Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 hours ago, Akiro said:

Na istom mestu piše 182 kompletno vakcinisanih građana je preminulo. To je procenat na petoj decimali iza nule. 

 

Da prevedem na antivakserski: Vise STOTINA potpuno vakcinisanih UMRLO od korone!

 

Sa sve blic™ random all caps

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Dr Bekić: Za kolektivni imunitet potrebno bar još milion vakcinisanih

Još taj milion i gotovo. Kaže struka.

7 minutes ago, Kooineeperk said:

Koji test i gde u Beogradu da uradim test na antitela, da bude brzo i pouzdano? 

Spremam se da se vakcinisem pa da proverim da nisam slucajno prelezao jer sam u 2 navrata imao temp prosle godine (mada to povezujem sa necim drugim). 

https://www.beo-lab.rs/test-antigena-u-dijagnozi-sars-cov-2-infekcije/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iz ne baš smislenog i elokventnog teksta na pokojnom B92
 

Quote

Dr Zdravković smatra da je razočarana odzivom ljudi za vakcinaciju.

"Mnogi ljudi ismevaju nošenje maski, to je jedna bahata reakcija, na mere kojima se mi trudimo da pomognemo da se ne zaraze, svako može da ismejeva pa da ima posledicu za sebe."

"Ali mnogo je sebično i ružno ne pridržavati se nečega što je savet koji je zasnovan na realnim dokazima, i onda ugroziti zdravlje drugih ljudi, jer najveći greh je naštetiti tuđem životu", zaključila je ona.

Realni dokaz je worldometers, a on je podosta nemaran prema maskama draga dr Zdravković.
Još je manje jasno kako ja koji ismevam mnogo šta u životu pa i maske, i kako na taj način štetim sebi? Šta ismevanje čini loše osim što se smejemo kad ubodem i ispadnem duhovit?

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

Ontario je od desetog avgusta poceo da saopstava broj zarazenih vakcinisanih.

Iz nekog razloga ne mogu da kopiram linkove, uvek ostavi samo ovo:

 

COVID-19 Vaccine Data in Ontario - Datasets - Ontario Data Catalogue

 

Ukratko:

 

1. 3 x vise nevakcinisanih slucajeva nego vakcinisanih, varira od dana do dana u uskom opsegu. (Oko 25-30% vakcinisanih)

(Vakcinisani jednom dozom su takodje obuhvaceni, slican broj kao potpuno vakcinisani)

 

2.~ 15% bolesnika primljenih u bolnicu su vakcinisani.

 

3. ~ 10 % bolesnika u teskom stanju je vakcinisano, ~ 85 % ne

 

4. Treba dodati da je preko 70 posto populacije vakcinisano 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Podlegla i ja trendu testiranja antitela - obzirom da sam imala covid i da sam kompletno vakcinisana Pfizerom (druga doza u aprilu), proverila IgG na S protein (ELFA metod) - referentna vrednost je <1, ja imam 33.6 - kaze "Super! Pfizerovci najcesce imaju oko 10 - 15"

 

Proveravala i mami, jer treba na trecu dozu - ona je kompletno vakcinisana Sinopharmom u februaru, testirana na IgG S i IgG N (kineska se proverava preko ta dva) - IgG S joj 1.34, a IgG N je 2.36 - skoro pa nista...

 

Dobice Pfizera, s tim sto sam uzela i self-test, da proverim da nema slucajno covid, jer oko nas u komsiluku par njih ima, a bila je u kontaktu s njima

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod nas to ne bi smelo da se desi. To je kod nas vreme kad rade klubovi disko,

i kad Kovid ima extra bonus. Bas je bezveze oduzimati kovidu i minut od njegove slobode

da vrsi proces zarazavanja.

 

Pored toga sto se vodi racuna o pravima kovida na zarazavanje,

ima i taj segment reketaskog kesha od nocnih klubova, koji je neophodan da bi

svi segmenti drzave funkcionisali.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, KfJ said:

Kod nas to ne bi smelo da se desi. To je kod nas vreme kad rade klubovi disko,

i kad Kovid ima extra bonus. Bas je bezveze oduzimati kovidu i minut od njegove slobode

da vrsi proces zarazavanja.

 

Pored toga sto se vodi racuna o pravima kovida na zarazavanje,

ima i taj segment reketaskog kesha od nocnih klubova, koji je neophodan da bi

svi segmenti drzave funkcionisali.

 

I da Zvalavi i the Familija nesmetano pune dzepove! Ko hebe Covid.

16 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

Moj utisak je da ce kraj biti u martu-aprilu, a mogu i da elaboriram zasto tako mislim.

Pa izvoli. Nisam bas siguran za tajming ali vetrovi vec duvaju u tom pravcu.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darth Bane said:

 

Pa izvoli. Nisam bas siguran za tajming ali vetrovi vec duvaju u tom pravcu.

