Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, urosg3 said:

Holandija uvodi zatvaranje u 19 časova
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=11&dd=12&nav_category=78&nav_id=2055258

Sve je tu, i visok procenat vakcinacije, i covid potvrde i eto ti sad.

proracun na brzaka (na osnovu sajta https://coronadashboard.government.nl/landelijk/vaccinaties ) (brojke su cisto matematicki preracun na osnovu podataka s sajta)

 

U Holandiji nije potpuno vakcinisano/nije primilo bar jednu dozu - po godistima:

 

stariji od 80 godina: 90.008 / 73.646

71-80:          112.470    /    112.470 

61-70:          213.887    /    192.498

51-60:          331.806    /    306.282

41-50:          390.991    /    369.269

31-40:          612.651    /    568.890

18-30:          895.112    /    837.363

12-17:          463.573    /    428.805

 

ukupno (starijih od 12 godina): 3.110.498 / 2.889.221

 

dece bi trebalo da bude negde oko 1.951.883

 

znaci da ukupno ima 5.062.381 ljudi koji nisu potpuno vakcinisani odnosno 4.841.104 ljudi koji nisu primili ni jednu dozu vakcine.

 

Prema ourworldindata u Holandiji se od pocetka pandemije do sada zarazilo 2,29 miliona ljudi, 19.079 umrlo.

 

Ako pretpostavimo da se niko ko je ranje prelezao covid nije jos i vakcinisao (tj. presek ta dva skupa je 0 ) , plus zanemarimo one koji nisu bili registrovani kao zarazeni a imali su virus (obe pretpostavke definitivno ne odgovaraju stvarnosti), ostaje nekih 2,7 miliona ljudi koji mogu da se zaraze. To je nekih 15% stanovnika Holandije. I to je rezervoar za sirenje virusa.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, wwww said:

proracun na brzaka (na osnovu sajta https://coronadashboard.government.nl/landelijk/vaccinaties ) (brojke su cisto matematicki preracun na osnovu podataka s sajta)

 

U Holandiji nije potpuno vakcinisano/nije primilo bar jednu dozu - po godistima:

 

stariji od 80 godina: 90.008 / 73.646

71-80:          112.470    /    112.470 

61-70:          213.887    /    192.498

51-60:          331.806    /    306.282

41-50:          390.991    /    369.269

31-40:          612.651    /    568.890

18-30:          895.112    /    837.363

12-17:          463.573    /    428.805

 

ukupno (starijih od 12 godina): 3.110.498 / 2.889.221

 

dece bi trebalo da bude negde oko 1.951.883

 

znaci da ukupno ima 5.062.381 ljudi koji nisu potpuno vakcinisani odnosno 4.841.104 ljudi koji nisu primili ni jednu dozu vakcine.

 

Prema ourworldindata u Holandiji se od pocetka pandemije do sada zarazilo 2,29 miliona ljudi, 19.079 umrlo.

 

Ako pretpostavimo da se niko ko je ranje prelezao covid nije jos i vakcinisao (tj. presek ta dva skupa je 0 ) , plus zanemarimo one koji nisu bili registrovani kao zarazeni a imali su virus (obe pretpostavke definitivno ne odgovaraju stvarnosti), ostaje nekih 2,7 miliona ljudi koji mogu da se zaraze. To je nekih 15% stanovnika Holandije. I to je rezervoar za sirenje virusa.

Ok, ali kriva izgleda identično kao ranije godine kad vakcina nije bilo, a bilo je mera. Ima logike.

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Za to vreme, Austrijanci bar "daju kredit" vakcinisanim:

 

"Prema njegovim rečima, zaključavanje za nevakcinisane, kako sada stoje stvari, najverovatnije je neizbežno. Istovremeno je odbio "lokdaun" za vakcinisane. "

 

Karta za povratak s Floride danas promenjena za 1. decembar - nesto mi se ne zuri u ta EU zakljucavanja.... Ja sam odradila sta je do mene: i odbolovala i kompletno vakcinisana (efikasnijom) vakcinom, i jedina nosila masku u septembru po holandskim prodavnicama....sad opet pod kljuc? Ne da mi se...

