Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

I ovde u Francuskoj se zale te neke kuce koje proizvode sminku i pomade za zene, kako im je prodaja stala.

 

Citam kako je u Madjarskoj povecan broj zarazenih,pa kako to kad su zatvorili granice?

Jer nemaju sistem za prijavu turista koji se vrađaju iz inostrastva 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ne diraj mi u taj sistem! Ja boravim jos od jula u Bosni, bio sam proslu sedmicu u Beogradu, sledeće sedmice moram još jedan dan i onu tamo celu, ako opet uvedu neki karantin ili nešto slično ja sam mrtav čovek, jer ga nemam gde odraditi, a moram u Bg. Zatvaranje granica ništa ne doprinosi, a ubija! Ja moram kod lekara, s obzirom da sam zaposlen u Beogradu nemam drugu alternativu  jer mi zdravstveno osiguranje važi samo u Srbiji, a radim od kuće (Bosna) pa mi je za posao svejedno gde sam, tako da zatvaranjem granica ili bolnica oni mene bukvalno streljaju, a sigurno nisam izolovan slučaj. Ovo što se radi sa ograničavanjem kretanje je najveći zločin prema ljudima na ovim prostorima još od Golog otoka!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Romantik said:

Ne diraj mi u taj sistem! Ja boravim jos od jula u Bosni, bio sam proslu sedmicu u Beogradu, sledeće sedmice moram još jedan dan i onu tamo celu, ako opet uvedu neki karantin ili nešto slično ja sam mrtav čovek, jer ga nemam gde odraditi, a moram u Bg. Zatvaranje granica ništa ne doprinosi, a ubija! Ja moram kod lekara, s obzirom da sam zaposlen u Beogradu nemam drugu alternativu  jer mi zdravstveno osiguranje važi samo u Srbiji, a radim od kuće (Bosna) pa mi je za posao svejedno gde sam, tako da zatvaranjem granica ili bolnica oni mene bukvalno streljaju, a sigurno nisam izolovan slučaj. Ovo što se radi sa ograničavanjem kretanje je najveći zločin prema ljudima na ovim prostorima još od Golog otoka!

Ma šalim se, naravno da zatvaranje granica ne doprinosi ničemu, ljudi ionako malo putuju a virusu i superprenosiocu je svakako svejedno, ne jura ga ni sa jedne strane granice.

Sve ovo što čitamo danas, uz razumne sitne izuzetke je lokalna transmisija, Mađarska je odličan primer, ali avaj vole vlasti da imaju iluziju da kontrolišu

Link to comment
Share on other sites

Valjda se kod svakog individualno razlikuje, ali nama su čak za vreme lockdowna troškovi znatno porasli, a kamoli posle. I to iako radimo od kuće. Došlo je do izvesne preraspodele (na šteti su restorani i poslastičarnice, jer retko ima hrane, koja garantovano nije dirana rukama, bilo od strane kuvara, bilo od strane kelnera, pa može bez brige da se jede samo hrana u nenormalno vrućim činijama - lazanje, rebarca, i slično), ali više se vozimo tražeći bilo u prirodi, bilo u kafićima, mesta sa manje ljudi, onda moraš u principu da ideš na skuplja mesta, jer jedino se tu mere u ugostiteljskim objektima poštuju iole ozbiljnije, i to svejedno dal je Beograd ili Grčka u pitanju, pa suplementi, maske, hemije, tehnološka rešenja za dekontaminaciju, ... U suštini je jedina ušteda na koncertima, hrani i slatkišima van kuće, a sve ostalo je minimum ostalo isto uz znatne dodatne troškove vezane za Covid, a ti dodatni troškovi premašuju uštede. Hebena Corona. 😠

 

Doduše, u Kaliforniji se verovatno zbog Corone i maski i uštedi. Manijaci su doneli meru da se i u ugostiteljskim objektima obavezno nose maske i kad sediš za stolom. Ko jede i pije, povuče masku da uzme zalogaj ili gutljaj, pa vraća masku, pa je opet povlači za zalogaj ili gutljaj, i tako u krug. Šta je mnogo, mnogo je.

Edited by Akiro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meni je razlika izmeđ SRB i komšija u HR - kao da nikad nismo živeli u istoj zemlji - ogromna.
Članak je na temu novih mera, i hoće komšije da propišu nošenje maski i u zatvorenom i pazi pitanje i odgovor
 

Quote

Tko će to kontrolirati?

"Nitko. Potrebna je osobna odgovornost. Moramo biti odgovorni i znati da je ovo opasna bolest", kazao je Beroš.


