Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

15 minutes ago, Sprivel said:

Jel te RFZO castio ili se grci isprsili?

Opet brkaš teme, vas leftičare stvarno treba grčkim metodama počastiti. Od 94. radim, od 2015. sam freelancer, znači ima tu dovoljno uplata (u zavisnosti od poslodavaca, ali nije moj problem šta je tim probisvetima država sve dozvolila) do 2015., koje nikada nisu korišćene sem jedne doznake (zbog čega sam jedan jedini put u životu uzeo i overio zdravstvenu na insistiranje poslodavca) i ove vakcine. Znači naplaćao sam se ja "solidarno" dovoljno plaćenih bolovanja i drugih beneficija raznim neradnicima na državnim jaslama,a da ja lično ništa od tih uplata nisam koristio. A tek se supruga naplaćala, kojoj su multinacionalci plaćali doprinose na pune iznose, a da ni jedan jedini put nije koristila državno zdravstvo. 

 

Nadam se da moderacija neće obrisati odgovor.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoe Bg said:

https://www.mfa.gov.rs/gradjani/ulazak-u-srbiju/covid-19-uslovi-za-ulazak

 

 

 

Aha, dobro, to je u skladu sa onim sto sam citirala gore.

 

3 hours ago, Laki21 said:

 

Ček...

 

A ovo?

 

https://rs.n1info.com/vesti/kon-nema-govora-o-kompromisu-neophodne-mere-kao-za-vikend-minimum-14-dana/

 

Bez samoizolacije za kompletno vakcinisane
Upitan kakve su mere kada je reč o samoizolaciji, pošto tu ima promena, Kon je rekao da ne mora da ide u samoizolaciju neko ko je kompletno vakcinisan, i ako su prošle najmanje dve nedelje od druge doze.

„Potpuno vakcinisani, sa dve doze, koji su bili u kontaktu sa obolelim ne moraju da idu u izolaciju. Dokaz im je ta vakcinacija. Isto važi i za povratnike iz inostranstva“, naglasio je Kon.

 

Dakle Kon je opet jeo govna.

 

Nigde u spisku uslova za ulazak se ne pominje vakcinacija. Doslovno nema ni jednog slova o tome.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Dolce gusto said:

Svuda na portalima pise kao pustos u Bg zbog mera...ja prosetao malo kroz Goce Delceva(ulica gladnih), sve radi sem kladionica,iako pise da ne moze da se prodaje hrana i pice salterski

Među nama kako uopšte kladionice nisu esencijalne usluge... Ok znam da mož i online, ali majkumu toliki svet živi u kladionicama

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Dolce gusto said:

Svuda na portalima pise kao pustos u Bg zbog mera...ja prosetao malo kroz Goce Delceva(ulica gladnih), sve radi sem kladionica,iako pise da ne moze da se prodaje hrana i pice salterski

Kod mene na Bežanijskoj kosi ne rade kafići i butici. Okov i Gigatron "rade dostavu" na dva metra od ulaznih vrata. DM (kućna hemija) radi sve u 16, kaže kasirka oni su registrovani kao prehrana. Lilly (kozmetika) se vodi kao apoteka, rade bez problema. Svaka ćevabdžinica samo protura kroz prozor. Kladionice imaju snajku koja stoji ispred vrata, uzme pare i donese tiket. Nisam proverio Raffles (kineska robna kuća) ali ne bi me čudilo da na neku foru radi i ona. Menjačnice, banke, pošte, pijaca, ko dobro jutro. Ukratko, nikakve razlike kao u doba pre "zatvaranja".

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, zoe Bg said:

5446/18288/32

 

Na respiratorima 209

 

U bolnicama 4859

 

Ja mislim da su ove mere slabe. Ne bih imala ništa protiv da su strožije.

 

I ne znam gde im je ta medijska kampanja za vakcinaciju, obećana prošle nedelje.

 

Ne gledam RTS i ostale njihove- sns TV kanale..možda su ipak krenuli sa nekim reklamama. 

 

Na flajerima koji bi se delili svuda i u TV reklamama treba da stave akcenat na činjenicu da jedna doza vakcinacije nije dovoljna i da ona ne sprečava da se osoba razboli. 

 

A možda je sve ovo još posledica zimskog odmora i skijanja? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

I ne znam gde im je ta medijska kampanja za vakcinaciju, obećana prošle nedelje.

 

Ne gledam RTS i ostale njihove- sns TV kanale..možda su ipak krenuli sa nekim reklamama. 

Sama sebi si odgovorila, na rts-u idu reklame odavno. Uostalom gde voditi medijsku kampanju ako ne na javnom servisu, kakav god da je, gledaju ljudi Slagalicu. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoe Bg said:

5446/18288/32

 

Na respiratorima 209

 

U bolnicama 4859

Interesantno da poredimo sa Grcima, pogotovo što zbog praznika u ponedeljak imaju "svega" 18.674 testova umesto 40k-50k testova, koliko urade radnim danom. Mi imamo 18.288, što je valjda naš standard, pa da poredimo.

 

                                                Grčka              Srbija

 

Broj testova                            18.674             18.288

Broj novozaraženih                  1.533               5.446

Procenat novozaraženih          12,3%             29,78% 

Broj preminulih                          59                  32

Broj intubiranih                          605                209

 

Da naši lažu oko broja preminulih je jasno kao dan. Oko intubiranih mi nije jasno da li Grci olako ljude smeštaju na intubaciju (što ne verujem obzirom da su skroz pukli) ili naši ne stavljaju baš sve, koje bi trebalo. Ili je kod nas neki laganica soj u pitanju.