 

Jašta Sunčice, ne da mi se ne da nego...
Da ne lajem 🙂

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Za to vreme, Austrijanci bar "daju kredit" vakcinisanim:

 

"Prema njegovim rečima, zaključavanje za nevakcinisane, kako sada stoje stvari, najverovatnije je neizbežno. Istovremeno je odbio "lokdaun" za vakcinisane. "

 

Karta za povratak s Floride danas promenjena za 1. decembar - nesto mi se ne zuri u ta EU zakljucavanja.... Ja sam odradila sta je do mene: i odbolovala i kompletno vakcinisana (efikasnijom) vakcinom, i jedina nosila masku u septembru po holandskim prodavnicama....sad opet pod kljuc? Ne da mi se...

 

Dodji si u Srbiju, ovde živela sloboda :classic_biggrin:

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

 

Ili ne umem da citam, ili ovde nesto ne stima:

 

"More than 2,500 fully vaccinated over 50s have died from COVID-19 in the past month in England, new data shows.

In a report published by the UK Health Security Agency analysis revealed 2,683 fully vaccinated over 50s have died within 28 days of positive COVID test in the last four weeks.

Some 511 unvaccinated people died in the last four weeks of COVID-19.

The figures reflect the fact that the vast majority in this age group has had at least two COVID vaccines. 

Death rates among the unvaccinated are significantly higher."

 

"Više od 2.500 potpuno vakcinisanih starijih od 50 godina umrlo je od COVID-19 u poslednjih mesec dana u Engleskoj, pokazuju novi podaci.

U izveštaju koji je objavila Agencija za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva, analiza je otkrila da je 2.683 potpuno vakcinisanih starijih od 50 godina umrlo u roku od 28 dana od pozitivnog testa na COVID u poslednje četiri nedelje.

Oko 511 nevakcinisanih ljudi umrlo je u poslednje četiri nedelje od COVID-19.

Brojke odražavaju činjenicu da je velika većina u ovoj starosnoj grupi imala najmanje dve vakcine protiv COVID-a.

Stope smrtnosti među nevakcinisanim su znatno veće."

 

Ovako kako je napisano, ispada da je 511 umrlih nevakcinisanih "znatno vece" od ovih vise od 2500 potpuno vakcinisanih umrlih?

 

ZUb me boli, mozda ne razmisljam kako treba.....

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Kaze mi keva, njena prijateljica zavrsila na respiratoru. 3 doze Sinofarma, 68 godina, reumatoidni artritis, ranije asmaticar. :{ Navodno bila na autofagiji i izgleda nije prekidala i za vreme bolesti dok nije otisla u bolnicu. 

Sad za prosutim mlekom ne vredi plakati, ali mozda bi je buster Fajzera spasao da ne dodje dovde... 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Samo da prijavim da sam u 21:00 uspeo da budem zadnji gost u kafani

25 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ili ne umem da citam, ili ovde nesto ne stima:

 

"More than 2,500 fully vaccinated over 50s have died from COVID-19 in the past month in England, new data shows.

In a report published by the UK Health Security Agency analysis revealed 2,683 fully vaccinated over 50s have died within 28 days of positive COVID test in the last four weeks.

Some 511 unvaccinated people died in the last four weeks of COVID-19.

The figures reflect the fact that the vast majority in this age group has had at least two COVID vaccines. 

Death rates among the unvaccinated are significantly higher."

 

"Više od 2.500 potpuno vakcinisanih starijih od 50 godina umrlo je od COVID-19 u poslednjih mesec dana u Engleskoj, pokazuju novi podaci.

U izveštaju koji je objavila Agencija za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva, analiza je otkrila da je 2.683 potpuno vakcinisanih starijih od 50 godina umrlo u roku od 28 dana od pozitivnog testa na COVID u poslednje četiri nedelje.

Oko 511 nevakcinisanih ljudi umrlo je u poslednje četiri nedelje od COVID-19.

Brojke odražavaju činjenicu da je velika većina u ovoj starosnoj grupi imala najmanje dve vakcine protiv COVID-a.

Stope smrtnosti među nevakcinisanim su znatno veće."

 

Ovako kako je napisano, ispada da je 511 umrlih nevakcinisanih "znatno vece" od ovih vise od 2500 potpuno vakcinisanih umrlih?

