sa kim ili samo s neki i to napolju, u setnji?

 

Ako znas - bravo za njih!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Nemam ni ja, ali vidim po onom sta se desava, da bismo sigurno drugacije razmisljali.

Znas li ikog iz tvog drustva cije dete se ne vidja vec godinu dana ni sa kim ili samo s neki i to napolju, u setnji?

 

Ako znas - bravo za njih!

 

 

 

ja znam dosta njih. Koji se vide sa drugarima nose maske napolju, prosetaju, sednu na klupu, i onda polako kuci. Svaki kontakt je kontrolisan i pazljiv.

 

I ja stvarno ne vidim zasto je to toliko tesko, neljudski, neizdrzivo. Stvarno sto ovo duze ide rekao bih da je problem u ljudima koji takve meni nebulozne stvari tvrde. A ne u samim tim stvarima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

ja znam dosta njih. Koji se vide sa drugarima nose maske napolju, prosetaju, sednu na klupu, i onda polako kuci. Svaki kontakt je kontrolisan i pazljiv.

 

I ja stvarno ne vidim zasto je to toliko tesko, neljudski, neizdrzivo. Stvarno sto ovo duze ide rekao bih da je problem u ljudima koji takve meni nebulozne stvari tvrde. A ne u samim tim stvarima.

 

Tacno se vidi da nemas decu (k'o  ni ja!)

 

Eto, i ja kazem mojim prijateljicama:"Kako mozete pustiti decu da voze rolere, pasce, slomice se!Ja mom detetu nikad ne bih dozvolila"

 

Samo me pogledaju....

Link to comment
Share on other sites

Nekadasnji kolega, 74, dva puta operisan na Dedinju tokom prethodnih 10 godina, pocetkom januara poboljeva - otok nogu, verovatno da je srce toliko puta krpljeno pocelo da slabi. Zadrzavaju ga u lokalnoj bolnici, odbijaju molbu porodice da ga upute u maticnu kliniku kod lekara koji ga je operisao, nakon 14 dana na odeljenju a bez nekog pomaka na bolje, stanje se pogorsava, radi se test - pozitivan na koronu, nocas preminuo. Od korone. Od mrzovolje zaposlenih. Od aljkavosti. Od nekompetentnosti. Od ljudske gluposti. 

Da je ostao kod kuce, uzimao diuretike i nekako se domogao Dedinja, verovatno bi docekao i drugu unucicu. 

Edited by Pletilja
  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

 

Evo ti odgovori na ta dva pitanja - da, obe stvari su neodgovorne. Ali to je stvar tvog domacinstva. Ako je tebi to ok i tvojoj cerki je to ok, i porodici momka tvoje cerke ok, sve je skroz ok u vaseg krugu.

 

Ali to onda stvara vasu OBAVEZU kao roditelja da prenesete svojoj deci konsekvence takvog ponasanja, i to najmanje po vas same, odnosno vasu porodicu, vec po druge porodice sa kojima vasa deca dolaze u dodir.

 

Ako to ne uradite, to prestaje biti odgovornost vase dece, koja u pravnom smislu i ne mogu biti odgovorna, zbog cega i postoji granica od 18 godina, zbog cega su i inace roditelji odgovorni za svaki prekrsaj koje njihovo dete napravi, vec je odgovornost potpuno na vama kao roditeljima.

 

Ne bih otvarao tu temu nasiroko, ali to kako ja svom detetu da zabranim nesto kad i ono ima drustvene potrebe i tesko mu je mi je bas onako labav izgovor. Postoje deca koja savrseno razumeju situaciju i ponasaju se odgovornije od mnogih odraslih koje znam.

 

Tako da bih rekao da tu postoje i mnogi drugi faktori. Niti je zabrana jedini nacin. Ali tvoja porodica je tvoja stvar, niti imam nameru niti bih ikada bio toliko drzak da se nekome mesam u to kako vaspitava svoju decu.

Pa vidi, ako sam ponudio primer za analizu, sasvim sam spreman da podnesem konsekvence te analize, tako da ne ustručavaj se slobodno udri.
 

