Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts



A zašto je teško prihvatiti da je u Srbiji pristup humaniji nego u drugim zemljama?
 
Ali fakat je da bi Sunčica bila temeljnije pregledana u Srbiji nego u Holandiji. Možemo da sporimo o kvalitetu pregleda, možemo da komentarišemo što su ljudi čekali na hladnoći satima, ali prosto tako je. I to ima veze samo sa o-ruk entuzijazmom zdravstenih radnika i nesmetanjem kriznog štaba/politike.


Zašto automatski veći broj aparativnih pregleda povezuješ sa većom humanošću? To je samo davanje lažne sigurnosti.

Na osnovu iskustva koja imam i u jednom i u drugom sistemu, mogu sa apsolutnom sigurnošću da tvrdim da je pristup pacijentu (govorim generalno, ne samo za Covid) daleko humaniji ovde nego u Srbiji. Daleko.

To da li će neki srpski lekar uraditi jedan bespotrebni pregled više, ne čini ga nužno humanijim. Čak ako bih hteo da teram mak na konac, mogao bih da kažem da se takvim stihijskim trošenjem resursa, u ovom slučaju recimo rentgena, onemogućava da ljudi kojima je on zaista i potreban (npr. pacijenti koji boluju od karcinoma pluća, a koji zbog Covid pacijenata ne mogu da dođu na red za svoje redovne kontrole) dobiju tu dijagnostiku umesto blagih oblika covida kojima on apsolutno nije potreban. Da ne govorim o bespotrebnoj hospitalizaciji kojom se takođe smanjuju resursi potrebni za druge bolesti od kojih ljudi i dalje oboljevaju I umiru kao i pre, samo su sad skrajnuti... Tako da, prividno na ličnom nivou možda humaniji, efektivno na sistemskom nivou daleko nehumaniji pristup.


Zato što protokole donosi zdravstveno osiguranje a ne nužno lekari.
Konačnu reč daju statističari i ekonomisti.(brojači pasulja)


Ovo je takva glupost da ne znam odakle da počnem da je demantujem... Da li se u određivanju protokola lečenja vodi računa o cost-benefit odnosu, da, ali tako i treba jer rasipničko I neplansko trošenje resursa ne donosi dobrobit pacijentima.

Protokole lečenja donose timovi sastavljeni od eminentnih stručnjaka u toj oblasti, kakva te osiguranja spopala. To ti kažem kao deo tima koji se bavi pisanjem smernica u mojoj oblasti. I tu nema ničeg drugog osim besomučnog istraživanja literature po PubMedu i prisustvovanja ekspertskim panelima dok se ne donese zadovoljavajuće rešenje... Nijedno zdravstveno osiguranje tu ne može da prismrdi. Svako, ali svako zdravstveno osiguranje u Nemačkoj će platiti određenu uslugu ukoliko je ona propisana takvim, evidence based smernicama. A ne obrnuto. Čak se često dešava da plate i određenu proceduru koja nije deo kataloga, ako ti kao lekar argumentuješ na naučnim osnovama zašto je ona pacijentu potrebna. Naravno, ima stvari koje obavezno državno ne plaća, ali su to uglavnom stvari kod koji nauka nije dala konačnu reč da je korisno (primer, hijaluronska kiselina za artrozu kolena, studije su još uvek inconclusive, u smernicama se pominje kao opcija koja može da pomogne, ali da za to ne postoje čvrsti dokazi, pa ga osiguranje ne plaća).
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je krajnje vreme da prestanu sa objavljivanjem brojki koje su dobijene na trenutni nacin ili da se bar naglasava da su ovo zvanicne brojke PCR testova uradjenih u drzavnim ambulantama.

Nas je sestoro bilo bolesno i nikoga nisu testirali jer ne upadamo u rizicne grupe (iako ni to nije bas tacno), pa smo jurili poznanstva ne bi li bar nekome od nas bio uzet bris. Ok, dve su deca, ali ostalo su ljudi od 30ak godina.

