Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Just now, Constantin said:

Naravno da je zbog mene. Možda sam loše napisao, ja nemam kome da se pravdam, nemam poslodavca....ali svakako neću pogrešiti što se tiče testiranja ???

 

Naravno da neces pogresiti. I ja sam se bio testirao ali sam na srecu ili ne srecu negativan :) 

 

Inace cestitke u prosirenju porodice

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Zar se to plaća ? Nisam u toku, ali nisam ni iznenađen...

Da, u javnim ustanovama-1200 neki budalasti, a elisa test ovoliko. Moj KC radi na transfuziji, imaju neke odlične i rado izađu u susret kolegama. Radiću pred vakcinu.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

 

 

Inace cestitke u prosirenju porodice

 Hvala....inače da znaš, da imam televizor, a ova brojka je za sada takva, jer je deo moje porodice počeo da formira svoju porodicu.

Ja sam u formuli:

4

3

2

1

0

 

2 minutes ago, Likvi said:

Da, u javnim ustanovama-1200 neki budalasti, a elisa test ovoliko. Moj KC radi na transfuziji, imaju neke odlične i rado izađu u susret kolegama. Radiću pred vakcinu.

Aha..ja sam razumeo da se za vakcinu plaća...sad je sve jasno.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

 Hvala....inače da znaš, da imam televizor, a ova brojka je za sada takva, jer je deo moje porodice počeo da formira svoju porodicu.

Ja sam u formuli:

4

3

2

1

0

 

Aha..ja sam razumeo da se za vakcinu plaća...sad je sve jasno.

Znaš šta zaboravih, supruga pravda izolaciju prvim rešenjem o sprečenosti za rad onog ko je pozitivan. Ja sam slala na viber muževljev papir. Za rešenje sanitarca, ako ne stigne do kraja izolacije, idi u inspekciju sam, malo ih je, baš kasne, žale se ljudi.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Likvi said:

Znaš šta zaboravih, supruga pravda izolaciju prvim rešenjem o sprečenosti za rad onog ko je pozitivan. Ja sam slala na viber muževljev papir. Za rešenje sanitarca, ako ne stigne do kraja izolacije, idi u inspekciju sam, malo ih je, baš kasne, žale se ljudi.

Imam još tri dana, videćemo, možda i stigne...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, wwww said:

da bi se razumele finese moras da znas da se drzava nije petljala u to kako ce firme da implementiraju mere i o tome se ovde radi.

proletos je dosta vise ljudi bilo poslato na rad od kuce nego sada. neke firme se "plase" da im radnici nece dovoljno raditi ako ih posalju kuci, neki su jednostavno konzervativni i hoce ljude u firmi gde mogu da ih licno "nadziru" da li rade. iako sva istrazivanja pokazuju da ljudi bar 10% vise rade kada rade od kuce. prica je da treba uvesti neku obavezu da firme posalju na rad od kuce one ciji poslovi to omogucavaju. na taj nacin bi i rad ovih koji ostaju bio bezbedniji, a i guzve u prevozu bi se smanjile i naravno i tu smanjio rizik. naravno, oni koji su u proizvodnji (na gradjevini...) ne mogu da rade "od kuce", ali ima dosta kancelarijskog posla koji se moze obavljati na daljinu.

 

ne mozes zatvoriti celu privredu jer neko mora da placa sve ovo (pomoc onima koji su morali da zatvore svoje prodavnice/frizerske salone/pozorista...). takodje, ne mozes da zatvoris elektrane, vodovod, bolnice, prodavnice hrane i proizvodnju hrane, proizvodnju sanitarnih stvari, apoteke...

takodje, nigde policija ne ide od kuce do kuce da proverava koliko ljudi je unutra i da li su svi iz jednog domacinstva ili iz vise. druzenje po kucama se regulise uvodjenjem policijskog casa kao u Francuskoj. navala na sankalista (veliki broj ljudi na malom prostoru) se regulise zatvaranjem prilaznih puteva ili parkinga.

