Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 Moja prijateljica pre dve nedelje pocela da slini, kasljuca, i mala temperatura. Ode u covid ambulantu, urade joj brzi test, negativna, kazu neki virus, daju joj amoksicilin "preventivno" (AB za virus?!?) i kazu da dodje na kontrolu za 7 dana. Njoj posle 7 dana i dalje temperatura (37.5) i kasalj jaci. Posalju je u utorak da snimi pluca i vide "neku pneumoniju", pa je u cetvrtak posalju na PCR test....juce dobije rezultat da je covid-19 negativna.

Svrha radjenja PCR testa skoro dve nedelje nakon pocetka simptoma, kad se virus vec "spustio" na pluca?!? Zar nije bilo logicnije da urade PCR odmah kad je dosla prvi put? Ovako potrosise test svakako, a rezultat uopste ne mora bitj verodostojan, jer je PCR test radjen skoro dve nedelje posle pocetka simptoma.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Wookie said:

^^

Pa jeste to verovatno tako, a onda ti infektolozi i imunolozi dodaju da nemaju pojma koja je to količina virusa dovoljna za infektivnu dozu, tj. koliko virusa treba da zdrava osoba primi da bi se zarazila. Tako da to šta je dovoljno virusa, a šta je nedovoljno niko ne može sa sigurnošću da tvrdi.

Čitao sam na jednom drugom forumu iskustva jedne žene, ona je malo i hipohondar, pa je prvo ni doktori nisu previše zarezivali. Uglavnom, ona je valjda spavala u istom krevetu sa decom od svog brata, a kasnije se ispostavilo da su brat i snaja bili zaraženi. Nakon par dana je počela da oseća neke simptome, ali nisu hteli da je testiraju, pošto nije delovalo da je korona. Na kraju je sama platila skener pluća i videla se ta čuvena obostrana pneumonija, pa su onda pristali i da je testiraju. PCR test dobije negativan, ali su je lečili kao da ima Covid19, čak je ležala u Covid bolnici i na kraju se ispostavilo da ima antitela, što znači da je i bila korona. I nakon što je prošla pneumonija, ispostavilo se da ima i miokarditis. A po tom negativnom PCR testu bi ispalo da nije imala dovoljno virusa, ali eto sasvim dovoljno da ima ozbiljnu kliničku sliku.

 

Na osnovu onog sto sam do sada procitala (ono sto su strucnjaci rekli):

Sto se tice "koncentracije virusa" koja je dovoljna da ga PCR test identifikuje, to se zna. Kad se uzme taj uzorak onda se virus "razmnozi" (tj. poveca se koncentracija genetskog materijala u nekom definisanom broju ciklusa), pa ako ga na kraju tog procesa ima dovoljno da ga neki reagens "registruje" onda je test pozitivan. Greska moze da se javi ako se uzorak ne uzme pravilno, tj. ako se onaj stapic ne gurne dovoljno duboko u nos/zdrelo.

 

Sto se tice koncentracije virusa koja treba da se unese u organizam pa da se osoba razboli - to jos niko ne zna (na osnovu onog sto sam cula/procitala). Ne znam da li je to zato sto nemaju metodu (dozvoljenu na ljudima) da ovo utvrde ili to nije prioritet (kod mnogo vise precih stvari). Ali je logicno da postoji neka minimalna kolicina virusa koja izaziva bolest (a to mozda zavisi i od pojedinca i toga kako njegov organizam reaguje, ima li dovoljno "receptora" ili sta su vec faktori bitni za razmnozavanje virusa).

 

Sto se tice te zene: pitanje je koliko je proslo vremena od trenutka kad se zarazila pa do testiranja. Koncentracija virusa u grlu najpre raste, dostize neki maksimum i onda opada (kad se virus spusti na pluca) sve dok mu koncentracija u grlu ne spadne ispod praga osetljivosti testa. Kad virus ode na pluca onda se moze dokazati samo ako bi neko uzeo uzorak direktno iz pluca (kao ima metoda i za ovo). A moze se dokazati i iz stolice (kad vise nije dokaziv u grlu). Prema tvojoj prici kod te zene se virus vec spustio na pluca kad su je testirali (zato su se na skeneru videle te promene), pa je valjda konentracija u grlu vec bila ispod praga osetljivosti PCR testa. Stoga i negativan rezultat tog testa iako je zena ocigledano bila inficirana.

