Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, implant said:

 

 

Kako ti sve ovo zvuči, ima li smisla i fali li neka opcija?

 

 

Ono što ja mogu da posvedočim da je sve isto, Septembar i Oktobar su osim razumne promene klime - isto. Po svemu. Odakle outbreak pojma nemam. Mogu da nagađam i da pretpostavljam nemam ni jedan jedini dokaz.
Ono što od mera mogu da vidim da radi je ograničavanje kontakta, sve ovo ostalo, maske, distanca, pranje ruku... 
Takođe ovo što @John Terry piše na temu PCR testova je isto na tragu istine. PCR testiranje daje rezultat koji tražiš, pisao je jedan od najboljih umova koje poznajem pa koga zanima neka pogleda na blogu  ja nemam dovoljno znanja za oblast, a i video je u međuvremenu obrisan. 
Suštinski PCR će ti na kraju dati ono što želiš, samo ukoliko si uporan.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Ono što ja mogu da posvedočim da je sve isto, Septembar i Oktobar su osim razumne promene klime - isto. Po svemu. Odakle outbreak pojma nemam. Mogu da nagađam i da pretpostavljam nemam ni jedan jedini dokaz.
Ono što od mera mogu da vidim da radi je ograničavanje kontakta, sve ovo ostalo, maske, distanca, pranje ruku... 
Takođe ovo što @John Terry piše na temu PCR testova je isto na tragu istine. PCR testiranje daje rezultat koji tražiš, pisao je jedan od najboljih umova koje poznajem pa koga zanima neka pogleda na blogu  ja nemam dovoljno znanja za oblast, a i video je u međuvremenu obrisan. 
Suštinski PCR će ti na kraju dati ono što želiš, samo ukoliko si uporan.

 

 

 

A da podeliš to mišljenje odakle outbreak? Moje mišljenje znaš, red je da se i ti izjasniš 😉...ionako svi samo nagađamo.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, urosg3 said:

Suštinski PCR će ti na kraju dati ono što želiš, samo ukoliko si uporan.

 

Sustina je u onome sto je lik koji je izumeo PCR rekao o tom testu. On ti daje potvrdu da imas TAJ virus u telu, koji trazis, ali to ne znaci ni da si bolestan ni da ces se razboleti a ne znaci ni da si zarazan, jer je test jako osetljiv pa detektuje i kolicine koje nisu ni blizu dovoljne da razbole coveka.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, implant said:

 

A da podeliš to mišljenje odakle outbreak? Moje mišljenje znaš, red je da se i ti izjasniš 😉...ionako svi samo nagađamo.

Važi, hajde mada mrtav sam umoran sad, baš težak dan...
Ukratko "nismo prestali da peremo ruke jer smo neodgovorni" i "nismo prestali da peremo ruke" nego "pranje  ruku nije dovoljno"
Nije cela Evropa naprasno "prestala da pere ruke" pa majkumu...
To ja tako vidim, znaš kako bi bilo super da nisam u pravu, i da je samo to - neodgovorna manjina ne poštuje mere jednako outbreak, pa divno bi bilo. I jednostavno. Eto samo da se ta manjina nekako potera i sve je super. 
 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

Važi, hajde mada mrtav sam umoran sad, baš težak dan...
Ukratko "nismo prestali da peremo ruke jer smo neodgovorni" i "nismo prestali da peremo ruke" nego "pranje  ruku nije dovoljno"
Nije cela Evropa naprasno "prestala da pere ruke" pa majkumu...
To ja tako vidim, znaš kako bi bilo super da nisam u pravu, i da je samo to - neodgovorna manjina ne poštuje mere jednako outbreak, pa divno bi bilo. I jednostavno. Eto samo da se ta manjina nekako potera i sve je super. 
 

