Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ovo je idealna situacija za predsednika da spoji lepo i korisno i da reketira ove svoje tajkune za kupovinu respiratora. Ako moze za sportske klubove, za ovo mora. Taman da ima sa cime da se slika i da radi kampanju.

 

Verujem da su se tako nafatirali da bi kao iz one stvari mogli da kupe brat bratu (hehe!) jedno 1000 respiratora.

Edited by Laki21 koji lebdi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

Ovo je idealna situacija za predsednika da spoji lepo i korisno i da reketira ove svoje tajkune za kupovinu respiratora. Ako moze za sportske klubove, za ovo mora. Taman da ima sa cime da se slika i da radi kampanju.

 

Verujem da su se tako nafatirali da bi kao iz one stvari mogli da kupe brat bratu (hehe!) jedno 1000 respiratora.

 

Bilo bi interesantno da pitaju Vucica kako bi se sebe ocijenio povodom ove krize, da li bi i on, kao Tramp da sebi desetku :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Amigo said:

Bilo bi interesantno da pitaju Vucica kako bi se sebe ocijenio povodom ove krize, da li bi i on, kao Tramp da sebi desetku 

Cuj da ga pitaju...

Pa on hvali sam sebe prakticno od uvek,za to mu stvarno ne treba niko drugi da ga pita...

 

Edited by mare80
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dropkick Murphys said:

Ostavicu drugom forumasu da napise opsirnije, posto mi on rece ekskluzivu pre par sati, ali bice verovatno nesto poput "jednog papira po domacinstvu, s kojim mozes jednom dnevno do prodavnice i apoteke". 

Ako to prođe onda smo kao društvo stvarno nazadovali do srednjeg veka. Ja tako neću da živim.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Ako to prođe onda smo kao društvo stvarno nazadovali do srednjeg veka. Ja tako neću da živim.

 

?

 

Pa jasno je da jedino izolacija može ovo da zaustavi, a da ljudi nisu dovoljno svesni toga. Šta im onda drugo ostaje?

 

Ja podržavam ovo u potpunosti.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Referent said:

A može objašnjenje zašto?

Može, naravno, kad nije očigledno.

U srednjem veku su se gradovi branili od zaraze tako što zamandale kapije, podignu most oko šanca i nema napolje, a bogami ni unutra.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, NMX said:

image

 

Mene brine ono što je jedna od stvari koja je uništila Italijane. Koreanci su testirali jako puno, čak i bez simptoma. Italijani su, ako je grafikon tačan, preskočili ceo jedan korpus ljudi, u godinama kada su im imuniteti najjači a koji su mogli da budu nosicoci. Kada se to doda na bežaniju sa severa (posebno omladine) ka jugu i familijama odakle su došli na bogati sever, ispada da je zdrava mladež u nekoj meri doprinela širenju virusa.

 

Ono što me kod nas malo brine je što je taj broj testova baš mali a maši sve te koji bi mogli da budu nosioci i da ne znaju.

 

Na primer, dođe mi brat iz Milana (nemam ga, samo primer :kece:), vidimo se, kafa, klopa, izlazak. Sutra njemu loše. Prijavi se, testiraju ga, pozitivan, leči se. Dostavi spisak sa kim je bio. I mene ne testiraju ako nemam simptome već me stave u karantin. Do tada, ja se video sa kolegama na poslu, bili na ručku, poljubio dete pred spavanje, gledao film sa ženom. I šta sad? Ja imam ok imunitet, možda sam ga preneo na kolege npr. a da sam kao prenosilac virusa apsolutno nevidljiv za ovu državu i infektologe. I to me brine. Da ima ko zna koliko slučajeva koji su ostali van dohvata ove države ili ih država olako nije testirala. Plus, test odmah po kontaktu ne znači ništa, nego kasnije tokom inkubacije opet. Po Koreji su ljude testirali i više puta. 

 

Nemam pojma za testiranje. Sa jedne strane jasno je da ne testiraju dovoljno i da se virus siri brze nego sto dostupni podaci pokazuju. 

 

Ali sa druge strane indikativno nam je da gledamoni broj ljudi u kriticnom stanju i broj umrlih. Kako trenutno imamo malobtih slučajeva, to nam pokazuje da do pre 5-6 dana jos uvek nismo imali neki ogroman broj zarazenih. E sad sta se sve desilo nakon toga, pogotovo sa ovoliko potencijalno zarazenih ljudi koji su sad stigli, to je vec pitanje. 

 

Ne znam sta ce ovaj da prica danas u 6, i kako ce da predstavi situaciju, ali totalni lockdown je dobra stvar za ovaj trenutak. 

 

Valjda Kinezi salju i testove, sve je vise izjava koje isticu to kao glavnu meru za sprecavanje zaraze. 

 

 

 

 

3 hours ago, Dropkick Murphys said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

 
?
 
Pa jasno je da jedino izolacija može ovo da zaustavi, a da ljudi nisu dovoljno svesni toga. Šta im onda drugo ostaje?
 
Ja podržavam ovo u potpunosti.
Ono sto sam vec pitao juce, a do kad?
Kad je tacno trenutak da se kaze ovo je zaustavljeno, vracamo se u normalu, otvaramo granice.
Bukvalno moze godinu dana da traje.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Laki21 said:

 

Pa šta ćeš da radiš, odseći ćeš ćunu iz protesta?

Znaš kako, ljudi su, uči me istorija, ginuli za slobodu. Smatrali su je, vidim tebi neopravdano,  važnim dostignućem, Sa druge strane razumem da ne razumeš zašto je sloboda slobodnim građanima važna. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SamoFlacko said:

Ono sto sam vec pitao juce, a do kad?
Kad je tacno trenutak da se kaze ovo je zaustavljeno, vracamo se u normalu, otvaramo granice.
Bukvalno moze godinu dana da traje.

 

Pa gledamo primer Kineza, kod kojih je sve počelo mnogo ranije. Evo već sad su uspeli da imaju dan bez ijednog slučaja, verovatno kad povežu neki period tako.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Klotzen said:

Moja firma nije htela da nam izdaje dozvole nego nam smanjili radno vreme sa 20:30h na 19h. Hvala predsedniku na sat i po više slobodnog vremena 🙂 

bitno da sam ja dobio ausvajs za sve termine od firme:classic_dry:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Maloprije izadjem na ulicu, da probam kupiti nesto ali nisam uspio. Ljudi na ulici kao u najnormalnije vrijeme, bakice sa svojim cegerima sa tockicima ulaze u poluprazne prodavnice u kojima je prilicna guzva i opet sam vidio nekog lika kako krade.

 

Sve mi se prilicno zgadilo i vratim se kuci.  

Link to comment
Share on other sites

 
Pa gledamo primer Kineza, kod kojih je sve počelo mnogo ranije. Evo već sad su uspeli da imaju dan bez ijednog slučaja, verovatno kad povežu neki period tako.
Ali i dalje su zatvoreni. I uvijek imas mogucnost, ako otvoris granice, da udje samo jedan pozitivni, i opet imas haos.
Ne vidim da ce se ista promijeniti sve dok se ne pronadje vakcina.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...