Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

15 minutes ago, Tomiprunet said:

Inace danas u ambulanti u Tavankutu, otisla jedna starija zena da podigne recepte za lekove. I kaze njoj sestrica "pa majko vi se niste vakcinisali"? kaze zena "nisam" . Pa onda vam ne bi smela ispisati recepte. ali dobro ovaj put cu vam progledati kroz prste.

 

Isto jedan skolski prijatelj, zivi u selu Cikerija, imaju farmu i Suboticka mlekara dolazi cisternom da odnese mleko. Danas su dobili dopis da se vakcinisu jer ako ne onda cisterna nece vise dolaziti. Ljudi bukvalno ne napustaju kucu, kao da su oni americki redneki sa aljaske

To samo govori kakvo nam se zlo sprema. Više nećeš moći ni u prodavnicu da ideš, ako se ne vakcinišeš. Zatim će ti doći pred kućom u belim mantilima i ništa ti drugo ne preostaje, nego odlazak u 'ajduke.

 

To ide polako, samo što se ljudi naviknu na jedno, oni podižu lestvicu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, JohnnyDragon said:

Izrael prošle godine bez vakcine 3x manje zaraženih covidom na današnji dan.

Ovom stanju nema kraja.

 

6 Avgust 2020 - 1640 zarazenih, 11 umrlih

 

6 Avgust 2021 - 2904 zarazenih, 7 umrlih

 

Nije bas da je 3 puta vise danas....plus, na veci broj zarazenih, imaju manje umrlih.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Samo ovakav pristup ima smisao na žalost

 

 

https://nova.rs/svet/kinom-hara-delta-soj-vuhan-zeli-testirati-sve-stanovnike/

 

Ja koliko pratim zemlje, a prilično pratim brojeve , od kada imamo vakcinu imamo mnogo veći broj zaraženih.

To je jedna nepobitna činjenica.

I meni to otvara prostor da mi nesto ne znamo o vakcinama i o virusu, odnosno da nas neko filuje lepo...

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

6 Avgust 2020 - 1640 zarazenih, 11 umrlih

 

6 Avgust 2021 - 2904 zarazenih, 7 umrlih

 

Nije bas da je 3 puta vise danas....plus, na veci broj zarazenih, imaju manje umrlih.

 

 

4435 5ti avgusta

 

Mija greska, mislio sam da je 5ti danas.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Drakaris said:

To samo govori kakvo nam se zlo sprema. Više nećeš moći ni u prodavnicu da ideš, ako se ne vakcinišeš. Zatim će ti doći pred kućom u belim mantilima i ništa ti drugo ne preostaje, nego odlazak u 'ajduke.

 

To ide polako, samo što se ljudi naviknu na jedno, oni podižu lestvicu.

Upravo to

 

1 minute ago, Sunshine State said:

 

6 Avgust 2020 - 1640 zarazenih, 11 umrlih

 

6 Avgust 2021 - 2904 zarazenih, 7 umrlih

 

Nije bas da je 3 puta vise danas....plus, na veci broj zarazenih, imaju manje umrlih.

 

 

 

Ne znam meni je gore veci broj zarazenih, iako vakcinisanih. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, JohnnyDragon said:

Samo ovakav pristup ima smisao na žalost

 

 

https://nova.rs/svet/kinom-hara-delta-soj-vuhan-zeli-testirati-sve-stanovnike/

 

Ja koliko pratim zemlje, a prilično pratim brojeve , od kada imamo vakcinu imamo mnogo veći broj zaraženih.

To je jedna nepobitna činjenica.

I meni to otvara prostor da mi nesto ne znamo o vakcinama i o virusu, odnosno da nas neko filuje lepo...

Delta soj je mnogo zarazniji, navodno 1200 puta veći "viral load" (!).

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Cyrus Smith said:

Delta soj je mnogo zarazniji, navodno 1200 puta veći "viral load" (!).

Onda kurcu ne vrede vakcine, što to ne kažu???

Delta soja 1200x...pa sta ce da radi za 3 godine, da odma otpadnu ruke i noge na 5km razdaljine sa nekim sojem??

Totalno ludilo.

Neki stručnjaci samo baljezgaju teze a sve su na kraju relativne, ono, more biti al ne mora...Čuj...🙄

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, JohnnyDragon said:

Onda kurcu ne vrede vakcine, što to ne kažu???

Realno, ne mogu da kažu sve i da je tačno a nije. Suviše je investirano u tu priču da bi se sad reklo puj pike ne važi. 

