Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

ma sve ja to radim, ali koliko se to vise moze trpeti, takav zivot..i dok nije bilo vakcina, dok je sve bilo jso relativno sveze, ajde i nekako..prezasiceni smo i mi, nisu samo ovi koji ne jebu zivou silu i ponasaju se kao d aj sve normalno..a oni na mere kukaju anjvise..mislim, na ono malo merica koje smo imali, posto mere fakticki nismo imali

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

ma sve ja to radim, ali koliko se to vise moze trpeti, takav zivot..i dok nije bilo vakcina, dok je sve bilo jso relativno sveze, ajde i nekako..prezasiceni smo i mi, nisu samo ovi koji ne jebu zivou silu i ponasaju se kao d aj sve normalno..a oni na mere kukaju anjvise..mislim, na ono malo merica koje smo imali, posto mere fakticki nismo imali

 

Slazem se da osim onih pocetnih suludih zakljucavanja, sve posle su bile neke merice. Skoro pa normalan zivot, uz nosenje maski.

 

Ono sto nije bilo normalno je to da zdravstvene ustanove nisu radile normalno - svi su bili ili u covid sistemu ili u covid-modu.

E, to ne bi smelo da traje predugo!

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

pa to ti kazem, tek su se oslobodile, i sta sad, ako krene opet, godinu dana i vise je bilo tako, ko je iiksoristio ono malozatisja u spemtberu i avgustu, iskoristio je....zato sma ja pre, ako se vec ne imunizujemo kkao treba, za lockdown cele sezone..neka lekari odmore i rade svoje, mada ce se virus i dalje siriti, cisto da ne ispadne kako mislim d alockdown zustavlja virus, ali c eopterecenje svakako biti manje,v akcinisani neka dobiju neke evntualne privlegije, i ovi koji ne smeju,a vi gospdo sa pravma, sedite kuci, ili se bodite..da ima pravde, tako bi bilo..ovako, kostace nas vise ako bude ista prica..vec  nas kosta i prosla sezona..i u ekonomiji, ali jos vaznije, i u zivotima, zdravlju nacije..zato se nadam da s enece ici na slobodnosirenej zaraze, ta prica sada nema smisla, jer em vidimo psoledice toga, em psootje vakcine

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Harmonika said:

ma sve ja to radim, ali koliko se to vise moze trpeti, takav zivot..i dok nije bilo vakcina, dok je sve bilo jso relativno sveze, ajde i nekako..prezasiceni smo i mi, nisu samo ovi koji ne jebu zivou silu i ponasaju se kao d aj sve normalno..a oni na mere kukaju anjvise..mislim, na ono malo merica koje smo imali, posto mere fakticki nismo imali

 

Polako, na mere kuka i pošten svet koji se ponaša normalno i vakcinisao se. Kao primer mogu navesti @urosg3, koji se vakcinisao pre mnogih ovde, a koji poštuje mere, ali ih i preispituje. Zašto bi naš kolega Uroš ispaštao zbog kretena? Zašto bi bilo ko ispaštao? Ukoliko bez maske može da zarazi nekoga ko se nije vakcinisao, zašto bi on morao da nosi masku u cilju zaštite onih koji misle da će im vakcinom neko ubrizgati čip, da će im zbog nje izrasti rogovi ili zato što ih boli q... da se vakcinišu? Čak je i Vučićev podrepaš, koji se odaziva na ime dr Kon(j) i doživljava orgazme na činove, javno na TV skinuo masku jer je voditeljka bila vakcinisana. Ovde se nije vakcinisao samo onaj koji nije hteo, a od onih koji su hteli, mnogi su se vakcinisali kineskim ili ruskim đubretom. Ako je neko mogao da se vakciniše, a nije hteo i pandrknuo jer je želeo da bude bez čipa, ja nemam ništa protiv toga i j*** mi se za medicinsku etiku po tom pitanju.

