Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Kuba je jako poznata po svojoj medicini, to im je prioritet vec godinama. Imaju najvise lekara po broju stanovnika, u proseku  9 lekara za hiljadu stanovnika, u evropi najvise ima Austrija koja ima 5,2 (Francuska naprimer ima 3,4 a USA 2,6), imaju 24 fakulteta medicine, napravili su sada za covid 4 vakcine, peta je valjda jos u testiranju u vidu nazalnog spreja ( mozda vec u upotrebi) oni su cudo od zemlje za medicinu, i svuda po svetu su prvi da pomognu

Edited by ciao
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Angelia said:

 

I uostalom zasto ja moram da dokazujem nekom da sam vakcinisana? Zar nije bilo bolje obavezna vakcinacija da zavrsimo pandemiju?

 

Obavezna vakcinacija nije isto sto i prisilna vakcinacija. Obavezna znaci uglavnom ovo sto danas vec postoji u mnogim zemljama, a to je da je nevakcinisanima ogranicen pristup odredjenim mestima. Alternativa u vidu negativnog testa, tamo gde ista postoji, znaci da ta obaveza jos nije jasno definisana, mada je prakticno u najavi. Tamo gde te alternative nema, vec si blize onom za sta se zalazes.

 

Da bi govorili o zakonom propisanoj obavezi, potrebno je samo jos propisati sankcije za one koji je krse, i tu je glavni problem, jer sankcije treba da imaju jasan cilj, da budu sprovodljive i srazmerne tezini dela. Rekla bih da u tome lezi glavni problem, a ne u nedostatku politicke volje. Tesko da se odbijanje vakcinacije moze oznaciti kao tesko krivicno delo i sankcionisati zatvorom. To mogu biti samo novcane kazne (uz uskracivanje pristupa nekim mestima, koja god da se odrede), a to znaci da ce i dalje morati da se pokazuju potvrde o primljenoj vakcini.

 

Ne znam kako ti zamisljas da drzave mogu da sprovedu odluku o obaveznoj vakcinaciji, osim ovako kako sam gore opisala, uskracivanje pristupa i novcane kazne. Ne mislis valjda da treba da primene fizicku silu nad onima koji odbiju? Ili da ljude osudjuju na zatvorske kazne do daljnjeg? Posto to u civilizovanom drustvu ne ide, imas li neku trecu ideju kako da se u praksi sprovede eventualna odluka o obaveznoj vakcinaciji? Ja nemam.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Mora se ovima nevakcinisama ostaviti mogućnost da sa testom imaju pristup svemu. Ali u tom slučaju ja bih uveo zabranu ulaska na javna mesta svima nevakcinisaima i onima koji nemaju test koji nije stariji od 72 sata. Dakle to bi se odnosilo i na radno mesto. To bi značajno diglo sigurnost od korone ali tu postoji problem za države kakva je naša. Kod nas kada se 20k ljudi testira dnevno to je krkljanac neviđen ispred domova zdravlja, čak i ispred privatnih su redovi. To bi moralo da bude propraćeno sa povećanim nivoom testiranja od minimum 500k dnevno obzirom na broj stanovnika i da većina stanovništva nije  vakcinisana da bi to moglo da funkcioniše. U protivnom te zabrane će biti bezznačajne i samo će iritirati ljude a to je ono što vučić sigurno neće raditi jer on gleda samo svoj rejting.

 

Ako ostaviš radno mesto, radnje, apoteke i slično da mogu i nevakcinisani u njih ništa nismo uradili i to je sve samo gubljenje vremena. Po meni vlast bi mogla još da digne broj testiranih ali ne žele jer bi nam statistika bila katastrofalna. Tako da ja mislim da nema ništa ni od obaveznog vakcinisanja niti nekog strožijeg režima za nevakcinisane.

Link to comment
Share on other sites

Kako jedan stari Nišlija vidi antivaksere

 

Quote

 

E s'g k'kvi ste, odma će reknete, ovoj Nišavac ima niku lošu premislu na ovija što gi vikaju antivakseri pa ni za toj priča ovuj priču. Jok bre, i oni su čoveci, božji stvorovi, našli se u bezder, nit što znaju, nit što razbiraju a baška što su gi poltičari, učovni Nestorovići, belosvetska i domaća manguparija izludeli i zašuntaveli s's televiziju i društvene mreže.

 

Ovakoj osotonjeni cvrsto rešili da ni za živu glavu neće da se pelcuju. A ima gi od turli-turli sorte.

 

Jedni neće za toj što su pudljivi, takva gi sorta, od sve se plašu. Dom se plašu od ženu, na rabotu se plašu od gazdu, a političari i panduri su gi od' mno uterali stra' u koske od državu i njojno zapoveđuvanje. T'kvi su se rodili, cel život će se sebaju i varkaju i takoj uplašeni će štuknu jed'n d'n.

 

Drugi neće za toj što su inadžije, samoživi, baksuzi i katili. Toj su onija što dajma vikaju: "Ja bre neću k'ko vi oćete, ja neću ni k'ko ja oću."