 

A nije tačno zato što očigledno deluju i na delta soj ali manje efikasno. A drugo, ima pozitivnih primera poput Britanije koja i pored ukidanja većine mera beleži pad krive. Notornu nepouzdanost podataka ko zna kako sakupljenih da ne pominjem. Naravoučenije: sačekati sa zaključcima.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Cyrus Smith said:

Realno, ne mogu da kažu sve i da je tačno a nije. Suviše je investirano u tu priču da bi se sad reklo puj pike ne važi. 

 

A nije tačno zato što očigledno deluju i na delta soj ali manje efikasno. A drugo, ima pozitivnih primera poput Britanije koja i pored ukidanja većine mera beleži pad krive. Notornu nepouzdanost podataka ko zna kako sakupljenih da ne pominjem. Naravoučenije: sačekati sa zaključcima.

Oni su bez mera tek nekoliko dana a u ozbiljnom su paklu naspram prošle godine u ovo vreme.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Mislim da imas statistike u US, i krecu se oko par % od zarazenih. Osim onog nesrecnog grada u Masacusetsu

To je za vakcinisane valjda, ne za one koji su preležali koliko razumem:

 

Quote

In the Massachusetts outbreak, fully vaccinated people accounted for 74% of nearly 469 COVID-19 cases. (Four of the five people hospitalized in the outbreak were fully vaccinated; no one died.)

 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Darko said:

Link molim?

https://www.statnews.com/2021/04/07/covid-19-reinfections-still-seem-rare/

 

https://www.healthline.com/health-news/can-you-get-delta-variant-if-you-already-had-covid-19#Doctors-still-recommend-getting-vaccinated

 

Reinfections from COVID-19 remain rare, suggesting that someone who previously had COVID-19 might not get it again, according to Healthline.

“We know that reinfection is not a common occurrence, at least in the short term with the original variant of the virus as well as some of the other variance,” said Dr. Amesh Adalja, a senior scholar at Johns Hopkins Center for Health Security and an infectious disease expert, according to Healthline.

“It’s generally the rule that reinfections are not going to be severe because of the preexisting immunity that exists,” Adalja added.

 

 

UK recimo pokazuje manje od 1.5%

https://www.business-standard.com/article/international/uk-warns-of-increased-risk-of-covid-reinfection-with-delta-variant-121072301387_1.html

 

 

Edit: PS samo da razjasnim, ja sam u procentima pricala od broja registrovanih pozitivnih, ako to stavimo prema broju koji su prelezali, onda je stvarno retko...0.14%

Edited by Angelia
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

https://www.statnews.com/2021/04/07/covid-19-reinfections-still-seem-rare/

 

https://www.healthline.com/health-news/can-you-get-delta-variant-if-you-already-had-covid-19#Doctors-still-recommend-getting-vaccinated

 

Reinfections from COVID-19 remain rare, suggesting that someone who previously had COVID-19 might not get it again, according to Healthline.

“We know that reinfection is not a common occurrence, at least in the short term with the original variant of the virus as well as some of the other variance,” said Dr. Amesh Adalja, a senior scholar at Johns Hopkins Center for Health Security and an infectious disease expert, according to Healthline.

“It’s generally the rule that reinfections are not going to be severe because of the preexisting immunity that exists,” Adalja added.

 

 

UK recimo pokazuje manje od 1.5%

https://www.business-standard.com/article/international/uk-warns-of-increased-risk-of-covid-reinfection-with-delta-variant-121072301387_1.html

Hvala! Na žalost, nisam našao gde piše 1.5% u UK, ali sam video ovaj deo:

 

Quote

It also revealed that 897 cases out of 68,688 infections of the Delta variant first identified in India recorded in an 11-week period from April to June were possible reinfections.

 

To je valjda oko 1.5%. ALI, ako uzmemo da su na primer 20% preležali kovid u Indiji pre delte, onda je to u stvari 5 * 1.5 = 7.5%. 

 

I u linkovima koje si poslala piše da nema dovoljno podataka o re-infekcijama i da se treba vakcinisati čak i za one koji su preležali. U svakom slučaju, nadam se da su re-infekcije stvarno izuzetak. 

 

Inače, pokušavam da nađem procenat mrtvih u sadašnjem talasu u Izraelu, koliko je nevakcinisanih vs vakcinisanih - i ne nađoh. Jel neko drugi imao više sreće?

 

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Darko said:

Hvala! Na žalost, nisam našao gde piše 1.5% u UK, ali sam video ovaj deo:

 

 

To je valjda oko 1.5%. ALI, ako uzmemo da su na primer 20% preležali kovid u Indiji pre delte, onda je to u stvari 5 * 1.5 = 7.5%. 

