Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

27 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Na koji sistem misliš i šta zameraš ovim vakcinama konkretno? Ne ocenjuješ valjda validnost antikovid vakcina prema tome što ih je u Srbiji nabavila vlast AV-a i na bazi rada kriznog štaba i vlade? Ja spadam u one ljude koji gaje krajnji prezir prema AV i njegovoj vlasti ali to ne  utiče na moj  stav  o vakcinaciji protiv kovid-19. O radu "kriznog štaba" imam vrlo loše mišljenje, pre svega zato što su popustili pred pritiskom vlasti i nisu se vodili strukom već politikom (pa npr. u Srbiji nema kovid propusnica, praktično ne postoje kazne za one koji krše ono malo mera itd).

 

Možda spadaš u one koji veruju u međunarodne zavere zle farmaceutske industrije, reptilijanaca i Bila Gejtsa?

 

 

Šta mislim, zašto/na osnovu čega o aktuelnoj vlasti (a i opoziciji) u Srbiji - kapiram da bih trebao da pišem u delu foruma koji se odnosi na politiku. Isto imam prema svim vladajućim strukturama, još od prvih parlamentarnih izbora ikada u Srbiji.

 

Što se tiče ciničnog pitanja na kraju - da, izuzetno sam nepoverljiv prema farmaceutskoj industriji. Još uvek nisam u stadijumu "žele da nas potruju, čipuju i slično", ali verujem im podjednako koliko i deda mrazu. Napisao sam i zašto. Nisi dao niti jedan komentar/odgovor. Umesto toga, lakše je, lepše je biti cinik. Lakše je pokušavati poniziti, omalovažiti. Ne vidiš da to radiš sebi, a ne meni.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, User said:

 

Šta mislim, zašto/na osnovu čega o aktuelnoj vlasti (a i opoziciji) u Srbiji - kapiram da bih trebao da pišem u delu foruma koji se odnosi na politiku. Isto imam prema svim vladajućim strukturama, još od prvih parlamentarnih izbora ikada u Srbiji.

 

Što se tiče ciničnog pitanja na kraju - da, izuzetno sam nepoverljiv prema farmaceutskoj industriji. Još uvek nisam u stadijumu "žele da nas potruju, čipuju i slično", ali verujem im podjednako koliko i deda mrazu. Napisao sam i zašto. Nisi dao niti jedan komentar/odgovor. Umesto toga, lakše je, lepše je biti cinik. Lakše je pokušavati poniziti, omalovažiti. Ne vidiš da to radiš sebi, a ne meni.

 

 

Opet nisi dao konkretan odgovor, tako da sve više deluje da si običan trol. Sama rečenica da "farmaceutskoj industriji verujes koliko i deda mrazu" te svrstava u "hoce da nas cipuju" klaster. Kome onda veruješ baba vangi koja leči salivanjem strave?

 

Quote

Isto imam prema svim vladajućim strukturama, još od prvih parlamentarnih izbora ikada u Srbiji.

Nisam znao da imaš preko 200 godina.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, User said:

 

Šta mislim, zašto/na osnovu čega o aktuelnoj vlasti (a i opoziciji) u Srbiji - kapiram da bih trebao da pišem u delu foruma koji se odnosi na politiku. Isto imam prema svim vladajućim strukturama, još od prvih parlamentarnih izbora ikada u Srbiji.

 

Što se tiče ciničnog pitanja na kraju - da, izuzetno sam nepoverljiv prema farmaceutskoj industriji. Još uvek nisam u stadijumu "žele da nas potruju, čipuju i slično", ali verujem im podjednako koliko i deda mrazu. Napisao sam i zašto. Nisi dao niti jedan komentar/odgovor. Umesto toga, lakše je, lepše je biti cinik. Lakše je pokušavati poniziti, omalovažiti. Ne vidiš da to radiš sebi, a ne meni.

 

 

Sta nudis kao efektivnu alternativu vakcinaciji?:smiley33:

Edited by Kronostime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Referent said:

Одеш на сајт неког познатог универзитета, светске здравствене организације, па се тамо информишеш, а не преко опскурних канала на интернету. 

@User

 

 

Pismen jesam da odem na sajt. Nisam "pismen" da razumem ono što pročitam tamo. Dobar deo.

Pismen jesam da razumem prvi odgovor koji sam dobio od "batinaša" na forumu (tvit Vladimira Đorđevića). Rezon koji mi nikada nije pao na pamet, a zapravo je tako jednostavan. Šta ću, nisam najpametniji čovek na svetu.

