Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

39 minutes ago, wwww said:

pre mozda oko pola godine (+-) sam (povrsno) citala neki clanak o tome kako po onim vrlo gusto naseljenim "favelama" (kako god se to zove u Indiji) rade poprilicno sistematicno pronalazenje i izolovanje zarazenih (koje je kao dalo uspeha). Mozda je to u pitanju.

 

Evo u pauzi posla, nadjoh ovo od pre 2-3 nedelj - potreban je subscription za clanak/website, ali ovo je zakljucak:

 

"How did India beat covid-19?

The virus exhausted itself after tearing through the vast population"

 

"Kako je Indija pobedila Covid-19?
Virus se iscrpio nakon što je prodro kroz ogromnu populaciju"

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Evo u pauzi posla, nadjoh ovo od pre 2-3 nedelj - potreban je subscription za clanak/website, ali ovo je zakljucak:

 

"How did India beat covid-19?

The virus exhausted itself after tearing through the vast population"

 

"Kako je Indija pobedila Covid-19?
Virus se iscrpio nakon što je prodro kroz ogromnu populaciju"

nemaju covid potvrde 🙂 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Evo u pauzi posla, nadjoh ovo od pre 2-3 nedelj - potreban je subscription za clanak/website, ali ovo je zakljucak:

 

"How did India beat covid-19?

The virus exhausted itself after tearing through the vast population"

 

"Kako je Indija pobedila Covid-19?
Virus se iscrpio nakon što je prodro kroz ogromnu populaciju"

 

 

Mozda ce tako i kod nas sada, a mozda je to i resenje, pa ko pretekne pretekne.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

I u tom slucaju, vakcine bi trebalo da pripomognu da sto vise ljudi pretekne

Naravno

 

2 minutes ago, urosg3 said:

ma nema šanse, moraće neki novi soj, nešto...
Ko da otme Konovima sveta medijske minute?

 

Da znas da nije daleko od istine.

Link to comment
Share on other sites

 

Evo u pauzi posla, nadjoh ovo od pre 2-3 nedelj - potreban je subscription za clanak/website, ali ovo je zakljucak:

 

"How did India beat covid-19?

The virus exhausted itself after tearing through the vast population"

 

"Kako je Indija pobedila Covid-19?

Virus se iscrpio nakon što je prodro kroz ogromnu populaciju"

 

 

Prirodni tok.

 

Edit: kod njih je, kažu pomrlo preko 3 miliona ljudi. To je 3 promila stanovništva. U našim uslovima to bi bilo

20 hiljada ljudi.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, shonke said:

Prirodni tok.

 

Edit: kod njih je, kažu pomrlo preko 3 miliona ljudi. To je 3 promila stanovništva. U našim uslovima to bi bilo

20 hiljada ljudi.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Pa kod nas vec i jeste nazalost umrlo preko 20 hiljada ljudi. 😕 

Link to comment
Share on other sites

Danas primio Rajfajzen, posle Astre, pa sam video stanje u bolnici.

Ispred kioska za testiranje nema nikog, ispred prozora na grudnom, gde se obavljaju pregledi, isto. U kovid ambulanti samo jedan pacijent. 

Krajem proslog meseca je bila nenormalna guzva. Znam jer sam vodio matore kroz celu proceduru. Otac je pregurao, majka nije :(. Oboje nisu bili vakcinisani jer im je izabrani lekar savetovao da ne zure, nego cekaju. Na grudnom su se krstili sa obe ruke i cudili ko im je to rekao, jer su ugrozena grupa.

Grad je pun umrlica. Dosta poznanika je preminulo. Znam dosta njih koji su sad u karantinu. Mislm da su se svi zarazili i da vise nema gde, do pojave nove varijante virusa. 

  • Tuzno 14
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Jamesdin said:

Danas primio Rajfajzen, posle Astre, pa sam video stanje u bolnici.