Da ne smaram celim tekstom, ali ovde u par reči opisano kako se može, kad građani imaju poverenja u institucije, ne nužno u Vilija, ali ovako se grade institucije.
Uzajmno poverenje države i građana mora da postoji, inače si Srbija.
 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

U suštini je jedina ušteda na koncertima, hrani i slatkišima van kuće, a sve ostalo je minimum ostalo isto uz znatne dodatne troškove vezane za Covid, a ti dodatni troškovi premašuju uštede. Hebena Corona. 😠

 

 

Ne znam koliko je korisno, ali bukvalno ništa ne trošimo na higijenu više od uobičajenog, sapun možda malo više ide, ali od sredstava za dezinfekciju bukvalno ništa. Higijena u kući nam nije novonormalna nego normalna. Obzirom da slutim novu nevolju oko lockdown, ubrzali smo malo onaj projekat "beg u prigradsku opštinu" idemo sutra na neko gledanje, akobogda biće ok.
Ionako mi je svejedno, ja mogu da radim gde ima interneta, a do 50 km je razumno i voziti, a sebi ne smem da dozvolim da me Jankovići i Konovi ponovo zarobe, jednom im je prošlo, drugi put sam sam kriv. Uopšte nemam poverenja ni u državu, a ni nadu u adekvatan odgovor društva, pa je borba postala personalizovana 🙂
Vidim u Italiji prestali da nose maske, i tamo oubreak, pitanje je šta će biti što bi Kon rekao "situacija je nesigurna, ali trenutno povoljna" Možda i ne budem morao da polažem OWASP 🙂 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ipak su oni u EU

Jesu, mada ne mislim da je samo to u pitanju, ali super je tako. Država mora biti dogovor slobodnih građana i institucija. Od agende "propiši>kontroliši>kažnjavaj" mi se povraća više, pogotovo kada razumem koliki broj ljudi smatra "da samo batina i po džepu" pomažu. Kao da smo nezreli na 1001 temu. Šta znam možda sam romantičan, možda svet merim prema sebi i okruženju više nego što je pristojno, a možda mi je eskapizam konačno došao glave pa nemam osećaj za objektivno, ali sve mi se čini da nije krivica ljudi nego vlasti. 
Šta vi mislite uzgred ko je veća stoka konovi ili narod?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Licno ne verujem da ce doci do novog lockdowna, mada, ko zna..meni licno period lockdowna i nije toliko  tesko pao, srecom, imam kucu sa dvoristem, mada, jeste ruzno, april, divan mesec, a tebi kretanje ograniceno..ako pak uvedu neki na mesec dva, mada  opet kazem, tesko, jedino ako bude gore nego u julu..meni bi sad cak mozda jos i manje smetalo..i ovako nemam  neki osecaj kontrole nad svojim zivotom od kad korona traje, nije da  bi mi sad lokcdown napravio neku razliku...

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Harmonika said:

Licno ne verujem da ce doci do novog lockdowna, mada, ko zna..meni licno period lockdowna i nije toliko  tesko pao, srecom, imam kucu sa dvoristem, mada, jeste ruzno, april, divan mesec, a tebi kretanje ograniceno..ako pak uvedu neki na mesec dva, mada  opet kazem, tesko, jedino ako bude gore nego u julu..meni bi sad cak mozda jos i manje smetalo..i ovako nemam  neki osecaj kontrole nad svojim zivotom od kad korona traje, nije da  bi mi sad lokcdown napravio neku razliku...

Kao što u srpskom društvu sve počiva na moći vođi, tako u mom malom svetu sve počiva na slobodi. U smislu da mogu da odaberem opciju, da mi ne bude naređena. E sad, verovatno koliko je glupo da društvo počiva na Vođi onda verovatno ovo moje nije najsrećniji izbor 🙂 Ima narodnih izreka koje pokazuju mentalitet društva, na primer: "pokornu glavu sablja ne seče" šta ja znam meni je to bedak. Pa onda se društvo i ja lagano razilazimo, pa ko voli nek piše panegerike Njemu, ko voli nek pojača molitve koji god da je bog u pitanju, mi se razilazimo na pitanju slobode izbora pa idem da pravim lični bubble živio eskapizam. Da li će biti lockdown uopšte ne zavisi ni od nošenja maski, ni od bilo kakvih epidemioloških kriterijuma, pa čak ni od broja slobodnih respiratora, zavisi isključivo da li će u bilo kom trenutku da hrani ili šalje na dijetu kult Vođe.

Ne treba zaboraviti važnu činjenicu, za vreme prolećnog lockdown radile su komunalne službe, neophodni u lancu ishrane, bezbednost i gradilište BGD  H2O, jer je to Njemu važno.
Nikakvog epidemiloškog opravdanja nije bilo da baš to gradilište radi osim Njegove volje, pa je ilustrativno u smislu opravdanja potrebe za "merama".

