Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 

9 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa, kako je krenulo, do proleca nece sigurno, za kasnije ne znam.  ja bih voleo.

 

Danas u Grckoj , tj Atini pristalice Zlatne zore izisli na ulice jer je sud tu stranku proglasio kriminalnom. Videt cemo stanje zarazenosti u danima koji slede

I to nije moglo pre pandemije, ili da sačeka kraj pandemije, nego baš sad. Razumem, građani moraju da se odriču, političari baš i ne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni to sve lici na nameru

 

edit: lici mi na nameru, jer je u poslednjih par dana doslo do opadanja novozarazenih u Atini, pa moraju da opravdaju mere koje su doneli , racunajuci da ce zarazenost skociti.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, urosg3 said:



Nego niko da se osvrne, a mislim da je koristan članak https://www.theatlantic.com/health/archive/2020/09/k-overlooked-variable-driving-pandemic/616548/
Koliko sam do sada promišljao najbliže je onom što mislim da se dešava.
Ili je banalno prosto, ljudi naprosto kako vreme odmiče manje nose maske (Kon bi bio ponosan na mene)

 

Ja iscitah od pocetka do kraja iako je tekst poduzi ali bilo mi je dovoljno interesantno.

Par stvari - sto je uros rekao - istice detalj kad ga ovako kaze ocigledan ali nekako izmice, da ne prenose svi ljudi isto virus nego postoji manji broj ljudi koji zarazavaju puno ljudi a vecina inace zarazi otprilike jednog ili nijednog. Zasto je tako nije jasno ali tako je.

Smatra da je mnogo bolje da se radi kao u Japanu naprimer a to je da se prate kontakti unazad da bi se nasli super-spreader tj ko je taj ko je zarazio jer taj neko je zarazio verovatno mnogo ljudi i tako naci nove nego traziti tog jednog ili nijednog novozarazenog od nekog ko je samo zarazen a nije super spreader.

Istice kao dogadjaje pogodne za zarazavanje - pokazalo se - da su uglavnom dogadjaji u zatvorenim prostorijama, lose provetrenim a gde se mnogo prica pogotovo ako se glasno prica ili peva - hor, koncert itd, to je fatalno znaci za izbegavati.

Zasto su neki ljudi super spreader-i to se ne zna ali tako funkcionise covid ocigledno, nije kao obicna prehlada ili grip gde se nekako ravnomerno zarazava

 

Edited by ciao
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ciao said:

ne prenose svi ljudi isto virus nego postoji manji broj ljudi koji zarazavaju puno ljudi a vecina inace zarazi otprilike jednog ili nijednog.

Ovo čini svaku statistiku besmislenom, jer menja uslove clustera, naprosto clusteri su dramatično drugačiji. To obesmišljava i ravnomerne mere na nivou države na primer. Propišeš isto za celu zemlju i dobiješ paradoks:
1. za super spreader event svakako su te mere nedevoljne, i dobiješ gomilu zaraženih
2. za sve ostale su bespotrebno maltretiranje

Fokus se mora staviti na praćenje kontakata, da se stigne super spreader i tačka. Fokus 2 da se poboljšaju uslovi za super spreader event. Najbolje da se spreči event koji ima potencijal i super prenosilac može da nas mrzi, ili ako se ne spreči ograniči ga na 30 ljudi i imaš 30 zaraženih i tačka.
Obrati pažnju:
 

Quote

 The Rules of Contagion, explained to me, if we can use retrospective contact tracing to find the person who infected our patient, and then trace the forward contacts of the infecting person, we are generally going to find a lot more cases compared with forward-tracing contacts of the infected patient, which will merely identify potential exposures, many of which will not happen anyway, because most transmission chains die out on their own.

I ovo je neuhvatljivo, kako to?