 

Ukratko - vreme je da se  skinu maske, a prioritet su one mentalne. Onaj ko je hteo da se vakciniše se vakcinisao, onaj ko neće nije. Ako nekoga boli q... da zaštiti samog sebe, zašto bih se ja brinuo za to? Nek svako crkne od čega god hoće, a baš me briga da li će da crkne neko ko misli da je pojas u autu nepotreban, ko misli da može da vozi pijan ili da može da pobedi svaku bolest uz pomoć luka i slanine. Red je i da se pozitivno diskriminišu oni koji su uredno vakcinisani, jer ako postoji pozitivna diskriminacija za Kurtu i Murtu, neka postoji i za one koji su se vakcinisali. Da budem surovo jasan - nemam ja ništa protiv toga što neko kaže da korona ne postoji ili da će Bil GejC sve da nas čipuje jer se zalažem za slobodu mišljenja i poštujem Darvina. Neki će da se protiv bilo koje bolesti brane slaninom i lukom, neki ćemo da se vakcinišemo. Neki će da crknu, neki ćemo da preživimo. Može onaj ko je hrabar i da se žvalavi sa koronašima, ali ako se nije vakcinisao, neka se leči o svom trošku, a ja bih za pare koje sam bacio tzv. zdravstvu tzv. države Srbistana da stavim (ako hoću) silikone u guz'cu za sve pare, a onaj ko se nije vakcinisao neka plati i kad mu se korona manifestuje i kao kijavica.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ajde za kineske i razumem stav, ali, po cemu su ruske djubre, zato sto su ruske? Sta AZ cini boljom ili gorom od SPutnjika,a fakticki su slicne..a ne znam zaista kako neko moze d akuka na bilo koje mere, kada ih nije ni bilo..ovakvu slobodu kakvu smo mi imali u najjacim pikovima, ni svedjani nisu imali..imali smo ono skracenje radnog vremena akfica i ugostiteljskih objekata pred Ng, i ono u Martu, i to na jedvite jade, i to je to..jake mere stvarno, zarobise nas..

Edited by Harmonika
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Polako, na mere kuka i pošten svet koji se ponaša normalno i vakcinisao se. Kao primer mogu navesti @urosg3, koji se vakcinisao pre mnogih ovde, a koji poštuje mere, ali ih i preispituje. Zašto bi naš kolega Uroš ispaštao zbog kretena? Zašto bi bilo ko ispaštao? Ukoliko bez maske može da zarazi nekoga ko se nije vakcinisao, zašto bi on morao da nosi masku u cilju zaštite onih koji misle da će im vakcinom neko ubrizgati čip, da će im zbog nje izrasti rogovi ili zato što ih boli q... da se vakcinišu? Čak je i Vučićev podrepaš, koji se odaziva na ime dr Kon(j) i doživljava orgazme na činove, javno na TV skinuo masku jer je voditeljka bila vakcinisana. Ovde se nije vakcinisao samo onaj koji nije hteo, a od onih koji su hteli, mnogi su se vakcinisali kineskim ili ruskim đubretom. Ako je neko mogao da se vakciniše, a nije hteo i pandrknuo jer je želeo da bude bez čipa, ja nemam ništa protiv toga i j*** mi se za medicinsku etiku po tom pitanju.

 

Ukratko - vreme je da se  skinu maske, a prioritet su one mentalne. Onaj ko je hteo da se vakciniše se vakcinisao, onaj ko neće nije. Ako nekoga boli q... da zaštiti samog sebe, zašto bih se ja brinuo za to? Nek svako crkne od čega god hoće, a baš me briga da li će da crkne neko ko misli da je pojas u autu nepotreban, ko misli da može da vozi pijan ili da može da pobedi svaku bolest uz pomoć luka i slanine. Red je i da se pozitivno diskriminišu oni koji su uredno vakcinisani, jer ako postoji pozitivna diskriminacija za Kurtu i Murtu, neka postoji i za one koji su se vakcinisali. Da budem surovo jasan - nemam ja ništa protiv toga što neko kaže da korona ne postoji ili da će Bil GejC sve da nas čipuje jer se zalažem za slobodu mišljenja i poštujem Darvina. Neki će da se protiv bilo koje bolesti brane slaninom i lukom, neki ćemo da se vakcinišemo. Neki će da crknu, neki ćemo da preživimo. Može onaj ko je hrabar i da se žvalavi sa koronašima, ali ako se nije vakcinisao, neka se leči o svom trošku, a ja bih za pare koje sam bacio tzv. zdravstvu tzv. države Srbistana da stavim (ako hoću) silikone u guz'cu za sve pare, a onaj ko se nije vakcinisao neka plati i kad mu se korona manifestuje i kao kijavica.

