Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

42 minutes ago, Sunshine State said:

Šta kažu virusolozi ako je antigen test pozitivan posle 6. dana infekcije

 

@implant @Ridji

 

Mozda vas zanima, vi ste tu negde

 

Kako ste, inace?

 

 

 

4 je, izgleda, cudesna brojka, u bilo kojoj kombinaciji! 🙂

 

Hvala na pitanju, ja na brzom antigenskom danas negativan, uradio pre sat vremena. E sad, kada ga gledaš pod pravim uglom ne vidi se ona T crta uopšte, a ako ga malo iskosiš i staviš ga na sunčevo svetlo, vidi se (jedva) kao crveni končić, ali jedva. Pretpostavljam da je to normalno i kapiram da je test negativan.

 

Inače, ništa od simptoma sem nosa i slivanja (povremenog) u grlo, što već računam u post-kovid. Krvna slika, CRP i D-Dimer u redu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kad se omikron pojavio, mnogi su uzvikivali da je on upravo ono što smo čekali - pretvaranje virusa de facto u jaču prehladu, dok su oprezniji upozoravali da na toliko uvećanu zaraznost nije dovoljno da stopa smrtnosti bude nekoliko puta manja, već da mora biti za više od jednog reda veličine manja da bi talas bio manji. 

 

Uprkos tome što je sad već više od pola svetske populacije vakcinisano u osnovnom režimu, broj umrlih u ovom talasu daleko je od zanemarljivog.

 

Sreća je da globalno broj novih slučajeva opada već desetak dana, tako da će i kriva umrlih uskoro početi da opada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U procentima zaraženih, koji su u principu nebitni pošto svakako nije cilj da smanjimo smrtnost nauštrb omogućavanja virusu da zarazi daleko više ljudi.

 

U procentima svetske populacije ne.

 

Da sam pre dva meseca tvrdio da će pik omikrona premašiti pik delte globalno, ovde bi me većina ubeđivala da nema nikakve šanse da se to desi pošto je on daleko blaži ne uzimajući u obzir da se može zaraziti za red veličine više ljudi nego u prošlom talasu.

 

Poenta cele borbe protiv pandemije je da, ako već ne može da se zaustavi, u svakom sledećem talasu bude sve manje mrtvih dok se stvar ne dovede u podnošljive mere s aspekta javnog zdravlja.

 

Ovaj grafikon gore je porazan.

Edited by erwin
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, erwin said:

U procentima zaraženih, koji su u principu nebitni pošto svakako nije cilj da smanjimo smrtnost nauštrb omogućavanja virusu da zarazi daleko više ljudi.

 

Ustvari to sad jeste cilj, kako ja citam ono sto svi govore. Zato se I spustaju mere, jer su dosli do zakljucka da zarazavanje ne moze da se zaustavi, pa stoga pustiti virus da prodje kroz populaciju sa manjom smrtnoscu, da se pandemija zavrsi.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, erwin said:

Da sam pre dva meseca tvrdio da će pik omikrona premašiti pik delte globalno, ovde bi me većina ubeđivala da nema nikakve šanse da se to desi pošto je on daleko blaži ne uzimajući u obzir da se može zaraziti za red veličine više ljudi nego u prošlom talasu.


Prvi izveštaji su tvrdili da se lakše širi, za očekivati je bilo, a sad se pokazalo tačnim da, ukoliko se lakše širi imam veći broj zaraženih, veći broj zaraženih automatski znači veći broj preminulih.
Ono što je dobro, u Evropi smo beležili koliko ono beše 1 milion dnevno, a u piku delte ugrubo 4x manje.
Blaži je pik omikrona jer nemamo 4x više terminalnih slučajeva.
 

 

54 minutes ago, erwin said:

Poenta cele borbe protiv pandemije je da, ako već ne može da se zaustavi, u svakom sledećem talasu bude sve manje mrtvih dok se stvar ne dovede u podnošljive mere s aspekta javnog zdravlja.

 

Pa sad načelno je flatten the curve, da imamo rasterećen zdravstveni sistem, valjda. I tu ne stojimo loše, 4x više zaraženih, a hospitalizacije su slične delti. 

Ne izgleda tako loše sve u svemu, ima doduše jedna stvar koja me brine, ali da sakupim bolje podatke od rekla-kazala. Pa da lajem onda.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sunshine State said:

Šta kažu virusolozi ako je antigen test pozitivan posle 6. dana infekcije

 

@implant @Ridji

 

Mozda vas zanima, vi ste tu negde

 

Kako ste, inace?

