Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, Cyrus Smith said:

Ako je preko 20% ljudi sa doktoratom i nešto ispod 20% populacije sumnjičavo prema vakcinama taj procenat je mogao biti postignut samo pritiscima, društvenim i institucionalnim.

 

 

 

Pre će biti da je do visine prosečnog IQ-a.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Sunshine State said:

Ono kad sam sebi dodjes glave!

 

1. https://us.yahoo.com/news/self-proclaimed-plague-spreader-dies-114105097.html

 

Italijanski anti-vakser i poricatelj COVID-a koji je izazvao bijes nakon što se proglasio „širiocem kuge“ i hvalio se kako je hodao bolestan i bez maske u supermarketu, sada je mrtav od COVID-19, prema izvještajima lokalnih medija.

Mauricio Burati, takođe poznat kao Mauro iz Mantove, preminuo je u ponedeljak u bolnici u Veroni, samo nekoliko nedelja nakon što je hospitalizovan. Imao je 61 godinu.

 

2. https://nltimes.nl/2021/12/29/covid-19-kills-coronavirus-vaccine-skeptic-robin-fransman-53

 

Robin Fransman, poznati kritičar holandske politike o koronavirusu i otvoreni skeptik prema vakcinama protiv Covid-19, preminuo je u utorak od Covid-19. Ovaj 53-godišnjak je prvi put otkrio na Tviteru da je bio pozitivan na koronavirus SARS-CoV-2 3. decembra uveče. Njegov život je okončan 28. decembra u bolnici OLVG u Amsterdamu, izvestio je Parool.

 

 

darwin-charles-darwin.gif

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, handys said:

 

Famozni confirmation bias na delu. Problem je u poverenju. Ono ne korelira sa obrazovanjem, a moze da bude i obrnuto proporcionalno. A ako je nepoverljiv, obrazovan covek ce traziti izvore koji 'potvrdjuju' njegovo nepoverenje i, nazalost, lako ce ih naci.

A ameri su izrazito nepoverljivi

3 hours ago, erwin said:

 

Ne znači, u pitanju su udeli unutar definisanih grupa, a ne raspodela u celoj populaciji.

 

Sa doktoratom je po tabeli 2% anketiranih, a sa nezavršenim faksom ili završenom srednjom ili sa manje od srednje skoro 50%.

Nisam bas detaljno citala ali:

22.5% had ≤high school education; 41.2% a four-year 106 college degree or higher

A ako su im takve cifre onda je istrazivanje besmisleno.

3 hours ago, Laki21 said:

 

Harvard, Princeton, 99% vakcinisanih.

Ne zive svi doktori na harvardu i princtonu

Link to comment
Share on other sites

 

Evo jednog interesantnog clanka.  Nabraja razloge iz kojih ljudi ne vole ili nece da nose maske, a u cilju da objasni zasto je obaveza maskiranja pogresna. Slozili se ili ne, valja i tako nesto procitati. 🙃

 

https://brownstone.org/articles/facemasks-are-not-a-mere-inconvenience/

 

In other words, clearly facemasks are a considerably greater burden for many people than how they superficially appear; and yet few people are able to work out for themselves what about them is so abusive or terrible. The goal of this article is to enumerate some of the myriad harms and emotional abuses inflicted by forced masking, specifically those that are difficult to articulate or identify the connection to masking.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Nisam bas detaljno citala ali:

22.5% had ≤high school education; 41.2% a four-year 106 college degree or higher

A ako su im takve cifre onda je istrazivanje besmisleno.

 

Zašto je besmisleno kad odgovara stvarnoj obrazovnoj strukturi stanovništva kad uzmeš u obzir i one u anketi za koje nivo obrazovanja nije poznat?

 

Evo ovde piše da 45% onih starijih od 25 godina ima najmanje fakultetsku diplomu i da doktorat ima 2%.

https://en.wikipedia.org/wiki/Educational_attainment_in_the_United_States

 

1 hour ago, Angelia said:

CDC je pogresio, nije 73% slucajeva Omicron, nego 23%...

 

Da, dosta se frljaju, pretprošlonedeljnih 73% su korigovali na 23%, a prošle nedelje (do 25.12) je udeo po njima bio 59%.

