Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, urosg3 said:

Imamo li tačne podatke o R-u, gde je 3? Globalno je daleko od 3...
U UK je valjda juče ili danas bio od 1.1-1.3 zavisi od regiona

e sad, treba da proverim tacne definicije (sta je R0, a sta R itd.), sta je ono sto npr. RKI proracunava svaki dan na osnovu identifikovanih inficiranih, kako pravi projekciju pomocu nekih modela itd. Ali pravo da ti kazem mrzi me da se bakcem s tim, pa ti ako te zanima potrazi, sve ima na internetu.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CheshireCat said:

 

Sad ću bukvalno da citiram Nestorovića (usputno), ali zapravo citiram svoj zdrav razum:

Zašto bi se vakcinisao neko ko ima antitela?

 

Zašto pored evidencije vakcinacije ne bi imali i ko je preležao koronu?

zato sto ne znas koliko dugo nivo antitela u organizmu ostaje na nekom bitnom nivou koji stiti od bolesti, ne znas da li (kada ona opadnu) oni ostali delovi imunog sistema takodje stite dovoljno ako virus ponovno upadne u organizam. Evo, Vanja rece da su njoj bas opali. Ali posto je sve vreme u rizicnom okruzenju za nju je pametnije da "podseti" svoj organizam na opasnost i da se vakcinise.

Takodje ne znamo da li cemo morati da se vakcinisemo protiv ovog (ili mutiranog) soja virusa svake godine, svake 2 ili 5 godina (kao sto se radi za grip) ili sticemo imunitet zauvek (kao za neke druge bolesti/vakcine). Jednostavno, nije proslo dovoljno vremena i naucnici ne mogu da daju odgovor na ovo pitanje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, zoran59 said:

 

Za pocetak, tj. privremeno, bitno je.

 

Uopste nije bitno ako je on i dalje prenosilac kako Fauci kaze. Sto ti je bitno? Da ti se zubar ne razboli?

Just now, wwww said:

zato sto ne znas koliko dugo nivo antitela u organizmu ostaje na nekom bitnom nivou koji stiti od bolesti, ne znas da li (kada ona opadnu) oni ostali delovi imunog sistema takodje stite dovoljno ako virus ponovno upadne u organizam. Evo, Vanja rece da su njoj bas opali. Ali posto je sve vreme u rizicnom okruzenju za nju je pametnije da "podseti" svoj organizam na opasnost i da se vakcinise.

 

Ali imunitet nije samo vezan za anti-tela. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Ali imunitet nije samo vezan za anti-tela. 

pa nije, ali za sada se ne zna koliko dugo ti ostali delovi imunog sistema stite. mozda zauvek, a mozda samo na 5 ili 1 godinu.

jednostavno se ne zna.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, wwww said:

e sad, treba da proverim tacne definicije (sta je R0, a sta R itd.), sta je ono sto npr. RKI proracunava svaki dan na osnovu identifikovanih inficiranih, kako pravi projekciju pomocu nekih modela itd. Ali pravo da ti kazem mrzi me da se bakcem s tim, pa ti ako te zanima potrazi, sve ima na internetu.

Evo da se ponudim R je broj "reprodukcije" koliko jedna zaražane osoba zarazi drugih osoba. R-1 znači da jedan zaraženi zarazi još jednog
RO predstavlja average broj zaraženih od jednog zaraženog, ukoliko je on veći od 1 računamo da imamo eksponencijalni rast
Robert Koch Institut verovaratno računa oba, sa rezervom prema RO, oni su odgovoran svet.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Evo da se ponudim R je broj "reprodukcije" koliko jedna zaražane osoba zarazi drugih osoba. R-1 znači da jedan zaraženi zarazi još jednog
RO predstavlja average broj zaraženih od jednog zaraženog, ukoliko je on veći od 1 računamo da imamo eksponencijalni rast
Robert Koch Institut verovaratno računa oba, sa rezervom prema RO, oni su odgovoran svet.

jedan od ovih R-ova predstavlja karakteristiku bolesti odnosno zaraznosti virusa (to je ova brojka 3 o kojoj govore u podcastu), a drugi efektivnu vrednost koja se meri pracenjem broja inficiranih, a koju ti pominjes da je kolika vec u UK ili da RKI daje u dnevnim izvestajima.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ras kass said:

Ne zna se ni koliko vakcina stiti. 