Pismen nisam da tumačim motive i ekspertizu svakog doktora ponaosob (niti Nesterovića, niti Stefanovića ili bilo koga drugog) - otud i postavljam pitanja ovde (njih ne mogu da pitam, jelte?).

 

Nepoverljiv sam prema svakom kanalu, tako na kraju krajeva i prema ovom forumu. No, znači li to da civilizovana diskusija/razgovor nije moguć? Ok. Napisah već - veoma lako je kolektivno možete zaustaviti.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, User said:

Pismen jesam da odem na sajt. Nisam "pismen" da razumem ono što pročitam tamo. Dobar deo.

Na sajtovima univerziteta i SZO postoje i tekstovi koji ne zahtevaju prethodne studije medicine ili mikrobiologije namenjeni opštoj populaciji koji relativno jednostavnim jezikom objašnjavaju osnovne pojmove (na nivou one lekcije iz osnovne škole). Pročitaš te preporuke, ne očekuješ da sad tebi partikularno "jednostavnim jezikom" objasne i one detalje koji zahtevaju stručno predznanje.

 

Mišljenja "stručnjaka" koja se iznose na televizijama tipa Happy ili Pink u zabavnom programu (gde Nestorović gostuje maltene na dnevnoj bazi) ne uračunavaj u izvor informacija. Takve emisije i televizije nisu tu da te informišu, one su tu da te "zabave" glupostima.

Članke u trećem oku, "Ruskom doktoru", fejsbuku itd zaboravi kao izvor informisanja.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zamolicu jos jednom sve u diskusiji da dostojanstveno komuniciraju, bez vredjanja, dodeljivanja kojekakvih epiteta, kao i da svoje stavove u sto vecoj meri argumentuju. 

 

Ukoliko neko nekom i dodeli neodgovarajuci epitet, to ne daje za pravo toj osobi da u istoj ili jos goroj meri odgovori (evo nema pola sata kako sam isto ovo objasnjavao deci vrtickog uzrasta). 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, User said:

1. Zbog mog trenutnog statusa kao nevakcinisanog?

 

2. Jeste. Nastup mi je "ja pa ja". Jel zabranjeno? Nekulturno? 

1. Tako je. Ja sam za aparthejd. Kao sto je neko napisao jedan primer, da nevakcinisane pa zaražene ako treba da budu smešteni u bolnicu leci nevakcinisano medicinsko osoblje, u šatorima. Onda, ovo sam predlagao još pre pola godine, da svi koji rade sa ljudima, kao npr zubari, ili optičari, piljari, pekari, mesari itd imaju obavezu da na ulazu okače QR kod, da bi potencijalni klijent mogao da ga skenira i proveri, pa ako ga nemaju ćao, idemo kod nekog normalnog. Itd.

 

2. Nije zabranjeno, ali jeste prilično nekulturno. Mada je tu uobicajen takav način "razgovora", u stvari skoro je pravilo, samo to ne znaci da i dalje nije nekulturno.

 

Mada, samo napred, jer je celokupan dosadašnji opus vrlo poucan primer slobotomije. Citiram "ono sto ih brzo i lako odaje je vecita sumnja u zvanicnu verziju". Sma-ra-nje.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

4 minutes ago, Laki21 said:

Rezime poslednjeg gostovanja smrada nestorovića na TVu;

 

FAS9Dr8WEAQFzoE?format=png&name=medium

 

.

 

Zajebao sam se...banovati Nestorovica u qurac)))...ipak ovaj tip se zajebao u jednom, tacno je da nismo nastali od majmuna..samo imamo zajednicke pretke...

 

.

Edited by attolini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, attolini said:

 

.

 

Poznajem mogo ljudi poput tebe, i nisam jedan od onih koji 

 

.

 

Zajebao sam se...banovati Nestorovica u qurac)))...ipak ovaj tip se zajebao u jednom, tacno je da nismo nastali od majmuna..samo imamo zajednicke pretke...

 

.

Samo da dodam da je  Timothy Leary izuzetno zabavan lik, koji je obeležio dekadu. Nije naučnik, ali to ne umanjuje njegov doprinos na tu dekadu. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Kronostime said:

Sta nudis kao efektivnu alternativu vakcinaciji?:smiley33:

 

 

Aman - ne nudim ja ništa. Ja tražim odgovore na neka pitanja. Nisam došao ovde ovde da nudim nešto (menjam postojeće stavove, ubeđujem u nešto).

Sve više stičem utisak da gubim vreme i da sam ipak, shodno prvoj proceni - na pogrešnom mestu.

