Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

46 minutes ago, ras kass said:

Evo rekose sad na rtsu, 66% vakcinisanih zdravstvenih radnika. Tragicno. 

 

.

 

Cisto da ne bude jednoumlje na forumu, meni to nije tragican procenat...Bilo bi dobro da znamo procenat zdravstvenih radnika koji su vec bili na udaru i prelezali virus, verujem da procenat nije beznacajan..Njihov imunitet je jaci od imuniteta koji daje vakcina..

 

.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

E9k38V0VkAIHuJP?format=jpg&name=small
 

Ja bi rekla da su oni i New Zealand dokaz da lockdown ne radi, ali odma ce mi neko reci kako bi imali vise slucajeva da nema lockdowna. 

Ipak mislim da je ono sto im je pomoglo da su ostrvske zemlje pa su zatvorili granice, i to je to. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Ja bi rekla da su oni i New Zealand dokaz da lockdown ne radi, ali odma ce mi neko reci kako bi imali vise slucajeva da nema lockdowna. 

Ipak mislim da je ono sto im je pomoglo da su ostrvske zemlje pa su zatvorili granice, i to je to. 

Ma ok, sve stoji, ali oni su važni za merenje efekta tolikog lockdowna i produženog stanja histerija u duuugom periodu. To zaista možemo da vidimo efekte.
Imam utisak i da njihovi političari nisu kalibra i kvaliteta da mogu da podnesu bilo šta više i bolje od slike, a to je živo blato. Lagano tonu i jačaju histeriju.
Čitam povremeno news.au.com kao da sam upao u vremeplov i RTS iz Aprila prošle godine. Sa sve neodgovornim pojedincima i blabla.
Otprilike na tom sajt oko 7% ne podržava ove mere. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Angelia said:

Ja bi rekla da su oni i New Zealand dokaz da lockdown ne radi, ali odma ce mi neko reci kako bi imali vise slucajeva da nema lockdowna. 

Ipak mislim da je ono sto im je pomoglo da su ostrvske zemlje pa su zatvorili granice, i to je to. 

sve zemlje na svetu su dokaz da lockdown radi,

ovo sto se sad dogadja tamo je posledica otpora lockdownu.

Kina inace nije ostrvska zemlja a verovatno jedan od najboljih primera kako se izboriti sa pandemijom.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, djura.net said:

sve zemlje na svetu su dokaz da lockdown radi,

ovo sto se sad dogadja tamo je posledica otpora lockdownu.

Kina inace nije ostrvska zemlja a verovatno jedan od najboljih primera kako se izboriti sa pandemijom.

Mislis zatvoriti obolele u samice i zalemiti vrata? Odlican primer.

Otpor lockdownu je posledica ljudske prirode, civilizacije, zakona i slicno, a mere se prave za ljude a ne robote, zato upravo lockdown ne radi.

Meni nije jasno da kad to kazem odgovor je zato sto se lockdown ne postuje, that's the point!

Naravno da virus nije dobio neko ko je sedeo u kuci i nije vidjao nikog, ali je ocigledno da se ljudi vidjaju. I sto je jos gore provode vise vremena sa ljudima u zatvorenom prostoru, da bi izbegli lockdown. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, djura.net said:

sve zemlje na svetu su dokaz da lockdown radi,

ovo sto se sad dogadja tamo je posledica otpora lockdownu.

Kina inace nije ostrvska zemlja a verovatno jedan od najboljih primera kako se izboriti sa pandemijom.

Na kratko vreme, sa ciljem, dobro objašnjeno i stručno sproveden lockdown je odlična stvar i daje rezultat.
Dugi lockdown, bez cilja i ideje, lockdown radi lockdowna, sa medijskom histerijom ne daje rezultat.
Ako nekom nije jasno zašto onda mora da se nije setio činjenica:
1. zatvor i ograničenje slobode je kazna
2. ko je u zatvoru ima jednu ideju - kad će da pobegne ili da ga puste
3. Ljudi neće da žive dugo u zatvoru. Nekima je draže da se izlože riziku i pobegnu iz zatvora, nego da sede i ćute u zatvoru. neki sede i ćute tako je.

Hipotetičko pitanje za tebe; šta bi izabrao?
1. da živiš zatvoren do kraja života, ali potpuno bezbedan i opskrbljen
2, da živiš slobodno sa rizikom da se zaraziš bolešću sa ovakvim šansama za preživljavanje?

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, attolini said:

 

.

 

Cisto da ne bude jednoumlje na forumu, meni to nije tragican procenat...Bilo bi dobro da znamo procenat zdravstvenih radnika koji su vec bili na udaru i prelezali virus, verujem da procenat nije beznacajan..Njihov imunitet je jaci od imuniteta koji daje vakcina..

 

.