 

1 minute ago, Eddard said:

 

Ja stavljam potrebu za biološkim postojanjem na prvo mesto, a ostale nek se poređaju kako hoće. Meni je, koliko god to apstraktno izgledalo, a u stvari je veoma stvarno (ili da anketiramo onih 12k excess deaths u Srbiji od Nov/Dec., da vidimo šta imaju da kažu po tom pitanju), nečija potreba za životom važnija je od potrebe neke tamo tinejdžerke da se ljubaka sa dečkom. Izvini što sam malo grub, verovatno zato što nemam decu, možda bih drugačije razmišljao, ne znam, samo pokušavam da nacrtam. Tvoja ćerka je mlada, nije kraj sveta i kraj života ako se jedna ljubav završi, doći će druga. A uostalom, ko im brani da se posećuju jedno kod drugog, da se šetaju po Adi, uostalom koliko znam u Srbiji mogu čak i u kafić da sednu, zar ne? Studentskih žurki će biti i dogodine. A ti upravo dokazuješ svoje sebično razmišljanje, jer ti je bitnije zadovoljavanje potreba sopstvene dece od opšteg dobra i toga da to zadovoljavanje potreba može nekog da ubije. Jer može. 

Jasno, ali za to moramo da imamo dokaze, osim pukog načelnog uzročnoposledičnog. Jer mi u stvari ne znamo da li je zaista tako. Mi ne znamo da li je zbog ljubakanja baš te tinejdžerke, i baš tog momka neko umro, možemo da kažemo možda jeste možda nije, ali za svaki slučaj, eto, da oni to ne rade. Mi ovde osim primera njega projektujemo na sve. Dakle da, može neko da umre, ali može i da ne umre. U našem primeru, cela familija i njena i njegova su na broju 🙂


Idem na antigenski, o`ću da crknem od radoznalosti...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

. Mi ne znamo da li je zbog ljubakanja baš te tinejdžerke, i baš tog momka neko umro, možemo da kažemo možda jeste možda nije, ali za svaki slučaj, eto, da oni to ne rade. Mi ovde osim primera njega projektujemo na sve.

 

Pa da je ta uzročno posledična veza tako očigledna, mi ne bismo vodili ovu raspravu. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

Tacno se vidi da nemas decu (k'o  ni ja!)

 

Eto, i ja kazem mojim prijateljicama:"Kako mozete pustiti decu da voze rolere, pasce, slomice se!Ja mom detetu nikad ne bih dozvolila"

 

Samo me pogledaju....

 

Ja znam kakvo sam dete bio. Nisam slusao roditelje. Lagao sam majku narocito iz sporta. Nije mi ama bas ni najmanji problem da to priznam. Ali ako je krivica na meni za moje ponasanje krivica je i njena sto nije znala da komunicira sa mnom.

 

Uvek postoji nacin da se nadje odredjeni kompromis, pogotovo u porodici, kada smo jednostavno upuceni jedni na druge i zivimo zajedno, ma koliko to mozda ne bismo zeleli.

 

Problem je sto nijedna strana nije spremna na kompromis. Ali pre nego sto pocnemo da pricamo o razuzdanoj deci kretenima, ali i promasenim roditeljima koji nisu znali da ih vaspitaju, trebalo bi pricati o tome koliko roditelja zapravo gleda na svoju decu kao na nezavisne, male ljude, i ukazuje im postovanje, zapravo razgovara sa njima o bitnim temama?

 

Procenat je jednocifren. Da se opet ne lazemo, ni sebe ni druge 😉

 

Odatle krece vecina tih problema, ali takodje, da se ne lazemo (pritom ne pricam ni o kome odavde, konkretno, da ne bude ponovo problema), mnogi roditelji to deca tinejdzeri sta da im radim koristi kao najtruliji moguci izgovor.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:

 

Pa da je ta uzročno posledična veza tako očigledna, mi ne bismo vodili ovu raspravu. 

