Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Vazno da je sestra dobila antibiotik! :facepalm:

 

Drago mi je da si ispregledan i da si ok (bar po nalazima). 

 

p.s. ja sam mislila da ste se ti i zena pridrzavali mera? Ako niste - zasto niste?

 

p.p.s. znas da se (te) zezam. Kad sam se najmanje pridrzavala mera, nisam se zarazila. Kad sam bila sigurna da sam sigurna - zarazila sam se. Murphy's law!

Ma žena je pokupila od nekog debila pacijenta koga je u dežurstvu primila i morala svakih pola sata da ide kod njega jer njemu tako došlo da izmišlja simptome, plus se šetao po odeljenju, po krugu bolnice, a i izvan njega (jer mu bolnički kiosk skup) bez maske, pokazujući srednji prst i psujući svakog ko bi ga opomenuo. Zarazio i ostala dva pacijenta u sobi. Kad moraš da se svađaš svakih pola sata sa debilom, ne pomaže ni gas maska.

 

Da dodam i ovaj apsurd - mi došli u bolnicu kolima. Kažu meni kolege, e pa prekršio si zakon o karantinu (kazna 25k ojra) jer ako želiš u bolnicu onda moraš da zoveš hitnu da te vozi. Znači moram da dovedem te mučene ljude u rizik da se razbole, jer zato što. Logike bez.

  • Tuzno 2
  • WOW 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:

Znači moram da dovedem te mučene ljude u rizik da se razbole, jer zato što. Logike bez.

 

I da "zauzmes" hitnu za neki stvarno hitan slucaj. 😞

 

Zao mi je zbog nacina na koji ste se ti i zena razboleli.

A sto se sestre tice - ne znam koliko jma godina, ali ne mozemo ljudima zamerati sto se druze - ovo traje godinu dana....zima je, ljudi ne mogu presedeti celu zimu u kuci, ne vidjajuci nikoga. Eto, tren nepaznje i desi se, a verovatno je postovala mere redovno

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kod nas bas neobicna situacija, sa jedne strane, slusam kako se redovi ispred ambulanti povecavaju, poslednjih nedelju dana, a i u mojoj opstini opet dvadesetak zvanicno zarazeih prvi put posle duzeg vremena, sa druge, bas je juce i bila cerka dobre prijteljice, testirala se na kovid, negaivna inace, kaze, nema nikoga..ili i dalje vucemo repove, ili cetvrti talas polako krece..

Link to comment
Share on other sites



 .
A sto se sestre tice - ne znam koliko jma godina, ali ne mozemo ljudima zamerati sto se druze - ovo traje godinu dana....zima je, ljudi ne mogu presedeti celu zimu u kuci, ne vidjajuci nikoga. Eto, tren nepaznje i desi se, a verovatno je postovala mere redovno
 


Pa well, ne slažem se, niko ne bi svisnuo da se ove godine odreklo slava i druženja.
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Eddard said:


 

 


Pa well, ne slažem se, niko ne bi svisnuo da se ove godine odreklo slava i druženja.

 

 

Ja uopste ne pricam o slavama s 50 ljudi... mislim na vidjanje s nekoliko bliskih ljudi, prijatelja.

 

To kaze neko ko se zarazio u sopstvenoj kuci, ko je vidjao samo sopstvenog muza 3 nedelje pre zarazavanja.

 

edit: moj brat od strica danas zavrsava svoj karantin i covid - zarazio ga sin tinejdzer. Ne znam ko moze da ocekuje da mladi u tom uzrastu provedu godinu dana ne druzeci se?!

 

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Ma žena je pokupila od nekog debila pacijenta koga je u dežurstvu primila i morala svakih pola sata da ide kod njega jer njemu tako došlo da izmišlja simptome, plus se šetao po odeljenju, po krugu bolnice, a i izvan njega (jer mu bolnički kiosk skup) bez maske, pokazujući srednji prst i psujući svakog ko bi ga opomenuo. Zarazio i ostala dva pacijenta u sobi. Kad moraš da se svađaš svakih pola sata sa debilom, ne pomaže ni gas maska.

