Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

31 minutes ago, Klotzen said:

 

Ja sam to čuo od onog našeg doktora iz Rusije što je bio na N1 a ovde je pominjan već par puta na temi. No imaš i u ovom tekstu u citatu.

 

Hvala!

 

Uopste ne znam sto sam se pogubila s Sputnikom... 

 

Nadjoh sad:"The Ad26-based vaccine is used on the first day and the Ad5 vaccine is used on the 21st day to boost immune response."

 

Tacno je - ova ciji je nosac adenovirsu 26 se daje kao prva doza, a ona s adenovirusom 5 kao druga doza, nakon 21 dan.

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Vidim ljudi koji su primili obe doze Sinopharma kace na Twitteru neke ludacke vrednosti antitela. Hiljade antitela, hiljade T celija...

 

U medjuvremenu, u BG kafici i restorani puni - i ne mislim na baste, nego unutri. Niko ne nosi masku. Po autobusima takodje znacajniji broj ljudi bez maski nego pre 2-3 nedelje. Igramo se epidemije.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Cek, cek.... odakle to da su kod Sputnika V dve doze razlicite?

 

Sputnik V je koristio dva razlicita adenovirusa kao nosac, ali ja se ne secam da je napravljeno tako da je u jednoj dozi jedan adenovirus, a u drugoj drugi?

 

Mozda sam nesto propustila...

Prva doza Sputnik V koristi adenovirus 26 a druga adenovirus 5 (ili obrnuto, svejedno).

Link to comment
Share on other sites

Imam kolege u engleskoj kazu da oni svi primaju drugu dozu 12 nedelja kasnije i zacudili se kad sam ja pomenula 65+ i slicno - kazu prvi put cuju. Inace i ovde (u EU) su rekli da je nedavanje  65+  samo zbog toga jer testovi nisu bili uradjeni na toj populaciji a sad cu valjda i oni uradjeni.

Sto se tice princa Filipa koliko znam on se vrlo priblizeio stotoj godini pa ako umre ne bih rekla da ce biti od korone.

 

Napricah se malo sa ljudima koje znam a koji se bave naukom a konkretno virusima (u Francuskoj). Ispricase mi nesto sto jeste logicno ali me nekako i izneanadilo, ne znam - kazu oni da je okreni obrni covid jedan od korona virusa sa kojima mi zivimo vec podosta godina s tim sto su ovi skorasnji jednostavno mutacije koje su mnogo gadnije nego one ranije sars i mers i slicno. Po njima glavni problem ovih sada je jedno sto su opasni a drugo sto su reakcije organizma jako razlicite i ne zna se zbog cega neki ljudi reaguju kao na laksi grip a neki jako gadno , pretpostavlja se da tu veliku ulogu igra ranija eksponiranost nekom korona virusu koji stvara neki imunitet. Kazu da se sada misli da ce isto tako virus korone nastaviti da postoji, da je ocekivati neki herd immunity koji ce d aucini da virus nestane potpuna iluzija ali da ce sasvim sigurno zahvaljujuci vakcinama i tome sto je dosta ljudi vec imali covid biti sve manje opasnih slucajeva, tj ocekuje se da ce i virus da oslabi i nas imunitet da ojaca i da cemo nastaviti da zivimo kao sa gripom s tim sto se nadaju iz sve snage manjoj smrtnosti; - to bi bio neki rezime price od par sati - posto kupila tolko prodajem.

Oni su medju sobom pricali jos o stvarima koje ne znam pa da ne lupetam, ali ovo je meni kao nekom ko nije iz te struke prihvatljiv rezime price

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Vidim ljudi koji su primili obe doze Sinopharma kace na Twitteru neke ludacke vrednosti antitela. Hiljade antitela, hiljade T celija...

 

U medjuvremenu, u BG kafici i restorani puni - i ne mislim na baste, nego unutri. Niko ne nosi masku. Po autobusima takodje znacajniji broj ljudi bez maski nego pre 2-3 nedelje. Igramo se epidemije.

 

 

Meni su od svega najjači utisak dnevne žurke, ako nam država ne da uveče na žur, pomerićemo ga da počne popodne i traje dok nas policija ne rasturi (pa dok idem gradom obleće me marica jer teraju pijane iz kluba a oni samo prešli u park preko puta da se deru) i to je to. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, stefan81888 said:

Meni su od svega najjači utisak dnevne žurke, ako nam država ne da uveče na žur, pomerićemo ga da počne popodne i traje dok nas policija ne rasturi (pa dok idem gradom obleće me marica jer teraju pijane iz kluba a oni samo prešli u park preko puta da se deru) i to je to. 

 

Nekad se znalo sta je matine. Osnovna skola, letnji raspust, i filmski program od 10 ujutru. Tarzan (onaj s Vajsmilerom), Badi pas kosarkas, Knjiga o dzungli, Orlovi rano lete...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, shonke said:

Prva doza Sputnik V koristi adenovirus 26 a druga adenovirus 5 (ili obrnuto, svejedno).