 

Treća grupa su onija što su od'mno zabraili da mislu na svoj si pamet i po cel d'n čatu ovej društvene mreže k'ko da je sveto pismo i sve veruju.

 

Tam na tuj đavolsku nogu pisuje koj što stigne , pisuju členovi na Akademiju a pisuju i abdali i zamlate . Toj ti je k'ko na izbori, glas na akademika ti je isto ko i glas na budalu. Pisuju da je toj najsmešan virus na svet i mlozina takoj s's smejanje otide Bogu na istinu. Pisuju i vikaju k'ko selski birovi: "Narode, ako se pelcujete, neće imate decu!" I narod veruje. Zabraili jadni da za decu treba da se raboti nika druga rabota a ne beganje od vakcinu.

 

Pisuje da je veliki brat turija u vakcinu čipovi i kodovi i da te takoj špijunira i gleda što rabotiš po cel d'n i u kuću i na rabotu. Ee, tuj muku su mučile i Nišlike iz gazdinske kuće pre stotinu godinke al', fala na Gospoda, ništo gi ne beše, s'lte što se dve-tri godine, takoj bar ideše zborenje po niški sokaci, u tej kuće nesu rađala deca.

 

Tolke godine sam preturija preko glavu i sve razbiram al' ič ne razbiram ovija dokturi a antivakseri. Kude gi je obraz bre, kude gi je diploma, kude gi je Hipokrat. Na sve su pljunuli i sve su opoganili.

 

Ubavo reče onaj žena:

Oni su k'ko popovi što kršćevaju, venčuju, opevuju al' u Boga ne veruju.

 

 

Ako nekom treba prevod za "staronišlijski"....tu sam :classic_biggrin:

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Obavezna vakcinacija nije isto sto i prisilna vakcinacija. Obavezna znaci uglavnom ovo sto danas vec postoji u mnogim zemljama, a to je da je nevakcinisanima ogranicen pristup odredjenim mestima. Alternativa u vidu negativnog testa, tamo gde ista postoji, znaci da ta obaveza jos nije jasno definisana, mada je prakticno u najavi. Tamo gde te alternative nema, vec si blize onom za sta se zalazes.

 

Da bi govorili o zakonom propisanoj obavezi, potrebno je samo jos propisati sankcije za one koji je krse, i tu je glavni problem, jer sankcije treba da imaju jasan cilj, da budu sprovodljive i srazmerne tezini dela. Rekla bih da u tome lezi glavni problem, a ne u nedostatku politicke volje. Tesko da se odbijanje vakcinacije moze oznaciti kao tesko krivicno delo i sankcionisati zatvorom. To mogu biti samo novcane kazne (uz uskracivanje pristupa nekim mestima, koja god da se odrede), a to znaci da ce i dalje morati da se pokazuju potvrde o primljenoj vakcini.

 

Ne znam kako ti zamisljas da drzave mogu da sprovedu odluku o obaveznoj vakcinaciji, osim ovako kako sam gore opisala, uskracivanje pristupa i novcane kazne. Ne mislis valjda da treba da primene fizicku silu nad onima koji odbiju? Ili da ljude osudjuju na zatvorske kazne do daljnjeg? Posto to u civilizovanom drustvu ne ide, imas li neku trecu ideju kako da se u praksi sprovede eventualna odluka o obaveznoj vakcinaciji? Ja nemam.

 

Ne kucam o @Angelia, ali kad kuc(k)aju o uvođenju obavezne vakcinacije, bitno im je da neko konkretno bude odgovoran (i kriv).

U fazonu: sada moram, naterali me, obavezno je.

Sve dok sami odlučuju, ne mogu da prelome (a šta ako mi se desi ovo ili ono ako se bocnem).

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, erwin said:

 

 

Naravno, pošto je za srpsko tržište, u prevodu stoji da Rusija ima vakcinu (Sputnjik V, koja je jedina prisutna u Srbiji), a ne vakcine (u Rusiji ima više).  

 

 

 

.

 

Evo ako mogu da pomognem malo...Jeste, covek je rekao vakcine( mnozina), ali je sam vakcinisan Sputnikom, i verovatno nece da izdvaja jednog proizvodjaca, to i nije njegov posao...

 

U ovom slucaju agencija Sputnik je ucinila uslugu srbima, Sputnik je ubedljivo najeffektivnija iz svih ruskih vakcina, ostale su nivo Sinofarma, neke od njih imaju velike probleme da uopste proizvedu velike kolicine, i iako postoji potraznja za KoviVakom naprimer njega nema dovoljno cak ni u Moskvi...

 

P.S...Sto se tice excess deaths par stranica nazad...Mislim da nije korektno porediti zemlje, same organizacije koje bave tim pitanjem imaju veoma slozne proracune , i same tvrde da veoma mali broj drzava ima prilicno tacne podatke 90% ili vise i to za vreme pre pandemije...kod nekih drzava to ne dobacuje do 10%...Imas slucaj u prosloj godini gde je u Svedskoj bilo 2500 hiljade slucajeva umrlih sa mestom , imenom, ali bez datuma smrti naprimer..