 

I u linkovima koje si poslala piše da nema dovoljno podataka o re-infekcijama i da se treba vakcinisati čak i za one koji su preležali. U svakom slučaju, nadam se da su re-infekcije stvarno izuzetak. 

 

Inače, pokušavam da nađem procenat mrtvih u sadašnjem talasu u Izraelu, koliko je nevakcinisanih vs vakcinisanih - i ne nađoh. Jel neko drugi imao više sreće?

 

Hvala!

Ne znam za indiju, uzela sam UK cifre I preracunala bas kao ti. Nisu oni napisali 1.5%. Kao sto rekoh ako preracunas u odnosu na broj prelezalih u UK onda je to jos 10x manji %.

Ono sto ih sprecava da tacno znaju koliko je, je cinjenica da ima onih koji su asimptomaticni pa I ne znaju da su pozitivni (ali toga je oduvek bilo) I zato sto kazu cesto ne mogu da odrede da li je to nova infekcija ili "dugi covid" pa se virus samo ponovo pokazao. Za to bi morali da rade sekvenciranje virusa, a to se ne radi.

Ali imas jos linkova, I svi kazu retko. I to govore u odnosu na vakcinisane, znaci treba da je manje. 

 

Negde sam videla cifre za Izrael ali to su bili zarazeni, ne secam se da su pominjali umrle. Iako u onom gradu u nesrecnom masacusetsu mislim da je bilo oko 800-900 obolelih, 75% vakcinisanih, niko nije umro, a samo 4 od vakcinisanih hospitalizovano. Ali opet, to je jedan slucaj.

 

I cdc tvrdi da je ovo "pandemija nevakcinisanih" - niko ne tvrdi da sad I oni koji su prelezali masovno oboljevaju

Link to comment
Share on other sites

https://nova.rs/svet/kinom-hara-delta-soj-vuhan-zeli-testirati-sve-stanovnike/

Nije bas da Delta hara u Vuhanu......potrudili su se da je detektuju i pokusace da je suzbiju.

Nisam ljubitelj rezima cvrste ruke, naprotiv, ali nekako osecam da je solidarnost i dobrovoljno i privremeno odricanje od suverene volje pojedinca jedini nacin da se kontrolise epidemija, bar u tako mnogoljudnoj zemlji kao sto je Kina. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kronostime said:

Najbolja vest je da Kosmajsko ciganche dolazi kuci - da se doceka kako dolikuje, nemoj da dolazim u kontrolu tamo.:s_d:

Cekaj, malo su me doveli u sumnju. Da ne zaglavim ja tamo na duze vreme...tu ni svi prasici ovog sveta nece pomoci.

 

Cekam da vidim kako je mrd prosao. Kupicu kartu, pa sta bude...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Cekaj, malo su me doveli u sumnju. Da ne zaglavim ja tamo na duze vreme...tu ni svi prasici ovog sveta nece pomoci.

 

Cekam da vidim kako je mrd prosao. Kupicu kartu, pa sta bude...

Sutra polecem u 8pm. Dolecem, ako ne moramo da masemo krilima u 8pm u BG. Evo sad sam sat vremena s'expediom da sredim rezervaciju za rentaCar, greskom rezervisao za 10am. 🙂 

Pisacu sat su mi radili. hahah

Inace ako me ameri ne puste nazad ima da mi plate zamenu. Ubice ih unija. Joj sta sve mi omladinci ne radimo. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Sutra polecem u 8pm. Dolecem, ako ne moramo da masemo krilima u 8pm u BG. Evo sad sam sat vremena s'expediom da sredim rezervaciju za rentaCar, greskom rezervisao za 10am. 🙂 

Pisacu sat su mi radili. hahah

Inace ako me ameri ne puste nazad ima da mi plate zamenu. Ubice ih unija. Joj sta sve mi omladinci ne radimo. 

Ja nemam sindikat 😒

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Ja nemam sindikat 😒

Ih ja bih voleo da ga nemam, al'ovako mogu da se krijem. No salu na stranu, mislim da nece biti problema, iako je Cali ponovo pocela da nas vezuje u maske. 

sa Bahama nismo imali nikakvih problema, samo smo rapid test uradili dan pre puta. 🙂 

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

Ih ja bih voleo da ga nemam, al'ovako mogu da se krijem. No salu na stranu, mislim da nece biti problema, iako je Cali ponovo pocela da nas vezuje u maske. 

sa Bahama nismo imali nikakvih problema, samo smo rapid test uradili dan pre puta. 🙂 

Javi, ja cu da kupim karte za 2-3 nedelje od sada, pa cemo videti

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...