 

Da dodam i ovaj apsurd - mi došli u bolnicu kolima. Kažu meni kolege, e pa prekršio si zakon o karantinu (kazna 25k ojra) jer ako želiš u bolnicu onda moraš da zoveš hitnu da te vozi. Znači moram da dovedem te mučene ljude u rizik da se razbole, jer zato što. Logike bez.

 

Pa jel' ga zatukao neko? 

 

Ili makar da ga tužite, može i kolektivno, ovo se može tretirati kao namerno zaražavanje trećih lica, siguran sam da postoji nešto u zakonu za što može da se tereti. Makar retarda finansijski da ojadite.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mi smo zaista druženja sveli na minimum mogući, ne živimo na pustom ostrvu, ali proslave, žurke, druženja, slave i ostalo smo batalili. Ne zbog "mera" ne zato jer mi neko zabranio, nego što mislim da nije pametno to raditi u pandemiji. Kako mi zabrane, odmah poželim, tako da mislim da je dovoljna preporuka i mi poštujemo.
Najozbiljnije mislim, da su nam zabranili, da ovde dođe neka frau merkel i propiše "da imamo pravo na jedan kontakt van domaćinstva" uh, pa puno sreće sa tim. Ovako dok je preporuka, svi smo ok.

Što se dece tiče, ne pada mi na pamet da im zabranjujem detinjstvo, predugo ovo traje da bi imalo ikakvog smisla da ih se zatvara, pogotovo škola krenula, fakultet, ja da im otmem jednu ili dve godine života - ne pada mi na pamet, niti mislim da je izvodljivo. Baš bih voleo da vidim roditelja čija se deca pridržavaju mera evo godinu dana...
Ako neko od njih zalomi i unese u kuću, pa eto - moralo je biti 🙂 od dodatne frustracije da ih se ograničava, a da ipak zalome imaćemo dvostruku štetu, ovako samo smo mi matori u problemu.

Kako sam ja pretekao nemam ideju, sa kolegom sa u zadnjih nekoliko godina svaki dan u "bliskom produženom kontaktu" godinama, delimo kanc na... pa fotelje su nam udaljene pola metra. On je dosta stradao, eno ga skoro pa 39, imamo zalihe onog svinjskog praška a i dobri doktori ga paze, mada je još kući. Kako sam ja pretekao - iskreno nemam ideju ispadoh gori od @Slavisa iz Tavankuta ali tako je. Obećavam neću svoj primer da dovodim u vezu sa opštim merama, baš ću da se potrudim, ali sad u ovom postu hoću.

Dakle ono što znamo o širenju virusa nije dovoljno tačno, eksperimentom sam proverio. Ukoliko su istraživanja, a ubeđuju nas da jesu tačna, da je najzarazniji čovek pre pojave simptoma, nekoliko dana, pa hej, ja sam sa kolegom dobar deo subote, juče, a i petka proveo u istoj prostoriji, u ta tri dana bukvalno 20 plus sati, sedeli jedan pored drugog. Sećam se da mi je u subotu čak skinuo njegove slušalice sa glave da nastavim razgovor sa klijentom koji je potrajao. I nastavio sam sa njegovim slušalicama minimum 45 min, ako ne i pun sat.

I posle tog iskustva teško da može Faucci me ubedi da moram u svakodnevnom životu nosim dve maske, da moram u samiški da nosim dve maske, pa daj da budemo ozbiljni. Da me ne razumete pogrešno, poštovaću svaku epidemiološku meru koja je propisana, za policijski čas, ako bude nekih protesta tu sam prvi, ali sve ovo ostalo naravno. Zbog drugih ljudi, ne zbog sebe. Sebi sam načisto sa svime, probao, desilo mi se, bio u kontaktu sa zaraženim, razumeo sam poruku. Ona glasi tačno ovako:

Nekog hoće. Nekog neće. Ubijamo ekonomiju, društveno tkivo, menjamo ljudske odnose i važne principe jer ne znamo unapred koga hoće, a koga neće. Zašto je toliko bitno to unapred znati ostaje pitanje.