Ispred kioska za testiranje nema nikog, ispred prozora na grudnom, gde se obavljaju pregledi, isto. U kovid ambulanti samo jedan pacijent. 

Krajem proslog meseca je bila nenormalna guzva. Znam jer sam vodio matore kroz celu proceduru. Otac je pregurao, majka nije :(. Oboje nisu bili vakcinisani jer im je izabrani lekar savetovao da ne zure, nego cekaju. Na grudnom su se krstili sa obe ruke i cudili ko im je to rekao, jer su ugrozena grupa.

Grad je pun umrlica. Dosta poznanika je preminulo. Znam dosta njih koji su sad u karantinu. Mislm da su se svi zarazili i da vise nema gde, do pojave nove varijante virusa. 

 

Moje saucesce za majku 😞

 

A sad lepo onaj broj telefona i prijavi tog lekara!!! I nek lepo objasni sta je mama i tata trebalo da cekaju!! Ja bih ga ganjala do sudnjeg dana! 😡

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Jamesdin said:

Danas primio Rajfajzen, posle Astre, pa sam video stanje u bolnici.

Ispred kioska za testiranje nema nikog, ispred prozora na grudnom, gde se obavljaju pregledi, isto. U kovid ambulanti samo jedan pacijent. 

Krajem proslog meseca je bila nenormalna guzva. Znam jer sam vodio matore kroz celu proceduru. Otac je pregurao, majka nije :(. Oboje nisu bili vakcinisani jer im je izabrani lekar savetovao da ne zure, nego cekaju. Na grudnom su se krstili sa obe ruke i cudili ko im je to rekao, jer su ugrozena grupa.

Grad je pun umrlica. Dosta poznanika je preminulo. Znam dosta njih koji su sad u karantinu. Mislm da su se svi zarazili i da vise nema gde, do pojave nove varijante virusa. 

Primi moje saučešće, ne daj se. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Sunshine State said:

 

Moje saucesce za majku 😞

 

A sad lepo onaj broj telefona i prijavi tog lekara!!! I nek lepo objasni sta je mama i tata trebalo da cekaju!! Ja bih ga ganjala do sudnjeg dana! 😡

 

To ti je, Sunčice, ovde u Srbiji, opšte mesto, kucao sam već o tome. Lekari (neki, ne generalizujem) pričaju neke svoje priče i daju neke svoje savete i preporuke zasnovane na nekakvoj svojoj logici (koja je pogrešna, jer je zasnovana na pogrešnim osnovama).

 

Zašto je to tako, u novembru 2021, pitanje je za psihijatre i psihologe.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, erwin said:

Tako kako si napisao ispada da nije umro zbog respiratora nego to što je sistem bio prebukiran, a on im je prekasno postao vidljiv kao slučaj za hospitalizaciju jer se lečio privatno te iz ta dva razloga nije na vreme stigao u bolnicu da se pod lekarskim nadzorom iščupa sam bez respiratora.

 

Ljudi se stavljaju na respirator kad više nisu u stanju sami da dišu, tj. kad bi sigurno umrli da nije njega, svako koga je respirator izvukao može da slavi novi rođendan.

Sigurno si u pravu, @zoran59 takodje to su rekli i familiji u bolnici, da je jednostavno prekasno stigao.

 

Ovde (u Fra) rekao predsednik kriznog staba da krecemo rapidno u peti talas sto se tice zarazenih, ali ocekuje da ce biti bitno manje ljudi za hospitalizaciju zbog vakcinacije, predvidjaju oko 1300 dnevno (u odnosu na 30 000 u prvom talasu jupiiiiii). Kaze takodje da je buster doza stvara oko sto puta jaci imunitet ali posteno kaze da za sada nemaju pojma koliko ce da traje, on ocekuje da cemo se jednom godisnje ubuduce vakcinisati kao za grip. I misli da treba svi da idu na trecu dozu ali nema zurbe kaze za sada, sest meseci bi trebalo da je ok za mladje a oni su uglavnom kasnije vakcinisani za njih nije jos proslo sest meseci

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Gibraltar kao teritorija, administrativno gledano, potpuno vakcinisano valjda 118%. nemaju nikakvu potrebu za covid propusnicama nevakcinisanog svećom da tražiš.

