Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Da rezimiramo:

- Slavisa pristize vozom.

- Sosa sumnjiva - samo osvane u zavicaju i krenu pozari po Fruskoj Gori (za sada ih nema, iz cega proizilazi da nije jos stigla)

- Akiro psuje Grke i Srbe, al` mozda i dovuce doopence ovija dana.

- Eddard bi da poseti rodnu Backu ovija dana tokom leta.

- ima neke naznake da ce i Andja i Mrdoje da dele aviJon na putu `vamo.

.

.

.

 

 

Zakljucak: Da pricekamo sa zvanicnom objavom pobede nad COVID-om?:smiley33:

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

A šta je sa ostalim vakcinama? Da li je UK vakcinisala svoje građane Fajzerom?  

 

Jesu ali i nebitno. Sad ni indijski nije aktuelan nego nepalski. Lupetanje gluposti, pre neki dan pretili tajlandskim. Ispada da vakcine qurtzu ne sluze. 

Britanija je nova Australija, totalna izolacija od ostatka Evrope, uz neku patetiku da im preti kuga od ostatka kontinenta. 

Link to comment
Share on other sites

Nepalski, tajlanski soj?  Pa koliko ih ima?

 

I da li je moguće da vakcine ne štite od svih tih sojeva, možda štite manje ukoliko svi ti novi sojevi imaju slične i iste simptome kao primarni koronavirus? 

 

Neću da komentarišem Veliku Britaniju, jer kad sam prošli put napisala nešto o Australiji dobila sam ban 😞 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Holandija resila da ljudima koji su bili pozitivni na covid da samo jednu dozu vakcine, bez obzira o kojoj se vakcini radi:

 

Everyone who tested positive for Covid will receive one vaccine dose only

 

"Holandija će ponuditi samo jednu vakcinu protiv Covid-19 ljudima koji su zaraženi koronavirusom SARS-CoV-2 bez obzira na to kada su imali pozitivne testove na virus, potvrdio je ministar zdravlja Hugo de Jonge. Ranije je politika ministarstva bila da pruži jedan dozu svima koji su stekli infekciju u roku od šest meseci od vakcinacije, čak i ako su za maksimalnu zaštitu potrebne dve doze upotrebljene vakcine.

Ti ljudi će se i dalje smatrati „potpuno vakcinisanima“ u svrhu dobijanja EU digitalnog COVID sertifikata, što će im olakšati putovanje u inostranstvo.

OMT je odlučio da prilagodi svoje savete nakon pregleda novih istraživanja. "Na osnovu novih studija, ovaj period od šest meseci može se napustiti. Protekla infekcija Covid-om dovodi do široke stimulacije imunološkog sistema i zato jedna doza već daje visoke koncentracije antitela protiv virusa", napisalo je ministarstvo u izjavi."

 

Ljudi iznad 80 god su izuzeti od ovog i dobice i drugu dozu.

 

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Nepalski, tajlanski soj?  Pa koliko ih ima?

 

I da li je moguće da vakcine ne štite od svih tih sojeva, možda štite manje ukoliko svi ti novi sojevi imaju slične i iste simptome kao primarni koronavirus? 

 

Neću da komentarišem Veliku Britaniju, jer kad sam prošli put napisala nešto o Australiji dobila sam ban 😞 

 

 

 

Nema sta da se suzdrzavas, u Britaniji jeste 40 miliona primilo bar jednu dozu ali 15 miliona nije. Tek su izasli iz lockdowna logicno da brojevi rastu. U Evropi je vakcinacija isla uporedo sa otvaranjem, verovatno je prokuzenost veca. 

Njihovo glavno zdravstveno savetodavno telo je vise puta lagalo. Cak i Britanci sami kazi da vlast hoce da ih natera da ostanu u zemlji da bi trosili pare i spasavali ekonomiju. Ne iskljucujem mogucnost da i druge zemlje krenu tim putem., tkz. staycation. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

Da rezimiramo:

- Slavisa pristize vozom.

- Sosa sumnjiva - samo osvane u zavicaju i krenu pozari po Fruskoj Gori (za sada ih nema, iz cega proizilazi da nije jos stigla)

- Akiro psuje Grke i Srbe, al` mozda i dovuce doopence ovija dana.

- Eddard bi da poseti rodnu Backu ovija dana tokom leta.

