Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ovi problemi oko vakcinisanja, tipa da  je ok da se vakcinisemo u svom hodniku ali u subotu od 11 do 11 i 15, i da ne dolaze sa prljavim cipelama, se mogu podvesti pod staru narodnu mudrost o korodiranom spolovilu i smetajucim dlakama. 

  • Like 4
  • Ha-ha 10
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Clash said:

Ovi problemi oko vakcinisanja, tipa da  je ok da se vakcinisemo u svom hodniku ali u subotu od 11 do 11 i 15, i da ne dolaze sa prljavim cipelama, se mogu podvesti pod staru narodnu mudrost o korodiranom spolovilu i smetajucim dlakama. 

 

Ja najvolem kad 'oce da znaju hemijski sastav vakcine, to im jako bitno, na osnovu toga 'oce da odluce da li ce se vakcinisati.

 

Sve sam Avogadro do Mendeljejeva!

Edited by Sunshine State
  • Like 5
  • Love 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

interesantno da mi na poslu uopste nismo polemisali oko vakcinacije, niko nikoga nije pitao hoce li ili nece .tek sad kad smo se vakcinisali zovemo se od jutros da pitamo jedno drugo dali osecamo nesto ili ne :classic_laugh:

(ali nikad necu da zaboravim obdukcione nalaze preminulih od covida )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Clash said:

Ovi problemi oko vakcinisanja, tipa da  je ok da se vakcinisemo u svom hodniku ali u subotu od 11 do 11 i 15, i da ne dolaze sa prljavim cipelama, se mogu podvesti pod staru narodnu mudrost o korodiranom spolovilu i smetajucim dlakama. 

Sto se konkretno francuza tice - mislim da nije u tome stvar nego smo mi jako navikli da sve radimo preko svoj odabranog lekara, tako mora da se radi sve ovde, sta god ti fali prvo odes kod njega pa ti on kaze dal treba kod specijaliste ili ne i slicno, i u principu tvoj lekar te poznaje i ima tvoju istoriju - s te strane posto kazu da za vakcinu treba i tvoja saglasnost a i misljenje lekara a i prisustvo nekog lekara u blizini narednih pola sata ili slicno naravno da je lakse ako ides kod svog lekara i to sve obavis - moja konkretna situacija je da sam alergicna na penicilin i imala sam penicilinski sok i jedva izvukla zivu glavu, moj lekar to sve zna, ako mi on kaze da mogu i treba da se vakcinisem za covid ja cu da se vakcinisem ako kaze da mi je to rizik veci nego sam covid, necu, a ako treba da idem na masovnu vakcinaciju onda cu u svakom slucaju prvo da odem kod njega i da ga pitam sta on misli da li da se vakcinisem ili ne. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam prosla relativno lako moju coronu, ali ako vec postoji opcija, ne zelim da razmisljam da li bi mi i sledeci put bilo isto tako lako, ili bih upala u one teze slucajeve

 

 

4 minutes ago, ciao said:

Sto se konkretno francuza tice - mislim da nije u tome stvar nego smo mi jako navikli da sve radimo preko svoj odabranog lekara, tako mora da se radi sve ovde, sta god ti fali prvo odes kod njega pa ti on kaze dal treba kod specijaliste ili ne i slicno, i u principu tvoj lekar te poznaje i ima tvoju istoriju - s te strane posto kazu da za vakcinu treba i tvoja saglasnost a i misljenje lekara a i prisustvo nekog lekara u blizini narednih pola sata ili slicno naravno da je lakse ako ides kod svog lekara i to sve obavis - moja konkretna situacija je da sam alergicna na penicilin i imala sam penicilinski sok i jedva izvukla zivu glavu, moj lekar to sve zna, ako mi on kaze da mogu i treba da se vakcinisem za covid ja cu da se vakcinisem ako kaze da mi je to rizik veci nego sam covid, necu, a ako treba da idem na masovnu vakcinaciju onda cu u svakom slucaju prvo da odem kod njega i da ga pitam sta on misli da li da se vakcinisem ili ne. 