 

Sto ce reci, kod interpretacije rezultata (bilo kog) testa bitno je znati za sta konkretno je test napravljen, kako se radi/funkcionise i sta tacno pokazuje.

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Gledam neki klip, hvali se gospodja iz Sidneja kako su na pragu da izbace brzi test (part 342) koji daje rezultat za 15 minuta, bris iz usta valjda. 

Voditeljka sva ushicena pita kada da ga ocekuju na trzistu, a ova mrtva ladna "Pa nadamo se u drugoj polovini naredne godine". 

Voditeljka samo sto ne pade sa stolice, ja da sam bio tamo gadjo' bi je mikrofonom. 

 

Zeno gde ti zivis?!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wookie said:

Ja stvarno ne znam koje ti informacije imaš, pošto ih ni doktori nemaju, koja je to količina virusa dovoljna, a koja nije. Bio bih ti zahvalan da podeliš i sa nama i ostatkom čovečanstva te tvoje nalaze, pošto imunolozi i infektolozi očigledno nemaju pojma.

 

Ovo je previse jednostavno gledanje na stvari. Ljudi nisi automobili, pa da svaki vetrobran sa bilo kog primerka fice odgovara bilo kojem drugom fici.

 

Jednom smo nas tri drugara otisli u kamp na letovanje, proveli citav dan zajedno na istoj plazi i zezali se, pa je jedan zavrsio crven, sa mehuricima i opekotinama od sunca na ledjima, a druga dvojica smo jedva primetili da smo bili na suncu. Pa ti sad pouzdano reci, koliko vremena na jakom suncu izaziva opekotine?

Ista stvar je i sa virusima. Neko ima jaci imuni sistem, neko drugi slabiji. I milion drugih faktora.

 

Veliki deo nasih saznanja o medicini je u stvari obicna statistika, racun verovatnoce - no nema garantije ni za koji pojedinacni slucaj.

A i veliki deo te statistike postoji zahvaljujuci decenijama opservacije i iskustva.

Npr. pusenje samo povecava (i to znatno) rizik od raka pluca, ali ti niko ne moze garantovati da ces oboleti ako pusis - niti da neces oboleti bez pusenja. Ima i ljudi koji su preziveli Hirosimu i Nagasaki i ostareli, pa ipak znamo da je nuklearna radijacija opasna stvar...

Penicilin je vrlo efikasan lek, ali ima ljudi koji alergicni na njega i ubice ih.

 

Ovaj virus je toliko nov da se jos uvek prikupljaju podaci o mnogim aspektima njegovog delovanja. Niko ne zna da li i kakve posledice ce za pet ili deset godina imati oni koji su preboleli zarazu.

 

Tako i pitanje iz tvog posta, "koja je to količina virusa dovoljna?" nema precizan odgovor. Pre ili kasnije, znacemo (statisticki!) koja kolicina znacajno povecava verovatnocu razvijanja bolesti sa simptomima.

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, wwww said:

testiran je zato sto je bio u kontaktu s nekim ko je bio pozitivan.

PCR test koji se koristi u Nemackoj je pouzdan, nece dati lazni pozitivan test ako nije u pitanju SARS-Cov-2 virus. Pre odobrenja radjena je provera (u 3 nezavisne laboratorije: u UK, Hong-Kongu i Holandiji) i testiranje da li ce reagovati na druge viruse i na osnovu toga je utvrdjeno da reaguje bas iskljucivo na ovaj virus SARS-Cov-2. Plus uzorke uzima medicinsko osoblje, kroz nos i duboko iz zdrela.

Jedino kada PCR nece registrovati nekog ko je vec zarazen je ako je koncentracija virusa ispod praga osetljivosti (recimo da je prag osetljivosti nekih 10 virusa (totalno proizvoljna brojka), a u zdrelu ima samo 8 virusa - tad PCR test nece biti pozitivan iako je virus vec u grlu; ali ce reagovati za koji dan kad se virus razmnozi i predje prag osetljivosti).

