Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U svim kovid ambulantama u Nišu laboratorije od sutra neće raditi zbog nestašice reagenasa i sanitetskog materijala, a od prošlog petka u niškom Domu zdravlja rade se samo najhitnije analize.

 

Od filijale RFZO-a u Nišu dobili smo 2. decembra odgovor u kojem se navodi „da našoj ustanovi neće biti uplaćena dodatna sredstva za nabavku sanitetskog materijala jer su sva predviđena sredstva za ove namene za 2021. godinu utrošena”. U dopisu RFZO-a reagensi nisu ni pomenuti iako se zna da bez njih laboratorije ne mogu da rade, to jest nisu moguće analize, brza dijagnostika i utvrđivanje neophodne terapije kod obolelih od korone – rekao je Milorad Jerkan, direktor Doma zdravlja u Nišu, za Politiku.

https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Kovid-laboratorije-u-Nisu-od-sutra-prestaju-da-rade-zbog-nestasice-reagenasa.sr.html

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:
2 hours ago, erwin said:
 
S reputacijom -∞.
 
 

To je tada bio stav nauke. U to vreme je i RKI govorio jasno i nedvosmisleno da vakcinisani imaju verovatnoću da prenesu virus kao i negativno testirani, dakle preko 95%.

 

Tako je!

 

Pandemija traje vec skoro dve godine - moraju se oglasavati, ne mogu cutati, kad narod ocekuje da cuje sta se desava i sta valja ciniti. Ne znam koliko bi bilo produktivno da dve godine konstantno pricaju kako je strasno, kako moraju maske stalno, kako ni vakcine ne rade posao (da su to rekli u kad je krenula vakcinacija, pitanje je koliko bi se ljudi i vakcinisalo, ako bi to razumeli kao da im se isto/slicno pise i s vakcinom)

Dozirani optimizam, u periodima kad je bilo razloga za njega, je itekako potreban. Nisu svi psihicki jaki da mogu dve godine da izdrze da slusaju pesimisticne prognoze

 

4 minutes ago, Constantin said:

Šta predlažeš za četvrtu vakcinu...? :smiley33:

 

Pa sacekajmo da vidimo da li ce mRNK vakcine da se update-uju za omicron - ako da, onda jedna od tih

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ridji said:

Ne znam, ja po prvi put u ovoj pandemiji imam utisak da se pokušava malo na silu da se napravi panika sa omikronom. Moguće da je opasniji ali za sada mislim da to ne vidimo i nismo sigurni a nekako se bas forsira priča, kao da je delta dosadila pa nam treba nešto drugo/novo

 

 

Slažem se. Stiče se utisak da je delta nestala i da je sada dominantan omikron soj.  

 

Ne mogu da se setim ko je na TV-u rekao da građane ne treba da zanima kako se zove soj kovida19 koji je trenutno aktuelan, već da to moraju da znaju naučnici, lekari, virusolozi, epidemiolozi..Čini mi se da je to Šekler rekao na nekoj TV pre izvesnog vremena.

 

 

41 minutes ago, Sunshine State said:

 

Slobodno stavi grafove za desetak dana - ja sam lepo napisala da se moja izjava odnosi na danas

 

Nemamo kud, tu smo i za desetak dana, strpicemo se...no, ne moramo do tad mraciti vise nego sto treba, bice prilike za pesimizam.

 

 

Sunčice, slažem se i sa tobom, posebno sa ovim delom koji sam boldovala.  

 

Čitam ovu temu svakodnevno i vidim mnogo, mnogo pesimizma.

 

Ja nisam optimista po pitanju koronavirusa. Od početka sam pesimista, ali..moram da budem iskrena- dosta mi je pesimizma.

 

Mislim da mnogi od vas znate da sam pisala da mi je depresija u remisiji. Jeste, ali sam zato anksiozna kada je ova pandemija u pitanju.