 

Pa nekako bi mi bilo logicno da idu preko lekara opste prakse od kojih bi i dobijali podatke o pacijentima i redosledu kojim treba da se vakcinisu. Nece onako nasumicno...

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja najvolem kad 'oce da znaju hemijski sastav vakcine, to im jako bitno, na osnovu toga 'oce da odluce da li ce se vakcinisati.

 

Sve sam Avogadro do Mendeljejeva!

Boris Dežulovic:

 

Za razliku od kafanskih epidemiologa i internetskih stručnjaka opće teorije i prakse, prije početka masovnog cijepljenja i uključenja u široku javnu diskusiju dao sam si malo vremena i truda, te umjesto Wikipedije i kumove male s Higijenskog konzultirao ozbiljnu stručnu literaturu i originalne specifikacije - uzgred budi rečeno, lako dostupne na internetu - kako bih preveo i priredio sve moguće nuspojave, da o farmaceutskoj industriji i ovoj "običnoj vrućici, prehladi ili gripi" ne raspravljate napamet.

Dakle, postoji li rizik? Jasno da postoji, nitko nikad nije ni rekao da ne postoji. Evo rizičnih skupina: osobe koje su alergične na acetilsalicilatnu kiselinu ili druge salicilate, oni koji su u prošlosti imali astmatske napadaje nakon primjene salicilata (lijekovi protiv boli, vrućice ili upale), osobe s čirom ili krvarenjem u probavnom sustavu, osobe s povećanom sklonosti krvarenjima, zatajenjem jetre, bubrega ili srca; te one koje uzimaju metotreksat (15 mg i više tjedno); osobe s teškim nedostatkom enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaze (G6PD), osobe koje imaju astmu, peludnu hunjavicu, nosne polipe ili kroničnu bolest dišnih puteva, osobe koje planiraju operativni zahvat, rekonvalescenti nakon operacije, te osobe s gihtom ili upalnim bolestima zglobova.

Važno je znati, iako je malo vjerojatno: važan sastojak je acetilsalicilatna kiselina, koja kod djece mlađe od šesnaest godina može uzrokovati Reyeov sindrom, vrlo rijetku i moguće životno ugrožavajuću bolest koja zahtjeva hitnu medicinsku skrb. Jasno je, nadalje, naveden i preporučen oprez kod osoba koje uzimaju lijekove za liječenje karcinoma i reumatoidnog artritisa (metotreksat), ili za ublažavanje upala (npr. nesteroidne protuupalne lijekove), te one koji utječu na zgrušavanje krvi (npr. varfarin) ili razgrađuju krvne ugruške. Budući da se istodobnim uzimanjem povećava rizik od krvarenja, valja obratiti pažnju i na znakove potkožnog krvarenja, čak i obične modrice.

U rizične, nadalje, spadaju i osobe koje već uzimaju lijekove za liječenje depresije - zbog povećanog rizika od nastanka čira i krvarenja u probavnom sustavu - lijekove za bolesti srca (digoksin), šećerne bolesti (tzv. antidijabetici, npr. inzulin, sulfonilureja), epilepsije (npr. valproatna kiselina), izlučivanje vode (diuretici), te lijekove za Addisonovu bolest (sistemski glukokortikoidi, osim hidrokortizona).

Za nas posebno zanimljivo: nikako se u isto vrijeme ne smije uzimati alkohol, jer to povećava opasnost od krvarenja u probavnom sustavu i produljuje vrijeme krvarenja. Oprezne bi trebale biti i žene s jakim menstrualnim krvarenjem, zatim one koje planiraju trudnoću, još više one koje su već u prvom i drugom tromjesečju trudnoće, a naročito one u posljednjem tromjesečju - zbog povećanog rizika od komplikacija za majku i dijete prije i tijekom poroda. Ono što se do sad zna jest da postoji mogućnost - nevelika, ali ipak mogućnost - poremećaja plodnosti.