Toliki je procenat vakcinisanih u Izraelu pa im se ceo svet divi, a oni sve vece i vece brojke.

 

1 hour ago, urosg3 said:

Ma ok, sve stoji, ali oni su važni za merenje efekta tolikog lockdowna i produženog stanja histerija u duuugom periodu. To zaista možemo da vidimo efekte.
Imam utisak i da njihovi političari nisu kalibra i kvaliteta da mogu da podnesu bilo šta više i bolje od slike, a to je živo blato. Lagano tonu i jačaju histeriju.
Čitam povremeno news.au.com kao da sam upao u vremeplov i RTS iz Aprila prošle godine. Sa sve neodgovornim pojedincima i blabla.
Otprilike na tom sajt oko 7% ne podržava ove mere. 

Ima na netu, tj youtube efekti , ko hoce moze ih pronaci vrlo lako.

59 minutes ago, djura.net said:

sve zemlje na svetu su dokaz da lockdown radi,

ovo sto se sad dogadja tamo je posledica otpora lockdownu.

Kina inace nije ostrvska zemlja a verovatno jedan od najboljih primera kako se izboriti sa pandemijom.

al si se sad nalupetao, za ceo ovaj forumski vek. ovo je totalno da te vise ne treba uzimati za ozbiljno.

2 hours ago, Kronostime said:

Jednostavno, ako zaposleni u drzavnoj upravi i javnim preduzecima na zele da se vakcinisu, ukoliko nemaju medicinski razlog za to - nek` daju otkaz.

Ne zelim da me na salteru bilo koje sluzbe koju placam iz poreza (a i ja sam drzavni sluzbenik i vakcinisao sam se cim je to bilo moguce) zarazi mene i indirektno preko mene jos gomilu ljudi.

 

Ko da si ti neki bitan. Pa i oni placaju porez isto kao i ti i svi mi.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Ja bi rekla da su oni i New Zealand dokaz da lockdown ne radi, ali odma ce mi neko reci kako bi imali vise slucajeva da nema lockdowna. 

Naravno da je tako. Samo budala bi tvrdila drugačije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

I ovo je odgovor društva.

Upravo, to je u ljudskoj prirodi, iako ce sad neki reci mamlazi, budale, anti-vaxeri....Ma jok, oni su normalni. 

Nije normalno ziveti u kuci dugo vremena, bez ili minimalnim kontaktom sa drugim ljudskim bicima, I slobodom kretanja, zaradjivanja za prezivljavanje....itd.

Kakav je to zivot? Pogotovu kad ljudi znaju da je survival rate ovog virusa, 99%

E sad sto je vlastima najlakse reci lockdown, pa kriviti ne postovanje mera, a ne osmisliti mere koje ljudi mogu da postuju, je neka druga prica.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja, koliko kapiram, lokdaun je bio zbog nedovoljnog broja vakcina (australijski političari slično pričaju, kada se vakciniše 70%, kraj).

 

Sad kad ih ima, nema više lokdauna.

 

Koliko pratim, uvedena obavezna vakcinacija u američkoj vojsci dan posle odobrenja Fajzera za redovnu upotrebu.

Koliko pratim, Britanci završili s lokdaunom, bez obzira na broj zaraženih.

 

Totalni karantin u trajanju 2-3 nedelje radi posao, ljudi u zapadnim demokratijama nisu u stanju da ga izdrže i to je tako kako je.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

Naravno da je tako. Samo budala bi tvrdila drugačije.

Darko nije pitanje da li radi, naravno da radi, niko nije lud ni slep. Još jednom, kretak, osmišljen, efikasan i svrsishodan naravno da radi.
Pitanje je koliko lockdown bez oročenog trajanja, bez ideje o izlaznoj strategiji, a zero covid svakako to nije, začinjen medijskom histerijom radi.
Zasad vreme radi za moju tezu, i pokazuje se da lockdown i NSW i AUS - ne radi. Proizvodi otpor koji lagano jača, društvene nauke upozoravaju da je cena lockdowna veća od koristi, vreme neuimtno curi. I šta imamo sad: eno Skot ponovo skotuje i menja fokus, sad će lagano mediji da ga prate i izmađijaće promenu narativa, znamo to obojica, u kojem će ukidanje bez postignutog proklamovanog cilja biti predstavljen kao pobeda.
Radost društva zbog ukidanja zamagliće osnovno pitanje -  a kamo zero covid i što nije mesecima dostignut.
Brate Darko užas, ali Alan Jones to priča odavno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Hipotetičko pitanje za tebe; šta bi izabrao?
1. da živiš zatvoren do kraja života, ali potpuno bezbedan i opskrbljen
2, da živiš slobodno sa rizikom da se zaraziš bolešću sa ovakvim šansama za preživljavanje?