 

Ljudi pričaju o Vučiću!? Onaj mi odgovara o 200 godina starosti jer ga zabavlja da se sprda sa terminom "prvi parlamentarni izbori u Stbiji". Treći nije na forumu da bi bilo koga nešto ubeđivao jer ga boli ud (kapiram da je tu samo da bi drugima titrao taj isti ud i da bi njega tapšali po ramenu). Onaj je razmeće "pesnicama u glavu" i obrazlaže to sa "ljudi me ovde lično poznaju". Ali zato sam ja trol. Ili provokator. Ili oboje. Neko spomenu stormfront!? Da li ste realni!? Čudo me niko nije poslao na "Ana-u" ili "Burek". Pa po čemu je VAŠ (velike većine) stav i nastup drugačiji od modela Stormfronta!? 

 

Ok, lakše je "oterati jednu budalu" i ne trošiti vreme na istu sa foruma, eventualno poniziti istu - nego ga naučiti, usmeriti jer je na osnovu uloženog vremena i napisanog lakše zaključiti da je trol i/ili provokator?

 

Zato  jesmo podeljeni kao društvo. Na pametne i glupe. Obrazovane i glupe. One koji veruju nauci i glupe. One koji su protiv Vučića i glupe.

 

Mladi bi rekli - COOL. Ja bih rekao: J-E-B-I-G-A! 

2 hours ago, MetalHead said:

Ako ovako opisujes forum a opet se registrujes na isti, ocekivao bi covek da i kontejner na ulici kad vidis ti zaviris u njega, zar ne? 🙂

 

Ne bas sjajan pocetak "karijere na forumu", samo zbog ovakvog otvaranja morao bi biti vracen sa ulaza u nas "kontejner".

 

Zamisli udjes u kafanu i kazes "Dosao sam u ovu vasu govnjivu rupu od lokala, sta ima da se popije?" 🙂

 

Ali s obzirom da deluje da ipak imas sposobnost normalnog i argumentovanog diskutovanja, da si dalje u postu pisao/pitao korektno, a da su ti ostali clanovi dali korektne i konkretne odgovore na tvoja pitanja, hajde da probamo da nastavimo komunikaciju. 

 

Ovo vazi i za sve ostale clanove u diskusiji. Drugacija misljenja su pozeljna ali molim da diskutujete dostojanstveno i argumentovano. I nema glupih pitanja, samo glupih odgovora. 

 

Hvala i uzdravlje! 

 

Hvala na pokušaju.

 

Epilog je ipak da sam trol ili provokator. Najsigurnije - oboje. Uz  to i glup. Nepismen. Nedostojan i nedovoljno vredan postojanja da se edukuje. Definitivno škart na forumu.

 

Čast nekolicini koja je imala drugačiji nastup. 

Takođe, hvala na nekoliko zaista korisnih informacija i pojašnjenja.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, User said:

 

 

Aman - ne nudim ja ništa. Ja tražim odgovore na neka pitanja. Nisam došao ovde ovde da nudim nešto (menjam postojeće stavove, ubeđujem u nešto).

Sve više stičem utisak da gubim vreme i da sam ipak, shodno prvoj proceni - na pogrešnom mestu.

 

Ljudi pričaju o Vučiću!? Onaj mi odgovara o 200 godina starosti jer ga zabavlja da se sprda sa terminom "prvi parlamentarni izbori u Stbiji". Treći nije na forumu da bi bilo koga nešto ubeđivao jer ga boli ud (kapiram da je tu samo da bi drugima titrao taj isti ud i da bi njega tapšali po ramenu). Onaj je razmeće "pesnicama u glavu" i obrazlaže to sa "ljudi me ovde lično poznaju". Ali zato sam ja trol. Ili provokator. Ili oboje. Neko spomenu stormfront!? Da li ste realni!? Čudo me niko nije poslao na "Ana-u" ili "Burek". Pa po čemu je VAŠ (velike većine) stav i nastup drugačiji od modela Stormfronta!? 

 

Ok, lakše je "oterati jednu budalu" i ne trošiti vreme na istu sa foruma, eventualno poniziti istu - nego ga naučiti, usmeriti jer je na osnovu uloženog vremena i napisanog lakše zaključiti da je trol i/ili provokator?

 

Zato  jesmo podeljeni kao društvo. Na pametne i glupe. Obrazovane i glupe. One koji veruju nauci i glupe. One koji su protiv Vučića i glupe.

 

Mladi bi rekli - COOL. Ja bih rekao: J-E-B-I-G-A! 

