Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Hvala!

 

Kako su sin i cerka?

 

Ćerka mnogo bolje, mada i dalje ide na razgovore sa terapeutom. Sin... posle prvog EEG-a sumnjaju na juvenilnu miokloničnu epilepsiju, sutra ujutru radimo drugi posle deprivacije sna (neće spavati 24h) pa ćemo videti. Živ nisam.

 

Hvala na pitanju.

Edited by Stiletto
  • Like 2
  • Love 11
Link to comment
Share on other sites

Pre sedam dana odlucih da uradim test na antitela,posto je proslo sest meseci od druge doze Pfizera.

Danas sam otisao po rezultat..kad ono antitela:
RBD (S protein) IgG - POZITIVAN (+) >1000 U/ml
NP (nukleoprotein) IgG - POZITIVAN (+) 48.4 U/ml

Ja ili sam prelezao COVID bez ijednog jedinog simptoma ili sam dobio Pfizera deep state / Bill Gates-Elon Musk edition :kece:

Moze li neko malo da mi rastumaci ove pokazatelje i da li da primim buster dozu?

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Stiletto said:

 

Ćerka mnogo bolje, mada i dalje ide na razgovore sa terapeutom. Sin... posle prvog EEG-a sumnjaju na juvenilnu miokloničnu epilepsiju, sutra ujutru radimo drugi posle deprivacije sna (neće spavati 24h) pa ćemo videti. Živ nisam.

 

Hvala na pitanju.

 

Jako mi je zao sto je cerka to tako dozivela - u situaciji kad je virus svuda oko nas, samo je pitanje kad ce ko i gde "zakaciti" 

Mislim, razumela bih da je neki izuzetno redak virus, od koje su sanse minimalne da se covek zarazi, ali nakon dve godine, manje znam ljudi koji nisu bili zarazeni, nego koji jesu.... stoga mi nije jasan taj nivo krivice - da nije od nje, zarazio bi se u skoli, na ulici....

 

Da li i lekari smatraju da je virus bio okidac ili je samo koincidencija da se desilo nakon covid-a?

 

 

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Pre sedam dana odlucih da uradim test na antitela,posto je proslo sest meseci od druge doze Pfizera.

Danas sam otisao po rezultat..kad ono antitela:
RBD (S protein) IgG - POZITIVAN (+) >1000 U/ml
NP (nukleoprotein) IgG - POZITIVAN (+) 48.4 U/ml

Ja ili sam prelezao COVID bez ijednog jedinog simptoma ili sam dobio Pfizera deep state / Bill Gates-Elon Musk edition :kece:

Moze li neko malo da mi rastumaci ove pokazatelje i da li da primim buster dozu?

 

Pa daj i referentne vrednosti, ovako nam nista ne znaci - niti znamo kojom je metodom radjen test, niti imaju referentne vrednosti

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

hmmm, zar ne bi bilo pametnije da je komentarisao % vakcinisanih medju onima koji spadaju u rizicne?

 

Znamo da veci rizik imaju ljudi u poznijim godinama, s odredjenim bolestima, u koje spada npr. i gojaznost, dijabetes i slicne - poprilicno tipicne za zemlje s visim standardom.

 

Takodje, na primerima Srbije, Rumunije, Bugarske itd. vidimo da dostupnost vakcina nije (jedini) problem, vec i odbijanje stanovnostva da se vakcinise.

A i nisu sve siromasne zemlje lose u % vakcinisanih. Evo vidim da recimo Kambodza ima 77% potpuno i 82% bar 1. dozom vakcinisanih. Ne znam da li bas Chile i Urugvaj spadaju u bogate, ali imaju bas fin %: 79%/86% i 75%/79%, kao i Kuba s 65%/88%. Ekvador ima gotovo isti % kao USA, Panama kao Nemacka, Argentina kao Francuska,

 

Afrika ima izuzetno mali % vakcinisanih, no oni su generalno mnogo mladja populacija. A zapravo i nemamo puno vesti o sirenju virusa kod njih (oni vec imaju dovoljno problema s svim ostalim mogucim nedacama).