 

Ma ok, slažem se za potrebe ove diskusije, svi i dalje peremo ruke (mada mnogi nisu ni počinjali) i nosimo maske i držimo distancu, ali to ne radi. Tj. negde radi, negde ne radi, ajde da kažemo da nigde ne radi. Znači da se virus prenosi i nekim drugim putem, ili se prenosi kroz grlo, nos i oči a naša zaštita nije dovoljna, ili se pali i gasi po sopstvenom (ili nečijem tuđem) nahođenju. Jel' ove tri opcije obuhvataju tvoje nagađanje? Pretpostavljam da ne veruješ u treću, znači ostaju prve dve? Ako si smoren možemo da nastavimo i sutra, nije problem - ako uopšte imaš volju, naravno. 

Link to comment
Share on other sites

Pa stavio sam tekst koji najpribližnije opisuje, a bolje elokventnije i obaveštenije, ono što mislim da je najpribližnije onome što nam se dešava.

Kako neko prenese virus na hiljade ljudi, a neko nikome?
Kako ukućani zaražaneg prečesto ostanu nezaraženi, a neko se zarazi od kratkog usputnog kontakta?
Kako neki cluster zaraze se ugasi sam od sebe a neki ne?
Baci oko, mada mi se čini da je pročitan tekst ranije:

https://www.theatlantic.com/health/archive/2020/09/k-overlooked-variable-driving-pandemic/616548/



 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, urosg3 said:

Pa stavio sam tekst koji najpribližnije opisuje, a bolje elokventnije i obaveštenije, ono što mislim da je najpribližnije onome što nam se dešava.

Kako neko prenese virus na hiljade ljudi, a neko nikome?
Kako ukućani zaražaneg prečesto ostanu nezaraženi, a neko se zarazi od kratkog usputnog kontakta?
Kako neki cluster zaraze se ugasi sam od sebe a neki ne?
Baci oko, mada mi se čini da je pročitan tekst ranije:

https://www.theatlantic.com/health/archive/2020/09/k-overlooked-variable-driving-pandemic/616548/



 

 

Čitao sam još kada si ostavio, odličan je članak i moguće je da tu ima nešto...samo ne vidim kako se ovo uklapa u tvoju teoriju da su postojeće mere promašaj:

 

But we don’t need to know all the sufficient factors that go into a super-spreading event to avoid what seems to be a necessary condition most of the time: many people, especially in a poorly ventilated indoor setting, and especially not wearing masks.

 

Da budem jasan, ja ne mislim da su maske 100%tna zaštita. Moje mišljenje je da (uz ostale mere, koje se često zanemaruju u ovim našim diskusijama na forumu) pružaju razumnu količinu zaštite, koja bi bila još veća kada bi ih svi, ili barem velika većina ljudi nosila. Ovako, mrka kapa - pričam o Srbiji, na osnovu svojih iskustava iz firme, prevoza, prodavnica, itd.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, implant said:

 

Ako je to sve tako, svi se ponašaju potpuno isto svakoga dana već 6 nedelja apsolutno poštujući sve mere i ti si apsolutno sigurna u sve to (a virus divlja kako mu se prohte), onda, imho, imamo par varijanti u opticaju (dopuni ako ti padne nešto na pamet, i ja samo pokušavam da nađem neki sistem u ovom ludilu):

 

Ja nisam rekla "apsolutno postujuci mere" - rekla sam jednako postujuci i ne postojuci, znaci - nit su ikada postovali sve mere apsolutno, ali se ni taj ratio nije promenio.

2 hours ago, implant said:

 

1. mere ne funkcionišu, barem ne u svim zemljama (u nekima ne rade, u nekima rade);

Mere ocigledno ne funkcionise, jer inace ne bi imali outbreak zar ne? Bez obzira na razloge zasto ne funkcionisu, cak i ako kazes "zato sto se ne postuju" onda si izabrao pogresne mere.

 

2 hours ago, implant said:

2. virus se prenosi i na neki drugi način (kroz kožu, putem vode, putem zaraženih površina i ambalaže, dopuni po želji), ali onda bi verovatno najveći deo čovečanstva bio već zaražen. Vrlo verovatno da ni lokdaun ne bi mogao da pomogne ako za ovaj virus nema granica, ako može i kroz vazduh i vodu i preko tvrdih površina;

Za  to nemam dovoljno informacija, pominjalo se ono o zamrznutoj hrani, malo mi je neprijatno da o tome nagadjam.

