Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Pitanje za one koji znaju pouzdano - da li se tu u Srbiji, u broj zarazenih na dnevnom nivou, uracunavaju iskljucivo oni kod kojih je test (antigen, PCR) potvrdjeno pozitivan?

Ili i svi oni kojima je na osnovu krvne slike, rentgena i klinickih simptoma zakljuceno da imaju covid, iako im je test bio negativan?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

koje alibi mere? ne postoje nikakve "mere", ni alibi ni bilo koje druge.

a "gradjani" jesu, blago receno, nesavesni. svakom na obraz sve sto cini ili ne cini u ovim vremenima.

Ah mere koje izgledaju dobro na papiru, ali u stvarnosti, u realnom životu baš i ne. Na papiru imaš mere, neke bi mogle da čine neku razliku, nevoljno ću priznati maske u zatvorenom prostoru. One bi mogle da čine neku razliku, studije pokazuju, ali u našim životima ta propisana mera ne čini razliku. Iz nekoliko razloga ali zar je bitan razlog ako je rezultat da ne čini razliku?
Dalje, imaš meru da se na ulazu u javne objekte obavezno stavi dezobarijera. Eto ti alibi mere u punom sjaju te reči. Obzirom da su aerosoli u pitanju kakve veze ima jesi li zgazio cipelom u dezobarijeru ili nisi, ali eto dezobarijera lepo zvuči, izgleda na prvi pogled sasvim logično, taj koji je propisao deluje učeno, a i lepo stoji na spisku.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Devojka Luke Razića said:

@Akiro pošto ste išli da primite ranije vakcinu i niste uspeli.. Zanima me da li su Vam rekli da vakcinu možete da primite tačno na 180 dan posle druge doze vakcine ili mora da prođe i taj 180-ti dan druge doze?

Rekli su samo nakon 180 dana, [ta god da to značilo. Pretpostavljam 181. dan.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites



Ima nečeg i u medijskoj histeriji  i tu je [mention=62]Tomiprunet[/mention]na tragu evo mala stilska vežba:

 
U poslednja 24 sata u Srbiji su na koronavirus testirane 26.292 osobe, od kojih je pozitivno 8.467 dok je, nažalost, 45 osoba preminulo.

Ili 
 
U poslednja 24 sata u Srbiji su na koronavirus testirane 26.292 osobe, od kojih je negativno - potpuno zdravo 17 825 osoba dok je, nažalost, 45 osoba preminulo.
 
Sama matematika je identična u krajnjem rezultatu [emoji846]



Au bre Uroše, fulaš fudbal samo tako...


Pa ja ne lupetam, ja samo donosim zakljucke na osnovu informacija. Da je Fajzer malo bolji od sinofarma kad je rec o delta soju, i to znaci da je malo jaca secerna vodica jer je sinofarm obicna secerna vodica.


Ne, ti lupetaš.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, momohyoideus said:

 

Jel živis u pećini? Ljudima je generalno sebičnost default stanje.

 

Ne zivim u pecini i ne mozemo da generalizujemo ljude. Ja sam konkretno mislila na one koji su tek po prijemu na VMA rekli da imaju simptome kovida.

 

Kad vec spominjem VMA..Moja mama je danas išla tamo na kontrolu kod kardiologa. Na ulazu proveravaju temperaturu. Kakve su simptome imali ti ljudi koji su primljeni u bolnicu?

 

Sebičnost je default stanje kod ljudi poslednjih godina, ranije nije bilo tako.

 

@urosg3 spominjes izbore..da li mozemo 100 posto da budemo sigurni da ce izbora biti? Ovo je sada već tema za pdf "Politika"..

 

I da pitam..Da li neko zna podatak koliko imamo kovid ambulanti u Srbiji, i gde se sve testira? Nije samo broj zaraženih u pitanju, bilo je i mnogo testiranja...

     

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

@urosg3 spominjes izbore..da li mozemo 100 posto da budemo sigurni da ce izbora biti? Ovo je sada već tema za pdf "Politika"..