 

Hvala na pokušaju.

 

Epilog je ipak da sam trol ili provokator. Najsigurnije - oboje. Uz  to i glup. Nepismen. Nedostojan i nedovoljno vredan postojanja da se edukuje. Definitivno škart na forumu.

 

Čast nekolicini koja je imala drugačiji nastup. 

Takođe, hvala na nekoliko zaista korisnih informacija i pojašnjenja.

Nemoj ni ti sada da preterujes, usao si djonom, sam sebi dodelio razne epitete u startu. 

 

Dobijas kvalitetne odgovore i hajde na tome da nastavimo. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, User said:

Aman - ne nudim ja ništa. Ja tražim odgovore na neka pitanja

 

Evo, pitaj mene, ja sam pharma mafija!!

 

Dok cekam pitanja, da pitam ja tebe - a zasto NE BI primio vakcinu? Sta je to sto te, konkretno, "odbija" od ove vakcine?

 

Konkretno, ne kilometarski post u kom ne mogu da razaznam sta/gde je problem.

 

U trenutku kad je dato preko 5 milijarsi doza raznih vakcina, i jos nema pomora od istih, a vidimo da se u drzavama, gde su vakcinisali veliki procenat populacije, zivot ze vraca u normalu, meni je no brainer ne vakcinisati se (osim ako si u maloj grupi onih koji iz zdravstvenih razloga ne smeju da prime vakcinu)

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, User said:

Epilog je ipak da sam trol ili provokator. Najsigurnije - oboje. Uz  to i glup. Nepismen. Nedostojan i nedovoljno vredan postojanja da se edukuje. Definitivno škart na forumu.

Klasika je ipak proverena. Ocekivano, napred u tradicionalizam. Izigravanje žrtve je do jaja. Pucajte, ja i sada drzim cas. Evo sad ce.

 

Nije u tome stvar bre covece, nego si imao godinu dana da se informises da si hteo, plus si tri puta zakacio kovid za to vreme, i sad ti upadas na neki forum, bahato (takođe tradicionalisticki na toj teritoriji) i odmah sa vrata "kao" tražis neke instant odgovore. Pogrešna me'ana.

 

Plus, uopste i ne trazis odgovore nego da ti neko potvrdi to sto vec znas "e necu da se vakcinisem, bas da vidim koj će me natera". Niko bre, niko. Nikoga to ne zanima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@User

 

Aman čoveče, ajde malo spusti loptu, vidiš da ima ljudi koji hoće da ti objasne i pomognu, iako si otvorio vrata nogom. 

 

A to što si dočekan na nož, sam si kriv upravo zbog tog otvaranja nogom. Spusti ton, probaj da diskutuješ na istom nivou sa drugima, pa ćeš videti da se lep pristup, čak i na mestu prema kojem imaš određene rezerve, ponekad isplati. 

 

A ostali, eto vam/nam prilike da nekog nešto naučimo, eventualno "preobratimo", ne bi bilo ni prvi ni poslednji put, a za mene lično (obzirom da sam jedan od tih) je to ubedljivo najveća i najplemenitija svrha diskusionog foruma. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Kome onda veruješ baba vangi koja leči salivanjem strave?

 

 

Ovo je samo uvod za nesto slicno. Prica mi rodjaka za njenu kumu. Cela njena porodica je imala covid u nekom drugom talasu prosle godine, bez nekih vecih komplikacija. Odbijaju vakcinu zato sto ne znaju sastav, te ima unutra ovo, te ono... i tako. Sada u ovom talasu su ponovo dobili virus, kum zavrsio u bolnici. Srecom izasao posle 2 nedelje izlecen i srecan sto je izlecen. Moja rodjaka ga pitala jel pitao lekare sastav lekova kojim su ga izlecilli ili je prihvatio bez pogovora ono sto mu daju. Naljutio se. 

 

 

  • Like 5
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Konkretno, ne kilometarski post u kom ne mogu da razaznam sta/gde je problem.

Pa problem je sto "on nece". I to je isto tradicionalizam i klasika. Oni "nece" i onda pocnu da razvlace pitu di sudnjega dana, a drugi treba da se bave njihovim... "pitanjima" i da na njih odgovaraju dok se ne onesveste. Evo sad će.

 

 

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Pregledao sam snimak emisije od pre par strana. Onaj drugi doktor nije dovoljno elokventan za TV + manje aktuelno načitan, mada je svestan toga. Par stvari nije znao da odreaguje (tipa školska deca svake godine budu bolesna početkom septembra, nije ovo ništa posebno).

