Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Melburn proglasio lockdown. Šesti lockdown. Mediji ga zovu "snap lockdown" jer je planirano da traje nedelju dana. U toku su demonstracije građana koji se protive. Teške bitke na tviterima se upravo biju.
Lockdown je proglašen zbog 6 detektovanih slučajeva, 5 iz jednog klastera + jedan novozareženi bez objašnjenja kako je zaražen.

U kovid ambulanti u Vojvode Stepe, posle dužeg vremena video sam jednu osobu da stoji i čeka napolju. 

Edited by urosg3
typo
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Izvini što ponovo citiram ali bila neka gužva pa morao da odem odavde, evo me nazad 🙂
 Voleo bih, takođe, da razdvojimo komfor i slobode iako se često stapaju i mešaju, pod slobodom podrazumevam pravo na odlučivanje.
🙂


Ja opet o slobodama i pravima. Nisu apsolutna. Tvoje pravo na odlučivanje je usko ograničeno posledicama koje takvo odlučivanje ima po ljude oko tebe. 

 

5 hours ago, Cyrus Smith said:

Ja ekonomsku samostalnost malih privrednika i dela radnika koji su propali i pali na pomoć države, gde je ima, ili da se snalaze kako znaju i umeju sa ukupno oko 200 ojra pomoći kao kod nas ne bih tako olako nazvao isključivo komforom. Niti psihološke probleme onih koji žive sami, niti onih koji su zaključani u dve sobe sa još nekoliko osoba (koliko god bliski bili)  i po 3 dana. Deca kojoj će izgleda i treća školska godina biti upropaštena definitivno ne spadaju pod taj naziv.


Kao ni onih (za sada) 4.5 miliona ljudi koji neće više nikad imati taj luksuz da razmišlja o tom komforu. Nikad više. Mnogi od njih zahvaljujući onima koji nisu hteli da se odreknu komfora.
 

Da, patetika, ali istinita.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Sunshine State said:

Nije anegdota, real case je - danas dobijemo email, na jednoj klinickoj studiji:

 

"We were just notified by Dr XXXXX that subject 10140175 called the site on Tuesday stating he felt ill that day, got a rapid COVID test done and it came back positive.  He did plan to get a PCR test perhaps today, but site has not received those results.  To note, he was vaccinated for Covid on 3/28/21, and 4/18/21 and was already feeling better today than he was yesterday. "

 

"Dr XXXXX nas je upravo obavestio da je subjekat 10140175 pozvao bolnicu u utorak navodeći da se tog dana osećao loše, obavio je brzi test na COVID i bio je pozitivan. Možda je danas planirao da uradi PCR test, ali bolnica nije dobila te rezultate. Treba napomenuti da je vakcinisan protiv Covid -a 28.03.21 i 18.04.21 i već se danas osećao bolje nego juče."

 

Jest' vakcinisan, jest' pozitivan, ali se vec oseca bolje. Ako uspemo da covid svedemo na to (za vecinu ljudi) - par dana da se ne osecaju dobro - to ce biti pesma!

I to ce, u vecini slucajeva, i biti tako, ako su vakcinisani.

 

Inace, procitah juce negde da je WHO, za stavljanje moratorijuma na trecu dozu sad, dok god sve drzave na svetu ne vakcinisu bar 10 % populacije, jer nema smisla da neki daju vec i booster, a neki ni u po' svatova s vakcinacijom.

 

 

 

Ja sam vakcinisana, i prosle godine sam imala virus. Nemam pojma da li neki virusi kolaju van corone i ove nove varijante, ali sam bila bolesna sada skoro, dva dana, mala temperatura, samo malo slomljena i posle dva dana nista. Nisam isla da se testiram, ne mogu da tvrdim da je corona ili delta, ali najverovatnoje s obzirom da je kod nas stanje kao da virus nikada nije postojao da sam ipak zapatila. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sunshine State said:

.

Na pitanje da li se vakcinisano, on je izjavio: "Ne mogu da obolim, nisam se vakcinisao"."

 

 

Kako on zna da ne može da oboli?  Da li je možda dobio gamagloburin za koji se pričalo da je dobijao AV sve dok se nije vakcinisano?