 

Ti k'o ovi moji na poslu - mrzi ih da citaju sve emails, lakse im da im ja prosledim to sto ih je mrzelo da potraze 😄

 

Zar ja ne napisah par cm iznad:

 

"Nadjoh sad:"The Ad26-based vaccine is used on the first day and the Ad5 vaccine is used on the 21st day to boost immune response."

 

Tacno je - ova ciji je nosac adenovirsu 26 se daje kao prva doza, a ona s adenovirusom 5 kao druga doza, nakon 21 dana."

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Nekad se znalo sta je matine. Osnovna skola, letnji raspust, i filmski program od 10 ujutru. Tarzan (onaj s Vajsmilerom), Badi pas kosarkas, Knjiga o dzungli, Orlovi rano lete...

Ok bumeru.

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ciao said:

Imam kolege u engleskoj kazu da oni svi primaju drugu dozu 12 nedelja kasnije i zacudili se kad sam ja pomenula 65+ i slicno - kazu prvi put cuju. Inace i ovde (u EU) su rekli da je nedavanje  65+  samo zbog toga jer testovi nisu bili uradjeni na toj populaciji a sad cu valjda i oni uradjeni.

Sto se tice princa Filipa koliko znam on se vrlo priblizeio stotoj godini pa ako umre ne bih rekla da ce biti od korone.

 

Napricah se malo sa ljudima koje znam a koji se bave naukom a konkretno virusima (u Francuskoj). Ispricase mi nesto sto jeste logicno ali me nekako i izneanadilo, ne znam - kazu oni da je okreni obrni covid jedan od korona virusa sa kojima mi zivimo vec podosta godina s tim sto su ovi skorasnji jednostavno mutacije koje su mnogo gadnije nego one ranije sars i mers i slicno. Po njima glavni problem ovih sada je jedno sto su opasni a drugo sto su reakcije organizma jako razlicite i ne zna se zbog cega neki ljudi reaguju kao na laksi grip a neki jako gadno , pretpostavlja se da tu veliku ulogu igra ranija eksponiranost nekom korona virusu koji stvara neki imunitet. Kazu da se sada misli da ce isto tako virus korone nastaviti da postoji, da je ocekivati neki herd immunity koji ce d aucini da virus nestane potpuna iluzija ali da ce sasvim sigurno zahvaljujuci vakcinama i tome sto je dosta ljudi vec imali covid biti sve manje opasnih slucajeva, tj ocekuje se da ce i virus da oslabi i nas imunitet da ojaca i da cemo nastaviti da zivimo kao sa gripom s tim sto se nadaju iz sve snage manjoj smrtnosti; - to bi bio neki rezime price od par sati - posto kupila tolko prodajem.

Oni su medju sobom pricali jos o stvarima koje ne znam pa da ne lupetam, ali ovo je meni kao nekom ko nije iz te struke prihvatljiv rezime price

Ovo i Sekler manje vise tvrdi..inace, presli smo 3000...

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Pletilja said:

Doci do lekara opste prakse je komplikovano, morate bar 2 dana da zovete call centar u Bg da zakazete pa da cekate dobijeni termin u proseku 7 dana pa kad odete u zakazano vreme bar 2 h cekate sa svim tim ljudima koji su dosli po recept, po inekciju, po vakcinu jer se sve desava na jedva 100 kvadratnih metara u 4 ordinacije. Nas Dom zdravlja vise dolikuje nekom selu a ne gradu kojem gravitira 52 000 stanovnika. Lecim se u privatnim ordinacijama kad mogu i koliko mogu. Pijem probiotik kao deo terapije protiv hronicnog gastritisa koji me muci mesecima. Iznenadio me je post koji sam juce procitala ovde da analgetici ometaju imunizaciju vakcinom, nisam to znala a s obzirom da sam imala ozbiljne bolove posle obe vakcine, uzimala sam Buscopan u nekoliko navrata. Ne opterecujem se mnogo svim tim temama, jednostavno, umorna sam i polako dizem ruke od toga da budem pametna, sta bude - bice. 

 

Ne razumem.

 

Ukoliko imate izabranog lekara opšte prakse, zovete Vaš Dom zdravlja i zakazujete pregled ili možete i telefonom da se konsultujete sa lekarom-ovde su uveli tu praksu, kako bi što manje ljudi išlo u DZ i kako se ne bi pravile gužve.

 

Mislim da nije obaveza da se zove call centar Ministarstva zdravlja, ovde u Beogradu nije. 

 

U DZ-ambulantu idemo po uput za specijalističke preglede..recepti i zakazivanje lab analiza idu telefonom, mada te lab,analize najčešće mama i ja radimo privatno. 

