Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

E ovako volim, kad se Kon otvori, pa lepo pojasni:

Kon otkrio koliko je nedelja pred nama: "Nije isključeno ni vanredno stanje"

 

Quote

Dodao je da kada bi svi nosili maske masovno, uvek i u svakoj situaciji, bili bi zaštićeni, a umrlo bi sigurno 300.000 manje.

Volim kad je stručnjak, za nov virus, za koji mi je pojašnjeno da treba vreme da pokaže svoj osobine, siguran.
 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

E ovako volim, kad se Kon otvori, pa lepo pojasni:

Kon otkrio koliko je nedelja pred nama: "Nije isključeno ni vanredno stanje"

 

Volim kad je stručnjak, za nov virus, za koji mi je pojašnjeno da treba vreme da pokaže svoj osobine, siguran.
 

 

Do tog zakljucka je dosao primenjujuci famozni Kon(j)ov koeficijent.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 

Ne znam. Ne verujem da se baš ništa nije promenilo za tih mesec i po dana, pričali smo već o tome. Moja pretpostavka je da ima neke veze sa nepoštovanjem mera zaštite; da nema, onda bi se virus širio i u uslovima strogog lokdauna, preko površina, vode, ambalaže proizvoda iz radnji. Pošto se ipak u tim uslovima ne širi, znači da glavni zamajac prenošenja ima veze sa cirkulacijom ljudi i njihovim ponašanjem, barem ja tako razmišljam.

 

Nista se nije promenili, ljudi jednako i postuju i nepostuju mere. Namerno sam uzela tih mesec ipo dana, zato sto je pre toga bilo razlike u nekim merama. Znaci zadnja promena u merama je bila pocetkom Septembra. Osim ako nije potrebno mesec ipo dana da se vidi rezultat....sto bi bilo cudno 

Inace broj umrlih - nema promena.

Mozda su samo povecali broj testiranih, to bi bilo neko objasnjenje, ali onda zasto prica kako imamo vise zarazenih pa da moramo da pazimo....

1 hour ago, major josip said:

Ni ja ne znam nikoga ko je sada zaražen ili je skoro bio, srećom. 

Takodje sam na par minuta od covid ambulante, uopšte nema gužve kao što je bilo tokom leta. 

Upravo sam saznala da su dva sina mog poreskog advokata imali - nista strasno, ali oni sad zive u trecoj zemlji od gore dve pomenute.

I sad u celom zbiru ja na medjunarodnom nivou ne znam vise od 15 osoba.

BTW i ovde ostatak porodice nista.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Nista se nije promenili, ljudi jednako i postuju i nepostuju mere.

 

Kakva je klima kod vas, da li je sada jesen? Trebalo bi da jeste ako se dobro sećam. Da li su temperature niže nego u Avgustu i Septembru, provode li ljudi više vremena unutra? Da li je značajan broj ljudi krenuo na posao posle odmora i onlajn rada? Škole, fakulteti? Ja bih sve to uzeo u obzir pre nego što probam da izvedem neki zaključak, svi su i očekivali da će se aktivnost virusa pojačati sa dolaskom jeseni i zime.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, implant said:

 

Kakva je klima kod vas, da li je sada jesen? Trebalo bi da jeste ako se dobro sećam. Da li su temperature niže nego u Avgustu i Septembru, provode li ljudi više vremena unutra? Da li je značajan broj ljudi krenuo na posao posle odmora i onlajn rada? Škole, fakulteti? Ja bih sve to uzeo u obzir pre nego što probam da izvedem neki zaključak, svi su i očekivali da će se aktivnost virusa pojačati sa dolaskom jeseni i zime.

Jeste jesen ali je topla, par dana smo imali hladnije prosle nedelje, ostalo sve oko 20C.

Mislim da dosta ljudi provodi vreme napolju, tj slicno kao u Septembru. Sve ostalo isto kao u Septembru (skole, posao....) . 

Bukvalno ne vidim nikakvu razliku od pre 6 nedelja, osim sto si tad imao mozda vise dana od 25C.