 

I da pitam..Da li neko zna podatak koliko imamo kovid ambulanti u Srbiji, i gde se sve testira? Nije samo broj zaraženih u pitanju, bilo je i mnogo testiranja...

     

Nisam siguran napamet, pomozi mi i ti ali mislim da jednom raspisani izbori ne mogu da se ponište, oko odlaganja nisam siguran. Možda bi mogli da se odlože ali to bi moralo da bude obrazloženo, mislim da niko ne želi da ide tim putem.
Što se drugog pitanja tiče neki spisak je u opticaju bio je zimus spoljni ekspert u ministarstvu izvesni Bolton iz UK kada je bila neka "optimizacija resursa primarne Covid zaštite" jer se ispostavilo da je primarna zaštita krajnje neujednačena. Taj spisak koji je postojao je sad outdate, a šta je u međuvremenu urađeno prekrio je veo misterije.
Svakako što je maloljudnija opština to je primarna zaštita dostupnija, kod tercijalne zaštite ćurak se okrene naopako, što je brojnija opština broj kreveta je po glavi stanovnika dostupniji.
 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, djura.net said:

Jeste li napomenuli u labu da vam rade AT na S protein? Ovo je bas drastican pad, skoro pa neverovatno, po svim ovim grafikonima koje nedeljama unazad vidimo, vasi rezultati ozbiljno odstupaju od nekog proseka.

Jesmo, na S-protein je i rađen test. Moguće i da nije neverovatno, supruga je negde pročitala (samo me ne pitaj gde, ona to niti pamti niti markira) da AT opadaju oko 400-500 mesečno. To bi se kod nje taman uklopilo, a ja sam moguće već posle tri meseca ostao bez antitela. Merili smo dve nedelje nakon druge vakcine i sada, tako da nemam pojma šta se u međuvremenu događalo sa AT. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Hugo Punch said:

 

Odredjene zemlje EU su ocenile da je 70% dovoljno za ukidanje mera, pa ce se videti. 

 

Preko 90% vakcinisanih u kratkom intervalu znacilo bi vec odavno kraj pandemije. Ali avaj...ljudska prava kurac palac.

Evo Singapur ima 82% vakcinisanih, pa pooštravaju mere. Zaraženih nikad više. Dokaz da je sa vakcinom jedna velika prevara.

10 hours ago, Laki21 said:

 

Možda ću biti indiskretan, na kog Zvekija se odnosi molitva?

Zvekija sa fantazija.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dracarys said:

Evo Singapur ima 82% vakcinisanih, pa pooštravaju mere. Zaraženih nikad više. Dokaz da je sa vakcinom jedna velika prevara.

Zvekija sa fantazija.

To za Singapur zvuči baš kao jaka izjava, i da trenutno su na piku, imaju eksponencijalni rast iako se relativno mali brojevi u pitanju zaista deluje da nešto nije u redu. To što nije u redu da bude odmah jasno nije u pitanju vakcina - kao takva. Zaista je vakcinisano nepunih 82% stanovnika, i ako to uzmem u jednačinu  kao i broj stanovnika nema opravdanja za eksponencijalni rast. 
U svemu ostalom statistički gledano može da se zavidi Singapuu, ali ovaj eksponencijalni rast je neočekivan i neobjašnjiv.

jel`da zvučim kao estradni epidemiolog kad hoću, eto i to je - stilska vežba 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kooineeperk said:

Dve osobe (Akiro i draga mu) koji nakon 5 meseci i 20 dana nemaju dovolno antitela?! Pa zato se i daje booster doza.

 

Daj bre prestani vise za glupim upisima, stvarno preterujes. 

Te dve osobe ne osporavaju Pfizer, gde baš Slaviši da dam šlagvort. Kad vidiš, ko je jedini, koji Useru daje plusiće, kakve upise očekuješ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Akiro said:

Te dve osobe ne osporavaju Pfizer, gde baš Slaviši da dam šlagvort.