 

Inace, covek kaze da je racunao posto je u julu "prelezao" virus da je sad imun i da moze slobodno da se "druzi". Pa je tako isao na neki odmor u Tirol (cini mi se) s drustvom, i ponovo se zarazio.

Ne znam kakvi su ti vasi testovi, ovde kod nas kazu preosetljivi - reaguju i na mrtve ostatek virusa i pokazuju pozitivno, kazu i da reaguje na male kolicine virusa koje nikad nece dovesti do bolesti.

 

pitala sam se da li i druge drzave imaju taj problem.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Angelia said:

Ne znam kakvi su ti vasi testovi, ovde kod nas kazu preosetljivi - reaguju i na mrtve ostatek virusa i pokazuju pozitivno, kazu i da reaguje na male kolicine virusa koje nikad nece dovesti do bolesti.

 

pitala sam se da li i druge drzave imaju taj problem.

U Francuskoj kazu isto to

Link to comment
Share on other sites

hmmmmm, prehlada pobedila H1N! a covid pobedio grip....

 

It was feared by many to be the perfect winter storm, a nightmare situation that would push our health service over the edge: the 'twin-demic' of flu, which kills about 10,000 Britons every year, and a second deadly wave of Covid-19.

Such was the concern that the Government rolled out the biggest flu vaccination programme in British history.

Thirty million people – 20 per cent more than normal, and now including all over-50s – are eligible for this year's jab. 

Take up of the vaccine is already the highest it has ever been in the over-65s and young children, according to the latest reports.

There's just one curious problem: flu, it seems, has all but vanished.

....

In the Southern Hemisphere, where the flu season happens during our summer months, the WHO data suggests it never took off at all.

In Australia, just 14 positive flu cases were recorded in April, compared with 367 during the same month in 2019 – a 96 per cent drop. 

By June, usually the peak of its flu season, there were none. In fact, Australia has not reported a positive case to the WHO since July.

In Chile, just 12 cases of flu were detected between April and October. There were nearly 7,000 during the same period in 2019. 

.....

In the UK, our flu season is only just beginning. But since Covid-19 began spreading in March, just 767 cases have been reported to the WHO compared with nearly 7,000 from March to October last year. 

https://www.dailymail.co.uk/health/article-8875201/Has-Covid-killed-flu.html

 

Nije neki izvor, ali sumnjam da su lazirali izjave. Samo mi je "strucno" objasnjenje malo tanko.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, wrecktangle said:

Koliko god to nekome smijesno zvucalo...ovo je sasvim tacno. U smislu u kom pravcu ide i sirenje virus a i smrtnost. Malo je smijesno tvrditi da ,odmah za rastom broja pozitivnih, bi trebalo da raste broj smrtnih slucajeva. 
Ovaj Mekov post, koji odlicno sublimira sve, treba cesto repostovati. Dalo bi se dodati jos par stvari ali da ne kvarimo. 
Sve je ovo zajebano, tesko bi iko mogao smisliti izbalansirane mjere. Ne drzim nikome stranu da ne bude zabune, tj kriznim stabovima. 
A prica o brnjicama je bulsit. New age dreka. Slicno ko sto Bill Burr opisa Madonu na protestima kad stavi beretku pa da znas da je u “rebel” modu.  Licno misljenje sa kojim se niko ne mora sloziti. 

 

Bill Burr je legenda. 

 

Problem sa stručnim štabom nije bio što je propisivao mere da se zaustavi virus (sem onog od policijskog časa od 72 sata, to je debilno). Glavni problem je što su ćutali za vreme izbora i proglašavanje pobede nad koronom. izgubili su kredibilitet. 

 

I naravno Nesterović. Koja mazga. 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Ne znam kakvi su ti vasi testovi, ovde kod nas kazu preosetljivi - reaguju i na mrtve ostatek virusa i pokazuju pozitivno, kazu i da reaguje na male kolicine virusa koje nikad nece dovesti do bolesti.

