Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ovaj čovek meni garant ne laže, ono za 80 posto preležanih je lupio, ali kaže da je stvarno puno njih preležalo, neki nisu ni znali i onda im odrade onaj brzi test i ispostavi se da imaju antitela. Konkretno mi za svoje kolege s kojima svakodnevno radi reče da od njih deset, samo troje nije imalo antitela. Od toga je samo jedna žena imala baš ozbiljnu kliničku sliku i već par meseci ima problema sa ugrušcima u plućima, ostali ili blage simptome, ili asimptomatski.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wookie said:

Iz prve ruke sam saznao da na kliničkom imaju trenutno bar tri slučaja da su lekari preležali koronu tokom leta, imali dovoljno tešku kliničku sliku da su zaglavili bolnicu, oporavili se i sad su ponovo zaraženi.

 

šta znači ponovo zaraženi ?

Imaju tešku sliku ili ?

Link to comment
Share on other sites

Imaju simptome i pozitivni su na PCR testu, a zanimljivo je da su sva trojica imali težu kliničku sliku prvi put kad su bili bolesni i bili hospitalizovani. Tako da nije ona priča sa asimptomatskim slučajevima kojima se ne razviju antitela.

 

A da antitela nestaju nakon par meseci znam iz primera komšije, koji je zakačio koronu u Hrvatskoj i to još krajem februara, kada zvanično nije ni bilo korone tamo. Imao je visoku temperaturu, kašalj, totalnu malaksalost i problema sa hodanjem i ravnotežom. Pošto ima tešku hroničnu bolest stalno je po bolnicama i redovno mu rade i serološka testiranja na koronu i imao je antitela do avgusta, sad ih više nema.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Virus je tu nekih 10-ak meseci i istom tom logikom nema ni uporiste da imunitet traje jako kratko (btw. je li neko dosao do podatka koliko je to "kratko"?)

 

Na svu srecu nas imuni sistem je dosta kompleksniji od antitela samo na odredjeni virus, jer da nije tako svi bismo svake godine bili bolesni od svih virusa oko nas

 

Ako npr antitela traju 6 meseci, to je nedovoljno vremena da se postepeno zarazi dobar deo populacije. Kada bismo teorijski pustili virus da divlja, 

za 5-6 meseci moze da se zarazi koliko ? 20 % 30 % populacije ? To je nedovoljno da se zaustavi virus, koji ce nastaviti da cirkulise.

Postoji nazalost potrebno vreme da se metodom ' ride it like a cowboy ' zarazi 60 % ljudi. Dok se to desi, poja njih bice spremno za novo zarazavanje

I nece imati antitela.

 

Vakcinacija je sigurniji metod. Cilj je da se imunizacija izvrsi vecom brzinom nego sto ide prirodno prokuzivanje, I da stignemo do bar 50 % ljudi koji imaju antitela. To je trenutak kada ce virus biti izolovan, a zatim eliminisan.

 

Ja ne sporim da postoji mogucnost da virus u opticaju jos par godina moze da mutira u blaze varijante, ili da nestane iz cirkulacije (kao SARS npr) I bez vaccine, ali cemu.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E pa deco software je ready, willing and able 🙂
 Ko hoće samnom da se igra u pp.
Ovo je baš Covid19 release, ali koliko vidim u odnosu na "klasičan" face recognition software nema ama baš nikakve razlike, proizvođač je bukvalno rebrendirao postojeći softver da bi zvučao ubedljivije inače sve je bukvalno isto do u tačku i zarez koda

p.s. krajnje neetično, ali hej, šta čuva radna mesta i naša dupeta - dobro je 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo kako to rade braca Hrvati. Kad ce ovako kod nas?