 

znaci, mora se primeniti taktika slojeva svajcarskog sira (stavljala sam ilustraciju pre pola godine) : to znaci da svaka mera ima svojih rupa, ali ako  superponiras vise slojeva tako da rupe u jednoj meri/sloju sira pokrivas drugom merom/"sirom" minimiraces rizik. Sad, treba biti pametan pa znati kako posloziti slojeve svajcarskog sira tj. mere.

 

A Strek je jedan od nekolicine koji se sve vreme bunio protiv mera (on je HIV ekspert). U martu je kukao kako nije trebalo sve mere uvesti odjednom, vec prvo jednu meru, pa sacekati 2 sedmice da se vidi kakva je reakcija epidemije, pa onda drugu i tako u nedogled. Tako moze s HIV-om, ali ne i s coronom. Hvala bogu da ga nismo poslusali jer bismo jos tada imali nemacki Bergamo. I jesenas je kukao na mere, a zapravo smo zakasnili s merama i nismo dovoljno jako "pritisnuli kocnicu" i zato se sad mrcvarimo. On je povezan s liberalima iz FDP (da li je clan - ne znam) koji sve vreme kukaju kako samo treba zastiti stare po domovima, a ostalo pustiti slobodno (on bi ti se svideo). Inace, ministarka prosvete kod nas (na koju ja sve vreme kukam) je iz FDP. Ona ni pod razno nije htela da prepolovi odeljenja i uvede kombinovano pohadjanje skole, cak je opstinama, koje su to pokusale da uvedu kad im je virus krenuo da divlja, naredila da ne smeju to da urade. Nije nista uradila da se obezbedi ucenje preko programa za ucenje na daljinu, nije obezbedila tablete ucenicima iz slabostojecih porodica, nije se postarala da se obezbedi neko suvislije preciscavanje vazduha u ucionicama od prostog otvaranja prozora (npr. da se instalira neka privremena skalamerija poput one koju je osmislio Max-Planck institut u Majncu). Pre neki dan bio prilog o grupi roditelja koji su skupili pare i kupili neki dobar uredjaj za preciscavanje vazduha u ucionici svoje dece, ljudi hteli da im daju za dzabe, ali ne lezi vraze! Ne moze! Roditelji moraju da plate i osiguranje (u iznosu koji je bar 10x veci od same cene uredjaja) - jer sta ako se neko povredi na taj uredjaj! I na kraju ljudi vratili uredjaj u prodavnicu.

Hvala, odličan informativan post. Naravno pitanje je načela, kao i uvek. Vidi nisam ja za Strekov pristup,  naprosto mislim da nije izvodljv. U načelu zvuči sjajno, ali mislim da nije moguć u praksi. 
Kao i u svakom problemu u životu i ovde spadam u epidemijske realiste.  Ono što sam na par mesta natrčao je da je essential workers u stvari u našem smislu 20% populacije, a kda imaš 20% populacija koja je u kontaktu onda je pitanje kolika je to rupa u siru, i ima li sloja koji to može pokriti.
Mislim da nema, i da ova inicijativa to zanemaruje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Skupljanje po kucama dokazano nije prestalo uvodjenjem policijskog casa. Jednostavno, klinci bi se skupili kod nekoga pre 18h ili 17h zavisi kada je bio policijski cas, zajebavali bi se i onda ujutru fajront. Ili stan na dan. Ako hoces da prevaris, moci ces, ne moze te niko nadgledati dovoljno dobro. Zato i jeste poenta da zavisi od morala ljudi a ne od mera koje se uvode. Zato u Juznoj Koreji kad kazes idite kuci on ode kuci, a u Srbiji krene da te pljuje.