Pa i nije. Otkad su  prestali sa praćenjem kontakata i sa epidemiološkim upitnicima ne znamo. Ili nemamo dokaze ako slutimo. Za razliku od @McLeod ja ne vidim tu odgovornu decu na igralištu, ne vidim kontrolisano i suzdržano ponašenje dece na igralištu, vidim sa druge strane celu ekipu starije princeze, koji se muvaju raskidaju, druže se kao i uvek.
U našem krugu, koga smo ustanovili kao uzrok zaraženosti je direktno posao, radno mesto. Sve ovo ostalo je posredno. Meni izgleda da je hajka na pogrešnog vuka, na "bahate i neodgovorne" mlade.
Kao što znamo najveći rizik za zaražavanje su bolnice, pa eto niko ne predlaže da se ta legla korona zatvore.
Znam, banalizujem 🙂

3 minutes ago, McLeod said:

 

Procenat je jednocifren. Da se opet ne lazemo, ni sebe ni druge 😉

 

Odatle krece vecina tih problema, ali takodje, da se ne lazemo (pritom ne pricam ni o kome odavde, konkretno, da ne bude ponovo problema), mnogi roditelji to deca tinejdzeri sta da im radim koristi kao najtruliji moguci izgovor.

Ja se rukovodim jednom crvenom linijom: deco ne radite ono što tata u vašim godinama ne bi radio, a bogami znaju sve šta smo mi radili, pričamo dosta 🙂

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ras kass said:

Da li je neko uopste postavio pitanje koliko je zdravo nositi masku satima, svakog dana u zadnjih 12 meseci?

 

Ima li to zdravstvenog uticaja na ljudski organizam???

 

Jebem li ga mozda neka klinicka studija da se uradi na hirurzima penzionerima i uzme za vremenski period 30 godina radnog veka, pa da vidimo rezultate.

2 minutes ago, urosg3 said:

Pa🙂

Ja se rukovodim jednom crvenom linijom: deco ne radite ono što tata u vašim godinama ne bi radio, a bogami znaju sve šta smo mi radili, pričamo dosta 🙂

 

Pa, u situaciji u kojoj tata nije nikada bio ne moze se koristiti kao zgodan primer 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Pa, u situaciji u kojoj tata nije nikada bio ne moze se koristiti kao zgodan primer 🙂

Bogami čovečanstvo je uspelo iako se tata trudio da prođe kroz sve... Pandemija mi stvarno nije pala na pamet tada 🙂 ali mnogo šta i jeste!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Bogami čovečanstvo je uspelo iako se tata trudio da prođe kroz sve... Pandemija mi stvarno nije pala na pamet tada 🙂 ali mnogo šta i jeste!

 

"Najteže je očevima ženske dece, kad se sete šta su sve radili tuđoj ženskoj deci." - Duško Radović :smiley22:

  • Like 4
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ras kass said:

Da li je neko uopste postavio pitanje koliko je zdravo nositi masku satima, svakog dana u zadnjih 12 meseci?

 

Ima li to zdravstvenog uticaja na ljudski organizam???

Možeš da pitaš nekog radnika koji radi u komori za farbanje automobila, ili hemijskoj industriji i da ne nabrajam dalje. Oni nose maske svaki dan, celo radno vreme, ceo radni vek. Verovatno je zdravije nego da udišeš razne industrijske otrove.

Nisu maske napravljene samo zbog ove epidemije, u mnogim fabrikama su n95 maske obavezne i u najnormalnije vreme i napravljene su da štite zdravlje onog ko ih nosi, a ne da ga ugrožavaju.

Edited by Wookie
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ma ne, ja sam već dobio kineza pre neki dan, ortak otišao na bombaka, čuo je za Pfizera, otišao, dobio šta je hteo.  Pitao ovu što ga je vakcinisala da li ima Sputnika, ona je rekla ne (u toj hali), napolju je razgovarao sa ljudima koji su u drugoj hali (ne zna broj) dobili rusku...  eto.
Otišao bez poziva na Pfizer-a?

BTW, ako na sajmu sad nema "kineza" gde onda da idem na revakcinu za 9 dana?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...