Dalje, razne drzave imaju razne kriterijume umrlog od kovida, nekad je to verovatno bas zbog friziranja statistike, a negde je to prosto tako...Da ne duzim dalje, previse komplikovane stvari, koje se cesto zasnivaju na proceni .

 

Rusija, je u pocetku imala kriterijum takav da vecina smrti nije registrovana kao smrt od kovida, prilicno komplikovan...tad je imala najmanje procente prakticno na planeti ...Oni to cak nisu ni krili, jer je obdukcija obavezna...Pored toga, Rusija je federacija, i kako i sta  rade neke republike nekoliko hiljada kilometara dalje od Moskve je veliko pitanje, tamo je sve moguce...

 

Nedavno, portparol Kremlja, posle pojavljivanja podataka,  je jasno i nedvosmisleno rekao: "Excess deaths u Rusiji je  bez ikakve sumnje usko povezan s Kovidom i njegovim posledicama"..

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, attolini said:

Mislim da nije korektno porediti zemlje

 

Ali čudo jedno kako se tim po tvom mišljenju nekorektnim postupkom nepogrešivo dobije baš spisak onih država za koje postoji opšte uverenje da njihove vlasti imaju tendenciju da guraju probleme pod tepih i kriju ih od javnosti.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, attolini said:

 

.Imas slucaj u prosloj godini gde je u Svedskoj bilo 2500 hiljade slucajeva umrlih sa mestom , imenom, ali bez datuma smrti naprimer..

 

 

Ne znam na sta ovde tacno mislis, ali posto zivim u Svedskoj, tesko mi je (tacnije, potpuno nemoguce) da zamislim da se negde objave licni podaci preminulih, gde jedino nedostaje datum smrti. Takva zbrka ovde ne biva, ali zato svi takvi podaci jako kasne. Nema sanse da Svedjani izadju u javnost s necim neproverenim.

Broj od 2500 preminulih u 2020 godini se jedino pominjao u kontekstu da se toliko smrti moglo izbeci da se od pocetka ozbiljno pristupilo pandemiji. Uglavnom se odnosi na preminule u domovima za stare, ali to niko ne pokusava da sakrije, tako je kako je.

Ovde uzrok smrti utvrdjuje za to ovlasceni lekar, nakon sto stigne da prodje kroz zurnal pacijenta, i u slucaju da mu je sve jasno i ne nalozi obdukciju. Zbog toga podaci o broju umrlih od kovida kasne i/ili se naknadno koriguju. Ali nema sanse da na kraju ostanu neke nejasnoce. Za 2020 se sada tacno zna koliko umrlih od kovida, koliko od drugih bolesti, koliki je visak smrti i sl. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ne znam na sta ovde tacno mislis, ali posto zivim u Svedskoj, tesko mi je (tacnije, potpuno nemoguce) da zamislim da se negde objave licni podaci preminulih, gde jedino nedostaje datum smrti. Takva zbrka ovde ne biva, ali zato svi takvi podaci jako kasne. Nema sanse da Svedjani izadju u javnost s necim neproverenim.

Broj od 2500 preminulih u 2020 godini se jedino pominjao u kontekstu da se toliko smrti moglo izbeci da se od pocetka ozbiljno pristupilo pandemiji. Uglavnom se odnosi na preminule u domovima za stare, ali to niko ne pokusava da sakrije, tako je kako je.

Ovde uzrok smrti utvrdjuje za to ovlasceni lekar, nakon sto stigne da prodje kroz zurnal pacijenta, i u slucaju da mu je sve jasno i ne nalozi obdukciju. Zbog toga podaci o broju umrlih od kovida kasne i/ili se naknadno koriguju. Ali nema sanse da na kraju ostanu neke nejasnoce. Za 2020 se sada tacno zna koliko umrlih od kovida, koliko od drugih bolesti, koliki je visak smrti i sl. 

 

 

.

 

Nadao sam se da ces da procitas, mozda tebi bude jasnije, ovo je samo primer s kakvim problemima rade organizacije koje se bave ovim pitanjem, preuzeto sa njihovog sajta...

 

 

In 2020, for instance, there were an estimated ~2500 such deaths.

Before 27 September 2021, we did not include these deaths in Sweden’s data series because our source, the Human Mortality Database, did not include them.

As of 27 September 2021, however, we do include these deaths with unknown date — we switched sources for Sweden to the World Mortality Dataset (WMD), which does include these deaths. 

 

 

 

 

.

1 hour ago, erwin said:

 

Ali čudo jedno kako se tim po tvom mišljenju nekorektnim postupkom nepogrešivo dobije baš spisak onih država za koje postoji opšte uverenje da njihove vlasti imaju tendenciju da guraju probleme pod tepih i kriju ih od javnosti.

 

.