Sa druge strane, poslednjih mesec dana ljudi koji su bili bolesni su po pravilu rezultat dobili privatno na antigenskom testu i u statistici bolesnih ne postoje.

Razumem populizam, kontrolu mase, medija i ostalo, ali zvanicna brojka novozarazenih je sto bi se narodski reklo - bas nidje veze.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gilmour said:

Mislim da je krajnje vreme da prestanu sa objavljivanjem brojki koje su dobijene na trenutni nacin ili da se bar naglasava da su ovo zvanicne brojke PCR testova uradjenih u drzavnim ambulantama.

Nas je sestoro bilo bolesno i nikoga nisu testirali jer ne upadamo u rizicne grupe (iako ni to nije bas tacno), pa smo jurili poznanstva ne bi li bar nekome od nas bio uzet bris. Ok, dve su deca, ali ostalo su ljudi od 30ak godina.

Sa druge strane, poslednjih mesec dana ljudi koji su bili bolesni su po pravilu rezultat dobili privatno na antigenskom testu i u statistici bolesnih ne postoje.

Razumem populizam, kontrolu mase, medija i ostalo, ali zvanicna brojka novozarazenih je sto bi se narodski reklo - bas nidje veze.

 

 

 

Zar nisu i privatne laboratorije u obavezi da prijave pozitivne?

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:


 

 


Zašto automatski veći broj aparativnih pregleda povezuješ sa većom humanošću? To je samo davanje lažne sigurnosti.

Na osnovu iskustva koja imam i u jednom i u drugom sistemu, mogu sa apsolutnom sigurnošću da tvrdim da je pristup pacijentu (govorim generalno, ne samo za Covid) daleko humaniji ovde nego u Srbiji. Daleko.

To da li će neki srpski lekar uraditi jedan bespotrebni pregled više, ne čini ga nužno humanijim. Čak ako bih hteo da teram mak na konac, mogao bih da kažem da se takvim stihijskim trošenjem resursa, u ovom slučaju recimo rentgena, onemogućava da ljudi kojima je on zaista i potreban (npr. pacijenti koji boluju od karcinoma pluća, a koji zbog Covid pacijenata ne mogu da dođu na red za svoje redovne kontrole) dobiju tu dijagnostiku umesto blagih oblika covida kojima on apsolutno nije potreban. Da ne govorim o bespotrebnoj hospitalizaciji kojom se takođe smanjuju resursi potrebni za druge bolesti od kojih ljudi i dalje oboljevaju I umiru kao i pre, samo su sad skrajnuti... Tako da, prividno na ličnom nivou možda humaniji, efektivno na sistemskom nivou daleko nehumaniji pristup.


 

 

Milion posto se slazem sa svim ovim!

 

.... sve dok ti sam, ili neko tvoj, ne postane(s) pacijent 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Zar nisu i privatne laboratorije u obavezi da prijave pozitivne?

 

 

Ako su lagali mene i ja lazem vas, ali antigenski testovi iz velike privatne laboratorije na Novom Beogradu ne ulaze u zvanicnu statistiku.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gilmour said:

Ako su lagali mene i ja lazem vas, ali antigenski testovi iz velike privatne laboratorije na Novom Beogradu ne ulaze u zvanicnu statistiku.

 

Nema tu poboljsanja dok god su privatne ordinacije, laboratorije, klinike - van zdravstvenog sistema.

Ali, morace se i to urediti - eno primer apoteka - "upadose" i privatne u zdravstveni sistem 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:

Pa mi i ne mislimo da su te brojke milion posto pouzdane, vise pratimo trend..

Radim kao statisticar/analiticar i trend je nesto sto cu verovatno reci da me probudis u dva ujutru, pre nego imena clanova porodice.

Moram da te pitam, kakav je kvalitet uzorka/brojki na osnovu kojih pratis trend ukoliko si apsolutno siguran da je trend takav da iz nedelje u nedelju imas relativno sve vise antigenskih testova  u odnosu na PCR?

Previse posmatras apsolutno brojke koje su u ovoj situaciji krajnje irelevantne, bas iz razloga sto nikada ne mozes da znas raspodelu PCR odnosno antigenski pozitivnih nalaza.