 

2 hours ago, zoe Bg said:

570/10360/3

 

Na respiratoru 10

 

U bolnicama 574

 

Mala ispravka - 579 novozaraženih ( čitam sada na portalu N1 ).

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Baby said:

 

Ja sam vakcinisana, i prosle godine sam imala virus. Nemam pojma da li neki virusi kolaju van corone i ove nove varijante, ali sam bila bolesna sada skoro, dva dana, mala temperatura, samo malo slomljena i posle dva dana nista. Nisam isla da se testiram, ne mogu da tvrdim da je corona ili delta, ali najverovatnoje s obzirom da je kod nas stanje kao da virus nikada nije postojao da sam ipak zapatila. 

 

Ukucani, kontakti, etc. prosli ok?

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, handys said:

Sad se ja pitam koliko je odrziva situacija u kojoj se ljudi zalazu za odrzanje predjasnjeg komfora (a kad kazu 'sloboda' zapravo misle na komfor) naustrb toga sta se desava sa onima koji iz bilo kog razloga nisu u poziciji da uzivaju taj komfor.

I pitam se da li je to i u kojoj meri stvar principa, ili bi se da su i sami (ili njihovi bliznji) ugrozeni i dalje drzali toga da svi treba da zadrze predjasnji komfor (ili ajde zvacu to slobodama). 

Ali ovo ne bi trebalo da bude apstraktno, rado bih video istrazivanje u kojem bi ljudi bili to pitani. I kako li bismo razmisljali o slobodama da je na snazi ona doomsday varijanta (vakcine ne pomazu, lako se siri, umire svaki treci)

 

Komfor nije = sloboda. Sloboda je jedna od osnovnih potreba ljudi, dok komfor nije.

A drugo, takvo istrazivanje bi bilo potpuno ugrozeno uticajem licnog interesa. Zato sto bi takav doomsday scenario uticao da ljudi cuvaju sebe, a ne zato sto stite siru zajednicu.

Zato svo ovo glupiranje sa kaznjavanjem vakcinisanih, jer nema dovoljno vakcinisanih, ne funkcionise.  Zato bi princip po kome vakcinisanima das svu slobodu, bio bolja poruka, jer bi ne vakcinisani videli da mogu da nastradaju a ne dobijaju iste beneficije. To kako ce ljudi da misle o tudjoj pozadini - je samo nerazumevanje prosecne ljudske psihe.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Kao ni onih (za sada) 4.5 miliona ljudi koji neće više nikad imati taj luksuz da razmišlja o tom komforu. Nikad više. Mnogi od njih zahvaljujući onima koji nisu hteli da se odreknu komfora.
 

Da, patetika, ali istinita.

 

Šta su tačno postigli i koliko ih je manje umrlo u Kaliforniji sa svim zaključavanjima u odnosu na Floridu bez zaključavanja? Pod uslovom da su kriterijumi evidencije isti. Očigledno je to komplikovanije nego što se na početku mislilo."

 

Postavlja se i pitanje zašto se zaustavljamo samo na kovidu. Ove godine skoro da i nije bilo gripa, koliko sam shvatio kao kolateralna dobit od svih primenjenih mera. Obzirom da u normalnim godinama i grip ubija zašto ne bi i posle pretpostavljene pobede nad trenutno aktuelnim virusom ne bi nastavili sa zaključavanjima, maskama i online nastavom da ne bude više ni gripa? To ne bi bilo 4,5 nego možda 0.5 miliona koji bi mogli da nastave da "razmišljaju o komforu".

 

Nedavno je bio naslov na b92 da je neki islandski doktor izjavio da je moguće da ovakvo stanje potraje i 15 godina. To je jedna generacija koja bi od prvog razreda osnovne do neke bačelor diplome došla ispred ekrana. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Bilo je takvih tekstova, vise puta sam naisla na njih i to iz sasvim ok izvora ali isto tako licno poznajem tri osobe koje su imale dva puta koronu, fasovali drugi put nekih sest meseci posle prvog puta, oba puta testirani pozitivno, jedan cak drugi put imao ozbiljniji oblik nego prvi put. Virus nekako postaje sve cudniji odnosno svasta se otkriva, kao da pravila ne postoje