 

2 hours ago, implant said:

3. virus nekako kreće u akciju kao da ga neko pali na daljinski, nemam drugi izraz. Ovo je već teorija zavere, ali hajde da uključimo i to u priču ako se slažeš.

 

Kako ti sve ovo zvuči, ima li smisla i fali li neka opcija?

 

 

Nisam razumela tu teoriju, sta je to - neka teorija zavere?

 

Fali ti prosta opcija, da sada rade mnogo vise testova, koji nisu pouzdani, pa nalaze coronu tamo gde je nema, nije da smo pre pandemije testirali da smo svi dolazili u kontakt sa koronom, a sa nekim oblikom jesmo. Ako se kaze da testovi lociraju mrtvu coronu, onda treba razmisliti koliko je broj "obolelih" tacan.

Link to comment
Share on other sites

U ovoj eri koje obelezavaju brojke, valja spomenuti da je Argentina davno presla 200-i uzastopni dan lockdown-a i apsolutni je rekorder u toj kategoriji. Od kako je proglaseno zatvaranje (19-i Mart), pogorsavanje stanja sa koronom je u stalnom usponu koji nije prestao ni do danasnjeg dana. Sesti su na svetu po broju registrovanih slucajeva.

 

Kazu da je to zemlja cija ekonomija je najvise pretrpela od pocetka epidemije. Doduse, treba reci da hronicni diletantizam i korupcija koja je u toj zemlji prisutna jos od Perona ni malo nisu od pomoci po tom pitanju, kao ni konstantno skakutanje od izbora do izbora sa jednog socijalno-ekonomskog modela na drugi (koji je uglavnom dijametralno suprotan onom prethodnom)

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, John Terry said:

Ljudi, stvarno... mi smo svaki dan informisani o broju mrtvih ljudi od korone. Ne zeleci da ulazim u bilo kakve polemike i teorije zavere, ali sta mislite kakav bi efekat na ljude imalo kada bi se svakodnevno izvestavalo o broju mrtvih ljudi u Srbiji od posledica nelecenja teskih bolesti. Ovo je sad ozbiljna tema za razmatranje. Da ne bude sad stvarno da je lek skuplji od bolesti.

Ja nemam te podatke, i iskreno sam ih nisam ni trazio ali koliko ljudi umre od raka, ili infarkta ili nekih drugih terminalnih bolesti koje zahtevaju medicinsku negu na svakih, aj da kazem, 5 dana, a koja je sada potpuno stavljena u drugi plan zbog borbe sa koronom. I to pitam potpuno svestan da je Covid akutan problem i da je virus opasan.

 

Dragi forumski kolega, izvinjavam se sto cu otici u sirinu ili cak trolovati temu, mozda spada u filozofiju ili negde...

 

Broj mrtvih od corone je "excess deaths" - tj. umrli od bilo cega, a direktno ili ne uzrokovano coronom. Jbg, jedan moj rodjak je nedavno imao problem i zavrsio na hitnoj operaciji (preziveo je!). Hteli su da ga smeste na intenzivnu, ali nije bilo mesta zbog ovih sa coronom... Svejedno, zavrsilo OK. A da nije, ne bi pripisali coroni...

 

Mislim da je jedan od uzroka nerazumevanja generacijska razlika. Mi smo htejuci da saznamo nesto odlazili u biblioteku i kopali po knjigama, a mladji imaju sve instant na googletu. A moj deda nije imao ni biblioteku nego samo komsije u selu.

Medjutim, dok se socijalna psihologija menja sve brze, nasa bioloska tela su jos uvek na stepenu razvoja mog nepismenog pradede i jednako podlozna bolestinama - koje se lakse sire zbog mnogo lakse fizicke komunikacije.

 

Kad pitas o obavestenosti raje o smrtnosti od nekih bolesti, postoji velika razlika izmedju bolestina.

