Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, berti said:

Kazem da verovatno ovako mora i treba, valjda umes da citas. Samo kazem da ostaje utisak da se mozda nekako najugrozenijoj drzavi mozda moglo vise pomoci. To ne znaci masovno primiti sve koji pohrle iz Italije. Ako ti imas saznanja da nije nikako moglo, onda ok, verujemo ti.

Najkonkretnije su pomogli Kinezi sa onim avionom punim lekara i opreme - sta ceka EU?

Glasanje po komisijama i u globalu?

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Kronostime said:

Da se nadovezem na kolegu Amiga: ko god kupuje tablete za sterilisanje vode u portabl bazenima sto ih razvlace preko leta u basci - ima dovoljno hlora u onim tabletama da zastiti i sebe i komsiluk.:default_coffee:

 

Granule, ne tablete. 0,3 do 1,5mg po litru i to za bazene. Sa tabletom (recimo onom od 200g) možeš da zaštitiš ne samo komšiluk nego ceo kvart. 😀

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A malopre na niskoj pijaci kod trdjave trubači cepaju, vesela atmosfera. Kretenske li drzave.

Naravno, bugarskih autobusa nema. Ozbiljna drzava preduzima korake, zatvara sve, kopira ono sto rade normalni, a ne vodi predizborne kampanje i u ovim okolnostima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://rs.n1info.com/Biznis/a577890/Vucic-Obustava-izvoza-osnovnih-zivotnih-namirnica.html

 

koliko nama dobro ide, vidite koliko zlata imamo, a u drzavnim rezervama imamo par milijardi vise nego pre par godina kad su neki drugi bili na vlasti. :ajme:

 

::za mesec dana cemo svi pocrkati::

Edited by kalistenika u rutini
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

"Toki" shopping mall, Gifu Prefecture, Japan. Factory outlet najpoznatijih svetskih firmi. Bilo je začuđujuće puno ljudi, mislio sam biće pusto zbog virusa. Maske jesu tu i sanitizeri za ruke u svakoj radnji na ulazu.

 

2020tokimall01.jpg

 

Čak šta više, bilo je kao normalno za subotu, puni parkinzi a mesto je van svega, na brdu, treba 45 minuta autoputem da se dođe iz Nagoje.

 

2020tokimall02.jpg

 

Možda su ljudi relaksiraniji jer je lokacija na planini, nema gradskog prevoza, samo svojim kolima a otvoreno.

 

Škole zatvorene do 3. aprila, masovno se radi od kuće. Firmin VPN "huffing and puffing", nije bilo predviđeno da ga toliko zaposlenih koristi odjednom. Isti problem sa VPN širom sveta. Microsoft je dao uputstva sys adminima kako da se do njihovog "cloud" dođe do cilja i dao direktne linkove koje treba da unesu u svoje servere da VPN-u (i zaposlenima) olakšaju život.

Link to comment
Share on other sites

Deca:

 

- Okupljaju se uvek u gomili

- Idu u skole gde ih po odeljenju ima 30, a na odmorima u svakom trenutku vise od 100

- Pipaju sve i svasta, komuniciraju sa hiljadu druge dece

- Ne peru ruke.

- Imaju najblaze ili nikakve simptome novog virusa.

- OVO SU IDEALNI PRENOSIOCI

 

Pa pobogu, zasto skole nisu zatvorene? Jel ima nekog normalnog u ovoj zemlji?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cekaju peak epidemije, jer ako se sada zatvori dok je mnogima u inkubacionoj fazi, pa se vrate za dve nedelje, nista nisu uradili.

 

Zato sto hoce da zatvore skolu na najmanje moguce vremena, sto mi je ono... bzv, kao da ce nesto posebno da se desi, neka uzimaju od raspusta posle, a sad ako treba i mesec dana da ne idu, sve moze da se pomeri, ne vidim razlog da se drzis kalendara kao pijan plota u ovakvim situacijama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CLakiSH said:

Maxi , Novi Sad, ne daju vise od 4 artikla istog proizvoda. 
Bravo, odlican potez.

I Lili sa vlažnim maramicama isto. Međutim od našeg naroda uglavnom dobijaju uvrede, tuga. 

Just now, Dropkick Murphys said:

Kao sto videh negde (facebook valjda)...zabrana okupljanja preko 100 ljudi u zatvorenom prostoru, a fakulteti nisu zatvoreni, gde u amfiteatre staje daleko vise studenata...ali sta sns zna o tome kako izgledaju predavanja na fakultetu?