 

 

 

4 je, izgleda, cudesna brojka, u bilo kojoj kombinaciji! 🙂

Ja sam 10-11ti dan od simptoma, do petka (8. - 9. dan) nisam izlazio, masku još uvek nosim u svakom zatvorenom prostoru gde sam bio (lift, ulaz zgrade i danas maxi na brzinu). Od sutra planiramo da počnemo da vidjamo ljude.

 

Utorak je bio poslednji dan kad sam zabeležio neku temperaturu, od tada sam sasvim normalno, ustvari još naredna dva dana sam imao čudan ukus u ustima (stalno sam osećao ukus djumbira :classic_biggrin:), slabo mi je radio nos (imam loše sinuse generalno) i apetit mi je bio slab. Poslednja dva-tri dana i to se normalizovalo.

 

Danas smo šetali po lepom vremenu, nisam se čak ni umorio posle nekih 5km, na stranu što me muči kičma/koleno to nema veze sa koronom

  • Like 2
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Ustvari to sad jeste cilj, kako ja citam ono sto svi govore. Zato se I spustaju mere, jer su dosli do zakljucka da zarazavanje ne moze da se zaustavi, pa stoga pustiti virus da prodje kroz populaciju sa manjom smrtnoscu, da se pandemija zavrsi.

 

Ali zar taj rezon ne zavisi od pretpostavke da se zarazavanjem stice trajni imunitet? Cini mi se da omikron to ne daje, nego da su moguce reinfekcije. Ili?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, handys said:

 

Ali zar taj rezon ne zavisi od pretpostavke da se zarazavanjem stice trajni imunitet? Cini mi se da omikron to ne daje, nego da su moguce reinfekcije. Ili?

 

U kom procentu se javljaju reinfekcije kod omikrona?

 

Mislim, omikron je tu tek 2.5 meseca, ne znam koje su brojke reinficiranih za tako kratko vreme

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, handys said:

 

Ali zar taj rezon ne zavisi od pretpostavke da se zarazavanjem stice trajni imunitet? Cini mi se da omikron to ne daje, nego da su moguce reinfekcije. Ili?

Mislim da se ne racuna na trajni imunitet, nego na smanjenje tezih oblika i smrti. Da virus predje u endemski.

Sto se tice reinfekcije mislim da nemaju jos dovoljno podataka, iako ja znam par ljudi koji su za dva meseca bili 2X pozitivni, iako ne znam dal je oba puta bio omicron.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Milica said:

Pre deset dana sam primila modernu kao booster (2x fajzer pre toga) i evo od tad imam skoro neprestano zujanje u usima :smiley5:jel jos neko imao takvo iskustvo i da li je uspeo i kako da ugasi radiostanicu u glavi? :lol_2: 

Bilo je svedočanstava da su ljudi iskusili Tinitus nakon vakcinacije, ali mislim da je bila JJ vakcina. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Ustvari to sad jeste cilj, kako ja citam ono sto svi govore. Zato se I spustaju mere, jer su dosli do zakljucka da zarazavanje ne moze da se zaustavi, pa stoga pustiti virus da prodje kroz populaciju sa manjom smrtnoscu, da se pandemija zavrsi.

 

Pa neće biti, mere se zahvaljujući visokom stepenu vakcinacije ukidaju samo tamo gde je smrtnost toliko smanjena da povećano širenje zapravo i nije ključno za razliku od globalnog proseka.

 

A to da će se pandemija završiti omikronom je najobičnija fantazija nepotkrepljena bilo kakvim suvislim argumentima.

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Coronavirus (COVID-19) Infection Survey, characteristics of people testing positive for COVID-19, UK: 2 February 2022

 

Among our survey participants, we have seen more reinfections with coronavirus (COVID-19) in the last month since Omicron became the dominant variant compared with the previous 18 months.

https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/healthandsocialcare/conditionsanddiseases/bulletins/coronaviruscovid19infectionsurveycharacteristicsofpeopletestingpositiveforcovid19uk/2february2022

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Milica said:

Cula sam za tinitus, nadam se da ga nisam zapatila 😬


Kod tinitusa koji nastaje kao posledica buke, udarca ili slično najbitnija je reakcija i tretman u prva 2-3 dana tj odmah, inače su velike šanse da ostane zauvek.

