Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, zoe Bg said:

Kakva lazovcina! Ubacuje Drostena i izmislja da je ovaj rekao da ce covid-19 letos da nestane.

(mislim, nije da ne laze i u ostalom sto lupeta, ali ovo je takvo podmetanje i laganje :puke: )

36 minutes ago, zoe Bg said:

Nemoj tako, poziva se na dr Drostena :lol_2:

sad procitah. :puke:

 

Narode, sta god ovaj pajac izjavi i preporuci, racunajte da je suprotno istina i radite upravo suprotno!

Edited by wwww
  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Doduše, mislim da nije prva od državnih funkcionera/SNStruke koji spominju to famozno roštiljanje kao da su ga sami videli. Izgleda da svi žive baš na Košutnjaku i da obavezno prolaze slalom po onim stazama.

 

Pošto na televiziji niko nije spominjao slalom po stazama na Košutnjaku, a ja sam taj opis više puta ovde na forumu upotrebio, osećam se prozvanim i da odgovorim. Za vreme lockdown-a sam bio gotovo svaki  radni dan, kada je bilo iole lepo vreme, na Košutnjaku sem par izleta na Adu i na druga mesta. Ne moram da živim na Košutnjaku da bih tamo išao da udahnem malo vazduha. A tamo sam išao zato što jedino tamo uopšte možeš dobro da izvedeš taj slalom. I da, apsolutno moraš da ideš slalom od majmuna i stoke, kojima je pojam distanca strana reč, koju ne razumeju i ne žele da razumeju i nikada neće ni razviti ikakav osećaj pristojnosti kakav se u civilizovanim zemljama podrazumeva i bez ikakave epidemije. I to je bio kao "pristojniji" deo publike. Opis ovih drugih sledi.

 

Glede roštiljanja, video sam samo jedno u pripremi, ali sam video najpribližniju stvar tome (koja inače dobro ide u paketu sa roštiljanjem) - grupno oblokavanje pivom od 4 do 15 osoba uz uterivanje kola do klupa (one klupe sa nadstrešnicom, koje pružaju mesta za veći broj osoba) da bi se odrapili narodnjaci iz kola a i lakše donosile velike količine limenki piva,  a bio je i jedan bluetooth zvučnik veličine razglasa. Uglavnom muška društva 25 do 35 (sem ona najveća grupa od 15, to su bili srednjoškolci). Low-level kafana najgore vrste za najgore primitivce i stoku. Na dnevnoj bazi, na većini tih većih klupa sa nadstrešnicom. I da, tu se sedelo i ponašalo tako, da, ako je samo jedan imao nešto, bez ikakvih problema bi to preneo na ostale. Od ovoga je jedino francuski poljubac efikasniji prenosilac.

 

Da li sada možda shvataš problem roštiljanja? Uglavnom ide u paketu sa gore opisanim.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kronostime said:

Najveci rast privrede?:smiley33:

Dzidipi, najjaca vojska u regionu i najvise km autoputeva u regionu su aksiom, to ne treba ni da se pominje u ozbiljnim intelektualnim raspravama.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Akiro said:

 

 

Da li sada možda shvataš problem roštiljanja? Uglavnom ide u paketu sa gore opisanim.

 

 

pa ne, ne ide. to ti je jedan segment društva i svakako nije jedini. Mi sa decom, imamo naviku vikend izleta van grada, sa roštiljanjem, ali - ne pijemo, kako i da pijem kad vozim.
I nikad ne idemo na Košutnjak, uvek malo dalje od grada, da bude lepše i zabavnije. Ovog vikenda ili Kosmaj, ili Deliblato.
a ideja - zabrani sve jer se jedan segment društva ponaša kako opisuješ, pa... Puno sreće sa tim.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, urosg3 said:

pa ne, ne ide. to ti je jedan segment društva i svakako nije jedini. Mi sa decom, imamo naviku vikend izleta van grada, sa roštiljanjem, ali - ne pijemo, kako i da pijem kad vozim.
I nikad ne idemo na Košutnjak, uvek malo dalje od grada, da bude lepše i zabavnije. Ovog vikenda ili Kosmaj, ili Deliblato.
a ideja - zabrani sve jer se jedan segment društva ponaša kako opisuješ, pa... Puno sreće sa tim.