Uh, razumem te ali imam dva problema sa ovim:

 

(1) Ruska vakcina se ispostavila dobra u praksi, čak i efektivnija od AZ po studijama koliko znam. Ali aljde, to i nije toliko važno. Veći problem je pod 2. 

(2) Kako možeš da razlučiš između onih koji su nevaksinisani zato što neće i između onih koji ne mogu da se vakcinišu (zbog alergija, imuniteta, itd). Šta ćemo sa njima?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče ruskih proizvoda, vidim da i same Ruse zabole uvo za domaće proizvode, da ih i neke ozbiljne zemlje nešto ne fermaju, a jedino što im svi priznaju jeste proizvodnja votke, pa nek se drže toga. Nisam alkoholičar da bih validno procenio kvalitet dotične votke, za koju pošteno priznajem da je nikada nisam ni probao, niti me zanima da je probam, ali računam da ako im to priznaje cela svetska alkoholičarska zajednica, ja nemam ništa protiv.

 

Što se tiče mera, ne vidim poentu da Tempo ne sme da radi 0-24 jer ima i nekih koji hoće da kupuju i u 3 ujutro kada nema gužve, ne vidim svrhu da se benzinskim pumpama zabranjuje da prodaju cigarete u 1 po ponoći, ne vidim svrhu da škole i fakulteti rade online jer je takva nastava q---c na biciklu (bolje je zamrznuti godinu), ne razumem zašto se ne priznaju strani testovi i potvrde o vakcinaciji u jednoj zemlji seljaka na brdovitom Balkanu gde se isto može jeftino kupiti.

Just now, Darko said:

(2) Kako možeš da razlučiš između onih koji su nevaksinisani zato što neće i između onih koji ne mogu da se vakcinišu (zbog alergija, imuniteta, itd). Šta ćemo sa njima?

 

Ja ne mogu da razlučim, ali ima ko može. Onaj ko ima zdravstvenih problema zbog kojih nije mogao da se vakciniše treba da ima prioritet pri korišćenju zdravstvenih usluga, ali onaj ko se nije vakcinisao iz „verskih” ubeđenja ili zato što ga boli q...c treba da se leči od korone o sopstvenom trošku. Ako se meni desi da se slupam sa bicikla jer mi je neki majmun presekao put, majmunu treba naplatiti i ako sam povredio zanokticu, ali ako se slupam jer sam pijan k'o letva (teško u realnosti jer je poslednje što sam popio obična voda, poslednji alkohol pre3-4 godine na letovanju, konzerva piva), onda treba da me oderu k'o zeca.

  • Like 4
  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

Što se tiče ruskih proizvoda, vidim da i same Ruse zabole uvo za domaće proizvode, da ih i neke ozbiljne zemlje nešto ne fermaju, a jedino što im svi priznaju jeste proizvodnja votke, pa nek se drže toga. Nisam alkoholičar da bih validno procenio kvalitet dotične votke, za koju pošteno priznajem da je nikada nisam ni probao, niti me zanima da je probam, ali računam da ako im to priznaje cela svetska alkoholičarska zajednica, ja nemam ništa protiv.

 

Što se tiče mera, ne vidim poentu da Tempo ne sme da radi 0-24 jer ima i nekih koji hoće da kupuju i u 3 ujutro kada nema gužve, ne vidim svrhu da se benzinskim pumpama zabranjuje da prodaju cigarete u 1 po ponoći, ne vidim svrhu da škole i fakulteti rade online jer je takva nastava q---c na biciklu (bolje je zamrznuti godinu), ne razumem zašto se ne priznaju strani testovi i potvrde o vakcinaciji u jednoj zemlji seljaka na brdovitom Balkanu gde se isto može jeftino kupiti.