 

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

Jos mi je bilo interesantno iz teksta - ako sam dobro shvatila da je izgleda bolje biti koliko toliko u kontaktu sa virusom, primas ga u malim dozama pa se na neki nacin imuniziras nego da se cuvas iz sve snage pa te prvi kontakt zarazi ozbiljno - iz iskustva znam par ljudi koji su bili izuzetno pazljivi i obzirni jer su se smatrali (opravdano) rizicnom grupom i medjutim fasuju koronu ni sami ne znaju kako ali mozda je u tome stvar.

tekst mi je vrlo interesantan sve u svemu iako je poduzi jer je s jedne strane strucan nije lupetanje a sa druge strane nekako bas pise o tim neobicnim stvarima vezanim za covid koje definitivno postoje i ovde smo ih pominjali ali nekako stalno mislis - jesam ja lud ili ovo nema logike, izgleda da nismo ludi nego virus jeste neobican

- bar sam ja tako shvatila tekst

Edited by ciao
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ciao said:

s jedne strane strucan nije lupetanje a sa druge strane nekako bas pise o tim neobicnim stvarima vezanim za covid koje definitivno postoje i ovde smo ih pominjali ali nekako stalno mislis - jesam ja lud ili ovo nema logike

Baš tako, mene isto to nemanje logike izluđivalo, neki pristojan svet ovde me okrpio da sam ravnozemljaš, i sve što ide uz to, a ja da izludim ne vidim logiku nema je. A navikao sam da je ima.
Ovi TV eksperti tek njih ni za glavu ni za rep da uhvatiš, oni su izludeli i pametnije od mene, naprosto nema logike.

Ova pandemija nije klasična, na nju se ne primenjuju podrazumevane činjenice. Tekst onako hrabro pokušava da objasni argumentima kako se anomalije od onoga što podrazumevamo i očekujemo dešava i razvija. Ako ništa drugo nazirem da razumem neku logiku i šta mogu da očekujem, što mi je važno i zbog sebe i zbog porodice.

E sad nešto potpuno drugačije:
Slave, proslave slava i Božićni i novogodišnji praznici su zeznuto opasni, opasniji od derbija, protesta, izbora. Ako ikako možete, ne čuvajte se - prosto ne idite na slave i ostalo. Maske tu ne pomažu, tu ništa ne pomaže.



 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Da li sam ovaj link već postavljala ovde? 

 

http://rs.n1info.com/Vesti/a632615/Tiodorovic-Iako-mozemo-da-zivimo-normalnije-maske-cemo-nositi-bar-do-proleca.html

 

Šta to znači- bar do proleća?  Šta će tada da bude? Virus će nestati, svi ćemo dobiti vakcinu, ili...

 

Ne razumem ni meru u Beogradu, da restorani rade do 23.00 umesto do 01.00.? Time se ništa ne dobija.

 

Logično bi bilo da pojačaju gradski prevoz jer on je, pored proslava i kafana mesto gde se virus prenosi. 

 

U komentarima na N1Info ispod bilo koje vesti o koroni, svi apeluju da se pojača gradski prevoz- kad se piše o Beogradu.

 

Ali ti komentari, baš kao ni ovaj moj post nemaju uticaj i ne znam ko treba da traži pojačanje prevoza? 

 

Možda profesor Radovanović? Ukoliko bi neko od opozicionih stranaka tražio Vesić bi ponavljao kao papagaj da se epidemija politizuje..

 

Ili da se vozimo taksijem-ko nema svoj auto, ili da ne idemo prevozom uopšte nego da sve obavljamo u svom naselju, što je nemoguće..

 

Ne znam..glasno razmišljam..

 

A što se tiče slava..ne znam nikoga ko proslavlja krsnu slavu u kafani. Ono što znam je da ljudi sve više slave u porodičnom krugu, bez 30+ gostiju zbog nedostatka finansija i sličnog..

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Mislim da jesi, ali eto nama prilike da analiziramo

 

Quote

On je za RTS istakao da to što imamo više uslova da živimo normalnije, da uživamo u kulturi, da podižemo duh koji će nam omogućiti da podižemo i fizičku spremnost, strpljenje i izdržljivost, ne znači da ne ostaju mere - maske ćemo i dalje nositi.

Ohrabrujuće, čovek misli o kulturi. Maske na kraju da komentarišem
 

Quote

 

Tiodorović smatra da su najvažniji faktor ljudi koji se vraćaju sa odmora, pre svega sa Mediterana, jer sve te zemlje pokazuju značajno povećanje broja pozitivnih i obolelih.

"Verovatno ćemo morati da razmišljamo, bude li taj trend imao ubrzanje i sa većim skokovima, da treba uvesti neku vrstu izolacije", rekao je Tiodorović.

