Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

14 minutes ago, vilhelmina said:

Gledam sad na javnom servisu, stotine AZ vakcina se svakodnevno baci ovde u swe. Neki od ljudi koji bi po listi prioriteta sada trebalo da se vakcinisu, otkazuju ranije zakazane termine, drugi se okrenu s vrata kad vide da je AZ, treci se jednostavno ne pojave u zakazano vreme. Radi se iskljucivo o 65+ jer se mladjima ova vakcina ne daje. U medjuvremenu, vecina stanovnistva jos uvek ceka mogucnost da uopste zakaze. Preko reda ne moze, ali da se bacaju vakcine, to moze.

Ja lepo rekoh - dodji, Vilika, ovde i vakcinisi se k`o covek.

Mozes, cak, i da biras vakcinu. :s_d:

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, vilhelmina said:

Gledam sad na javnom servisu, stotine AZ vakcina se svakodnevno baci ovde u swe. Neki od ljudi koji bi po listi prioriteta sada trebalo da se vakcinisu, otkazuju ranije zakazane termine, drugi se okrenu s vrata kad vide da je AZ, treci se jednostavno ne pojave u zakazano vreme. Radi se iskljucivo o 65+ jer se mladjima ova vakcina ne daje. U medjuvremenu, vecina stanovnistva jos uvek ceka mogucnost da uopste zakaze. Preko reda ne moze, ali da se bacaju vakcine, to moze.

Ako iole ima pameti, ovo bi se moralo hitno, hitno promeniti, ovo je zlocin. Ako nisu u stanju da daju te vakcine, neka ih makar kao Srbija ponude strancima, ima ljudi koji bi platili da dobiju tu vakcinu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, djura.net said:

Ako iole ima pameti, ovo bi se moralo hitno, hitno promeniti, ovo je zlocin. Ako nisu u stanju da daju te vakcine, neka ih makar kao Srbija ponude strancima, ima ljudi koji bi platili da dobiju tu vakcinu.

 

Ocito je najlakse pozakljucavati sve i uvesti  policijske casove, pa do u nedogled.... 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Ocito je najlakse pozakljucavati sve i uvesti  policijske casove, pa do u nedogled.... 

Kod nas to bilo malo u pocetku, bacanje vakcina mislim, ali se onda opametili.

Interesatno je da u vecini slucajeva sada broj obolelih raste tamo gde su bili tezi lockdowni, a u svim ovim "neandratalskim" drzavama koje su ili bile opustenije ili se otvorile komplet, opada. Nemam objasnjenje za to, samo je korelacija primetna. Ali se i njima od strane CDC opet preporucuje - zatvaranje. Koliko puta ce probati recept koji ne radi, nemam pojma.

Link to comment
Share on other sites

U Francuskoj bili organizovali u Nici masovnu vakcinaciju sa AZ spremili 4000 doza, pise da je doslo svega 58 ljudi na vakcinaciju, nece ljudi AZ.

 

Kazu i da je od ljudi koji su ovde na respiratoru svaki drugi debeo !

 

Takodje vest da se jedan staracki dom fasovao kolektivno koronu i stanovnici doma i osoblje koje radi, svi vakcinisani i revakcinisani i takoreci svi fasovali ali ni jedan tezi oblik .

Statisticki podaci iz Francuske posle vakcinacije je da je efikasnost Pfizera posle prve doze 60-70% a dve nedelje posle druge 89%

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Kod nas to bilo malo u pocetku, bacanje vakcina mislim, ali se onda opametili.

Interesatno je da u vecini slucajeva sada broj obolelih raste tamo gde su bili tezi lockdowni, a u svim ovim "neandratalskim" drzavama koje su ili bile opustenije ili se otvorile komplet, opada. Nemam objasnjenje za to, samo je korelacija primetna. Ali se i njima od strane CDC opet preporucuje - zatvaranje. Koliko puta ce probati recept koji ne radi, nemam pojma.

Ja na to gledam samo kroz gustinu naseljenosti, sto je po mome veliki uticaj. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Kod nas to bilo malo u pocetku, bacanje vakcina mislim, ali se onda opametili.