I pogađate ishod...
 

Quote

Christmas plans have been put on ice for this place after a “drastic” Covid surge, despite its unbelievable 118 per cent vaccination rate.

 

Gibraltar’s government has recommended civilians cancel plans going into the holiday break as the “exponential rise in cases” takes hold.

“The government intends to cancel a number of its functions including official Christmas parties, official receptions and similar gatherings,” the official release read.

“We strongly advise against any large informal social events, parties or receptions being held over at least the next four weeks.”

Civilians have been told to “take note of those who remain in close proximity to you” and to “be ready to provide this information if asked by the Contact Tracing Bureau”.

Gibraltar was lauded in March 2021 for becoming the first recognised nation to vaccinate the entirety of its eligible population. However, with a sizeable portion of the population having their second dose months ago, the government is now facing the unfortunate issue of waning immunity.

Data from Pfizer and BioNTech has revealed their Covid-19 jab’s effectiveness weakens after around five months.

An October study published in The Lancet found that while the Pfizer mRNA vaccine was 88 per cent effective at preventing infection during the first month after a second dose, it was only 47 per cent effective at preventing infection 150 days later.

b7fe9aa0a07c91d26a93ec33389ace07
Gibraltar has an official vaccination rate of 119%, taking into account the Spaniards who travel across the border each day for work. Source: Our World In Data

E sad idem da skokam kokice, Bitter lemon naspem i da vidim koje su moguće relativizacije ovih činjenica jer mainstream narativ zahteva da bude relativizovano.
Teze:
- to je mala teritorija, premali broj stanovnika, slaba kontrola na granici
- ne nose maske, ne peru ruke i ne drže distancu vakcinisani (što nije razlika nikakva i nevakcinisani slabo nose maske, drže distancu i slabo peru ruke, zato i imaju eksponencijalni rast)
- deca se opustila igraju se idu u škole, slabo nose maske 
- ipak broj hospitalizacija je drastično manji i odnosu na period pre vakcine (ovo jedva čekam da neko proveri, tu mi je poenta)

Šta bandoglavi skeptik iz ovoga može da zaključi? Prirodni tok. Na prvom mestu. Maske, distanca, rukavice, dezobarijere, distanca, pranje ruku sve ok u pojedinačnim primerima, ali na velikim bojkoma slabosti pojedinca su dovoljne da premisu da su te epidemiološke mere prilagoćene opštoj populaciji sumnjive zbog rezultata.

Virus će proći kroz sve, vakcinisane i nevakcinisane, profilaksa naprosto nije rešenje, unapredite lečenje neminovnog, da svi mi (dobro osim svetlih izuzetaka, @Tomiprunet na primer njima ishod zavisi od kvaliteta lečenja.
 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Okačio grafikon u kome se vidi da im je 80% ljudi bilo potpuno vakcinisano još u martu (pre skoro 8 meseci) i čudi se na gubitak zaštite. :frusty:

 

Zaspali ljudi žestoko s busterom, tek su pre mesec dana počeli da ga daju.

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, erwin said:

Okačio grafikon u kome se vidi da im je 80% ljudi bilo potpuno vakcinisano još u martu (pre skoro 8 meseci) i čudi se na gubitak zaštite. :frusty:

 

Zaspali ljudi žestoko s busterom, tek su pre mesec dana počeli da ga daju.

obzirom da osim Gibraltara dokazano niko na planeti nije stanju da postigne ove procente, ta činjenica da vakcina izlapi isto ruši sneška. Dok se poslednji vakciniše prvom će davno izlapi i imamo večni krug sa prirodnim tokom i urednim talasima.
Projekcija budućnosti.
 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Ako je populacija potpuno vakcinisana kao u Gibraltar-u, skok zaraženih ne bi trebao da bude problem. Valjda je mnogo važnije koliko ljudi završavaju u bolnicama a ne koliko se zarazuju (iako broj zaraženih može da ukaže na potencijalni problem u bliskoj budućnosti). Pre ili kasnije, svi ćemo preležati kovid, i mislim da je delta soj taj koji će da prođe kroz populaciju. Ako može da prođe bez kolapsa zdravstvenog sistema - samo napred. Beskonačni lockdown-i nemaju smisla.