 

Malo sam "poslozila" zemlje po kontinentima/oblastima:

 

Evropa:

spacer.png

bivsa istoca Evropa i ex-YU stoje najlosije, pri cemu Madjarska, Ceska, Slovenija i Poljska stoje bolje od ostalih. Srbija je gora i od Turske i od Kosova.

Spoiler


spacer.png


 

Istocna Evropa- ex Yu/SSSR

spacer.png

Balticke zemlje i centralnoevropske su bolje od ostatka ex-istoka. Gori od Srbije su razni Kirgistani itd.

 

Azija (ubacila i Srbiju, radi poredjenja):

spacer.png

Vrlo sarolika situacija: od visokovakcinisanih bogatijjih zemalja do veoma malo vakicnisanih u zemljama koje su i inace u haosu.

 

Latinska Amerika (ubacila i Srbiju, radi poredjenja):

spacer.png

 

 

Afrika

spacer.png

Maroko i Tunis sasvim dobro stoje (u odnosu na ostale)

 

  • Like 2
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Quote

"Rekao bih da su to suicidalne, samoubilačke ideje, jer ako se ne vakcinišete velika je šansa da izgubite život", kazao je dr Đerlek na K1, pa dodao: "Delta soj je ubitačan i liči na avione bombardere. Moramo razgovarati sa profesionalcima, sa sociolozima, psihijatrima, kulturolozima, koji će razgovarati sa nevakcinisanima".

 

:classic_huh::ajme:

 

Mogao bi ovaj malo kod psihijatra.

 

Vec sam pisao, kako to da se niko ne javlja kada je rec o bilo kom drugom obliku rizicnog ponasanja po zdravlje (gojaznost, nezdrava ishrana, nedostatak kretanja, konzumiranje duvana, alkohola, da ne nabrajam dalje), nego samo kod slucaja Covid - 19?

 

Mogli bi i oni malo da paze sta izjavljuju, sutra ce neko da se zaleti i da kaze da ovoliko ljudi nismo gubili ni u periodu od 1914. do 1918. kao sad.

 

Link to comment
Share on other sites

@wwww odlicni grafici, nedostaje ti podatak da je sada Srbija zvanicno ispod proseka planete, dakle na svetu je vakcinisano oko 50% stanovnistva a Srbija je na nekih 45-46% , a najveci problem je sto u ovim statistikama nemamo Kinu, koja je i ovde ocigledno medju najbolje vakcinisanim zemljama.
 

5 minutes ago, wwww said:

Takodje, na primerima Srbije, Rumunije, Bugarske itd. vidimo da dostupnost vakcina nije (jedini) problem, vec i odbijanje stanovnostva da se vakcinise.

A i nisu sve siromasne zemlje lose u % vakcinisanih. Evo vidim da recimo Kambodza ima 77% potpuno i 82% bar 1. dozom vakcinisanih. Ne znam da li bas Chile i Urugvaj spadaju u bogate, ali imaju bas fin %: 79%/86% i 75%/79%, kao i Kuba s 65%/88%. Ekvador ima gotovo isti % kao USA, Panama kao Nemacka, Argentina kao Francuska.


ovo ja trubim pa otprilike od kada je pocela vakcinacija. svako ce pre ili kasnije da dodje u priliku da primi vakcinu, ali je poenta u tome da je svet prilicno posasavio i ogroman broj ljudi svesno bira da igra na kartu zarazavanja.

1 minute ago, goldberg said:

Vec sam pisao, kako to da se niko ne javlja kada je rec o bilo kom drugom obliku rizicnog ponasanja po zdravlje (gojaznost, nezdrava ishrana, nedostatak kretanja, konzumiranje duvana, alkohola, da ne nabrajam dalje), nego samo kod slucaja Covid - 19?

naravno da se govori i o drugim oblicima rizicnog ponasanja, jos od osnovne skole, pa i pre toga na pregledima u decjem savetovalistu. ali kao i kod covida, ljudi biraju da bugu gluvi na savete lekara, tek kad situacija predje u neku krajnost, ljudi se pocnu da razmisljaju o tome, ali je neretko tada kasno.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, djura.net said:

@wwww odlicni grafici, nedostaje ti podatak da je sada Srbija zvanicno ispod proseka planete, dakle na svetu je vakcinisano oko 50% stanovnistva a Srbija je na nekih 45-46% , a najveci problem je sto u ovim statistikama nemamo Kinu, koja je i ovde ocigledno medju najbolje vakcinisanim zemljama.