Link to comment
Share on other sites

Da, ali tamo mozda manje idu jedan drugome na q, jer izgleda manje "misle". Cisto sumnjam da tamo ima znacajan broj onih koji slucajno vide nekoga pa ispaljuju izjave tipa "pa zasto ne dodjes, bicemo samo mi...". I sta sad da mu kazes? Gledas, gledas, fascinantna ludost, slegnes ramenima, pa kad dođeš kući iskljucis telefon. Mozda tamo ne moraju da se rade takve stvari. Od toga je i pandemija bolja :lol_2:

 

E, ali ovo je dobro sto su se tu prijavili samo 200,000 njih za vakcine. Verovatno ce ih svi prijavljeni manje vise ubrzo i primiti, a ovi imaju izgovor za ostale, jbg, niste se prijavili sta se sad bunite :lol_2: 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Koga je briga da l si zatvoren u svoju odaju, zakljucan, i iskljucen telefon ako je pandemija i tamo? Razumes?

Meni je ovde super, posto bas ne volim druzenja, samo bas jer moram, ali vise volim biti sam i da mi niko ne dodlazi. I sta ja imam od toga? Nemam nikakve benefite.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

da bi se razumele finese moras da znas da se drzava nije petljala u to kako ce firme da implementiraju mere i o tome se ovde radi.

 

Tesko da bi se s ovim slozile sve zatvorene prodavnice, restorani, teretane, bioskopi....

 

Pre ce biti da se drzava selektivno petljala. Zasto se ta ista drzava, koja je zatvorila sve sto je zatvorila, isto tako ne upetlja u nezatvorene firme i kaze:"Svi koji mogu da rade od kuce, moraju da rade od kuce, ne intersuje nas verujete li svojim radnicima ili ne"?

 

 

 

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Tesko da bi se s ovim slozile sve zatvorene prodavnice, restorani, teretane, bioskopi....

 

Pre ce biti da se drzava selektivno petljala. Zasto se ta ista drzava, koja je zatvorila sve sto je zatvorila, isto tako ne upetlja u nezatvorene firme i kaze:"Svi koji mogu da rade od kuce, moraju da rade od kuce, ne intersuje nas verujete li svojim radnicima ili ne"?

 

 

 

 

 

Ne znam u Nemackoj, ali zatvorili su ovde i skole, gradjevinu, dosta gradskih sluzbi, zubari, sudovi su se zatvorili.....nista od toga koliko kontam ne spada u slobodno vreme, znaci nisu oni samostalno to odlucili, nego je drzava rekla "ne mozes da radis".

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Tesko da bi se s ovim slozile sve zatvorene prodavnice, restorani, teretane, bioskopi....

 

Pre ce biti da se drzava selektivno petljala. Zasto se ta ista drzava, koja je zatvorila sve sto je zatvorila, isto tako ne upetlja u nezatvorene firme i kaze:"Svi koji mogu da rade od kuce, moraju da rade od kuce, ne intersuje nas verujete li svojim radnicima ili ne"?

 

 

 

 

 

 

Pa kad im krenu tuzbe zbog propalih poslova bice kuku lele... 

 

Virus se siri po domacinstvima pa hajde da sve zatvorimo u kuce. Super plan koji ne funkcionise. 

Edited by ras kass
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Ne znam u Nemackoj, ali zatvorili su ovde i skole, gradjevinu, dosta gradskih sluzbi, zubari, sudovi su se zatvorili.....nista od toga koliko kontam ne spada u slobodno vreme, znaci nisu oni samostalno to odlucili, nego je drzava rekla "ne mozes da radis".

 

U NL je ovako:

 

Current measures in effect as of December 15

1. Education

Primary and secondary schools will close and revert back to online education as much as possible. A few exceptions will apply, such as when undergoing exams.

Daycare must also close. Child care options will remain only for parents with essential professions.

2. Business

All non-essential stores will close. This means all clothing stores, speciality shops, and garden centres, for example. Essential stores that may remain open include supermarkets and other food shops, banks, and pharmacies.

Contact professions must also take a hiatus. This includes sex workers, hairdressers, tattoo artists, etc. Medical professionals such as dentists and dermatologists may continue to work.