 

Spisak ovih drzava mozes da razdvajas po mnogim linijama - naprimer: na bogate i siromasnije. Uostalom na to ukazuju i same istrazivacke organizacije koje se bave tim pitanjem, jer takva obrada podataka za sobom nosi velike kapacitete koji to mogu uspesno da obrade, ne govoreci o vremenu pandemije gde je sve mnogo sloznije...Zato ako se ne varam, negde Indija i ne postoji u procenema..Tadzikistan koji je u tvojoj drugoj tabeli na prvom mestu, iz milion razloga moze da se nadje na tom prvom mestu, i poslednji moze da bude da je nesto specijalno skrivano..

 

Opste uverenje?..pokusao sam na primeru RF da objasnim koliko opste uverenje malo znaci...Bukvalno posle prve 2-3 smrti , gde je zena umrla od infarkta, je u umrlici kao uzrok smrti i napisan infarkt. ponavljam, u Rusiji je obavezna obdukcija za sve umrle u bolnici.Da li je to bio dobar ili los kriterijum je drugo pitanje, ali on je bio jasan i javan...

Druga je stvar kad se na osnovu tih opstih uverenja trazilo drugo objasnjenje za izuzetno malu smrtnost u Rusiji za vreme pozara u USA i Britaniji...

 

Odlicno se secam clanka iz NjujorkTajmsa, njega je Angelia ovde postila...Uz obavezne fotografije oblacnog neba, i policije na Crvenom Trgu, clanak je govorio lokalnoj eksploziji kovida u Dagestenu. Clanak je zavrsen zakljuckom , da ako uradimo ekstrapolaciju Dagestena na celu Rusiju dobijamo smrtnost na nivou USA...Da li moram da objasnjavam po kojim je sve ovo osnovama debilno i zlonamerno...

A ako drzava jasno kaze da je excess deaths u Rusiji veoma usko povezan s kovidom i njegovim posledicama , o kakvom je tu guranju pod tepih onda rec.

 

 

Ne zelim da budem advokat rezima u Kremlju, jasno je da to nije demokratski rezim...ali oni cak i to ne kriju...Ali vidjenje Rusije kroz naocare zapada nije najpametnija stvar za bilo koga koga..

 

.

Edited by attolini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Delić: Pojedini lekari se priključili dezinformacijama o koroni

Infektolog Dragan Delić ocenio je da su se "švedskom stolu" neznanja, poluistina i dezinformacija vezanih za koronavirus priključili i pojedini lekari u Srbiji, koji svoje "sumnje u efikasnost i bezbednost pojedinih vakcina žele da podele sa laicima".

„Rezultat svega toga je zbunjenost i neodlučnost građana, na jednoj strani, i jeftina popularnost tih lekara, na drugoj strani. Zabluda je da svi lekari mogu kompententno govoriti o stručnim aspektima vakcinacije jer to zahteva, kao i u drugim oblastima medicine, užu edukaciju, respektibilno lično iskustvo i primenljivo znanje“, rekao je Delić za portal Blic.

Prema njegovim rečima, zabluda je da se putem interneta mogu sakupiti korisna i primenljiva znanja, jer su često te informacije „površne, jednostrane, pa i netačne“.

„Generalno gledano, Srbija je zemlja sveznalica, mudraca i eksperata mladjih od 30 godina koji se, naravno, razumeju i u vakcinaciju. Svi sve znaju, i svi o svemu pričaju na osnovu ‘informacija’ koje su pročitali na društvenim mrežama ili čuli preko različitih medija“, kazao je Delić.

Zbog „zapostavljene edukacije“ proteklih decenija, on je ocenio da je zdravstvena pismenost stanovništva „krajnje nedovoljna“ što se danas ogleda kroz izraženo nepoverenje u aktivnu imunizaciju i nepoštovanje osnovnih protivepidemijskih mera.

Nedovoljna edukacija stanovništva

Delić, infektolog Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, ocenio je da zdravstvenoj pismenosti stanovništva mora da prethodi višegodišnja organizovana, stručna i promišljena edukacija.

Prema njegovim rečima, nju bi trebalo sprovesti kroz koordinisani rad sistema obrazovanja, zdravstvenog sistema, odgovornih medija, nevladinih organizacija, različitih udruženja, kao i lekara primarne zdravstvene zaštite, porodičnih lekara i centara za promociju zdravlja pri institutima za javno zdravlje.

„Pretrpani tekućim birokratskim obavezama, sa težištem rada na dijagnostici i lečenju, lekari su nedovoljno pažnje i vremena posvećivali edukaciji stanovništva i oživotvorenju preventivnih mera u svakodnevnom životu. Medicina bi trebalo da bude, pre svega, svakodnevan, mukotrpan, osmišljen i produktivan preventivni rad lekara primarne zdravstvene zaštite i lekara iz instituta i zavoda za javno zdravlje“, ocenio je Delić.