Problem od početka je što ti predstavljas 1%, a u ovakvoj situaciji nažalost oni koji predstavljaju takvu manjinu su kolateralna šteta.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, urosg3 said:

pa ne, ne ide. to ti je jedan segment društva i svakako nije jedini. Mi sa decom, imamo naviku vikend izleta van grada, sa roštiljanjem, ali - ne pijemo, kako i da pijem kad vozim.
I nikad ne idemo na Košutnjak, uvek malo dalje od grada, da bude lepše i zabavnije. Ovog vikenda ili Kosmaj, ili Deliblato.
a ideja - zabrani sve jer se jedan segment društva ponaša kako opisuješ, pa... Puno sreće sa tim.

One-family barbecue i nikad nije bio problem. Tu si kolateralna šteta ovih drugih. A njih uopšte nije tako malo. Da su im dopušteni vikendi i 1. maj, svačega bi bilo. A druženje više od jedne porodice (odnosno domaćinstva) nosi svoje rizike, koliko god ti bio ubeđen da su ovi drugi "čisti". BTW, druženje dve porodice na Košutnjaku, recimo, izgleda često tako da se roditelji fino ispričaju ili čiluju, a decu puste da rade šta hoće, ukljulujući da jurcaju okolo (bilo za loptom bilo bez nje) i sudaraju se sa drugim ljudima ili trče tik oko njih. Možda ti drugi i ne žele baš blizinu sa tom decom, koja u trčanju izbacuju iz grla sve i svašta. Lep odmor od dece za roditelje i ne baš lep rizik za druge. Nisam još nijedan slučaj video da ih roditelji pozivaju da se ne približavaju drugima. Zbog toga smo uglavnom i nabavili kamperske stolice i sedeli u mravinjacima umesto na lepšim mestima. Ove pivopije čak predstavljaju manji rizik. Oni su makar samo "stacionarni" i ne jurcaju okolo. BTW, još pre uvođenja lockdown-a, dok smo još mogli da sedimo u kafićima, su me nervirali oni, koji sednu u kafić mirno da uživaju, a svojoj deci dopuštaju da skaču preko drugih i oko njih, da im se u žmurkama zavlače pod stolove i slično. I bez vanrednog stanja je bila epidemija. I to nije bila manjina, nego, nasuprot, većina.

 

I na prvi pogled izgleda da "pristojna" većina plaća ceh zbog manjine. Najmanji problem bi bio da nije ni bio policijski čas i da su komunalci mesto da jure pojedine penzose jurili grupnjake i opalili im masne kazne. To je i sa postojećim kadrom policije i komunalaca bilo izvodljivo. Ali na to dodajmo "pristojne" šetače, koji ne poštuju nikakvu distancu i mere profilakse, isključuju glavu ili se bahate na stazi, a na to dodajmo i roditelje, koji bi malo da skinu pritisak svoje dece sa svoje glave pa ih puste da se sudaraju sa bilo kime i na mestima, koja su prigodna i na mestima, koja to nisu, i odjednom dobijemo da u stvari većina ovog naroda ne poznaje i ne primenjuje one makar najmanje osnovice pristojnosti, koje se u nekim civilizovanijim okruženjima podrazumevaju po defaultu i bez ikakve epidemije. Da tu krivu Drinu ispraviš nema dovoljno policije i komunalaca. Mission impossible.

