Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 hours ago, vilhelmina said:

Svedska opet ima svoj nacin pristupa situaciji, mimo ostatka Evrope i sveta. Od 1.novembra nema vise nikakvih ogranicenja, cak ni rad od kuce se vise ne preporucuje. Maski i slicnih stvari nikada nije ni bilo, kao ni interesovanja javnosti za to sta se dogadja u okolini, tako da korona polako odlazi u zaborav. Broj obolelih je u blagom rastu, otprilike na nivou od pre godinu i po, dnevni broj umrlih jednocifren, pa bi se reklo da je sve u redu.

Ali (to ali koje uvek srecu kvari) sve ovo je uz bitnu ogradu. Naime, u Svedskoj se od 1.novembra vise ne testiraju ljudi koji su vakcinisani ili su prelezali koronu u zadnjih sest meseci! Samo oni koji nisu nista od toga, plus da imaju izrazene simptome (izmedju ostalog temperaturu vecu od 38 najmanje pet dana). S druge strane, u grupi od nas dvadesetak koji radimo zajedno i u svakodnevnom smo kontaktu, imam dve koleginice kojima je dijagnostikovan post covid, i koje i danas imaju izvesne tegobe. Nijedna od njih nije videla lekara ili sestru u toku bolesti. Jedna je testirana pozitivno kucnim testom, druga ni to. 

Sticajem okolnosti znam da se, bar ovde u Stockholmu, svi koji leze u bolnici, iz bilo kog razloga, ipak testiraju. Nekako izgleda da se zdravstveni sistem i dalje stiti, dok je stanovnistvo definitivno pusteno niz vodu. Treca doza vakcine za ispod 65 godina jos uvek je samo u najavi, iako ovih dana istice sest meseci od druge doze onima koji su je prvi primili. Sve u svemu, u Svedskoj stvarno ispade najsmesniji virus u istoriji. Prosto da se covek zapita zasto smo se i onoliko cimali. Glavu u pesak i uzivaj!

 

U NL treca doza tek u najavi, cak i za one iznad 65, kazu komplikovan je sistem da se to uvede....ali, zato se trazi novi lockdown od dve nedelje, to se lako uvede..

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Jeste da je od pre 10 dana ali uvek volim da čujem ovog čoveka, niti ga tupi sa filozofiranjem niti sa anegdotalnim slučajevima/pričama. Da se od starta forsirala kampanja bazirana na ovakvim principa siguran sam da bi procenti vakcinisanosti bili veći

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Sunshine State said:

 

U NL treca doza tek u najavi, cak i za one iznad 65, kazu komplikovan je sistem da se to uvede....ali, zato se trazi novi lockdown od dve nedelje, to se lako uvede..

Mi u Fra smo nesto najbolji u poslednje vreme sto se tice covida cisto mi sumnjivo, i mi imamo izbore na prolece ... Pre neki dan nam je predsednik najavio govor na tv povodom covida (retko je na tv bio do sada mora mu se priznati), pricao je o covidu nekih pet minuta tj rekao otprilike da smo najbolji po svim parametrima, najavio da treca doza postaje u decembru obavezna za propusnicu za 65+ i uskoro davanje bustera za 50+, lockdown nema potrebe jer smo super i slicno i onda je presao na izbornu kampanju tj pricu kako smo generalno najbolji i nikad bolji u svemu...

Meni je Makron razocarenje u raznim pogledima u odnosu na ocekivanja ali kad pogledam trenutne protivkandidate bar za sada ne vidim za koga drugog bih glasala bar sa trunkom entuzijazma :smiley33: wait and see

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ciao said:

Mi u Fra smo nesto najbolji u poslednje vreme sto se tice covida cisto mi sumnjivo, i mi imamo izbore na prolece ... Pre neki dan nam je predsednik najavio govor na tv povodom covida (retko je na tv bio do sada mora mu se priznati), pricao je o covidu nekih pet minuta tj rekao otprilike da smo najbolji po svim parametrima, najavio da treca doza postaje u decembru obavezna za propusnicu za 65+ i uskoro davanje bustera za 50+, lockdown nema potrebe jer smo super i slicno i onda je presao na izbornu kampanju tj pricu kako smo generalno najbolji i nikad bolji u svemu...