Infektolog je ocenio da su odluke republičkog Kriznog štaba prošle godine bile proizvod kompromisa struke i političara, dok su današnje odluke „ogoljena politika sa nipodaštavanjem struke i nauke“.

„Zato bi svaka vrsta pismenosti, odnosno znanja iz ove oblasti, donela gradjanima samo rezignaciju i gnev zbog dosadašnjeg vodjenja pandemije“, istakao je Delić.

https://nova.rs/vesti/drustvo/delic-pojedini-lekari-se-prikljucili-dezinformacijama-o-koroni/

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Angelia said:

Potvrda o vakcinaciji ne potvrdjuje da nisi bolestan I nisi zarazan, nego povecanu mogucnost da nisi

Upravo tako.

U Italiji su antivakseri  iz defanzive presli u ofanzivu. Traze da se i vakcinisani testiraju kao i oni svaki drugi dan (moraju da bi mogli ici na posao), nije da nisu u pravu...

Jedna poznanica mi poslala video koji kruzi medju antivakserima, a u kome jedna obrazovana zena, italijanka, doktor farmacije koja se dugi niz godina nalazi u komisiji za pracenje nezeljenih efekata vakcina u pedijatriji i  vojsci, prica o tome da smo mi vakcinisani krivi za mutaciju virusa :classic_blink: 

I onda kad to pogledas, zena iz struke, ne lici na ludacu, ne znas vise sta da mislis... 

U mom gradu u bolnici su suspendovali 38 radnika koji nisu zeleli da se vakcinisu protiv kovida, znaci na neplacenom su odsustvu do daljnjeg, a svi ostali zaposleni (vakcinisani) su se solidarisali sa njima tako sto od svoje plate uplacuju deo u fond iz koga suspendovani dobijaju platu. 

Sve ovo su stvati koje antivaxerima dodju kao vetar u jedra. 

Posto je u Italiji od 15.10 na snazi uredba po kojoj svi zaposleni moraju imati green pass nevakcinisani su primorani da svaki treci dan rade test i vidim ih kako u redovima cekaju uvece ispred apoteka da bi odradili bris, 20€ svaki treci dan, ne odustaju od svog stava. Nema rasprave ni ubedjivanja! Stavise, postaju agresivni, kivni na vakcinisane jer ako on nema simptome isto kao ni ja koja sam vakcinisana, zasto bi onda on morao raditi bris, a ja ne, a oboje mozemo biti zarazeni i siriti bolest? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, attolini said:

 

Nadao sam se da ces da procitas, mozda tebi bude jasnije, ovo je samo primer s kakvim problemima rade organizacije koje se bave ovim pitanjem, preuzeto sa njihovog sajta...

 

 

In 2020, for instance, there were an estimated ~2500 such deaths.

Before 27 September 2021, we did not include these deaths in Sweden’s data series because our source, the Human Mortality Database, did not include them.

As of 27 September 2021, however, we do include these deaths with unknown date — we switched sources for Sweden to the World Mortality Dataset (WMD), which does include these deaths. 

 

Izguglala i procitala, hvala na sugestiji. Ipak nema nista cudno vezano za te slucajeve bez tacnog datuma smrti. Njih ima uvek i svuda, ali mozda druge zemlje pisu neki priblizni datum, dok ih pedantni Svedjani vode takve kakvi jesu, s nepoznatim datumom. To mogu biti nestali koji se kasnije klasifikuju kao nesrece, ubistva ili samoubistva, ljudi koji umru sami u stanu i budu pronadjeni tek kasnije, you name it. Njih je ovde svake godine oko 2500, pa je tako bilo i prosle.

 

Sto se tice utvrdjivanja ukupnog viska smrti u korona godini, ova gore prica nema nikakav uticaj na to. Imala bi da se statistika vodi na mesecnom nivou, ali posto je na godisnjem, ove smrti su ukljucene u ukupan broj. Prema njemu je u swe 2020 visak smrti evidentas, ali ipak manji od broja umrlih od kovida. To se tumaci manjim brojem saobracajnih i drugih nesreca, definitivno manjim brojem samoubistava i manjim brojem srcanih i mozdanih infarkta u 2020 u odnosu na prosek ranijih godina.

Znaci, nema razloga da se na osnovu toga sumnja u svedske podatke. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, vilhelmina said:

 

Izguglala i procitala, hvala na sugestiji. Ipak nema nista cudno vezano za te slucajeve bez tacnog datuma smrti. Njih ima uvek i svuda, ali mozda druge zemlje pisu neki priblizni datum, dok ih pedantni Svedjani vode takve kakvi jesu, s nepoznatim datumom. To mogu biti nestali koji se kasnije klasifikuju kao nesrece, ubistva ili samoubistva, ljudi koji umru sami u stanu i budu pronadjeni tek kasnije, you name it. Njih je ovde svake godine oko 2500, pa je tako bilo i prosle.