 

pitala sam se da li i druge drzave imaju taj problem.

Po prirodi testa - on reaguje i na mrtvi virus, tj. registruje RNA materijal. Zato se virus, odnosno njegov genetski materijal moze registrovati i iz stolice (pretpostavka je da je tu vec mrtav). Koliko sam ja shvatila postoji druga metoda kojom se proverava da li je virus aktivan (odnosno "ziv") pa se na taj nacin moze tacno utvrditi o cemu se radi (strpaju ga u "petrijevu posudu" i daju mu "hranu" da moze da se razmnozava, da se vidi je li ziv - ovo je moja "naivna" interpretacija testa, nemoj da se hvatas za detalje, strucniji forumasi mogu preciznije da objasne test ako je potrebno). To je laboratorijska metoda i ne radi se u okviru standardnog testa vec npr. u nekim specificnim situacijama kao sto su studije itd. (o tome je bilo reci kod analize rezultata iz studije o Heinsbergu).

 

PCR test koji se radi u Nemackoj je tako osmisljen da sto je pre moguce identifikuje ljude koji imaju virus. Pa su zato propisali koliko ciklusa "umnozavanja" treba odraditi, pa potom tu "tecnost" testirati "reagensom" koji ce dati odgovor da li neko ima virus ili ne. Recimo da je to nekih 40 ciklusa. Ako bi se broj ciklusa smanjio na 30 onda bi se test ubrzao ali bi mu se smanjila osetljivost tj. ne bi se registrovali inficirani npr. 2. dan od inficiranja, vec tek. npr. 4. dan. A cilj je sto pre otkriti ljude s virusom i izolovati ih od ostalih, upratiti njihove kontakte itd. Znam da je pre koji mesec bio neki predlog u USA da se smanji broj ovih ciklusa umnozavanja virusa da bi se povecali kapaciteti, tj. da bi se sto vise testova moglo obraditi. Ideja je bila da se otkriju infektivni (oni s nesto vecom koncentracijom virusa), da se smanji osetljivost testa na ustrb masovnosti.

 

Kod interpretacije testa je bitno da se poznaje istorija "bolesti" pacijenta (da se ne bi u "novoinficirane" svrstao i neko ko je nekoliko sedmica ranije imao virus pa sad ima samo ostatke "mrtvog" virusa na koje test reaguje). Imali smo jedan slucaj na teniskom turniru u Hamburgu, gde je jedan francuski teniser dva puta testiran pozitivno, pa onda jednom negativno. Nadlezni ga nisu izbacili s turnira kao zarazenog jer je on nekoliko sedmica ranije bio prvi put testiran pozitivno, odradio je 14-dnevni karantin i rezultati testiranja u Hamburgu su interpretirani kao posledica zaostatka genetskog materijala. S druge strane u Parizu su izbacili s turnira jednog drugog tenisera jer mu je PCR test bio pozitivan, a niko ga nije pitao o istoriji bolesti (i on bio zarazen nekoliko sedmica ranije i vec je bio prebrodio bolest). Zbog ovog postupka je nastala velika frka, pa je kasnije neki nadlezni francuski lekar rekao da ne bi izbacio tog tenisera s turnira da je znao istoriju bolesti (ali tad je vec bilo kasno za doticnog tenisera da mu se dozvoli takmicenje).

 

Iz ovog sledi da reakcije na rezultat testa zavise od toga ko i kako interpretira rezultate, poznaje li istoriju bolesti doticnog "pacijenta" kao i prirodu infekcije SARS-Cov-2 virusom. Zato je bitno da kvalifikovano medicinsko osoblje to radi, a ne da npr. ja dodjem kao ispomoc (kao totalno nekvalifikovana osoba) i onda binarno odlucujem o tome ko je zarazen/zarazan a ko ne. NIsu ni ti ljudi za dzabe studirali medicinu godinama.