Za Kinu ima podatak tek kad vratim "klizac" na 18. oktobar: 71% potpuno vakcinisanih, 76% bar 1 dozu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Samo letimicno preletih pogledom preko ovih grafikona @wwwwali bih rekao da postoji prilicno jasna korelacija izmedju stepena razvijenosti/prosperiteta pojedinih drzava i procenata vakcinisanih.
Ima tu i nekih "izuzetaka" (Kuba),ali tu je pre u pitanju tadicionalnatm stvar u vidu (za njihove uslove) solidno razvijenog zdr.sistema,pa i pojedinih programa razvijanja drugih vakcina.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Jako mi je zao sto je cerka to tako dozivela - u situaciji kad je virus svuda oko nas, samo je pitanje kad ce ko i gde "zakaciti" 

Mislim, razumela bih da je neki izuzetno redak virus, od koje su sanse minimalne da se covek zarazi, ali nakon dve godine, manje znam ljudi koji nisu bili zarazeni, nego koji jesu.... stoga mi nije jasan taj nivo krivice - da nije od nje, zarazio bi se u skoli, na ulici....

 

Da li i lekari smatraju da je virus bio okidac ili je samo koincidencija da se desilo nakon covid-a?

 

 

Uvek je bila, kako se kaže, "osetljiva", jako emocionalno doživljava sve oko sebe. Reaguje i kad gleda filmove ili serije, a kamoli na stvarni život. Korona je bila samo kap koja je prevršila čašu.

  • Like 2
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Crni Bombarder said:

Pre sedam dana odlucih da uradim test na antitela,posto je proslo sest meseci od druge doze Pfizera.

Danas sam otisao po rezultat..kad ono antitela:
RBD (S protein) IgG - POZITIVAN (+) >1000 U/ml
NP (nukleoprotein) IgG - POZITIVAN (+) 48.4 U/ml

Ja ili sam prelezao COVID bez ijednog jedinog simptoma ili sam dobio Pfizera deep state / Bill Gates-Elon Musk edition :kece:

Moze li neko malo da mi rastumaci ove pokazatelje i da li da primim buster dozu?

 

Ne da moras, nego sa ovim rezultatima moras odmah. Ovo su zabrinjavajuce niske vrednosti.

 

Edit: ma zajebavam se, Bombi @Crni Bombarder 🙂

Edited by Prijatelj Mitar
  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Stiletto said:

 

Uvek je bila, kako se kaže, "osetljiva", jako emocionalno doživljava sve oko sebe. Reaguje i kad gleda filmove ili serije, a kamoli na stvarni život. Korona je bila samo kap koja je prevršila čašu.

Poruka za cenjenenog Darby O`Gilla: Udri!

6HQqNXf.gif

  • Like 1
  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Crni Bombarder said:

Samo letimicno preletih pogledom preko ovih grafikona @wwwwali bih rekao da postoji prilicno jasna korelacija izmedju stepena razvijenosti/prosperiteta pojedinih drzava i procenata vakcinisanih.
Ima tu i nekih "izuzetaka" (Kuba),ali tu je pre u pitanju tadicionalnatm stvar u vidu (za njihove uslove) solidno razvijenog zdr.sistema,pa i pojedinih programa razvijanja drugih vakcina.

ima tu vise uticajnih faktora, ocigledno.

 

Recimo kad pogledam latinsku Ameriku, zasto je % vakcinisanih u Urugvaju bas toliko veci nego u Paragvaju? Nemam pojma koja je generalno razlika izmedju ove dve zemlje (spada u "ignorantsku"  kategoriju: "sve je to isto" :classic_sad: ) . Ili zasto je u Chileu tako dobra vakcinacija, mnogo veca nego u Peruu ili Boliviji koje su "tu odmah preko granice"? :smiley24:

Za Kubu znamo da ima izuzetno dobro razvijenu zdravstvenu zastitu (i pored svog siromastva, sistema vladavine, sankcija/izolovanosti...)