 

Sto se tice utvrdjivanja ukupnog viska smrti u korona godini, ova gore prica nema nikakav uticaj na to. Imala bi da se statistika vodi na mesecnom nivou, ali posto je na godisnjem, ove smrti su ukljucene u ukupan broj. Prema njemu je u swe 2020 visak smrti evidentas, ali ipak manji od broja umrlih od kovida. To se tumaci manjim brojem saobracajnih i drugih nesreca, definitivno manjim brojem samoubistava i manjim brojem srcanih i mozdanih infarkta u 2020 u odnosu na prosek ranijih godina.

Znaci, nema razloga da se na osnovu toga sumnja u svedske podatke. 

 

.

 

Niko nije ni sumnjao u Svedske podatke)...to su objektivni problemi za proracune oko excess deaths, pogotovo jer oni to zaista rade na nedeljnom i mesecnom nivou da bi utvrdili povezanost s epidemioloskim talasima, ...cak ni oni ne navode to kao neku sumnju, ali ih nisu uveli u proracune do 27. septembra ove godine...

 

.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vilhelmina said:

 

Obavezna vakcinacija nije isto sto i prisilna vakcinacija. Obavezna znaci uglavnom ovo sto danas vec postoji u mnogim zemljama, a to je da je nevakcinisanima ogranicen pristup odredjenim mestima. Alternativa u vidu negativnog testa, tamo gde ista postoji, znaci da ta obaveza jos nije jasno definisana, mada je prakticno u najavi. Tamo gde te alternative nema, vec si blize onom za sta se zalazes.

 

Da bi govorili o zakonom propisanoj obavezi, potrebno je samo jos propisati sankcije za one koji je krse, i tu je glavni problem, jer sankcije treba da imaju jasan cilj, da budu sprovodljive i srazmerne tezini dela. Rekla bih da u tome lezi glavni problem, a ne u nedostatku politicke volje. Tesko da se odbijanje vakcinacije moze oznaciti kao tesko krivicno delo i sankcionisati zatvorom. To mogu biti samo novcane kazne (uz uskracivanje pristupa nekim mestima, koja god da se odrede), a to znaci da ce i dalje morati da se pokazuju potvrde o primljenoj vakcini.

 

Ne znam kako ti zamisljas da drzave mogu da sprovedu odluku o obaveznoj vakcinaciji, osim ovako kako sam gore opisala, uskracivanje pristupa i novcane kazne. Ne mislis valjda da treba da primene fizicku silu nad onima koji odbiju? Ili da ljude osudjuju na zatvorske kazne do daljnjeg? Posto to u civilizovanom drustvu ne ide, imas li neku trecu ideju kako da se u praksi sprovede eventualna odluka o obaveznoj vakcinaciji? Ja nemam.

Naravno da ne mislim da treba primenjivati fizicku silu.

Poenta je da kad uvedes obaveznu vakcinaciju - od strane drzave, onda je uvodjenje restrikcija, ili kazni, legitimna stvar. Ali isto tako onda strucnjaci i politicari preuzimaju odgovornost za primenu, i za rezultate.

Ne moze "vakcina nije obavezna ali cemo vam uskratiti prava". Vakcinacija je recimo u US obavezna za javne skole, i ako neko na to ne pristaje, nema prava pristupa ucionici (pricam o deci ne roditeljima). 

5 hours ago, stray_cat said:

 

Ne kucam o @Angelia, ali kad kuc(k)aju o uvođenju obavezne vakcinacije, bitno im je da neko konkretno bude odgovoran (i kriv).

U fazonu: sada moram, naterali me, obavezno je.

Sve dok sami odlučuju, ne mogu da prelome (a šta ako mi se desi ovo ili ono ako se bocnem).

Jeste i ja pricam da neko bude odgovoran i kriv, ali ne u smislu koji ti govoris ovde, da je potrebno opravdanje. 

Nego da se ne koriste "neodgovorni" koji imaju izbor kao krivci. To su politicki trikovi.

Ako je nesto ocigledno potrebno za dobro drustva, onda ga stavis kao takvo, pa ako neko ne ispostuje onda mozes da ga krivis. Ne mozes da ga krivis za izbor koji ima da nije izabrao "pravu stvar".

I ne vidim nista lose u tome sto ce neki prihvatiti vakcinaciju jer im je neko rekao da mora. Dosta ljudi prati autoritete.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milica said:

U Italiji su antivakseri  iz defanzive presli u ofanzivu. Traze da se i vakcinisani testiraju kao i oni svaki drugi dan (moraju da bi mogli ici na posao), nije da nisu u pravu...

...

Posto je u Italiji od 15.10 na snazi uredba po kojoj svi zaposleni moraju imati green pass nevakcinisani su primorani da svaki treci dan rade test i vidim ih kako u redovima cekaju uvece ispred apoteka da bi odradili bris, 20€ svaki treci dan, ne odustaju od svog stava. Nema rasprave ni ubedjivanja! Stavise, postaju agresivni, kivni na vakcinisane jer ako on nema simptome isto kao ni ja koja sam vakcinisana, zasto bi onda on morao raditi bris, a ja ne, a oboje mozemo biti zarazeni i siriti bolest? 