I to je hit, stigao dopis fakultetima da ako je predavanje sa velikim brojem studenata, raspodele na više grupa.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Cekaju peak epidemije, jer ako se sada zatvori dok je mnogima u inkubacionoj fazi, pa se vrate za dve nedelje, nista nisu uradili.

 

Zato sto hoce da zatvore skolu na najmanje moguce vremena, sto mi je ono... bzv, kao da ce nesto posebno da se desi, neka uzimaju od raspusta posle, a sad ako treba i mesec dana da ne idu, sve moze da se pomeri, ne vidim razlog da se drzis kalendara kao pijan plota u ovakvim situacijama.

 

Ali time ne suzbijaju sirenje virusa. Ne razumem ni zasto bi ih vracali za dve nedelje. Neka organizuju neka testiranja na kraju, tamo u julu mesecu, ili neka nadoknade kasnije, ali dok ne prodje epidemija, nema skole, pa ako treba i tri meseca. 

 

Igraju se zivotima starijih, ucitelja, nastavnika, profesora. Deca ne osecaju simptome ali seju virus kao blesavi... 

 

Ja ovima oko Vucica na konferencijama ne verujem ni "dobar dan". Eto dotle sam dosao, a to je najveca tragedija u svemu. Imamo vlasti kojoj NIKO ne veruje, cak ni njihovi kapilarni glasaci im ne veruju vec samo glasaju jer moraju.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Onih 4000 sto treba da dobijem 15 Aprila, Brnabicka i AV mogu slobodno da proslede u bilo koju skolu u Srbiji za nabavku sapuna, tvrdih.....

Mi smo stvarno na brodu ludaka.....dok se ne preobrazi u splav....Meduzu, ako znate na sta mislim....

Image result for splav meduze slika

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, djole said:

Oni retardi kao da ne kapiraju da ako sada primeniš mere, smanjićeš i peak epidemije.

 

 

Tako je, i onda ako imas, primera radi, peak epidemije sa 1000 zarazenih a ti imas 200 respiratora, moci ces da pomognes svima, a ako imas 10 000 zarazenih, a ti imas 200 respiratora, imaces ogroman broj mrtvih. I kako neko to ne moze da shvati ili odbija da shvati. 

 

Cela poenta je u usporavanju sirenja virusa, kako bi se raspoloziva infrastruktura mogla iskoristiti za sto veci broj ljudi.

 

Mi smo potpuno sizofrena zemlja.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

Upitan da li će u Srbiji biti uvedeno vanredno stanje, Vučić je rekao da je to mera koja se odlaže do poslednjeg, a prvog neophodnog trenutka. Ipak, dodao je da ne isključuje mogućnost da vanredno stanje bude uvedeno.

 

Šta cenite kada će ovo da urade?

 

Nakon što uradi Nemačka / EU ?

Kad dostignemo X zaraženih ?

ili neki treći uslov ?

Edited by CheshireCat
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Kao sto videh negde (facebook valjda)...zabrana okupljanja preko 100 ljudi u zatvorenom prostoru, a fakulteti nisu zatvoreni, gde u amfiteatre staje daleko vise studenata...ali sta sns zna o tome kako izgledaju predavanja na fakultetu?

 

Neki su fakulteti dobili instrukcije da prebace nastavu online, što sam čuo od komšijinog sina. Zaboravio sam šta studira, ali kaže da se pita kako će se predavanja prebaciti online kod nekih profesora za koje kaže da nemaju email i da ne umeju da koriste kompjuter. Znam da je državni u pitanju, ali zaista me čudi kako neko u 21. veku ne ume da se služi bar Wordom i emailom.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Laki John Terry said:

Mi smo potpuno sizofrena zemlja.

Nije da nismo znali koja je Cicvu dramaqueen i kako voli da patetise. Od haha virusa, sopinga u Milanu, ludilo, ide gas do pocrkacete svi,  u roku od samo desetak dana.

Posto je Cicvu , kao i sve sociopate, inteligentan iskljucivo za svoje dobro, nadam se da ce pametno iskoristiti svoje orke u ovoj situaciji.
Posto ne postoji nista tipa civilne zastite ili tako nesto sto iole funkcionise, SNS je, da se ne lazemo, jedina organizovana formacija na podrucju cele zemlje. Eto mu prilike da svoje timove posalje starijim osobama da odu po namirnice, lekove, sta god. Iskoristice to za svoju promociju maksimalno ali ce bar pomoci narodu.

Posto ce totalna blokada doci neminovno, ili kad dodje peak ili ako su pametni da to odmah urade da ga preduprede i time minimiziraju broj izgubljenih zivota.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, CheshireCat said:

 

 

Šta cenite kada će ovo da urade?