 

Ispostavilo se da ne da nije nego da uopšte nije faktor, procena mu je besmislena, a ima cilj - da jednu grupu ljudi označi kao krivca, čuj hedonizma, putuješ u inostranstvo, kao da pandemija nije globalna, pa virus ne može da pređe granice.  I ovo je da dosoli prehodnom
 

Quote

 

Prema njegovim rečima, polazak u školu može predstavljati na neki način opterećenje.

"To je prelomni trenutak u ovoj epidemiji, zato što ne samo da deca, roditelji i prosvetni radnici imaju jedan veliki ispit, nego i celo društvo ima ispit", istakao je Tiodorović.

Potpuno je nejasno zašto bi ovo bio prelomni trenutak, ja ne vidim nakon 5 nedelja škole da se išta prelomilo, ni na gore ni na bolje

Sve u svemu prazno kontradiktorno, kao što je sve do sada politikantski. Alibi intervju.

Maske možda ima ko želi da nosi, ja ću samo gde moram. Neću da idem sa maskom u pozorište iako mi nedostaje baš, ni u operu. To nije uživanje. Sa maskom trošimo daleko manje i to je loše za ekonomiju. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Sa maskom trošimo daleko manje i to je loše za ekonomiju. 

 

Kako to misliš? Meni se čini da trošim isto, možda i više. Zašto više- ne idem u restoran, ali hranu poručim da donesu, pa mi se učini jeftino pa kupim i nešto slatko, i sok ako ga slučajno nemam kod kuće i ispadne skoro isto kao da sam u restoranu.

 

Isto kao i pre idem u veliki hipermarket, isto kao i pre kupujem knjige, uz lekove kupujem i vitamine..tako da se meni čini da trošim isto ili malo više.

 

By the way, onaj tekst gore, mislim da nije loše što sam ga postavila, on je podsetnik šta je član Kriznog štaba pričao krajem avgusta i može da se uporedi sa današnjom situacijom...tj da nisu svi koji su se vratili sa odmora automatski bili i pozitivni na kovid.

Link to comment
Share on other sites

Dan 6 od voznje u medjugradskom autobusu i 3 odlaska u gradsku non kovid bolnicu da bi se obavilo ono sto mora: na opstoj praksi pustaju po 3 pacijenta u cekaonicu, ostali cekaju napolju, svi smo sa maskama jer ne pustaju bez njih. Onima koji ulaze, meri se temperatura. Medju nama je i mlad covek koji dolazi na red pre mene i slusam njegov razgovor sa med. sestrom: treba da mu se otvori bolovanje jer je upravo izasao iz kovid bolnice. Sestra uzima njegove dokumente i kaze da ne moze da ga pusti unutra jer je izasao sa odeljenja, sredice se to i bez njega. Priceless trenutak, gledamo se, mi ostali, onako, preko maske i svi smo razrogacili oci iznad maski, korona je medju nama.....cist, nepatvoren strah....

Juce, specijalisticka ambulanta, med. sestra mi meri temperaturu prvi put, drugi put....prestajem da dishem, imam temperaturu?! Nemam, kaze zena da se deshava da pokazuje visu temperaturu kad je napolju hladno, pusta me...cekaonica puna, mahom nas 65+.....

Tesko je, depresivno - em si ozbiljno bolestan, ispred uroloske specijalisticke ambulante sedi dedica koji se previja od bolova, jos i taj strah da u svakom trenutku mozes da udahnes virus....mnogo je....i onda ti naklapanje o radnom vremenu kafica, slavljenju kucne slave, odlazak u pozoriste, na koncert - sve ti se cini kao prenemaganje i neodgovornost na svim nivoima a lock down kao najbolje resjenje. Sto bi rekla moja baka "sedi di si, ni za di si - nisi"....

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Kako to misliš? Meni se čini da trošim isto, možda i više. Zašto više- ne idem u restoran, ali hranu poručim da donesu, pa mi se učini jeftino pa kupim i nešto slatko, i sok ako ga slučajno nemam kod kuće i ispadne skoro isto kao da sam u restoranu.

 

Isto kao i pre idem u veliki hipermarket, isto kao i pre kupujem knjige, uz lekove kupujem i vitamine..tako da se meni čini da trošim isto ili malo više.