Eto, tek da se na medicinskim kongresima na Fejsu ne svađate bez argumenata. Nema na čemu.

Da, umalo da zaboravim: ovo su nuspojave običnog Aspirina.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, urosg3 said:

Mislim da je, ukoliko je cilj zaista 80% stanovništa zaista u pitanju taj broj., ako je verovati KŠ i njihovim istraživanjima oko trećina populacije je prokuženo. dodaš ovih 3 miliona i tu je to negde. Nije neostvarivo, e sad zavisi od mnogo faktora hoće li biti ili neće.

Ako je u pitanju prag od 60& pada na 1,5 miliona vakcinisanih.

 

I u prvom i u drugom slučaju potrebno je mnogo vakcina ( računam i revakcinaciju posle 2-3 nedelje ).

 

Koliko će ljudi pristati da se vakciniše, mislim da je to dobro pitanje. Nije tu samo sporan antivakser lobi, već i oni koji se nisu vakcinisali i ne vakcinišu se protiv gripa-moja mama na primer.

 

Lično mislim da se ona plaši nuspojava..I možda bi pristala na rusku vakcinu..jer veruje ruskim lekarima..nije veliki rusofil ali misli da su njihovi lekovi dobri.

 

Zašto su dobri..to je druga priča i duga..neću da idem u oftopic.  

 

11 hours ago, ciao said:

Jel se zna da li Srbija placa vakcine ili dobija u okviru nekog programa?

Velika je razlika u ceni vakcina , najskuplja Moderna sa cenom od oko 20 eura (mnoziti sa dva jer treba dve doze), Pfizer oko 16 eura (x2) AstraZeneca 2 eura (x2)

https://www.lci.fr/sante/video-doses-acheminement-quel-est-le-cout-reel-du-vaccin-contre-le-covid-19-facture-securite-sociale-2172415.html

 

 

Ne mogu da nađem link do vesti, ali se sećam izjave Ane Brnabić. Kada je počela priča o vakcinama, izjavila je da je Srbija dala ( ili odvojila ) dva miliona evra za vakcine kako bi se Srbija našla među prvim zemljama koje će dobiti vakcine.

 

Mislim da se nalazimo i u nekom programu, jer smo evropska zemlja.

 

Rekli su da ćemo neke vakcine platiti a neke ćemo dobiti na poklon ( verovatno od brata Sija )...

 

E, sada...ne volim ovu vlast i mogu to da ponovim milion puta...i brojevi zaraženih i mrtvih nisu pouzdani..Sve to stoji, međutim, kada su vakcine u pitanju..ne znam zašto, ali verujem..

 

U Beogradu je valjda Ivanuša, predstavnik SZO za Balkan, on vidi i zna šta se radi..ne mogu njega da lažu, bar mislim da ne mogu. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ciao said:

moja konkretna situacija je da sam alergicna na penicilin i imala sam penicilinski sok i jedva izvukla zivu glavu,

Mislim da za sve ljude sa ozbiljnim alergijama morao da ide dodatni protokol, mozda obavezna konsultacija pre, to moze da se odvoji, upute te na redovnog lekara pa posle u centar za vakcinaciju ako je preporucena vakcina. Imas li ti neku oznaku na zdravstvenoj kartici da si alergicna? Mom dedi je to uvek na knjizici pisalo ogromnim crvenim slovima :classic_biggrin:

 

Logistika, logistika, ogroman je posao a realno niko nema dovoljno iskustva, pa nije cudno sto se desava da zapne. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

 

 

Pa nekako bi mi bilo logicno da idu preko lekara opste prakse od kojih bi i dobijali podatke o pacijentima i redosledu kojim treba da se vakcinisu. Nece onako nasumicno...