😄 

 

1 minute ago, Akiro said:

Kad vidiš, ko je jedini, koji Useru daje plusiće, kakve upise očekuješ?

A ne znam ni ja sto sam ulazio u diskusiju 😄 nesto ne mogu da predjem preko mnogih lupetanja na forumu, ti bar znas za jos slucajeva 😄 uvek se ponadam da ljudi, kad se suoce sa argumentima, mogu makar da koriguju stav, ako vec i ne promene, ili barem da razumeju drugu stranu. Ali avaj... 🙂 sa nekima se ne moze ipak. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

koje alibi mere? ne postoje nikakve "mere", ni alibi ni bilo koje druge.

a "gradjani" jesu, blago receno, nesavesni. svakom na obraz sve sto cini ili ne cini u ovim vremenima.

Bar su pokazali svoje pravo lice. Mene zvali na neku proslavu u nedelju pa im krivo sto necu da idem, umesto da budu zahvalni sto su civilizovano odbijeni, a nije im otvoreno receno da sa bezumnicima necu da imam nista, ni sad, ni nikad vise, a za njihove "jubileje" me bas zabole.

 

To je isto kao onaj bezumnik sto je pisala... ne znam tacno ko, valjda @Baby sto nece vakcinu zato sto kao ne zna sastav, pa pohasao kovid i zaglavio u bolnicu, i onda kad izasao, naljutio se kad ga pitao neko kao, je li, jesu ti rekli koji je sastav svih lekova koje su ti davali :twak: 

 

Dobro, pokazalo se da tih bezumnika svuda ima, ali ovi su se posebno istakli. Izeš "narod" gde im je najveci neprijatelj razumno ponasanje, i gde onih par procenata razumnih proglasavaju za... ekscentrike. Takvi i treba da se prokužavaju.

 

Onaj nesrecnik sto se juce drao "đubre forum" ili nesto, taj se garantovano zbog toga i drao. Smeta buzdovanima i taj sitan procenat razumnih. Valjda samo postojanje tih nekoliko procenata razumnih podseca ostale buzdovane na to koliki su buzdovani, kao i na to da cak ni tu ko nece ne mora da bude buzdovan, pa bi malo da ostrakuju :lol_2:

 

Što se mene tice, i ja njima :lol_2:

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Dracarys said:

Evo Singapur ima 82% vakcinisanih, pa pooštravaju mere. Zaraženih nikad više. Dokaz da je sa vakcinom jedna velika prevara.

 

Naterao si me da guglam, forumski druže, da bih saznao da u Singapuru ima ukupno 85 mrtvih od korone od početka epidemije. To je manje nego što kod nas umre ljudi za dva dana. Idi begaj...

I šta kažeš, vakcine su prevara?

  • Like 5
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

For every 100 people in Singapore, 85 have received their first dose and 82 are fully vaccinated as at Sept 26.

https://www.straitstimes.com/multimedia/graphics/2021/06/singapore-covid-vaccination-tracker/index.html

 

Quote

Over the last 28 days, the percentage of local cases who were asymptomatic or had mild symptoms is 98.0%. 408 cases required oxygen supplementation and 47 had been in the ICU. Of these, 50.1% were fully vaccinated and 49.9% were unvaccinated/ partially vaccinated. 28 have died, of whom 35.7% were fully vaccinated and 64.3% were unvaccinated/ partially vaccinated.

https://www.moh.gov.sg/news-highlights/details/update-on-local-covid-19-(28-september-2021)

 

Udeo potpuno vakcinisanih u populaciji: 82%
Udeo potpuno vakcinisanih među umrlima u zadnjih 28 dana: 35,7%

 

Udeo nevakcinisanih/delimično vakcinisanih u populaciji: 18%
Udeo nevakcinisanih/delimično vakcinisanih među umrlima u zadnjih 28 dana: 64,3%

 

Dobija se da je efikasnost vakcine u zaštiti od smrti 88%. Ona je zapravo još veća pošto se svuda najviše vakcinišu najstariji i najugroženiji pa tako i u Singapuru pa tako pri izračunavanju efikasnosti na ovaj način bez detaljnih podataka zapravo poredimo smrtnost u mlađoj i zdravijoj nevakcinisanoj populaciji sa onom u starijoj i bolesnijoj vakcinisanoj.