Dakle neću više o sebi, ako neko baš pita odgovoriću, inače "stavovi izneti na ovom profilu su načelni, i ne dovoditi ih u vezu sa stvarnim ljudima i događajima"
 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Harmonika said:

urose, a sta ako, pretpostavimo, imas neka antitela, a da ne znas

ne znam, možemo da pretpostavimo, osim što redovno iz birokratskih razloga radim PCR jednom mesečno. Ukoliko se provuklo dovraga. Ali eto uradiću i antitela baš i mene zanima. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

ne znam, možemo da pretpostavimo, osim što redovno iz birokratskih razloga radim PCR jednom mesečno. Ukoliko se provuklo dovraga. Ali eto uradiću i antitela baš i mene zanima. 

 

Ovo i mene jako zanima, kakvi će ti biti rezultati IgG.

Link to comment
Share on other sites

Nije to sa  bas tako neverovatno sto naprimer @urosg3 i @Slavisa iz Tavankuta nikako da se zaraze, setimo se onog prvog parobroda Prinesse Diamond to je bio super eksperiment, bese polovina na izolovanom brodu zarazena a druga polovina nista iz potpuno nepoznatih razloga. nagadja se od pocetka neki ukrsteni imunitet, mozda neko imao sars, mozda cigare i beli luk, mozda ..; jedno je sigurno u takvim zatvorenim uslovima ako se dobro secam nekih 3700 ljudi na brodu, potpuno izolovanom, zarazeno ukupno nekih 700 a umrlo  14 ljudi

Zasto se 3000 ljudi bez vakcine i iceg drugog nikad nije zarazilo ne secam se da je bilo nekih analiza i rezultata analiza a nesto sumnjam i da su imali maske a ni policijski cas

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

....zima je, ljudi ne mogu presedeti celu zimu u kuci, ne vidjajuci nikoga. ...

 

Zasto ne mogu? OK, mozda ja nisam covek... :classic_smile:

Izlazim iz kuce (tj. sa svog placa, ima sta da se radi oko kuce) jednom-dvaput mesecno, u nabavku. Oko 5 ujutru, kad nema nikoga. A vidjam se sa ljudima via Skype i WhatsApp.

 

Ovo bi mozda trebalo na Ekonomske implikacije krize: bogatim se, a prihod mi se nije promenio.

No, od marta prosle godine sam napunio rezervoar u pick-upu 2 puta, a u motociklu jednom. U restoranu nisam bio, mada jesam vise puta narucio dostavu. Platio online, pa pred kucu stavio stocic sa papirom na kojem pise "ostavite narudzbu ovde" - nikoga nisam video.

 

Jedina nevolja: pokusao sam svirku i pesmu sa drugarima, ali tehnicki sve ove video-razgovor aplikacije (Zoom i slicno) imaju neki delay, pa ispadne kakofonija kao da smo pijaniji nego stvarno jesmo... :classic_biggrin:

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, zoran59 said:

 

Zasto ne mogu? OK, mozda ja nisam covek... :classic_smile:

Izlazim iz kuce (tj. sa svog placa, ima sta da se radi oko kuce) jednom-dvaput mesecno, u nabavku. Oko 5 ujutru, kad nema nikoga. A vidjam se sa ljudima via Skype i WhatsApp.

 

Ovo bi mozda trebalo na Ekonomske implikacije krize: bogatim se, a prihod mi se nije promenio.

No, od marta prosle godine sam napunio rezervoar u pick-upu 2 puta, a u motociklu jednom. U restoranu nisam bio, mada jesam vise puta narucio dostavu. Platio online, pa pred kucu stavio stocic sa papirom na kojem pise "ostavite narudzbu ovde" - nikoga nisam video.