Ne poredim sa Avgustom, jer tada recimo nije bila opcija za restorane da otvore uslugu unutra, zato poredim samo zadnjih 6 nedelja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

Reuters javlja.

 

 

Bukvalno mučeni Oxford kao da radi za antivaksere, samo nabacuje voleje. Marfi je čudo:

 

Quote

Zakon o vakcinama:
Što je vakcina potrebnija čovečanstvu, proporcionalno će izazvati veću kontroverzu

 

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, stvarno... mi smo svaki dan informisani o broju mrtvih ljudi od korone. Ne zeleci da ulazim u bilo kakve polemike i teorije zavere, ali sta mislite kakav bi efekat na ljude imalo kada bi se svakodnevno izvestavalo o broju mrtvih ljudi u Srbiji od posledica nelecenja teskih bolesti. Ovo je sad ozbiljna tema za razmatranje. Da ne bude sad stvarno da je lek skuplji od bolesti.

 

Ja nemam te podatke, i iskreno sam ih nisam ni trazio ali koliko ljudi umre od raka, ili infarkta ili nekih drugih terminalnih bolesti koje zahtevaju medicinsku negu na svakih, aj da kazem, 5 dana, a koja je sada potpuno stavljena u drugi plan zbog borbe sa koronom. I to pitam potpuno svestan da je Covid akutan problem i da je virus opasan.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, implant said:

 

Kakva je klima kod vas, da li je sada jesen? Trebalo bi da jeste ako se dobro sećam. Da li su temperature niže nego u Avgustu i Septembru, provode li ljudi više vremena unutra? Da li je značajan broj ljudi krenuo na posao posle odmora i onlajn rada? Škole, fakulteti? Ja bih sve to uzeo u obzir pre nego što probam da izvedem neki zaključak, svi su i očekivali da će se aktivnost virusa pojačati sa dolaskom jeseni i zime.

Prijatan je Oktobar, danas je bilo oko 19/20 stepeni preko dana, trenutno je 12. Sunčano ceo dan, prijatno.
Malčice je pritisak jači 1021 milibar i vlažnost 61%

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, John Terry said:

Ljudi, stvarno... mi smo svaki dan informisani o broju mrtvih ljudi od korone. Ne zeleci da ulazim u bilo kakve polemike i teorije zavere, ali sta mislite kakav bi efekat na ljude imalo kada bi se svakodnevno izvestavalo o broju mrtvih ljudi u Srbiji od posledica nelecenja teskih bolesti. Ovo je sad ozbiljna tema za razmatranje. Da ne bude sad stvarno da je lek skuplji od bolesti.

 

Ja nemam te podatke, i iskreno sam ih nisam ni trazio ali koliko ljudi umre od raka, ili infarkta ili nekih drugih terminalnih bolesti koje zahtevaju medicinsku negu na svakih, aj da kazem, 5 dana, a koja je sada potpuno stavljena u drugi plan zbog borbe sa koronom. I to pitam potpuno svestan da je Covid akutan problem i da je virus opasan.

Pa šta onda da se radi, da ove što zakače virus ne lečimo? Ko ih šiša, što se nisu čuvali. Ne verujem da su bez preke potrebe razvlačili cevi za kiseonik po Areni, a da su bolnice bile prazne letos.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cyber said:

Reuters javlja.

 

 

 

52 minutes ago, urosg3 said:

Bukvalno mučeni Oxford kao da radi za antivaksere, samo nabacuje voleje. Marfi je čudo:

 

 

 

U pitanju je pacijent koji je primio placebo i preminuo od ko zna cega. Naravno, globalni antivaks degenerici će odmah udariti u bubnjeve eto dokaza i slična sranja.

 

U realnosti, svet čeka tu Oksford vakcinu kao i sve druge, kao ozeblo sunce. A ovakvi pogani naslovi ničemu ne služe.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Wookie said:

Pa šta onda da se radi, da ove što zakače virus ne lečimo? Ko ih šiša, što se nisu čuvali. Ne verujem da su bez preke potrebe razvlačili cevi za kiseonik po Areni, a da su bolnice bile prazne letos.