 

Za ove što mrače o novih sojevima - oladite malo. Imunitet stečen preko vakcina i infekcije kovida znači da će novi sojevi biti blaži (za vakcinisane i preležale), i to će biti kraj pandemije. Kovid će biti samo još jedan virus koji će da circuliše planetom i za koga će postojati sezonske vakcine.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, erwin said:

Okačio grafikon u kome se vidi da im je 80% ljudi bilo potpuno vakcinisano još u martu (pre skoro 8 meseci) i čudi se na gubitak zaštite. :frusty:

Koliko znam, vakcinisanje i bez boostera štiti podosta, iako slabi tokom vremena. Zar to nije tačno?

 

Naravno za one koji su u rizičnim grupama - booster.

 

2 hours ago, Jamesdin said:

Danas primio Rajfajzen, posle Astre, pa sam video stanje u bolnici.

Ispred kioska za testiranje nema nikog, ispred prozora na grudnom, gde se obavljaju pregledi, isto. U kovid ambulanti samo jedan pacijent. 

Krajem proslog meseca je bila nenormalna guzva. Znam jer sam vodio matore kroz celu proceduru. Otac je pregurao, majka nije :(. Oboje nisu bili vakcinisani jer im je izabrani lekar savetovao da ne zure, nego cekaju. Na grudnom su se krstili sa obe ruke i cudili ko im je to rekao, jer su ugrozena grupa.

Grad je pun umrlica. Dosta poznanika je preminulo. Znam dosta njih koji su sad u karantinu. Mislm da su se svi zarazili i da vise nema gde, do pojave nove varijante virusa. 

Saučešće, baš mi je žao 😞 Koji je grad u pitanju, ako nije tajna?

 

A dotičnog "doktora" lepo prijaviti.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ras kass said:

Frapantan broj medicnskih radnika u Srbiji koji savetuje ljude da se ne vakcinisi. 

Sestrinoj koleginici rekli da se ne vakcinise jer ima arthritis. 

 

Ljudi se vec dovoljno dugo zaglupljuju, da je to strasno. Pricam nedavno sa rodicom u i BG koja je medicinska sestra i nije se vakcinisala.

Ja je pitam pa sta jos cekas, kaze evo sad razmisljam da se vakcinisem. Inace vec je imala koronu. Sjecam se pitama ja svog doktora prije nekih desetak godina, da li da primim vakcinu za gripu, kaze on, bolje dobiti vakcinu, nego gripu :classic_biggrin:

Slucaj dva, covek dobio limfomu i leci se i nije se vakcinisao, ni on ni zena, i sada dobili oboje koronu, imunitet mu je totalno oslabio, sada se plasi i kaje sto se nije vakcinisao. Sada ga moze to kostati glave.

Nije mi nikako jasno sta je to uslo u ljude, da vise veruju ludacima po internetu, nego zvanicnoj medicini.

Edited by Amigo
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@Darko

 

Od zaraze deltom samo prva 3-4 meseca, posle već osetno slabije, na 6 meseci praktično ništa. Od teških ishoda i smrti već mnogo bolje.

 

 

Da se vratimo na Gibraltar, zadnja osoba im je umrla pre više od mesec dana.

 

dTAgldM.png

 

https://www.google.com/search?q=gibraltar+covid+cases

https://www.google.com/search?q=gibraltar+covid+deaths

Edited by erwin
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...