3. Public locations

So-called “transfer locations,” must close. These include public spaces such as theatres, museums, zoos, and amusement parks.

Hotels remain open, although they may no longer serve food and drinks to their guests. Libraries may also remain open but only for checking out and returning books.

4. Groups of people

The maximum number of visitors in the home is two per day. A small exception will be made for Christmas, allowing three guests in total.

Outside, the maximum group size has been reduced from four to two people.

5. Sports and outdoor activities

Gyms, saunas, and swimming pools will close. You may still go outside for fresh air and exercise. Any outdoor activities should be performed solo as much as possible.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

U NL je ovako:

 

U tome je poenta, svaka drzava je zatvarala toliko stvari koje nemaju smisla, ili bi imale smisla sa smanjenim kapacitetom, bez uzimanja u obzir ljudsku prirodu.

To je isto kao kad su neki predlagali kineski sistem na zapadu, a svi znaju da to ne moze da radi.

Mere su pravljene za neko izmisljeno stanovnistvo, nemam pojma od cega to izmisljeno stanovnistvo zivi, ali sedi u kuci, bez bilo kakvih aktivnosti i socijalnog kontakta. I onda se cude sto mere ne rade....pa ne rade, nisu za te ljude.

I sa svim zatvaranjima, virus divlja, ekonomija propada, a mogli su da imaju isti rezultat sa mnogo manje stete, mozda cak i bolji rezultat.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ono sto pada u oci je da se zatvaraju recimo restorani, gde je moguce obezbediti distancu izmedju gostiju, ali ne i gradski prevoz, gde su putnici kao sardine. Iz dosade poceo sam da pratim i nemacke vesti i tamo je i pored zatvaranja broj slucajeva ili u porastu ili se ne smanjuje u najboljem slucaju. Ako sam dobro razumeo pojedine provincije su tek sada kao uslov za koriscenje prevoza uvele i posedovanje ekvivalenta N95.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Možda će nekog zanimati.

Treća faza, Brazil, SinoVac

12000 učesnika, pr.starost 37god ( fajzer 52), 5% starijih od 60, najstariji u vakc.grupi 84 god.

U grupi koja je primila vakcinu, 85 se razbolelo, nijedan hospitalizovan. Minimalni side effects, u 50% bol u ramenu.

50.9 ukupna efikasnost.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

Ono sto pada u oci je da se zatvaraju recimo restorani, gde je moguce obezbediti distancu izmedju gostiju, ali ne i gradski prevoz, gde su putnici kao sardine. Iz dosade poceo sam da pratim i nemacke vesti i tamo je i pored zatvaranja broj slucajeva ili u porastu ili se ne smanjuje u najboljem slucaju. Ako sam dobro razumeo pojedine provincije su tek sada kao uslov za koriscenje prevoza uvele i posedovanje ekvivalenta N95.

sad bi trebalo vlastima u tim provincijama slati one poučne video koji demonstriraju kako obična maska ili platnena maska smanjuje širenje kapljica.  I kako je to odgovorno i poželjno nositi.

Link to comment
Share on other sites

Htela sam da uradim Elisa test jer imam razloga da sumnjam na susret sa virusom najmanje 2 puta od pocetka pandemije. Obisla sam privatne laboratorije (sve su ekspoziture Bg laboratorija i sve salju uzorke u Bg) i cena je ista: 2100 po jednoj vrsti antitela. Dakle najmanje 6300 rsd treba da bi se uradio test na  IgM, IgG i jos jednu vrstu koju nisam zapamtila a u ponudi je. Nista nisam odlucila, ni da se testiram sada, ni da se prijavim za vakcinu.

  Uz sve to, danas se unuk vraca u vrtic i nakon 4 h sata provedena sa drugarima dolazi kod mene na nekoliko sati. Razumem odluku da ga vrate u pretskolsko kad je otvoreno za rad,  dete se razvlaci po kuci  sa nama, bakama i dekom vec pola godine a najesen treba da podje u skoli i to u drugom, inostranom skolskom sistemu. 

