Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Nedovoljno. Pogotovo ako se mere budu primenjivale kao što je to bilo tokom ovog vikenda. Zatvaranje škola će još i najviše da pomogne.

 

Ovako nešto je možda imalo smisla pre dve ili tri nedelje, sada teško da će napraviti neku veliku razliku. Plus ne vidim preporuku ili zahtev da se svi koji mogu prebace na rad od kuće, ovako mogu da se kladim da ima debilnih šefova koji još uvek teraju ljude koji rade kancelarijski posao da dolaze u kolektiv. Realno pravu razliku bi napravilo kada bi zatvorili i proizvodne pogone, ali kapiram da za to jednostavno nema para.

 

Užasno je sve ovo, svaki put kad vidim izjavu nekog iz vlasti iznerviram se, tako je kad smo pustili najgore među nama da nas vode. Na sve to čujem sve više loših vesti i iz okruženja, a čujemo i javno + ova histerija oko vakcina (mislim da možemo da zaboravimo na to da se neko kolebljiv odluči na vakcinaciju, bar u naredna dva meseca)

 

Baš mi je žao svih ljudi koji sada stradaju, a rešenje je tu, nadomak ruke praktično. Uglavnom smorih se, a čitam po netu da se dosta ljudi tako oseća, umor od svega ovog sa virusom + osećaj da ova zima traje već godinu dana. Jbg, izdržaćemo ovo i završiće se ova priča, ovako ili onako, al možda nekom bude lakše kad vidi da nije usamljen u ovakvim razmišljanjima ovih dana

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Kon rekao da je ovo kompromis. Juče je rekao nema alternative i kompromisa jer su ljudski životi u pitanju.
Danas je kompromis iako su ljudski životi u pitanju.
Ono što zaključujem da ima kompromisa sa ljudskim životima. Kad smo ustanovili ko je dr Kon da pregovaramo o ceni.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Perkos2 said:

Ma od koga vi očekujete da donese odluku o nekim efikasnim merama, od kona,vesića i brnabić. Čuvajte se sami koliko ste u mogućnosti, pelcujte se pa će valjda biti nekog efekta. Ja evo već treća nedelja od kad  sam primio Astru, sad vidim pola Evrope je neće što me i ne čudi, jasam uvek znao pogrešno da izaberem😕

 

Ako si do sad ziv od Astre, znaci da nisi pogresio, a ovi u Evropi nek se neckaju slobodno, valjda im je prihvatljivi rizik da se potencijalno razbole, a mozda neke proizvodne serije umesto kod njih, dodatno zavrse kod nas. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ridji said:

Ti, posto sam ti sredio ovo mućkanje sa glasovima, da preko svojih drugova vidiš sto mi ćaleta ne zovu na vakcinaciju, odavno sam mu naručio turu Sputnika

Zavrseno ti je ovo, samo jos neke provere od 48 na ovamo da uradimo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa tako ti izgleda lockdown svuda, osim sto negde ima i policijski cas.

 

Zato i brojevi cesto stagniraju ili ne padaju, cak i rastu. Mozes ti da zatvoris knjizaru, ali za to vreme ti 5000 radnika marsira u jednu fabriku.

Edited by ras kass
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

i opet laprdaju kako se sve zatvara a nista se ne zatvara.. 

nisam ja neki fen kafica da se razumemo, al daleko vise zarazenih ima po kombinatima, i vise se ljudi zarazava po kombinatima nego po kaficima, al opet naravno ti kombinati se nece zatvarati..

tako da ono, dokle vise to laprdanje i kao satro neko sastancenje tih maloumnika iz tzv kriznog staba, koji ne bi znali ni da izoluju ovcu medj 100 svinja, a kamoli nesto drugo.. :coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

Ako si do sad ziv od Astre, znaci da nisi pogresio, a ovi u Evropi nek se neckaju slobodno, valjda im je prihvatljivi rizik da se potencijalno razbole, a mozda neke proizvodne serije umesto kod njih, dodatno zavrse kod nas. 

 

Eeee, ali treba se i revakcinisati Bajo moj. I ja sam primio AZ, dupe gaće žvaće :s_d: .

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Natera me supruga ipak na povratak i evo nas nazad u Mordoru. Stigosmo juče rano ujutru, juče uveče stiže poziv na Pfizerovanje u sredu. Na zahtev supruge sam nas pre nekog vremena prijavio i stavio samo Pfizer da nas ne bi zvali (još uvek bi radije primio vakcinu privatno u Grčkoj ili Turskoj (kada to bude moguće) nego u državnom zdravstvu u Srbiji), ali eto ne ispadne sve kako planiraš. Sada treba sajam preživeti a da ne zakačiš nešto. Nadam se da su se redovi makar malo smanjili. Dovoljan je culture shock i svaki drugi šok od povratka u Mordor, Lidl me juče ubi u pojam kao i stanje na ulicama. Navikao sam na pustoš na selu gde u prime timeu kupovine u hipermarketu nema više od 5-10 ljudi. 