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jurnjava za PCR testom, Torlak najsigurniji po pitanju brzine dostavljanja rezultata ali do njega treba 3 h za odlazak u Bg i povratak i narocito - kad uraditi test da bi se bilo u zoni 72 h do ulaska u avion za USA na frankfurtskom aerodromu, pa jurnjava da se nadje prevoz do Surcina u ponedeljak u 1 h posle ponoci jer avion za Frankfurt polece u 6 h......od 14 dana koliko je cerka mogla da odvoji za posetu, evo vec 3 dana visimo na telefonima i organizujemo njen povratak. Da sam znala da je ovako komplikovano a sve to zbog testiranja vakcinisane osobe, ne bih joj dozvolila da krene na ovaj put. Uzgred, Torlak smo samo jednom dobile iz prve, nakon toga, 2 dana se niko ne javlja na jedan jedini broj telefona koji je objavljen na njihovom sajtu. Zbog cele frke sa testom, brat, koji dolazi iz Zagreba, provesce sa sestrom jedva jedno poslepodne.....previse tenzija, napora, vremena i novca da bi tek nekoliko sati bili zajedno posle 3 godine. I pitanje - kada cemo se opet videti jer je svet, bar sa moje tacke gledista - otisao dodjavola. 

 

Edited by Pletilja
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Pletilja said:

Jurnjava za PCR testom, Torlak najsigurniji po pitanju brzine dostavljanja rezultata ali do njega treba 3 h za odlazak u Bg i povratak i narocito - kad uraditi test da bi se bilo u zoni 72 h do ulaska u avion za USA na frankfurtskom aerodromu, pa jurnjava da se nadje prevoz do Surcina u ponedeljak u 1 h posle ponoci jer avion za Frankfurt polece u 6 h......od 14 dana koliko je cerka mogla da odvoji za posetu, evo vec 3 dana visimo na telefonima i organizujemo njen povratak. Da sam znala da je ovako komplikovano a sve to zbog testiranja vakcinisane osobe, ne bih joj dozvolila da krene na ovaj put. Uzgred, Torlak smo samo jednom dobile iz prve, nakon toga, 2 dana se niko ne javlja na jedan jedini broj telefona koji je objavljen na njihovom sajtu. Zbog cele frke sa testom, brat, koji dolazi iz Zagreba, provesce sa sestrom jedva jedno poslepodne.....previse tenzija, napora, vremena i novca da bi tek nekoliko sati bili zajedno posle 3 godine. I pitanje - kada cemo se opet videti jer je svet, bar sa moje tacke gledista - otisao dodjavola. 

 

Pitanje koje ja postavljam sebi da li da krenem.

 

Danas me prijatelj ovde pita - jesi sigurna posto ovo ne izgleda dobro...

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Jurnjava za PCR testom, Torlak najsigurniji po pitanju brzine dostavljanja rezultata ali do njega treba 3 h za odlazak u Bg i povratak i narocito - kad uraditi test da bi se bilo u zoni 72 h do ulaska u avion za USA na frankfurtskom aerodromu, pa jurnjava da se nadje prevoz do Surcina u ponedeljak u 1 h posle ponoci jer avion za Frankfurt polece u 6 h......od 14 dana koliko je cerka mogla da odvoji za posetu, evo vec 3 dana visimo na telefonima i organizujemo njen povratak. Da sam znala da je ovako komplikovano a sve to zbog testiranja vakcinisane osobe, ne bih joj dozvolila da krene na ovaj put. Uzgred, Torlak smo samo jednom dobile iz prve, nakon toga, 2 dana se niko ne javlja na jedan jedini broj telefona koji je objavljen na njihovom sajtu. Zbog cele frke sa testom, brat, koji dolazi iz Zagreba, provesce sa sestrom jedva jedno poslepodne.....previse tenzija, napora, vremena i novca da bi tek nekoliko sati bili zajedno posle 3 godine. I pitanje - kada cemo se opet videti jer je svet, bar sa moje tacke gledista - otisao dodjavola. 

 

Mozda sam nesto propustila, ali ko joj trazi PCR?

 

Ako ima papire za US, dovoljan je i antigen test 

Stavljala sam ranije link na website gde mozete proveriti sve requirements.

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...