 

Nestorović u svom elementu, sitne manipulacije tačnim podacima + neprecizno navođenje citata, taman toliko da potkrepi svoje stavove.

 

A njegovi stavovi + koliko je popularan = dobro je što se i 40% populacije kod nas vakcinisalo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moram (mislim) opet da okačim jedan poduži post jednog bivšeg korisnika FB92, incognito, mnogi ga se verovatno sećaju, ja sam obožavao da ga čitam, otprilike je u ovom tekstu sažeo suštinu, vredi pročitati:

 

Quote

- Nazalost, mora. Ili verujes naucnicima, ili verujes popovima. Ili verujes lekarima, ili verujes vracarama. Ili verujes da su ljudi bili na Mesecu, ili verujes da 400k+ ljudi svesno laze ceo svet... Te stvari su jednostavno iskljucive, ne moze malo jedno a malo drugo. Ne mozes biti 'malo trudna'. I dok iza ovih prvih stoje razumni argumenti, decenije/vekovi/milenijumi cvrstih, opipljivih i u praksi proverenih/proverivih dokaza, iza ovih drugih stoji samo wishful thinking, bolesna skepsa i paranoja.

Danas je u opticaju tolika kolicina informacija da niko ne moze sve da proveri, a o razumevanju i da ne govorimo. Kad na sve to dodamo raznorazne sarlatane koji se hrane na ljudskoj mizeriji, industriju zabave sa raznim dostignucima kao X-Files/Psi Factor/etc. i sve to zacinimo prirodnom ljudskom skepticnoscu , dodjemo do ovakvih 'teorija' gde su se svi, od nauke, preko industrije, do samih drzava urotili protiv 'malog coveka'.

I onda dodjes do raskrsnice na kojoj, hteo ili ne hteo, moras da odaberes kom ces autoritetu verovati. Sa jedne strane imas one koji su proveli decenije uceci, istrazivajuci, testirajuci i dokazivajuci svoje tvrdnje, a sa druge strane imas nekog ko je izvukao neku teoriju iz svog dupeta i tvrdi da ga nista ne moze ubediti u suprotno, i sad sakuplja publicitet tvrdeci nesto za sta nema ni trunke dokaza. I, kao sto gore rekoh, ti biraj, hoces verovati jednom Normanu Borlagu ili jednom Nikoli Aleksicu? Ne bih da vredjam, al' onaj ko tog drugog izabere za autoritet je, vrlo blago receno, idiot.
 

-JJ Beba

ja mislim da postiji način da opstanu i mali proizvođaći zdrave hrane, čajeva, voća, povrća; da ljudima koji se leče od najtežih oblika bolseti koristeči prirodne prozvode takav oblik alternativog pristupa treba da ostane dostupan...


-  Misljenje je kao cmar. Svako ga ima, i vecina smrde. Mudre reci Klinta Istvuda u ulozi Prljavog Harija. Niko, nikome ne brani da proizvodi sta god hoce. Heck, jos malo pa cemo moci i marihuanu i koku da uzgajamo koliko nam dusa iste. Ali ne moze da proizvoljno tutnes na takav proizvod nesto poput 'zdravo', 'leci' i sta vec, bez da se te tvrdnje provere i regulisu. Nego, cek prvo da definisemo sta je to zdrava hrana. Je l' to po 'naski' - zdrava hrana je hrana koja nije hibridizirana ili genetski modifikovana? If so, moram da te razocaram, 99.9% onoga sto jedes ne potpada pod tu kategoriju. Je l' volis banane? Ako volis, znaj da nikada u zivotu nisi pojela organsku bananu jer ista - o cuda - ne postoji. Tzv. organska banana (as nature has intended) je duplo manja od regularnih banana i NIJE slatka, nema cak ni isti miris. Isto vazi i za grejpfrut, i za mnoge, mnoge druge kulture. Recimo vec 50 godina niko na svetu, van laboratorija, nije video nehibridni kukuruz.

Ili je 'zdrava hrana' ono sto se ne proizvodi na velikim farmama, nego nesto sto seljak sprcka u svojoj tri-ara leji i onda rucno ubere? If so, je l' treba da te podsetim kako 'nas' prosecan seljak, sa nula znanja o agrotehnici, uzgaja vocke i povrcke? Recimo proizvoljno nalije par litara rastvora plavog kamena preko patlidzana (jes' ko je pa jos umr'o od trovanja bakar sulfatom). Ili koristi 'prirodno djubrivo' iz septicke jame (tzv. night soiling)? To nije zdrava hrana, iako se za takvu izdaje, a svakako nije zdravija od testirane i po striktnim regulacijama proizvedene GM hrane. 