Ako proceni da mu odgovara lockdown, o da!  Biće ga dok si rekao Kon.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, urosg3 said:


Ako proceni da mu odgovara lockdown, o da!  Biće ga dok si rekao Kon.

 

Mislim da će biti lockdowna i to zbog predstojećih slava a i dolaska NG. Broj zaraženih će se povećavati zbog sve hladnijeg vremena, mislim i da ova cifra od 151 ne odgovara istini, da je broj veći.

 

Gledam po netu da se šeruje izjava Svetlane-Cece Bojković i mislim da je žena u pravu. Ne mislim da je ona teoretičarka zavere, za sebe znam da nisam.

 

Jednostavno, psihički me sve ovo već uništava..

 

https://www.telegraf.rs/jetset/vesti-jetset/3246375-ceca-bojkovic-o-korona-virusu-ako-treba-da-umrem-ja-cu-da-umrem-pustite-nas-da-zivimo

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Vidi, ja ne gajim nikakav kult licnosti ni prema kome, ja se ne lozim ni na Novaka,a kamoli na Vodju, nije stavr u tome..stvar je u jednoj veoma specificnoj situaciji, kakvu za zivota video nisam, jbg, svako misli na svoj nacin i o mnogo banalnijim stvarima..ne  navijam za lockdown, uopste, ali, mislim da  bih se  prilagodio..naravno, mozda i gresim, mozda i ne bih..odrzaval me je prolsi put i neka nada da ce ovo prestati uskoro..sad verujem da ce ovo trajati bar jos tri,a mozda i pet, sest meseci..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Mislim da će biti lockdowna i to zbog predstojećih slava a i dolaska NG. Broj zaraženih će se povećavati zbog sve hladnijeg vremena, mislim i da ova cifra od 151 ne odgovara istini, da je broj veći.

 

Gledam po netu da se šeruje izjava Svetlane-Cece Bojković i mislim da je žena u pravu. Ne mislim da je ona teoretičarka zavere, za sebe znam da nisam.

 

Jednostavno, psihički me sve ovo već uništava..

 

https://www.telegraf.rs/jetset/vesti-jetset/3246375-ceca-bojkovic-o-korona-virusu-ako-treba-da-umrem-ja-cu-da-umrem-pustite-nas-da-zivimo

 

I uvek je njima nešto, ili gastarbajteri ili turisti, ili derbi. ili izbori. ili ovi što idu na more, ili ovi što ne idu na more, ili ovi što bi išli a ne idu, ili ovi što idu ali ne žele.
Pa onda imamo koncerte, pa mlade koji bi da se druže, pa onda imamo slave, pa imamo svadbe, pa imamo sahrane, pa imamo rođendane, a i maturske, pa žurke, pa 40 dana ma stalno nešto imamo. Pa imamo neodgovorne pojedince, i odgovornu većinu, pa onu šabanku u Vrnjačkoj Banji i najmanje 100 zaraženih sa tog koncerta.

Uvek će Kon da nađe izgovor, taj ti obraza nema. Ma koji su to "mi" koji sve to imamo?

Jer posle slava i NG imaćemo Božić, pa Svetog Savu, pa 8. Mart, pa 1. April, pa Uskrs, pa 1. Maj, i tako.


 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Harmonika said:

Vidi, ja ne gajim nikakav kult licnosti ni prema kome, ja se ne lozim ni na Novaka,a kamoli na Vodju, nije stavr u tome..stvar je u jednoj veoma specificnoj situaciji, kakvu za zivota video nisam, jbg, svako misli na svoj nacin i o mnogo banalnijim stvarima..ne  navijam za lockdown, uopste, ali, mislim da  bih se  prilagodio..naravno, mozda i gresim, mozda i ne bih..odrzaval me je prolsi put i neka nada da ce ovo prestati uskoro..sad verujem da ce ovo trajati bar jos tri,a mozda i pet, sest meseci..

ma nisam ni mislio na tebe, tužno je što nam je društvo takvo kakvo je. Navijača lockdown-a ima, ja sam iskreno zapanjen koliko, čudo jedno.

Ali verovatno nije mesto za ovu raspravu 🙂

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, urosg3 said:

Jer posle slava i NG imaćemo Božić, pa Svetog Savu, pa 8. Mart, pa 1. April, pa Uskrs, pa 1. Maj, i tako.

 

Da. I niko neće smeti da se buni na ulici jer tako ugrožava zdravstvenu bezbednost.

 

I tako sve dok ne stignu vakcine. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Šta vi mislite uzgred ko je veća stoka konovi ili narod?