 

ZUb me boli, mozda ne razmisljam kako treba.....

 

 

Bila ovde kod nas, u Srbiji, da je 300.000 da l' italijanskih, francuskih ili grčkih radnika (stvarno se ne sećam više) suspendovano s posla, pa se posle ispostavilo da je cifra 100 puta manja.

----

Samo da prijavim da sam upravo, u 21:00, bio jedan od zadnja dva gosta u kafani (imam sutra obaveze pa sam morao da krenem).

Tragikomedija.

Link to comment
Share on other sites

Bretanja a? Tu si blizu?  [emoji846]

Ne, ja sam kod Grenobla
 
Ili ne umem da citam, ili ovde nesto ne stima:
 
"More than 2,500 fully vaccinated over 50s have died from COVID-19 in the past month in England, new data shows.
In a report published by the UK Health Security Agency analysis revealed 2,683 fully vaccinated over 50s have died within 28 days of positive COVID test in the last four weeks.
Some 511 unvaccinated people died in the last four weeks of COVID-19.
The figures reflect the fact that the vast majority in this age group has had at least two COVID vaccines. 
Death rates among the unvaccinated are significantly higher."
 
"Više od 2.500 potpuno vakcinisanih starijih od 50 godina umrlo je od COVID-19 u poslednjih mesec dana u Engleskoj, pokazuju novi podaci.
U izveštaju koji je objavila Agencija za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva, analiza je otkrila da je 2.683 potpuno vakcinisanih starijih od 50 godina umrlo u roku od 28 dana od pozitivnog testa na COVID u poslednje četiri nedelje.
Oko 511 nevakcinisanih ljudi umrlo je u poslednje četiri nedelje od COVID-19.
Brojke odražavaju činjenicu da je velika većina u ovoj starosnoj grupi imala najmanje dve vakcine protiv COVID-a.
Stope smrtnosti među nevakcinisanim su znatno veće."
 
Ovako kako je napisano, ispada da je 511 umrlih nevakcinisanih "znatno vece" od ovih vise od 2500 potpuno vakcinisanih umrlih?
 
ZUb me boli, mozda ne razmisljam kako treba.....

Ne znam i meni je cudno
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ili ne umem da citam, ili ovde nesto ne stima:

 

To je oskudan clanak sa informativnom vrednoscu 0. Cifre, pre svega, treba staviti u relevantan kontekst - upotpuniti klinicku slku koja se krije iza brojki. 

Juce sam bas citala kod ovih za preminule vakcinisane u Skotskoj - u proseku imaju jos 2,9 razloga smrti (razne boljke). 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Ovako kako je napisano, ispada da je 511 umrlih nevakcinisanih "znatno vece" od ovih vise od 2500 potpuno vakcinisanih umrlih?

 

Objašnjen je taj fenomen još letos kad su počeli da stižu prvi brojevi iz Izraela da ima više vakcinisanih nego nevakcinisanih među umrlima. Ukratko, u zemlji u kojoj imaš 100% vakcinisanih, 100% mrtvih su vakcinisani. Kako se približavaš tom idealu i imajući u vidu da se najviše vakcinišu oni koji stvarno mogu da nagrabuse (najstariji i imunokompromitovani), tako udeo vakcinisanih među umrlima raste pošto sve manje rizičnih ostaje među nevakcinisanima, pa se stoga smanjuju šanse da neko od nevakcinisanih umre. Porastu udela vakcinisanih među umrlima pogoduje i slabljenje stepena zaštite od smrti koju daje vakcina s odmakom vremena.

 

Pretpostavimo npr. da u nekoj starosnoj grupi imaš 95% vakcinisanih, a efikasnost vakcine za nju je 80%, što znači da vakcinisani umiru 5x ređe od nevakcinisanih tj. da im je rizik 20% u odnosu na njih, i uzmimo da je u toj starosnoj grupi umrlo 100 nevakcinisanih. Pošto vakcinisanih ima 19x više (95/5), da nisu vakcinisani umrlo bi ih još 1900, ali pošto jesu umrlo ih je svega petina od toga, tj. 380. Dakle, imaš 3,8 puta više umrlih među vakcinisanima nego među nevakcinisanima.