Sta da ti kazem? Ja dodjem malo specifican slucaj... zaista mi je svejedno, ionako drugi odlucuju umesto mene, ja samo mogu da budem nezadovoljan. Jedino do cega mi je stalo je buducnost mog deteta I tesko prihvatam da ce morati da zivi u svetu prepunom egomanijaka koji misle samo na sebe I svoje potrebe I 'potrebe'.

A zaista mi nije tesko da neko svoje vreme provodim sa svojom porodicom I nemam potrebe da bezim od njih iako su putovanja meni druga najbitnija stvar u zivotu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djura.net said:

Sta da ti kazem? Ja dodjem malo specifican slucaj... zaista mi je svejedno, ionako drugi odlucuju umesto mene, ja samo mogu da budem nezadovoljan. Jedino do cega mi je stalo je buducnost mog deteta I tesko prihvatam da ce morati da zivi u svetu prepunom egomanijaka koji misle samo na sebe I svoje potrebe I 'potrebe'.

A zaista mi nije tesko da neko svoje vreme provodim sa svojom porodicom I nemam potrebe da bezim od njih iako su putovanja meni druga najbitnija stvar u zivotu.

To potpuno razumem, samo me zanima koliko je to neko vreme i ima li granica?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Wookie said:

Gomila retarda, zbog ovakvih poželim da korona izmutira u nešto slično Mersu, ili Eboli.

Generalizuješ. Svakako da ima u protestu nevakcinisanih, koji koriste slobodu da na otvorenem imaju kontakt sa drugim ljudima. Ali ima ljudi koji imaju načela.
Kao što nikad u životu ne bih koristio usluge biznisa koji ima politiku white people only, ili no shirt, no shoes - no service, tako neću koristiti usluge biznisa i plaćati bilo koji koji ima politiku vaccinated people only. Meni se to načelo ne dopada. mislim da javne usluge moraju biti dostupne svima bez pozitivne diskriminacije. 
Moji principi i moje pare, i moja sloboda izbora kome ću da platim. 
Ono što vidim kao rešenje je obavezna vakcinacija, pa ova tema prestaje da bude tema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Darko nije pitanje da li radi, naravno da radi, niko nije lud ni slep. Još jednom, kretak, osmišljen, efikasan i svrsishodan naravno da radi.
Pitanje je koliko lockdown bez oročenog trajanja, bez ideje o izlaznoj strategiji, a zero covid svakako to nije

Valjda znaš da se sa time slažem. Ovo što se sada dešava u Sidneju je zato što se nije zatvorilo kada je trebalo nego se virus suviše proširio i ne može da se zaustavi. Ako se sada otvorimo, biće na hiljade mrtvih u kratkom roku i to je fakat. Rekao sam da je izlazna strategija stopa vakcinacije koja će, ako ovako nastavimo, doći do 70% u Oktobru. 

 

Toliko puta sam pisao o ovome i nemam više sta da dodam. Onaj koji to nije razumeo ili je tupav ili neće da vidi. Trećeg nema. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Generalizuješ. Svakako da ima u protestu nevakcinisanih, koji koriste slobodu da na otvorenem imaju kontakt sa drugim ljudima. Ali ima ljudi koji imaju načela.
Kao što nikad u životu ne bih koristio usluge biznisa koji ima politiku white people only, ili no shirt, no shoes - no service, tako neću koristiti usluge biznisa i plaćati bilo koji koji ima politiku vaccinated people only. Meni se to načelo ne dopada. mislim da javne usluge moraju biti dostupne svima bez pozitivne diskriminacije. 
Moji principi i moje pare, i moja sloboda izbora kome ću da platim. 
Ono što vidim kao rešenje je obavezna vakcinacija, pa ova tema prestaje da bude tema.

E pa baš bih voleo da vidim kakva bi situacija bila kad bi neka opasnija zaraza testirala ta načela. Ovako je smrtnost mala, pa priglupi računaju da neće baš njih da zakači. Gube i velikih boginja bi se plašili, jer se na prvi pogled vidi da je čovek bolestan. a ovi retardi, pošto se na zaraženom koronom ne vidi ništa, smatraju da je bolest bezopasna.

Edited by Wookie
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

Meni ie zanimljiv izgled krive u Britaniji. Hajde da sacekamo jos malo ali deluje trenutno da ce biti dosta drugacije od prethodnih.

 

Ja bih rekao da je razlog to sto je ave otovreno i sto prakticno nema mera. Ali hajde jos malo da sacekamo 

Meni je zanimljiv izgled 'krive' u Brazilu, oni ljudi od pocetka pandemije imaju prakticno samo jedan talas uz povremene oscilacije, tek sa pocetkom masovne vakcinacije ovog leta (zime kod njih?) I kad su dostigli nekih 40% vakcinisanih, broj obolelih je poceo lagaaano da pada.

