Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

35 minutes ago, Sector said:

 

 

To što je pozitivan iako je tek preležao.

 

Nije to cudno uopste, postoje i slucajevi istovremenog zarazavanja deltom i omikronom. "Prirodni" imunitet na pojedinacni soj je kratkotrajan, a izgleda da za ovaj novi mutirani soj ne pomaze mnogo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Angelia EndžI, što čekate  rezultate nedelju dana? Slažem se što želi ponovo da se testira. U onim kutijama imaš dva seta testova. I ja bih to uradila na njegovom mestu. Imaš tih skupljih self testova u apotekama, vidi spoiler, bar ja sam ih videla u svakom Walgreens-u kad sam tražila one Abbott-ove. Takodje zaboravila da dodam sinoć, pa se raspitaj, Kod nas u javnim bibliotekama moguće je uzeti besplatne kutije self testa. Pre neki dan išla u šetnju u park blizu biblioteke, vidim zastoj za ulaz u parking, kolona od jedno dvadesetak automobile. To je bilo to, čekanje za besplatne self testove. Naravno, Omicron je učinio da sada nestaju kao onomad toalet papir.

 

Spoiler

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima iz Turske. Pobegosmo da malo damo prostora slobodoljupcima da uz Karleušu i slične proslave Novu godinu i razmene po malo Delte i Omikrona. Da bar samo i isključivo međusobno to njesra razmenjuju, pa bi bilo i savršeno O.K., svet bi svakako postao bolji. No, život nije fer, šta ćemo. Možemo samo na neko vreme da se maknemo dok ne prođe novogodišnja gužva.

 

BTW, mere na prelasku granica my ass. Bugari pitaju jel imaš propusnicu, mahneš im mobilnim iz kola, i to je to. Carinici ne nose maske. U Bugarskoj se u zatvorenim prodajnim objektima nose maske i nigde drugde. Na turskoj granici ih ništa i ne zanima. Pitali su samo usput verbalno za propusnicu, nisu želeli i da je vide. Čak ih i HES-code ne zanima, pre pitaju u pojedinim hotelima za taj code nego na granici. Nijedan carinik sa maskom. U gradovima šareniš. Ugostiteljski objekti i manji maloprodajni objekti maske zero i kod osoblja i kod većine kupaca. Supermarketi i hipermarketi obavezne maske i toga se drže. U hotelima osoblje nosi maske ali gosti ni na recepciji. Na ulici čudna situacija. Za razliku od pravoslavnih, izgleda da muslimanski hardcore vernici baš vole maske. Posebno žene (ili njihovi muževi i očevi koriste priliku da ih još malo zabrade), pa onako umaramljene i umantiljene sa maskama deluju kao da si u Afganistanu. Mladi i manje izraženi vernici ni M od maske. Svejedno opušteniji osećaj nego u Srbiji. Neočekivano, ali ovde su manje "lepljivi" i neki lični prostor se ipak donekle poštuje. Ako ti se u hipermarketu neka stoka nalepi, možeš da se kladiš da je stranac, pre svega Rujkan.

 

BTW, u Turskoj video i eklatantan primer kontrole na ulazu u prodajne objekte. Na ulazu u jedan tržni centar kompletna antivirusna i antiteroristička kontrola. Skener na metal plus rendgen skener za torbe kao na aerodromu, odmah zatim kontrola propusnica, које, btw, u Turskoj, koliko znam, uopšte nisu obavezne.

Edited by Akiro
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darko said:

Zar PCR nije efektivan? Ili treba antigenski posle nekog vremena?

Jeste ali je ovde bilo price o false negtaive, pa sad on zaumio da je on taj koji je false negative jer mu je lekar rekao da su mu simptomi covid :classic_smile:

6 hours ago, vilhelmina said:

@Angelia

Razumem brigu, i sama sam je nedavno prosla kad su mi cerka i zet bili bolesni. I verujem da smo svi ovde na topicu kad tad prosli kroz slicno, mnogi i kroz znatno gore. Dosta nas iz Evrope je pisalo i o tome kako nema pristupa lekaru dok god covek ne zapadne u neko akutno stanje, gusenje i sl, a i onda opet samo visesatno cekanje na hitnoj pomoci. 

Ipak (a ovo je najvaznije!), nikad nisam cula da je neko nastradao zbog toga, ako ne racunamo ljude po starackim domovima na samom pocetku pandemije. Ali zaista niko mlad i zdrav, kao taj tvoj momcina.