Dobro, više sam mislio na maske nego na ostale mere. Na kraju krajeva, slažem se da ne možemo da budemo taoci nevakcinisanih i da mora da postoji neka granica, mada takođe mislim da nije problem da neke lakše mere ostanu neko vreme (maske na primer). Mislim da bi obavezna vakcinacija rešila te probleme ali retko ko ima hrabrosti za tako nešto. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Darko said:

Dobro, više sam mislio na maske nego na ostale mere. Na kraju krajeva, slažem se da ne možemo da budemo taoci nevakcinisanih i da mora da postoji neka granica, mada takođe mislim da nije problem da neke lakše mere ostanu neko vreme (maske na primer). Mislim da bi obavezna vakcinacija rešila te probleme ali retko ko ima hrabrosti za tako nešto. 

Znam da si tako mislio jer si korektan, kulturan i pristojan forumaš, a nisam hteo da polemišem sa tobom lično, već da izrazim mišljenje po pitanju cele situacije. Što se tiče mera u globalu, mislim da vakcinisan, bezbedan i pristojan svet treba da ima povlastice.

 

Ovom prilikom bih voleo i da pitam sve ostale za razjašnjenje jedne misterije - vidim da u lokalnom podrumu pića klasični alkoholičari uredno nose maske. U dotični podrum sam više puta ušao da kupim sokove koji su jeftiniji nego u poznatim lancima, ali nisam video da prodavci viču na alkose da stave maske, premda ih uredno stavljaju. S druge strane, u obližnjem hipermarketu ih nešto i ne nose, plus što se kupci preterano unose u lice ili dišu za vrat čak i u normalnim okolnostima.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Harmonika said:

sta je tu misteriozno, neki su ljudi kul, neki nisu

 

Evo šta je misterija - ti koji provode skoro ceo dan pred podrumom pića na pijaci su neškolovani prodavci voća i povrća, sami za sebe kažu da nisu školovani, ali ulaze u podrum pića tek kada uredno stave masku. S druge strane, u hipermarketu imaš sve društvene slojeve i možeš da vidiš npr. lika čiji skup parfem miriše na kilometar, ali ne nosi masku čak ni na bradi i priča kako je koronu izmislio Bil GejC. Pisao sam pre nekoliko meseci da sam čuo obične seljanke kako pričaju o tome kako su se vakcinisale, a verujem da su imale manje prilika da se obrazuju od ovog sa skupim parfemima. Da se razumemo, ja ne govorim o maskama ili bilo kojoj drugoj meri, već o stanju svesti. Ako je ovaj tip što nosi skupe parfeme vakcinisan, nemam ništa protiv toga da skine masku, ali čim spominje svetsku zaveru i neće da se vakciniše samo nekog iracionalnog principa, onda mi se čini da su seljanke pametnije. Sa istim tim seljankama je bezbednije otići na bilo kakav masovni skup nego sa uglađenijim likom koji veruje u teorije zavere.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJ_Vasa said:

Znam da si tako mislio jer si korektan, kulturan i pristojan forumaš, a nisam hteo da polemišem sa tobom lično, već da izrazim mišljenje po pitanju cele situacije. Što se tiče mera u globalu, mislim da vakcinisan, bezbedan i pristojan svet treba da ima povlastice.

Hvala 🙂 U principu se slažemo za povlastice, samo su u pitanju koje povlastice. Al ajde, ne bih da čepidlačim. Samo hoću da kažem da malo više obzira prema nevakcinisanima ne bi škodilo, nisu svi budale kao ovaj tvoj namirisani. Čak i te što veruju u takve gluposti, ne vidim kao neke zlotvore sa namerom (iako čine zlo), mnogo njih je zavedeno iz ko zna kojeg razloga. Mada lako je meni da kenjam iz Australije, ne susrećem se sa takvima tako često :classic_biggrin:

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Slazem se da osim onih pocetnih suludih zakljucavanja, sve posle su bile neke merice. Skoro pa normalan zivot, uz nosenje maski.

 

Ono sto nije bilo normalno je to da zdravstvene ustanove nisu radile normalno - svi su bili ili u covid sistemu ili u covid-modu.

E, to ne bi smelo da traje predugo!

 

 

 

 

 

Zdravstvene ustanove su radile normalno. Klinicki centar Vojvodine je radio normalno, operacije su vrsene, i pregledi. I to sve pre nego je vakcinacija pocela. Privatne klinike su radile, ali tamo moras platit.  