 

I ne plašim se za sebe, već za svoju užu, širu porodicu, prijatelje, poznanike, za komšije-za sve ljude koji su mi dragi.

 

Ne znam kako ovu pandemiju preživljavaju oni sa težom depresijom..ali znam, i to iz svog bliskog okruženja da će se dosta ljudi boriti sa socijalnom fobijom..kad jednom ova pandemija prođe. Jednom mora da prođe..

Da li će trajati pune 3 godine ili 5 godina koliko je spomenula direktorka bolnice Batajnica, to niko sada ne zna.

 

@erwin Imam pitanja za tebe. Na osnovu svih ovih informacija koje poseduješ i koje deliš sa nama, šta je po tebi rešenje?

 

Pošto omikron ne zaobilazi vakcinisane i one koji su preležali kovid, šta je rešenje? 

 

Da li sve države u kojima se pojavio ovaj soj treba da idu u lockdown sa nekim oročenim vremenom, i da li i one države kod kojih tek treba da stigne omikron ( Srbija ) treba da idu u lockdown? Naravno, lockdown u Srbiji ne sme da izgleda kao onaj od prošle godine, već da bude bolje organizovan.

 

Možda da se ide u lockdown kakav je bio u Melburnu, npr?

 

***

Evo i izjave dr Faučija

 

https://rs.n1info.com/zdravlje/fauci-prvi-ohrabrujuci-znakovi-u-pogledu-ozbiljnosti-zaraze-omikronom/

 

  

Edited by Devojka Luke Razića
jedno slovo
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Imam pitanja za tebe. Na osnovu svih ovih informacija koje poseduješ i koje deliš sa nama, šta je po tebi rešenje?  

 

Najbolje će proći oni koji dobro isprate situaciju u svojim državama i na vreme reaguju. Verovatno će morati da se puca iz svih oružja, naročito oni koji zakasne.

Link to comment
Share on other sites

@erwin Izvinjavam se, pitanja sam htela da postavim samo za Srbiju..jer imam utisak da se ostale države bolje organizuju.

 

Srbija uvek kasni kada je ova pandemija u pitanju. 

 

11 minutes ago, erwin said:

Verovatno će morati da se puca iz svih oružja, naročito oni koji zakasne.

 

Da li ovo, konkretno za Srbiju znači pooštravanje mera, lockdown, obavezna vakcinacija? 

 

Izvinjavam se svima ukoliko ova pitanja znače da trolujem temu. Ako to radim, ne radim namerno. 

 

Zaista sam uplašena.  

 

Posle čitanja onog posta u kome se spominje da je zaražena osoba u hotelu zarazila osobu koja je imala sobu preko puta, ne mogu a da ne razmišljam o tome šta nas čeka ovde kad se potvrde prvi slučajevi novog soja.

 

I za deltu se pričalo slično, i videli smo koliko je trajao taj talas kod nas, koji je možda pri kraju..i koliko je ljudi umrlo...trudnice, deca, mladi..  

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@erwin Izvinjavam se, pitanja sam htela da postavim samo za Srbiju..jer imam utisak da se ostale države bolje organizuju.

 

Srbija uvek kasni kada je ova pandemija u pitanju. 

 

 

Da li ovo, konkretno za Srbiju znači pooštravanje mera, lockdown, obavezna vakcinacija? 

 

Izvinjavam se svima ukoliko ova pitanja znače da trolujem temu. Ako to radim, ne radim namerno. 

 

Zaista sam uplašena.  

 

Posle čitanja onog posta u kome se spominje da je zaražena osoba u hotelu zarazila osobu koja je imala sobu preko puta, ne mogu a da ne razmišljam o tome šta nas čeka ovde kad se potvrde prvi slučajevi novog soja.

 

I za deltu se pričalo slično, i videli smo koliko je trajao taj talas kod nas, koji je možda pri kraju..i koliko je ljudi umrlo...trudnice, deca, mladi..  