Jedino sto sad mogu da ti savetujem jeste da dises duboko, mislis pozitivno, mazis ga i pazis makar i kroz odskrinuta vrata, i cekas da prodje. Jer proci ce sigurno, i to bez posledica, verovatno i bez potrebe za lekarom. 

Ah Vili, ja sam samo frustrirana - ne preterano zabrinuta. Ja bih da uklonim brigu iz njegove glave jer vidim da ga pogadja.

BTW ovde inace sam ja itekako cula da su ljudi stradali od toga.

5 hours ago, Eddard said:

Poprilično je bezobrazno porediti onaj virus i onu epidemiološku situaciju tada, sa ovom sad i reći kako su eto bili u pravu.

Ne, nisu i nikad neće biti.

Tačka.
 

A to znas kako?

Pa ne meri se steta samo u umrlima, o tome pricamo.

3 hours ago, handys said:

 

A glede strogih mera, možda nije loše malo samo sačekati pre nego što počnemo da razmišljamo distopično. Ja bih rekao, ako smo spasili neki broj života poštujući mere, onda je vredelo staviti masku kad se ulazi u zatvoreni prostor, ostati kod kuće jedno mesec ipo dana u početku kad se ništa nije znalo a iz Italije stizali strašni prizori.

 

 

Jesi siguran da je vredelo ako smo spasili neke zivote? Sta ako je to istovremeno unistilo mnoge? 

Sta ako je takav princip mogao (ne tvrdim da jeste) da zavrsi pandemiju prosle godine, uz skromno veci broj zrtava?

Veoma je jasno da cemo cenu ove pandemije placati jako dugo, kroz razlicitu cenu, koja nije samo "koliko je umrlo od covida"

51 minutes ago, ControlFreak said:

@Angelia EndžI, što čekate  rezultate nedelju dana? Slažem se što želi ponovo da se testira. U onim kutijama imaš dva seta testova. I ja bih to uradila na njegovom mestu. Imaš tih skupljih self testova u apotekama, vidi spoiler, bar ja sam ih videla u svakom Walgreens-u kad sam tražila one Abbott-ove. Takodje zaboravila da dodam sinoć, pa se raspitaj, Kod nas u javnim bibliotekama moguće je uzeti besplatne kutije self testa. Pre neki dan išla u šetnju u park blizu biblioteke, vidim zastoj za ulaz u parking, kolona od jedno dvadesetak automobile. To je bilo to, čekanje za besplatne self testove. Naravno, Omicron je učinio da sada nestaju kao onomad toalet papir.

 

  Reveal hidden contents

spacer.png

 

Imaju preopterecen sistem.

Ovde kazu da nema ali probacu on line.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Angelia said:

Jesi siguran da je vredelo ako smo spasili neke zivote? Sta ako je to istovremeno unistilo mnoge? 

Sta ako je takav princip mogao (ne tvrdim da jeste) da zavrsi pandemiju prosle godine, uz skromno veci broj zrtava?

 

A šta ako je mogao da napravi deltu još npr. u maju prošle godine da je svugde pušteno masovno prokuživanje Tegnell style i da imamo stalno nove sojeve i nemogućnost da uopšte stignemo da napravimo vakcinu koja bi bila iole efikasna?

 

6 hours ago, Eddard said:

Što ne menja činjenicu da je tzv. Great Barrington Declaration, u vreme kada je izašla, najbezobraznija, najneetičnija i najnehumanija drskost izašla iz usta/pera medicinskih radnika.

 

:Hail:

 

Šteta da ne bude i na ovoj strani diskusije.

Edited by erwin
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dr na Covid 19 strucnoj grupi malopre pise:

 

"Drage kolege, omicron se siri kao pozar. Kod vakcinisanih sa blagim simptomima u vidu blage virusne infekcije cak i asimptomatski. Izgleda da cemo uskoro svi postati pozitivni, samo je pitanje ko ce onda da radi, da nas leci, izdaje lekove, prevozi, odnosi smece… da li uopste testirati ljude…jer ce sve stati . Pod hitno bi trebalo zvanicno promeniti vreme bolovanja. Ljudi se osecaju dobro, neki misle da imaju “Prehladu” , a sa takvim prehladama smo isli na posao ranije. Kod nevakcinisanih su simptomi izrazeniji u vidu povisene TT nekoliko dana , malaksolosti i slomljenosti. Raste potraznja za kongestivima Coldrex, Fervex jer uglavnom imaju simptom curenje iz nosa, bola u grlu i kaslja"

