Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@urosg3 Kakva je situacija u kovid ambulanti u Vojvode Stepe? Pitam jer moja sestra tvrdi da lažu za sve brojke.

 

Sestra i zet su danas ponovo išli u "Šumice" i kažu da je velika gužva. Skoro svaki dan su tamo...i stalno je gužva. 

 

Zetu nije dobar ni D dimer, inače je prilično gojazan. Sutra on i sestričina snimaju pluća.

 

Ponovo su sestra i zet radili PCR test ( ne znam zašto rade po drugi put ).  

 

***

Izvinjavam se ukoliko sam dosadna sa ovom svojom pričom..strašno sam zabrinuta. 

 

A i tužna sam. Čula sam jutros da je umro jedan moj stari prijatelj u Batajnici...Bio je dijabetičar.. 

 

 

  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@urosg3 Kakva je situacija u kovid ambulanti u Vojvode Stepe? Pitam jer moja sestra tvrdi da lažu za sve brojke.

 

Sestra i zet su danas ponovo išli u "Šumice" i kažu da je velika gužva. Skoro svaki dan su tamo...i stalno je gužva. 

 

Zetu nije dobar ni D dimer, inače je prilično gojazan. Sutra on i sestričina snimaju pluća.

 

Ponovo su sestra i zet radili PCR test ( ne znam zašto rade po drugi put ).  

 

***

Izvinjavam se ukoliko sam dosadna sa ovom svojom pričom..strašno sam zabrinuta. 

 

A i tužna sam. Čula sam jutros da je umro jedan moj stari prijatelj u Batajnici...Bio je dijabetičar.. 

 

 

jutros je bilo onako jedno dvadesetak možda 25 ljudi ispred, ne znam koliko je unutra. Manje nego u prošli utorak, ali više od petka.
Javiću i popodne kako je

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Akiro said:

Ne znam za rentgene, ali dok sam u januaru "bolovao" od Corone (u znacima navoda jer nisam imao baš nijedan simptom sem dva testa, koja potvrđuju Coronu) saturacija mi se non-stop vrtela od 96-98. Pre toga 93-96, posle toga opet 93-96. Da nisam purnjao za vreme Corone, pa da kažem da je zbog toga, međutim i tada sam ljuštio dve pakle dnevno. Mogu to jedino Ivermektinu da pripišem, ali to je samo nagađanje.

 

Fun fact: Ispod crte ostaje činjenica da sam jedinu dobru saturaciju imao baš za vreme Corone u organizmu.

Brate forumski smanji to purnjanje. Nemoj me pogresno shavatiti, ovo iz najbolje namjere .

18 hours ago, urosg3 said:

Ja sam herojski smanjio na 30 pljuga, teška unutrašnja borba bila.

Nedovoljno..............

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, koca popovic said:

 

Nedovoljno..............

Verovatno. Ima tu dva problema  prvi problem je da mi se duvan dopada, a hedonista sam za neke male stvari od kojih je duvan na prvom počasnom mestu. Drugi problem je duševni spokoj, a efekat duvana na njega je izvesno placebo, nema sumnje. Ali kao i u, na primer političkim kampanjama, prisustvo plakata u velikoj količini neće da pomogne značajno kampanji, ali odsustvo velike količine plakata itekako svedoči o organizaciji kampanje i snazi političkog subjekta, tako i prisustvo cigareta ne doprinosi duševnom spokoju dočim odsustvo cigareta izuzetno narušava duševni spokoj.
Imamo par primera Ibrahim Ferer, koji je doživeo poznu starost iako skoro pa nije ni gasio Partagas, ili šta god već su imali na Kubi viđeniji muzičari, da ne nabrajam dalje.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Verovatno. Ima tu dva problema  prvi problem je da mi se duvan dopada, a hedonista sam za neke male stvari od kojih je duvan na prvom počasnom mestu. Drugi problem je duševni spokoj, a efekat duvana na njega je izvesno placebo, nema sumnje. Ali kao i u, na primer političkim kampanjama, prisustvo plakata u velikoj količini neće da pomogne značajno kampanji, ali odsustvo velike količine plakata itekako svedoči o organizaciji kampanje i snazi političkog subjekta, tako i prisustvo cigareta ne doprinosi duševnom spokoju dočim odsustvo cigareta izuzetno narušava duševni spokoj.
Imamo par primera Ibrahim Ferer, koji je doživeo poznu starost iako skoro pa nije ni gasio Partagas, ili šta god već su imali na Kubi viđeniji muzičari, da ne nabrajam dalje.