I na kraju, ko se to izlecio od leukemije, AIDS-a ili tako necega koristeci 'alternativni pristup'. Mislim mogu ja da se lecim i molitvom, al' da se izlecim tesko ce da ide... Da to radi ne bi bili multimilioneri vlasnici farmaceutskih kompanija, nego baba Stana sa Zlatibora. Mislim, naravno, niko ne brani ljudima da bacaju u sebe sta god hoce (evo ja sam prvi i za potpunu dekriminalizaciju svih narkotika), al' ne mozes, bre, da tvrdis da tvoj 'produkt' leci rak, AIDS i hronicnu nejebicu, a da iza toga ne stoji nista sem neko babsko predanje o cudnovatom izlecenju. Ne mozes! Ako ne shvatas zasto, suludo je i da objasnjavam. Pa vi najveci vikaci na farmaceutsku industriju radite u njihovom interesu - hocete da nista ne bude regulisano i provereno, pa onda lepo ta `zla farmaceutska industrija` moze da uvaljuje kakav god hoce lek nazivajuci ga 'alternativnim'. Pa kad je 'alternativna medicina' toliko dobra, sto ne predjemo i na alternativnu fiziku (jes', ti ce mi kazes da gravitacija na ovom kamicku izaziva ubrzanje od 9.81 m/s, sa' cu skocim s terase da dokazem da nije tako), alternativnu matematiku (dva i dva je pet pa se vi piiiiiip), alternativnu istoriju (prvo je bila Srbija do Tokija, preko Milvokija, a onda su Srbi mirno i iz milosrdja predali zemlju drugima), alternativnu elektroniku (kuj' ce ti struja za kompjuktor, ubaci gajtan u casu vode i elektroni iz vode ima sami da potrce ka procesoru)... Zasto se zadrzati samo na alternativnoj medicini? Pritom odgovorno tvrdim da su najveci sljam na planeti doticni alternativci jer zive na ljudskom ocaju i hvatanju za slamku. Vise ljudi su pobili tzv. `alternativci` nego Hitler i Staljin zajedno i vise su ljudi opljackali nego svi ostali sarlatani.

 

 

- JJ Beba

poznajem jednu doktorku koja je šef jedne klinike. Mnoge godine svog života je provela studirajući zapadnu medicinu, učila, studirala, magitrirala, doktorirala, specijalizira...sebe leči odlazeči kod svoje koleginice koja praktikuje homeopatiju.


- I ja poznajem najmladjeg doktoranta u SFRJ, a eno ga greje stolicu u Hagu zbog svojih alegorija o zardjalim kasikama i sendvicima za Madjare. To sto neko ima nesto zavrseno ne znaci ni da je pametan, ni da je normalan. A ja te na kolenima molim da obznanis ime doticne i instituciju u kojoj radi, ukoliko radi kao doktor, kako ne bih nekim nesrecnim slucajem zapao u situaciju da me takva jedna persona leci. Dok je dokazano da odredjene biljke imaju odredjene supstance koje mogu uticati na odredjene bolesti (uostalom, dobar deo supstanci za lekove se dobija iz biljaka) homeopatija je takva nevidjena glupost da samo totalni i kompletni moron moze u istu da veruje. Sto i kusur godina se dokazuje da voda nema nikakav 'memorijski efekat' i da je homeopatija cisto prodavanje placeba u vidu destilovane vode, i opet ima nekog ko je spreman u to da poveruje. Cak je i BBC radio double-blind study pre 20 godina gde je nepobitno dokazano da je homeopatija utter and total nonsence, i opet naivcina ima. Ja ne zelim da me leci neko ko veruje u nesto sto nijedna razumna osoba sa IQ-om vecim od broja cipela koje nosi ne bi smela da veruje. Dok se ne smisli i alternativna fizika i alternativna hemija (alhemija?), do tad je opsti savet da kad vam se neka osoba priblizi i pocne da vam prodaje destilovanu vodu za bubrege, oprezno se udaljite i pozovete hitnu pomoc ili bar neku od psihijatrijskih ustanova zatvorenog tipa da proverite da nisu slucajno zaboravili da zakljucaju kapiju.

 

 

- JJ Beba

niko ne govori da dostignuća koja nudi savremena medicina treba da se napuste, to ti učitavaš i tako shvataš ovaj post.