 

U Nemackoj se uglavnom testiraju simptomaticni slucajevi (tj. ne moze obican gradjanin samo da ode kod lekara i kaze: ja bih malo da se testiram iako nemam nikakve simptome). Asimptomaticni se otkrivaju kod testiranja kontakata, kao i kod redovnog testiranja odredjenih grupa (npr. medicinskog osoblja, negovatelja u starackim domovima, sportista, politicara i jos nekih koji zbog prirode posla su dobili dozvolu da se testiraju regularno). Broj testova je manje-vise konstantan poslednjih meseci (nesto preko milion dnevno, ako me secanje dobro sluzi). Ono sto je primeceno je porast udela pozitivnih (od nekih 1% pre koji mesec sad smo negde na blizu 4%, sto govori o vecem prisustvu virusa medju stanovnistvom). Sad skoro je odobren i jedan brzi test koji ce sluziti za npr. proveru da li dozvoliti nekom da npr. poseti sticenike u starackim domovima (test ce pokazati da li je osoba infektivna, da li je koncentracija virusa iznad nekog nivoa koji se smatra infektivnim, sto ne znaci automatski i da ta osoba nije inficirana). Test se obavi na ulazu, saceka se 15-tak min i ako je negativan osoba moze da udje, ako je pozitivan - ne moze (to bi znacilo da treba i da ide u izolaciju, da mu se jure kontakti itd.).

 

Juce je bio neki izvestaj o nekoj oblasti u Slovackoj koja namerava da uradi masovno testiranje stanovnistva slicnim brzim testom da bi identifikovali infektivne i stavili ih u izolaciju, cime ocekuju da smanje brzinu sirenja virusa. Testiranje je na dobrovoljnoj bazi, ali onaj ko ne ode na testiranje mora kod kuce da ostane 14 dna u karantinu. Dakle, Slovaci su resili da kroz nesto krupnije reseto propuste stanovnistvo i pokupe "najkrupnije komade", svesni toga da ce im promaci oni "sitniji" tj neki ljudi koji su dek pre nekoliko dana inficirani a jos nisu infektivni. Razlicite drzave primenjuju razlicite metode/strategije za suzbijanje (ali ne potpuno eliminisanje) epidemije. Mislim da smo pisali i o japanskoj strategiji, koja je nesto drugacija.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

hmmmmm, prehlada pobedila H1N! a covid pobedio grip....

 

It was feared by many to be the perfect winter storm, a nightmare situation that would push our health service over the edge: the 'twin-demic' of flu, which kills about 10,000 Britons every year, and a second deadly wave of Covid-19.

Such was the concern that the Government rolled out the biggest flu vaccination programme in British history.

Thirty million people – 20 per cent more than normal, and now including all over-50s – are eligible for this year's jab. 

Take up of the vaccine is already the highest it has ever been in the over-65s and young children, according to the latest reports.

There's just one curious problem: flu, it seems, has all but vanished.

....

In the Southern Hemisphere, where the flu season happens during our summer months, the WHO data suggests it never took off at all.

In Australia, just 14 positive flu cases were recorded in April, compared with 367 during the same month in 2019 – a 96 per cent drop. 

By June, usually the peak of its flu season, there were none. In fact, Australia has not reported a positive case to the WHO since July.

In Chile, just 12 cases of flu were detected between April and October. There were nearly 7,000 during the same period in 2019. 

.....

In the UK, our flu season is only just beginning. But since Covid-19 began spreading in March, just 767 cases have been reported to the WHO compared with nearly 7,000 from March to October last year. 

https://www.dailymail.co.uk/health/article-8875201/Has-Covid-killed-flu.html

 

Nije neki izvor, ali sumnjam da su lazirali izjave. Samo mi je "strucno" objasnjenje malo tanko.