Kod ovog tinitusa od vakcinacije verujem da ne ostaje trajno.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ono, Lancet je, nije Kurir ni Bild:

 

COVID-19 will continue but the end of the pandemic is near

 

"COVID-19 će postati još jedna bolest koja se ponavlja sa kojom će zdravstveni sistemi i društva morati da upravljaju. Na primer, čini se da je broj smrtnih slučajeva od omikrona u većini zemalja sličan nivou loše sezone gripa u zemljama severne hemisfere. Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti procenjuju da je gora sezona gripa tokom protekle decenije 2017–2018. izazvala oko 52 000 smrtnih slučajeva od gripa sa verovatnim vrhuncem od više od 1500 smrtnih slučajeva dnevno.11 Era vanrednih mera vlade i društava da kontrola prenosa SARS-CoV-2 će biti završena. Nakon omikronskog talasa, COVID-19 će se vratiti, ali pandemija neće."

 

 

2 minutes ago, erwin said:

 

Mislim na reinfekcije omikronom - ovo da se reinficiramo covidom je ocito, cak i na ovom topicu nas ima koji vec drugi put dobijamo covid, tokom pandemije.

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Coronavirus (COVID-19) Infection Survey, characteristics of people testing positive for COVID-19, UK: 2 February 2022

 

Among our survey participants, we have seen more reinfections with coronavirus (COVID-19) in the last month since Omicron became the dominant variant compared with the previous 18 months.

https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/healthandsocialcare/conditionsanddiseases/bulletins/coronaviruscovid19infectionsurveycharacteristicsofpeopletestingpositiveforcovid19uk/2february2022

 

 

Ovo je otkrivanje tople vode. Pre mesec dana su bile vesti, studije, članci o tome da prethodna infekcija bilo kojim prethodnim sojem ne štiti od infekcije Omikronom. Pravo pitanje je koliko infekcija Omikronom štiti od reinfekcije Omikronom.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Super ga je procenio taj lik što su ga objavili u Lansetu.

 

Samo u poslednjih mesec dana otkad je krenuo nagli rast broja umrlih u SAD je preminulo 68.000 ljudi, a tek sad dostižu pik, što će reći da im sleduje manje-više isto toliko u narednih mesec dana, i to pod uslovom da BA.2 ne napravi dodatnu štetu.

 

Toliko o uporedivosti sa CDC-jevim maksimumom od 52.000 umrlih od gripa tokom ne dva nego 12 meseci.

 

Naravno da je vrlo poželjno da omikron bude poslednji veliki talas, ali da je izvesno - pa baš i nije.

 

S tolikim brojem zaraženih lako se može izroditi varijanta kod koje oni koji su preležali omikron neće imati veliku zaštitu.

 

A čak i da se ne izrodi, s takvom zaraznošću on će kružiti po svetu i opet za pola godine ili godinu zaražavati iste ljude.

 

29 minutes ago, shonke said:

Pravo pitanje je koliko infekcija Omikronom štiti od reinfekcije Omikronom.

 

I koliko dugo štiti.

 

Kažu Izraelci da zasad štiti - na uzorku od 300 slučajeva BA.2 nisu primetili nijedno zaražavanje kod onih koji su preležali omikron.

 

Quote

Some 300 cases of the new BA.2 COVID-19 variant have been detected in Israel, primarily among people returning from abroad, Dr. Sharon Alroy-Preis, head of public health services at the Health Ministry, said on Wednesday.

“There are currently 297 cases with the new BA.2 variant,” Alroy-Preis said at a meeting of the Knesset Health Committee.

Dismissing reports by Channel 12 and the Kan public broadcaster on Tuesday pointing to several cases of people being reinfected with the new BA.2 strain after having the original Omicron variant, she said the Health Ministry was not aware of any cases of reinfection among those who have recovered from Omicron.

“There was not one case of reinfection among those who have recovered from Omicron,” Alroy-Preis said.

https://www.timesofisrael.com/nearly-300-ba-2-cases-found-in-israel-health-official-denies-omicron-reinfections/

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, erwin said:

A čak i da se ne izrodi, s takvom zaraznošću on će kružiti po svetu i opet za pola godine ili godinu zaražavati iste ljude.

 

29 minutes ago, erwin said:

Kažu Izraelci da zasad štiti - na uzorku od 300 slučajeva BA.2 nisu primetili nijedno zaražavanje kod onih koji su preležali omikron.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, implant said:

Jesmo li mi koji smo preležali omikron imuni i na deltu, xexe.

 

Prva ispitivanja antitela kažu da oni koji su preležali omikron nisu ni približno zaštićeni koliko oni koji su preležali deltu, što ima smisla: blaža bolest dovodi do manjeg stvaranja antitela, a veća zaraznost (tj. znatno veća količina virusnih čestica koju svaki kliconoša ispaljuje okolo kod omikrona) lakše probija takvu zaštitu.

 

 

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...