- ima neke naznake da ce i Andja i Mrdoje da dele aviJon na putu `vamo.

.

.

.

 

 

Zakljucak: Da pricekamo sa zvanicnom objavom pobede nad COVID-om?:smiley33:

Samo do Zeneve, odatle dolecem avionom u Tavankut.

Tj stigao sam, sve ok. Jedino za ulazak u avion traze pcr test, drugde niko nigde nije trazio pcr test.

Hakirat cu ovaj moj test i samo izmenit datume za kad mi je potreban, i tako cu putovati. 😂

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Tomiprunet said:

Samo do Zeneve, odatle dolecem avionom u Tavankut.

Tj stigao sam, sve ok. Jedino za ulazak u avion traze pcr test, drugde niko nigde nije trazio pcr test.

Hakirat cu ovaj moj test i samo izmenit datume za kad mi je potreban, i tako cu putovati. 😂

Dobrodošao Slave, e sad da se pripremamo:

 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kronostime said:

- Akiro psuje Grke i Srbe, al` mozda i dovuce doopence ovija dana.

Akiro dovukao dupe pre blizu dva meseca i psuje ženu što ga dovukla ovamo. Hebeš vakcinu, na grčkom selu mi nije ni trebala. Srbe manje psujem kad ne moram da ih gledam, kad ih u neograničenim količinama imam stalno oko sebe pomislim što NATO nije malo temeljnije slao bonbone. Nuke the banana republic. Znači regularno stanje. Jedva čekam da idem opet, ali se nakupilo svašta što treba obaviti.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Na treninzima Thai Chi Chuana se ne prica mnogo, zapravo, ne prica se uopste....cutis i radis "gongove",  samo instruktor diskretno usmerava vezbace tako sto gukne povremeno ime "gonga", svi sve znamo jer grupa postoji vec nekih 12 godina. Epidemija nam je prekinula sezonu u Martu prosle godine, u Septembru smo dobili obavestenje da pocinje nova sezona ali nisam isla na treninge, glupo je da vezbam sa maskom,  disanje je bitan faktor, ima tu puno snaznih udisaja i izdisaja a prostor je prilicno mali.... pre neki dan opet dobijem poziv da treninzi pocinju tu i tu pa ako izvolimo da se pojavimo? Odem, vidim - grupa na okupu, svi srecni sto opet pocinjemo kad - njih nekoliko iz grupe nisu ni prekidali sa treningom, vezbali svo vreme i lepo vidim taj slavodobitni kez na njihovim licima: "sta je, macici, prpa, a?". Po njihovim recima, odabrali su da redovno vezbaju jer se tako podize imunitet, nikom nije falila ni dlaka sa glave, medju njima je i gospodja od skoro 80 godina....ne znam zasto ali bila me je sramota sto sam se uplasila za svoj jadni i bedni zivotic i prestala sa treningom. Dovoljno se poznajemo da pitanje o vakcinisanju ne bi bilo nepristojno ali nisam smela ni da pisnem, ocigledno je da verni clanovi grupe ne veruju da virus uopste postoji i da imam posla sa "bandom" antivaksera. Trening mi se sveo na "masi rucicama", bez maske mi je bilo neprijatno, jedva da sam i disala i to iskljucivo na nos, kao da to nesto znaci....

Ko je ovde lud a ko normalan? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Pletilja said:

Ko je ovde lud a ko normalan? 

 

Razumno je čuvati se, maska, izolacija, pa čak i valcinacija nisu 100% garancija od zaražavanja, a ni nepoštovanje nikakvih mera predostrožnosti ne znači 100% sigurno zaražavanje, to je kao i kod pušača, neko puši i doživi 90 godina, neko nikad ne zapali i umre od raka pluća u 50.

Ja sam odabrao da čuvam sebe i druge i učinim što je do mene.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Akiro said:

Akiro dovukao dupe pre blizu dva meseca i psuje ženu što ga dovukla ovamo. Hebeš vakcinu, na grčkom selu mi nije ni trebala. Srbe manje psujem kad ne moram da ih gledam, kad ih u neograničenim količinama imam stalno oko sebe pomislim što NATO nije malo temeljnije slao bonbone. Nuke the banana republic. Znači regularno stanje. Jedva čekam da idem opet, ali se nakupilo svašta što treba obaviti.