Ma ko će da otme medijama histeriju, a Konu i Šekleru TV minute, onoj Tijani Adžić apostolsko mesto etičkog dželata, Dariji scensku šminku?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, urosg3 said:

Ma ko će da otme medijama histeriju, a Konu i Šekleru TV minute, onoj Tijani Adžić apostolsko mesto etičkog dželata, Dariji scensku šminku?

To nema veze sa nama. Mislim na globalnom nivou.

Cak i u Australiji su izgleda uvideli da je "skuplja dara nego mera"!

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Darth Bane said:

Pa izvoli. Nisam bas siguran za tajming ali vetrovi vec duvaju u tom pravcu.

 

Pod uslovom da booster doza potraje 6 meseci (verovatno ce mnogo duze, ali ajde da bude takva pretpostavka), to ce dati sigurnu zastitu onima koji se boostuju. Oni koji se ne boostuju a primili su dve doze vrv ce i dalje imati barem delimican imunitet dovoljan da izbegnu ono najgore. Tih 6 meseci je sa ovim merama sasvim dovoljno i da vecina nevakcinisanih dodje u prvi kontakt sa virusom, te da izgradi imunitet na taj nacin. Virus ce sve teze pronalaziti put do osoba koje na jedan ili drugi nacin (vakcinom ili zarazavanjem) nisu dosle u kontakt sa njim. Svima koji izguraju 2 godine pandemije bez zarazavanja, sigurno ce kasnije biti lakse da preleze jer ce se do tada i terapija dodatno usavrsiti. Ako boosterom pokrijemo 60+ populaciju, najranjiviji ce biti mirni, a time ce i lekari i medicinsko osoblje prodisati.

 

Opet, bem li ga, mozda i ne bude tako, sta pa ja znam o pandemijama.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

To nema veze sa nama. Mislim na globalnom nivou.

Cak i u Australiji su izgleda uvideli da je "skuplja dara nego mera"!

A Oziji će kraj pandemije da proslave iz lockdown-a direktno :)`
Uh bilo bi sjajno,  valjda si u pravu...

Link to comment
Share on other sites

On 8/27/2021 at 10:24 AM, djura.net said:

vidi, Teksas je drzava sa neandertalcima na vlasti i njihov odnos prema maskama daleko je od toga kakav bi trebao da bude, tako da se ta drzava tesko moze svrstati u grupu sa drugim drzavama gde su maske obavezne. a Kalifornija je specificna po mnogo cemu, a opet kad pogledas ove krive vidis koliko je dugo imala 30-50% manje novozarazenih od ove tri drzave, dakle odolevala je do trenutka kad mesanje stanovnistva i kolicina virusa postane sveprisutna i hvata sve pred sobom. 

Ne vidim neko neslaganje stavova. Ovim posle Teksasa si sam uradio ono što sam i ja napisao, uveo nove varijable tipa Kalofornija je specifična, mešanje stanovništva i na kraju kada je količina virusa velika ne vrede ni maske mnogo. Jel ima jasan primer države koja je sprečila da količina virusa ne postane sveprisutna? 

 

Još jedan primer, Havaji, nije Teksas odavde:

hawaii masks.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

A Oziji će kraj pandemije da proslave iz lockdown-a direktno :)`
Uh bilo bi sjajno,  valjda si u pravu...

Pa bar sto se tice Novog  Juznog Velsa mislim da ce tako ici - oni se otvaraju mozda vec u novembru- decembru. 

Malo teze kod ovih drugih pogotovo Kvinslend i Zapadna Australija. Pogotovo ovi iz Zapadne Australije- oduvek su bili ljubomorni na Sydney jer ne mogu se pomiriti sa cinjenicom da su jedna shitholina  u poredjenju sa Sydney-om, koji je jedna svetska metropola i global city!

Link to comment
Share on other sites

Da li je neko obraćao pažnju na grafikone u dužem periodu, recimo poslednja dva meseca, za države koje je među prvima "napao" delta soj (Indija, UK)?
Posle "prirodnog toka" došlo je do stagnacije na visokom nivou brojeva dnevno zaraženih. UK konkretno, već nedeljama je na preko 30ak hiljada s blagim rastom (bili su pali na 20-25k). Smrtnost je oko 0.3% (grubo izračunato) što je oko 5 puta manje od prošle godine.
Indija mesecima na 45k.
Italija je na 6-8k a smrtnost oko 0.5% s tim što nemaju ni blizu tako dramatično brzo povećanje kao u UK. Kod njih je inače procenat vakcinisanih prilično veliki čak i među mladom populacijom.
Šta dalje može da se očekuje? Za nekoliko nedelja svugde kreću škole. Meni se cini da ce onda svugde biti (negde ponovni a negde prvi) uzlet brojeva.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...