 

Ako uzmemo u obzir to da je i za sirenje virusa gripa potrebno isto sto i za covid-19 (kapljice i aerosoli u vazduhu, kontakti s drugim ljudima (inficiranima), blizina drugih osoba itd.) onda i ne cudi da je broj inficiranih virusom gripa smanjen u vreme kad se primenjuju mere koje sprecavaju sirenje SARS-Cov2. Plus, u mnogim zemljama je receno da se kod blagih simptoma (pa makar to bili i oni gripa) ne ide kod lekara vec da se ostane kod kuce u izolaciji - znaci: broj registrovanih inficiranih gripom je manji.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

Po prirodi testa - on reaguje i na mrtvi virus, tj. registruje RNA materijal. Zato se virus, odnosno njegov genetski materijal moze registrovati i iz stolice (pretpostavka je da je tu vec mrtav). Koliko sam ja shvatila postoji druga metoda kojom se proverava da li je virus aktivan (odnosno "ziv") pa se na taj nacin moze tacno utvrditi o cemu se radi (strpaju ga u "petrijevu posudu" i daju mu "hranu" da moze da se razmnozava, da se vidi je li ziv - ovo je moja "naivna" interpretacija testa, nemoj da se hvatas za detalje, strucniji forumasi mogu preciznije da objasne test ako je potrebno). To je laboratorijska metoda i ne radi se u okviru standardnog testa vec npr. u nekim specificnim situacijama kao sto su studije itd. (o tome je bilo reci kod analize rezultata iz studije o Heinsbergu).

 

Ne hvatam te na detalje posto sam ja upravo tako razumela test. Nije moja expertiza. Zato i kazu da kod nas oko 40% onih koji su pozitivni, ustvari nisu. Nesto oko toga kad ih stave u "petrijevu posudu" pa ako nakon 34 ciklusa nije aktivan, onda nije zarazan i osoba sa takvim virusom "nije bolesna". Medjutim kod nas se i oni koji su na 40 ciklusa tretiraju kao pozitivni. Jedino nisam razumela da li je to moguce sa drugim oblikom korone.

 

Kod nas cak i ako sumnjaju da je korona (cak i ako nije) strpace te u pozitivne. To je posebno primetno kod umrlih....njih cesto i ne testiraju, dovoljno je da neko kaze imao temperaturu, kasljao....i odmah je umro od Covid.

 

Nesto toga ima veze sa osiguranjem, imaju vecu isplatu ako te lece od corone, nego ako te lece od gripa.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa, kazu da i PCR testovi nisu pouzdani 100%. Mozda su detektovali virus, ali nije bio u dovoljnoj kolicini da izazove znacajnije komlikacije. Ako je bio asimptomatican, kako su znali da je pozitivan? imao je test> nije imao test? zasto bi se testirao ako nije imao nikakve simptome?

Pa citaj malo vesti na internetu pa ces saznati. Pise se vec odavno da je bitna kolicina virusa i klinicka slika. Veca kolicina veca moguscnost za komlikacije, manja kolicina, manja mogucnost

Juce sam procitala da se kolicina virusa unetog u porganizam akumulira, prvi put malo, drugi put malo i treci put malo i bude dosta da korona izbije na celo. 

 

Mislim, svasta mi pada na pamet, recimo, koronom se krije invazija vanzemaljaca? Malo su me razocarali, mislila sam da im   za to treba dan, dva a ne 8 meseci? 

Ili - reptilijanci resili da nas sve cipuju vakcinom pa da oni konacno ne moraju da se presvlace svako malo nego da, konacno, budu svoji medju svojima?

Ili - ravnozemljasi urgirali da nam se ravna majcica prevuce u neki drugi deo galaksije pa im treba korona zamajavanje da ne osetimo truckanje na putu? 

 

Kako god, ovo se pretvara u tragicnu farsu jedne civilizacije. Kakva civilizacija - takva i farsa. 

Prethodne civilizacije su nestajale u plamenu rata, elementarnih karastrofa a mi? Mi nestajemo u zabludama. Pa, nismo bolje ni zasluzili.

P.S. Ovo je glediste nekog ko pamti i zna za bolje. I kome je neopisivo zao sto je doziveo ovo vreme. Vreme izgubljenih iluzija.