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-12-28/omicron-continues-rise-in-new-u-s-data-showing-steadier-ascent

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

1 novembra sam dobila Koronu, bukvalno nisam verovala kad je stigao PCR test.

 

Falilo dve nedelje za 3cu dozu Ruske.

Krvna slika idealna, a cepalo me pa mesec dana. Malaksalost, znojenje i temperatura koja se posle 2 nedelje vracala na 2,3 dana 37.5. Nije mi bilo svejedno iskreno da budem kad se ta temperatura vracala. Strasno sam kasljala, ali sam pusac.

U prve dve nedelje delovalo kao blaza prehlada, temp nisam ni merila.

 

Ali sam bila u tome periodu dosta neispavana, pa me je mozda zato tako slomilo.

 

3 nedelje sam bila u izolaciji, u sobi od 7 kvadrata. Ne znam kako nisam skroz siznula.

 

Samo jednom sam isla kod doktora, rekli su mi da nema kontrole. 

 

Te noci, kad sam dobila simptome, bukvalno me je bolela svaka kost, kao kad sam primila prvu dozu Ruske vakcine.

 

Ali ta malaksalost mi se urezala u pamcenje i znojenje. Bukvalno udjem u lift, dok stignem do prizemlja, sva sam mokra.

 

A inace sam ocekivala, necu je osetiti.

  • Like 1
  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, erwin said:

 

Zašto je besmisleno kad odgovara stvarnoj obrazovnoj strukturi stanovništva kad uzmeš u obzir i one u anketi za koje nivo obrazovanja nije poznat?

 

Evo ovde piše da 45% onih starijih od 25 godina ima najmanje fakultetsku diplomu i da doktorat ima 2%.

https://en.wikipedia.org/wiki/Educational_attainment_in_the_United_States

 

Zavisi sta je cilj istrazivanja - a ovde je izgleda bio cilj trend i neko povezivanje sa faktorom politike. Inace je mali uzorak bez obzira sto odgovara demografiji.

Interesatno je da za grupaciju koja je najvise obrazovana - trend generalno ne opada da se protive vakcini.

Link to comment
Share on other sites

Pa ako je naslov "Time trends and factors related to COVID-19 vaccine hesitancy from January-May 2021 2 among US adults", onda je logično da uzorak bude što reprezentativniji i po pitanju starosne i po pitanju političke i po pitanju obrazovne i po pitanju polne strukture stanovništva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, BojanaCZV said:

1 novembra sam dobila Koronu, bukvalno nisam verovala kad je stigao PCR test.

 

Falilo dve nedelje za 3cu dozu Ruske.

Krvna slika idealna, a cepalo me pa mesec dana. Malaksalost, znojenje i temperatura koja se posle 2 nedelje vracala na 2,3 dana 37.5. Nije mi bilo svejedno iskreno da budem kad se ta temperatura vracala. Strasno sam kasljala, ali sam pusac.

U prve dve nedelje delovalo kao blaza prehlada, temp nisam ni merila.

 

Ali sam bila u tome periodu dosta neispavana, pa me je mozda zato tako slomilo.

 

3 nedelje sam bila u izolaciji, u sobi od 7 kvadrata. Ne znam kako nisam skroz siznula.

 

Samo jednom sam isla kod doktora, rekli su mi da nema kontrole. 

 

Te noci, kad sam dobila simptome, bukvalno me je bolela svaka kost, kao kad sam primila prvu dozu Ruske vakcine.

 

Ali ta malaksalost mi se urezala u pamcenje i znojenje. Bukvalno udjem u lift, dok stignem do prizemlja, sva sam mokra.

 

A inace sam ocekivala, necu je osetiti.

Uf baš loše vesti pojma nisam imao da te stiglo. Vidi Bojana, ako zatreba šta javljaj, da pogleda neko rezultate, prepiše terapiju, ma bilo šta.
Ne daj se drugarice!

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

Uf baš loše vesti pojma nisam imao da te stiglo. Vidi Bojana, ako zatreba šta javljaj, da pogleda neko rezultate, prepiše terapiju, ma bilo šta.
Ne daj se drugarice!

