Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 hours ago, Devojka Luke Razića said:

I moram da pitam, pošto desetak dana nisam bila na netu- da li se zna koliko novozaraženih u Srbiji ima omikron a koliko delta soj kovida? 

Pitam zbog velikog broja umrlih na dnevnom nivou, koji se povećava..

 

 

Broj umrlih u Srbiji nije u korelaciji sa sojem obavezno.

 

Veliku ulogu ima neorganizacija koja se očituje na tretman zaraženih i hospitalizovanih, procenat vakcinacije itd itd.

 

 

Naprimer za nekoliko umrlih u Batajnici sam lično čuo da su bili na putu oporavka i potom se naglo pogoršali (naravno nemam kompletnu informaciju ali ovako delimično mi zvuči simptomatično)

Edited by CheshireCat
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, urosg3 said:

Sunce ti žarko gde su ovi silni raspusti bili kad sam ja išao u školu, kakav sam maler...

 

Off topic - koliko efektivno sati prosvetari rade?!

 

Lepo mi mama govorila kad sam zavrsila srednju matematicku:"Upisi matematiku i budi profesor, imas vazda odmora i radis nekoliko sati dnevno"

 

A ne, 'ocu ja da prckam s epruvetama!

 

Edit: @Sreten Žujkić, penzioner da cutis!!

Edited by Sunshine State
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Off topic - koliko efektivno sati prosvetari rade?!

 

Lepo mi mama govorila kad sam zavrsila srednju matematicku:"Upisi matematiku i budi profesor, imas vazda odmora i radis nekoliko sati dnevno"

 

A ne, 'ocu ja da prckam s epruvetama!

Rade dosta, da ne veruješ koliko ih dave sa papirologijom, pripremom časova i svakojakim slabo smislenim poslovima. Časovi su kapiram najmanji problem.
Nego sam u gužvi, ali moram da vam ispričam na šta sad liči online nastava, u stvari možda večeras, spremajte kokice 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Rade dosta, da ne veruješ koliko ih dave sa papirologijom, pripremom časova i svakojakim slabo smislenim poslovima. Časovi su kapiram najmanji problem.
Nego sam u gužvi, ali moram da vam ispričam na šta sad liči online nastava, u stvari možda večeras, spremajte kokice 🙂

 

Sumnjam da rade 8 sati dnevno svaki dan.

Moze na neki drugi topic, da ne gnjavimo ovde - nek prebace odgovorni gde treba

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne verujem da ovo ima veze sa izborima... nije Novak birao kada ce se odrzati AO, kakav ce tretman imati i ko ce ga podrzati. Sa druge strane mogla je i opozicija biti glasnija... jedino se Vuk Jeremic oglasio koliko mi se cini, a ostali su stali na stranu preovladjujuceg vakcinaskog lobija koji je identifikovao Novaka kao zrtvenog jarca. Jedan od puno promasaja opozicije. 

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, CheshireCat said:

Naprimer za nekoliko umrlih u Batajnici sam lično čuo da su bili na putu oporavka i potom se naglo pogoršali (naravno nemam kompletnu informaciju ali ovako delimično mi zvuči simptomatično)

 

Nisam bas najbolje razumeo. Kako se to nekome naglo pogorsala situacija a bio je na putu oporavka? 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

 

Nisam bas najbolje razumeo. Kako se to nekome naglo pogorsala situacija a bio je na putu oporavka? 

 

Bilo je slučajeva da sam od poznanika čuo da su njihovi poznanici/prijatelji/roditelji proveli neko vreme u Batajnici i navodno stabilizovali stanje. Ali potom je došlo do naglog pogoršanja odlaska na respirator i smrtnog ishoda. 

 

Spoiler

 

Tipa jedna žena od sedamdeset i kusur je bila pred otpuštanjem da bi se potom ispostavilo da je ostala bez kiseonika i znaš već ceo scenario.

Slična priča i za jednog nešto mlađeg čovek.

Onda sam čuo za priču još iz vremena Arene gde je žena odvedena a da je bila sposobna da hoda i da se vrlo postepeno kvarila i na kraju preminula, prošavši kroz sve stadijume.