 

Po Vikipediji Fajzerom je vakcinisano 72,6%, Modernom 22,7%, a Sinovakom (takođe kineska s inaktivisanim virusom kao i ovaj pekinški Sinofarm koji se koristi kod nas) 4,7%.

https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_vaccination_in_Singapore#Vaccines_used

 

14 minutes ago, stray_cat said:

To je manje nego što kod nas umre ljudi za dva dana. Idi begaj...

 

Nego što kod nas zvanično umre.

Edited by erwin
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Kooineeperk said:

😄

 

A ne znam ni ja sto sam ulazio u diskusiju 😄 nesto ne mogu da predjem preko mnogih lupetanja na forumu, ti bar znas za jos slucajeva 😄 uvek se ponadam da ljudi, kad se suoce sa argumentima, mogu makar da koriguju stav, ako vec i ne promene, ili barem da razumeju drugu stranu. Ali avaj... 🙂 sa nekima se ne moze ipak. 

 

Eh, ti si optimista i veruješ u ljude. Da nije povremeno zabavan, davno bi ga stavio na ignore. Ali valja se na ovoj tužnoj temi ponekad i nasmejati na neke bisere. A i trebaju mi uvek sveži razlozi da ovu tugu od zemlje i pogotovo naroda treba trajno i što pre napustiti. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, erwin said:

https://www.straitstimes.com/multimedia/graphics/2021/06/singapore-covid-vaccination-tracker/index.html

 

https://www.moh.gov.sg/news-highlights/details/update-on-local-covid-19-(28-september-2021)

 

Udeo potpuno vakcinisanih u populaciji: 82%
Udeo potpuno vakcinisanih u umrlima: 35,7%

 

Udeo nevakcinisanih/delimično vakcinisanih u populaciji: 18%
Udeo nevakcinisanih/delimično vakcinisanih u umrlima: 64,3%

 

Dobija se da je efikasnost vakcine u zaštiti od smrti 88%. Ona je zapravo još veća pošto se svuda najviše vakcinišu najstariji i najugroženiji pa tako i u Singapuru.

 

Po Vikipediji Fajzerom je vakcinisano 72,6%, Modernom 22,7%, a Sinovakom (takođe kineska s inaktivisanim virusom kao i ovaj pekinški Sinofarm koji se koristi kod nas) 4,7%.

https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_vaccination_in_Singapore#Vaccines_used

 

 

Nego što kod nas zvanično umre.

I sve to stoji. Kao što stoji da beleže eksponencijalni rast. Razumem ja da su mali brojevi, ali hej eksponencijalni rast nema čak ni Srbija sad. Ima blizu.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, stray_cat said:

I šta kažeš, vakcine su prevara?

 

Ne znam zbog čega je nekima nepoznata činjenica da je vakcina isto što i sigurnosni pojas/airbag u autu, kaciga, štit, šlem ili nešto slično. Vakcina NIJE panaceja, NIJE svemoguća, NIJE čarobni štapić, ali JESTE linija odbrane koja ima sasvim pristojnu efikasnost.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

 

Ne znam zbog čega je nekima nepoznata činjenica da je vakcina isto što i sigurnosni pojas/airbag u autu, kaciga, štit, šlem ili nešto slično. Vakcina NIJE panaceja, NIJE svemoguća, NIJE čarobni štapić, ali JESTE linija odbrane koja ima sasvim pristojnu efikasnost.

Sad ću da ti ispričam iz moje perspektive.