 

Cak je moguce da antitela > vakcina. 

a iz nekog meni nedohvatljivog razloga to mora da se zna sa 100% sigurnosti inače maska, distanca pranje ruku.
Onda kad saznamo tačno sa 100% sigurnosti i dalje će morati da se nose maske, distanca i pranje ruku,i da se daje 9000 dindži da se izađe iz zemlje:
Potpuno je bilo koji promil rizika vezan za Covid neprihvatljiv, inače maske distanca i pranje ruku, I 9000 dindži

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, wwww said:

zato sto ne znas koliko dugo nivo antitela u organizmu ostaje na nekom bitnom nivou koji stiti od bolesti, ne znas da li (kada ona opadnu) oni ostali delovi imunog sistema takodje stite dovoljno ako virus ponovno upadne u organizam. Evo, Vanja rece da su njoj bas opali. Ali posto je sve vreme u rizicnom okruzenju za nju je pametnije da "podseti" svoj organizam na opasnost i da se vakcinise.

Takodje ne znamo da li cemo morati da se vakcinisemo protiv ovog (ili mutiranog) soja virusa svake godine, svake 2 ili 5 godina (kao sto se radi za grip) ili sticemo imunitet zauvek (kao za neke druge bolesti/vakcine). Jednostavno, nije proslo dovoljno vremena i naucnici ne mogu da daju odgovor na ovo pitanje.

Ok, ali koliko antitela iz vakcine ostaju dugo, da stite od virusa? 3-4 meseca? 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, wwww said:

pa nije, ali za sada se ne zna koliko dugo ti ostali delovi imunog sistema stite. mozda zauvek, a mozda samo na 5 ili 1 godinu.

jednostavno se ne zna.

 

Za ovo je barem teoretski imalo vremena da se testira/utvrdi, ako uopšte treba praviti misteriju od utvrđivanja, tj. ako to nije nešto što je poznato od ranije sa sličnim virusima.

Ono što smo komentarisali - mi za vakcine nismo imali longeviti test, ne znamo čak ni koliko traju antitela.

 

 

EDIT: svi se vrtimo oko istih teza :classic_biggrin:

Edited by CheshireCat
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, wwww said:

jedan od ovih R-ova predstavlja karakteristiku bolesti odnosno zaraznosti virusa (to je ova brojka 3 o kojoj govore u podcastu), a drugi efektivnu vrednost koja se meri pracenjem broja inficiranih, a koju ti pominjes da je kolika vec u UK ili da RKI daje u dnevnim izvestajima.

To je RO broj, ok sad je jasno. Neverovatno je da je 3, ali možda u nekom vremenu.
Neću da postavljam rasprave i kritike korišćenja RO broja u metodološkom smislu, ima pun internet tih rasprava, sklon sam da mislim da R jedini ispravan parametar za zaključivanje

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Likvi said:

Prvi koji je javno istupio i rekao

Prvi put dobijamo rnk vakcinu i da će tek tok vremena reći da li je bilo dobro ili ne

http://www.glassumadije.rs/sa-prve-linije-doktor-nebojsa-arsenijevic-imunolog-za-i-protiv-vakcine-i-vakcinacije/?fbclid=IwAR3P7XY98_hrj1qyyk03OYet7BH_h1m66KDA02iF0Ew4Qwif-JsM2jQganY

 

Zasto se ocekuje da bi mRNA vakcine mogle da budu rizicnije od standardnih koje koriste adenoviruse? 

 

Da li postoji jos neki argument, osim da to nismo ranije koristili pa da ne znamo? 

 

Kolko sam ja laicki skapirao, princip funckionisanja je isti, u nase celije se ubacuju informacije za sintetisanje spike proteina koji ce izazvati reakciju imunog sistema. Jedina razlika je prenosilac (vektor) informacije. U jednom slucaju je to umrtvljen virus, a u drugom ovaj omotac od lipida. Da li postoje tu jos neke razlike koje propustam? 

 

Msm i argument "nije radjeno ranije" ima smisla, ali ako sto kaze ovaj lekar, za svaku stvar mora postojati prvi put. I jasno mi je da sada niko ne moze tvrditi 100% da nece biti dugorocnih efekata. Ali voleo bih da cujem neki naucni slozen argument, sta od procesa u nasem telu koje poznajemo ukazuje da bi moglo da dodje do nekih losih dugorocnih efekata? 

 

I ja ne mogu sa 100% sigurnoscu da tvrdim da mi nekada nece pasti klavir na glavu, ali to je zato sto se nikada ne mogu iskljuciti neke freak nesrece, a ne zato sto postoji jasan i kvantifikovan sistemski rizik od pada klavira na glavu. 

 

I nemoj molim te ovo da shvatis kao neki napad, nego stvarno me zanima ako mozea da me uputis da procitam. Vec sam citao ono sto si postavljala za Filipine, ali tu je ostalo nejasno sta se je tacno dovelo do nezeljenih ishoda, tj koji proces je odgovoran za to sto se dogodilo u situacijama kada je bilo losih ishoda. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, wwww said:

pa nije, ali za sada se ne zna koliko dugo ti ostali delovi imunog sistema stite. mozda zauvek, a mozda samo na 5 ili 1 godinu.

jednostavno se ne zna.