 

 

8 hours ago, shonke said:

Za astru je utvrđeno da je efikasnost nešto manja u slučaju južnoafrickog soja (kod nas zvanično nije još uvek registrovan taj soj ni u jednom uzorku brisa).
Koliko se sećam, u UK su najviše koristili bas astra vakcinu. Mislim da se pričalo i o saradnji Oxford univerziteta i Rusa o mešaju ove dve vakcine, ne znam sad na koji način, da li beše revakcina astrom da bude ili obrnuto ili treća doza sputnikom.
Sad info od AV (što bi se reklo direktno od naučnika): razmak 1. - 2. doza je (će biti kad nekom daju) 12 nedelja za astru.
Bilo bi fino da neko ko dobije tu vakcinu potvrdi ovaj podatak.
Lično, da nisam se uclanio u kp Kine I da me sad zovu za astru, ne bih odlagao nego bih uzeo to što nude.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

AZ je prva vakcina koja je počela da se pravi kada je objavljena pandemija koronavirusa. O njoj se dosta pisalo. 

 

Lekarka-naučnica koja je napravila tu vakcinu sa svojim timom, radila je na vakcini protiv ebole.

 

Kada su vršena ispitivanja u II ili III fazi, dva dobrovoljca su preminula usled neuroloških oboljenja. Tada je stopirano sve. Zato su kasnili sa vakcinama.

 

Baš iz tih razloga, zato što su vršena dodatna ispitivanja i sve provere, mislim da je ta vakcina dobra. Ne razumem otpor prema njoj.    

 

*

Strašno me plaši ovaj broj novoobolelih. Sutra je sednica KrŠ-a. Volela bih da pooštre mere, ne samo kada su u pitanju restorani i kafići.

 

Ovaj rast mora nekako da se zaustavi. Posledice okupljanja zbog Balaševića znaćemo sledeće nedelje i malo kasnije..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Harmonika said:

Mislim da nam uros trenutno nije tu..imam i ja neka pitanja z anjega, mada, mislim d ani on vise nema odgovor.

naletim ponekad, ali sam baš nastradao, otekao kao dobra pogača, razvio mi se proces na zubu, pa su izvadili ceo most, prvi put u životu da mi neko čupa vilicu nečim što liči na šrafciger. Jedva govorim što je najgore...

oće neko se menja, ja njemu zubu a uzmem koronu? 

  • Ha-ha 4
  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/magazin/zdravlje/sta-mi-je-sapnula-lekarka-na-sajmu-tokom-vakcinacije/
 
Molim vas, pročitajte tekst. Nije ovo samo tekst o naličju masovne vakcinacije na Sajmu...
Ne znam za dane odmora ali na sajmu je pre nekoliko nedelja bila pauza zbog dezinfekcije. Takođe, radno vreme je do 16 ili 1630 na sajmu. Ne znam sto panic pominje 12h smene.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Čujem da su ona dva bilmeza u Mentalnom razgibavanju imala antivaks spektakl jutros. Ne mrzi me, premotam i od 09:36 jutros kreće spektakl. Ukratko:

 

- Kinezi testiraju vakcinu na nama

- Fajzer nije vakcina

- Ljudi se masovno razboljevaju nakon kineske i ruske vakcine

- Povećana smrtnost zbog vakcine

- Mi smo pokusni kunići

- Nismo protiv vakcinacije ali...

- Niko na svetu nema kinesku vakcinu, samo mi

- Vakcinacija u zapadnoj Evropi ide sporije jer su ljudi obazrivi a ne glupi kao mi.

 

Hajde što im ovo nije prvi put da ispadaju antivaks magarčine ali sada su zaista preterali. Ko ima stomak da može da odsluša, 15ak minuta APSOLUTNOG SPEKTAKLA koji se završava sa insinuacijama da je cela pandemija nameštena jer kako su znali ljudi da će ovo sve biti nova normalnost i da ovde nisu čista posla.

  • Tuzno 2
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

Bio do kovida malopre. Bilo je pedesetak ljudi sve vreme, neki odlazili, drugi dolazili. Prijatno sam iznenadjen organizacijom i kako se ophode prema pacijentima, jako su fini. Ili sam bas imao srece, ali rekao bih da nije to u pitanju.

 

Procedura ide ovako - predas knjizicu, cekas, ulaze jedan po jedan dosta brzo jer mislim da 3-4 doktora ima u isto vreme. Klasican pregled i razgovor. Meni je dala da vadim krv i PCR i poslusala me, rekla je da nema potrebe da snimam pluca. Ostalo cetvoro sa kojima sam usao u kratkom vremenskom intervalu sve uputili na rentgen 😞

 

Onda vadis krv, to je gotovo za 5 minuta, i jos 5 minuta cekanja za PCR, sve prilicno brzo. Ceka se dosta dok ne dodjes na red, ali kad dodjes ide sve bas kao na traci, vec sam dobio krvnu sliku, sve je kako treba, cak ni leukociti nisu poviseni.

 

Ipak mi je savetovala da cak i ako je obicna prehlada i neki zamor zbog stresa ne bih smeo sutra da primim vakcinu zbog cega sam i isao 😞

 

Poslusacu je, bila je jako fina, predusretljiva i siguran sam da zna da radi svoj posao.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...