 

Draga Devojko, razumljiv je strah, nervoza, ovo sve vec predugo traje....vakcine su bile neko svetlo na kraju tunela, kad ono drugi tunel tu iza krivine.

 

Kao sto rekoh, vec traje predugo, a ne znamo kad ce kraj - zivot se ne moze staviti na "hold" (cekanje), prolaze godine u nepovrat...

 

Kao i do sad - uraditi sve sto je do nas, preduzeti sve mere opreza, i ziveti u okviru dozvoljenih pravila sto je moguce normalniji zivot.

 

Nije poenta zivota zaustaviti zivljenje zarad zivota.

I dalje se moze prosetati napolju s prijateljima, citati, slusati muzika, druziti s bliskim ljudima (makar i virtualno)....

  • Like 6
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

 

Omicron proves we’re not in control of Covid – only global action can stop this pandemic
Dr Jeremy Farrar, director of the Wellcome Trust, a global charitable foundation
If we keep allowing this virus to spread through unvaccinated populations, the next variant could be even more deadly

It’s almost two years since we first heard of Covid-19, and a year since the first Covid vaccines were rolled out. Yet this staggering progress is being squandered. We have drifted for months now, with richer countries, taking a very blinkered domestic focus, lulled into thinking that the worst of the pandemic was behind us. This variant reminds us all that we remain closer to the start of the pandemic than the end.

There is a lot we need to learn about the Omicron variant. Whether or not this is a pandemic-changing variant – one that really evades our vaccines and treatments – remains to be seen. Research will tell us more in the coming days and weeks, and we must watch and follow the data closely while giving the brilliant scientific teams time to get the answers. Although I am very worried about countries with limited access to vaccines, I am cautiously hopeful that our current vaccines will continue to protect us against severe sickness and death, if we are fully vaccinated.

But that may not be true for the next variant.

The longer this virus continues to spread in largely unvaccinated populations globally, the more likely it is that a variant that can overcome our vaccines and treatments will emerge. If that happens, we could be close to square one.

Importantly, right now, the urgent things haven’t changed: wearing masks indoors, increasing testing, social distancing, isolating if positive (with support to do so) and vaccination will all help to drive down transmission and protect against illness. We will probably never know for certain how or where Omicron originated, but we must continue to protect the most vulnerable as a priority, including immune-compromised people, the elderly and healthcare workers.

It is understandable that countries are moving to use boosters to protect their populations. This must happen in parallel with ensuring global vaccine supply. Supply is finally increasing, and, with political will, it can be achieved. Rich countries, who have the majority of existing supply, must share more doses over the coming months.

Covid-19 has already killed millions and changed everyday life for us all, but we must do everything we can to avoid a return to lockdowns – a sign that public health has failed. World leaders, by continuing to ignore the warnings and focusing only on their national populations, are playing with fire and putting our hard-won progress at risk. It is unbelievable that the ACT-Accelerator is still having to plead for the funding urgently needed to end this pandemic.

This political drift and lack of leadership is prolonging the pandemic for everyone, with governments unwilling to really address inequitable access to the vaccines, tests and treatment. We are not yet in control of this pandemic – Omicron or an even worse variant could arise at any time. There have been wonderful speeches, warm words but not the actions needed to ensure fair access to what we know works and would bring the pandemic to a close.

Even before we learned of this new variant, the global picture was already deeply troubling. The fourth wave we are seeing in Europe and southern Africa will soon hit the US, central and south America, and Asia. As the UK passes the G7 presidency to Germany, and Italy hands G20 to Indonesia later this month, it is crucial that world leaders see this for what it is: still the most urgent threat facing our world.

We will only bring this pandemic to an end by working together globally and sharing access to all the vital public health tools needed to reduce transmission everywhere and save lives. It is staggering and utterly frustrating that, two years on, governments still haven’t woken up and realised this is in their enlightened, shared self-interest.

Acting in national self-interest will only ever perpetuate this crisis, trapping us in a cycle of waves, new variants, lost lives and continued economic and societal disruption.