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Angelia said:

Ima I nesto sto se zove kvalitet zivota...

jes da je NG, ali moram...

pa sta da vam radim (svima vama) koji nastanjujute zapadne diktature, grobnice slobodarstva i civilizacijski mrak?

dodjite lepo u Srbiju (ili Bugarsku, Rumuniju), ovde od proleca bukvalno nema nikakvih ogranicenja (da ne kazem mera) osim onih koje covek sam sebi ne nametne,
ama svako radi sta mu padne na pamet i takav narativ dolazi od vrha vlasti (da ne kazem premijerke, koja aktivno promovise nepridrzavanje mera koje je njena vlada donela, jer ne verue), a ljudi koji javno zagovaraju drugacije stavove bivaju uznemiravani nocnim posetama pod sopstvenim prozorima od slobodarskih grupa iliti ekstremnih antimerašatm (kakav izraz...) za propise i zakone koji su doneti od stane vlasti niko ne daje ni pisljiva boba, vec su pogazeni najpre od onih koji su ih doneli.

 

inace, ovde nema covid testova po apotekama (sta ce to nama?), ali sam zato, koliko juce, dobio ponudu da kupim antigenske testove na crnom trzistu od osobe koja to "nabavlja" u medicnskoj ustanovi u kojoj je zaposlena.

 

srecna nova godina svima koji slave,
ziveli.

  • Like 8
  • Thanks 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, djura.net said:

jes da je NG, ali moram...

pa sta da vam radim (svima vama) koji nastanjujute zapadne diktature, grobnice slobodarstva i civilizacijski mrak?

 

Pa nista, ja cu da se preselim na Floridu, nisam bas za Srbiju, Bugarsku i slicno, nisam ja promovisala tako nesto.

 

Srecna Nova i tebi 

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran, da li je Beograd jedini glavni grad u Evropi sa organizovanim dočekom i koncertom?
Razumljivo sa jedne strane, jer je Vučić od svih prestonica svih država na planeti odabrao baš Beograd da dočeka NG, što je za nas velika čast ali i obaveza. Mogao je on da ode i u Brisel ili Moskvu, Vašington ili Pjongjang ali je on izabrao baš Beograd. Hvala mu što je izabrao Beograd pored tolikih primamljivih destinacija, nije malo!
Pretpostavljam zbog do sada, a verovatno nakon Woodstock-a najznačajnijeg koncerta u svetskoj istoriji, pa da ne kvarimo bitnost događaja.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

 

A šta ako je mogao da napravi deltu još npr. u maju prošle godine da je svugde pušteno masovno prokuživanje Tegnell style i da imamo stalno nove sojeve i nemogućnost da uopšte stignemo da napravimo vakcinu koja bi bila iole efikasna?

 

 

:Hail:

 

Šteta da ne bude i na ovoj strani diskusije.

Poenta nije u SBBKBB nego u vrednovanju svega kroz neke spasene zivote koje i neznamo da li smo spasili ili ne, i po koju cenu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Nisam siguran, da li je Beograd jedini glavni grad u Evropi sa organizovanim dočekom i koncertom?
Razumljivo sa jedne strane, jer je Vučić od svih prestonica svih država na planeti odabrao baš Beograd da dočeka NG, što je za nas velika čast ali i obaveza. Mogao je on da ode i u Brisel ili Moskvu, Vašington ili Pjongjang ali je on izabrao baš Beograd. Hvala mu što je izabrao Beograd pored tolikih primamljivih destinacija, nije malo!
Pretpostavljam zbog do sada, a verovatno nakon Woodstock-a najznačajnijeg koncerta u svetskoj istoriji, pa da ne kvarimo bitnost događaja.

 

Ma neka ih, neka se prokužavaju. I tako su bez mozga, pa ako zakače kovid, bar će nekoliko dana biti mirni :lol_2:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Angelia said:

Poenta nije u SBBKBB nego u vrednovanju svega kroz neke spasene zivote koje i neznamo da li smo spasili ili ne, i po koju cenu.