 

Za više detalja, pročitaj ovo:

https://www.covid-datascience.com/post/israeli-data-how-can-efficacy-vs-severe-disease-be-strong-when-60-of-hospitalized-are-vaccinated

 

Edited by erwin
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Evo, ovo su te cifre, ako sabereš sve starije od 50 među nevakcinisanima dobijaš u članku spomenutih 511 umrlih, a među potpuno vakcinisanima 2683.

 

lUuQggL.png

 

Međutim, kad uzmeš u obzir koliko je u kojoj starosnoj grupi vakcinisano, tj. izračunaš stope na 100.000 osoba istog vakcinalnog statusa unutar te starosne grupe, dobijaš da vakcine u zavisnosti od starosne grupe smanjuju smrtnost od 2,2 puta kod starijih od 80 (vrlo očigledno su zakasnili sa busterima) do 5,4x u grupi 50-59, a čak je ukidaju kod grupe mlađih od 18.

 

jyVpm4M.png

 

Dokument iz kog su tabele:

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1032859/Vaccine_surveillance_report_-_week_45.pdf

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

U kovid bolnicu [u Kraljevu] se, kako naglašava dr Milan Parezanović, pomoćnik direktora bolnice „Studenica“ i načelnik Infektivnog odeljenja, primaju samo najteži bolesnici. (...)


Na novinarsko podsećanje da nam je, na poslednjoj konferenciji za novinare, obećao statistiku o prosečnoj starosti hospitalizovanih, preminulih i u pogledu vakcinalnog statusa, [pomoćnik direktora bolnice „Studenica“ i načelnik Infektivnog odeljenja] dr [Milan] Parezanović odgovara da su statistiku radili za period od polovine septembra do polovine oktobra:

– Na odeljenje je primano, u proseku, 30 odsto vakcinisanih i 70 procenata nevakcinisanih. Međutim, kad je procenat preminulih od kovid infekcije u pitanju, tu je statistika znatno nepovoljnija na štetu nevakcinisanih, jer je skoro 90% preminulih među nevakcinisanima. Među preminulima imamo nekoliko vakcinisanih sa samo jednom dozom.

https://www.krug.rs/doba-korone/dr-parezanovic-u-bolnici-ima-30-vakcinisanih-ali-medu-preminulima-90-su-nevakcinisani-video/

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, erwin said:

Evo, ovo su te cifre, ako sabereš sve starije od 50 među nevakcinisanima dobijaš u članku spomenutih 511 umrlih, a među potpuno vakcinisanima 2683.

 

lUuQggL.png

 

Međutim, kad uzmeš u obzir koliko je u kojoj starosnoj grupi vakcinisano, tj. izračunaš stope na 100.000 osoba istog vakcinalnog statusa unutar te starosne grupe, dobijaš da vakcine u zavisnosti od starosne grupe smanjuju smrtnost od 2,2 puta kod starijih od 80 (vrlo očigledno su zakasnili sa busterima) do 5,4x u grupi 50-59, a čak je ukidaju kod grupe mlađih od 18.

 

jyVpm4M.png

 

Dokument iz kog su tabele:

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1032859/Vaccine_surveillance_report_-_week_45.pdf

 

Hvala,  jasno je kad se tako predstavi, ali nacin na koji je napisano u onom clanku (apsolutnj brojevi), ispada da umre vise vakcinisanih nego nevakcinisanih (ne navedu na koliko se te brojke odnose).

 

Ovako kako su napisali, vrlo lako se moze iskoristiti kao argument protiv vakcinisanja, ono:"Pa vidi, nevakcinisanih umrlo 511, a vakcinisanih 2683!"

 

Mislis da prosecan antivaxer razmatra tablice, udele, procente..?

Link to comment
Share on other sites

Naravno da ne.

 

Da ja objavljujem te podatke, ne bih ni objavljivao apsolutne brojeve, već samo stope na 100.000 pripadnika iste starosne grupe i istog vakcinalnog statusa, jer se samo tako zapravo može pratiti koliko su vakcine efikasne i kad dolazi trenutak za novi buster.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...