Honduras (gde je sve otislo u "Honduras") ili Venecuela, Gvatemala, Nikaragva me ne iznenadjuju (kanda sam nekad nesto cula o haoticnoj situaciji generalno u tim zemljama). 

 

Recimo da ne iznenadjuje losa situacija u ex-istocnoevropskim zemljama (posle pada komunizma obicno je sve zivo poprilicno unisteno), pri cemu i tu ne iznenadjuje sto su zemlje Baltika, Ceshka i Poljska u boljem stanju (mozda malo iznenadjuje Madjarska, ko bi ocekivao to od Orbana). U Nemackoj je takodje losija situacija u ex istocnoj Nemackoj.

Zanimljivo je da su Portugalija, Spanija, Italija (zemje koje ne vaze bas za svetle primere po pitanju organizacije itd.) u vrhu u Evropi, dok su Nemacka, Svajcarska, Austrija u sredini, nesto malo bolja je Francuska (posle inicijalnog skepticizma). Skandinavija ocekivano dobra. Turska je prijatno iznenadjenje (mada mozda je Erdoanu u interesu da se situacija regulise, da bi ekonomija mogla da nastavi da funkcionise i da on ostane na vlasti).

 

Kambodza valjda dosta prima vakcina iz Kine (mada vidim da su davali i JJ i AZ). A pretpostavljam da su zbog iskustava s prethodnim epidemijama SARS-a i pricijeg gripa ljudi u principu skloni tome da zele da se zastite (i slusaju medicinske autoritete), i pored sve haoticnosti drustvenih sistema, siromastva, prenaseljenosti, uslova zivota i ko zna cega jos sto utice.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Crni Bombarder said:

Pre sedam dana odlucih da uradim test na antitela,posto je proslo sest meseci od druge doze Pfizera.

Danas sam otisao po rezultat..kad ono antitela:
RBD (S protein) IgG - POZITIVAN (+) >1000 U/ml
NP (nukleoprotein) IgG - POZITIVAN (+) 48.4 U/ml

Ja ili sam prelezao COVID bez ijednog jedinog simptoma ili sam dobio Pfizera deep state / Bill Gates-Elon Musk edition :kece:

Moze li neko malo da mi rastumaci ove pokazatelje i da li da primim buster dozu?

Spisak za kupovinu:

  • 1 kg psenice
  • 200 gr oraha
  • Secer u prahu
  • Sveca
  • Tamjan
  • Briket za kadionicu
  • Kadionica
  • Rakija za goste (meka posto prosipaju za pokoj duse)

Ovo mi stoji u kuci u kutiji za "Ne daj Boze"

:default_coffee:

 

 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

Spisak za kupovinu:

  • 1 kg psenice
  • 200 gr oraha
  • Secer u prahu
  • Sveca
  • Tamjan
  • Briket za kadionicu
  • Kadionica
  • Rakija za goste (meka posto prosipaju za pokoj duse)

Ovo mi stoji u kuci u kutiji za "Ne daj Boze"

:default_coffee:

200 gr oraha + 250 ml meda 😉

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, wwww said:

Recimo kad pogledam latinsku Ameriku, zasto je % vakcinisanih u Urugvaju bas toliko veci nego u Paragvaju? Nemam pojma koja je generalno razlika izmedju ove dve zemlje (spada u "ignorantsku"  kategoriju: "sve je to isto" :classic_sad: ) . Ili zasto je u Chileu tako dobra vakcinacija, mnogo veca nego u Peruu ili Boliviji koje su "tu odmah preko granice"? 

Zato sto su Urugvaj pa i Cile napredniji od Paragvaja,Perua i Bolivije. A da bi se konkretno i u potpunosti razumelo poreklo ovih razlika,trebalo bi da se se vratimo u vreme kolonizacije Carstva Inka od strane spanskih konkistadora i uspostavljanja njihovih pljackaskih institucija (ekonomskih i politickih) od kojih su najznacajnije encomienda i mita. Kompleksnija i duza prica koja svakako nije za ovaj topik.

