Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Mrzi me na mobilnom da kopiram linkove (N1 i Nova): britanski naučnik rek'o kod njih u parliamentu da vakcine ne mogu da zaštite od delta soja u smislu da se ljudi ne zaraze i obole, da ne treba treća doza i da se podele/poklone vakcine drugima.

 

Takođe rek'o da nema podataka o skokovima brojeva teško bolesnih i mrtvih od delta soja.

 

Filadelfija: ako idu izbori i ako je više od 50% vakcinisanih, valjda političari treba i na njihove glasove da obrate pažnju.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče Izraela.

 

Prve procene su da Fajzer štiti od delta soja oko 39% ali je zaštita od hospitalizacije i težih posledica i dalje visoka. To objašnjava veći broj obolelih. 88% štiti od hospitalizacije a 91% od težih simtoma što je i dalje sasvim ok. Takođe treba uzeti u obzir da je Izraeal krenuo u vakcinaciju pre skoro godinu dana i da se prvi vakcinisani bliže godišnjici a pretpostavke su da antitela traju od 6 meseci do godinu dana. Dakle vreme im je za rekvacinaciju ali mislim da će to teže ići svuda u svetu jer ljudima je pre svega bitno da ne riknu a mislim da je svima jasno da će sigurno fasovati kovid i da se ne vredi braniti od bolesti (osim naravno onih što su u rizičnim grupama, oni će morati da se štite kao i od gripa).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Klotzen said:

Što se tiče Izraela.

 

Prve procene su da Fajzer štiti od delta soja oko 39% ali je zaštita od hospitalizacije i težih posledica i dalje visoka. To objašnjava veći broj obolelih. 88% štiti od hospitalizacije a 91% od težih simtoma što je i dalje sasvim ok. Takođe treba uzeti u obzir da je Izraeal krenuo u vakcinaciju pre skoro godinu dana i da se prvi vakcinisani bliže godišnjici a pretpostavke su da antitela traju od 6 meseci do godinu dana. Dakle vreme im je za rekvacinaciju ali mislim da će to teže ići svuda u svetu jer ljudima je pre svega bitno da ne riknu a mislim da je svima jasno da će sigurno fasovati kovid i da se ne vredi braniti od bolesti (osim naravno onih što su u rizičnim grupama, oni će morati da se štite kao i od gripa).

Cela "brljotina" sa Izraelom je sto su nam "servirali" kako je cela populacija vakcinisana. A to je daleeeeeeko od istine. Oni jedva da imaju 50%. Tako da je sasvim normalno da imaju skok. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Slažem se sa celim postom, ali moram da pitam- koliko koštaju ti testovi u Grčkoj?

 

U Srbiji test košta 9000 dinara. Veliki broj roditelja i sa prosečnim i sa malo većim platama neće moći da plaćaju 18000 dinara, ako se i ovde budu tražila dva testa nedeljno.

 

Pogotovo to neće moći da plate oni koji imaju dvoje, troje dece..

 

I ti testovi moraće da se rade do kraja polugodišta, pa zatim i u drugom polugodištu, maltene sve do okončanja pandemije.  

 

Ovde se još uvek zvanično ne zna kako će izgledati nova školska godina. Lekari i članovi KrŠ daju različite izjave, kao što daju i različite izjave povodom treće doze vakcine.

 

Neko je ovde spomenuo Sputnik V.  Ne znam, laik sam, ali ako bude Sputnik kao treća doza, pretpostavljam da će se primati i jedna i druga komponenta...ukoliko nam do tada ne stigne Sputnik Light koji se prima u jednoj dozi.    

U Grčkoj je vlada odredila da ne može preko 60 Eura  za PCR, kod nas da ne može ispod oko 80 Eura. Međutim, zaboravio sam da napišem da može brzi antigenski, od gomile testova (do 100.000 u novije vreme) Grci ionako većinski rade brze testove. Znači 20 Ojrića po testu, iliti 40 Eura nedeljno iliti 160 Eura mesečno. Ako im je toliko stalo ga ih Gates ne čipuje ili šta već drugo tripuju, da je to bezbožni čin, da će im izrasti rogovi i kopita, etc, to im je cena te slobode.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

To je jasno, ali za to cu da budem proglasena za conspiracy theorists. Znaci ako neko nema logicno objasnjenje, koje podrzava nauka, onda je odgovor na neko od mojih pitanja, problematicno.