No country should believe they are safe, purely because they’ve vaccinated their own populations. We can and must do better than this.

 

https://www.theguardian.com/world/commentisfree/2021/dec/04/omicron-proves-were-not-in-control-of-covid-only-global-action-can-stop-this-pandemic

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sunshine State said:

 

Suncica - nepanicar!

 

Mislim, nema tu sta mnogo da se duma - ako je opasniji, zarazniji, etc - po dve maske, distanca, karantin, update-ovane vakcine - "toeto"!

 

 

 

.

 

Interesantno, koliko je vremena potrebno da se izbaci update vakcina...postoji li regulativa?

 

Institut Gamaleya je imao prakticno odmah update za deltu, ali je odluceno da ostane u "frizideru"..Citam, potrebno im je deset dana za vakcinu i priblizno jos  mesec regulative, i to u slucaju da update vakcina ima status kao godisnji update vakcine protiv gripa...

 

Zna li neko koje procedure bi morala da prodje omicron-vakcina u slucaju proizvodjaca sa zapada...punu ili skracenu?

 

.

Link to comment
Share on other sites

Covid racija, Beograd - sinoć:

(Od drugara sa jedne naše mailing liste)


Sedimo Jeca i ja u Sinđeliću na našoj uobičajenoj nedeljnoj večeri, kad oko 20.40 počinje neka gužva. Prvo ne shvatamo šta je, ali vidim neki ljudi ubrzano ustaju i polaze nekuda. Odlaze kelneri u predsoblje, vraćaju se, odlaze... Onda vidim neki gosti ustaju i ubrzano odlaze u kujnu (?!). Jedan ode na terasu (!??) koja je zgodno maskirana novogodišnjom dekoracijom, a može se preko ograde preskočiti na fudbalski teren. Jedno društvo kreće prema (regularnom) izlazu. Ostajemo samo mi i za još jednim stolom neki par. Prolazi panično kelner i pita jel' imate COVID sertifikat. Imamo. Znači to je...

Onda vidim jednog dedu koji se teško kreće, a vode ga prema kujni. Jedan kelner mu pomaže da ide, drugi mu nosi stvari. Najzad i on nekako zamače u kujnu.

I malo posle eto ih. Dva komunalna policajca, naoružana, relativno ljubazna. Dođu kod onog drugog para, oni imaju sertifikate na papiru, pregledaju, proveravaju telefonom... Onda dođu do nas, mi imamo sertifikate na telefonu, a Jeca kao provereni učenik MG vadi iz tašne i onaj međunarodni sertifikat na papiru. Bolje da ima duplo, od viška ne boli glava ;) Skeniraju ove "telefonske", traže lične karte, gledaju, koliko mogu da primetim gledaju ime, nisu se baš udubljivali u fotografiju. Hvala, mi smo ok. Jeeeee položili!

Onda panduri odu u predvorje. I sad tamo jedno 40 minuta traje agonija. Koliko sam posle saznao, bio je neki Bosanac koji transportuje kiseonik po Srbiji, i on je vakcinisan, ali ima neki bosanski sertifikat koji ovi ne umeju da provere, jer valjda nikad nisu imali da proveravaju nekog iz Bosne (kakvi kreteni). Pa onda se tu zove telefonom, ovamo, onamo i najzad posle dugog vremena nekako ipak nađu da je taj sertifikat ok i puste čoveka.

Ja mislio sve dobro prošlo, kad ono... stativa. Pitamo menadžera jel sve ok, kaže nije dobro, oni što su otišli kroz kujnu su se spasili ;) ali u društvu koje je išlo prema običnom izlazu bila je devojka koja je kada je dolazila u restoran pokazala sertifikat na papiru, ali je to izgleda bio neki "pozajmljeni" ili falsifikovani sertifikat. Kada je došla kontrola i kada je videla da traže lične karte, ona je prosto rekla da nema sertifikat i dala ličnu kartu da joj pišu kaznu. I tako je ona dobila kaznu 5000 dinara, a restoran je dobio kaznu 300,000 dinara, plus još 50,000 za COVID redara, to je jedan kelner koji je posle izgledao kao da ga je pregazio tramvaj.