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Polako, na mere kuka i pošten svet koji se ponaša normalno i vakcinisao se. Kao primer mogu navesti @urosg3, koji se vakcinisao pre mnogih ovde, a koji poštuje mere, ali ih i preispituje. Zašto bi naš kolega Uroš ispaštao zbog kretena? Zašto bi bilo ko ispaštao? Ukoliko bez maske može da zarazi nekoga ko se nije vakcinisao, zašto bi on morao da nosi masku u cilju zaštite onih koji misle da će im vakcinom neko ubrizgati čip, da će im zbog nje izrasti rogovi ili zato što ih boli q... da se vakcinišu? Čak je i Vučićev podrepaš, koji se odaziva na ime dr Kon(j) i doživljava orgazme na činove, javno na TV skinuo masku jer je voditeljka bila vakcinisana. Ovde se nije vakcinisao samo onaj koji nije hteo, a od onih koji su hteli, mnogi su se vakcinisali kineskim ili ruskim đubretom. Ako je neko mogao da se vakciniše, a nije hteo i pandrknuo jer je želeo da bude bez čipa, ja nemam ništa protiv toga i j*** mi se za medicinsku etiku po tom pitanju.

 

Ukratko - vreme je da se  skinu maske, a prioritet su one mentalne. Onaj ko je hteo da se vakciniše se vakcinisao, onaj ko neće nije. Ako nekoga boli q... da zaštiti samog sebe, zašto bih se ja brinuo za to? Nek svako crkne od čega god hoće, a baš me briga da li će da crkne neko ko misli da je pojas u autu nepotreban, ko misli da može da vozi pijan ili da može da pobedi svaku bolest uz pomoć luka i slanine. Red je i da se pozitivno diskriminišu oni koji su uredno vakcinisani, jer ako postoji pozitivna diskriminacija za Kurtu i Murtu, neka postoji i za one koji su se vakcinisali. Da budem surovo jasan - nemam ja ništa protiv toga što neko kaže da korona ne postoji ili da će Bil GejC sve da nas čipuje jer se zalažem za slobodu mišljenja i poštujem Darvina. Neki će da se protiv bilo koje bolesti brane slaninom i lukom, neki ćemo da se vakcinišemo. Neki će da crknu, neki ćemo da preživimo. Može onaj ko je hrabar i da se žvalavi sa koronašima, ali ako se nije vakcinisao, neka se leči o svom trošku, a ja bih za pare koje sam bacio tzv. zdravstvu tzv. države Srbistana da stavim (ako hoću) silikone u guz'cu za sve pare, a onaj ko se nije vakcinisao neka plati i kad mu se korona manifestuje i kao kijavica.

Ovo ti je sustina celog posta, nisi morao pisati nista vise. To ja pricam jos od pocetka pandemije, nek crkne svako kako zasluzuje. 

Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod vakcinacija, kako vam je prošao drugi ubod sa Fajzerom? Očekivao sam da će mi biti dosta loše po iskustvu drugih, ali trenutno mi je baš ok - prošlo je 5 sati i osećam se dobro. Bilo mi je gore posle prvog. Ili će mi sutradan biti gore? Ne znam šta da očekujem sada. 

 

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Darko said:

Kad smo već kod vakcinacija, kako vam je prošao drugi ubod sa Fajzerom? Očekivao sam da će mi biti dosta loše po iskustvu drugih, ali trenutno mi je baš ok - prošlo je 5 sati i osećam se dobro. Bilo mi je gore posle prvog. Ili će mi sutradan biti gore? Ne znam šta da očekujem sada. 

 

Hvala!

Prvi ubod nikakve reakcije. Drugi ubod isto nista u pocetku. Vakcinu sam primio oko 10pre podne, ali me je uhvatila groznica negde oko 3 posle ponoci kad sam legao da spavam uvece. Tresao sam se jedno pola sata. Sutradan sam bio kao prebijen.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Darko said:

Kad smo već kod vakcinacija, kako vam je prošao drugi ubod sa Fajzerom? Očekivao sam da će mi biti dosta loše po iskustvu drugih, ali trenutno mi je baš ok - prošlo je 5 sati i osećam se dobro. Bilo mi je gore posle prvog. Ili će mi sutradan biti gore? Ne znam šta da očekujem sada. 

 

Hvala!