Uroseeeeee, nemoj da se vadis kao neki krelac. Tebe racunam u pametne i razumne. Nemoj molim te stare isprike tipa kako je necija baba ili deda doziviliT do 101 godine a da su pusili. Tu ti ne trebaju kampanje da prestanes da pusis to sam odlucis. Kad primjetis da kasljes vise nego obicno, i da ujutro obavezno iskasljavas neku sivu masu, to je pouzdan znak da bi trebalo da zavrsis sa tim zadovoljstvom. i jos nesto , nije u pitanju samo sta ti osjecas. Trebalo bi da vodis racuna da ima neko ko te voli i kome je mnogo stalo do tebe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Kubansko djubre. Btw, to su ti sve anegdotalni primeri. Ti muzicari lazu.

 

Možda muzičari lažu, ne znam.. 

 

Znam samo da smo u porodici imali jednu baba Olgu koja je umrla u 96 godini.  Pušila je od svoje 15-16 godine, pa do smrti. I umrla je zato što je bila stara. Nije bila bolesna.

Uz cigaretu praktikovala je ujutru  i pre ručka jednu čašicu rakije, čiste, domaće.

 

To je i stvar genetike. Njena majka doživela bi možda i 102 godinu da je nisu Nemci ubili u logoru ( bila je Jevrejka ).

 

*

Izvinjavam se na off topicu..Nemam nameru da propagiram duvan jer znam da je štetan.. I za razliku od Akira i Uroša ja retko, veoma retko popušim dve kutije..obično dnevno zapalim do 22-23 cigarete...tako nekako.. 

  

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

 

Joj živote, al se ovi sprdaju :roflmao:

 

9000 vakcina mesečno, pa toliko damo inače za jedno prepodne jebem vam majku baš. 

 

Inače, topla preporuka za komentare i kvotove, ima fantastičnih :lol_2:

  • Like 3
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, koca popovic said:

Uroseeeeee, nemoj da se vadis kao neki krelac. Tebe racunam u pametne i razumne. Nemoj molim te stare isprike tipa kako je necija baba ili deda doziviliT do 101 godine a da su pusili. Tu ti ne trebaju kampanje da prestanes da pusis to sam odlucis. Kad primjetis da kasljes vise nego obicno, i da ujutro obavezno iskasljavas neku sivu masu, to je pouzdan znak da bi trebalo da zavrsis sa tim zadovoljstvom. i jos nesto , nije u pitanju samo sta ti osjecas. Trebalo bi da vodis racuna da ima neko ko te voli i kome je mnogo stalo do tebe.

Jutarnji pilici - iskasljes ih sa svim virusima koji su se za njih zalepili.

:s_d:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, koca popovic said:

Uroseeeeee, nemoj da se vadis kao neki krelac. Tebe racunam u pametne i razumne. Nemoj molim te stare isprike tipa kako je necija baba ili deda doziviliT do 101 godine a da su pusili. Tu ti ne trebaju kampanje da prestanes da pusis to sam odlucis. Kad primjetis da kasljes vise nego obicno, i da ujutro obavezno iskasljavas neku sivu masu, to je pouzdan znak da bi trebalo da zavrsis sa tim zadovoljstvom. i jos nesto , nije u pitanju samo sta ti osjecas. Trebalo bi da vodis racuna da ima neko ko te voli i kome je mnogo stalo do tebe.