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Angelia said:

Ne hvatam te na detalje posto sam ja upravo tako razumela test. Nije moja expertiza. Zato i kazu da kod nas oko 40% onih koji su pozitivni, ustvari nisu. Nesto oko toga kad ih stave u "petrijevu posudu" pa ako nakon 34 ciklusa nije aktivan, onda nije zarazan i osoba sa takvim virusom "nije bolesna". Medjutim kod nas se i oni koji su na 40 ciklusa tretiraju kao pozitivni. Jedino nisam razumela da li je to moguce sa drugim oblikom korone.

 

Kod nas cak i ako sumnjaju da je korona (cak i ako nije) strpace te u pozitivne. To je posebno primetno kod umrlih....njih cesto i ne testiraju, dovoljno je da neko kaze imao temperaturu, kasljao....i odmah je umro od Covid.

 

Nesto toga ima veze sa osiguranjem, imaju vecu isplatu ako te lece od corone, nego ako te lece od gripa.

Ovo oko detalja se odnosilo samo na to da moje objasnjenje nije "naucno ispravno" tj. nije precizan opis, vec laicki, sto u krajnjoj liniji nije bitno za nasu diskusiju (nije bilo usmereno protiv tebe).

 

Kao zarazeni bi trebalo da se tretiraju i oni koji se otkriju testom "s 40 ciklusa" i ovi koji se otkriju testom "s 34 ciklusa". Razlika je u tome ko je infektivan, tj. kod koga je koncentracija virusa dovoljna da zarazava okolinu. Stvar je drzave koju ce strategiju da primeni u otkrivanju zarazenih i  infektivnih i  kako ce koje da tretira. U idealnom slucaju tokom nekoliko dana bi trebalo da se pojedinac testira nekoliko puta, pa da mu se "meri" koncentracija virusa koji pronadju. Onda bi mogla da se "nacrta" kriva, pa da se vidi u kojoj fazi infekcije je ta osoba. Npr. ista koncentracija moze da se nadje u grlu nekog ko je inficiran npr. pre 3 dana kao i nekog ko je inficiran npr. pre 12 dana (prosao pik koncentracije virusa u grlu, a koji je bio recimo oko 6. dana od infekcije) - dani su proizvoljno uzeti. Posto niti ima dovoljno testova niti kapaciteta u laboratorijama onda se trazi neka optimalna strategija da se suzbije epidemija (to je primarni cilj svih ovih testova ciji rezultati se objavljuju), pa se na osnovu rezultata ogranicenog broja testova propisuju ove ili one mere.

 

Druga stvar se radi kada je cilj da se proceni tacan broj inficiranih (drugaciji cilj, pa je i strategija drugacija). Ako se npr. radi studija koja za cilj ima da utvrdi koji procenat stanovnistva je inficiran, onda se metodom slucajnog izbora izaberu ispitanici u nekoj oblasti (statistiku "iskrivljuje" to sto ne mozes da nateras sve te odabrane ljude da se testiraju, vec moraju da daju pristanak, pa onda samo uzorkovanje nije totalno "slucajno"), i to po razlicitim kategorijama (starosnim i mnogim drugim). Pa se onda odradi PCR test, pa bi bilo zgodno da se posle nekoliko dana on ponovi (plus dodatni test da se vidi je li virus ziv), pa se odradi test na antitela. I onda se sve to statisticki obradi, pa ako je uzorak bio reprezentativan za celu drzavu/oblast onda se moze vrsiti ekstrapolacija. Sve ovo je npr. diskutovano u vezi studije iz Heinsberga, malog mesta u Nemackoj blizu Holandske granice. To je sve deo uobicajene naucne metode (ne samo u medicini).

 

Posto smo u sred pandemije podaci sakupljeni u prvom slucaju (testiranje za nalazenje infektivnih i suzbijanje pandemije) se koriste za procene ovog iz drugog slucaja (broja inficiranih generalno), sto naucno nije idealno, ali radi se s onim sto se ima.

 

Sto se tice "brojanja" inficiranih i umrlih od covid-19, mogu samo da tvrdim za Nemacku da oni koji su ubrojani u inficirane zaista i jesu testirani i bili pozitivni na SARS-COV-2, kao i kod ovih preminulih. Nisu nikoga ubrojali ako nije imao test. Zato se u zvanicnim dokumentima uvek govori o broju onih koji je testovima potvrdjen kao inficiran ili umrli s corona virusom, i dodaje se da je stvarni broj inficiranih veci od ovog.