 

Ali nisu u pravu! Restriktivne mere se uvode da bi se ljudi vakcinisali. Država želi da se oni vakcinišu, ne da bi postigli zero covid i da nikad više nigde ne bude lokalne epidemije kovida (što bi se postiglo praćenjem cele populacije i vakcinisanih i nevakcinisanih), nego da ne bi i dalje gušili bolnice i umirali. Sprečavanje okupljanja nevakcinisanih u javnim mestima pomaže u tome, ali je primarna svrha da se vakcinišu.

Ne postoji argument ili stav koji avaksima ne "daje vetar u jedra" jer oni menjaju mišljenje kako vetar duva a vetra mora da ima. Da je obavezna vakcinacija, išli bi u zatvor kao borci za slobodu i onda bismo pričali "vau, ovo avaksima baš ide na ruku, država baš loše izgleda u ovoj situaciji".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

Nakon smrti dečaka (13) iz Sombora, lekari upozoravaju na postkovid sindrom: Šta je MIS-C, koliko je čest i kako se leči


Slučaj dečaka (13) iz Sombora, koji je nakon preležanog kovida umro od posledica plućne embolije, uznemirio je brojne roditelje. Lekari kažu da je verovatno u pitanju multisistemski inflamatorni sindrom (MIS-C) ili postkovid sindrom kod dece, koji nije tako čest ali se ipak sporadično javlja i da je neophodan oprez.

Načelnica Dečje klinike u KBC Dragiša Mišović dr Olivera Ostojić kaže da se multisistemski inflamatorni sindrom javlja kod dece četiri, šest ili osam nedelja nakon dijagnostikovane korona bolesti. Može da se javi i kod dece koji su imali asimptomatski ili blaži oblik kovida.

"Tu dolazi do potpunog razaranja više organa. Stradaju pluća, srce, bubrez, jetra.  Virus može da napadne i krvne sudove i koagulacini sistem. Verovatno je i taj dečak imao ovu vrstu komplikacije. Multisistemski inflamatorni sindrom kod dece nije se javljao tako često i nisu se završavali na taj način. Deca su uspevala da se izleče i da budu dobrog opšteg stanja", navela je Ostojić za TV Prva.

Zbog mogućnosti da se pojavi multisistemski inflamatorni sindrom nakon prelažanog kovida, dr Ostojić kaže da deci koja su lečena kod njih savetuju mirovanje i da izbegavaju fizičke aktivnosti određeni period.

Kako prepoznati MIS-C kod dece

"Svi koji su lečeni kod nas u bolnici od kovida, bez obzira da li je klinička slika bila lakša, umerena, srednje teška ili teška, savetujemo da izvesno vreme budu pod nadzorom na kućnom lečenju i da limitiraju svoje fizičke napore na bilo koji način", pojasnila je Ostojić.

Deci koja su imala blaži oblik kovida savetuje se dve nedelje nakon preležane bolesti da izbegavaju fizički napor, a za one sa umerenom ili srednje teškom kliničkom slikom - obostrane ili jednostrane upale pluća, koji su bili na kiseoničnoj terapiji, savetuje se tri do šest meseci da budu u fazi mirovanja i da se ne bave intenzivnim fizičkim aktivnostima.

Dr Ostojić pojašnjava da multisistemski inflamatorni sindrom roditelji mogu da prepoznaju tako što nakon mesec i po do dva od preležane bolesti dete postane loše, ima proliv, povraćanje, probadanje u grudima, povišenu temperaturu.

"Ukoliko se jave ti simptomi odmah se treba javiti lekaru. Multisistemski inflamatorni sindrom nije tako čest, bilo je nekoliko desetina dece za ovih poslednjih godinu i po dana", navela je ona.

Virus pokrene auroimuni proces

Kako je ranije za Euronews Srbija rekao prof. Vladislav Vukomanović iz Instituta za majku i dete u toj zdravstvemnoj ustanovi lečena su deca koja su imala multisistemski inflamatorni sindrom ili post-kovid sindrom.

On je objasnio da je virus kod te dece pokrenuo autoimuni proces gde su obuhvaćeni mozak, srce, pankreas, bubrezi, jetra, zapravo svi organi.

U toj ustanovi lečena je i devojčica koja je imala hemiparezu, oduzetost jedne strane tela kao posledica infekcije koronavirusom.

"Da bi se razvio multisistemski inflamatormi sindrom potrebna je neka genetska predispozicija na infekciju koronavirusa. Klinička slika se ispoljava odloženo, četiri do pet nedelja nakon što je dete bilo zaraženo. Zapravo virus pokrene autoimuni proces koji zahvati sve organe", rekao je Vukomanović.
Deca lečena u toj ustanovi koja su imala multisistemski inflamatorni sindrom uglavnom su dobro i uspeli su da se oporave.

Stanje u svetu

U SAD je tokom 2020. godine zabeleženo ukupno 1.659 slučajeva multisistemskog inflamatornog sindroma, a čak 26 dece je od toga umrlo.