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

"Medicinski deo se ne slaže sa popuštanjem - ako kafići rade do 18 časova, kakva je razlika da li je do 23 ili do 18 sati - ako je mnogo ljudi na jednom mestu, virus se prenosi, posle Božića očekujemo još jedan talas. Tržni centri su maksimalno popunjeni, ljudi se tiskaju u tržne centre, imaju maske, ali to nije dovoljno, osetićemo to vrlo brzo", rekla je načelnica anesteziologije KBC "Dragiša Mišović" Duška Ignjatović.

Da mi je znati šta bi po dr Ignjatović  bilo dovoljno? 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Eddard said:

Protokole lečenja donose timovi sastavljeni od eminentnih stručnjaka u toj oblasti, kakva te osiguranja spopala. To ti kažem kao deo tima koji se bavi pisanjem smernica u mojoj oblasti.

Ko donosi konačnu odluku ? Lekari ili neko drugi?

 

36 minutes ago, Eddard said:

cost-benefit odnosu, da, ali tako i treba jer rasipničko I neplansko trošenje resursa ne donosi dobrobit pacijentima.

Ko donosi odluku o cost benefitu?

Aminuju li u fondu svaku odluku lekara?

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Gilmour said:

Radim kao statisticar/analiticar i trend je nesto sto cu verovatno reci da me probudis u dva ujutru, pre nego imena clanova porodice.

Moram da te pitam, kakav je kvalitet uzorka/brojki na osnovu kojih pratis trend ukoliko si apsolutno siguran da je trend takav da iz nedelje u nedelju imas relativno sve vise antigenskih testova  u odnosu na PCR?

Previse posmatras apsolutno brojke koje su u ovoj situaciji krajnje irelevantne, bas iz razloga sto nikada ne mozes da znas raspodelu PCR odnosno antigenski pozitivnih nalaza.

 

Prvo, ja nisam apsolutno siguran ni u sta kada je kovid u pitanju, veruj mi, onome sto s eobjavi zvanicno sma odavno prestao da verujem..po onome sto cujem iz drugih izvora, insjad informacije, otprilike po tome pravim neku procenu, ali ni na to se ne oslanjam kao na garanciju neceg..a i da se laze, laze se debelo, ali se ne laze bas kao letos..letos i ni dan danas pojma nemam sta se desavlo, osim da smo imali 4000 hopsitaliyovanih u prosku..mnogo manje nego sada, ali, ogromna je to brojka..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Harmonika said:

Prvo, ja nisam apsolutno siguran ni u sta kada je kovid u pitanju, veruj mi, onome sto s eobjavi zvanicno sma odavno prestao da verujem..po onome sto cujem iz drugih izvora, insjad informacije, otprilike po tome pravim neku procenu, ali ni na to se ne oslanjam kao na garanciju neceg..a i da se laze, laze se debelo, ali se ne laze bas kao letos..letos i ni dan danas pojma nemam sta se desavlo, osim da smo imali 4000 hopsitaliyovanih u prosku..mnogo manje nego sada, ali, ogromna je to brojka..

Moram da dopunim svoj stav.

Ne polazim rigidno od mantre "Ovi lazu, friziraju brojke". Ne, mislim da je veci problem u samom sistemu i prikazivanju pozitivnih PCR testova kao broja novozarazenih.

Brojke su izuzetno daleko od istine i zbog dodatka faktora netestiranja osoba koje su relativno ok ili su mlade.