Jedni druge zaslužuju, vlast/krizni štab narod i narod njih. Uvek bilo i ostaće tako, nevezano za Coronu. Jeste da dva meseca nisam u Beogradu, ali ocenu, koja ovde provejava, da se narod većinski drži mera, nemam baš tako u sećanju. Za vreme lockdowna sam bio svaki dan do 16:30h u prirodi (uglavnom Ušće, Košutnjak, Ada), sem vikendom i kada pada kiša. Od distance ili nošenja maski slaba priča, a bilo je itekako grupnjaka uz roštiljanje i opijanje (više ovo drugo). Čak i u redovima pred hipermarketima ne baš zanemarljiv deo nije nosio maske, o distanci bolje i da ne pričam. Nakon ukidanja lockdowna narod je podilkanio (onaj period izbora, derbija, Njokovićevog teniskog turnira, etc. Pre nego što sam krenuo u Grčku, kada smo imali onaj period najgoreg outbreaka, razmak mesta u većini ugostiteljskih objekata daleko od propisanog, bar pola kelnera bez maske ili sa maskom kao portiklom, narod se stolicama širi dok drugome maltene sedne u krilo, na ulici pa i u zatvorenom kod većine ni trag od distance, glasno govore međusobno ili na mobilni, pošteno šalju kapljice u okolinu, ...  Od skidanja lockdowna, kada su se donekle držali mera, do mog polaska su se ljudi sve više opuštali. Mera su se dosledno držale apoteke, Euromedik (oni do ekstrema, na ulazu su merili i temperaturu, a maske pa čak i rukavice obavezne) i Prvi opštinski sud, čak i u Lidlu sam u jednom trenutku video četvoricu bez maske, a oština je zahtevala maske, ali dopuštala da ljudi jedni drugima najašu na vrat pred šalterom za uverenja ... Supruga sama sebi kratila kosu, jer je nakon obilaska nekoliko frizeraja odustala da traži neki, gde i frizerke i mušterije dosledno nose maske. Hvala bogu, ne koristim autobus, ali sam video spolja da jedan ne baš beznačajan deo publike ne nosi maske (odokativno bar 30%), da sede na sedištima jedni pored drugih, iako je svako drugo sedište trebalo da bude prazno, ...

 

Najgore pitanje od svega je pitanje distance, to nam jednostavno nije u kulturi i u mentalitetu, i neko će možda i da nosi masku ali će i pesnicama da brani svoje pravo da drugog najaše. U principu, pristojno se ponašao manji deo naroda. Ergo, narod je poprilično stoka. Kad ih najgrđe naplašiš, krenu i na ulici da nose maske, ali ih to drži tri dana. Da umemo da držimo distancu, maske bi bile manje potrebne. Sećam se prve fudbalske utakmice, koja je puštena (nije bio derbi, nešto bezveze, koliko se sećam, mali broj publike pušten, da bi svi mogli da se komotno i sa većim razmakom rasporede po tribinama, ovi se opet nabili svi na jednu gusto zbijenu gomilu. Tu nema pomoći.

 

Narod u dobroj meri jeste stoka. To da su vlast i krizni štab lažovčine i stoka takođe nije novost, drugo od njih ne bi ni očekivao. I previše romantično je očekivati od takvog naroda i takve vlasti dogovor i saradnju. Nije narod takav zbog toga što ga lažu i farbaju Konovi i vlast, već njih rado koristi kao izgovor da samom sebi naškodi, ali da bude komotan. Ti kukaš, ali se ipak pridržavaš mera. "Narod" ne kuka ali hvata svaku krivinu, koju može. Zato i imamo vlast kakvu imamo. Ne bi naši ljudi preživeli da im se uvede švajcarski sistem vrednosti (i pravila).

 

Ergo, stvori sebi neki svoj svet malo van guste koncentracije naroda i uživaj u njemu sa svojima i sa probranim društvom, a kontakt sa "narodom" na nužni minimum.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Akiro said:

Ergo, stvori sebi neki svoj svet malo van guste koncentracije naroda i uživaj u njemu sa svojima i sa probranim društvom, a kontakt sa "narodom" na nužni minimum.

Idemo sutra na gledanje 🙂 Sopot...

p.s. Jeste videli odo:
Ministarstvo: Na ovaj broj građani treba da prijavljuju

Ja zvao malopre - niko se ne javlja.

Edited by urosg3
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Francuska drugi dan za redom preko 18 000 zarazenih. Ukidose nam i kafice i barove, ostalo ostaje, restorani, bioskopi, gradski prevoz, fakulteti rade sa polovinom studenata. Maske nosimo iz sve snage vec poodavno ne secam se kad sam videla nekog na ulici bez maske. Ne znam sta je sledece ali imam utisak da cemo da guramo ovako pa kome pre dosadi virusu ili ljudima, nemam utisak da se priprema neki lockdown.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...