Ne pamtim da sam se osecala ovako bespomocno pred odlukama koje treba da donesem. Na pomoli je i malo rat izmedju cerke i sina: ona je nesrecna jer je daleko, uplasena da ce unuk da mi prenese virus, sin, koji je nesto manje daleko kaze da imam izbor da ne vidjam unuka a s druge strane, snaha je sama sa detetom u nasem gradu, mora da radi i osim mene i njenih roditelja nema ko da joj pomogne. Koliko god da smo zabrinuti za vlastito zdravlje, snahini roditelji i ja ne mozemo da kazemo "ne" i da ih ostavimo same. Pisem o ovome da bi bilo malo jasnije kakve su sve implikacije epidemije koje pogadjaju i nas, marginalizovane starosne grupe jer mi u usima odjekuje izjava D.K.Tepavcevic da je svaka porodica krizni stab. Da, lomice se preko porodice jer drzava ima takav stav kakav ima: snadjite se pa ko ziv, ko mrtav. 

 

  • Like 6
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Pletilja said:

Htela sam da uradim Elisa test jer imam razloga da sumnjam na susret sa virusom najmanje 2 puta od pocetka pandemije. Obisla sam privatne laboratorije (sve su ekspoziture Bg laboratorija i sve salju uzorke u Bg) i cena je ista: 2100 po jednoj vrsti antitela. Dakle najmanje 6300 rsd treba da bi se uradio test na  IgM, IgG i jos jednu vrstu koju nisam zapamtila a u ponudi je. Nista nisam odlucila, ni da se testiram sada, ni da se prijavim za vakcinu.

  Uz sve to, danas se unuk vraca u vrtic i nakon 4 h sata provedena sa drugarima dolazi kod mene na nekoliko sati. Razumem odluku da ga vrate u pretskolsko kad je otvoreno za rad,  dete se razvlaci po kuci  sa nama, bakama i dekom vec pola godine a najesen treba da podje u skoli i to u drugom, inostranom skolskom sistemu. 

Ne pamtim da sam se osecala ovako bespomocno pred odlukama koje treba da donesem. Na pomoli je i malo rat izmedju cerke i sina: ona je nesrecna jer je daleko, uplasena da ce unuk da mi prenese virus, sin, koji je nesto manje daleko kaze da imam izbor da ne vidjam unuka a s druge strane, snaha je sama sa detetom u nasem gradu, mora da radi i osim mene i njenih roditelja nema ko da joj pomogne. Koliko god da smo zabrinuti za vlastito zdravlje, snahini roditelji i ja ne mozemo da kazemo "ne" i da ih ostavimo same. Pisem o ovome da bi bilo malo jasnije kakve su sve implikacije epidemije koje pogadjaju i nas, marginalizovane starosne grupe jer mi u usima odjekuje izjava D.K.Tepavcevic da je svaka porodica krizni stab. Da, lomice se preko porodice jer drzava ima takav stav kakav ima: snadjite se pa ko ziv, ko mrtav. 

 

 

Pa ne morate da radite sva tri - IgM vam treba ako ste u akutnoj fazi/izlazite iz infekcije. Ako sumnjate da ste imali covid ranije, dovoljno je da proverite IgG, ako samo zelite da vidite da li ste vec imali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Likvi said:

Možda će nekog zanimati.

Treća faza, Brazil, SinoVac

12000 učesnika, pr.starost 37god ( fajzer 52), 5% starijih od 60, najstariji u vakc.grupi 84 god.

U grupi koja je primila vakcinu, 85 se razbolelo, nijedan hospitalizovan. Minimalni side effects, u 50% bol u ramenu.

50.9 ukupna efikasnost.

 

Odobrili i Sinovac i AZ:

 

Brazil clears emergency use of Sinovac, AstraZeneca vaccines

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...