Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@urosg3 Da nekom fanatičnom antimaskeru i antivakseru ponudiš free letovanje u zemlji po izboru i da mu se ponudi i dodatni novac kako bi se vakcinisao, mislim da bi taj neko XY rekao odlučno Ne!   Odbio bi i letovanje i novac, ma sve..jer on neće da se vakciniše i da u sebe unese čip.

 

Ovde na forumu svi razmišljamo u istom pravcu i po anketi se vidi da većina želi da se vakciniše.

 

Ja znam da ti želiš isto koliko i ja da svemu ovome dođe kraj, ali..ja sam optimista-bar kada je u pitanju tempo kojim stižu vakcine..Za ostalo nisam.

 

Plašim se da se unapred radujem, ne mogu..a iznad svega želim da primim vakcinu, i ja i moja porodica i bliža i dalja okolina pa da normalno živimo.

 

Ali..nećemo živeti kao pre.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ja nedavno napisah da cu se sigurno vakcinisati,ali sa vakcinom koja je odobrena u zemljama EU,tj.u zemljama koje obicno nazivamo "zapadom". Tu ubrajam i Australiju,Japan, SAD,Kanadu..
Ovo rekoh jednom drugaru,a on mi na to odgovori sa:Pa,ok,ali otkud ti znas da neces dobiti rusku ili kinesku? Mogu na njihove bocice/ampulice da prelepe Pfeizer ili Moderna.. Ovo jeste mogucnost,sta kazu lekari sa foruma na to?

I drugo.
Da li je moj stav (gore iznet) preteran,cisto da napravim nekakav reality check..sta mislite?

Mislim da je ok i razuman stav, mada ni Nutela kod nas nije kao Nutela u zemljama "zapada" 
🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Uopste te ne razumem, zasto ne bi bilo razlike? eto Izraelci ce imati zelene pasose (to je obican app ili kartica).

Isto kao sto neke zemlje zahtevaju da imas posebne vakcine da u njih udjes, pa eto postoji poseban tretman.

 

Meni recimo ne treba viza da udjem u US, a nekom treba....kako mislis da "nije fer"?

 

Svakako će vakcinisani imati razne pogodnostim, samim tim što su imunizovani, a napisah i da će moći da putuju.

 

Ovaj super poseban tretman koji pominjem je da neko već sad krene da organizuje koncerte, žurke i izložbe samo za vakcinisane. Ili da u svoje ugostiteljske objekte pušta samo vakcinisane itd. Mislim da to ne bi trebalo da bude praksa dok se ne obrne krug.

 

Ja pišem sve iz vizure Srbije i mera koje su ovde na snazi i dostupnosti vakcina za koje mi nismo sigurni kad će i u kojem obimu stići.

 

Inače ovde manje više sve radi (samo ne u 100% kapacitetu, ali blizu), za razliku od situacije koju si opisivala u PA  i ponavljam ima ljudi koji su u Beogradu lagano živeli život kao da nema pandemije, minus onaj policijski čas u početku i poslednjih mesec dana. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

Kao i mnoge stvari, to je politicka odluka. Naucnici daju svoje misljenje o naucnoj strani problema, a politicari onda treba da odvagaju i druge aspekte i donesu neku odluku koja bi u principu trebalo da bude "najmanje los scenario" ako vec ne najbolji.

 

Inace, ako se uskoro odobri dovoljno vakcina (AZ, kineske, ruska, J&J, novavax...) moralo bi da se vakcinisanje u celom svetu sprovede sto pre. TIme bi se izbeglo dalje mutiranje virusa (u nesto sto ove vakcine nece vise pokrivati), kao i da se ceo svet (koji je previse isprepletan) ponovo pokrene.

 

Za političke odluke je legitimno vršiti politički pritisak. Moramo da se organizujemo.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Mislim da je ok i razuman stav, mada ni Nutela kod nas nije kao Nutela u zemljama "zapada" 
🙂

haha,true that.