 

Za sada koliko sam shvatila ne ide tako nego za sada idu staracki domovi i zdravstveni radnici koji rade tamo, pa ce onda zdravstveni radnici generalno, onda isu stariji od ? to stalno menjaju - tu bi trebalo da ide konsultacija lekara ali koliko shvatam za to tj za tada se ocekuje da ce biti ovih vakcina koje ce moci da se prime kod lekara

2 minutes ago, zoe Bg said:

Mislim da za sve ljude sa ozbiljnim alergijama morao da ide dodatni protokol, mozda obavezna konsultacija pre, to moze da se odvoji, upute te na redovnog lekara pa posle u centar za vakcinaciju ako je preporucena vakcina. Imas li ti neku oznaku na zdravstvenoj kartici da si alergicna? Mom dedi je to uvek na knjizici pisalo ogromnim crvenim slovima :classic_biggrin:

 

Logistika, logistika, ogroman je posao a realno niko nema dovoljno iskustva, pa nije cudno sto se desava da zapne. 

Naravno - sve to imam i sve je to posebno, i nije jednostavno

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Clash said:

Boris Dežulovic:

 

Za razliku od kafanskih epidemiologa i internetskih stručnjaka opće teorije i prakse, prije početka masovnog cijepljenja i uključenja u široku javnu diskusiju dao sam si malo vremena i truda, te umjesto Wikipedije i kumove male s Higijenskog konzultirao ozbiljnu stručnu literaturu i originalne specifikacije - uzgred budi rečeno, lako dostupne na internetu - kako bih preveo i priredio sve moguće nuspojave, da o farmaceutskoj industriji i ovoj "običnoj vrućici, prehladi ili gripi" ne raspravljate napamet.

Dakle, postoji li rizik? Jasno da postoji, nitko nikad nije ni rekao da ne postoji. Evo rizičnih skupina: osobe koje su alergične na acetilsalicilatnu kiselinu ili druge salicilate, oni koji su u prošlosti imali astmatske napadaje nakon primjene salicilata (lijekovi protiv boli, vrućice ili upale), osobe s čirom ili krvarenjem u probavnom sustavu, osobe s povećanom sklonosti krvarenjima, zatajenjem jetre, bubrega ili srca; te one koje uzimaju metotreksat (15 mg i više tjedno); osobe s teškim nedostatkom enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaze (G6PD), osobe koje imaju astmu, peludnu hunjavicu, nosne polipe ili kroničnu bolest dišnih puteva, osobe koje planiraju operativni zahvat, rekonvalescenti nakon operacije, te osobe s gihtom ili upalnim bolestima zglobova.

Važno je znati, iako je malo vjerojatno: važan sastojak je acetilsalicilatna kiselina, koja kod djece mlađe od šesnaest godina može uzrokovati Reyeov sindrom, vrlo rijetku i moguće životno ugrožavajuću bolest koja zahtjeva hitnu medicinsku skrb. Jasno je, nadalje, naveden i preporučen oprez kod osoba koje uzimaju lijekove za liječenje karcinoma i reumatoidnog artritisa (metotreksat), ili za ublažavanje upala (npr. nesteroidne protuupalne lijekove), te one koji utječu na zgrušavanje krvi (npr. varfarin) ili razgrađuju krvne ugruške. Budući da se istodobnim uzimanjem povećava rizik od krvarenja, valja obratiti pažnju i na znakove potkožnog krvarenja, čak i obične modrice.

U rizične, nadalje, spadaju i osobe koje već uzimaju lijekove za liječenje depresije - zbog povećanog rizika od nastanka čira i krvarenja u probavnom sustavu - lijekove za bolesti srca (digoksin), šećerne bolesti (tzv. antidijabetici, npr. inzulin, sulfonilureja), epilepsije (npr. valproatna kiselina), izlučivanje vode (diuretici), te lijekove za Addisonovu bolest (sistemski glukokortikoidi, osim hidrokortizona).

Za nas posebno zanimljivo: nikako se u isto vrijeme ne smije uzimati alkohol, jer to povećava opasnost od krvarenja u probavnom sustavu i produljuje vrijeme krvarenja. Oprezne bi trebale biti i žene s jakim menstrualnim krvarenjem, zatim one koje planiraju trudnoću, još više one koje su već u prvom i drugom tromjesečju trudnoće, a naročito one u posljednjem tromjesečju - zbog povećanog rizika od komplikacija za majku i dijete prije i tijekom poroda. Ono što se do sad zna jest da postoji mogućnost - nevelika, ali ipak mogućnost - poremećaja plodnosti.