Pravo na zdravstvenu zaštitu je ustavno pravo, tako da... Moraš da lečiš svakog. I onda je vlast u problemu, kada nema  kapaciteta da leči sve koji su se razboleli. Dodatni je problem što je i pravo na rad i kretanje takođe - ustavno pravo, jednom je lockdown prošao na prepad i paniku, sad videćemo kako će ovaj put. 

 

 

11 minutes ago, NMX said:

 

 

U pitanju je pacijent koji je primio placebo i preminuo od ko zna cega. Naravno, globalni antivaks degenerici će odmah udariti u bubnjeve eto dokaza i slična sranja.

 

U realnosti, svet čeka tu Oksford vakcinu kao i sve druge, kao ozeblo sunce. A ovakvi pogani naslovi ničemu ne služe.

mediji opasno divljaju, to nemam ideju kako će dovesti u ikakav red, nisam pametan.
 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Harmonika said:

Kako ti je uspelo da  ne znas bas  nikog? Ao nije tajna, odakle si?

Ako ih i ima, meni nece reci..mislim d aovde kod mene, ako i ima, kriju..

Kg. U prvom talasu- komšija dve ulice ispod, u drugom- poznanici, ne bliski. Sad niko, majke mi. Niko ni u jednom talasu iz familije. Niko od najbližih prijatelja. S posla, od nas oko 150, otprilike do sad 20- oro bilo na covid bolovanju. Svi fasovali od ukućana, niko na poslu. Samo jedan od njih hospitalizovan kao mild slučaj. Možda mi je društveni život siromašan.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Wookie said:

Pa šta onda da se radi, da ove što zakače virus ne lečimo? Ko ih šiša, što se nisu čuvali. Ne verujem da su bez preke potrebe razvlačili cevi za kiseonik po Areni, a da su bolnice bile prazne letos.

 

Ne, uopste ne mislim to i nema potrebe da upadas u defanzivu. Svako kome je potrebno lecenje mora da se leci. 

 

Ja ovde pricam o necemu drugome. Pricam o manipulaciji PCR testovima.

 

PCR test sluzi da se iz najmanjeg moguceg uzorka moze naci nesto sto trazis, laicki receno. I sad pazi, u nasem organizmu prisutno je mnogo virusa svakodnevno. Velika je verovatnoca da ce kod nekoga naci bar nekoliko jedinica covid virusa. Ta kolicina mozda nije ni blizu dovoljna da bi covek bio bolestan, pa cak ni zarazan. To su jako vazne stvari. Kada nama kazu 400 novoobolelih, to je 400 ljudi koji su bili u kontaktu sa virusom i kod kojih je PCR test, koji je JAKO osetljiv, pozitivan.

 

Kako se nama prikazuje, covek pomisli da je novih 400 ljudi na samrti. Tako vesti hoce da ti to vidis.

 

A istina je da od tih 400, 380 nece imati nikakve simptome, 15 ce imati blage, 4 teske i 1 ce umreti, nazalost. I to je osnov za manipulaciju, za sejanje straha. A sa druge strane imas gomilu ljudi sa terminalnim bolestima ili sa bolestima koji zahtevaju hirurske intervencije ili stalnu negu. Oni su fakticki vise ugrozeni nego covid pacijenti. Toga se ja bojim.

 

Dakle, da prevedem. Broj novoobolelih je bitan samo za epidemiologe da bi poslali ljude u samoizolaciju. Nije mera direktne ugrozenosti gradjanstva od virusa. Broj hospitalizovanih je daleko bitnija stavka jer daje pravi uvid u opasnost koja preti.

 

Poz.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa neće svi da završe u bolnici, ali određeni procenat hoće, a ako pustiš virus da se širi bez kontrole, dosta brzo se popune bolnički kreveti, što smo videli u Italiji, Španiji, Velikoj Britaniji itd. Čitam ovih dana i da su Česi popunili krevete i da će možda morati da šalju zaražene u Nemačku.