Vidi ja sam kad je vakcina u pitanju imao samo jedno pitanje - koji rukav da zavrnem. I primim vakcinu protiv Tuberkuloze. Na pamet mi nije palo da mogu da dobijem slabu tuberkulozu sa lakšom kliničkom slikom.
Dobije vakcinu protiv dečje paralize. Na pamet mi nije palo da dobijem malu paralizu koja će brzo da prođe. Da nabrajam dalje, šarlah, velike boginje? Sve dobijem vakcinu i na pamet mi ne padne da ću da dobijem lakšu sliku bolesti.
I sad, odjednom, niotkuda u moj život upadne vakcina koja mi u načelu daje šansu da dobijem lakšu kliničku sliku i ne vidim respirator, ali bolest ću svakako zabodem.

Razumeš da se razlikuje od onoga što sam  ceo život do sada praktikovao?

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Specijalno za Slavišu, koga Grčka izgleda nešto žulja, aktuelno poređenje. Da ga usrećim malo, prekjuče i prethodnih dana su Grci imali nešto preko 1,000 novozaraženih a juče i danas oko 3,000. Uteha za one, koji ne žele da vide efikasnost mera. Međutim, eto razočarenja, broj testova se povećao sa oko 150,000 na blizu 400,000 pa su logično ukebali i više zaraženih. Svejedno je procenat novozaraženih ostao tu negde, gde je i bio.

 

Elem, facts for today:

 

                                                                        Potpuno bezumlje          Kakav-takav razum

Broj testova u zadnja 24h                             26,292                             388,706

Brok novozaraženih                                         8,467                                  2,978

Procenat novozaraženih                                32,20%                                 0.77%

Broj preminulih                                                      45                                        22

Broj na respiratorima                                           251                                      322

Ukupan broj reg. slučajeva                           926,269                              651,378

 

Par zaključaka: Grci imaju 50% više stanovništva, a 30% manji ukupan broj zaraženih od početka pandemije. Znači i njihove prethodne mere su radile posao.

 

Oni su najveći deo vremena imali manji broj novozaraženih a definitivno svo vreme manji procenat novozaraženih. Imali su dosta više mrtvih (naravno, oni manje lažu) i priključenih na respiratore, ali to se sada menja. Sa preminulima su već neko vreme dosta ispod nas, a mi počinjemo i da ih stižemo sa brojem na respiratorima dok njima opada broj. Šta to znači (mislim da je svima jasno, ali da ipak nacrtam): sasvim sigurno im se nije stanje zdravstva popravilo (a gore je od našeg) i ne bih rekao ni da su odustali od politike bezumnog stavljanja na respiratore (mada to može da je rezultat i prekasnog stizanja pacijenata u bolnicu). Štos je u detekciji zaraženih i sprečavanju novih zaraza putem Covid propusnica, između ostalog.

Kada ti opadne broj zaraženih sledstveno mora da opadne i broj na respiratoru i broj preminulih. I vice versa što je kod nas slučaj i tek će se videti. 

 

Još nešto, a više puta sam već naglasio. Nove mere su stupile na snagu 13. septembra. A i daleko pre toga su Grci imali znatno bolje statistike. Od mera samo to da u zatvorenim prostorima apsolutno svi nose maske, a ugostiteljski radnici i prodavci u bilo kojoj situaciji unutra i napolju sve do prodavca šećerne vate na otvorenom trgu sela. Toliko na temu nepotrebnosti maski, jer drugih mera tokom leta u suštini nisu ni imali.

 

P.S. Žvake o turistima, koji nisu unutar objekata videli nikog sa maskom su samo žvake, bilo tih turista bilo onog ko prenosi. Na celom Halkidikiju i u Solunu teško ćeš videti ugostiteljskog radnika ili prodavca/pružaoca neke usluge da uslužuje klijente bez maske. A u hipermarkete i sve ozbiljnije objekte nema šanse da uđeš bez maske. Možda u poneku malu prodavnicu tu i tamo.

Edited by Akiro
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...