Ma znam more, nekad hoću nekad ispadnem duhovit, čak mi se i posreći povremeno 🙂 Šta ja znam, iskreno ne osećam neke posledice još, i dalje wife i ja umemo da opalimo šetnju po Kosmaju od dvadesetak km, dobro, treba nam skoro ceo dan ali zabodemo na ručak, pa lagano nazad, što i dalje računam u lep uspeh. A još uvek mogu oderem manje više sve koji su se usudili da mi stanu preko puta na stolu za stoni tenis 🙂
Moj pokojni ćale pukovnik je duvanio "Jugoslaviju" dok je bilo, a počeo je sa 14 godina i naprasno prestao u 88. godini ni iz čega. Taj dan ga mrzelo da kupuje pljuge, a kako je bio težak namćor, ta mrzovolja ga držala do smrti u punoj 91. godini.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Ma znam more, nekad hoću nekad ispadnem duhovit, čak mi se i posreći povremeno 🙂 Šta ja znam, iskreno ne osećam neke posledice još, i dalje wife i ja umemo da opalimo šetnju po Kosmaju od dvadesetak km, dobro, treba nam skoro ceo dan ali zabodemo na ručak, pa lagano nazad, što i dalje računam u lep uspeh. A još uvek mogu oderem manje više sve koji su se usudili da mi stanu preko puta na stolu za stoni tenis 🙂
Moj pokojni ćale pukovnik je duvanio "Jugoslaviju" dok je bilo, a počeo je sa 14 godina i naprasno prestao u 88. godini ni iz čega. Taj dan ga mrzelo da kupuje pljuge, a kako je bio težak namćor, ta mrzovolja ga držala do smrti u punoj 91. godini.

That explains a lot of thing...:classic_dry:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites





Napokon da neko javno kaže da ta praksa ne valja. Daje samo lažnu sigurnost, a ne da ne koristi, već šteti.

Ali, da je neko ko o tome odlučuje odvojio sat vremena da pretraži stranu literaturu još pre par meseci bi došao do istog zaključka. Da ne kažem da je isto mogao da uradi svaki lekar koji je u prethodnih godinu dana lečio kovid pacijente. Ne košta ništa, iziskuje vrlo malo truda, a koristi. Ali je uvek iz nekog iracionalnog opreza lakše dati više, a u stvarnosti je nekad i manje bolje.
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, NMX said:

 

Joj živote, al se ovi sprdaju :roflmao:

 

9000 vakcina mesečno, pa toliko damo inače za jedno prepodne jebem vam majku baš. 

 

Inače, topla preporuka za komentare i kvotove, ima fantastičnih :lol_2:

sa jednog foruma, odgovor

Сад треба Вучић да јој напише 'Балкански партнери схватају да се ЕУ налази у тешком положају, у знак солидарности се одричемо ових вакцина и поклањамо нашим европским пријатељима' 😁

To i jeste paradoks,ljudi na svoju ruku piju antibiotike, i zdravi  bolesni, ali si zato svi oni pametni d aznaju da vakcina ne valja...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Ma znam more, nekad hoću nekad ispadnem duhovit, čak mi se i posreći povremeno 🙂 Šta ja znam, iskreno ne osećam neke posledice još, i dalje wife i ja umemo da opalimo šetnju po Kosmaju od dvadesetak km, dobro, treba nam skoro ceo dan ali zabodemo na ručak, pa lagano nazad, što i dalje računam u lep uspeh. A još uvek mogu oderem manje više sve koji su se usudili da mi stanu preko puta na stolu za stoni tenis 🙂
Moj pokojni ćale pukovnik je duvanio "Jugoslaviju" dok je bilo, a počeo je sa 14 godina i naprasno prestao u 88. godini ni iz čega. Taj dan ga mrzelo da kupuje pljuge, a kako je bio težak namćor, ta mrzovolja ga držala do smrti u punoj 91. godini.

Brate forumski ne zelim da mracim . Ali citao i cuo od ljekara u univerzitetskoj bolnici. Duvan je jedan od najzescih negativnih faktora po zdravlje. Ja prestao prije 15 godina. Inace ja ti radim sve naopako ( iako se trudim da radim kako bi trebalo). Kad sam dosao ovdje nisam pusio. Inace vecina  je prestajala da pusi kad dodje ovdje( kutija cigara je cca13-15 eura). E , poslije pola godine ovdje ja pocnem da pusim. Posto je bilo skupo morao sam da pocnem da motam cigare. Dalje. Od pakovnja duvana od 50 grama sam uspijevao da smotam 102 cigare(to mi je rekord). Na kraju kad sam smanjio troskove(znacajno) ja odlucio da prestanem da pusim. Prestao da pusim (ne znam tacno) 2-3 dana poslije Svetog Stevana. Nikad vise od tada. I dan danas mogu da smotam cigaru za 2 minuta. Zanimljivost. U toku prve godine poslije prestanka 2 puta sam sanjao da pusim tako uvjerljivo da sam se u snu razocarao sam u sebe, probudim se i bilo mi tako drago da sam sanjao. Zakljucak, sve se moze ako se cvrsto odluci.Izvinjavam se na malom skretanju sa teme , ali mislim ( i nadam se) da je ovo moje iskustvo korisno. Puno pozdrava svima koji su ovo moje malo iskustvo procitali.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Eddard said:


 

 


Napokon da neko javno kaže da ta praksa ne valja. Daje samo lažnu sigurnost, a ne da ne koristi, već šteti.