  • Like 9
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Akiro said:

Natera me supruga ipak na povratak i evo nas nazad u Mordoru. Stigosmo juče rano ujutru, juče uveče stiže poziv na Pfizerovanje u sredu. Na zahtev supruge sam nas pre nekog vremena prijavio i stavio samo Pfizer da nas ne bi zvali (još uvek bi radije primio vakcinu privatno u Grčkoj ili Turskoj (kada to bude moguće) nego u državnom zdravstvu u Srbiji), ali eto ne ispadne sve kako planiraš. Sada treba sajam preživeti a da ne zakačiš nešto. Nadam se da su se redovi makar malo smanjili. Dovoljan je culture shock i svaki drugi šok od povratka u Mordor, Lidl me juče ubi u pojam kao i stanje na ulicama. Navikao sam na pustoš na selu gde u prime timeu kupovine u hipermarketu nema više od 5-10 ljudi. 

 

Dobrodošao ti nama, matori! Jel osećaj na granici bio ovakav:

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2021&mm=03&dd=16&nav_id=1827511

 

Quote

Identično kao i za vikend, objekti na koje se ovo ograničenje rada u narednim danima ne odnosi i kojima je dozvoljeno da rade i tokom vikenda.

 

• Apoteke, ordinacije, laboratorije, stomatološke i veterinarske ordinacije, veterinarske apoteke.

• Trgovinski objekti u kojima se vrši prodaja prehrambenih proizvoda, pijace, zelene pijace, prodavnice stočne hrane, pet šopovi…

• Samostalni maloprodajni objekti u kojima se kupovina obavlja bez ulaska u objekat – kiosci i trafike.

• Objekti i radnje u kojima se pružaju usluge koje ne zahtevaju dugotrajno prisustvo korisnika i u kojima je kontakt ograničenog trajanja, poput obućara, staklorezaca, krojačkih radnji, stolarskih radnji, vulkanizeri, tehnički pregledi, auto-perionice, hemijska čišćenja ...

• Benzinske pumpe u obavljanju delatnosti prodaje goriva.

• Restorani i barovi u okviru hotelskih i drugih kategorizovanih smeštaja isključivo za goste koji imaju prijavljen boravak u tom hotelu.

• Sportski objekti za pripremu i održavanje registrovanih takmičenja u okviru nadležnih nacionalnih sportskih saveza.

 

Ukratko, iako "radi samo prehrana, benzinske pumpe i apoteke", radi skoro sve.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, implant said:

 

Dobrodošao ti nama, matori! Jel osećaj na granici bio ovakav:

 

 

Otprilike, a počelo još na grčko-bugarskoj granici. "Kontrola bagaž" i ispipa nam neki debeli bugarski carinik svojim masnim papcima bez maske , bez rukavica i bez higijenisanja ruku stvari u gepeku i uredno pričao to vreme o traženju šverca cigareta (a u Grčkoj cigarete duplo skuplje nego u Bugarskoj), tako da je uredno i sve u gepeku napljuvao. Sad moram ozbiljno da ozoniziram kola. Samo grčki carinik je nosio masku, bugarskim i našim carinicima to izgleda ne treba. 

 

I tako krenulo dalje. Upljuva me bugarski pumpadžija dok se točio benzin nekom pričom, ja bežim od njega a on za mnom. Radnici na pumpama u Srbiji bez maske, o stanju na ulicama u Beogradu da ne pričam. Iza Niša konstantan pljusak do Beograda. Ulazak u Beograd i gori osećaj nego na snimku iz LOTR. Jedini ružniji grad na Balkanu je valjda Sofija. 

 

A u Grčkoj krenulo proleće, sve zeleno, zasadali onu zimsku pšenicu koja izgleda kao najfiniji englesko/irski travnjaci. Ovde siva kasaba. Ja sam čovek u duši seljak, moramo i ovde da bežimo iz grada na selo.

Edited by Akiro
  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Akiro said:

Otprilike, a počelo još na grčko-bugarskoj granici. "Kontrola bagaž" i ispipa nam neki debeli bugarski carinik svojim masnim papcima bez maske , bez rukavica i bez higijenisanja ruku stvari u gepeku i uredno pričao to vreme o traženju šverca cigareta (a u Grčkoj cigarete duplo skuplje nego u Bugarskoj), tako da je uredno i sve u gepeku napljuvao. Sad moram ozbiljno da ozoniziram kola. Samo grčki carinik je nosio masku, bugarskim i našim carinicima to izgleda ne treba. 

 

I tako krenulo dalje. Upljuva me bugarski pumpadžija dok se točio benzin nekom pričom, ja bežim od njega a on za mnom. Radnici na pumpama u Srbiji bez maske, o stanju na ulicama u Beogradu da ne pričam. Iza Niša konstantan pljusak do Beograda. Ulazak u Beograd i gori osećaj nego na snimku iz LOTR. Jedini ružniji grad na Balkanu je valjda Sofija. 