Ja sam svestan da ovakav moj stav nekome moze da lici na cisto politicki,ali nije. Zapravo je zdravstveni.
Naime,ja jednostavno ne mogu da formiram poverenje prema vakcini koja dolazi iz zemalja u kojima ljudski zivot ne vredi ni pishljivog boba,ako i toliko. I tako poslednjih hiljadu godina.
 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Onda se sasvim ispravno postavlja pitanje smisla, ukoliko nećemo živeti kao pre čemu onda sve?

 

Ako ce vakcina omoguciti da zivimo kao pre, sta raditi s onima koji ne zele da se vakcinisu?

 

Koliko cujem,  citam, vecina protivnika vakcinacije se brine jer su vakcine napravljene brzo, pa se plase nezeljenih efekata. Ok, njihovo pravo.

Ali, onda nas 'rabre, koji se vakcinisemo, nagradite normalnim zivotom! Moramo i mi imati neki incentive da se vakcinisemo!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Onda se sasvim ispravno postavlja pitanje smisla, ukoliko nećemo živeti kao pre čemu onda sve?

 

Nećemo živeti isto kao ranije, u smislu da 2019. nismo živeli isto kao 2010.

 

A što se tiče same pandemije, nije ovo ni prva ni poslednja, kao što su se ljudi vraćali normalnom životu ranije tako će i sada. Ja mislim da se prilično brzo vraćamo na stari kolosek u smislu druženja, događaja itd. E sad, neki obrasci ponašanja koji su nastali tokom pandemije će se sigurno u određenom obliku održati, npr rad od kuće, virtuelni sastanci, pranje ruku nadam se 😄 Videćemo

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras kass said:

Dzabe si se vakcinisala, vidis da je ponovo mutirao virus. 

 

Samo lockdown. 

ali kao u Sloveniji, policijski čas, zabrana okupljanja, svi nose maske i bog da te vidi - zaravniš krivu  iveć mesecima su na 2k do 3k dnevno 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nemanjaol said:

 

Nećemo živeti isto kao ranije, u smislu da 2019. nismo živeli isto kao 2010.

 

A što se tiče same pandemije, nije ovo ni prva ni poslednja, kao što su se ljudi vraćali normalnom životu ranije tako će i sada. Ja mislim da se prilično brzo vraćamo na stari kolosek u smislu druženja, događaja itd. E sad, neki obrasci ponašanja koji su nastali tokom pandemije će se sigurno u određenom obliku održati, npr rad od kuće, virtuelni sastanci, pranje ruku nadam se 😄 Videćemo

da, taj rad od kuće će ostati, mada moraćemo malo i da ga regulišemo, to što sediš kući ne znači da si 24/7 dostupan za posao 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, nemanjaol said:

 

Svakako će vakcinisani imati razne pogodnostim, samim tim što su imunizovani, a napisah i da će moći da putuju.

 

Ovaj super poseban tretman koji pominjem je da neko već sad krene da organizuje koncerte, žurke i izložbe samo za vakcinisane. Ili da u svoje ugostiteljske objekte pušta samo vakcinisane itd. Mislim da to ne bi trebalo da bude praksa dok se ne obrne krug.

 

Ja pišem sve iz vizure Srbije i mera koje su ovde na snazi i dostupnosti vakcina za koje mi nismo sigurni kad će i u kojem obimu stići.

 

Inače ovde manje više sve radi (samo ne u 100% kapacitetu, ali blizu), za razliku od situacije koju si opisivala u PA  i ponavljam ima ljudi koji su u Beogradu lagano živeli život kao da nema pandemije, minus onaj policijski čas u početku i poslednjih mesec dana. 

Ti ocekujes da ta mesta gube pare da bi bili fer kad mogu da rade normalno a da imaju vakcinisane kao korisnike.

Treba to gledati i sa druge strane. 

Ne znam kako je detaljno u BG, znam da moji koji imaju super pozicije u izolaciji (kuca, na planini, na kraju puta.....pocecu i ja zvucim na Bajagu :classic_biggrin:) pa nisu ziveli kao da nema pandemije 

 

Treba stremiti da sto vise i sto pre probamo da se vratimo u normalu, pa cak i ako nije fer jer vakcinacija traje dugo. Ja sam ok sa time.