 

Nakon što uradi Nemačka / EU ?

Kad dostignemo X zaraženih ?

ili neki treći uslov ?

 

Ostaje pitanje (koje je bilo aktuelno i pre pojave korone), da li su ovi idioti samo beskrajno glupi i nesposobni, ili sve ovo namerno i svesno rade? Očigledno je i jedno i drugo.

 

Džaba im što sad pokušavaju da rade damage control, jer je već kasno za bilo koju drugu meru osim vanrednog stanja i zatvaranja svega sem apoteka i prodavnica namirnica, i to strogo kontrolisano (kao u Italiji jer je to jedina moguća mera). Česi su ludi što su totalno zatvorili granice, o školama da i ne govorimo. To će cela Evropa uraditi koliko za par dana. 

 

Kad ljudi počnu da umiru (što je Vučić danas već najavio, dok se pre dve nedelje cerekao sa onim smradom Proserovićem) onda će im džaba biti sve. Neće moći da kontrolišu ni svoje orkove. Ostali su odavno ispizdeli.

 

Sad ona fraza u superherojskim filmovima postaje sve sem fraze - "Desperate times call for desperate measures"...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Neki su fakulteti dobili instrukcije da prebace nastavu online, što sam čuo od komšijinog sina. Zaboravio sam šta studira, ali kaže da se pita kako će se predavanja prebaciti online kod nekih profesora za koje kaže da nemaju email i da ne umeju da koriste kompjuter. Znam da je državni u pitanju, ali zaista me čudi kako neko u 21. veku ne ume da se služi bar Wordom i emailom.

 

Terry Semel, holivudski deal-broker, bio je postavljen za CEO Yahoo 2007, da firmu izvede na put i pobedi u borbi sa Google.

On, na taj dan svog ustoličenja, nije imao ni email adresu, nikada komunicirao preko računara a došao na čelo pionira Interneta.

Dešava se i to. Ubrzo je bio smenjen.

 

13 godina kasnije, da profesori državnog Univerziteta u Beogradu nemaju email, to je meni neverovatno. a izgleda i istinito, prema ovome što si rekao.

Link to comment
Share on other sites

Jurgen Klopp pokazao vise liderskih kvaliteta od nasih politickih vodja i to masivno:

 

Jürgen Klopp has today issued the following message to supporters following the Premier League's decision to postpone all football activity until April 3 at the earliest.

 

I don’t think this is a moment where the thoughts of a football manager should be important, but I understand for our supporters they will want to hear from the team and I will front that.

First and foremost, all of us have to do whatever we can to protect one another. In society I mean. This should be the case all the time in life, but in this moment I think it matters more than ever.

I’ve said before that football always seems the most important of the least important things. Today, football and football matches really aren’t important at all.

Of course, we don’t want to play in front of an empty stadium and we don’t want games or competitions suspended, but if doing so helps one individual stay healthy - just one - we do it no questions asked.

If it’s a choice between football and the good of the wider society, it’s no contest. Really, it isn’t.

Today’s decision and announcement is being implemented with the motive of keeping people safe. Because of that we support it completely. We have seen members of teams we compete against become ill. This virus has shown that being involved in football offers no immunity. To our rival clubs and individuals who are affected and to those who later will become so, you are in our thoughts and prayers.

None of us know in this moment what the final outcome will be, but as a team we have to have belief that the authorities make decisions based on sound judgement and morality.

Yes, I am the manager of this team and club and therefore carry a leadership responsibility with regards to our future on the pitch. But I think in the present moment, with so many people around our city, the region, the country and the world facing anxiety and uncertainty, it would be entirely wrong to speak about anything other than advising people to follow expert advice and look after themselves and each other.

The message from the team to our supporters is only about your well-being. Put your health first. Don’t take any risk. Think about the vulnerable in our society and act where possible with compassion for them.

Please look after yourselves and look out for each other.

 

https://www.liverpoolfc.com/news/first-team/390397-jurgen-klopp-message-to-supporters

 

Pridobio je mnoge fanove i van Liverpool FC i fudbala uopste:

 

p.s. citav tweet thread je super. Ova Laura Lexx je :lol_2:

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ne znam stvarno šta se čeka, nek zatvore sve a ostave samo najneophodnije. 

 

Ja sam počeo da radim od kuće i nastaviće dok ovo ne prođe, izlazim napolje samo kad moram i trudim se da sve obavim jednim izlaskom. Treba biti odgovoran, smanjenje interakcije je najdelotvornija mera. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...