 

https://net.hr/danas/hrvatska/najmlada-zrtva-koronavirusa-imala-je-samo-33-godine-otkriveno-kolika-je-prosjecna-dob-svih-preminulih-u-hrvatskoj/

 

 

Prema tjednim izvještajima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o COVID-19, kod nas, od 31. kolovoza do 11. listopada, prosječna dob umrlih od koronavirusa je 76,4 godine, s time da je u posljednjem tjednu za koji su se obrađivali podaci, od 5. do 11. listopada, ta prosječna dob umrlih bila 79,3 godine. U tom tjednu bilo je ukupno 26 smrtnih slučajeva, a od toga na respiratoru je umrlo 12 osoba.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, urosg3 said:

E pa deco software je ready, willing and able 🙂
 Ko hoće samnom da se igra u pp.
Ovo je baš Covid19 release, ali koliko vidim u odnosu na "klasičan" face recognition software nema ama baš nikakve razlike, proizvođač je bukvalno rebrendirao postojeći softver da bi zvučao ubedljivije inače sve je bukvalno isto do u tačku i zarez koda

p.s. krajnje neetično, ali hej, šta čuva radna mesta i naša dupeta - dobro je 🙂

Da nepisem sad pp, posalji mi softver LOL

 

Inace danas sam radio tu u Francuskoj sa covekom, motornom pilom sekli suvo drvece. sumi i on se posece motorkom u predelu kolena. Udnesem ga na hitnu, da mu to usiju, i sacekam ga dok nije bilo gotovo. Posle ga pitam kako je bilo. Kaze on jako ljubazan doktor hirurg i medecinska sestra. Kaze pitao je da li mora da primi vakcinu protiv gripe, jer je skoro 70god. Kaze medecinska sestra, da je ona protiv vakcine, jer u vakcini ima svasta sto kasnije utice na nase tele u negativnom smislu. Ali da on ako hoce da se vakcinise. ( inace on se vakcinisao jednom i bilo mu je jako lose od vakcine).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

ta prosječna dob umrlih bila 79,3 godine. 

Moji deda i baba, otišli su oboje u kasnim šezdezetim godinama prošlog veka, doduše tada nije bilo worldometers da ih broji, ali pokojni Života je umro od astme u 79. godini, a Angelina koji mesec kasnije bez vidljivog uzroka, na pragu 79. godine. Ja bio klinac, ali po familiji se pričalo od tuge....

 

 

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Da nepisem sad pp, posalji mi softver LOL

 


nisam još uvezao neki smisleni domen ali IP je 51.143.189.83 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Moji deda i baba, otišli su oboje u kasnim šezdezetim godinama prošlog veka, doduše tada nije bilo worldometers da ih broji, ali pokojni Života je umro od astme u 79. godini, a Angelina koji mesec kasnije bez vidljivog uzroka, na pragu 79. godine. Ja bio klinac, ali po familiji se pričalo od tuge....

 

🙂

 

Moja sucut. Off, meni pre 2 i po godine odose baba i deda za nepuna 2 meseca. Prvo deda, pa onda baba. Od tuge joj se nije zivelo 😞

 

 

P.S. Numem da obrisem smajli kad kvotujem sa telefona.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:

Nisam ispratio danasnje stanje za FRa. ali moguce je da ne peru ljudi dovoljno ruke, iako nose maske. Mislim da treba policijski cas mnogo ranije da pocme, negde oko 12h do ujutro u 6h

Jedini način sa tako nedisciplinovanim građanima. Efekti, se normalno, vide tek za dve nedelje, ali vlasti Francuske moraju da požure i uvedu stroge mere! Od podneva do 6 ujutru je odlična mera, svaka čast Makronu što je, u kratkom vremenu uvideo tu opasnost i spasio mnoge živote!

Link to comment
Share on other sites

Nije to Mikron uveo, to sam ja predlozio ovde na forumu. Inace danas pocinje fest days za svisvete, pa ljudi idu na odmor u razne predele Francuske. 

Totalna sizofrenija vlada u svetu sto se tice korona virusa.