 

E, zbog toga Nemci jesu u dvojcu uživali u parkovima i u šetnji po gradu a mi smo imali rigoroznije mere. Jer smo kao narod necivilizovana stoka. I zbog toga je onom manjinskom (a ne većinskom) delu stanovništva, koje jeste stvarno pristojno, uskraćivano pravo na sve. Ostaje samo nada da su u pravu oni, koji tvrde da je snaga virusa popustila u x-toj generaciji prenosa i da postaje sve manje opasan. Inače, neka nam je bog na pomoći.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

@McLeod @Akiroizmeđu ostalog zato i bežimo iz grada, Kosmaj je sjajan za to, em nije daleko, em ima za istraživanje svašta 🙂

deca imaju čitave ekspedicije po onom napuštenom hotelu Crvene Zvezde, a nema nigde nikoga. a i ona šetnjica  do spomenika nije za baciti. Plus ima lep teren za fudbal, ne znam da li je pokošen ove godine, a nema nigde nikog. Nekad se zaletimo i na Markovačko jezero, to mi je lično - onako, ali deca vole.

Najbolje od svega ali to je ceo vikend - Bela Crkva i jezera, imamo na air-bnb upoznali neke ljude pa noćimo kod njih. A baš se lepo provedemo na jezerima, a bogami u Beloj Crkvi se lepo i jede, da se ne igramo sa ozbiljnim stvarima, tamo kuhinju veoma ozbiljno razumeju.
Mirnodopsko doba obećava i Temišvar ili Arad, isto za vikend, blizu, a Temišvar ima neki banaćanski smirujući vibe, sasvim prijatno mesto, sa odličnim parkom i svašta lepo za pogledati. Imaju i onaj ogromni šoping mal ako nas zadesi neko loše vreme, tamo možeš da se izgubiš koliki je.

Izvinjavam se na skretanju sa teme, ponelo me 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

 

Pošto na televiziji niko nije spominjao slalom po stazama na Košutnjaku, a ja sam taj opis više puta ovde na forumu upotrebio, osećam se prozvanim i da odgovorim. Za vreme lockdown-a sam bio gotovo svaki  radni dan, kada je bilo iole lepo vreme, na Košutnjaku sem par izleta na Adu i na druga mesta. Ne moram da živim na Košutnjaku da bih tamo išao da udahnem malo vazduha. A tamo sam išao zato što jedino tamo uopšte možeš dobro da izvedeš taj slalom. I da, apsolutno moraš da ideš slalom od majmuna i stoke, kojima je pojam distanca strana reč, koju ne razumeju i ne žele da razumeju i nikada neće ni razviti ikakav osećaj pristojnosti kakav se u civilizovanim zemljama podrazumeva i bez ikakave epidemije. I to je bio kao "pristojniji" deo publike. Opis ovih drugih sledi.

 

Glede roštiljanja, video sam samo jedno u pripremi, ali sam video najpribližniju stvar tome (koja inače dobro ide u paketu sa roštiljanjem) - grupno oblokavanje pivom od 4 do 15 osoba uz uterivanje kola do klupa (one klupe sa nadstrešnicom, koje pružaju mesta za veći broj osoba) da bi se odrapili narodnjaci iz kola a i lakše donosile velike količine limenki piva,  a bio je i jedan bluetooth zvučnik veličine razglasa. Uglavnom muška društva 25 do 35 (sem ona najveća grupa od 15, to su bili srednjoškolci). Low-level kafana najgore vrste za najgore primitivce i stoku. Na dnevnoj bazi, na većini tih većih klupa sa nadstrešnicom. I da, tu se sedelo i ponašalo tako, da, ako je samo jedan imao nešto, bez ikakvih problema bi to preneo na ostale. Od ovoga je jedino francuski poljubac efikasniji prenosilac.

 

Da li sada možda shvataš problem roštiljanja? Uglavnom ide u paketu sa gore opisanim.

 

 

 

Neko od njih jeste spominjao roštiljanje, i to juče ili prekjuče. Zaista više ne znam na kom portalu sam to pročitao, ime nisam zapamtio, ali jeste neko odozgo.

 

Nisam ni govorio o roštiljanju kao pojavi, već o tome koliko verujem državnoj ekipi.