 

Jedina nevolja: pokusao sam svirku i pesmu sa drugarima, ali tehnicki sve ove video-razgovor aplikacije (Zoom i slicno) imaju neki delay, pa ispadne kakofonija kao da smo pijaniji nego stvarno jesmo... :classic_biggrin:

 

Ma naravno da mogu - neki ljudi! Evo, mogu i ja - za 3 meseca uzivo sam videla 7 ljudi.

 

Ali, da li je vama realno ocekivati od tinejdzera da ne vidjaju svoje drugare?! Ovo nije pocelo juce, ni pre mesec dana, ni pre dva.... a, po svoj prilici, trajace jos.

 

Zorane, da li je i tvoja cerka tako zivela tako kao ti ovih godinu dana? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ciao said:

Nije to sa  bas tako neverovatno sto naprimer @urosg3 i @Slavisa iz Tavankuta nikako da se zaraze, setimo se onog prvog parobroda Prinesse Diamond to je bio super eksperiment, bese polovina na izolovanom brodu zarazena a druga polovina nista iz potpuno nepoznatih razloga. nagadja se od pocetka neki ukrsteni imunitet, mozda neko imao sars, mozda cigare i beli luk, mozda ..; jedno je sigurno u takvim zatvorenim uslovima ako se dobro secam nekih 3700 ljudi na brodu, potpuno izolovanom, zarazeno ukupno nekih 700 a umrlo  14 ljudi

Zasto se 3000 ljudi bez vakcine i iceg drugog nikad nije zarazilo ne secam se da je bilo nekih analiza i rezultata analiza a nesto sumnjam i da su imali maske a ni policijski cas

To je zanimljivo, mislim da studija nema jer bi pokazale da postoji taj prirodni imunitet, ili šta god, pa bi se ljudi "opustili"

Što se dece tiče Sunny napisao sam gore. Ne znam roditelja čija deca prate epidemiološke mere baš, a ovo iz mog okruženja većina i to ubdljiva misli da decu ne treba ograničavati jer se mi matori bojimo bolesti. 
p.s. ako su pljuge, mnogo ću se smejati, mnogo... Mnogo!

Edited by urosg3
MNOGO!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

B92: Merkel: Srbija vakciniše brže od ostatka Evrope

 

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=02&dd=02&nav_category=78&nav_id=1805073

 

Potpuno se slazem sa frau Merkel, vazno je da EU institucije rade svoj posao i da temeljno i sveobuhvatno pregledaju i procene dokumentaciju svih vakcina koje apliciraju kod EMA. Ako Rusi i Kinezi nesto probaju da muljaju, zauvek bih zalupio vrata njihovim vakcinama, pa nek se cesaju i tamo gde ih ne svrbi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, sasa965 said:

@zoran59

Je li rešen problem kičma, noga , kvačilo?

 

Hvala na pitanju, Sasa - nije. Zato jer nije akutno/kriticno pa ceka da se vakcinisem. Copav mogu da se krecem nekako, ali bez pluca najverovatnije ne bih mogao. :classic_wink:

 

 

11 minutes ago, Sunshine State said:

........

Zorane, da li je i tvoja cerka tako zivela tako kao ti ovih godinu dana?

Nije skroz tako, ali donekle.

Sama je u stanu, kad poseti mamu/dedu/baku (par puta nedeljno) nosi masku. Druzi se sa dve-tri drugarice i sa svojim deckom, sa drugima samo online. Povremeno prespava kod njega ili on kod nje. To malo drustvo se posecuje u kuci i  drze distancu (osim, naravno, decka) i ne izlaze. Cak ni dok je bilo donekle otvoreno.

Bila je sa deckom na moru, privatnim kolima - na jednom otocicu sa par hektara po glavi stanovnika, bilo je jos nekoliko turista. nista divlje zabave i djuskanje.