 

Sto se tice UK, njihov sistem tek nailazi na ozbiljnu proveru sa pocetkom skole I hladnijim vremenom, mada se kod njih zaista ozbiljan broj ljudi vakcinisao. Takodje, zanimljivo da u UK za sada uopste ne daju niti preporucuju trecu dozu. Bice zanimljivo pratiti sta se kod njih desava narednih nedelja I meseci.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Wookie said:

E pa baš bih voleo da vidim kakva bi situacija bila kad bi neka opasnija zaraza testirala ta načela. Ovako je smrtnost mala, pa priglupi računaju da neće baš njih da zakači. Gube i velikih boginja bi se plašili, jer se na prvi pogled vidi da je čovek bolestan. a ovi retardi, pošto se na zaraženom koronom ne vidi ništa, smatraju da je bolest bezopasna.

To bi bilo zanimljivo, siguran sam u svoja načela,

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Darko said:

Valjda znaš da se sa time slažem. Ovo što se sada dešava u Sidneju je zato što se nije zatvorilo kada je trebalo nego se virus suviše proširio i ne može da se zaustavi. Ako se sada otvorimo, biće na hiljade mrtvih u kratkom roku i to je fakat. Rekao sam da je izlazna strategija stopa vakcinacije koja će, ako ovako nastavimo, doći do 70% u Oktobru. 

 

Toliko puta sam pisao o ovome i nemam više sta da dodam. Onaj koji to nije razumeo ili je tupav ili neće da vidi. Trećeg nema. 

Pa znam ali čitam malo i pratim medije, malo news.au.com, a bacim i pogled preko plota kod komšija konzervativaca na sky news. Otud znam da je proklamovani cilj zero covid, neke države se još drže tog principa, vidim da se Gledis, a i Skot pišmane u zadnje vreme, i da traje rasprava na tu temu.
Ne bih da rušim sneška, i ne garantujem da sa nanjušio kako će biti ali mislim da ukidanje ide pre tih 70% ali videćemo. 
Ali što kažeš možebiti da sam glup,  jer ovo prvo da se slažem sa tobom nije moj izbor. Kako nema trećeg ispada da sam glup 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, djura.net said:

Meni je zanimljiv izgled 'krive' u Brazilu, oni ljudi od pocetka pandemije imaju prakticno samo jedan talas uz povremene oscilacije, tek sa pocetkom masovne vakcinacije ovog leta (zime kod njih?) I kad su dostigli nekih 40% vakcinisanih, broj obolelih je poceo lagaaano da pada.

 

Sto se tice UK, njihov sistem tek nailazi na ozbiljnu proveru sa pocetkom skole I hladnijim vremenom, mada se kod njih zaista ozbiljan broj ljudi vakcinisao. Takodje, zanimljivo da u UK za sada uopste ne daju niti preporucuju trecu dozu. Bice zanimljivo pratiti sta se kod njih desava narednih nedelja I meseci.

Ovih dana su naručili novih 35 miliona Fajzera, uskoro i oni kreću sa buster dozama.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, urosg3 said:

Darko nije pitanje da li radi, naravno da radi, niko nije lud ni slep.

E, ali onda se kaze lockdown radi. Pa se stavi tacka I prica prica o ljudskim pravima itd itd.

Dakle lockdown radi.

Da li postoje razlicita misljenja na temu ljudskih sloboda I prava na zemljnoj kugli koju naseljava 7-8 milijardi ljudi - pa naravno da ima. Ali lockdown radi.

Meni je u prvi mah zazvucala prilicno cudno izjava Borisa Johnsona da nije vakcinacija ta koja je spasila zivote, nego lockdown, ali kad sam porazmislio o tome I o situaciji u Izraelu I UK, mogu  samo da se slozim sa takvom konstatacijom.

Edited by djura.net
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djura.net said:

E, ali onda se kaze lockdown radi. Pa se stavi tacka I prica prica o ljudskim pravima itd itd.

Dakle lockdown radi.

Da li postoje razlicita misljenja na temu ljudskih sloboda I prava na zemljnoj kugli koju naseljava 7-8 milijardi ljudi - pa naravno da ima. Ali lockdown radi.

Meni je u prvi mah zazvucala prilicno cudno izjava Borisa Johnsona da nije vakcinacija ta koja je spasila zivote, nego lickdown, ali kad sam porazmislio o tome I o situaciji u Izraelu I UK, mogu  samo da se slozim sa takvom konstatacijom.

To nije problem lockdown radi. Usmeren na jedan problem rešava taj problem.
Usput kvari druge aspekte života. Što duže traje sve ih više kvari. I to mora da se uzme u obzir kad se vaga cost estimate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...