 

isto mi je jako zanimljivo, Madjarska zatvorila granice od septembra, a broj zarazenih raste iz dana u dan, pa kako to kad ste zatvorili granice, stranci ne mogu da dodju, da unesu virus, otkud sad onda toliko zarazenih?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

E pa deco software je ready, willing and able 🙂
 Ko hoće samnom da se igra u pp.
Ovo je baš Covid19 release, ali koliko vidim u odnosu na "klasičan" face recognition software nema ama baš nikakve razlike, proizvođač je bukvalno rebrendirao postojeći softver da bi zvučao ubedljivije inače sve je bukvalno isto do u tačku i zarez koda

p.s. krajnje neetično, ali hej, šta čuva radna mesta i naša dupeta - dobro je 🙂

Spakuj u zip fajl, seruj link na Google drive - pa da vidimo je li cemu?:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kido from Junkovac said:

 

Ako npr antitela traju 6 meseci, to je nedovoljno vremena da se postepeno zarazi dobar deo populacije. Kada bismo teorijski pustili

 

Koliko puta da ponovimo - prisustvo antitela nije jedina imunizacija.

 

A sto se tice price o ponovo zarazenim u SR, da mozda ne postoji sumnja da su mozda ipak u pitanju testovi i njihova preciznost a ne "ponovo zarazeni"? Posto bese ono istrazivanje koje kaze da mozda i do 40% (to je u US) testova pokazuje pozitivno jer registruje mrtvi virus od prethodne zaraze.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

Mogu da instaliram koliko hocu virtualnih masina, cccccc.......

Resursi nisu problem.:classic_wink:

malo i jesu, ok,instanca zahteva Nvidia grafiku što je na serveru, hmmm, neobično...
Hoćeš stvarno ISO?

2 minutes ago, Don Juan said:

Irska je sledeća zemlja koja je uvela lock down. Zatvorili su čak i maloprodaju, što mi zvuči neverovatno.

ček i Irci ne nose masku, ne drže distancu ne peru ruke?
 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

malo i jesu, ok,instanca zahteva Nvidia grafiku što je na serveru, hmmm, neobično...
Hoćeš stvarno ISO?

ček i Irci ne nose masku, ne drže distancu ne peru ruke?
 

 

Nesposobni. Kaze njiov sef da izdrzimo 6 nedelja pa ce onda da slavimo Bozic i Novu godinu zajedno i veselo. 

 

To se zove cista nesposobnost i izivljavanje. Ovo je za izlazak na ulice. 

 

Sa svim njihovom zakljucavanjima imace smrtnost vecu od Svedske na kraju.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ras kass said:

 

Nesposobni. Kaze njiov sef da izdrzimo 6 nedelja pa ce onda da slavimo Bozic i Novu godinu zajedno i veselo. 

 

To se zove cista nesposobnost i izivljavanje. Ovo je za izlazak na ulice. 

 

Sa svim njihovom zakljucavanjima imace smrtnost vecu od Svedske na kraju.

Vidim, zauzvrat Švedska je bad boy pandemije, ubio je Švedsku ekonomiju. I gomilu staraca jer nije hteo da uvede mere koju su Irsku i ostatak Evrope doveli tu gde jesu.
Sad će da mi skoče na grbaču profilaktičari, ali očigledno je da trijumvirat "maske, distanca,pranje ruku" ne radi. 

Link to comment
Share on other sites

Polako drugari, ajde da prođe malo vremena pa da onda pljujemo po Ircima i Francuzima, tj. po njihovim vladama koje uvode lokdaun. Ako za par nedelja ne počne da pada broj zaraženih onda možemo, brojevi od danas nam govore o situaciji kakva je bila pre 10 dana.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, implant said:

Polako drugari, ajde da prođe malo vremena pa da onda pljujemo po Ircima i Francuzima, tj. po njihovim vladama koje uvode lokdaun. Ako za par nedelja ne počne da pada broj zaraženih onda možemo, brojevi od danas nam govore o situaciji kakva je bila pre 10 dana.

Sve ok, slažem se, a što su ti brojevi počeli - da rastu?
Odatle krenuo ceo nesporazum, struka kaže "distanca" pa "maska" pa "pranje ruku" i bude sve 5, i odjednom - lockdown. I opet - da im damo par nedelja, dali smo im već i više od par nedelja... Dali smo im skoro celu ovu godinu bez rezultata.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...