Znaci ili se neko plasi da ne zaglavi zatvor I/ili cuvaju svoje pozadine I fotelje, ili nemaju pojma sta rade.


Moje misljenje je da je verovatno povezano sa ovim aspektom
 

26 minutes ago, stray_cat said:

Filadelfija: ako idu izbori i ako je više od 50% vakcinisanih, valjda političari treba i na njihove glasove da obrate pažnju.


Za Srbiju sam poprilicno siguran da, kao sto napisah juce, iz politickih i populistickih razloga nema sanse da se usvoji neki protokol koji ce bilo sta ograniciti nevakcinisanima a kamoli da se vakcine ucine obaveznim. 
A koliko vidim i USA kao da je kopirala Vuciceve metode za stimulaciju vakcinisanja: 100$ (3000 kod nas), nagradna lutrija za vakcinisane... 

Naravno ti si mnogo upucenija u situaciju i stanje u Americi ali pricam ovih dana sa kumom koji je doputovao iz Cikaga pocetkom avgusta. Kaze da je ekonomski stanje lose, jos proslog leta mi je pricao kako je Tramp nenormalno delio pare svima, opet slicno Srbiji, posebno nezaposlenima. Da je to nastavio i Bajden koji se vec suocava sa ozbiljnim padom rejtinga. Dodatni problem je sto zbog pandemije ne postoji mogucnost zapocinjanja nekog rata, plus za citav Trampov mandat USA nije ucestvovala ni u jednom ratu... 
Mozda malo uprosceno ali smatram da su politika i vlast u gotovo svakoj zemlji postale prioritet tokom pandemije, i to vrlo brzo nakon pocetka iste. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Klotzen said:

Što se tiče Izraela.

 

Prve procene su da Fajzer štiti od delta soja oko 39% ali je zaštita od hospitalizacije i težih posledica i dalje visoka. To objašnjava veći broj obolelih. 88% štiti od hospitalizacije a 91% od težih simtoma što je i dalje sasvim ok. Takođe treba uzeti u obzir da je Izraeal krenuo u vakcinaciju pre skoro godinu dana i da se prvi vakcinisani bliže godišnjici a pretpostavke su da antitela traju od 6 meseci do godinu dana. Dakle vreme im je za rekvacinaciju ali mislim da će to teže ići svuda u svetu jer ljudima je pre svega bitno da ne riknu a mislim da je svima jasno da će sigurno fasovati kovid i da se ne vredi braniti od bolesti (osim naravno onih što su u rizičnim grupama, oni će morati da se štite kao i od gripa).

Otprilike svi podaci i mene upucuju na isti zakljucak. Ukratko: ne vredi se braniti od bolesti jer svi sigurno fasujemo Covid jedino sto vakcinisani imaju mnogo vece sanse da ne riknu!

Ali onda se postavlja pitanje o smislu/besmislu vodjenja statistike o broju zarazenih kao i sprovodjenju mera? 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Dzoni_m said:

Cela "brljotina" sa Izraelom je sto su nam "servirali" kako je cela populacija vakcinisana. A to je daleeeeeeko od istine. Oni jedva da imaju 50%. Tako da je sasvim normalno da imaju skok. 

Izrael ima zvanicno oko 60% vakcinisanih - i to 60% populacije! 

Kod nas u Srbiji lazu - kazu da imamo oko 50% iako je broj vakcinisanih oko 2.7 miliona sto cini oko 40% ukupne populacije. 

Ali Srbija ima veliki broj prokuzenih Covidom jer je svima jasno da je stvarni broj daleko veci od zvanicnog koji iznosi nesto preko 700 000. U Srbiji je najverovatnije vec 1.5-2 miliona ljudi vec prokuzeno! Sto sa 2.7 vakcinisanih vec cini gotovo 2/3 populacije koja bi trebala imati vec steceni imunitet, na ovaj ili onaj nacin. 