Rak nije zarazan, ali svi znamo da je manje rizicno ne pusiti ili udisati azbest. Ipak, radnik sa azbestom koji pusi nece sjebati komsiju. Isto vredi za dijabeticara koji hoce ili nece uzimanti insulin na svoju stetu, ali nece nikako sjebati dedu ili unucad.

 

Zato verujem da je obavestavanje o brojevima i smrtnosti svrsishodno jer nekako utura svest da nije samo pitanje kako ces se provesti nego i pitanje drustvene odgovornosti, tj. hoces li sjebati druge.

Evo, imas na YouTubetu primer, snimak intervjua sa covekom. Republikanac, verovao Trumpu, heb'o demokratsku corona-propagandu. Napravio porodicno druzenje - samo 8 njih. On, zena, roditelji i sestra sa muzem. Ne zna se ko se prvi i gde zarazio, ali on, tasta i tast zavrsili u bolnici. On preziveo, a tast i tasta umrli. Pita ga reporter onako unaokolo kako mu je, a taj kaze da nije los covek, ali se oseca kao dobricina koji se slucajno napio i autom ubio dvoje pesaka. Bez zle namere. I savest ga ubija.

 

Eto, tu je korist svakodnevnog izvestavanja o brojevima. Da, makar subliminalno, udje ljudima iz dupeta u glavu da nisu izuzetak i da ne rizikuju samo sebe nego i svoje bliznje. Za razliku od dijabeticara i srcanih bolesnika koji jedu slaninu i puse.

 

Edited by zoran59
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, RatzenStadt said:

U ovoj eri koje obelezavaju brojke, valja spomenuti da je Argentina davno presla 200-i uzastopni dan lockdown-a i apsolutni je rekorder u toj kategoriji. Od kako je proglaseno zatvaranje (19-i Mart), pogorsavanje stanja sa koronom je u stalnom usponu koji nije prestao ni do danasnjeg dana. Sesti su na svetu po broju registrovanih slucajeva.

 

Kazu da je to zemlja cija ekonomija je najvise pretrpela od pocetka epidemije. Doduse, treba reci da hronicni diletantizam i korupcija koja je u toj zemlji prisutna jos od Perona ni malo nisu od pomoci po tom pitanju, kao ni konstantno skakutanje od izbora do izbora sa jednog socijalno-ekonomskog modela na drugi (koji je uglavnom dijametralno suprotan onom prethodnom)

 

 

Ovo mi je neverovatno, osim ako im je lockdown samo na papiru a uredno organizuju svadbe ili tako nesto.  Znao sam da imaju ozbiljne brojeve, ali nisam imao pojma da su zakljucani toliko. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

 

Broj mrtvih od corone je "excess deaths" - tj. umrli od bilo cega, a direktno ili ne uzrokovano coronom. Jbg, jedan moj rodjak je nedavno imao problem i zavrsio na hitnoj operaciji (preziveo je!). Hteli su da ga smeste na intenzivnu, ali nije bilo mesta zbog ovih sa coronom... Svejedno, zavrsilo OK. A da nije, ne bi pripisali coroni...

 

 

Izvini, ovo je malo bezveze pricati o coveku koji je OK a pod predpostavkom da se zavrsilo smrcu, ali da li si siguran da to ne bi pripisali coroni? Zamisli da je testiran, i dobio pozitivan test (iako nije bolestan, nije zarazan, mozda je imao coronu pre dva meseca) i umro usled hitne operacije? Naravno da bi bio u broju umrlih od corone...

Pogledaj izvestaj CDC o umrlima od corone, i videces da svako ko je imao pozitivan rezultat bez obzira od cega je umro, pise se kao umro od corone, iako znaju da testovi nisu precizni, a da su nasli i do potencijalno 40% onih koji su dobili pozitivan rezultat a da u stvari nisu imali dovoljno virusa da budu oboleli - ili su negde preboleli coronu u prethodnim mesecima.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Angelia said:

Izvini, ovo je malo bezveze pricati o coveku koji je OK a pod predpostavkom da se zavrsilo smrcu, ali da li si siguran da to ne bi pripisali coroni?