Interesatno je da u vecini slucajeva sada broj obolelih raste tamo gde su bili tezi lockdowni, a u svim ovim "neandratalskim" drzavama koje su ili bile opustenije ili se otvorile komplet, opada. Nemam objasnjenje za to, samo je korelacija primetna. Ali se i njima od strane CDC opet preporucuje - zatvaranje. Koliko puta ce probati recept koji ne radi, nemam pojma.

 

I meni ta misterija nije jasna, osim ako se ne objasnjava brojem vakcinisanih i brojem onih koji su vec preboleli covid.

 

Ove meke mere po Srbiji nikako ne bi trebalo da rezultiraju smanjenjem brojeva (ne pricam o apsolutnim brojevima - za ove sto ce skociti da Srbija lazira brojke), vec pricam o trendu, a cinjenica je da se bolnice prazne i manje ljudi je pred ambulantama.

 

Ne znam, evo nisam pametna, kako uz konstantne mere u NL, vec mesecima, brojevi ne da ne padaju, vec manje-vise blago rastu....

 

U Srbiji sam, ovde se zivot odvija skoro pa normalno (pricam o merama) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nadam se da je broj  hospitalizovanih tačan, da se tu ne fingiraju brojke.  To ipak znači da se smanjuje broj teže obolelih. 

 

Ukoliko poredimo špansku groznicu sa koronom ( mada mislim da je nezgodno porediti ih ) to znači da bi se pandemija završila krajem ove godine. Koronavirus se pojavio krajem 2019.godine. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

I meni ta misterija nije jasna, osim ako se ne objasnjava brojem vakcinisanih i brojem onih koji su vec preboleli covid.

 

Ove meke mere po Srbiji nikako ne bi trebalo da rezultiraju smanjenjem brojeva (ne pricam o apsolutnim brojevima - za ove sto ce skociti da Srbija lazira brojke), vec pricam o trendu, a cinjenica je da se bolnice prazne i manje ljudi je pred ambulantama.

 

Ne znam, evo nisam pametna, kako uz konstantne mere u NL, vec mesecima, brojevi ne da ne padaju, vec manje-vise blago rastu....

 

U Srbiji sam, ovde se zivot odvija skoro pa normalno (pricam o merama) 

Isto u Francuskoj, mi zakljucani mesecima, uopste ne padaju brojevi. Jedino objasnjenje koju daju su varijante

Link to comment
Share on other sites

uvek se i odvijao , sad samo ne rade kafici u zatvorenom, i skole, s tim sto od danas rade i skole..a tesko da su kafici nestiouticali na trend, pritom, mnogi ilegalno rade i u zatvorenom i dalje, evo u mom mestu, u kafic u koji inace idem, sada naravno ne idem, vec pola godine, od kad je korona, isao sam samo na otvoreno..stoji da bi brojke verovatno brze pdale da smo uveli ostrije mere, barem ja mislim tako..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ciao said:

 

Kazu i da je od ljudi koji su ovde na respiratoru svaki drugi debeo !

 

ovde sam videla neke brojke da je 78% umrlih po CDC bilo obese 

2 minutes ago, mrd said:

Ja na to gledam samo kroz gustinu naseljenosti, sto je po mome veliki uticaj. 

Moguce, stvarno nisam gledala kako ostali faktori izgledaju. Ali eto PA je u porastu, a nama je gustina naseljenosti samo u Philliju velika, sve ostalo je manje vise trcis, trcis pa naletis na farmu, pa da li bas Philly doprinosi tolikom povecanju?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ciao said:

Isto u Francuskoj, mi zakljucani mesecima, uopste ne padaju brojevi. Jedino objasnjenje koju daju su varijante

pola godine je Francuska pod kljucem, koliko znam, i rezultatu nikakvi..bice d aje ipak do gustine naseljenosti, postovanja i sporovodjenja smaih mera, mentaliteta..bravo za Svedsku, stvarno, prvo u lepo sredili stva neuvodjenjem nikakvih mera, to ajd ei nekako, mada, ne uvesti cak ni maske, ali sad su prevazisli sebe bacanjem vakcina..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

 

1 minute ago, Angelia said:

ovde sam videla neke brojke da je 78% umrlih po CDC bilo obese 

Moguce, stvarno nisam gledala kako ostali faktori izgledaju. Ali eto PA je u porastu, a nama je gustina naseljenosti samo u Philliju velika, sve ostalo je manje vise trcis, trcis pa naletis na farmu, pa da li bas Philly doprinosi tolikom povecanju?