 

Meni gore bilo posle prve - ruka me bas jako bolela jedno 48 sati i imala sam neku blagu jezu posle 24 h - pola dana.

Posle druge doze bila ok.

Muz obrnuto.

 

Nema pravila

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Zdravstvene ustanove su radile normalno. Klinicki centar Vojvodine je radio normalno, operacije su vrsene, i pregledi. I to sve pre nego je vakcinacija pocela. Privatne klinike su radile, ali tamo moras platit.  

 

Mozda kod tebe.

U mom gradu nista nije radilo normalno. Bolnica cela je bila u covid sistemu, a domovi zdravlja su imali klupe na ulazu i mogao si doci i "od napolje" traziti da ti daju recept ili im kazes sta ti treba - najcesce te upute u covid ambulantu, makar te i ruka bolela.

Moja mama je hronicni bolesnik i za neke bolesti joj treba redovna kontrola, koju nije imala do sad u martu.

Sve sto je mogla da uradi privatno je uradila.

Ono sto se radilo su bile, uglavnom, intervencije koje nisu mogle da se odgode, jer bi ugrozile neciji zivot

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

“Many gathered together in large groups in central London ahead of the game, with those in Leicester Square being moved on by police shortly after half-time.”

“Public Health Scotland said it had tagged positive Covid cases if they attended either a Euro 2020 organised event, such as a match at Hampden or Wembley Stadium or the Fanzone at Glasgow Green.

“People who tested positive after attending an informal gathering, such as a pub or a house party to watch a match, were also tagged. The report said that 1,294 of the 1,991 total cases had reported travelling to London, including 397 who were actually at the match.”

“Scotland fan Michael MacLean told BBC Radio Scotland that he tested positive for Covid following his trip to London for the match against England. The 21-year-old visited pubs and celebrating with other supporters in Leicester Square during his three-night stay in the city.

A few days after returning to Scotland, he showed symptoms of coronavirus. He said: "Leicester Square, I would say, was the spreader. "It was an amazing experience, but I am quite gutted I got Covid because that has affected me, affected my work, it has affected my friends."

Cases in Scotland have surged in recent weeks, with Scotland thought to have the highest Covid rate of any UK nation. Health Secretary Humza Yousaf said that the data clearly showed the number of people testing positive was "skewed disproportionately towards young males".

 

 

 

Edited by wwww
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa normalno, ne znam sta je to bio tabu da se kaze da su deca zarazila mnoge ljude. Trebalo bi izuzeti mladje skolarce, ali pubertetlije od 14-15 godina koji skidaju masku na odmoru, jer ''sta ce nam maska kad nije cas?!!!'' su overili mnoge ljude nazalost. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

fora je u tome sto deca generalno slabo da imaju simptome, pa su u prvom naletu virusa prosle godine slabo i testirana, a takodje, skole su momentalno zatvorene prosle godine, te nije ni bilo prilike da se deca medjusobno pozarazavaju i prenose virus dalje.

Medjutim, neki vrli "eksperti" su prosle godine iskoristili ovo da "zakljuce" kako deca ne prenose virus, iako u stvari nije bilo dokaza za to (jer su deca od pocetka bila izolovana). Jos jedno upozorenje da se ne moze samo slepo gledati u brojke, mora se razumeti i "pozadina" iza tih podataka.

Mnoge od tih stvari su bile i politicki motivisane, jer je pitanje dece/skole vrlo ozbiljno pitanje i pogadja ogromnu vecinu stanovnistva, te se na naki nacin morala "amortizovati" zabrinutost i potencijalni bes tih ljudi. Na stranu politicke partije koje u cilju propagiranja svojih politickih ideja su forsirale da skoel nisu rizik i da ne treba nista specijalno da se intervenise s tim u vezi. Vec sam pisala o ovadasnjoj ministarki prosvete koja prosle godine nista nije uradila da prosle jeseni rizik kod odlazak dece u skole bude sveden na minimum, vec je cak i zabranjivala neke mere na lokalu kad je broj inficiranih rastao. Nisu nasli/podrzali resenja o boljoj ventilaciji u skolama (stavljala sam onaj plan ljudi s Maks Plank instituta u Majncu koji su smislili kako da se poboljsa ventilacija u skoli za sitne pare), niti za digitalizaciju nastave itd. itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...