Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

45 minutes ago, AgroLaki said:

 

Pa mi tek sad krecemo da se zarazavamo jer idu slave. Cuo sam masu ljudi koji nece slaviti, ili u uzem krugu, ali cuo sam i gomilu koji planiraju sve redovno. Najgore je sto sam cuo primere gde tipa zena predlozi manji broj ili tako nesto, a onda srbenda otac/sin/muz u fazonu: STA? Ima da se slavi kao svake godine, alo!

I taj umanjenji broj slava je netipicni faktor koje druge zemlje nece imati do Bozica, pa nek se uce na nama kad vide kako mi budemo prosli, dal ce smeti da se ide kod nekog za Bozic. 

 

Podseti me na onu:"Niko nije beskoristan - svako moze da posluzi, pa makar kao los primer"

Link to comment
Share on other sites

GospoJa fasovala. Ljekar. Treci dan vec glavobolja ne suvise jaka, blaga temp povremeno(iako je nis’ ne vjerujem ovim modernim toplomjerima a zivin nemam) i nema mirisa i okusa. Generalno blago za sad. Otkomandovali je u sobu a ja k’o svaki sredovjecni muz knjavam u dnevnom. 😂
Svake “sezone” pregura  klasicne gripozne simptome (vjerovatno cesce jace prehlade ) i kaze njoj prilicno razlicito u odnosu na to uobicajeno. 
 

 

Edited by wrecktangle
  • Thanks 4
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Koliko god sam protivnika "mera" i da se ne lažemo više cenim slobodu od bilo čega slave su velika opasnost. Produženi kontakt u zatvorenom, alkohol i i sve što ide sa tim je bingo za

virus. A virus kao primitivni organizam neće da mu smeta ni mainstream muzika 🙂

 

Država nema načina da spreči ljude da se druže, ono ima, ali taj način nosi veću opasnost od virusa, pa neka bude što biti mora. 

Verovatnoća da se sa prosečne slave vratiš kući nezaražen je skoro pa nepostojeća i to je konzervativna tvrdnja. Masovke na otvorenom su, bez obzira šta pričali Konovi benigna stvar, imamo hiljade primera da se nakon demonstracija nije desilo manje više ništa, ali zatvoreni prostor, produženi kontakt, 5 maski neće da pomognu. Tu je game over.

 

Pitanje je šta će biti dok ne počne sezona velikih slava, možda naši uvedu i lokdaun.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Ja od kad smo u skoli nabavili beskontaktne termometre stalno jurim domara po skoli da mi meri 🙂 Jbg, kad je dzabe i sirce je slatko. Nego mene drugo zabrinjava, cesto mi pokaze temperaturu izmedju 34 i 35, sta je sad pa to, majku mu kapitalisticku? 🙂 Inace hteli mi pre par meseci da kupimo za bebicku takav termometar kad su poceli malo da je muce zubici, ali nigde nismo uspeli da nadjemo, svuda bili rasprodati. Sad vidim Prizma ima akciju, oko 5000 je. 

U jebote, dobro je nisam jedini. 
Meni portir nece vise da meri, kaze sjebao sam mu toplomer, 34 do 35 stalno. Kad naguram 36 slavlje.

U kancelariji mi kazu da sam reptilijanac.

 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 

Pitanje je šta će biti dok ne počne sezona velikih slava, možda naši uvedu i lokdaun.

Pa sv Djordje je u ponedeljak, od tada krecu velike slave. Verovatno bi pomoglo imati policijski cas od 21h, ili kad bi SPC javno zamolio vernike da slavu I sveca slave onako kako bi trebalo, bez cirkusa I gomile gostiju, sa ikonom, svecom, zitom I vinom u krugu najblize porodice. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Clash said:

U jebote, dobro je nisam jedini. 
Meni portir nece vise da meri, kaze sjebao sam mu toplomer, 34 do 35 stalno. Kad naguram 36 slavlje.

U kancelariji mi kazu da sam reptilijanac.

 

Koliko god mi je jasno zasto su ukinuti zivini toplomjeri...jos nigdje nisam naletio na dobar klasicni (a ni elektronski) koji moze da mi izmjeri vise od 35.8. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

Pa sv Djordje je u ponedeljak, od tada krecu velike slave. Verovatno bi pomoglo imati policijski cas od 21h, ili kad bi SPC javno zamolio vernike da slavu I sveca slave onako kako bi trebalo, bez cirkusa I gomile gostiju, sa ikonom, svecom, zitom I vinom u krugu najblize porodice. 

 

To da se proslavi kako treba bi bilo super, ali nema šanse. 21h je kasno, dotle su svi već cirke. Idealno bi bilo ovako:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@wrecktangle Želim da tvoja žena što pre bude bolje, i ti naravno..Javljaj kako ste.

 

Što se slava tiče, krsna slava su žito, kolač, sveća, ikona. Nekada se slava obeležavala u krugu porodice, one najbliže, kao što kaže @djura.net

Gosti su dolazili popodne, samo na kafu i kolače.

 

Ne znam kada su slave počele da se slave sa 56-60 i više gostiju.

 

Nekoliko godina unazad moja porodica slavi Svetog Jovana u najužem krugu- sestra, zet, deca, mama i ja..s tim što se dešava da nekad sestrić ne dođe zbog obaveza ili sestričina.

 

Goste neće imati ni tetka, ni komšije, prijatelji, poznanici. Svi su svesni da korona besni i niko neće da rizikuje. 

 

Znam da će biti onih koji planiraju slavu kao ranije i neće da poštuju apel SPC ukoliko ga bude.

 

Mislim da su najveći problem, ne samo u  Srbiji, već u celom svetu oni koji veruju u teorije zavere, ne veruju u postojanje virusa, etc..

 

Ne znam šta treba da se uradi kako bi se ti ljudi osvestili i shvatili da je epidemiološka situacija nepovoljna i da moraju da promene svoje ponašanje.

 

Ja bih zabranila sve yuotube snimke u kojima se priča o zaverama. Zabranilla bih da ljudi šire neproverene informacije na Fejsbuku..i njihova okupljanja bih zabranila.

 

Prag tolerancije mi se smanjuje kada su takve osobe u pitanju.

 

Lockdown je rešenje, ali da ne bude kao u martu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kronostime said:

Ni U od udarnika, no mora sebi da obracuna rad na drzavni praznik uz drzavni praznik jos 50% i na to plati drzavi porez i doprinose.:s_d:

Ali zato imamo imamo fontanu na Slaviji, beo Cvetni trg, i kockanje na Trgu, pa malo li je???

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...