Meni je Makron razocarenje u raznim pogledima u odnosu na ocekivanja ali kad pogledam trenutne protivkandidate bar za sada ne vidim za koga drugog bih glasala bar sa trunkom entuzijazma :smiley33: wait and see

 

"Armand Girbes, lekar intenzivne nege u amsterdamskom UMC, složio se sa svojim kolegom o potrebi da se ubrza davanje bustera: "Trebalo je da počnemo ranije. Ali i sutra je dobro", rekao je on programu. Početak u decembru je prekasno. „Mislim da čekanje toliko dugo nije prihvatljivo. Toliko smo dugo u ovoj situaciji.

 

Ranije ove nedelje, starački domovi su takođe pozvali Ministarstvo zdravlja da počne da daje bustere svojim štićenicima i osoblju ranije od decembra i januara kao što je planirano. "Decembar je prekasno. Nema potrebe da to traje toliko dugo. Ako sada imamo vakcine, možemo početi za jednu do 1,5 nedelju", rekao je Nieuvsuur Arend Pleisier iz Sensirea, sa staračkim domovima u Gelderlandu.

 

Ministar zdravlja Hugo de Jonge rekao je da će razmotriti početak uvođenja bustera ranije, ali je istakao da je za organizovanje nečega ovakvog potrebno vreme."

 

Selo gori, a baba ima vremena da razmatra.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

"Armand Girbes, lekar intenzivne nege u amsterdamskom UMC, složio se sa svojim kolegom o potrebi da se ubrza davanje bustera: "Trebalo je da počnemo ranije. Ali i sutra je dobro", rekao je on programu. Početak u decembru je prekasno. „Mislim da čekanje toliko dugo nije prihvatljivo. Toliko smo dugo u ovoj situaciji.

 

Ranije ove nedelje, starački domovi su takođe pozvali Ministarstvo zdravlja da počne da daje bustere svojim štićenicima i osoblju ranije od decembra i januara kao što je planirano. "Decembar je prekasno. Nema potrebe da to traje toliko dugo. Ako sada imamo vakcine, možemo početi za jednu do 1,5 nedelju", rekao je Nieuvsuur Arend Pleisier iz Sensirea, sa staračkim domovima u Gelderlandu.

 

Ministar zdravlja Hugo de Jonge rekao je da će razmotriti početak uvođenja bustera ranije, ali je istakao da je za organizovanje nečega ovakvog potrebno vreme."

 

Selo gori, a baba ima vremena da razmatra.....

Potpuno se slazem samo sam ubedjena da bi bilo identicno kod nas kad ne bi imali uskoro izbore, ali da se ne zalim jednom kad izgleda da smo medju boljima

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, vilhelmina said:

Nekako izgleda da se zdravstveni sistem i dalje stiti, dok je stanovnistvo definitivno pusteno niz vodu. Treca doza vakcine za ispod 65 godina jos uvek je samo u najavi, iako ovih dana istice sest meseci od druge doze onima koji su je prvi primili. Sve u svemu, u Svedskoj stvarno ispade najsmesniji virus u istoriji. Prosto da se covek zapita zasto smo se i onoliko cimali. Glavu u pesak i uzivaj!

Svedska spasila ekonomiju. Meni njihov pristup i dalje deluje kao najbolji. Koliko vidim i UK sad praktikuje slicno.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Tomiprunet said:

 

I da jeste, koliko vidim tu su ucestvovali i oni koji su prelezali u nekom nedavnom periodu, a i nevakcinisani uz negativan test.