 

Zato kazem, apsolutno mislim da nema poente prikazivati brojeve na nacin koji se to danas radi jer niti se radi testiranje samo putem PCR-a, niti se to radi samo u drzavnim institucijama.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se bas ne razumemo, ali, nema veze..probacu jos jednom..brojke nisu sitinite, okej, nisu bile ni pre mesec dana, nisu ni sada, ali ako smo pre mesec dana imali 8000 zvanicno, a nezvanicno preko 10 000 mozda,danas, kad au proseku imamo 2000, u stvari immao mozda oko 5000..lupam brojke, ali, valjda kapiras poentu..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da se bas ne razumemo, ali, nema veze..probacu jos jednom..brojke nisu sitinite, okej, nisu bile ni pre mesec dana, nisu ni sada, ali ako smo pre mesec dana imali 8000 zvanicno, a nezvanicno preko 10 000 mozda,danas, kad au proseku imamo 2000, u stvari immao mozda oko 5000..lupam brojke, ali, valjda kapiras poentu..
Nijednim delom upisa nisam doveo u pitanje tvoju teoriju, nema potrebe za ovim razumevanjima pod valjda.
Citirao sam tvoj upis zato sto si posao od stava da ovi lazu, a ja izneo svoje vidjenje te situacije i nacina prikazivanja brojki gde mislim da to laganje nije glavni problem, nego sustina i nacin prikupljanja tih brojki. Samo citaj i sve pet.

Nema poente lupati brojke.
Ako imamo tri parametra koji zbirno daju ugrubo sliku o novozarazenima (Novi PCR pozitivni, antigenski testovi i procenat testiranih u populaciji bolesnih), onda nam trend prvog parametra ne vredi nista.
Izraziti je porast broja antigenskih testova koji se rade u privatnom sektoru za period Novembar-Decembar, informacija iz prve ruke.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Gilmour said:

Moram da dopunim svoj stav.

Ne polazim rigidno od mantre "Ovi lazu, friziraju brojke". Ne, mislim da je veci problem u samom sistemu i prikazivanju pozitivnih PCR testova kao broja novozarazenih.

Brojke su izuzetno daleko od istine i zbog dodatka faktora netestiranja osoba koje su relativno ok ili su mlade.

 

Zato kazem, apsolutno mislim da nema poente prikazivati brojeve na nacin koji se to danas radi jer niti se radi testiranje samo putem PCR-a, niti se to radi samo u drzavnim institucijama.

 

 

Vidim baviš se statistikom, a mi nemamo bolje izvore od ovih koje imamo, naprosto nema i tačka. Moramo da radimo sa onim šta imamo.

Ono što se trenda tiče, gledam na tu stvar ovako:
 

- nepromenjiva je da je isključivo PCR (broj testiranih i broj pozitivnih na PCR)

- nepromenjiva je da broj ostalih testova ne ulazi u razdel
* broj umrlih i broj hospitalizovanih verovatno je u nekom ukupnom broju tačan, e sad za trendove i nisu toliko bitni, jer nas zanima zaražavanje, 

Sve u svemu ukoliko se kriterijum ne menja unazad par meseca, a nije verovatno da se menjao broj PCR testova dnevno je broj testovi po uputu + testovi na lični zahtev, e tu je najveći problem što nemamo tu jasnu sliku, koliko je tačno upućenih na test sa indikacijama na simptome, a koliko ih je iz birokratskih razloga, ali ne verujem da se te potrebe za birokratskim potrebama nešto dramatično menjaju, dakle ako jednog dana ima 20k testarinah, a drugog dana 10k testiranih osnovano mislim da je manje testova po uputu.

Odatle se već može neki magloviti trend izvući, slažeš se?

Link to comment
Share on other sites

Sve to stoji..prave, relane brojke ne mozemo znati iz x razloga, jedan je verovatno i taj  tso privatni testovi ne ulaze u statistiku...urose, broj umrlih bih smeo da poptisem da nije tacan..a i anarvno da je broj antigenskih tetsova porastao, kada smo imali konstantan rast broja zarazenih u tom periodu,a ia ntigenski testovi su tek u tom periodu i pcoeli masovnije  da  se  koriste kod nas..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

nepromenjiva je da broj ostalih testova ne ulazi u razdel

Mislim da antigenski testovi drzavnih laboratorija ulaze u ukupan broj testiranih, pa nema sile da smo testirali dnevno 22k pcr-om, plus je Likvi iznosila podatke iz Kragujevca, odnos pcr&antigen na dnevnom nivou.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...