Sto se Venecuele tice,tu je situacija malkice drugacija,ali takodje ostaje cinjenica da stanovnistvo Venecuele u toj meri ne veruje svojim "elitama" da je na izborima spremno da glasa za despote poput pokojnog  Uga Chaveza,misleci da samo likovi poput njega mogu da se suprotstave vladajucim "elitama". Tu bih potencirao,dakle,ogromno nepoverenje gradjana u sopstvene institucije,ukljucujuci i javno-zdravstvene. Mislim da je sistem zdr.zastite u venecueli kompletno ruiniran.

No,kao sto rekoh,da ne offujem vise.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Produženi jesenji raspust za đake na devet dana i produženje važenja kovid priopusnica sa 22 na 20 časova, nove su mere koje je done Krizni ptab za borbu protiv koronavirusa na današnjoj sednici.

Krizni štab za borbu protiv koronavirusa usvojio je predlog Tima za škole kojim se predviđa da osnovci i srednjoškolci ne idu u škole od ponedeljka, 8. novembra do petka, 12. novembra, sa vikendima to je ukupno devet dana, saopštilo je Ministarstvo prosvete nakon sednice Kriznog štaba.

Darija Kisić Tepavčević, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja,  je posle današnje sednice štaba navela da će kovid propusnice za ugostiteljske objekte koje su do sada važile od 22 časa, važiti od 20 časova, a ta mera je proširena i na kockarnice, kasina i slot klubove s tim da će objekti moći da rade 24 sata.

https://www.euronews.rs/srbija/drustvo/23823/krizni-stab-usvojio-nove-mere-produzeni-jesenji-raspust-i-kovid-propusnice-u-ugostiteljskim-objektima-od-20-casova/vest


 

Quote

Prof. dr Branislav Tiodorović, član kriznog štaba kaže za Kurir da je sednica bila vrlo burna.

- Sednica kriznog štaba bila je s velikom diskusijom, raspravom, sagledavanjem i analizom postojećeg stanja i onoga što je moguće postići. Medicinski deo kriznog štaba tražio je mnogo više od onoga što je usvojeno, tako da smo mi još od juna, od kada tražimo kovid propusnice nezadovoljni. Ali, kovid propusnice ne mogu da budu uvedene 24 sata jer je predočeno da država nema uslova za sprovođenje nadzora, kontrole i oštrog kažnjavana. A da se računa da će od 20 časove moći da se sprovede kontrola i kažnjavanje :roflmao: - kaže za Kurir prof. Tiodorović i dodaje:

Osnovni cilj uvođenja propusnica bio je povećanje obuhvata vakcinacije, što smo i delimično postigli uvođenjem propusnica u ugostiteljske objekte od 22 sata. A očekuje se da će najnovija mera, da one važe od ponedeljka, od 20 sati, pa i u kockarnicama, povećati obuhvat vakcinacije.

On navodi da se nije ni raspravljalo o zatvaranju ugostiteljskih objekata.

Prof. Tiodorović kaže i da je produžen, kak je i očekivano, jesenji rasput i da traje devet dana.

- Pozitivan rezultat toga može biti postignut jedino ako roditelji i učenici shvate ovu odluku kao doprinos sprovođenju preventivnih mera kojima će se smanjiti kontakti. Molim roditelje i učenike da to ozbiljno shvate, a ne da trče u tržne centre i kafiće - kaže za Kurir dr Tiodovorić.

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3802519/dr-tiodorovic-za-kurir-sednica-je-bila-burna-nezadovoljni-smo-jos-od-juna-ali-i-propusnice-do-20h-ce-povecati-vakcinaciju

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, erwin said:

a ta mera je proširena i na kockarnice, kasina i slot klubove s tim da će objekti moći da rade 24 sata.

Ovo je iznenađenje, stvarno velika pobeda medicinskog dela, neočekivano, bio sam ubeđen da su kockarnice i slot klubovi izuzeti kao mesta od nacionalnog značaja.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...