Sada je izgovor taj delta soj, ali ko nam garantuje da sutra nece biti problema sa nekim lambda ili epsilon sojem. I tako u nedogled??? 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Klotzen said:

Što se tiče Izraela.

 

Prve procene su da Fajzer štiti od delta soja oko 39% ali je zaštita od hospitalizacije i težih posledica i dalje visoka. To objašnjava veći broj obolelih. 88% štiti od hospitalizacije a 91% od težih simtoma što je i dalje sasvim ok. Takođe treba uzeti u obzir da je Izraeal krenuo u vakcinaciju pre skoro godinu dana i da se prvi vakcinisani bliže godišnjici a pretpostavke su da antitela traju od 6 meseci do godinu dana. Dakle vreme im je za rekvacinaciju ali mislim da će to teže ići svuda u svetu jer ljudima je pre svega bitno da ne riknu a mislim da je svima jasno da će sigurno fasovati kovid i da se ne vredi braniti od bolesti (osim naravno onih što su u rizičnim grupama, oni će morati da se štite kao i od gripa).

 

Svi su se uhvatili Izraela, a ima mnogo boljih primera. Umesto broja zarazenih, treba se fokusirati na hospitalizaciju i preminule. Sve vise zemalja broji i po nekoliko dana bez smrtnih slucajeva. Bolnice su rasterecne. Umesto Izraela, treba gledati Austriju, Svajcarsku, Dansku, Cesku, Slovacku, Nemacku, Belgiju...Slovacka 30 pacijenata u bolnicama, Ceska 50, Danska oko 100, Austrija 150-200, Belgija oko 300, Svajcarska 380...a neke imaju po 2000 zarazenih dnevno. Znaci vakcine stite u visokom procentu od hospitalizacije i teze bolesti i to treba forsirati.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ras kass said:

 

Svi su se uhvatili Izraela, a ima mnogo boljih primera. Umesto broja zarazenih, treba se fokusirati na hospitalizaciju i preminule. Sve vise zemalja broji i po nekoliko dana bez smrtnih slucajeva. Bolnice su rasterecne. Umesto Izraela, treba gledati Austriju, Svajcarsku, Dansku, Cesku, Slovacku, Nemacku, Belgiju...Slovacka 30 pacijenata u bolnicama, Ceska 50, Danska oko 100, Austrija 150-200, Belgija oko 300, Svajcarska 380...a neke imaju po 2000 zarazenih dnevno. Znaci vakcine stite u visokom procentu od hospitalizacije i teze bolesti i to treba forsirati.

Izrael uzimamo kao primer zemlje gde je tzv kolektivni imunitet vec trebao biti (gotovo) dostignut!?

I ako pratis raspravu - mi se mahom slazemo sa ovom tvojom gornjom konstantacijom. Ali ne i zvanicnici. Kad objave "4000 novozarazenih" - i opet sire paniku!!! Sad ces videti dr Kona kad nase cifre u Srbiji predju 1000 - kakvo ce to vristanje da bude! A sto nije pre reko Vucicu - da ne bi trebalo primati putnike iz Indije, organizovati docek nasih olimpijaca ... itd. itd.

Ovo ovde jednostavno " hebe lud zbunjenog"!!!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ridji said:


Moje misljenje je da je verovatno povezano sa ovim aspektom
 


Za Srbiju sam poprilicno siguran da, kao sto napisah juce, iz politickih i populistickih razloga nema sanse da se usvoji neki protokol koji ce bilo sta ograniciti nevakcinisanima a kamoli da se vakcine ucine obaveznim. 
A koliko vidim i USA kao da je kopirala Vuciceve metode za stimulaciju vakcinisanja: 100$ (3000 kod nas), nagradna lutrija za vakcinisane... 