 

Andjo, ima li kakvih informacija kakva je situacija u PA kod Amisa?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pletilja said:

Cerka mmi je trenutno u redu za PF vakcinu u IL, sta se preporucuje u slucaju temperature i bolova u ruci, pisali ste ali sam zaboravila....

 

Kako dodje, tako i prodje!

 

Ja spricala Biofreez-om ruku i to je to. Moze uzeti Tylenol, ako je bas boli, jer on nije NSAID

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Harmonika said:

uvek se i odvijao , sad samo ne rade kafici u zatvorenom, i skole, s tim sto od danas rade i skole..a tesko da su kafici nestiouticali na trend, pritom, mnogi ilegalno rade i u zatvorenom i dalje, evo u mom mestu, u kafic u koji inace idem, sada naravno ne idem, vec pola godine, od kad je korona, isao sam samo na otvoreno..stoji da bi brojke verovatno brze pdale da smo uveli ostrije mere, barem ja mislim tako..

 

Ja i pitam za ovaj deo - kako u drzavama koje imaju ozbiljne mere te brojke ne padaju brze, a u nesretnoj Srbiji, u kojoj se zivot odvija manje-vise normalno, cak i neke nazovi mere od 2 nedelje daju neki rezultat?

 

Imamo i mi UK soj, nismo ni mi pusto ostrvo...

Link to comment
Share on other sites

 
Kako dodje, tako i prodje!
 
Ja spricala Biofreez-om ruku i to je to. Moze uzeti Tylenol, ako je bas boli, jer on nije NSAID
Nije, ali je u onoj studiji koju sam navodio i on imao uticaj na imuni odgovor ako se uzme neposredno pre ili do 6h posle. Bez obzira što nije NSAID [emoji16].

Znači, može šta hoće, ali tek nakon 6h od vakcine.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:

Nije, ali je u onoj studiji koju sam navodio i on imao uticaj na imuni odgovor ako se uzme neposredno pre ili do 6h posle. Bez obzira što nije NSAID emoji16.png.

Znači, može šta hoće, ali tek nakon 6h od vakcine.

 

Pa ni ne pocne bol odmah, ali to vi, sto se muvate po banjama, ne znate!

 

Ja nisam uzimala nista od lekova, bolelo me prilicno, ali mogu da trpim bol bas ozbiljno. Bol je krenuo nekih 10-12 sati nakon vakcine

 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:

Nije, ali je u onoj studiji koju sam navodio i on imao uticaj na imuni odgovor ako se uzme neposredno pre ili do 6h posle. Bez obzira što nije NSAID emoji16.png.

Znači, može šta hoće, ali tek nakon 6h od vakcine.

Pitala je i to su joj rekli,nista u prvih 6 h.....jaka je moja devojcica, pregurace ona ovo bez lekova, tako je bolje. 

Uhhhh...sad smo svi vakcinisani u porodici osim babatetke od 84 g, nece pa nece....

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Pletilja said:

Cerka mmi je trenutno u redu za PF vakcinu u IL, sta se preporucuje u slucaju temperature i bolova u ruci, pisali ste ali sam zaboravila....

 

Na bolnu ruku flašu ili konzervu hladnog piva (spolja, ne iznutra 🙂 ) a za temperaturu ne obarati je ako je ispod 38,5, preko toga bilo šta za temperaturu, ali minimum šest sati posle primljene vakcine.

 

edit: doktor @Eddard već objasnio, izvin'te, sporo kucam.

Edited by Stiletto
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja i pitam za ovaj deo - kako u drzavama koje imaju ozbiljne mere te brojke ne padaju brze, a u nesretnoj Srbiji, u kojoj se zivot odvija manje-vise normalno, cak i neke nazovi mere od 2 nedelje daju neki rezultat?

 

Imamo i mi UK soj, nismo ni mi pusto ostrvo...

ma ne daju mere rezultate, mere su smesne, jeidno to sto skole ne rade mozda..ali, spojem vakcinacije, nesto ostrijih mera na ogranicen rok, mislim d abismo vec bil na ispod 2000 uveliko bar..ovako, cele nedelje cemo biti na 2k

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...