Eto, tek da se na medicinskim kongresima na Fejsu ne svađate bez argumenata. Nema na čemu.

Da, umalo da zaboravim: ovo su nuspojave običnog Aspirina.

 

Tako je!

 

U US se na TV-u u reklamama pojavljuju i lekovi - kad krenu sa nuspojavama,  covek se zapita zasto bi IKO normalan primio... i onda se setis starog dobrog "risk vs. benefit"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Clash ne razumem.. Dežulović piše o aspirinu ili o vakcinama? I o kojim vakcinama se radi?

 

Po ovome ispada da ni sestra, ni mama a ni ja ne možemo da primimo vakcinu.. Sestra je kao mala imala penicilinski šok, valjda i zbog toga ne može da primi vakcinu..mada ne vidim to u ovim nuspojavama..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devojka Luke Razića said:

@Clash ne razumem.. Dežulović piše o aspirinu ili o vakcinama? I o kojim vakcinama se radi?

 

Po ovome ispada da ni sestra, ni mama a ni ja ne možemo da primimo vakcinu.. Sestra je kao mala imala penicilinski šok, valjda i zbog toga ne može da primi vakcinu..mada ne vidim to u ovim nuspojavama..

 

Dezulovic je ovim hteo da pokaze kako i jedan tako rasprostranjen lek, kao sto je i Aspirin, ima toliko nuspojava.... pa ga ljudi uzimaju, bez da traze da vide hemijsku formulu  pre nego sto ga uzmu 🙂

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State Mama i ne uzima aspirin i ostale lekove na bazi acetilsalicilatne kiseline. Jedva nam je apotekarka našla vitamin C koji mogu da uzimaju ljudi koji su imali čir i imaju gastro probleme.

 

Ja nedavno, kada sam bila prehlađena, nisam uzimala ništa od lekova u kojima stoji da nisu preporučljivi za one koji uzimaju Amitriptilin. Uzimala sam Panadol koji u sebi sadrži samo paracetamol.

 

offtopic: Što se tiče tih mojih lekova za depresiju, moram da sačekam da se koronavirus malo smiri i pod 1 najvažnije- da zatrpaju rupe koje stoje tamo u blizini te ustanove u koju idem.

 

Ovo je treća godina kako sam u remisiji, treba da ukidam postepeno te lekove..neću bez dr.  I da li uopšte mogu da ukidam lekove ako još imam PTSP?  

  • Like 1
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

Olako se na ovom nasem podneblju trose razni lekovi i onda deluje smesno kad se cepa dlaka zbog vakcine a "trujes" se redovno lekovima protiv bolova, o preteranoj upotrebi antibiotika da ne pricam. Pa sta sve ja nosim u neseseru u torbi od lekica za ne daj Boze :lol_2:

Treba biti oprezan, posebno ako kao @ciao imas alergije koje izazivaju ozbiljne posledice, pa nije ni meni bilo svejedno kad sam procitala da su alergije kontraindikacija za vakcinu zbog meni dragih ljudi koji imaju probleme sa pcelama/ambrozijom etc. , ali onda se informises i treba traziti odgovore, savete. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, zoe Bg said:

Olako se na ovom nasem podneblju trose razni lekovi i onda deluje smesno kad se cepa dlaka zbog vakcine a "trujes" se redovno lekovima protiv bolova, o preteranoj upotrebi antibiotika da ne pricam. Pa sta sve ja nosim u neseseru u torbi od lekica za ne daj Boze :lol_2:

Treba biti oprezan, posebno ako kao @ciao imas alergije koje izazivaju ozbiljne posledice, pa nije ni meni bilo svejedno kad sam procitala da su alergije kontraindikacija za vakcinu zbog meni dragih ljudi koji imaju probleme sa pcelama/ambrozijom etc. , ali onda se informises i treba traziti odgovore, savete. 