Do sad smo naucili da se:

 

1. i vakcinisani mogu zaraziti/prenositi

2.  da se i prelezali mogu re-zaraziti/prenositi,

3. i da nevakcinisani, uz negativan test, ne moraju biti zaista negativni (zavisi koji je test radjen, kad je radjen, itd...)

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

I da jeste, koliko vidim tu su ucestvovali i oni koji su prelezali u nekom nedavnom periodu, a i nevakcinisani uz negativan test.

Do sad smo naucili da se:

 

1. i vakcinisani mogu zaraziti/prenositi

2.  da se i prelezali mogu re-zaraziti/prenositi,

3. i da nevakcinisani, uz negativan test, ne moraju biti zaista negativni (zavisi koji je test radjen, kad je radjen, itd...)

 

 

Pa u textu pise da se nije moglo uci uz negativan PCR test, iskljucivo 2G pravilo. Vkacinisan i prelezao.

 

"This meant that people who could literally prove they didn’t have COVID-19 on the door by showing a negative test were barred from entering."

 

Zato sam i postavio taj link.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Tomiprunet said:

Pa u textu pise da se nije moglo uci uz negativan PCR test, iskljucivo 2G pravilo. Vkacinisan i prelezao.

 

"This meant that people who could literally prove they didn’t have COVID-19 on the door by showing a negative test were barred from entering."

 

Zato sam i postavio taj link.

 

Tacno, sorry, radim, previdela "banning those...."

 

U tom slucaju, vaze samo ova dva:

 

1. i vakcinisani mogu zaraziti/prenositi

2.  da se i prelezali mogu re-zaraziti/prenositi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tačno je, evo ažurirali su na Hessenschau (sajt hesenskog pokrajinskog javnog servisa s vestima), sad ih je bar 35 zaraženih.

https://www.hessenschau.de/panorama/coronavirus-in-hessen-die-wichtigsten-nachrichten-im-ticker,corona-hessen-ticker-358.html#a419653f-592b-46dd-b3b2-d0567f707e57

 

Ništa čudno, koncerti horova su optimalno mesto za zaražavanje jer je rasipanje virusa svuda okolo pri pevanju ogromno.

 

Ovo je bilo na samom početku u martu 2020. s originalnim sojem koji se daleko slabije širio od delte: na jednoj 2,5-satnoj probi hora u zatvorenom zarazilo se 87% svih prisutnih.

 

bMMqf32.jpeg

 

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6919e6.htm

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Tacno, sorry, radim, previdela "banning those...."

 

U tom slucaju, vaze samo ova dva:

 

1. i vakcinisani mogu zaraziti/prenositi

2.  da se i prelezali mogu re-zaraziti/prenositi

1. i vakcinisani mogu zaraziti/prenositi

2. da se i prelezali mogu re-zaraziti/prenositi
3. moraju da imaju covid propusnicu 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Svedska spasila ekonomiju. Meni njihov pristup i dalje deluje kao najbolji. Koliko vidim i UK sad praktikuje slicno.

 

Evo ti dole dve slicice koje prikazuju kretanje nezaposlenosti u Svedskoj i EU (druga slika), i aktuelnu nezaposlenost zakljucno s julom 2021 (prva/gornja slika). Samo u Spaniji, Grckoj i Italiji je nezaposlenost veca, ali to tamo nije nista novo. Svedska ima najveci pad zaposlenosti od pocetka korone od svih EU zemalja! Ako je to tebi spasena ekonomija, onda nista.

 

Mislim, znam da ima i drugih pokazatelja uspesnosti, osim nezaposlenosti. Pitanje je samo ko ima koristi od takvog uspeha. U Svedskom slucaju, svakako ne oni koji su umrli, a ni oni koji nisu, ali su izgubili posao i jos uvek ne mogu da nadju drugi.

 

B90-B583-F-9905-465-A-BAED-177110-E5-D93
B9-B18776-90-F7-4-C09-95-C0-D7391-D3-CE0

Edited by vilhelmina
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...