- Tvrde alternativci, a cesto i oni koji tim sarlatanima veruju. Sta ce ti penicilin, uzmi destilovanu vodu. Mani citostatike, uzmi majcinu dusicu. Mani te otrove sto ti gramziva farmaceutska industrija daje, zavezi crveni konac za palac i prospi so u dvoriste. Jes' ovi prvi iskorenise velike boginje, difteriju, deciju paralizu, rubeole... al' nema veze, to je njima agenda, da sto duze zivite pa da im placate za razne lekove, dok ove 'alternativne' dobricine sto prodaju 50ml destilovane vode za 200 ojra znaju sta pricaju, samo vi njih slusajte... 

Ne smeta meni sto neko veruje u te gluposti, smeta mi sto sprovodi hajku na one koji su, dok su ovi izvlacili teorije iz dupeta i bolesne maste, grejali stolicu i smisljali nacine kako da produze i poboljsaju kvalitet zivota svih, pa cak i tih idiota koji se izdaju za 'iscelitelje'. To je posve ironicno, ovi drugi pljuju ove prve, a ovi prvi im produzise zivot, omogucise da piju cistu vodu i jedu pristojnu hranu, pa im na kraju i ovaj internet napravise da sire svoju paranoju. Tuga...

 

 

- JJ Beba

Strašno je kada se sa medicinom i vrhunskom naukom uopšte poveže krupni kapital, mulitikompanije, gramzivi politačičari. 


- A kad pa to nije bio povezan krupni kapital? Jok, ja cu u svojoj garazi da sklepam nuklearni akcelerator, Zika ce da napravi MRI skener u svojoj stolarskoj radionici a Laza ce da napravi vakcinu protiv raka u svojoj kuhinji. Normalno da je povezan krupni kapital, bez kapitala nema nicega od ovog. Zasto mora po default-u da krupni kapital bude nesto lose? Pa majku mu, ovo mesto gde iznosite ove teorije zavere ti je omogucio krupni kapital. Jok, neko iz cistog altruizma porinuo hiljade kilometara optike ispod Atlantika, a te kablove su iz opste humanosti napravili radnici i rudari koji su kopali rudu za doticne materijale na masinama koje su pale s neba. Money makes the world go round!

Sta je tu strasno? Svako ima svoj interes, mi da dobijemo produkte, naucnici da dobiju grantove a kapitalisti da to unovce. Je l' to mora da bude a priori lose? Pa ko mislis da sedi u upravnim odborima tih kompanija, sve sami Hitleri, Staljini, Idi Amini i Slobe, pa nemaju sta pametnije da smisljaju nego gledaju kako da sto vise ljudi pobiju da bi zaradili neke pare? Jesi svesna da je takav pristup klinicka definicija paranoje?

Je l' ti zaista mislis da je vecina ljudi pokvareno do srzi i da bi uradili sve za neke pare? Jer to je preduslov za tvrdnju da farmaceutska industrija hoce da te otruje. Pa nije neka tamo farmaceutska kompanija bog pa da moze da radi sta hoce. Znas ti koliko ljudi ima u lancu od istrazivanja do finalne prodaje nekog leka? Od samih naucnika, preko raznih regulatornih tela i samih drzava pa na kraju sve do apotekara koji prodaje i lekara koji prepisuje neki lek. I ti tvrdis da su bas svi oni korumpirani i gramzivi i da bi uradili sve za pare, jer da samo jedna karika pukne nema celog lanca? Da li bi ti plasirala neki lek za koji znas da je otrov za bilo koje pare? Ne bi? Zasto onda mislis da bi to drugi ucinili? Jebote, jesam ja jedini ovde koji polaze nadu u ljudsku rasu i ko je spreman da tvrdi da je ogromna vecina ljudi dobrodusno i posteno? Vi se toboz' borite za dobrobit coveka a istog tog coveka iz dna duse prezirete. E to je ono sto je strasno, a ne krupni kapital i multikompanije.

 

 

- JJ Beba

verujem da misliš i da je prošlogodišnje belosvetsko plašenje ljudi svinjskim gripom bilo samo briga za ljude a ne želja za basnoslovnom zaradom.


- Verujem da je bilo od oba po malo. Doticni virus jeste predstavljao (i jos uvek predstavlja) potencijalnu opasnost i svako ko tvrdi drugacije nema pojma o cemu prica. Da je opasnost prenaduvana i to stoji, al' je mnogo vise bila naduvana od strane medija nego od strane farmaceutske industrije - mediji prodaju senzaciju, ne farmakologija. Pa da se skupe sve vakcine za doticni grip, to nije bilo ni 1% prihoda doticnih kompanija prosle godine - one najvise zaradjuju prodajuci vitamine, lekove za mrsavljenje i tako te trice i kucine, al' su bar dovoljno posteni da lepo ne napisu da je to lek za razliku od gore-pomenutih travara i vracara. 