 

 

 

Ni ti ljudi koji su mi to ispričali ne mogu biti sigurni jer nisu bili tamo, ali mi je simptomatično da sam čuo više takvih priča gde baš deluje da su medicinari izgubili čoveka a nije moralo da bude tako. A i na temi se pisalo da su neretko na dužnosti nestručni tehničari.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CheshireCat said:

Bilo je slučajeva da sam od poznanika čuo da su njihovi poznanici/prijatelji/roditelji proveli neko vreme u Batajnici i navodno stabilizovali stanje. Ali potom je došlo do naglog pogoršanja odlaska na respirator i smrtnog ishoda. 

 

Postoji takva mogucnost, to su verovatno slucajevi koji su prelezali virus ali steta od virusa nije ispracena najbolje i onda im je nesto drugo otkazalo. Ja znam za par umrlih od infarkata, jos nekoliko koji su imali infarkt nakon kovida. Vrlo moguce, ali to je znak da nije ispracen pacijent bas najbolje.

 

Ne znam da li se secas, pisao sam i ja, Britanci su objavili podatke da se trecina sa tezom klinickom slikom (koji su bili hospitalizovani) vracalo u bolnicu u narednih 6 meseci da lece stetu nastalu od virusa.

Edited by Edward Louis Severson III
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, implant said:

Baš si našla u koju ćeš crkvu da se moliš,  @Akiro se zarazio još vuhanskim sojem, najverovatnije u mračnoj sobi nekog oronulog pirotskog hotela :s_d:. Jel' tako beše, matori?

Moguće, ali verovatnije je da sam se, gle ironije sudbine, zarazio u jednoj veterinarskoj apoteci/veleprodaji upravo u potrazi za Ivermectinom. Tu niko nije pošttovao ikakve mere a ja sam nosio samo KN95 masku umesto ozbiljne maske, koju sam svugda drugde koristio. U tom hotelu sam ipak koristio svoj jastuk  i  sobu sa naglaskom na krevet ozračio hirurškom lampom a pre mog ulaska je vetrena dva sata. Jedino ako je bilo nečega na ostatku njihove posteljine. 

 

Sada sa Omikronom priča sa ulazom kroz oči dobija na težini. Supruga je negde pročitala da se Omikron upravo na oči "specijalizovao", tu nema leka sem full face maske (ili half face sa dobro dihtovanim naočarima za varioce). 

 

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Vratio se iz Turske pre dva dana i odmah šok povratka u sivu kasabu bez poštovanja ikakvih mera ili makar poštovanja nekih minimalnih civilizacijskih normi kao što je distanca. Odmah na granici vidiš gde si, carinici ti se približavaju bez maske i ispipavaju stvari u kolima bez rukavica ili pranja smrdljivih papaka. Kako vidim da ovde stvari stoje, zaraza nam svakako sleduje, samo je pitanje ruleta da li će biti Omikron ili Delta. Samo da izdržimo dok Omikron ne pređe 90% pa posle šta bude - biće. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Akiro said:

Moguće, ali verovatnije je da sam se, gle ironije sudbine, zarazio u jednoj veterinarskoj apoteci/veleprodaji upravo u potrazi za Ivermectinom. Tu niko nije pošttovao ikakve mere a ja sam nosio samo KN95 masku umesto ozbiljne maske,

 

Pa sad, jedino ako su boravio satima.

 

KN95 je dobra maska i sigurno je pomagala, pogotovo kod prethodnih slojeva, makar i da druga strana nije nosila masku. Znajuci tebe, ne verujem da si se unosio u facu i bio sat vremena s nekim ko ne nosi masku.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

KN95 je dobra maska i sigurno je pomagala, pogotovo kod prethodnih slojeva, makar i da druga strana nije nosila masku. Znajuci tebe, ne verujem da si se unosio u facu i bio sat vremena s nekim ko ne nosi masku.

Zapravo sam bio, dok oni to nisu našli u magacinu i fakturisali (rade više kao veleprodaja pa im papirologija za maloprodaju trajala), preko pola sata u prostoru, kroz koji je prošlo dosta ljudi bez maske a nije bio provetren. Ili to ili jorgan u hotelu, nema treće opcije. Sve ostalo je bilo sa ozbiljnom maskom. A KN95 ne naleže u potpunosti i ima tu prostora za "ventilaciju".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Drug Crni said:

Necu se testirati..ne vidim svrhu,iskreno..svakako sam od ponedeljka samoinicijativno u izolaciji..