Eto, da znate kako to izgleda. A moj dodatni zaključak, kad vidim koliko je ljudi otišlo pre 20h, koliko je bežalo kroz kujnu i koliko je ostalo - može biti da je procenat vakcinisanih manji nego što se zvanično govori. U sinoćnjem slučaju, ovako odokativno procenjeno, mislim da je bilo u kafani 7-8 vakcinisanih i 25-30 nevakcinisanih.



Sve u svemu, ovde se ljudi debelo zajebavaju, ja bih podigao i lične kazne na nivo onih za COVID redara...

Sent from my phone using their app

  • Like 1
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Pletilja said:

Naravno da sam bila besna prosle subode kad sam videla onaj skup SNS, tamo staje 15, 16 hiljada gladalaca pa sam bila sigurna da ce biti opsti pomor nakon 3 do 7 dana kad - nista, pada broj zarazenih. Kako da razumem ovo? 

 

Neće virus na SNSovce, gadi se.

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Naravno da sam bila besna prosle subode kad sam videla onaj skup SNS, tamo staje 15, 16 hiljada gladalaca pa sam bila sigurna da ce biti opsti pomor nakon 3 do 7 dana kad - nista, pada broj zarazenih. Kako da razumem ovo? 

Možda kosilica radi, ali jutros u V Stepe nema gužve. Ali pre će biti da je prirodan tok epidemije jedini logičan mada nepopularan zaključak.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, attolini said:

 

.

 

Interesantno, koliko je vremena potrebno da se izbaci update vakcina...postoji li regulativa?

 

Institut Gamaleya je imao prakticno odmah update za deltu, ali je odluceno da ostane u "frizideru"..Citam, potrebno im je deset dana za vakcinu i priblizno jos  mesec regulative, i to u slucaju da update vakcina ima status kao godisnji update vakcine protiv gripa...

 

Zna li neko koje procedure bi morala da prodje omicron-vakcina u slucaju proizvodjaca sa zapada...punu ili skracenu?

 

.

 

Ima interesantan clanak:

 

https://www.nature.com/articles/d41586-021-02854-3

 

"Pfizer’s chief executive, Albert Bourla, made a bold promise in June. Standing next to US President Joe Biden at a press conference in St Ives, UK, just before the G7 summit meeting, Bourla said that should the need arise for a new COVID-19 vaccine, his company could get one ready within 100 days.

"Miller hopes that the process of updating a COVID-19 vaccine will eventually become as streamlined as changing a flu vaccine, which typically doesn’t require much in the way of clinical studies. And because RNA vaccines can be manufactured more quickly than conventional jabs, she adds, “the idea would be to make that switch even more rapidly than we’re able to do with flu”."

 

Da ne bude zabune, nisu pharma kompanije sedele skrstenih ruku od kad su izbacile postojece vakcine. Od tad se spremaju za potencijalno novu varijantu:

 

"Tokom proteklih nekoliko meseci, sve tri kompanije su vodile generalne probe vežbajući na poznatim varijantama SARS-CoV-2. Ovo uključuje ažuriranje njihovih vakcina tako da odgovaraju varijantama kao što su Beta i Delta, njihovo testiranje u kliničkim studijama, podešavanje njihovih internih tokova rada i koordinaciju sa regulatorima. Njihov cilj je da nauče iz ovih testova i izglade potencijalne probleme u njihovim procesima, tako da mogu brzo da reaguju ako ili kada se pojavi prava "escape" varijanta."

 

Escape varijanta je dominantni soj SARS-CoV-2 koji izmiče novonastalom imunitetu uspostavljenom vakcinama i prethodnim infekcijama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...