 

Kod nas je jedino odluceno da bolnice budu placene za slobodne krevete na intenzivnoj koje cuvaju za covid-19 pacijente (posto bolnice rade kao i sve druge firme s ciljem stvaranja profita). Tu su naravno definisani i odredjeni uslovi (da sad ne bi svi ispraznili bolnice i samo skupljali pare od drzave). Preporuka ovog proleca je bila da se sve operacije, koje nisu neophodne, pomere (pretpostavljam recimo neke estetske i sta ja znam sta jos), ali da se naravno svi tretmani koji su neophodni (pacijenti s rakom, srcani bolesnici, zrtve udesa itd.) regualarno i dalje tretiraju. Trenutno se po bolnicama obavljaju regularno intervencije, ali postoje planovi da se u slucaju drasticne navale covid-19 pacijenata broj kreveta na intenzivnoj nezi dodeljen nijma moze brzo povecati do nekog broja koji je max. kapacitet bolnice (treba imati u vidu i da je potrebno odgovarajuce medicinsko osoblje, nije dovoljan samo krevet i respirator).

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Juce sam procitala da se kolicina virusa unetog u porganizam akumulira, prvi put malo, drugi put malo i treci put malo i bude dosta da korona izbije na celo. 

 

Mislim, svasta mi pada na pamet, recimo, koronom se krije invazija vanzemaljaca? Malo su me razocarali, mislila sam da im   za to treba dan, dva a ne 8 meseci? 

Ili - reptilijanci resili da nas sve cipuju vakcinom pa da oni konacno ne moraju da se presvlace svako malo nego da, konacno, budu svoji medju svojima?

Ili - ravnozemljasi urgirali da nam se ravna majcica prevuce u neki drugi deo galaksije pa im treba korona zamajavanje da ne osetimo truckanje na putu? 

 

Kako god, ovo se pretvara u tragicnu farsu jedne civilizacije. Kakva civilizacija - takva i farsa. 

Prethodne civilizacije su nestajale u plamenu rata, elementarnih karastrofa a mi? Mi nestajemo u zabludama. Pa, nismo bolje ni zasluzili.

P.S. Ovo je glediste nekog ko pamti i zna za bolje. I kome je neopisivo zao sto je doziveo ovo vreme. Vreme izgubljenih iluzija.

 

 

Često pomislim da je Covid ispao zgodan povod za globalni socijalni eksperiment, pa mi je potrebna snaga volje daa oteram tu ideju. Ali bukvalno ima sve elemente socijalnog eksperimenta, često život ispadne bolji od planiranja 🙂
Ponekad zavidim profilaktičarima, nemam tu crtu karaktera u sebi a mislim da je udobna za ovakve situacije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kako priroda moze da bude jaca od modernog coveka? Ne, to je nemoguce. Nema sanse da je jedna obicna priroda stvorila ovaj virus - to mora da je bio covek, gospodar zivota i smrti na ovoj planeti. Od njega niko nije jaci, i jedino on sam sebe moze da sredi na ovaj nacin, to je jedino logicno objasnjenje.

 

 

To me sve podseca na pricu o Boju na Kosovu. Turci su pobedili ne zato sto su prosto bili jaci, nego zato sto je neko od nasih izdao.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Slovenija danas blagi pad u odnosu na juce ali skok % od testiranih.

Neverovantih 30% je pozitivno.

Vlada donela odluku da se na dve nedelje obustavlja prijem svi pacijenata u bolnice koji nisu urgentni i koji nisu covid.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

I coveka je stvorila priroda ( sem ako nas nisu stvorili ljudi koji su dosli sa Marsa ili Venere ) , a i virus je prirodan. Mozda je to odgovor prirode na losu narav coveka, da zagadjuje, unistava zivotno okruzenje, ne zivi u skladu sa prirodom kao sva ostala bica.

 

Da, ali ovi tupsoni koji misle na nacin koji sam opisao ne mogu to da shvate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...