 

Ne znam ni zašto bi se ti osećao prozvanim jer si korektan forumaš, prenosiš iskreno svoje utiske i ni u snu mi ne bi palo na pamet da kažem da iznosiš neistine. S druge strane, kad ovi odozgo kažu 2+2=4, odmah uzimam digitron u ruke da proverim.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U situaciji u kojoj se svet nalazi i sa informacijama kojima trenutno raspolazu, svi ozbilnjiji naucnici, lekari, etc, bi trebalo da se malo uzdrze od ovakvih prognoza, koje samo dodatno pojacavaju strah, nervozu, nesigurnost.

Ako je svrha da se ljudi uozbilje i pridrzavaju mera, mislim da je nepotrebno, jer onaj ko do sad nije shvatio kako da se ponasa, nece ni uz ovakve izjave:

 

"Oluja virusa" na jesen: Zabrinjavajuća prognoza nemačkog stručnjaka

Ovo samo moze da izazove kontraefekat kod ljudi, koji su sad (ras)pusteni, logikom:"Opet me ceka karantin, izolacija, etc,,.... daj dok mogu da malo uzivam"

Treba insistirati na merama distanciranja, nosenja maski, i ostalih mera zastite i prevencije, a ne drzati ljude u konstantnom strahu od pomora.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, zoe Bg said:

 

zoe, ovo cak ni tebi nisam poverovala - morala sam proveriti!!

 

I onda se neko cudi sto mi neki raspravljamo o policijskom casu (ne smes zakasniti u kucu 1 minut, trcis k'o lud), a sutradan otvore skoro sve kao da apsolutno nista nije bilo.....

 

Kao sto drobim vec danima, samo se sam o sebi mozes pobrinuti, slabo ce te drzava zastiti.... ikad, u bilo cemu!

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

zoe, ovo cak ni tebi nisam poverovala - morala sam proveriti!!

 

I onda se neko cudi sto mi neki raspravljamo o policijskom casu (ne smes zakasniti u kucu 1 minut, trcis k'o lud), a sutradan otvore skoro sve kao da apsolutno nista nije bilo.....

 

Kao sto drobim vec danima, samo se sam o sebi mozes pobrinuti, slabo ce te drzava zastiti.... ikad, u bilo cemu!

 

 

Nista cudno draga moja, ti srecom nisi ovde stalno ali nevericu izaziva i kod nas "naviklih" na ovo sto se zove drzavom.

 

Stitna zlezda mi pulsira, lepo je moja ujna snajderka rekla da posle karantina ulazi u novi biznis, da sije ludacke kosulje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Sunshine State said:

U situaciji u kojoj se svet nalazi i sa informacijama kojima trenutno raspolazu, svi ozbilnjiji naucnici, lekari, etc, bi trebalo da se malo uzdrze od ovakvih prognoza, koje samo dodatno pojacavaju strah, nervozu, nesigurnost.

Ako je svrha da se ljudi uozbilje i pridrzavaju mera, mislim da je nepotrebno, jer onaj ko do sad nije shvatio kako da se ponasa, nece ni uz ovakve izjave:

 

"Oluja virusa" na jesen: Zabrinjavajuća prognoza nemačkog stručnjaka

Ovo samo moze da izazove kontraefekat kod ljudi, koji su sad (ras)pusteni, logikom:"Opet me ceka karantin, izolacija, etc,,.... daj dok mogu da malo uzivam"

Treba insistirati na merama distanciranja, nosenja maski, i ostalih mera zastite i prevencije, a ne drzati ljude u konstantnom strahu od pomora.

 

Klasican klikbejt naslov kojih ce biti samo tako cim opadne broj pregleda na portalima.

Pre podne ce biti srpski geni, Teslin toranj, jedini u regionu nesto super, a posle podne groblja puna, povratk virusa, povratak virusa with a vengeance, virus end game...

  • Like 2
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

Pa sta ste ocekivali...psiho ce i plaze otvoriti pred izbore...sve za plebs, da pokaze kako je on jedan dobar vodja...a kad zajase novi mandat, opet ce nas sve zalljucati...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...