.................

 

Andjo, ovo je meni bezvezno.

 

Nije ni testiran za coronu, nema veze. Covek ima 88 godina, imao je "cold foot" - tj. krvni ugrusak mu je zacepio glavnu arteriju koja salje krv u nogu i pretila je nekroza. Imao je hitnu vaskularnu operaciju, da mu sacuvaju nogu. Posto je srcani bolesnik itd, hteli su da ga nakon operacije smeste na intenzivnu, za svaki slucaj nakon anestezije i svega.

A na intenzivnoj (ovde, u ovoj bolnici: https://www.eamc.org/ ) nije bilo mesta jer su sve zauzeli corona-pacijenti.

 

Teoretski ili, ako hoces, statisticki - da je umro zbog razlike izmedju nege i paznje na intenzivnoj vs. "obicnoj" sobi, je li umro zbog corone ili bezvezno?

Za mene, bilo bi (posredno) zbog corone, i bez direktne dijagnoze.

 

Sve je to skakljivo i nikada niko nece tacno odrediti brojeve.

 

Kao (penzionisani) zdravstveni radnik, jos uvek pratim JAMA (Journal of American Medical Association).

Evi ti detalj/parcic studije:

 



Findings 

In this cohort study, the number of deaths due to any cause increased by approximately 122 000 from March 1 to May 30, 2020, which is 28% higher than the reported number of COVID-19 deaths.

Meaning 

Official tallies of deaths due to COVID-19 underestimate the full increase in deaths associated with the pandemic in many states.

izvor, citav clanak: https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2767980

 

A sad me vi koji navijate za Trumpa ubedite da je bio u pravu kad je rekao da ce sve nestati do Uskrsa (ove godine, ne sledece...) :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, urosg3 said:

A da li se u tvojim iskustvima nešto promenilo od Sep u Okt? Primećuješ li razliku?

Kolika je dozvoljena promena ili koliko treba da se razlikuju stvari po tvom etalonu? Mislim nista nije isto, cak i u normalnim okolnostima razliciti su meseci, samo su to sezonski prikladne promene :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, John Terry said:

 

Sustina je u onome sto je lik koji je izumeo PCR rekao o tom testu. On ti daje potvrdu da imas TAJ virus u telu, koji trazis, ali to ne znaci ni da si bolestan ni da ces se razboleti a ne znaci ni da si zarazan, jer je test jako osetljiv pa detektuje i kolicine koje nisu ni blizu dovoljne da razbole coveka.

Onoliko koliko mogu da shvatim, Mullis je rekao da tumacenje rezultata moze dati velike greske.  Ali zaboravlja se cinjenica da je njegov izum i “alatku” zvanu PCR iskoristio profesor Drosten i razvio protokol pa potom i tumacenje koje mogucnost greske svodi na znatno manju mjeru. Protokol testiranja nije razvio Mullis kako se voli siriti po drustvenim mrezama. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wrecktangle said:

U Hrv ozbiljan rast ljudi na ventilatorima. Ako se ne varam i dobro sjecam Vjekinih cifri..

Mislim da je broj x2 za 7-10 dana, ne znam kad tacno su bili na oko 25, ali mi smo tad bili na 20, secam se odnosa. 

Link to comment
Share on other sites

Odluka KŠ je sve isto, uvozi se nova vrsta " brzih antigenskih testova".

15 minutes ago, wrecktangle said:

U Hrv ozbiljan rast ljudi na ventilatorima. Ako se ne varam i dobro sjecam Vjekinih cifri..