Ali, da je neko ko o tome odlučuje odvojio sat vremena da pretraži stranu literaturu još pre par meseci bi došao do istog zaključka. Da ne kažem da je isto mogao da uradi svaki lekar koji je u prethodnih godinu dana lečio kovid pacijente. Ne košta ništa, iziskuje vrlo malo truda, a koristi. Ali je uvek iz nekog iracionalnog opreza lakše dati više, a u stvarnosti je nekad i manje bolje.

 

Ne znam kakva je praksa u Njemackoj  i isto tako sa koronom ovdje kod mene . Ali generalno se izbjegava koliko moze davanje antibiotika pacijentima. Negdje sam davno procitao da generalno mi sa nasih prostora imamo malo vise zuckaste zube zbog prekomjerne upotrebe antibiotika. Generalno Norvezani imaju bijelje zube nego mi sto imamo.Oni ovdje odavno pisu o prekomjernoj upotrebi antibiotika i da cemo doci u situaciju da cemo imati problema sa najobicnijim bolestima.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, koca popovic said:

Ne znam kakva je praksa u Njemackoj


Ne daju se rutinski, čak i u smernicama za stadionarno lečenje obolelih od covida jasno stoji da profilaktička upotreba antibiotika nije indikovana jer je pokazano da se bakterijske superinfekcije i koinfekcije u ranom stadijumu bolesti javljaju u vrlo malom procentu slučajeva, negde oko 7%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Clash said:

Koca Popovic

7 dana zbog agitovanja protiv glavne i jedino naucno dokazane korona prevencije

Znam da je zabranjeno komentarisanje ali rizikovaću da ukažem da kolega jeste agitivao ali primerom iz ličnog iskustva, plus je agitovao na pristojan i nenametljiv način, pa je možda malčice prestrogo.
:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Znam da je zabranjeno komentarisanje ali rizikovaću da ukažem da kolega jeste agitivao ali primerom iz ličnog iskustva, plus je agitovao na pristojan i nenametljiv način, pa je možda malčice prestrogo.
🙂

Ok, onda deset minuta u cosak.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Clash said:

Koca Popovic

7 dana zbog agitovanja protiv glavne i jedino naucno dokazane korona prevencije

 

9 minutes ago, urosg3 said:

Znam da je zabranjeno komentarisanje ali rizikovaću da ukažem da kolega jeste agitivao ali primerom iz ličnog iskustva, plus je agitovao na pristojan i nenametljiv način, pa je možda malčice prestrogo.
🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Kako su ovi Švedi neodgovorni:
 

Quote

Parkinge za automobile u Štokholmu pretvaraju u prostor za socijalizaciju građana, a cilj je da postanu “grad za jednu minutu” (one minute city).

To podrazumijeva da većina stanovnika ima mogućnost socijalizacije, druženja i rekreacije na prostoru ispred svog doma. Tako na prostoru koji je nekada služio za parkiranje vozila, sada postavljaju klupe i rampe za električne romobile.

Prošle godine su u ovom švedskom gradu postavljene četiri platforme s klupama i stolovima, a slično planiraju uraditi u Geteborgu i Helsingborgu.

Zamisao je da se svaka ulica u Švedskoj transformiše kako bi se stvorilo održivo i zdravo okruženje. To znači da će ulice biti prvenstveno namijenjene ljudima, a ne automobilima, objavili su iz Svjetskog ekonomskog foruma (WEF).

Socijalizacija, druženje, rekreacija...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koca popovic said:

Zanimljivost. U toku prve godine poslije prestanka 2 puta sam sanjao da pusim tako uvjerljivo da sam se u snu razocarao sam u sebe, probudim se i bilo mi tako drago da sam sanjao. Zakljucak, sve se moze ako se cvrsto odluci.

imao sam potpuno iste snove, sigurno vise od dva puta. prvo se probudim sav u daunu jer sam pokleko i zapalio, a onda kad ukapiram da je to bio samo san - neopisivo zadovoljstvo 🙂

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...