 

Proslo druze, hvala Bogu. Pisem sad, jer konacno mogu normalno da funkcionisem, da mi ne treba pomoc oko dece.

 

Mislimo da je najstarija cera donela, posto je prva izgubila culo mirisa, a to smo provalili u parfimeriji.

 

Oba puta negativna na antigenskom i na PCR, suprug isto negativan na PCR, a i on je izgubio culo mirisa. Mislimo da smo svi imali, bebice 2 dana temp hvala Bogu, svi su imali simptome pre mene. Krenulo je u subotu, a ja sam u sredu tek dobila temp, kao poslednja osoba.

 

Al za sebe se nisam stvarno preterano brinula. Naravno, prvo za decu, pa za muza. Bila sam u fazonu, nece meni nista 😁

 

Al eto, konacno sam pocela malo normalnije da zivim, cak sam otisla i u prodavnicu, do duse u radno vreme 😁

 

Hvala ti puno ❤

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

U Grčkoj od 3.1. postrožavaju mere:
 

Quote

Grčke vlasti, zbog porasta broja slučajeva koronavirusa, donijele su odluku da će od sutra biti na snazi strožije mere čija je primena trebalo da počne od 3. januara 2022. godine, javlja Anadolu Agency (AA).

Ministar zdravlja Grčke Thanos Plevris ranije je objasnio da su mere donesene na predlog stručnjaka, a predviđeno je da budu na snazi do 16. januara.

U javnom prevozu, supermarketima i svim prostorima gdje se okuplja više ljudi, kao i na mestima gdje se služi hrana, obavezne su maske koje pružaju veću zaštitu FFP2 ili KN95, a ako to nije moguće, potrebne su dvostruke hirurške maske.

Dve maske, jer jedna je za cave 🙂
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pošto je JAR pregurao pik omikron talasa i po pitanju broja hospitalizovanih, da vidimo kakva je tamo situacija.

 

7kAznGW.png

 

y5Ha0Od.png

 

https://covid-19dashboard.news24.com/

 

Deltini pikovi:
20.179 slučajeva (7-dnevni prosek) 8.7.
17.560 hospitalizovanih 14.7.
2597 na intenzivnoj 10.7.
1508 na respiratoru 17.7.

Omikronovi pikovi:
23.437 slučajeva (7-dnevni prosek) 17.12.
9324 hospitalizovanih 22.12.
674 na intenzivnoj 29.12. (još raste)
294 na respiratoru 29.12. (još raste)

Omikronovi pikovi izraženi kao procenat deltinih pikova:
Slučajevi: 116%
Hospitalizovani: 53%
Intenzivna (još raste): 26%
Respirator (još raste): 19%

Edited by erwin
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Vodila klinca sada u urgent clinic (ne covid). Probudio se jutros kaze muka mu, malaksao boli ga glava, blaga temperature, poceli zglobovi da ga bole....I zapeo da nije covid. Znam da je za dve nedelje jedini kontakt izvan kuce imao sa onima sto isporucuju hranu I namirnice (nije se s njima ljubio), I samnom, ali meni nije nista. Testirali grip (nije) I covid pa sad cekamo rezultate.

Valjda I dalje stoji ono da treba da budes izlozen virusu oko 15 minuta? 

Mene nervira sto sve odmah zakljuce covid I ne bave se nicim drugim. Ako je on zakacio virus bice medicinsko cudo, iz kuce nije izasao.

Simpa je sto me veceras tera da nosim masku dok ga vozim, da mu se mama ne zarazi iako sam mu ranije proveravala temperaturu 😀 meni deluje da je pojeo nesto sto se nije slozilo s njim pa sad tripuje.  

Ne vidim kako je virus mogao da udje u kucu... 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Angelia said:

Vodila klinca sada u urgent clinic (ne covid). Probudio se jutros kaze muka mu, malaksao boli ga glava, blaga temperature, poceli zglobovi da ga bole

Ovo su slični simptomi koje je imao moj ortak kada mu je počeo kovid. Zato, malo viška opreza neće škoditi. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...