Gledam godine umrlih u poslednja 24h- katastrofa. Ne piše da li su bili hroničari.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoe Bg said:

Kolika je dozvoljena promena ili koliko treba da se razlikuju stvari po tvom etalonu? Mislim nista nije isto, cak i u normalnim okolnostima razliciti su meseci, samo su to sezonski prikladne promene :classic_biggrin:

Ne pravim pitanje, daj nešto da mogu da se uhvatim 🙂
jer u epidemiološkom smislu, u ponašanju ne vidim razlike. Možda mi je perspektiva ograničena, pa možda ne vidim nešto što bi postoji

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

A da li se u tvojim iskustvima nešto promenilo od Sep u Okt? Primećuješ li razliku?

 

Na ovom malom uzorku, da, čini mi se da jeste. Negde u Avgustu su ljudi počeli da se opuštaju, u Septembru i početkom Oktobra je bilo baš veselo. Govorim o nekim osnovnim stvarima (npr. u mojoj firmi) da nosiš masku u zatvorenom, barem kada se krećeš kroz zajedničke prostorije...jedino je nas nekoliko to poštovalo. Evo juče je stigao dopis da maske moraju da se nose, videćemo kako će biti.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Likvi said:

Odluka KŠ je sve isto, uvozi se nova vrsta " brzih antigenskih testova".

Gledam godine umrlih u poslednja 24h- katastrofa. Ne piše da li su bili hroničari.

Tesko cu ovo prevaliti preko usta jer je grubo ali skoro svi su 70 plus godina. Jedna osoba je srednjih godina, 51. Ako tako gledamo nije katastrofa. Za njih je svaka respiratorna bolest problematicna i potencijalno opasna. Jbg. 
Sljedecih 7-10 dana moze biti pokazatelj u kom smjeru ide jer ce ovi koji su pozitivni u proslih 7-10 dana “razviti” bolest i simptome. 
Logicno bi prema tome bilo napraviti vise ciljane mjere u smislu da li pogadja znatno i radno sposobno stanovnistvo. Ako krenu mladji od navedenih da zavrsavaju na intenzivnim, e tada je vec jako ozbiljno. 
Ne mislim samo Hrv, nju uzimam kao primjer. Svuda ce gorenavedeno biti nekakav pokazatelj. 
Oprezno i bez panike svakako. 
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

Na ovom malom uzorku, da, čini mi se da jeste. Negde u Avgustu su ljudi počeli da se opuštaju, u Septembru i početkom Oktobra je bilo baš veselo. Govorim o nekim osnovnim stvarima (npr. u mojoj firmi) da nosiš masku u zatvorenom, barem kada se krećeš kroz zajedničke prostorije...jedino je nas nekoliko to poštovalo. Evo juče je stigao dopis da maske moraju da se nose, videćemo kako će biti.

e to, to ja mašim, moje okruženje, klijenti, ova poliklinika, ministarstvo, ovo komercijalnih klijenata bukvalno isto.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Likvi said:

Odluka KŠ je sve isto, uvozi se nova vrsta " brzih antigenskih testova".

Gledam godine umrlih u poslednja 24h- katastrofa. Ne piše da li su bili hroničari.

To im je godiste, ne godine...

 

"Devet osoba preminulo je u KB-u Dubrava (Ž, ’41. god.; M, ’50. god.; Ž, ’37. god.; M, ’41. god.; M, ’43. god.; M, ’43. god.; M, ’49. god.; M, ’29. god. te M, ’35. god.), jedna u KIB-u "Fran Mihaljević" (M, ’69. god.) te tri u KBC-u Osijek (M, ’51. god.; Ž, ’39. god. te Ž, ’34. god.)."

 

'41 je  1941.godiste

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

To im je godiste, ne godine...

 

"Devet osoba preminulo je u KB-u Dubrava (Ž, ’41. god.; M, ’50. god.; Ž, ’37. god.; M, ’41. god.; M, ’43. god.; M, ’43. god.; M, ’49. god.; M, ’29. god. te M, ’35. god.), jedna u KIB-u "Fran Mihaljević" (M, ’69. god.) te tri u KBC-u Osijek (M, ’51. god.; Ž, ’39. god. te Ž, ’34. god.)."

 

'41 je  1941.godiste

Uh, nisam videla dobro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...