 

By the way, onaj tekst gore, mislim da nije loše što sam ga postavila, on je podsetnik šta je član Kriznog štaba pričao krajem avgusta i može da se uporedi sa današnjom situacijom...tj da nisu svi koji su se vratili sa odmora automatski bili i pozitivni na kovid.

Mnogo manje trošimo, otkad se radi od kuće. 

Troškovi za gorivo - nikad manji 🙂
Ne jedemo svakodnevno van kuće, naravno naručimo hranu ponekad, ali ne baš svaki dan, kad si napolju svaki dan jedeš napolju
Nismo izašli ili bili na bilo kom eventu od početka, pozorište, restoran, koncert - ništa

Gotovo da se ne oblačimo više, letos bukvalno ceo dan u gaćama, ne kupujemo garderobu, devojke se ne šminkaju

 

Sve to kad sabereš, mnogo manje nego inače
Na bold od ugrubo 70 000 ljudi koji su popunili upitnik 118 po upitniku je pod nadzorom zbog ponekog simptoma.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, urosg3 said:

devojke se ne šminkaju

Dekorativna kozmetika sigurno trpi zbog pandemije ali druga strana industrije radi mozda i bolje, zene su karantin koristile da se neguju vise plus sto maska ume da napravi haos na licu, sta sam sve nakupovala boze pomozi, kada bih trazila teoriju ko bi zeleo da izazove trenutno stanje proizvodjaci suplemenata i preparativnih kozmetickih proizvoda :lol_2: 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, zoe Bg said:

Dekorativna kozmetika sigurno trpi zbog pandemije ali druga strana industrije radi mozda i bolje, zene su karantin koristile da se neguju vise plus sto maska ume da napravi haos na licu, sta sam sve nakupovala boze pomozi, kada bih trazila teoriju ko bi zeleo da izazove trenutno stanje proizvodjaci suplemenata i preparativnih kozmetickih proizvoda :lol_2: 

moje devojke istražuju svet samizdat maski za lice, mislim da je krastavac osnova 🙂

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Juče odveo klinca u školu da odgovara, popričao malo sa majkom jednog drugara iz odeljenja. Žena je inače lekar, kaže da se od ponedeljka vraćaju u kovid režim...pretpostavlja da će klinci ići još malo u školu, a onda razlaz. Spomenula je nekoliko škola i više desetina zaražene dece. Imala je anti-tela u Junu, od simptoma samo bolove u nogama (ako je to uopšte bio simptom). Zapalila je jedno tri cigarete dok smo čekali (nekih 45 minuta), drugim rečima, puši kao Turčin.

 

Što se brojeva tiče, kaže da ono što čujemo lepo pomnožimo sa minimum x3 i da je to neka realna slika. Spomenula je, takođe, da alkohol koji mi koristimo (70%) ne ubija virus, preporučuje rastvor hlora ili 95%tni alkohol (o ovome ne znam šta da mislim). Oplela je po kriznom štabu solidno 😀, tvrdi da su lekari na izmaku snaga i da ne mogu da veruju da i dalje ima ljudi koji pričaju o zaverama...prenosim kako sam čuo, izveštaj sa prve linije fronta.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, implant said:

preporučuje rastvor hlora ili 95%tni alkohol (o ovome ne znam šta da mislim)

E sad bas :lol_2: taj alkohol ispari momentalno. Mislim da su jos Kinezi u februaru izracunali iznad 64% da je dovoljno i imali to u upustvima za stanovnistvo, za hlor ok ta prica nije nova. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nas su celog života na faksu učili da je alkohol budalaština, samo odmašćuje površinu i fiksira mikrobe, ne uništi ih. Što se tiče lekara i vjerujućih- bar polovina je oguglala. Kolega- neurolog bio na korak od respiratora ( nepušač, dijabetičar), posle 3 nedelje bolovanja se najnormalnije vratio na posao.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, zoe Bg said:

E sad bas :lol_2: taj alkohol ispari momentalno. Mislim da su jos Kinezi u februaru izracunali iznad 64% da je dovoljno i imali to u upustvima za stanovnistvo, za hlor ok ta prica nije nova. 

 

Pojma bre nemam, bila je prica da je 70% sasvim ok, samo prenosim sta sam cuo od ipak kvalifikovanog lica.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...