 

Otud, umesto potvrde o vakcini, pred put seroloski test pa da vidimo IgG - bez obzira da li su antitela dobijena zarazavanjem ili vakcinom, jer npr. x meseci nakon vakcine, mozda vise i nemamo anititela, a, recimo, y meseci nakon prirodnog zarazavanja (mozda) imamo.

 

Toliko nepoznatog.....saznavacemo u hodu.

 

Glede duzine trajanja imuniteta stecenog prirodnim zarazavanjem - do sad je vec proslo 10 meseci od pocetka pandemije, pa ako imunitet stvarno traje kratko, trebalo bi da imamo mnogo slucajeva reinfekcije, ali ne nalazim informacije da je bas tako

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ras kass said:

Ne zna se ni koliko vakcina stiti. 

 

Cak je moguce da antitela > vakcina. 

kako mislis antitela > vakcina?

vakcina (sa jednim delom RNA informacije virusa)  izaziva stvaranje antitela u organizmu, isto kao sto je virus (s svojim celokupnim RNA) izazvao stvaranje antitela u organizmu.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, CheshireCat said:

 

Za ovo je barem teoretski imalo vremena da se testira/utvrdi, ako uopšte treba praviti misteriju od utvrđivanja, tj. ako to nije nešto što je poznato od ranije sa sličnim virusima.

Ono što smo komentarisali - mi za vakcine nismo imali longeviti test, ne znamo čak ni koliko traju antitela.

 

 

EDIT: svi se vrtimo oko istih teza :classic_biggrin:

 

https://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2020/12/two-studies-find-covid-19-antibodies-last-8-months

 

Evo zadnja istrazivanja govore da traju i 8 meseci, a usa istrazivanje govori da mogu trajati i godinama.

 

 

 

2 minutes ago, wwww said:

kako mislis antitela > vakcina?

vakcina (sa jednim delom RNA informacije virusa)  izaziva stvaranje antitela u organizmu, isto kao sto je virus (s svojim celokupnim RNA) izazvao stvaranje antitela u organizmu.

 

 

Mislim na antitela onih koji su prelezali. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Otud, umesto potvrde o vakcini, pred put seroloski test pa da vidimo IgG - bez obzira da li su antitela dobijena zarazavanjem ili vakcinom, jer npr. x meseci nakon vakcine, mozda vise i nemamo anititela, a, recimo, y meseci nakon prirodnog zarazavanja (mozda) imamo.

 

Toliko nepoznatog.....saznavacemo u hodu.

 

Glede duzine trajanja imuniteta stecenog prirodnim zarazavanjem - do sad je vec proslo 10 meseci od pocetka pandemije, pa ako imunitet stvarno traje kratko, trebalo bi da imamo mnogo slucajeva reinfekcije, ali ne nalazim informacije da je bas tako

 

 

 

Postoje indicije da imunitet traje mnogo duze od ovih 10 meseci, ali jos nemamo dokaz, prosto jer jos nije proslo dovoljno vremena.

Sta znam, mozda bi Vanji npr. bilo dovoljno da dobije samo jednu dozu vakcine (ili tebi za nekoliko meseci), da podseti organizam da malcice napravi antitela, ne kao za nas ostale ciji organizam jos uvek nije ni video virusa. Mozda cemo svi za recimo 3 godine morati samo da dobijemo jednu dozu vakcine kao podsecanje, ne kao ove sada koje se dobijaju u 2 puta.

 

Mozda se ispituje i ova mogucnost u nekim studijama (Pfizer ili Moderna) - ne znam. To bi mnogo toga olaksalo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Otud, umesto potvrde o vakcini, pred put seroloski test pa da vidimo IgG - bez obzira da li su antitela dobijena zarazavanjem ili vakcinom, jer npr. x meseci nakon vakcine, mozda vise i nemamo anititela, a, recimo, y meseci nakon prirodnog zarazavanja (mozda) imamo.

 

Toliko nepoznatog.....saznavacemo u hodu.

 

Glede duzine trajanja imuniteta stecenog prirodnim zarazavanjem - do sad je vec proslo 10 meseci od pocetka pandemije, pa ako imunitet stvarno traje kratko, trebalo bi da imamo mnogo slucajeva reinfekcije, ali ne nalazim informacije da je bas tako

 

 

 

 

To je ovo sto urosg3 kaze, izgleda da opasnost od korone moramo da svedemo na ispod 0.

Mozes ti da imas toliko antitela da je veca verovatnoca erupcije vulkana u Holandiji od toga da se opet zarazis, to ipak nije 101% sigurno. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ras kass said:

Mislim na antitela onih koji su prelezali. 

ok.

zasto bi antitela koja su stvorena prirodnim putem duze trajala od onih koja su nastala usled vakcinacije mRNA vakcinom?