Slusaj zenu.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

iz poslednjeg izvestaja RKI

https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/DESH/Bericht_VOC_2021-06-02.pdf?__blob=publicationFile

o Variants of Concern, VOC:

(mislim) na predlog WHO varijante su sad dobile druga imena, a ne prema zemlji "porekla" tj. prve pojave:

 

Britanski B.1.1.7 - Alpha

Juznoafricki B.1.351 - Beta

Brazilski P.1. - Gamma

Indijski B.1.617.2 - Delta

 

Britanski je od pocetka godine postao primarni, nekih 90% (za KW 20 - 93%)

Juznoafricki i brazilski se ne sire puno (zajedno oko 1%)

Indijski je za sada na oko 2% - za sada je konstantan

 

oko 1% otpada na varijante s mutacijom N501Y

oko 3% na sve ostale varijante/mutacije.

 

Kaze: pored VOC ima jos 11 Variants of interest (VOI) koje se prate.

 

Ima i slicica kako se tokom vremena menjao udeo VOC (osim britanskog soja koji je sad dominantan) i VOI u Nemackoj (slika 1 - Abbildung 2, strana 8).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kako god bilo, mozemo da zakljucimo da smo dobili preimucstvo u borbi sa virusom i da nam se situacija koju smo imali negde od kraja oktobra pa do kraja aprila vise nece ponoviti. Vakcine definitivno rade svoj posao, i uz opstu prokuzenost korona polako posustaje. Naravno, bice sigurno dzepova zaraze, neke od mera ce i dalje biti na snazi, ali mislim da onakvu preopterecenost zdravstvenog sistema i onaj haos vise necemo imati. Svaki naredni pik ce biti daleko ispod prethodnih. S obzirom na to da cemo svi morati i na revakcinisanje (to je ocigledno, ne samo kad su najave nekih zemalja, vec i proizvodjaca u pitanju), mislim da cemo tom trecom dozom udariti poslednji cavao u kovceg virusa. Ostace verovatno mogucnost da se starije osobe vakcinisu sezonski, ali tri doze bilo koje vakcine ce kod nas "mladjih" preneti organizmu i vise nego dovoljno informacija da imuni sistem u svakom narednom kontaktu sa virusom prepozna o cemu se radi i brzo regrutuje antitela. Time cemo koronu svesti na onu famoznu "jos jednu vrstu gripa". Naravno, pricam o vakcinisanima, antivaxeri nek beru kozu na siljak ("spajk", hehehe), sta me se tice.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

.. i da zakljucimo da nam je kvaliteno i kvalifikovano medicinsko osoblje manjak, dok imamo prosvetnog osoblja za izvoz - napreduju tehnologije, uvodi se online nastava.....

Ucitelja vise nema..... (Maratonci)

:default_coffee:

 

Tako je, nek uci celu Srbiju jedna uciteljica sa tv-a, procvetacemo, bas mi pada jedna na pamet :ajme: Ako nam ona ne napravi buduce medicinare, niko nece 🙂

 

Lekcija broj jedan: "Tecni kiseonik ne postoji" 🙂

Edited by Antizemljaš koji lebdi
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kronostime said:

Mogu da putuju gde pozele - odlicna odluka! :classic_biggrin:

 

pa da

 

htela sam ranije da pitam sta bi nam se dogodilo kad bismo primili sve postojece vakcine,

ali nisam pitala jer pitanje nije normalno ...a tek odgovori kakvi bi bili :lol_2:

 

no, mozda je pitanje sada na mestu :wink2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Tako je, nek uci celu Srbiju jedna uciteljica sa tv-a, procvetacemo, bas mi pada jedna na pamet :ajme: Ako nam ona ne napravi buduce medicinare, niko nece 🙂

 

Lekcija broj jedan: "Tecni kiseonik ne postoji" 🙂

Ali i tu jednu da osvetle majstori sa RTS-a, da izgleda kao božija nesreća u sumornoj učionici...
Evo primer:
RTS
tv%20skola_0_1280x1280.jpg

HRT
7hrt.jpg

Edited by urosg3
sličke
  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kronostime said:

Krivo ti sto nisi izasao na TV.:classic_biggrin:

jao jes` da nosim masku Kon style, da dociram, ma idi,  sejem FUD na nacinalnoj pokrivenosti, poziv na oprez, emtiovne ucene, uf. Znao sam da sam pogrešio karijeru!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...