 

Bugarski pumpadžija bio u fazonu stani Batko, da popričamo, ti ja objasnim oko politike i šta je virus.

 

A Beograd...sklanjaj se koliko možeš od ljudi i maska svuda sem napolju kada si sam, nema mnogo izbora.

 

 

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Akiro said:

Sada treba sajam preživeti a da ne zakačiš nešto. Nadam se da su se redovi makar malo smanjili.

Na sajmu ide brzo ali ljudi ima, nisu guzve ali nije prazno, ovo kazem jer se u subotu neka devojka sokirala sto ima toliko ljudi, u hali 3 ima valjda 30 boksova za vakcinaciju, znaci mora biti toliko ljudi uvek za svaki termin maltene. 

Odstampajte i popunite onaj upitnik, vecina tamo popunjava pa vam to skracuje postupak, ali sve ide brzo. 

Edited by zoe Bg
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Interesantno kako i dalje nema spominjanja nuspojava od fajzera...hmmmmm samo AZ.

 

Nego, on the serious note, ovo sto napisa @NMX, nista vam drugo ne treba.

 

Jebote oni pricaju o 30 slucajeva na preko 5 miliona vakcina. I to nepotvrdjenih, neproverenih, i oni zbog toga obustavljaju vakcinaciju.

 

Odlicno. Samo posaljite onda te vakcine ovamo, da imamo mi. Ne mogu da verujem koliko je EU disfunkcionalna.

3 hours ago, Perkos2 said:

Ma od koga vi očekujete da donese odluku o nekim efikasnim merama, od kona,vesića i brnabić. Čuvajte se sami koliko ste u mogućnosti, pelcujte se pa će valjda biti nekog efekta. Ja evo već treća nedelja od kad  sam primio Astru, sad vidim pola Evrope je neće što me i ne čudi, jasam uvek znao pogrešno da izaberem😕

 

Ja mislim da si imao srece kod izbora, zivi bili pa videli. A ako te bas drzi strah a ti pogledaj malo po netu, naravno vise od naslova, ima li ikakvih veza, ne dokaza, vec veza izmedju tromboze i vakcine. NONE WHAT SO EVER.

 

Jebiga, drzave imaju procedure, one moraju da sprovedu provere, a stetu trpe samo gradjani,likuju majmuni antivakserski. 

Link to comment
Share on other sites

Pronasli novi soj korone u Bretanji u Fra. Karakteristika je da ga PCR ne detektuje a s druge strane ima izgleda blage simptome i nije mnogo zarazan - primetili su ga jer je u jednom mestu primeceno desetak ljudi koji su imali iste tipicne simptome korone a negativan test

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ciao said:

Pronasli novi soj korone u Bretanji u Fra. Karakteristika je da ga PCR ne detektuje a s druge strane ima izgleda blage simptome i nije mnogo zarazan - primetili su ga jer je u jednom mestu primeceno desetak ljudi koji su imali iste tipicne simptome korone a negativan test

Ja mislim da će mediji da ubiju taj soj ako ga PCR ne detektuje, pa o čemu da pišu majkumu...
Tragedija, pa klikovi snažno zavise od PCR testiranja...

33 minutes ago, Akiro said:

 

 

A u Grčkoj krenulo proleće, sve zeleno, zasadali onu zimsku pšenicu koja izgleda kao najfiniji englesko/irski travnjaci. Ovde siva kasaba. Ja sam čovek u duši seljak, moramo i ovde da bežimo iz grada na selo.

Sivo i na Kosmaju i ladno k`o u decembru. Mart je postao decembar, novonormalno

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Akiro said:

Natera me supruga ipak na povratak i evo nas nazad u Mordoru. Stigosmo juče rano ujutru, juče uveče stiže poziv na Pfizerovanje u sredu. Na zahtev supruge sam nas pre nekog vremena prijavio i stavio samo Pfizer da nas ne bi zvali (još uvek bi radije primio vakcinu privatno u Grčkoj ili Turskoj (kada to bude moguće) nego u državnom zdravstvu u Srbiji), ali eto ne ispadne sve kako planiraš. Sada treba sajam preživeti a da ne zakačiš nešto. Nadam se da su se redovi makar malo smanjili. Dovoljan je culture shock i svaki drugi šok od povratka u Mordor, Lidl me juče ubi u pojam kao i stanje na ulicama. Navikao sam na pustoš na selu gde u prime timeu kupovine u hipermarketu nema više od 5-10 ljudi. 

 

Promeni opštinu. Moja majka je dobila Pfizerovu vakcinu krajem prošle nedelje u novobeogradskom domu zdravlja (blok 45). Termin je bio negde pred kraj radnog vremena doma zdravlja, a išlo je brzo da sam jedva stigao da preparkiram auto i odgovorim na jedan kratak email. Apsolutno nikakav red nisam video jer nije bilo nikoga ispred nje. Posle nje je ušao neki čovek, koji takođe nije imao šta da čeka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...