Od onih sam koji citaju deklaracije....na svemu. Od lekara opste prakse izlazis sa punim rukama recepata, u apoteci gledas ljude kako izlaze sa punim kesama lekova i krstis se levom i desnom...komsija koristi 11 (jedanaest!) lekova tokom 30 dana, kako koji ali vecinu svakog dana....i sve to preko fonda za zdravstveno osiguranje, to je takav rezervoar usteda da bi nam zdravstveni sistem procevetao da se tu uvede neki red. 

Zabog hronicnog gastritisa, jedna sam od retkih u doba korone  koja ne moze da koristi vecinu suplemenata koji se preporucuju za bolji imunitet ili to mogu samo sporadicno i po vrlo preciznom redu kad se sta pije, vitamin D3 je preporucen u poslepodnevnim casovima jer blokira nesto sto se sintetise u jutarnjim casovima i tako redom....cuvajte svoj digestivni trakt jer ako tu nesto nije u redu, nista nije u redu...

Edited by Pletilja
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

Lično mislim da se ona plaši nuspojava..I možda bi pristala na rusku vakcinu..jer veruje ruskim lekarima..nije veliki rusofil ali misli da su njihovi lekovi dobri.

 

:classic_blink: Zato sto su se tokom godina pokazali kao vredni poverenja?

51 minutes ago, Sunshine State said:

 

Dezulovic je ovim hteo da pokaze kako i jedan tako rasprostranjen lek, kao sto je i Aspirin, ima toliko nuspojava.... pa ga ljudi uzimaju, bez da traze da vide hemijsku formulu  pre nego sto ga uzmu 🙂

Imam ja rodjaka koji kad procita ovo padne u nesvest :classic_biggrin:

Generalno verujemo u QC raznih agencija svaki dan, nije da nikad ne grese, ali kao sto si rekla obicno je cost/benefit analiza

Link to comment
Share on other sites

Kos nas za primanje vakcine pretpostavljam da moraju da se osiguraju da si sam odlucio da se vakcinises, da si bio upucen u rizike, imao vreme da se predomislis itd da bi se obezbedili za slucaj da krenu neki problemi vezani za vakcinu pojedinacno ili jos gore na vecem broju ljudi jer bi ih olesili sa odstetama koje bi kostale vise nego sve vakcine zajedno. Par puta do sada se desavalo da se ispostavi da je problem zbog posledica sa nekim lekom i to su onda ogromni procesi 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ciao said:

Kos nas za primanje vakcine pretpostavljam da moraju da se osiguraju da si sam odlucio da se vakcinises, da si bio upucen u rizike, imao vreme da se predomislis itd da bi se obezbedili za slucaj da krenu neki problemi vezani za vakcinu pojedinacno ili jos gore na vecem broju ljudi jer bi ih olesili sa odstetama koje bi kostale vise nego sve vakcine zajedno. Par puta do sada se desavalo da se ispostavi da je problem zbog posledica sa nekim lekom i to su onda ogromni procesi 

 

U Nemackoj je tako bilo i za vakcinisanje za zutu groznicu - dobijes papir, iscitas, pristanes... A ta vakcina je duze na trzistu od ove za covid, tako da mi to ne zvuci neuobicajeno

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

...

 

Mislim da se nalazimo i u nekom programu, jer smo evropska zemlja.

 

Rekli su da ćemo neke vakcine platiti a neke ćemo dobiti na poklon ( verovatno od brata Sija )...

 

E, sada...ne volim ovu vlast i mogu to da ponovim milion puta...i brojevi zaraženih i mrtvih nisu pouzdani..Sve to stoji, međutim, kada su vakcine u pitanju..ne znam zašto, ali verujem..

 

...

 

Izgleda da je istina konacno izasla na videlo kroz usta direktorke Batuta. 

Do kraja godine 20% imunizovanih vakcinom, pri cemu se ona nada da cemo 

popuniti procenat do 60% 'efikasnom distribucijom virusa'.