 

negde sam cula diskusiju o vektor vakcinama (AZ i Sputnik vakcine), da tu mozda postoji opasnost da neki ljudi vec imaju neka antitela za te adenoviruse koji se koriste (mada su oni valjda za neki virus gripa kod simpanza ili neso slicno sto nije tipicno za ljude). U tom slucaju bi ta antitela mogla da ubiju vektor virus pre nego sto udje u celiju da otpusti corona RNA i da time izazove imunu reakciju potrebnu za zastitu od ovog corona virusa. Zato bi efikasnost ovih vakcina mogla da bude manja ili da za slucaj revakcinacije za nekoliko godina ne daju zeljeni efekat. Kod mRNA vakcine nema tog problema.

 

(sad mogu da zamislim kako se krste levom i desnom rukom oni kojima je ovo struka na ovako laicka objasnjenja i tumacenja :lol_2: )

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

 

Zasto se ocekuje da bi mRNA vakcine mogle da budu rizicnije od standardnih koje koriste adenoviruse? 

 

Da li postoji jos neki argument, osim da to nismo ranije koristili pa da ne znamo? 

 

Kolko sam ja laicki skapirao, princip funckionisanja je isti, u nase celije se ubacuju informacije za sintetisanje spike proteina koji ce izazvati reakciju imunog sistema. Jedina razlika je prenosilac (vektor) informacije. U jednom slucaju je to umrtvljen virus, a u drugom ovaj omotac od lipida. Da li postoje tu jos neke razlike koje propustam? 

 

Msm i argument "nije radjeno ranije" ima smisla, ali ako sto kaze ovaj lekar, za svaku stvar mora postojati prvi put. I jasno mi je da sada niko ne moze tvrditi 100% da nece biti dugorocnih efekata. Ali voleo bih da cujem neki naucni slozen argument, sta od procesa u nasem telu koje poznajemo ukazuje da bi moglo da dodje do nekih losih dugorocnih efekata? 

 

I ja ne mogu sa 100% sigurnoscu da tvrdim da mi nekada nece pasti klavir na glavu, ali to je zato sto se nikada ne mogu iskljuciti neke freak nesrece, a ne zato sto postoji jasan i kvantifikovan sistemski rizik od pada klavira na glavu. 

 

I nemoj molim te ovo da shvatis kao neki napad, nego stvarno me zanima ako mozea da me uputis da procitam. Vec sam citao ono sto si postavljala za Filipine, ali tu je ostalo nejasno sta se je tacno dovelo do nezeljenih ishoda, tj koji proces je odgovoran za to sto se dogodilo u situacijama kada je bilo losih ishoda. 

Ne, naravno da nisam shvatila kao napad.

Ja nisam imunolog. Moji profesori su govorili- ne budi prvi koji će da proba novitete, a ni poslednji. 

Nemam nikakav drugi argument, sem predosećaja. Niti sam teoretičar zavere. Naprosto, mi prvi put dobijamo rnk vakcinu, a ponašamo se kao da je sve to uobičajeno.

Arsenijević je rekao- odluči sam. Lično moja odluka je, što sam više puta i govorila, starinska vakcina, uz prethodni sero test AT. Ukoliko ih bude, ne. Apsolutno jedini razlog zašto ću se vakcinisati je ekonomski- stambeni kredit, ne mogu sebi da dopustim bolovanje. 

Denga vakcinom se nisam bavila detaljnije. 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vanjabarsa said:

naci ce oni nacin kako da naplate ljudima kojima treba zbog putovanja, poslova .....

Iz tvojih usta u božje uši. Radije bih se odrekao nečeg drugog i platio vakcinu, po mogućstvu u privatnom zdravstvu, nego da rizikujem zarazu i ostale "prijatne" nuspojave u državnom zdravstvu. Ali WHO a i EU guraju tu na neku uravnilovku da ne bi bilo povlašćenih. Što je u suštini glupo obzirom na ne baš zanemarljiv broj onih, koji će u pojedinim zemljama maltene morati da budu prisiljeni na vakcinu (na primer lekari u Grčkoj, kojih 50% ne želi vakcinu i medicinske sestre.kojih 60% ne želi vakcinu plus veliki generalni otpor vakcini u narodu). Sa jedne strane neke treba primoravati a sa druge strane imaš one, koji jedva čekaju a ne mogu da dođu na red.

 

Mislim da će Grci za sledeće leto ladno zahtevati od turista iz trećih, i.e. non-EU. zemalja dokaz o vakcini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The Princeton study calculates the course of the pandemic over the next 5 years in many scenarios. For example, it is clear that extermination is hardly possible if 30% of people refuse to vaccinate. Other risky scenarios can also be identified, but the study helps to identify them

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...