Naravno ti si mnogo upucenija u situaciju i stanje u Americi ali pricam ovih dana sa kumom koji je doputovao iz Cikaga pocetkom avgusta. Kaze da je ekonomski stanje lose, jos proslog leta mi je pricao kako je Tramp nenormalno delio pare svima, opet slicno Srbiji, posebno nezaposlenima. Da je to nastavio i Bajden koji se vec suocava sa ozbiljnim padom rejtinga. Dodatni problem je sto zbog pandemije ne postoji mogucnost zapocinjanja nekog rata, plus za citav Trampov mandat USA nije ucestvovala ni u jednom ratu... 
Mozda malo uprosceno ali smatram da su politika i vlast u gotovo svakoj zemlji postale prioritet tokom pandemije, i to vrlo brzo nakon pocetka iste. 

Naravno da izbori uticu na svaku odluku, zato mi je malo i smesno sto me ljudi ubedjuju kako je sve ovo "za nase dobro".

Naravno, Tramp nije isao u rat ali je ekonomija cvetala. i ono sto je podelio u pocetku pandemije se moze objasniti sokom - vec je bio ukinuo vecinu tih stvari u pripremi za povratak na normalno. onda je dosao biden, i hteo da izgleda lepo....

 

medjutim ameri sporo reaguju na politiku, kao sto sam rekla relativno su compliant, imaju tendenciju da ne vole promene. nazalost politika i vlast su postale najvaznija stvar tokom pandemije, ne zivoti, ne zdravlje, to je power grab sta ko moze. nazalost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

Prebacili smo 1000 novozarazenih.

Prosle godine na danasnji dan imali smo manje od 250. Proslog prvog septembra imali smo oko 70 novozarazenih.

Zakljucak se sam namece.

Skače u celom regionu, mogao bi bude deo zaključka. U isto vreme prošle godine recimo komšije u HR su imale 91 a danas 331. 
Slično je sa Makedonijom, BiH, CG, cela ex YU. I Austrija je prešla 1000.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ras kass said:

 

Svi su se uhvatili Izraela, a ima mnogo boljih primera. Umesto broja zarazenih, treba se fokusirati na hospitalizaciju i preminule. Sve vise zemalja broji i po nekoliko dana bez smrtnih slucajeva. Bolnice su rasterecne. Umesto Izraela, treba gledati Austriju, Svajcarsku, Dansku, Cesku, Slovacku, Nemacku, Belgiju...Slovacka 30 pacijenata u bolnicama, Ceska 50, Danska oko 100, Austrija 150-200, Belgija oko 300, Svajcarska 380...a neke imaju po 2000 zarazenih dnevno. Znaci vakcine stite u visokom procentu od hospitalizacije i teze bolesti i to treba forsirati.


I kako se tu mi uklapamo sa ovim ekspresnim punjenjem bolnica?
Pri tome citam komentar na vest da je u Nisu u poslednjih 24h 39 inficiranih
 

Quote

Potpisujem da je broj veci,za Nis sam sigurna milion posto.Prijateljica isla u covid ambulantu sa svim simptomima,vadili joj krv,kazu super si ne mora test,ona se raspada koliko joj lose.Ode uradi test privatno i bude pozitivna.Daju joj papir,vrati se u ambulantu i tamo joj kazu da oni to ne priznaju,da nije validno,da je rezultat krvi dobar da ide kuci jer ima terapiju i posle narod kriv.Ma vazi

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od bliskih kontakata Princeze, do sada je testirano 6 osoba, od 19 do 21 godina starosti i svi su bili u produženom kontaktu sa dvoje zaraženih ukupno (sad kako ko) od minimum 6 dana do maskimum - stalno. Dakle 8 osoba iz kruga koji se stalno druže, dvoje je zaraženih (nevakcinisani) 6 nije zaraženo (5 vakcinisanih Fizer i jedna AZ). Stvarno nisam pojma imao da su ove dve nevakcinisane, na FPN je proletos bila akcija ko želi da se vakciniše i mislio sam da je kompletno Princezino društvo vakcinisano, kad ono...

Mlađa Princeza došla sa priprema, bilo ih je 32 igrača + treneri i osoblje - nikom ništa. Sve u najboljem redu. Šta ti je dva treninga dnevno 🙂

3 hours ago, Darth Bane said:

Izrael uzimamo kao primer zemlje gde je tzv kolektivni imunitet vec trebao biti (gotovo) dostignut!?