Link to comment
Share on other sites

Da unesem malo optimizma i sa druge strane a pogotovo glede onih kojima ce vakcinisanje biti problem zbog alergija i slicno - radi se jako mnogo takodje i na lekovima. Trenutno se to ne pominje mnogo jer je vakcina tek pocela i aktuelna je ali trebalo bi da u relativno skoro vreme bude i lekova (info iz prilicno pouzdanih naucnih izvora) . Ne zaboraviti da naprimer za HIV vakcina ni danas ne postoji a lekovi sada postoje, ima slicnosti izmedju tih virusa

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mislim da nam je pravni deo forumskog kriznog štaba tanak :classic_biggrin:

 

Ja sam negde slušao, ali nisam dovoljno u materiji da potvrdim. Mislim da neke zabrane kao vakcinisani nevakcinisani - da to pravno ne prolazi, odnosno da može da se obori. Barem prema postojećim propisima.

 

Ako sam ja dobro razumeo to, onda teško da mogu da prođu te zabrane/dozvole sa povlašćenim vakcinisanima. Naravno, moguće je da se propisi promene.

 

ponavljam: laik sam, ali mi se čini da je (trenutno) tako.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Onda se sasvim ispravno postavlja pitanje smisla, ukoliko nećemo živeti kao pre čemu onda sve?

 

Kad sve prođe, skinućemo maske, družićemo se, iz ugla našeg običnog života, sve će biti kao pre.

 

Ali..dugo, još dugo ćemo se sećati ove pandemije.

 

Neće biti isto u ekonomiji-mnogi ljudi će ostati bez posla.  Mnogo, mnogo ljudi će potražiti pomoć psihijatra ( dobrovoljno ili na silu ).

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CheshireCat said:

Mislim da nam je pravni deo forumskog kriznog štaba tanak

 

Pogledaću Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, a mogu i Ustav 🙂 

 

ps. radila sam u organu državne uprave, kao službenik, ali volim da čitam zakone 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

Ako je pitanje šta bih voleo nakon vakcinacije, pa otprilike kao i za tuberkulozu, isto zaraznu bolest. Vakcinišeš se i moji putevi i putevi TBC-a se ne sastaju. A pri tom me savršeno boli uvo da li se neko pored mene vakcinisao ili nije, i zašto nije ukoliko nije, i kakva je zavera iza te vakcine ili nije, realno baš me briga. Vakcinacijom štitim sebe.

 

 

Ima ovde nekoliko koraka pre ovoga, ne moze se preko reda. 

Kad se svi vakcinisemo par puta u nekoliko narednih godina, 

suzbijemo cirkulaciju na minimum ili oteramo virus ako budemo mudri,

onda moze da se prica:

Ja se vakcinisem I ne brinem za bilo sta drugo….

 

( Ne mora cak ni da dosegne status TBCja, ako Coronu suzbijemo 

na nivo gripa po opasnosti po drustvo )

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Crni Bombarder said:

Ja nedavno napisah da cu se sigurno vakcinisati,ali sa vakcinom koja je odobrena u zemljama EU,tj.u zemljama koje obicno nazivamo "zapadom". Tu ubrajam i Australiju,Japan, SAD,Kanadu..
Ovo rekoh jednom drugaru,a on mi na to odgovori sa:Pa,ok,ali otkud ti znas da neces dobiti rusku ili kinesku? Mogu na njihove bocice/ampulice da prelepe Pfeizer ili Moderna.. Ovo jeste mogucnost,sta kazu lekari sa foruma na to?

I drugo.
Da li je moj stav (gore iznet) preteran,cisto da napravim nekakav reality check..sta mislite?

 

Lično, ne mislim da je moguće, čak ni u banana državama. 

 

A sličan stav imam i ja upravo zbog ovoga:

 

3 hours ago, Crni Bombarder said:

Naime,ja jednostavno ne mogu da formiram poverenje prema vakcini koja dolazi iz zemalja u kojima ljudski zivot ne vredi ni pishljivog boba,ako i toliko. I tako poslednjih hiljadu godina.
 

 

Ali, s druge strane... Takvim društvima nije strane da izvode određene procedure i eksperimente koji u uređenim društvima ne smeju da se sprovode, baš zato što ih zabole za ljudski život. A takvi procesi obično brže dovode do rezultata... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...