A onda ne možeš da lečiš ljude koji nemaju koronu, a imaju druge teške bolesti poput raka, kardiovaskularne bolesnike i druge. I nebitno da li je umro ovaj od korone, ili onaj od raka koga nisi lečio, u svakom slučaju će ti ljudi umreti od posledica epidemije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

Na pitanje da li je u redu da se neki političari, poput predsednika države Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić često mogu videti bez maske i zar oni ne bi trebalo da budu primer građanima, Kon kaže "najiskrenije i sa punom čašću mi njih ne vidimo bez maske, pred nama nose maske".

"E, sad, postavlja se pitanje da li ih love kamere kada skidaju masku ili je nešto drugo u pitanju", navodi on i dodaje da je na Kriznom štabu zatraženo od svih funkcionera da nose maske.

"Na kriznom štabu se nosi maska, tvrdim pod punom odgovornošću", ističe Kon.

Majko mila, Kon je počeo sam sebi da veruje. Terminalna faza
http://rs.n1info.com/Vesti/a663276/Kon-Ni-u-jednom-trenutku-nije-bilo-skrivanja-podataka-ulazimo-u-treci-talas.html

Link to comment
Share on other sites

Obratite paznju na ovo, molim vas:

 

...

 

Na pitanje da li je u redu da se neki političari, poput predsednika države Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić često mogu videti bez maske i zar oni ne bi trebalo da budu primer građanima, Kon kaže "najiskrenije i sa punom čašću mi njih ne vidimo bez maske, pred nama nose maske".

 

"E, sad, postavlja se pitanje da li ih love kamere kada skidaju masku ili je nešto drugo u pitanju", navodi on i dodaje da je na Kriznom štabu zatraženo od svih funkcionera da nose maske.

 

...

 

 

Legenda.

 

 

 

Edit: @urosg3 za dlaku brzi 🙂

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Jeste jesen ali je topla, par dana smo imali hladnije prosle nedelje, ostalo sve oko 20C.

Mislim da dosta ljudi provodi vreme napolju, tj slicno kao u Septembru. Sve ostalo isto kao u Septembru (skole, posao....) . 

Bukvalno ne vidim nikakvu razliku od pre 6 nedelja, osim sto si tad imao mozda vise dana od 25C.

Ne poredim sa Avgustom, jer tada recimo nije bila opcija za restorane da otvore uslugu unutra, zato poredim samo zadnjih 6 nedelja.

 

Ako je to sve tako, svi se ponašaju potpuno isto svakoga dana već 6 nedelja apsolutno poštujući sve mere i ti si apsolutno sigurna u sve to (a virus divlja kako mu se prohte), onda, imho, imamo par varijanti u opticaju (dopuni ako ti padne nešto na pamet, i ja samo pokušavam da nađem neki sistem u ovom ludilu):

 

1. mere ne funkcionišu, barem ne u svim zemljama (u nekima ne rade, u nekima rade);

 

2. virus se prenosi i na neki drugi način (kroz kožu, putem vode, putem zaraženih površina i ambalaže, dopuni po želji), ali onda bi verovatno najveći deo čovečanstva bio već zaražen. Vrlo verovatno da ni lokdaun ne bi mogao da pomogne ako za ovaj virus nema granica, ako može i kroz vazduh i vodu i preko tvrdih površina;

 

3. virus nekako kreće u akciju kao da ga neko pali na daljinski, nemam drugi izraz. Ovo je već teorija zavere, ali hajde da uključimo i to u priču ako se slažeš.

 

Kako ti sve ovo zvuči, ima li smisla i fali li neka opcija?

 

 

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prije svega izvrsiti “deratizaciju, dezinfekciju, dezinsekciju” medijskog prostora. Pri tome mislim na “profesionalne” medije. Po fb, tviteru i yt moz’ da se prica sta hoce. Vratolomije naslova i clanaka imaju za posljedicu panican strah ali i ignorisanje virusa. Potrebnije nego vakcina. 
Nisam nista novo rekao ali nije zgoreg ponoviti. 
 

Edited by wrecktangle
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...