 

Iceland je mnogo bolji primer, em ostrvska zemlja, em preko 90% vakcinisanih em dokazano efikasan i proveren sistem kontrole ulaska na ostrvo. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, djura.net said:

Iceland je vakcinisao 80%

stanovnistva.  jednom dozom 75%.

Jeste i zato je odličan kao primer. Još su ostrvo sa dokazano dobrim sistemom zaštite ulaska u zemlju. Treba pratiti Island, još imaju odličan site za izvor podataka, samo što nam nisu otvorili Rest Api, toliko je dobar.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice nas pored laziranog broja zarazenih verovatno je laziran i broj vakcinisanih. Ja u medu mojim prijateljima i kolegama na poslu ne vidim da je vise od 20-30% ljudi vakcinisano. Pri tome sam iz NS gde je navodno procenat vakcinisanih visi od proseka.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, JohnnyDragon said:

Znači bolje ne primati dve doze, ne kapiram?

ne, za tri nedelje ce biti 80% kada i ovih 5% primi svoju drugu dozu 🙂 ovo je trenutni presek, ne gotova situacija.
(pretpostavljam da je 3 nedelje razmek izmedju doza i kod njih)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Jeste i zato je odličan kao primer. Još su ostrvo sa dokazano dobrim sistemom zaštite ulaska u zemlju. Treba pratiti Island, još imaju odličan site za izvor podataka, samo što nam nisu otvorili Rest Api, toliko je dobar.

Pa Island i nije bas reprezentativan primer jer je ostrvska zemlja sa vrlo malom populacijom (oko 350 000 npr kao jedan Novi Sad!). Zato je Izrael bolji primer.

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2021 at 4:38 PM, NMX said:

Ovo što se dešava u Izraelu, gde je real data za Fajzera pao na 50-60% (za mene sasvim očekivano zbog novog soja), samo će da gurne ovaj glupi narod u antivax priču.

 

Mesecima smo (ne)svesno potencirali, što ovde, što po medijima, kako je Izrael jedina ispravna priča, brza vakcinacija, samo prajm vakcine, veliki broj ljudi = rešenje u kraju pandemije.

 

Ispostavlja se da to baš i nije tako lako. Najpre, sa padom efikasnosti fajzera na 50% mi dolazimo do one Mekove granice za odbacivanje vakcine (gde Mek greši inače, jer i sezonske vakcine za grip nemaju veći % efikasnosti). Naravno da se vakcina neće odbaciti. Kada smo pričali da je cilj da se bolest upitomi da ne pravi više tolika sranja, vakcine su bile i ostaju jedino sredstvo. Manje hospitalizacije, manja smrtnost... Tu fajzer šljaka sada do mere da se covid19 pretvara u gripa sezonca. 

 

Dalje, primer UK je za sada meni najbolji. Dve vakcine, plus veći razmaci u dozama, sve mere ukinute i za sada se drže. Bukvalno all eyes on UK da izguraju sa ovim principom.

 

Da se vratim na početak, mene samo brine to što smo se svi previše ugledali na Izrael i videli to kao rešenje i kada se ispostavi da to nije jedino moguće rešenje i ono malo što smo izboli, izboli smo.

 

btw....Emirati se fantastično drže za sada, iako sa novim sojem takođe. Jesu na 1500 slučajeva dnevno mesecima ali sa jako malom hospitalizacijom i jako malom smrtnošču. Samo je u Emiratima % vakcinacije značajno veći nego u Izraelu tako da će se na kraju ipak ispostaviti da je bitniji što veći obuhvat kakvom god vakcinom nego ograničeni obuhvat samo jednom, ma koliko dobra bila. 

 

Mene brine da u UAE mozda ne radi kosilica. Previse su im isti brojevi vec dugo

 

Inace Bahrein trenutno super stojo. Ne znam samo da li je onaj njihov tala sa kraja proleca bio Delta ili ne.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...