U januaru je u Zagrebu preminuo jedanaestogodišnji dečak za koga se pretpostavlja da je u pitanju post-kovid sindrom.

Simptomi ovog sindroma su otežano disanje, visoka temperatura duže od 24 časa, konstantan bol u grudima, stanje konfuzije, bolovi u stomaku, povraćanje i dijareja, osip na koži, crvenilo očiju, crvenilo i otok šaka i stopala.

https://www.euronews.rs/srbija/drustvo/23202/nakon-smrti-decaka-13-iz-sombora-lekari-upozoravaju-na-postkovid-sindrom-sta-je-mis-c-koliko-je-cest-i-kako-se-leci/vest

Edited by erwin
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Constantin said:

Kako jedan stari Nišlija vidi antivaksere

 

 

Ako nekom treba prevod za "staronišlijski"....tu sam :classic_biggrin:



Gospodja na kraju sumirala perfektno.

 

Quote

Ubavo reče onaj žena:

Oni su k'ko popovi što kršćevaju, venčuju, opevuju al' u Boga ne veruju.

 


PS Za citanje prevod nije bio potreban   :thumbsup:

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.

 

Na forumu se cesto moze procitati kako vakcinisani slabije prenose virus i kako su nevakcinisani zato mnogo opasniji, za nekog oni su prakticno ubice...

 

Po studiji objavljenoj u Lancetu, ispostavlja se da ovo u najvecoj meri nije tacno sto se tice delta varijante...cak ni viral load nije u korelaciji sa vakcionim statusom  , vec uzrastom...

 

 

https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(21)00648-4/fulltext#seccestitle160

 

 

According to the study, which ran from September 2020 to September 2021 and included 440 households in London and Bolton doing PCR Covid tests:

  • People who are double jabbed have a lower, but still appreciable, risk of becoming infected with the Delta variant compared with unvaccinated people
  • They also appear to be just as infectious.
  • Vaccinated people clear the infection more quickly, but their peak viral load - when people are most infectious - is similar to that seen in unvaccinated people
  • This may explain why they can still readily pass on the virus in household settings

 

 

Prof Ajit Lalvani, of Imperial College London, UK, who co-led the study, said: "The ongoing transmission we are seeing between vaccinated people makes it essential for unvaccinated people to get vaccinated to protect themselves from acquiring infection and severe Covid-19, especially as more people will be spending time inside in close proximity during the winter months.

"We found that susceptibility to infection increased already within a few months after the second vaccine dose - so those eligible for booster shots should get them promptly."

Co-author Dr Anika Singanayagam, also from Imperial, said: "Our findings provide important insights into the effect of vaccination in the face of new variants, and specifically, why the Delta variant is continuing to cause high Covid case numbers around the world, even in countries with high vaccination rates.

 

.

 

 

 

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

Mislim, vakcinisano medicinsko osoblje se solidariše sa nevakcinisanima i daje od plata u fond da bi i oni primili plate, kakav mazohizam, neverovatno.

 

Kao oni su žrtve pa da im pomognemo.

 

Mislim, alo drugari, vakcinišite se i vi, budite solidarni.

 

Ili aj da se niko ne vakciniše, pošto ionako mož' da se zaraze i razbole i vakcinisani, logika na nivou.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, attolini said:

.

  • People who are double jabbed have a lower, but still appreciable, risk of becoming infected with the Delta variant compared with unvaccinated people
  • They also appear to be just as infectious.
  • Vaccinated people clear the infection more quickly, but their peak viral load - when people are most infectious - is similar to that seen in unvaccinated people

 

Ova studija mi je promakla, onda korona propusnice i nemaju nekog smisla iz ugla epidemiologije.
Što se svodi na premisu da se vakcinišeš zbog sebe i to je to.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Milica said:

prica o tome da smo mi vakcinisani krivi za mutaciju virusa :classic_blink: 

I onda kad to pogledas, zena iz struke, ne lici na ludacu, ne znas vise sta da mislis... 

Nije ovo potpuno bez logike, ali po svemu sto znamo do sada, delta varijanta je nastala u Indiji prosle zime/proleca u jeku epidemije i sveopsteg zarazavanja I smrti bez presedana u ovoj pandemiji.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, urosg3 said:

Ova studija mi je promakla, onda korona propusnice i nemaju nekog smisla iz ugla epidemiologije.
Što se svodi na premisu da se vakcinišeš zbog sebe i to je to.

 

.

 

Nije cudno da ti je promakla...objavljena je pre par dana.

 

Po recima autora da, 2-3 meseca posle full vakcinacije virus je vec u stanju da probije zastitu, dobro je, bez vecih posledica...Mozda bi trebalo da razmislimo mi vakcinisani, pogotovo oni koji se opuste posle vakcine, da u zatvorenom prostoru, studija se odnosi na zatvoren prostor, mogu da budu opasniji oni bez maske, nego nevakcinisan s maskom...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...