 

Ne brini, nema mesta panici, vecina prodje relativno lako.

 

Pribavi Panadol (Extra)/paracetamol/Brufen, neki fizioloski rastvor za nos, Isla Moos (ljubicasti) ili Lysobact za grlo, neki sirupcic biljni i fluimucil.

 

Mozda ti nista ni ne zatreba, ali nece skoditi da imas, da olaksa simptome. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Edward Louis Severson III said:

 

Postoji takva mogucnost, to su verovatno slucajevi koji su prelezali virus ali steta od virusa nije ispracena najbolje i onda im je nesto drugo otkazalo. Ja znam za par umrlih od infarkata, jos nekoliko koji su imali infarkt nakon kovida. Vrlo moguce, ali to je znak da nije ispracen pacijent bas najbolje.

 

Ne znam da li se secas, pisao sam i ja, Britanci su objavili podatke da se trecina sa tezom klinickom slikom (koji su bili hospitalizovani) vracalo u bolnicu u narednih 6 meseci da lece stetu nastalu od virusa.

 

 

Negde je nastao priraštaj smrtnosti od 30% u 2021.

Nisam baš imao vremena da proverim druge zemlje, ali mislim da su dobrano ispod 10% priraštaja sudeći po brojkama koje sam gledao ranije tokom godine.

 

Nešto se u ovoj zemlji dešava drugačije nego u normalnim. Nedostatak vakcinacije mi prosto nije dovoljno dobro objašnjenje.

Nije ni tvrdnja o pojačanju drugih bolesti. Prosto postoji rejt  kojim ljudi odlaze od raka, srčanih i drugih standardnih stvari i to je manje više konstanta ne nešto što bi iskočilo 20%. 

Kad nađem malo vremena uporediću podatke za celu 2021 evropu i nas. Ali svakako mislim da značajan deo od ovih 30% leži u medicinskom nemaru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CheshireCat said:

Ali svakako mislim da značajan deo od ovih 30% leži u medicinskom nemaru.

 

Pre mesec, dva, direktorka bolnice u Batajnici izjavila je da je potrebno da se zna kada se pacijenti stavljaju na respirator..ne mogu prerano a ni prekasno da se stave. Žao mi je što nisam memorisala link do te njene izjave. 

 

Zaista ne volim teorije zavere, ne verujem u njih, ali mi se samo nameće pitanje- da li isključivo anesteziolozi postavljaju i prate stanje pacijenata na respiratoru?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Moguće, ali verovatnije je da sam se, gle ironije sudbine, zarazio u jednoj veterinarskoj apoteci/veleprodaji upravo u potrazi za Ivermectinom. Tu niko nije pošttovao ikakve mere a ja sam nosio samo KN95 masku umesto ozbiljne maske, koju sam svugda drugde koristio. U tom hotelu sam ipak koristio svoj jastuk  i  sobu sa naglaskom na krevet ozračio hirurškom lampom a pre mog ulaska je vetrena dva sata. Jedino ako je bilo nečega na ostatku njihove posteljine. 

 

Sada sa Omikronom priča sa ulazom kroz oči dobija na težini. Supruga je negde pročitala da se Omikron upravo na oči "specijalizovao", tu nema leka sem full face maske (ili half face sa dobro dihtovanim naočarima za varioce). 

 

 

 

A da, zaboravio sam na lampu i poljoprivrednu apoteku, davno je bilo kada smo rekonstruisali tvoje kretanje.

 

Da, moguće je da ovo govno ulazi i kroz oči. Ja sam u poslednje vreme krenuo ponovo da nosim sočiva, ne mogu više da trpim zamagljene naočare. Malo to, malo maska koja ne štiti 100% (iako je KN 95 dobra maska), mnogo zarazniji soj i eto ti.

 

Edit: ja, u tvom slučaju, ipak tipujem na hotel. KN 95 je bio prilično efikasan kod wuhana i delte, pre mi deluje da se nešto zadržalo u posteljini, a palio si i klimu, ako se dobro sećam.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

 

Sada sa Omikronom priča sa ulazom kroz oči dobija na težini. Supruga je negde pročitala da se Omikron upravo na oči "specijalizovao", tu nema leka sem full face maske (ili half face sa dobro dihtovanim naočarima za varioce). 

Ovako?
o_1372538_1024.jpg?2020-03-02-17-02-00

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...