 

 

 

Ne znamo da li smo unistili neke zivote, ali smo definitivno spasili. Kako znamo? Tako sto imamo drustva koja su se ponasala opustenije i imala puno excess deaths. Moze se kvantifikovati to, samo ne znam kako kvantifikovati da li svakom taj efekat vredi tih mera

Edited by handys
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Ne znamo da li smo unistili neke zivote, ali smo definitivno spasili. Kako znamo? Tako sto imamo drustva koja su se ponasala opustenije i imala puno excess deaths. Moze se kvantifikovati to, samo ne znam kako kvantifikovati da li svakom taj efekat vredi tih mera

Ovo zaslužuje ozbiljan odgovor, po svemu sudeći tek dogodine 🙂

Link to comment
Share on other sites

Dugo nisam pratio Grčku, pa sam frapiran njihovim aktuelnim stanjem. Prekjuče su postavili novi rekord sa oko 36.000 zaraženih, danas već 40.000. 60% Omicron. Ode mast u propast. Za kršenja dozvoljenog broja gostiju na privatnim žurkama kazne od 50.000 Eura do 200.000 Eura (za đake ponavljače u kršenju mera). Ne znam samo kako to nameravaju da iskontrolišu.

 

No da znamo šta nas čeka, ako vidimo njihove cifre. A kod nas će se ubedljivo više slaviti.

 

No nebitno, srećna Nova godina svima! Da nam se Corona već jednom skine s vrata u 2022.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Da ponovim ovo što sam već napisao na košarci;

 

Srećna Nova, puno zdravlja, ljubavi i sreće, što manje razih briga, što više opuštenosti i uživanja, i da što je moguće vremena provodite sa svojim voljenima.

 

 

Što se kovida tiče, danas sam bio na poslednjem "obaveznom" pregledu u kovid ambulanti. Krvna slika mi je još pomalo razdešena, ali dr kaže da je u principu Ok, normalna za ovaj momenat rehabilitacije (danas je tačno 14 dana od prvih simptoma).

 

Pošto sam skoro sigurno imao Omikron, da rekapituliram tok bolesti (inače da podsetim da sam vakcinisan i revakcinisan Fajzerom, buster sam planirao u ponedeljak (u petak osetio simptome), na dan kada sam osetio prve simptome merio sam i AT, u tom trenu imao sam 197.1 na skali do 250.

 

Tok bolesti - prva 4 dana slomljenost i pregaženost, bolovi u mišićima i kostima, glavobolja. Drugog dana kreću grlo i nos.

 

Petog dana kreće ekspresni oporavak - to objašnjavam aktivacijom ćelijskog imuniteta - i u sledećih tridesetak sati virus biva zbrisan (doslovce).

 

Dakle, u četvrtak uveče (prošli četvrtak) nemam više nikakve simptome sem sitnog kašljucanja i malo curenja iz nosa (no to su ujedno simptomi koje imam i inače zbog alergije na prašinu i grinje).

 

Sve vreme bolesti CRP ni d-dimer nisu izašli iz referentnih granica (CRP se nije ni povećavao, Ddimer po komentaru dra "kao kod novorođenčeta").

 

Znači, od prošlog petka, osećam se potpuno normalno i to bi bilo to što se kovida tiče.

 

 

S obzirom na to da nisam u cvetu mladosti, niti u nekoj specijalnoj formi, mislim da svi vakcinisani nemaju apsolutno nikakav razlog, pogotovu mlađi, da se plaše zaražavanja. Ovo je sada jednako jednoj jačoj prehladi i ništa više od toga.

 

Nemam komorbiditete (sem masne jetre), da naglasim.

 

Stoga se slažem sa razmišljanjima da bi trebalo u osnovi revidirati pristup bolesti, ovo sada više nije nešto zbog čega bi trebalo sve da stane, da postoje restrikcije, itd. Naravno, govorim o vakcinisanim ljudima, nevakcinisani, šta im Bob da, sami su birali.

 

Ne postoji nikakva šansa da virus ne prođe kroz sve nas, šta više, mislim da je poprilično oportuno birati momenat za zarazu (kada se dobro osećate, imunitet vam je dobar, odmorni ste). Znam da ovo možda suludo zvuči, ali s obzirom da se ne može izbeći, bolje je da sami biramo momenat kada ćemo pokupiti virus.

  • Like 12
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Laki21 said:

Tok bolesti - prva 4 dana slomljenost i pregaženost, bolovi u mišićima i kostima, glavobolja. Drugog dana kreću grlo i nos.

Zvuči kao moja verenica. Jesi li uzimao nešto protiv bolova? Ona ne može bez panadola, toliko je boli sve 😞

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...