 

Očigledno je da grčke mere, koliko god oštre i nepopularne (policijski čas od 18h svaki dan), daju neke rezultate. Čak i kad Grci opet dignu broj testova na oko 50k, očekuju da će broj novozaraženih otići na 3.000. Kod nas ga eto na svega 18k testova na blizu dvostrukoj brojci.

 

Sad, druga je priča da im zdravstvo više nije na ivici pucanja, već je skroz puklo. Za ICU ima mnogo više kandidata nego mesta. Počeće sada i oni da šire Covid lečenja na bolnice koje nisu predviđene za to, a već sada gomila kandidata za ICU leži na "normalnim" odeljenjima, jer ih nemaju kuda da stave.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Akiro said:

Interesantno da poredimo sa Grcima, pogotovo što zbog praznika u ponedeljak imaju "svega" 18.674 testova umesto 40k-50k testova, koliko urade radnim danom. Mi imamo 18.288, što je valjda naš standard, pa da poredimo.

 

                                                Grčka              Srbija

 

Broj testova                            18.674             18.288

Broj novozaraženih                  1.533               5.446

Procenat novozaraženih          12,3%             29,78% 

Broj preminulih                          59                  32

Broj intubiranih                          605                209

 

Da naši lažu oko broja preminulih je jasno kao dan. Oko intubiranih mi nije jasno da li Grci olako ljude smeštaju na intubaciju (što ne verujem obzirom da su skroz pukli) ili naši ne stavljaju baš sve, koje bi trebalo. Ili je kod nas neki laganica soj u pitanju.

 

Očigledno je da grčke mere, koliko god oštre i nepopularne (policijski čas od 18h svaki dan), daju neke rezultate. Čak i kad Grci opet dignu broj testova na oko 50k, očekuju da će broj novozaraženih otići na 3.000. Kod nas ga eto na svega 18k testova na blizu dvostrukoj brojci.

 

Sad, druga je priča da im zdravstvo više nije na ivici pucanja, već je skroz puklo. Za ICU ima mnogo više kandidata nego mesta. Počeće sada i oni da šire Covid lečenja na bolnice koje nisu predviđene za to, a već sada gomila kandidata za ICU leži na "normalnim" odeljenjima, jer ih nemaju kuda da stave.

 

Ne znam sta Grci rade, ali broj intubiranih je poprilicno velik, ako uporedim i sa Holandijom gde imaju dnevno po ca. 5000 zarazenih, a u ICU imaju manje od 600 (NL ima 17 miliona stanovnika)

 

Da li je u Grckoj neki drugi soj ili im je protokol takav ili im dolaze stariji/tezi bolesnici.... ne znam sta da mislim...

 

Evo danas za NL: However, the number of patients in hospital dropped by 45 to 1,992, while 568 people are being treated in intensive care

 

Uporedite i brojeve hospitalizovanih u NL i u Srbiji - u Srbiji ima vise od duplo vise hospitalizovanih nego u NL.

Srbija      U bolnicama 4859

NL          U bolnicama  1,992

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Stiletto said:

Okov i Gigatron "rade dostavu" na dva metra od ulaznih vrata. Svaka ćevabdžinica samo protura kroz prozor. Kladionice imaju snajku koja stoji ispred vrata, uzme pare i donese tiket. 

 

Meni je ovo zdrav razum iako nije legalno možda.

Kontam da nije lako definisati to pravno, ali poenta priče valjda je da ljudi ne ulaze u zatvorene prostore i ne gužvaju se

Ako se radi dostava kroz prozor - zar to nije to?


 

Quote

 

pijaca, ko dobro jutro.

 

 

 

Jedan od vrhunaca gluposti lane je bilo zatvaranje pijaca. Pogotovo sada očekivati zatvaranje pijaca dok tržni centri rade?

Brzo silazimo sa terena logike na teren kapitala.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Potvrda za put, jer nije dovoljan samo test; ovde u NL, ako ti treba za put, moras i dodatni sertifikat.

 

Moram videti gde u DE da uradim usput...

 

https://pcrtestnetherlands.com/


Svrati kod mene, ja te kao člana porodice proguram za 50€ 😃.

 

2 hours ago, Sunshine State said:

Vec??

😄 😄


6 nedelja, malo li je 😁

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, CheshireCat said:

 

Meni je ovo zdrav razum iako nije legalno možda.

Kontam da nije lako definisati to pravno, ali poenta priče valjda je da ljudi ne ulaze u zatvorene prostore i ne gužvaju se

Ako se radi dostava kroz prozor - zar to nije to

 

To radi i win win,verovatno i tehnomanija. Sa jedne strane si u pravu ali sa druge strane radnici normalno dolaze na posao,po prici poznanika iz win wina,svi dolaze na posao. Zar nije rizik za njih isto?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Jamesdin said:

EU, nema ideju ni sta ce ni kako ce!

 

Ali zato znaju da napadaju potpuno bezbednu AZ vakcinu iz jebem li ga kojih normalnih razloga... Ovo je odlična prilika da se ta jadna tvorevina konačno raspadne. Pazi zi kad gomila idiota u tom EU parlamentu koči imunizaciju ljudi u EU, neshvatljivo. Sramotno. Igraju se životima.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, wrecktangle said:

Od njih se moze samo uciti. Kako se organizuje u vanrednom stanju. Bez namjere da sirim pricu. 

Naravno da su bili odlicno organizovani za vakcinaciju, to ne sporim, samo kazem da je otvaranje bilo pod jakim uticajem izbora koji dolaze. Isto kao sto je vakcinacija. Bibi je puno para ulozio da bi imao dobar PR. Definitivno najbolja administracija vakcine bilo gde, to se ne umanjuje zato sto je bilo i politicke motivacije.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...