 

Ja bih verovao vladi kad bi rekla:

Imamo dobar plan kako da ekspresno povecamo prokuzenost 

inficiranjem subjekata. Otvoricemo sve klubove I organizovati par mitinga

I fudbalskih utakmica, garantujemo kompletno prokuzenje u 

roku od 4 meseca….

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 

Izgleda da je istina konacno izasla na videlo kroz usta direktorke Batuta. 

Do kraja godine 20% imunizovanih vakcinom, pri cemu se ona nada da cemo 

popuniti procenat do 60% 'efikasnom distribucijom virusa'.

 

Ja bih verovao vladi kad bi rekla:

Imamo dobar plan kako da ekspresno povecamo prokuzenost 

inficiranjem subjekata. Otvoricemo sve klubove I organizovati par mitinga

I fudbalskih utakmica, garantujemo kompletno prokuzenje u 

roku od 4 meseca….

 

Ovim sirotinjama od drzava bi mozda bolje bilo da daju vecem broju stanovnistva bar po jednu dozu, da se inicira kakav-takav imuni odgovor, koji bi pomogao "down the road" pri prirodnom prokuzenju!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ovim sirotinjama od drzava bi mozda bolje bilo da daju vecem broju stanovnistva bar po jednu dozu, da se inicira kakav-takav imuni odgovor, koji bi pomogao "down the road" pri prirodnom prokuzenju!

 

 

Tako izgleda. Neke zemlje ce sigurno probati ovo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

:classic_blink: Zato sto su se tokom godina pokazali kao vredni poverenja?

 

 

Napisala sam gore da je ta priča offtopic, ali...

 

Pre dosta godina jedan naš poznanik je imao kancer. Posle operacije je odbio hemoterapiju, citostatike i dr koje je trebao da prima u nekoj našoj bolnici. 

 

Preko neke veze je otišao u Rusiju, tamo se lečio i uzimao njihove lekove..Danas je živ i zdrav.

 

Brat od ujaka koji živi i radi u Moskvi imao je teži moždani udar. Sada je dobro, zdrav je, radi..

 

To su dva primera zbog kojih moja mama ima poverenja u rusku vakcinu. 

 

25 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 

Izgleda da je istina konacno izasla na videlo kroz usta direktorke Batuta. 

Do kraja godine 20% imunizovanih vakcinom, pri cemu se ona nada da cemo 

popuniti procenat do 60% 'efikasnom distribucijom virusa'.

 

Ja bih verovao vladi kad bi rekla:

Imamo dobar plan kako da ekspresno povecamo prokuzenost 

inficiranjem subjekata. Otvoricemo sve klubove I organizovati par mitinga

I fudbalskih utakmica, garantujemo kompletno prokuzenje u 

roku od 4 meseca….

 

Nisam slušala a ni čitala šta je izjavila direktora Batuta ali verujem. 

 

Ja sam možda optimista kada su u pitanju vakcina i kraj epidemije kod nas, jer jedva čekam da živim kao pre,

Link to comment
Share on other sites

Ja se nadam, ako nistaa ono barem nekom periodu zatisja..predugo ovo u kontinuitetu traje, Spanska groznica je mozda trajala tri godine, ali, imala je svoje duze pauze, bila je sezonska bolest..korona jebe i na leto, i na prolece, i na jesen, i na zimu..zapravo je kad sve saberes trajala 14 meseci, koliko znam..sto se vakcine tice,evo, ja bih bas rusku primio, ne zato sto ej ruska, vec zato sto je praktincijaza cuvanje, kako c eovi nasi Fajzera cuvati i ako cuvaju i ovu sicu koju trenutno imaju, ne smem ni d apomislim..a i Dr Sekler kaze d abi rusku,a njemu verujem..voleo bih kada bi narod vise slusao njega,a manje poremecenog Nestora..jer, Nestoru fale daske, to sam zakljucio, ili je jako pkvaren covek, trece nema, onakvo ponasnaje je neoprstivo

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...