 

Godina fakulteta je propala. Studira medicinu i ceka je puno prakticnog dela obrazovanja, stvari koje nije moguce raditi online. To joj je zao, ali ja je tesim: izgubio sam vise od jedne godine studija, a cak nije ni bilo epidemije (osim lokalizovane epidemije ludovanja i neodgovornosti u mojem drustvu), pa sam svejedno ostao ziv.

Odrzava kondiciju vezbama kod kuce i trcanjem u parku. Aktivna je teniserka. Klub je zatvoren za javnost, ali ona ima status trenera pa odlazi tamo sa zvanicnim izgovorom "odrzavanja terena i kluba" pa vezba servise ili lupa u zid.

 

Sve skupa, odgovorna je, a bogami i njeno najblize drustvo.

Moguce je ostati zdrav i normalan, a ipak prilagodjen situaciji i odgovoran (BTW, dete ima 24 godine).

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zoran59 said:

 

Hvala na pitanju, Sasa - nije. Zato jer nije akutno/kriticno pa ceka da se vakcinisem. Copav mogu da se krecem nekako, ali bez pluca najverovatnije ne bih mogao. :classic_wink:

 

 

Nije skroz tako, ali donekle.

Sama je u stanu, kad poseti mamu/dedu/baku (par puta nedeljno) nosi masku. Druzi se sa dve-tri drugarice i sa svojim deckom, sa drugima samo online. Povremeno prespava kod njega ili on kod nje. To malo drustvo se posecuje u kuci i  drze distancu (osim, naravno, decka) i ne izlaze. Cak ni dok je bilo donekle otvoreno.

Bila je sa deckom na moru, privatnim kolima - na jednom otocicu sa par hektara po glavi stanovnika, bilo je jos nekoliko turista. nista divlje zabave i djuskanje.

 

Godina fakulteta je propala. Studira medicinu i ceka je puno prakticnog dela obrazovanja, stvari koje nije moguce raditi online. To joj je zao, ali ja je tesim: izgubio sam vise od jedne godine studija, a cak nije ni bilo epidemije (osim lokalizovane epidemije ludovanja i neodgovornosti u mojem drustvu), pa sam svejedno ostao ziv.

Odrzava kondiciju vezbama kod kuce i trcanjem u parku. Aktivna je teniserka. Klub je zatvoren za javnost, ali ona ima status trenera pa odlazi tamo sa zvanicnim izgovorom "odrzavanja terena i kluba" pa vezba servise ili lupa u zid.

 

Sve skupa, odgovorna je, a bogami i njeno najblize drustvo.

Moguce je ostati zdrav i normalan, a ipak prilagodjen situaciji i odgovoran (BTW, dete ima 24 godine).

 

Devojka od 24 godine nije dete; zivi sama i moze da bude odgovorna.

 

Devojcurak/decacic od 16 obicno (jos uvek) zivi s roditeljima, i (uglavnom) tesko da ce da provedu godinu dana vidjajuci samo 2-3 ljudi. 

Nemam decu, ne znam kako bih se ponasala da imam decu tih godina u ovoj sitiuaciji - verujem da vecina radi tako kao Uros.

 

Lako Zoranu u Alabami, meni samoj s muzem u NL i Eddardu samom s zenom u Nemackoj - ni nemamo sad bas 100 ljudi za druzenje....  ocekivati od nekog 15-godisnjaka da se ponasa kao mi je, onako, nerealno, ne?

  • Like 5
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

ocekivati od nekog 15-godisnjaka da se ponasa kao mi je, onako, nerealno, ne?

 

 

Kad krene hajka na decu kako nista ne uce jer svaki dan kada su na online nastavi shvataju kao slobodan, ja ih pitam - pa dobro, da smo mi na njihovom mestu i da imamo 10-11 godina, da li bismo mi to shvatali ozbiljno?

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...