I pritom, kako to da gotovo nigde doticna vakcinacija nije uspela u procentu u kome uspevaju recimo vakcinacije za difteriju i slicne bolesti? Zato sto su, gle cuda, i sami farmaceuti, i sami doktori lepo rekli da je balon prenaduvan. Da, isti oni koje si u prethodnoj recenici indirektno nazvala korumpiranim ubicama koji bi uradili sve za pare. Pritom vakcina nije stetna (u granama statistike, naravno), dokazano, i stiti od doticnog virusa, takodje dokazano, tako da nije da se prodavao otrov ili destilovana vodica - produkt je radio ono sto je na kutiji pisalo. Samo sto je opasnost virusa bila precenjena, sto jeste generalno opasna stvar jer izaziva efekat iz cuvene price o decku koji je vikao `Vuk!`, ali ne kaze se dzaba - better worry than sorry. Da je ispalo tako gadno kao sto se pretpostavljalo na pocetku, danas bi svi kukali sto nismo imali ne 3, nego 8 miliona vakcina. Mnogo je lasno biti kapetan posle bitke...

 

 

- JJ Beba

pošto veruješ da sam paranoična, ostaviću te u tom uverenju pitanjem- za koga radiš?


- Za sebe prvenstveno. Nisu mi ni farmacija ni proizvodnja hrane bliski tako da nemam razloga ikoga da branim iz interesa, cak mi ni profesionalno nisu bliske grane, al' ne mogu da shvatim kako mogu naizgled razumni ljudi da tako lako potpadaju pod propagandu raznoraznih attention seeker-a i slicnih sarlatana. Da se to odrazava samo na njih, ni po muke, al' ja ovoliko kicim i skicim zato sto se sutra moze zadesiti da mene, ili meni bliske osobe leci neka osoba koja veruje u ove gluposti, ili da mi kucu projektuje 'alternativni arhitekta', ili da mi automobil projektuje `alternativni inzenjer`, ili da mi obracun u banci vrsi `alternativni ekonomista`...

Ne znam za vas, al' ja iz nekih apsolutno iracionalnih razloga volim ljudsku rasu, i mrsko mi je da gledam kako razni alternativni kreteni, teoreticari zavere i slicni bukaci hoce da istu unazade. Nego da sad ne idem dalje, ionako sam preterao...


Ima već više od 10 godina, a tako aktuelno…

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, User said:

Ja tražim odgovore na neka pitanja

Da bi dobio odgovore na "neka pitanja" onda ta pitanja konkretno postavi. Lepo daj konkretna pitanja  i neke odgovore ćeš verovatno dobiti. Ako pitaš za mišljenje forumaša da li da se vakcinišeš verujem da će većina napisati "da osim ako nemaš dokazane kontraindikacije na neku od komponenti vakcine". Ako želiš da te neko "ubedi" to je već druga priča, niko ovde nema dovoljno vremena i volje da piše kilometarske postove u kojima bi prvo morao da definiše osnovne pojmove i znanja o virusima, genetici, imunizaciji, statistici i verovatnoći, epudemiologiji koja su potrebna da bi te neko smisleno "ubeđivao".

 

No poenta je da ti za takve odgovore forum nije mesto na kome ih treba tražiti, a ni tviter, fejsbuk, redit, tv pink, tv happy, radio tv revija, komšija koji radi u hitnoj pomoći i slično. Informiši se na zvaničnim sajtovima SZO, medicinskih fakulteta i slično. Ima tamo i tekstova namenjenih informisanju javnosti a ne samo stručnjaka.

 

Poenta je da je korpus ljudskog znanja ogroman i da je za razumevanje mnogih tehnologija,   oblasti nauke i medicine potrebno obimno prethodno  znanje što implicira da je odbijanje da se prihvate zvanično proklamovani stavovi moderne medicine zato "što ti nešto nije jasno i nisi ubeđen" iracionalni. Većina oblasti ljudskog znanja su nejasne većini populacije zato što većina populacije  nema potrebna specijalistička znanja iz većine oblasti. Ma koliko bio protiv slepog verovanja autoritetima da bi ljudsko moglo normalno da funkcioniše za većinu stvari većina ljudi je prinuđena da veruje autoritetima jer bi se inače sve raspalo u sveopštem haosu.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...